O BUITENLAND •■y-r OPWINDING IN WARSCHAU EN MOSKOU. Door een toeval mislukt. IN- EN UITVALLEN. MUZIEK APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175.— AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 APRIL 1930 TWEEDE BLAD Bomaanslag op de Poolsche ambassade. Britsch-Indisch nieuws. Waar de Engelsche regeering op speculeert. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. WARSCHAU, 26 April (V. D.) Naar Zater- dag bekend werd, heeft de Warschausche politie door een toeval ontdekt, dat in het gebouw van de Ambassade van Sovjet-Rus land een helsche machine was geplaatst. Er werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot dusverre echter zonder re sultaten is gebleven. Het gebouw werd het verdere deel van den dag door een sterke politiemacht bewaakt. Het gevaarlijke apparaat was ongeveer 75 c.M. lang en 8 c.M. breed en woog ruim 60 pond. De bom was aan een draad opgehan gen, welke correspondeerde met een aan een belendend perceel vastgemaakt uurwerk. Deze draad werd toevalligerwijze opgemerkt door een huisknecht, die onmiddellijk de po litie waarschuwde. Deze stelde zich in ver binding met het Departement van Buiten- landsche Zaken, dat eenige deskundigen naar het gebouw zond. Toen de experts de helsche machine wilden losmaken, viel zij plotseling naar beneden, gelukkig zonder te ontploffen. De lading van de bom bleek sterk genoeg te zijn om het geheele Ambassade gebouw op te blazen. Het uurwerk, dat met een electrischen draad aan de helsche machine was bevestigd, was op 20 uur ingesteld. Dit was het oogen- blik, waarop een bijeenkomst in de verga derzaal der ambassade zou beginnen. Nog opmerkelijker is het dat de helsche machine in den schoorsteen, die naast de vergaderzaal is gelegen, in het bovenste deel was vastge maakt. Om die reden neemt men aan, dat de daders uitstekend gerenseigneerd wa ren omtrent het geen ter ambassade zou plaats vinden. Volgens een bericht van het Officieele Sovjet-Russisch Telegraafagentschap heeft de mededeeling van de ontdekking van bom men op de Sovjetambassade te Warschau groot opzien gebaard. I Met bij zonderen nadruk wordt gezegd, dat de helsche machine langs een schoorsteen van het belendend gebouw is neergelaten. In dit gebouw is onder anderen de zetel van de Poolsche monarchistische club gevestigd. Naar verder wordt gemeld heeft de plaats vervangende Commissaris "voor Buitenland- sche zaken Litwinoff, Zaterdag nog in den Raad van Volkscommissarissen rapport uit gebracht over de bommen vondst. Ter op heldering der aangelegenheid zal de Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken een volmacht worden verstrekt. Zondag heeft de Poolsche gezant te Moskou, Patek, Litwinof bijzonderheden medegedeeld. Verwacht wordt, dat de Sovjetregeering, eerst na het einde van het onderzoek een nota zal zenden aan de Poolsche regeering, waarin de hoop zal worden uitgesproken, dat de Poolsche regeering alle maatregelen zal treffen ter arrestatie der daders. Uit Londen wordt vernomen, dat men daar den toestand thans ernstig vindt. Men geeft toe, dat Gandhi's actie grooten invloed op de Hindoes heeft, doch tevens is men van mee ning, dat het Britsche bestuur over de noo- dige middelen beschikt om alle ordeversto ringen te kunnen verhinderen. Men acht het succes van Gandhi's actie minder groot dan oorspronkelijk verwacht werd. Wanneer Gandhi zijn actie ook tot andere gebieden zal uitbreiden ontstaat voor de Britsche re geering een nieuwe situatie en zal zij heb ben te overwegen hoe zij haar houding ten opzichte van Gandhi zal moeten wijzigen. Uit Bombay wordt gemeld, dat de Indische regeering voornemens is alle militaire ver loven in te trekken. 11 Thans staat vast, dat bij de botsingen te Neea één Indiër werd gedood en drie zwaar gewond, terwijl 16 politie-agenten ten ge volge van steenworpen lichte verwondingen opliepen Te Simla zijn alle Europeesc.he vrouwen en kinderen uit de stad terugge trokken, terwijl te Lahore militaire verster king is aangekomen. Het merkwaardige is voorts, dat hoewel men in Londen, den toestand ernstig acht, men dit toch geen reden vindt om buiten gewoon ongerust te zijn. Het schijnt dat de Engelsche regeering veel vertrouwen heeft in haar half-aetieve half passieve politiek, die haar voorschrijft Gandhi's „generalen staf" te arresteeren, en den oppersten gees telijken leider, te sparen. Dit vertrouwen is wellicht niet misplaatst. Temee daar Gandhi zware offers van zijn volgelingen eischt! Heeft hij Vrijdag niet verklaard: „Gij moet allen martelaren wor den! Gij offert niet genoeg!"