ZAANDAM's VERBORGEN SCHAT. ZANDVOORT ONTWAAKT. BINNENLAND LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 APRIL DERDE BLAD. 1930 Een mysterieuse en occulte geschiedenis. MILLIOENEN ONDER EEN OUD KASTEEL? DE ERFENIS VAN EEN ZEESCHUIMER. „In zeker Hol, men tioist nog waar) Sloot zeker oude Tooveraar Zijn spaarbuil weg. Het rammlen van de schijven Kon slecht verborgen blijven Geld klinkt te luid! en niet te min, Het was in 't hol, en 't bleef er in' STARING. „De Schat*. Waar de schat verborgen ligrt. Midden in Zaandam, aLs ge van dien Dam komt even over de siuis, aan de Oost* zijde, ligt de schat. Zij ligt achter een hooge schutting, waar een aanzienlijk deel van de Zaandamsche (bevolking op het oogenblik tracht over heen te zien door op fietsen en dit wat betreft de jeugd op elkaar te gaan staan. Gij kunt haar terrein niet be reiken dan na u in een nauw steegje tusschen oude huizen met Zaansche gevels gewrongen ie hebben onder een trapje door,, dat naar een bovenverdieping voert, echt Zaansch met hout beschoten en de planken groen geverfd. En voor ge het terrein waarheen zich zoo vele geïnteresseerde blikken van oude en jonge Zaandammers richten, moogt betreden, moet ge een politieagent passeeren en deze wijst ieder onverbiddelijk af, die zich niet behoorlijk legitimeeren kan. Doch als dat alles in orde is, dan kunt ge klimmen over de hoopen puin en opgegra ven aarde, over heuvels van steenen en hout die de gevarieerde bodemgesteldheid uitma ken in de kuil, welke te eener zijde begrensd wordt door de huizen van de Wilhelminastraat en de schutting en ter andere zijde door een oud kerkhof, dat gedeeltelijk opgeruimd wordt. En dan hebt ge het terrein der rijk dommen, de schatgravexjj van Zaandam be treden. „Ten leste toch het puik der Ridders kwam, Om deze noot te kraken Het is een vreemde geschiedenis, die dezer Zaandamsche verborgenheden. Wij hebben er reeds een en ander van vermeld, en allerlei geruchten hebben in de pers de ronde ge» daan. Er hangt een waas van geheimzinnig heid om heen. dat tot nu toe nog nooit vol* ledig is opgetild. Om tot het laatste te komen hebben wij een poging gedaan bij den leider van de schatgraver ij, den heer Langhirt en deze heeft ons vrij volledig op de hoogte gesteld. Wij vonden den heer Hans Langhirt, die officier is geweest in het Duitsche leger en zich thans bezig houdt met vraagstukken van occulte wetenschap op het terrein bij de werkzaamheden. Zijn woonplaats is Würzbui'g in Beieren en hij is thans voor het eerst, in Holland, logeert te Amsterdam en komt eiken dag naar Zaan dam, waar hij van achten tot vijven het werk leidt. Zijn verhaal was romantisch als de legende van „De Vliegende Hollander". ..Ik vond", vertelde de heer Langhirt, „in de archieven te Weenen een testament van een Hollandschen zeeschuimer, die tijdelijk te Zaandam moet gewoond hebben en in 1692 gestorven is, Baron van Weibnom. In dat testament wordt gesproken van een schat, die te Zaandam begraven is. Ik heb mij in verbinding gesteld met madame Sylvia, een helderziende dame, dei te Berlijn woont en die reeds meermalen door haar gave de opsporing van verborgen dingen heeft mo gelijk gemaakt. Zoo heeft madame Sylvia die eigenlijk een Oostenrijksche gravin is, wier naam de heer Langhirt niet mocht noe men, aanwijzingen gedaan die indertijd geleid hebben tot het vinden van het graf van Toet-Ankh-Amen en zij heeft opgegeven, welke schatten cr in verborgen lagen. In een zitting welke bijgewoond werd door eenige heeren onder wie dr. Kroner, deskun dige bij uitstek op het gebied der occulte wetenschap, heeft madame