UeAAaM Oüzam H. D. VERTELLINGEN. Financieel© Kroniek. STADSNIEUWS N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 (LIJÏEN) ALLE BANKZAKEN DE WEG TOT HET HART HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 APRIL 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Naar 't Engclsch door A. v. REYN. Roode Rozen. Nora Green had genoeg van de liefde. Toen zij de oogen van haar eersten man sloot, moest zij bekennen, dat zijn egoïsme en zijn harteloosheid daarvan de oorzaak waren. Gedurende de vijf jaren, die volgden, voelde zij zich volmaakt tevreden. Zij had het figuur van een meisjesachtige slankheid op een leeftijd, die niemand had durven raden. Zij reisde veel, bezocht musea en oude kastee- len en was een liefhebster van muziek. Zooals gezegd, kon Nora het best buiten de liefde stellen totdat zij John Ingles ontmoette. Zij bewonderde in hem den .all round" sportman. Hij tenniste, speelde golf, danste en maakte lange tochten. Toen Nora hem voor 't eerst ontmoette, bevond zij zich aan de Rivièra en zij weid dadelijk verliefd op hem. Zeer dom voor een vrouw met ondervinding. Zij droeg haar chique japonnen met gra tie en hoopte, dat hij in haar een jonge, levenslustige vrouw zou zien. Voor haar spiegel staande, bekeek zij zich zelf aandachtig en vroeg zich af: Ben ik goed genoeg voor hem? Op een warmen avond vertelde hij haar. dat zij veel te goed voor hem was. Hij kuste haar handen en daarna haar lippen. Beiden scheen het hun toe, of eerst dien avond het leven voor hen opnieuw begon. Nadat zij hem goedennacht had gewenscht en zich nog het gelaat voor haar toilettafel masseerde, zeide zij grimmig tot het gezicht in den spiegel: „Nora, je hebt een zware taak op je genomen, laten wij hopen, d^t ze niet te veel van je zal vergen." '4 Zij trouwden spoedig, ën na een verrukke lijke „honeymoon" keerden zij naar Enge land terug. Zij huurden een flat in de stad en een villatje aan zee. Het villatje had vier badkamers en de flat yereischte een staf van personeel. Nu volgde een koortsachtig leven, een leven dat zooals Nora dacht John's bruisende natuur bevredigde. Zij bewoonden van Maandag tot Vrijdag de flat en brach ten de „week-ends" op hun villa door. Er waren altijd gasten die met golf, tennis en dansen den tijd doorbrachten. In de stad lunchten en dineerden zij, gingen naar theaters en concerten. Dan bezocht Nora geregeld haar schoonheidsspecialisten, welke lieden zij steeds vaker noodig had. Er waren lijnen en groeven in haar gezicht, die zorg vuldig weggemaakt moesten worden. In weerwil van haar streng dieet, begon zij in gewicht toe te nemen, doch zoolang John daar geen erg in had, hinderde dit niet. Zij klemde haar lippen op elkaar, trok haar mooiste japon aan en danste tot drie uur in den morgen. „Ik weet niet hoe jij je voelt," zeide John, toen zij bij het aanbreken van den dag zic-h ter ruste begaven, „maar ik ben gerad braakt. „Ik ook een beetje", gaf ze toe. John sloot de oogen en sliep den slaap der rechtvaardigen, doch Nora kon niet slapen. Zij was te doodelijk vermoeid. Zij begon zich af te vragen, hoe lang zij dat leven nog vol kon houden. Zou zij John vertellen, dat zij het op moest geven? Spoedig ver wierp zij die gedachte. John hield van dat leven kon er niet buiten, zij wilde niet achterblijven. Hoe heerlijk zou het geweest zijn