? Zal de groote Britsch-Indische massa, door dergelijke, in zekeren zin altruïstische, leu zen geleid, in beweging te brengen zijn? Dat is zeer de vraagIedere Britsch-Indiër is toch ondanks de vereering voor den groo ten Mahatma Gandhi geen Gandhi En dat de Engelsche regeering daarop spe culeert, is wel zeker. L. A. De Engelsch-Egyptische kwestie. LONDEN. 26 April (Reuter!Vernomen wordt dat de Egyptische gedelegeerden hebben af gezien van hun eischen ten aanzien van den Soedan en waarschijnlijk de Brit-sche voor stellen zullen aannemen. De aanslag op de Popoio di T rieste ROME, 25 April (V.D.) De daders van den aanslag op de redactiebureaux van de „Popoio di Trieste" in Februari j.l., welke aanslag den dood van een der redacteuren tot gevolg had, zijn thans gearresteerd. Het betreft een achttal personen, die, naar hun namen te oordeelen, van Slavische af komst zijn. ROME, 25 April (V.D.) Een officieel be richt in verband met de aanhouding der ver dachten inzake den aanslag op de „Popoio di Trieste" meldt volgens V. D. dat negen leden van een terroristische bende gearresteerd zijn, waarvan men vermoedt, dat zij verant woordelijk zijn voor verscheidene bomaan slagen in de provincies Triest en Gorizia wel ke klaarblijkelijk ten doel zouden hebben ge had om onrust te verwekken onder de nieu we Italaansche onderdanen van Slavische af komst. De gearresteerden zijn allen Italianen van Slavische afkomst, behalve een, die Joe goslaaf is. Volgens het officieele bericht heb ben allen bekend, uitgezonderd een, doch er is voldoende bewijs bijeengebracht door de politie om zijn arrestatie te wettigen. De speciale rechtbank tot verdediging van den staat is belast met het verder onderzoek. In de nieuwe, na den oorlog bij Italië ge trokken gebieden, zijn den laatsten tijd tal rijke aanslagen gepleegd. Zoo brak een reeks geheimzinnige branden uit, in verschillende scholen, in een fabriek van ontplofbare stof fen bleek brand gesticht te zijn, dynamiet werd gevonden in de fundamenten van den vuurtoren te Triest. Het meest recente geval was de bomaanslag, gepleegd op de kantoren van de „Popoio di Trieste". VLIEGTUIG VLIEGT IN EEN MENIGTE. ZEVEN DOODEN, TWINTIG GEWONDEN. NEW-YORK, 28 AprU (VJ>.) Bij vlieg- demonstraties op het vliegveld Fayetteville bij Nashville (Tenessee) hedt Zondag *en ernstig ongeval plaats gehad. Een kunstvlie ger stortte met zijn vliegtuig, waarin zich ook nog twee passagiers bevonden, midden tus- schen de toeschouwers. Hierzij werden zes personen gedood en twintig min of meer ernstig gewond. De inzittenden van het vliegtuig bleven ongedeerd. NEW-YORK. 28 April (VU.) Nader wordt uit Nashville gemeld, dat het aantal dooden bij het vliegongeval tot zeven geste gen is. Toen het vliegtuig, dat betrekkelijk laag boven het vliegveld demonstraties uitvoerde, in de menigte viel, maakte zich een paniek van de toeschouwers meester. Eenige slachtoffers werden vreeseüjk ver minkt. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om de dooden en gewonden te ber gen. De verdere demonstraties werden on middellijk gestaakt. NOG TWEE VLIEGONGEVALLEN VIJF DOODEN. NEW-YORK. 28 April (V.D.) Behalve het vliegongeval op het vliegveld Fayette ville hebben Zondag in de Vereenigde Staten nog twee vliegongevallen plaats gehad, waarbij nog vijf dooden zijn te betreuren. Op eenige kilometers afstand van Alford in den staat Texas stortte de lange afstandvlie ger Kelly met twee passagiers naar beneden. De drie inzittenden waren op slag dood. Het derde ongeluk had plaats te Ports mouth (Newhampshire). Daar was een vlieg tuig met twee kinderen, een jongen van 14 jaar en een meisje van denzelfden leeftijd opgestegen. Op geringe hoogte weigerde plot seling de motor, zoodat het toestel viel en in brand vloog. De