Sylvia zeer nauw keurig de plaatse aangegeven, waar de schat te Zaandam te vinden zou zijn. De heer Langhirt liet ons het protocol van deze zitting zien en daaruit bleek, dat bij de beschrijving zelfs een teekening was ge voegd, waarop de boomen stonden aange» geven, die op het terrein worden aangetrof» fen. Voorts heeft de helderziende de om trekken van de in dezen grond te vinden fun damenten nauwkeurig aangegeven, hoewel zij nimmer te Zaandam geweest was. Tot nog toe is dit alles haarfijn uitgekomen. .Jk ben zeer tevreden", zei de heer Lang hirt, die nu ongeveer tien dagen mot de opgravingen bezig is. Alles wat zij heeft aan geduid hebben wij gevonden. „Behalve de millioenenschat", merkten wij op. „O. maar dit is bijzaak. Hoofdzaak is het bewijs van de onfeilbaarheid der occulte wetenschap". In welken vorm zult u de rijkdommen vinden? Heeft de clairvoyante dit ook voor zegd? „In baar goud". Op zijn wandelstok gal de heer Langhirt de lengte van de baren aan. En hoe zal het opgeslagen zijn? „In een of meer vaten". Dit alles heeft madame Sylvia voorzien. Er is begonnen met twee arbeiders. Nu werkten er vijftien. Het is een kleine werk verschaffing voor Zaandam geworden, doch tevens een bewijs, dat de Duitscher de zaak serieus aanpakt- Hij besteedt er een gedeelte van zijn particulier vermogen aan en heeft ook anderen financieel voor het werk weten te interesseeren. Er is geen geld meer. Vrijdag echter is er voor het laatst ge» graven, omdat er geen geld meer is. Nog vanavond, zei Herr Langhirt, zal ik naar Berlijn, vertrekken om te trachten een groep wetenschappelijke lieden voor de onderzoekingen belang in te boezemen. Wan neer ik 5000 Mark bij elkaar krijg kunnen de onderzoekingen volledig worden. Ik neem dan 30 man aan en laat het heele terrein omspitten tot een diepte van 2 1J2 Meter. Want tusschen de twee en drie meter moeten de gewelven liggen, waarin het goud verbor. gen is. Er waren hier en daar latten in dóh. bodem gezet, waarop de diepte was aangegeven tot welke gepeild was. En de grondwerkers waren druk bezig met hier en daar proef ga ten te maken. Volgens den heer Langhirt heeft er op deze plaats in de middeleeuwen een kasteel gestaan, waarvan de gevonden muurfragmen ten en fundamenten zouden geweest zijn. Er zijn ook stukken marmer te voorschijn gekomen, die tot een vroegere kapel behoord zouden hebben, welke door onderaartlsche gangen met een kerk in verbinding stond. Aan de Westzijde is een kelder bloot gelegd met betegelde wanden. Eenvoudige witte tegels met blauwe figuurtjes zijn er aange troffen; ook vaasjes zijn opgedolven. Volgens den Duitschen onderzoeker is alles afkomstig van den ouden burcht. De archieven spreken niet. „II n'est rien qu'on ne conté en divferses facons", heeft La Fontaine gezegd en dit is zeker op deze geschiedenis van toepassing. Want wij hebben ook den ambtenaar, die te Zaandam belast is met het bijhouden der archieven, den heer Boon, naar zijn meening gevraagd en deze gaf een minder romanti sche verklaring. Er hebben op het betreffen de terrein huizen gestaan, die door de ge meente gekocht en kort geleden gesloopt zijn, omdat er een nieuwe straat moet komen. De gevonden kelder is dan ook minder die van een kasteel dan wel die van een der afgebroken perceelen en de tegeltjes zijn allerminst middeleeuwsch doch van het soort, dat in iedere boerenhofstede uit de zeventiende eeuw wordt aangetroffen. Wat het bestaan van de burcht aangaap in geen enkel archief is daar iets over te vin den, hoewel er aan toegevoegd moet worden, dat de archieven van Oost-Zaandam niet tot de middeleeuwen