lang zamerhand ouder te worden. Daar was bij voorbeeld Jane Tudor, een vroegere school vriendin, die zij nu nog weieens bezocht. Eenvoudig en arm was zij, toch was zij ge lukkig. Jane's man was lang geleden gestor ven, zoodat zij op haar gemak oud kon wor den met haar breiwerk, haar kleine genoe gens, zonder soirées en partijen, zonder ver moeiende gasten en uitgelaten jongelui. Ein delijk viel Nora in slaap en ontwaakte in 't geheel niet uitgerust. Toch scheen haar strijd tevergeefsch geweest. Het duurde lang voordat Nora dit bemerkte. Op een mooien Juli-morgcn werd zij aan de telefoon geroepen. Of Mr. Ingléfe voor deze week weer roode rozen besteld had. De witte rozen waren prachtig, maar voor de roode konden zij niet instaan, zoodat, indien Mr. Ingles er geen bezwaar tegen had, zij de witte rozen zouden zenden. Het was een bekende bloemenwinkel in Bond Street. Met een geforceerd kalme stem zeide Nora Ingles, dat er wel geen bezwaar tegen zou zijn. Zij had nog een vraag willen doen, doch zij was daarvoor te trotsch. Roode rozen en een wekelijksohe be stelling! Dat kon natuurlijk één ding betee- kenen! Had zij daar eigenlijk niet altijd voor gevreesd? John was zoo jong, zoo levens lustig. Wie was het die haar verdrongen had? Zij bedwong haar emoties, trok een nieuwe japon aan en ging naar beneden. Op haar leeftijd kon zij geen scènes maken. John was thuisgekomen en zij kwam hem met een glimlach tegemoet. Zij bespraken hun plan nen voor dien dag. Nora zou 's avonds met eenlge kennissen naar de opera gaan. „Ik vrees, dat je een kalmen avond zult hebben", zeide Nora. „O, dat hindert niets," antwoordde John, „ik zal van een kalmen avond genieten!" Als hij dat kon! Als zij beiden eens kalm konden zijn. Kalmte. Stilte. Verlangde zij alleen daarnaar? Na de eerste acte verliet N'ora het theater. Zij verontschuldigde zich, door hoofdpijn voor te wenden. Zij ging naar huls ert sloot behoedzaam de buitendeur open. De flat was in duisternis gehuld. De bedienden waren naar. bed en haar man was uit. Zij ging naar de huis kamer en wachtte. Er zou een verklaring moeten volgen, misschien zou er wel een scène zijn. Een vrouw en roode roozen. Misschien een vrouw die zij kende die vriendschappelijk met haar omging. Eindelijk kwam hij thuis. Hij floot een op gewekt wijsje, terwijl hij in de hal zijn brie ven las. Dan kwam hij binnen en schrok bij het zien van de roerlooze gedaante in een stoel. „Wat ben je vroeg. Nora!" „Waar ben je geweest, John?" „Lieve „Oh, ik weet, dat het een vrouw is. Er werd vandaag getelefoneerd iets over roode rozen een wekelijksche heistelling. Waar ben je geweest?" „Ik heb mijn avond doorgebracht bij Mrs. Tudor." „Mrs. Tudor!" „Jane Tudor. Zij trachtte te denken. Jane. Die grijsharige vrouw met haar ouderwet- sohe kleeren cn haar bezige handen. Maar zij was zoo onbeteekenend! „Jane. Je bedoelt, dat je aan Jane roode rozen gegeven hebt?" „Het zijn haar lievelingsbloemen en zij is te arm, om ze te kunnen koopen. Ze is heel goed voor mij geweest." „Dat begrijp ik." zeide Nora bitter. „Oh. Nora. Ik had het je al eerder moeten vertellen, maar ik vreesde, dat je mij niet zoudt begrijpen. Ik maak er een gewoonte van de avonden, dat jij uit bent, naar haar toe te gaan. Dan maakt zij chocolade voor mij klaar „John!" „Ik behoef je zeker niet te zeggen, dat