terug reiken. De oude archieven berusten in het Provin ciaal Archief te Haarlem, doch in de inven tarislijsten heeft de heer Boon niets om. trent een kasteel kunnen vinden. Wel over een kapel, die echter Noordelijker gestaan moet hebben, waar nu nog de St. Catharinakerk is. Ook Soeteboom, de oudste en authen- tiekste schijver over de Zaanlanden, maakt van een burcht of kasteel geen melding. En de naam Van Weibenom komt nergens voor. Als een zijner medebewoners werd ook ge noemd de zeeroover Claes Compaen, doch deze Claes Compaen is arm gestorven. Er is dus weinig reden om te veronderstellen, dat hij voor dien tijd een schat zou hebben ver borgen, zonder er zelf van te profiteeren. De heer Boon nam de zaak weinig ernstig op. Zoo deed het ook de heer Jellema, directeur van Openbare Werken, dien wij bezochten, omdat hij nauw bij de zaak betrokken is, aangezierf het terrein eigendom is van de gemeente en reeds verkaveld voor bouwgrond. Dit laatste is belangrijk met het oog op den termijn, die den heer Langhirt gelaten kan worden voor zijn onderzoekingen. Deze kan natuurlijk niet al te lang zijn. Wij vroegen of men vroeger bij het heien niet gestuit is op deze oude fundamenten. „Zeker", zei de heer Jellema, er zitten in dit gehee'.e blok overal fundamenten in den grond, doch niets bewijst, dat deze van een kasteel of kapel afkomstig zijn. Er zijn vroeger ook woonhuizen gebouwd. Belangrijk als occulte proefneming. Het bestaan van de verborgen kasteelkelders kan dus blijkbaar alleen aangetoond worden op occulte gronden. Het is dan ook merk waardig, dat de gemeente Zaandam, die als eigenaresse volgens overeenkomst hiet de onderzoekers ae helft van de gevonden schat 2al krijgen officieel geen actieve medewerking verleend heeft. Zij heeft slechts vergunning voor de opgravingen gegeven en zorgt, dat deze ongehinderd kunnen plaats hebben. Tot onze spijt konden wij Zaandam's burge meester, den heer K. ter Laan. die zich voor de zaak zeer interesseert, niet te spreken krijgen, aangezien hij uitstedig was. Een der wethouders echter, de heer Kan, zette ons bovenaangehaald standpunt van het gemeentebestuur uiteen. En hoe reageert de bevolking er op? „Aanvankelijk trokken de opgravingen niet zoozeer de aandacht, doch hoe de be langstelling thans is, dat ziet u!" Een heele rij belangstellende koppen boven de schutting uit. getuigde er van. De politie agent moest telkens actief optreden. In Duitschland zijn artikelen in de pers verschenen, die groot opzien gebaard heb* ben Het zwaartepunt ligt dan ook niet in de locale beteekenis voor aZandam, de waarde van de schat, of 't oudheidkundige belang van de onderzoekingen, doch in de waarlijk stoute voorspellingen van de helderziende dame. Oudheidkundigen zijn nog niet naar Zaan dam gelokt, terwijl dezen toch bijvoorbeeld te Amsterdam bij het vinden van enkele res ten van een zeventiende eeuwsche glasblazerij groote belangstelling toonden. De heer Langhirt beklaagde zich -wel een beetje over de geringe belangstelling. ..De Hollanders interesseeren zich voor zulke dingen niet", meende hij. In tusschen is zijn optimisme onverflauwd. De werkdag was voor de meesten zijner ar beiders reeds ten einde, toen de voorman, die Duitsch spreekt en derhalve als tolk tus schen den leider en de arbeiders optreedt een gemetselde steenen boog ontdekte, op eenige meters diepte. ..De onderaardsche gangen", veronderstelde de heer Langhirt. Onmiddellijk werden kluiten aarde en klompen steen weggegraven. Met een koevoet weid een peiling gedaan, en in derdaad bleek het gewelf onder de boog slechts aarde te bevatten. De