Mrs. Tudor niets meer dan een vriendin van mij is. Dat weet je trouwens. Maar het is zoo rustig bij haar zoo vredig. Wij spreken gewoonlijk over onbeteekenende dingen ik kom daar tot rust. Ik heb getracht gelij ken tred met je te houden en het leven te leiden waarvan je zoo houdt. Maar het is mij onmogelijk. Die bals, diners cn partijen nooit eens 't huis voor ons beiden te hebben het maakte mij gek. Het is zoo kalm bij Jane Tudor. Zij heeft 2elfs geen pathéfoon." „Kalm?' „Ja, Nora dat is het." „En je houdt van stilte. John?" „Ja, lieveling. Ik ben niet zoo levenslustig als jij, zie je. Jij houdt ervan, menschcn te zien en uit te gaan. Ik wilde je niet tegen houden." Zij keek hem aan, voordat zij sprak. Plot- s.cling stak zij haar handen uit. ..Maar, John ik hou ook van stilte." „Nora??" „Ik dacht, dat Jij van die partijen hield van dat aantal bedienden die vreeselijke cabarets en nachtclubs. Ik wilde oud worden langzaam oud worden. Ik wil mijn jum pers breien en mijn haar grijs laten worden en eten, wat ik wil. Ik wil niet met mijn teint vechten. Ik wil in een huisje met een zonnigen ttxln wonen, met wat boeken, wat vrienden en jou!" „Nora, meen je dat?" „Meenen? John, laat mij het je toonen, dat ik het meen." Zij hebben de flat verlaten en wonen nu buiten. Zij ontvangen niet veel bezoekers. Nora is wat gezetter, maar haar teint is nog uitstekend. John wijdt al zijn aandacht aan den tuin. Zij zijn belden zeer gelukkig. De naderende ouderdom heeft geen verschrLkking meer voor hen sinds zij tesamen oud worden. DE OPENLUCHTSCHOOL. TOESLAG VOOR DE ONDERWIJZERS. Het raadsbesluit van 5 Maart Jl. tot ver meerdering van het aantal scholen voor ge woon lager onderwijs, met eene 7-ylassige dag-openluchtschoo!, verkreeg de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie De school zal t.z.t. 'na bijbouw van een lighal en verdere localitelt), worden gehuis vest in het gebouw aan den Middenweg No. 220 (thans school no. 40). Alhoewel omtrent de ingebruikneming van dit gebouw voor zijne veranderde bestem ming nog geen bepaalde datum kan worden genoemd, achter B. cn W. aan spoedige uit voering van het raadsbesluit bevorderlijk de benoeming van een Hoofd en van voorloopig één vaste leerkracht. Aan de Hoofden cn het onderwijzend per soneel werkzaam bij het openbaar lager on derwijs alhier, hebben B. en W. bereids ge legenheid geboden van hunne wenschen tot eventueele benoeming te doen blijken. In overeenstemming met het advies van den Inspecteur van 't lager onderwijs in de inspectie Haarlem stellen B. en W. den raad voor. in de directe behoefte te voorzien door overplaatsing van den heer E. Marema, als Hoofd en van den heer G. Brouwer, als on derwijzer, beiden thans verbonden aan school No. 40. De belooning aan het Hoofd en het onder wijzend personeel, voor zoover zij met het houden van toezicht op de kinderen bij hun rust, maaltijden en dergelijke afzonderlijk worden belast, stellen B. en W. voor afge scheiden van de wettelijke jaarwedde op een bedrag van 600 per leerkracht en per jaar te bepalen. De langere dagtaak van het onderwijzend personeel, (van 's moreens 8 1/2 tot 's na middags 5 1 2 uur, terwijl ook over de Woens dag- en Zaterdagmiddagen wordt beschikt), vereischt- bovendien aanstelling van een tij delijke of reserve-leerkracht, ten einde aan de vaste onderwijzers(essen) bij toerbeurt twee halve dagen per week vrijaf te verze keren. HAARLEM'S TRAM FANFARE- CORPS. CONCERTEN OP JULIANADAG. Haarlem's Tramfanfarekorps "geeft op Julianadag (30 April a.s.) twee concerten op het Stationsplein (2.30 uur en 8 uur). Hier volgen de programma's. MIDDAGCONCERT. 