koevoet stuitte niet. Mar het was half vijf geworden, de werk dag voorbij, de laatste. Jammer wanneer ae exploraties in dit stadium gestaakt zouden moeten worden. Fantastische dingen Vreemde geruchten doen in de Zaanstad de ronde. Fraulein Sylvia is, (naar de heer Langhirt uitdrukkelijk verzekert, na haar voorspellin gen), te Zaandam geweest. Doch naar ons verteld werd wilde zij niet naar de plaats des geluks gaan, omdat zij dan niets zou zien dan goud. Hetgeen ons nochtans voor een wijle niet onplezierig lijkt. De dame is Inmiddels vertrokken, doch leidt in haar geest- het onderzoek. Een ander gerucht vertelt, dat reeds de vorige eigenaar van het terrein, de heer Bos, bij overlevering wist, dat er een schat in rustte. Edoch, de man bezat de spiering niet, die hij moest uitwerpen om den kabeljauw te vangen en de grond bleef onontgonnen, pecuniae causa. Er zullen wellicht vele romantische ver halen om de geschiedenis van de Zaandamsche Schat geweven worden. Maar de aanhangers der occulte wetenschap blijven in spanning wachten. En als Zaandam een wethouder van finan. ciën had, beleefde deze slapelooze nach» ten. Maar deze functionaris kent het gemeente bestuur niet. Omdat de burgemeester .Finan ciën" beheert. Pk. EEN AANSLAG OP DE A. K. U. FABRIEKEN. GROOTE RAMP VOORKOMEN. Het gerechtelijk onderzoek naar den brand, welke de vorige week in het magazijn der AK.U.-fabriek, te Arnhem, waar de papier- stof is opgeslagen, uitbrak, wordt nog steeds voortgezet-, meldt het Hbld. Gebleken is, dat men zeer waarschijnlijk te doen heeft met brandstichting en boven dien, dat ook op andere wijze getracht is de vernietiging van een groot deel der fabrieks gebouwen te bewerken. Dat er geen erger dingen gebeurd zijn dan de brand ls alleen te danken aan de tijdige ontdekking van den toeleg. In de mengkamer van de fabriek wordt de bewerkte cellulose gedrenkt met zwavelkoolstof. Dit proces heeft plaats In metalen, snel wentelende trommels. Tijdens het rondwentelen van een van die mengtrommels werd een verdacht geluid ge hoord en bij onderzoek bleek in den trommel een hamer aanwezig te zijn. Was dit niet ontdekt dan zou de hamer, voortdurend bonkende tegen den metalen trammeiwand, zijn gaan vonken en ontbranding van den inhoud gevolgd door ontploffing zijn ver oorzaakt. De gevolgen zouden niet te over zien zijn geweest. Er wordt thans verband gelegd tusschen het gebeurde in de meng kamer en den brand: het magazijn voor de papierstof ligt op de bovenverdieping van het gebouw, waarin de mengkamer zich be vindt. Tot dusver zijn geen arrestaties geschied. EEN TWEEDE „HUMANITAIRE SCHOOL"? EEN NIEUWE VEREENIGING OPGERICHT. Donderdagavond is te Laren een protest- vergadering gehouden van ouders der leer* lingen van de Humanitaire School maar aanleiding van het conflict dat op deze school ls ontstaan. Na zeer uitvoerige discussies werd een motie aangenomen, waarin de ver ontwaardiging werd uitgesproken over het ontslag van beide onderwijzers en de houding van het bestuur tegenover de ouders. Tenslotte werd in principe besloten een nieuwe schoolvereeniging te stichten. Een vorloopig bestuur werd gekozen, be staande uit de dames Landré en van Wijn gaarden en de heeren Van Bruggen, De Jager, De Wit, Wenselaar en Zwertbroek. DE VERSCHEPING VAN DE KALI. GAAN FRANSCHE HAVENS MEE CONCURREEREN? Het Volk verneemt uit Brussel, dat de kali maatschappij de Fransche havens voor de verscheping zou willen gebruiken, n.l. die van het Noorden en van de Beneden-Seine. Maar langs die havens kunnen slechts 200.000 worden vervoerd tegen zeer- hooge tarieven. De zaak wordt