1. Volksliederen. 2. Groot Rotterdam-marsch. 3. Mcrcédes, Ouverture M. J. H. Kessels 4. Flots du Danube (Donau wellen) Grande Valse, J. Ivanovlcl 5. Esperia, Ouverture, R. de Souter 6. Zilpha. Fantasie, G. Gadenne 7. Juanita, Grande Valse, Jos Bauwens 8. K. L. M.-Marsch. AVOND-CONCERT 1. Volksliederen. 2. Souvenir Namur, Marsch. 3. Le Dimanche aux Champs, Ouverture, L. E. Rugers 4. La Jolie Flamande, Grande Valse. L- Bauwens 5. La Fille du Régiment, Jos. Kessels 6. Cortege des Muses Marche Triomphalc, L. Launot 7. Flots du Danube, Grande Valse, J. Ivanovici 8. Maffles, Marsch INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cl», per regel Ongedecideerde stemming te New- York. Verdere prijsdaling voor koper? Teruggaande ontvangsten bij tal van industrieën en bij de spoorwegen. Tc Amsterdam be- leggingsvraag voor goede aandeden Grootere export van kunstzijde in Maart. Ook dc uitvoer van radio artikelen en gloeilampen gestegen. Geen dividend op aandeden Arendsburg. Dcli Batavia 20 pet. Javasche Cultuur 36 pet. Achteruitgaande spoor- en tram wegontvangsten in Nederl. Indië. De benzineprijs daar weer ver hoogd. Iets krappere geldmarkt. Het is aan de beurzen duidelijk te mer ken, dat men niet weet. welken kant het met de koersen uit moet. De pogingen om het publiek voor de fondsenmarkt te inte resseeren, zijn dusver niet bijster goed gelukt en zoodra New-York lagere koersen- sen zendt, of aan den overkant de prij zen der granen en van metalen een da lende richting inslaan, loopt het publiek ook van dè Amsterdamsche beurs weg. Het is voor de makelaars in effecten waarlijk geen gouden tijd, gelijk ook wel blijkt uit de opbrengst der beursbelasting. welke in de eerste drie maanden des Jaars ca. f 1 millioen lager was dan verleden Jaar. Er zijn nu eenmaal voor de effectenbeurzen bewegende factoren noodig en die blijven dusver ontbreken. Er schijnt vrijwel een evenwicht te bestaan tusschen goede en slechte berichten. Te New-York heeft de scherpe verlaging van den koperprijs. die we de vorige weck signaleerden, voor Koperwaarden een koers daling veroorzaakt cn men gelooft dat het eind daarvan nog niet bereikt ls. De koper- voorraden zijn grooter dan ooit en blijkens de jongste berichten houden koopers zich ook thans nog terug, overtuigd dat de prijs nog verder zal moeten worden verlaagd. Ook de prijzen van ijzer en staal bieden den laatsten tijd minder weerstand, hetgeen in verband staat met de kleinere bedrijvig heid in de bouwwerold. Vat men alles samen dan blijkt dat de sleutelindustrieën, d. z. de ijzer- en staalindustrie, de automobielenin dustrie, een tijdperk van malaise doormaken, waarop alleen de electriciteltsbcdrijven een uitzondering maken. Maar met de ontvangsten der Spoorwegen loopt het nog steeds achteruit. En de werke loosheid schijnt grooter te zijn dan officieel wordt aangegeven, te oordeelen naar de ac tie der betrokkenen. Zoodat voor een koers- rijzing aan dc New-Yorkschc beurs moeilijk een geldig motief is tc vinden. Dezelfde onzekerheid, die de koersen te New-York binnen enge grenzen doet fluc- tueeren, vindt men ook aan de Europee- schc beurzen. Over het algemeen was de stemming de laatste weken iets gunstiger, zoodat het algemeen Indexcijfer der twaalf voornaamste beurzen in de maand April enkele punten is gestegen. Dc ruime geld markt ls wel een der krachtigste stimulansen voor dc fondsenmarkt, vooral nu de obliga ties hun beurt gehad hebben en men voor eerst aan een verdere verlaging van het ren dement niet wil geloovcn. Dan maar liever goede aandcelen gekocht, waarvan nog 5 a 7 pet. rente wordt gemaakt cn die daarom thans voor bcleggingsdocleindcn worden ge vraagd. Daar komt bij dat tal van grootc be drijven over het afgeloopcn Jaar hoogst be vredigende uitkomsten hebben verkregen, die ook voor de naaste toekomst vertrouwen wekken. Ondernemingen als de Nedcrland- sehe Kabclfabriek, Hollandsche Betonbouw, Rotterdamsche Droogdok, Ncdcrl. Gist en Spiritus, dc Bijenkorf te Amsterdam, Van Gelder etc. hebben hun winsten in 1929 zien stijgen en laten zich over het nieuwe Jaar bemoedigend uit. Dit heeft de markt een krachtigcn steun gegeven. Overigens was er toch ook op de afdeeling der Industricelen weinig te doen. Het berioht dat de Marga rine-Unie thans ook aansluiting in Amerika heeft verkregen, wekte een groot enthou siasme. Ook bleven aandeelen Philips vrij ongevoelig voor de uitspraak van het scheids gerecht, waarbij is uitgemaakt dat Philips zich in Duitschland wat den afzet van Philips' toestellen betreft, zal moeten beperken. Blijkens de exportcijfers van Maart is dc verkoop van radio-artikelen in die maand weer grooter geweest dan in Februari (f 6 1/2 millioen tegen 5 1/2 millioen); de export van metaaldraadgloeilampen ging van f 1.4 mil lioen tot f 1.5 millioen vooruit. Dc aandeelen A. K. U. schenen te profltee- ren van de vrij gunstige exportcijfers over Maart, die een licht herstel aanwijzen ten op zichte van dc hoeveelheid en de waarde der geëxporteerde kunstzijde, terwijl de prijs niet verder is gedaald. Een teleurstelling vormde de publicatie der jaarverslagen van de Ame- rikaansche Kunstzijdefabrieken, de American Bemberg en de American Glanzstoff. waar uit blijkt dat zelfs deze mpljen., welke naar men meende, op den algemeencn gang van zaken een uitzondering vormden, in 1929 een verlies hebben geleden. Van de Cultuurafdeelingen hebber. Ta- baksaandeelen zich wederom een klein koers verlies moeten getroosten, waaraan ook de minder hoopvolle beschouwingen in het ver slag der Arendsburg en het uitblijven van een dividend op de aandeelen dezer mpij. aanleiding gaf. De Deli Batavia zal 20 pet. uitkeeren tegen 45 pet. over 1928. De prijzen, welke tot dusver op de veilingen zijn gemaakt, hebben betrekking op de beste partijen, zoodat men zich op een aanmerkelijke daling van het gemiddelde opbrengstcijfcr zal moe ten voorbereiden. Voor Rubberwaarden wordt niet de minste belangstelling aan den dag gelegd. De prijs van het product heeft eer der een neiging tot dalen, evenals die van Suiker, zoodat ook voor Suikeraandeelen elk animo zoek blijft. Het verslag der Javasche Cultuur MplJ. en het dividend van 36 pet. maakte een goeden indruk, maar wat voor den een geldt, geldt niet voor den ander. De Javasche is één der best geoutilleerde on dernemingen en bovendien moet voor het