in Frankrijk best-udeerd. Het Brusselsche blad „Het Laatste Nieuws" con cludeert hieruit, dat het uitblijven van een overeenkomst tusschen Nederland en België voor Rotterdam zoowel als Antwerpen na- deelig blijkt te worden. DE OPENING VAN IJMUIDEN'S SLUIS. VOLKSFEESTEN TE AMSTERDAM. De voor Amsterdam zoo belangrijke ope ning van de nieuwe sluis te IJmuiden zal niet alleen gevierd worden met een feest maaltijd in het Carlton-hotel in die stad, doch ook de burgerij zal in de vreugde dee- len doordat er op verschillende plaatsen in de stad muziekuitvoeringen zullen zijn en een vuurwerk aan den Zuidelijken Wandel weg cn een aan den overkant van het IJ. DE VERSIERINGEN. Het aanbrengen der versieringen op den toeristensteiger en op het Sluisplein is door B. en W. opgedragen aan de firma B v. Gel dorp te IJmuiden. Naar wij vernemen zullen de versieringen in hoofdzaak bestaan uit een aantal zuilen, geplaatst aan den toeris tensteiger. Verder zullen 70 decoratieve masten van 6 Meter hoogte langs den haven kant van den toeristensteiger af tot de Vis seringstraat aan beide zijden van den weg worden geplaatst. Toen we er gisteren kwame.i was het net bezig wakker te worden en zijn stijve leden te rekken; vandaag, den eersten zomerschen dag. waarop een winterjas je werkelijk te veel ran het goede was. was het wakker en lag zich lekker lui te koesteren in de zon. Het is wonderlijk, hoe zoo n strand in één dag volkomen van aspect kan veranderen. Gisteren was het een zoo goed als verlaten stukje kust van de Noordzee, waar de één of andere dwaas een paar badstoelen had neergezet, in de hoop, dat er toevallig eens iemand langs zou komen, die behoefte had aan een stoel, en waar langs een paar schel- penvisschers, hoog op hun karretjes staand, hun dravende paarden menden. De zee was diep, intens blauw, met in de branding don kere schaduwen van de optorenende golven, die dan ineens ineenbraken tot een lange rij langzaam wegvloeiend wit schuim. Over het water naar het Zuidwesten wierp de zon een breede, rustelooze bewegende baan van zilver en in IJmuiden voer de visschersvloot uit: een oneindige reeks van kalm zeilende donkere scheepjes. Een groote stoomboot, met een ijl sluiertje van rook uit een fel wit-en-zwarte pijp. schoof er langzaam tusschen door, haalde de zwarte stippen één voor één in, en gleed tenslotte ln statige eenzaamheid ver voor ze uit- over den hori zon, vreemde landen tegemoet. En al zaten we op een hotelterras, en al wapperde boven onze hoofden in den straf fen Westenwind de Hollandsdhe vlag, het was er buiten; voor ons lag de zee, de eeuwig veranderlijke, en zijn gestadig ruischen was boven alles uit hoorbaar; de zon scheen uit een helderen, bijna Ita- liaansch blauwen hemel op je neer en er waren geen andere menschen dan die er hoorden: wat stoere visschers met gebruin de gezichten en een paar dorpsjongens. Vandaag was alles anders. Zandvoort be gon weer Groszstadt te worden. Opeens zag je, overal waar je keek, bordjes met „gemeu belde kamers te huur", ineens was de zee een ding om in pootje tc baden en op te zeilen en waren de hotelterrassen er niet meer heelemaal voor ons alleen; ineens was het Strand iets, waar je in groef en schepte en waren de menschen niet menschen meer, die er hoorden, maar exploitanten en hun klanten. Zandvoort was het zomersche Zand voort weer. Er zaten weer menschen ln de badstoelen te dommelen en loom te staren naar de zee en de zon, er waren weer bergen en kuilen, waar je over viel en kinderen, die met emmertjes zorgvuldig opgevangen water („maar zorgen, dat je niet nat wordt, hoor") hun