loopende jaar op een verdere daling der sui kerwinsten worden gerekend. Het ls geen wonder dat uit Indië minder gunstige be richten komen wat den economischen toestand betreft. De cultures zijn voor heel het eco nomisch leven van het grootste belang. De sterke achteruitgang der spoor- en tramweg ontvangsten gedurende de eerste drie maan den van 1930 wijst er wel op hoe allengs alle bedrijven den weerslag der malaise onder vinden. In de verslagen der Indische Han delsondernemingen zal men straks ongetwij feld de symptomen daarvan ook aantreffen. Dit alles is weinig bemoedigend. De koers van Petroleumwaarden is deze week weinig veranderd. De stemming was weer iets beter, r.u de strijd tusschen de Koninklijke en de Standard Oil in Indië schijnt te zijn bezworen, blijkens de verhoo ging van den benzineprijs van 13 tot 23 ct. Daar wordt met dc gebruikers van dit vluch tige nat wonderlijk omgesprongen. Sir Henri Deterding heeft weer eens wat over de olie- situatie losgelaten, maar veel houvast heeft men er niet aan. Wel kan men er uit opma ken. dat alle krachten worden ingespannen om voor aandeelhouders zooveel mogelijk tc verdienen. Op de Geldmarkt was ten onzent de in vloed van den komenden Meidag merkbaar, zoodat Prolongat-le tot 3 1/2 pet. opliep. Op dc emissiemarkt blijft eenige bedrijvigheid bestaan; buitenlandsohe obligaties zijn in de meerderheid en vinden om liet hooge rendement doorgaans hun weg naar de trommels der beleggers. De uitgifte der grootc Dultsche Herstellccning laat nog op zich wachten. Sp&t kommt Ihr, aber Ihr kommt! LETTTNGA. KONINKLIJKE GIFT. De Koningin-Moeder heeft aan het fonds tot wederopbouw van het Magdalenahuis der Heldring-gestichten te Zetten een aanzien lijke gift doen toekomen. DE BENNEKOMSCHE MOORDZAAK NOG MET VOOR. Naar het Volk verneemt Ls het psychia trisch onderzoek van Jan Hoek. den ver dachte in de Bcnnekomsche moordzaak nog niet geëindigd, zoodat van behandeling in Mei geen sprake kan zijn. IJE WIJKSTRA'S HOOGER BEROEP. Het staat thans vast. dat IJe Wijkstra. de moordenaar van Grootegast Donderdag 3 Mei voor het Hof te Leeuwarden in hoogcr beroep zal terecht staan. Er zullen 27 ge tuigen en 3 deskundigen worden gehoord, en van de zijde van den verdediger mr. Levic 20 getuigen déchargb. EERSTE ANSJOVIS. Te Lemmer Ls aan de Gemeentevlschaf- slag de eerste ansjovis aangevoerd, in het geheel 100 stuks. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cf. per regel FEUILLETON Naar het Engelsch, door J. VAN DER SLUYS. 26) Toen dwaalden haar gedachten naar het witte huis aan den viersprong, naar de teleurstelling die ze in Tony's oogen had ge lezen, toen ze hem had meegedeeld, dat ze bij haar tante moest blijven en haar hart be gon heftig te kloppen, toen ze eraan dacht, hoe Tony haar hand in de zijne had ge klemd bij het afscheid. Hoe lang ze daar bij het venster stond te droomen, ze wist het niet; ze was zich alleen bewust, dat. ze cr op een onverklaarbare manier tegen opzag om zich af te wenden van de blanke schittering van den maannacht cn dc duisternis van haar kleine slaapkamer op te zoeken. Hoe laat het was toen ze tenslotte naar bed ging, wist ze evenmin, maar er scheen maar een heel korte tijd te zijn voorbijgegaan, een tijd van onrustig dommelen, van telkens op schrikken uit een lichten slaap, toen ze op eens wakker werd door het schijnsel van een lamp, dat od haar gezicht viel en door een hand die haar zacht heen en weer schudde bij den schouder. Anastasia Drivers stond naast haar bed, een fantastische en bijna angstwekkende gedaante in een ouderwetsche. wijde witte ochtendjapon en met verward om haar ge zicht hangende grijze haren, d:e boven op het hoofd in een zonderlingen toot waren samengedraaid. Er was een verschrikte uit drukking op haar gezicht, waarover het schijnsel van de kaars grilligdanzende scha duwen wierp. „Sta direct op", zei ze tegen Hilary. „De toestand van uw tante is plotseling veel er ger geworden en ze vraagt voortdurend naar u, ik heb al om den dokter gestuurd." Hilary zat met een schok overeind in bed en staarde haar gastvrouw verwezen aan. „Ik dacht dat tante Marion zooveel beter was", zei ze, toen het tot haar was doorge drongen wat juffrouw Drivers haar kwam meedeelen. „Ik dacht dat er geen reden was voor ongerustheid?" „Ze scheen ook zooveel beter. Dit is een on verwachte inzinking. De zuster zegt dat het heel slecht met haar is. Het hart geeft het op. u moet. maar direct meekomen." Hilary klaar-wakker nu wipte haastig uit bed, schoot een peignoir aan, glipte in pan toffels en volgde juffrouw Driver over de gang, waar de kaars spookachtige schaduwen tooverde op de witte wanden, naar de kamer van mevrouw Gardener. Toen ze binnenkwa men hoorden ze 'n zwak gekreun en de ver pleegster boog zich over het bed. Toen ze de deur hoorde opengaan, draaide zich zich snel om en een trek van teleurstelling kwam op haar gezicht. Jk had gehoopt dat het de dokter was", zei ze; toen kwam ze naar voren, ging op Hilary toe en fluisterde: „Ik geloof overigens niet dat de dokter nog iets zal kunnen doen: het loopt af." „Is het werkelijk?" fluisterde Hilary terug met ingehouden adem", „denkt u heusch dat ze sterft?" Zuster Rose knikte alleen maar en ging naar het bed terug, waar zij haar vingers op den pols van de patiënte legde. Mevrouw Gardener lag heel stil haar oogen waren open, maar er was een vreemde, onwezen- lijk-starende blik in en Hilary kreeg den in druk, dat haar tante zich op dit oogenblik méér bewust was van de dingen, die ver weg en lang geleden waren dan van hetgeen hier in de' kamer om haar heen gebeurde. Ze haalde moeilijk adem en telkens kwam er een zwak gekreun over haar lippen. Op een te eken van de verpleegster kwam Hilary bij het bed staan en zei zacht en zoo natuur lijk als ze kon: „Ik kom, om u goeden nacht te zeggen". Een oogenblik scheen de nevel van de oogen der zieke op te trekken; ze scheen uit een verre verte terug tc kceren in de kamer waar ze lag te sterven. 1-Iaar oogen vestigden zich op Hilary, ze glimlachte cn stak een hand uit. „Wel Clare!" kwam het hortend over haar lippen, „ik heb erg naar Je verlangd. Ik dacht dat je doo<i was. Maar dat was een vergissingJe leefde nog, wat heerlijk!" ,.Ik ben Hilaryuw nichtje Hilary", zei het meisje langzaam cn duidelijk. „Ik kom om u goeden nacht te zeggen." „Hilary?". Een oogenblik trok mevrouw Gardener dc wenkbrauwen samen, een uit drukking van nict-begrij pende verbazing trok over haar gezicht. „Hilary! wacht ik herinner het mij". Haar woorden kwa men moeilijker met langere tusschenpoozen om hijgend adem te halen. ..Antonia's doch tertje, die zooveel op Clare lijkt! Is het bed