kanaal of slotgracht trachtten te vullen; er waren weer de families met minstens zeven stuks kroost, die zich voor een dag in een door een ander gegraven kuil hadden laten vallen, en het er opperbest hadden. Een oolijk wit en rood geverfd scheepje, waarin in dezen zomer zeker heel wat ang stige juffrouwen zullen denken, dat ae dit nooit zullen overleven, maar waarin nu nog maar een drietal ondernemende lieden zat te wachten op aanvulling uit de gelederen van een over het algemeen niet erg onder nemend publiek, droeg fier, in groote zwart* letters, op een fel geel geschilderd zeil hot motto: „BIJ felle zon en schrale wind: Purol". Ik heb vergeten te informceren, of de potjes Purol aan boord verkrijgbaar waren, maar ik twijfel er geen oogenblik aan. Wij Hollanders zijn een practlseh volk. en het mankeerde er nog maar aan. dat de ééne stoere, gebruinde Zandvoorter, die de „onderneming" exploiteerde, op zijn rug de mededeeling geschilderd had, dat hy het levende bewys was van de deugdzaamheid van de waar, die hy zoo overtuigend aan prees. ..That schoolgirl complexion" of zoo. Er waren al weer by na badstoelen te kort, en al ontbraken de ezeltjes en de oempa's nog. Zandvoort Ls uit zyn winterslaap ont waakt. Langs de hotels klimmen, halsbreken de toeren makend, de schilders en glazen- wasschers op en neer, overal staan de ramen open en wapperen de stofdoeken naar buiten, trappen naar het strand worden uit het zand, dat hun onderste treden bedekte, los gegraven, een electricien waagt zyn leven om de buitenlichten aan te brengen. De heele bevolking is ln de weer om zich gered te maken tot de ontvangst van de duizenden gasten, die zich waarschyniyk nu al begin nen te vertieugcn op hun week of paar weken 's zomers aan zee: en nu mag J« hooren tot de menschen, die Zandvoort, in den zomer angstvallig vermyden, of tot dc trouwe garde, die een dag aan het drukbe volkte strand tot hun grootste genoegens rekenen, de zee is en blyft de zee, ook al scharrelen er vlak aan het strand een stuk of wat nietige krioelende menschjes ln het rond: altyd mooi. altyd groot en imponoe- rend. En het is een goed ding, dat frissehe wind en zeelucht artikelen zyn. die er in zoo groote hoeveelheden aanwezig zijn, dat het er weinig toe doet of Je ze met een paar honderd van je medemenschen moet declcn, en dat er een Zandvoort ls. waar ieder jaar een paar duizend stadsche bleekneuzen ge zondheid voor een heel verder Jaar op kun nen doen. Haarlem, 23 April. VIER-JARIG MEISJE AANGERAND. Te Aarle Rixtel Is het 4-jarige dochtertje van den heer P. H. door den 18-jarigen k. uit Helmond onder belofte van een bal en een dubbeltje, meegelokt tn een stal, waar hij het kind heeft aangerand. De dader is voortvluchtig. DE AANRANDING VAN EEN MEISJE TE EPE De Rechtbank te Zutphen heeft den Rot- terdamschen handelsreiziger, die gepoogd heeft te Epe een meisje in zyn auto te ont voeren en aan te randen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. ZESTIEN INBRAKEN GEPLEEGD. De politie te Ry'swijk heeft een inbreker gearresteerd, die bekend heeft in de laatste maanden in Voorburg negen en te Ryswyk zeven inbraken te hebben geploegd. VERWARMING IN DE TREINEN. Op de Nederlandsche Spoorwegen zullen tot 1 Mei alleen nog verwarmd worden de treinen vóór 8 en na 18 uur. EEN NEDERLANDSCHE COMENIUSHULDE. Er heeft zich een comité gevormd om aan de Tsjecho-Slowaaksóhe regeering als hulde blijk voor Comenhis een gebrandschilderd raam aan te bieden in de tegen het einde van dit jaar te restaureeren Comeniuskapel in de Waalsche Kerk te Naarden, welke zal worden ingericht in het koor, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering van de Nederland sche ten geschenke heeft ontvangen. De kos ten worden begroot op I 1000.Dr. J. Th. de Visser is eere-voorzitter van het comité. Penningmeester is de heer C. D. van Vliet, directeur der Hollandsche Hypotheekbank, Reguliersdwarsstraat 6062 te Amsterdam. HEEMSTEDE. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen by: Pastotle, Valken burgerplein, een bos palmbladeren. S. Kop jes Nieman. Sumatrastraat 23, een bruine ceintuur. Mevr. Uilenhoed, Postlaan 9. een hangertje van een colircr. H. Heemskerk, Kadijk 16, een konyn. Juffr. Keiser, Adriaan Loosjesstraat 73 Haarlem, een rozenkrans. C. J. F. Rijken, Assendelverstraat 40 rood Haarlem, een portemonnaie met inhoud. M. van Rooijen, Rijksstraatweg, woonark, een vermoedeiyk zilveren schakelarmband. F. Burger, Kastanjelaan 33. een R.K. kerkboek. Bosman, Lefdschevaart 128 Haarlem, een portemonnaie met inhoud. Wed. M. v. Looij, Bleekersvaartweg 31, een gouden halsket ting. G. Deelisscn, Havenstraat 34, een grijze jongenspet. P. dc Wit, Leidschevaart 150, Vogelenzang, een zilveren dames armband horloge, ALBERDINGK THIJM. DE BURGEMEESTER VAN HEIDEHEUVEU De opvoering van het serlcuse biyspel Spe culanten. dat oorspronkeiyk beloofd was, kon zooals de voorzitter van Alberdingk Thijm, de heer Gerard Nielen, ons voor den aan vang dec voorstelling mededeelde, niet door gaan en daarom had men voor dezen avond zijn toevlucht gezocht by het kluclitigcr genre „De Burgemeester van Heldeheuvel". Nu, wat daar in de gemeente Koidehcuvcl gebeurde, waar de heer Paul Ncrks tot bur gervader was benoemd en de heer Paul Derks zijn plaats Innam onder aandrang van zijn aanstaanden schoonvader, den rentenier Jacques Dikmans alias Koos, oud-mosterd fabrikant, was zeker kluchtig genoeg! Maller kon het byna niet! Papa Dikmans zag kans den heelen boel in Heldeheuvel op stelten le zetten en wy vielen tot uitbundig vermaak van het publiek, dat blijkbaar in het geheel geen spyt had van deze verwisseling van de Speculanten met burgemeester van Helde heuvel van de eene dwaasheid in de an dere. 4 By zoo n malle klucht behoef Je je cri- tlsche bril niet op tc zetten. Het eenige, wat dc schrijver cn de spelers wenschcn. is dc zaal ln een voortdurenden lach te houden en dat is den burgemeesters van Hcideheuvel de pseudo en dc echte— volkomen gelukt! Gerard Nielen gaf als de oud-mosterdfa brikant, die den boel aan den gang bracht, het tempo en den speeltrant aan! Hij hield de rol in het kluchtige en had er heel den avond plezier van. En zijn broer Hein zorgdo er als pendant-kluchtspelspeler voor, <iat de lach er ln bleef. Hy behoefde maar met zyn mosterdzaadjes te komen, of de zaal daverde van het gcachi En alle andere spe lers gaven den heeren Dikmans niets toe! Daar waren Paul Derks. de pseudo-burge- meester in angst en nood. Paul Ncrks, de echte burgemeester, die niets liever verlang de dan zoo spoedig mogelijk uit Hcideheuvel verlost te worden, de bulderbassende majoor Boomer, die schetterde, dat je het door heel Heideheuvel kon hooren. de doove redacteur van de Heideheuvelcr Nieuwsbode een aardig gespeelde figuur van Jacques Elte Koos, de hotelhouder en alle verdere bewo ners en emigranten van de met twee burge meesters gezegende gemeente! Het was een avond van onschuldig ver maak. onder het motto: lachen! lachen! lachen! En gelachen is er zooveel, tot men bijna niet meer kon! Zoodat Alberdingk Thijm van een geslaagden avond mag spre ken! Want een ander doel had deze avond niet. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9