tijd? Kom je me goedennacht zeggen? Zeg tegen Antonia blij ik wilde dat Anto- nia gelukkig was geweest. W&s ze geluk kig?" De onsamenhangende zinnen eindigden in een vraag, waarop cie zieke blijkbaar ant woord verwachtte. Haar oogen werden hel derder en vestigden zich op Hilary's gezicht, de hand die de hand van het jongemeisje gegrepen had, hield deze krampachtig om kneld. „Ik denk dat ze gedurende een deel van haar leven gelukkig is geweest" ant woordde Hilary met een nauwmerkbare aar zeling; „ze heeft heel veel van mijn vader gehouden". „Ze heeft nooit van iemand zooveel gehou den als van hèm", luidde het op hijgenden, gojaagden toon gegeven antwoord. „Maar bleef hij ook van haar houden. Hield hij genoeg van haar?" Er was iets eigenaardig-dringends in stem en manlcr-van-doen van de stervende en Hilary was niet in staat den blik der oogen, die geen seconde van haar aflieten, te ont wijken. „Ik ben bang van niet", stamelde zo, „maar ik heb hem absoluut niet gekend. Hij stierf toen ik nog heel klein was." „Arme Antonia!" De stem van mevrouw Gardener, die een korte poos vrij ferm had Beklonken, werd weer dof cn vaag en dc novel trok weer over haar oogen. „Arme Antonia als Ik haar zie moet ik haar vertellen wat moot lk Antonia ver tellen? Het is zoo donker in mijn hoofd ik weet het niet meer. Maar o. Clare ik ben zoo blij dat je gekomen bent cn je haar is nog altijd al gloeiend zonnegoud Ralph zal het ook prettig vinden om Je te zien hij zei altijd dat Clare de knapste was van ons allemaal behalve ik dan. Ik was al tijd de eerste voor Ralph". Haar stem doofde weg tot nauwelijks-ver staanbaar gefluister, het werd een ongearti culeerd gemurmel, de greep van haar hand om die van Hilary verslapte. Maar na een paar minuten begon ze nog eens te spreken cn met moeite konden de omstanders de woorden opvangen. „Ik ben zoo blij dat je gekomen bent om goedennacht te zeggen, Clare Ik bon zoo moe, zoo moe! Ik geloof dat ik in geen we ken geslapen heb. Maar nu kan ik gaan sla- prettig droomen vannacht omdat het Ralph plezier doet als ik gelukkig ben. Goeden nacht Clare kleine zus God zegen Je!" ./L'üilïï.Sï deur w"d «ditjes eeopend nïn Jfï voorzlchUK de kamer bin nen. Marlon Gardener was In slaap gevaUen ontwaiaen In het land waar geen pijnlijke droomen zijn. HOOFDSTUK XVI. DE SCHRIJFCASSETTE. mi? vl,nd,1T5t Jammer voor Hilary. Het lijkt wel of het kind voortdurend met dood en somberheid in contact moet komen." v j j ln. clk 8Cval ruimschoots haar feit!" laat5l« maanden; cat is een Dr. Harding ,met zijn rug geleund tegen £lu^h?or?U*nmant*1 ln dcn salon op de •J»*1!' met een ernstig gezicht naar Anstlce, die tegenover hem stond. „Het is de eene tragedie na dc andere geweest. Maar we moeten niet vergeten, dat noch de dood van haar tante, noch die van uw broer, haar een groote schok kan hebben gegeven." „Neen.dat ls zoo. Haar tante was vrij- ®«n4v"emde voor haar en het komt me voor dat de dood een verlossing moet zijn geweest voor het arme schepsel. En Luke was neelemaal een vreemde voor Hilary. Ze heeft hem maar één keer gez'.en: op den dag dat hij ziek is geworden. Maar dat neemt toch niet weg. dat ze de laatste maanden in een atmosieor van dood en rouw heeft geleefd." „Ik ben heel blij, dat ze nu weer bij u is!" 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13