beide kinderen kwamen in de vlammen om, terwijl de bestuurder ernstig gewond werd. BLOEDIGE BOTSINGEN TE BARCELONA. PARIJS, 27 AprU (V.D.) Zaterdagavond is het in Barcelona tot botsingen gekomen als gevolg van de terugkeer van den leider der Catalanen, Jacques Compte. Een groote menigte verwelkomde Compte. Zij doorbrak het- politiecordon, waarna de politie van de wapens gebruik maakte. Ongeveer 30 perso nen zijn gewond. OhZE GROEMTOE3 Dlh5DAÖ DOhDERDAG ZATERDAG ASPHALTEERING VAN SINGELS. Het denkbeeld van de tramdirectie om de Kamper- en Gasthuissingels dicht te maken en daarover heen de tramlijn te leggen, is door B. en W. als vandalisme betiteld en af gewezen. Het gemeentebestuur heeft nu een gedeelte van dat water later aanplempen en den aldus verbreeden rijweg laten asphal- teeren. Uit een oogpunt van verkeer beschouwd is dit een zeer groote verbetering. De auto's die in de richting Amsterdam gaan profit.ee- ren daarvan, ofschoon de nieuwe rijweg dui delijker dan ooit het bewijs levert, dat de brug waarop hij uitloopt, zoo spoedig mogelijk moet worden vernieuwd en dat de draai door de Anthonlestraat, die auto's en trams vol gen, niet veel langer meer mag worden ge handhaafd. Zoo komt men bij het verbeteren van het eene in het andere. Het verkeer heeft evenwel reden om tevre den te zijn over wat er nu alvast verbeterd is. De rest komt ook wel, de nieuwe brug en de betere toegang tot den Amsterdam- schen straatweg. Zeker, er is wel een aanmer king te maken: de reusachtige theebus van het G(emeentelijk) E(lectriciteits) B(edrijf' staat verbazend leelijk op den Kampersingel en de manier, waarop de boomen verplant zijn lijkt ons gevaarlijk toe; een gedeelte van de voetgangers zal er achter om gaan en wanneer het in den winter ijzelt of sneeuwt heeft menigeen kans van den hoogen wal af te water te glijden. Maar merkwaardig is het vooral hoe het stadsbeeld, waarvoor B. en W. tegenover de tramdirectie zoo bezorgd waren, benadeeld is. Vooreerst is de gracht zichtbaar smaller geworden en op een soort van slootje gaan lijken, maar vooral springt in het oog, dat een gracht uit vorige eeuwen allerdwaast staat naast een geasphalteerden rijweg. Pre cies alsof grootmoeder bij het ouderwetsche keurslijf korte rokken draagt. Een van bei den; het water behouden maar dan ook klin kers, liefst keien, op den rijweg er naast; of den rijweg asphalteeren, maar dan ook de gracht dempen. Op de nu gevonden oplossing is van toepas sing, dat B. en W. de geit en de kool tegelijk hebben willen overzetten en daarin natuurlijk niet geslaagd zijn. NEDERLAND'S NIEUWSTE MAILSCHIP INGEWIJD. Zaterdag is te IJmuiden het nieuwe dub- belschroef motormailschip van de maat schappij „Nederland", de „Johan van Olden- barnevelt'' ingewijd, een plechtigheid, waar bij o.a. tegenwoordig waren vier directeuren der reederij, de heeren P. E. Tegelberg, M. C. Koning, J. F. van Hengel en A. F. Bron sing, de ministers jhr. De Geer, Donner, Ver schuur en Terpstra, Amsterdam's burge meester, de heer De Vlugt, eenige wethou ders en raadsleden van Amsterdam, oud minister Koningsberger, generaal Snijders, vice-admiraals Quant en mr. Jager en nog vele andere autoriteiten. Op de Noordzee werd een proeftocht in de richting Noord wijk en terug gemaakt. Aan een noenmaal heeft de commissaris der maatschappij, jhr. mr. dr. A. Roëll, een heildronk uitgebracht op het Vorstelijk Huis. Ir. G. L. Tegelberg verscheen daarna, gekleed als Johan van Oldenbarnevelt, die een redevoering op rijm hield, opgesteld door kapitein-luitenant ter zee J. C. M. Wan- sinck. De oudste directeur de heer D. Goed koop Dzn. dankte, eveneens in gebonden stijl. Voorts hebben gesproken de heer M. C. Koning, directeur der maatschappij Neder land, minister de Geer, minister Verschuur, burgemeester De Vlugt. dr. F. M. Wibaut. ir. Robert Sulzer, vice-admiraal Fock en vele anderen. Minister de Geer deelde mede, dat het de Koningin behaagd had den heer J. F. van Hengel, lid der directie der „Nederland" te benoemen tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en ir. Visker, hoofd ingenieur dezer reederij tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. EEUWFEEST VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". Concert met de „Maastreechter Staar". De roemruchte Maastrichter mannen- zang vereen iging op het Haarlemsche podium mocht een gebeurtenis van belang heeten voor zangerskringen en ook voor velen die daarbuiten staan. Zaterdagmiddag door onze jubileerende Liedertafel op de gebruikelijke wijze afgehaald, gaf zij met Z. en V. den avond vaai dien dag een Con cert in het Concertgebouw te Amsterdam, waarvoor de belangstelling niet groot ge weest schijnt te zijn. Wat de ooi-zaak is van het weinig talrijke bezoek in een stad die zooveel mannenkoren herbergt, welke van deze beide koren nog heel wat kunnen leeren, laat zich niet direct verklaren. Amsterdam heeft in „Apollo" een uit muntend en met dc beide bovengenoemde volkomen gelijkwaardig koor, maar men moet er prijs op stellen eigen kracht ook eens aan de praestatie van anderen te toet, sen. Hier in Haarlem was het Zondagavond anders: de groote Concertzaal was, op de voor de zangers gereserveerde plaatsen na, geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten we de burgemeesters van Maastricht en Haarlem op. Het optreden der „Maastdeohter Staar" alhier heeft wederom aangetoond dat er tusschen de groote, leidende mannenkoren als „Zang en Vriendschap", ..Apollo" en de „Staar", eigenlijk weinig krachtsverschil bestaat. De persoonlijkheid van den diri gent, zijn opvatting en wijze van dirigeeren komen meer naar voren dan het verschil in vocale bekwaamheid der zangers. Zoo hoorde men het impulsieve vurige van Lieven Duvosel naast het meer bezadigde, kalme van den Maastrichter leider Peter Gieïen. Wel trokken daarnevens de mooie stemmen, vooral de glanzende tenoren van de gasten sterk de aandacht. De „Staar" had de beleefdheid, het pro= gramma te openen met de niet daarin ver melde „Hymnus" die Olivier Koop aan Z. en V. opdroeg, een attentie die zeer gewaar deerd werd. In het daaropvolgende „Gebed voor den Tempel" waren de zangers nog niet op dreef: ze haalden niet de strakheid, ge lijkheid cn uitmuntenden samenzang, die j onlangs Rceske met „Apollo" in zijn com: 2 positie alhier wist te bereiken. Ook waren meermalen onzuiverheden te constateeren. Veel hooger stond de uitvoering van „Deus est nostra Lux" van L. F. Brandts Buys, dat schitterend vertolkt werd en waar in de prachtige nuanceeringen de aandacht trokken. Met het oog op de radio-uitzending werd dit nummer vóór die van Z. en V. ge zongen en, daar de uitzending oen 8.45 moest beginnen en er nog 10 minuten restten, wer den door dc voorzitters de gebruikelijke rede voeringen in dit tijdsverloop gehouden, aan de „Staar" de herinneringsmedaille aange boden en wederkeerig aan Z. en V. een fraai beeld van Maastrichtsch aardewerk met toe passelijke inscriptie geschonken. Een en ander werd door krachtige toejuichingen be zegeld. Z. en V. zong de „LItanel" van Schubert en de Psalm VIII van Peter Gielen; in het eerste zakte men een halven toon doordat de middenstemmen telkens de terts naar boven iets te klein namen; maar de Psalm ging uitmuntend en met het moeilijke werk werd een groot succes behaald. Ook de com ponist moest op het podium komen om de hulde in ontvangst te nemen. Na de pauze zong de „Staar" twee moei» lijke composities: „Totenvolk", van Hegar en „La Route" van den in Luik wonenden Hollander C. Smulders. Vooral het eerste werd prachtig voorgedragen: de scherpe declamatie en mooie rijke nuanceering maak ten grooten indruk. Het tweede schijnt me veel te lang. En dan nog iets: is het wensche lijk op een feestconcert zóó\*eel droefheid uit te zingen als in Litanei, Totenvolk en La Route beschreven en bezongen wordt? Z. en V. wijzigde haar programma: „Le Rossignol" en „Le Reveil du Printemps" wer den „Morgen" van Loots en Les Marins de Kermor, van St. Saëns. Beide werken en hun uitvoering door z. en V. zijn meermalen in deze koiommen besproken. Een allerhartelijkste stemming kenmerkte dit samenzijn. K. DE JONG. WAT ZULLEN SAALBORN EN VERKADE NU DOEN? VOORLOOPIG AFWACHTEN. Het Hbld. heeft den heer Dirk Verbeek ge vraagd. welke plannen de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" thans, na de genomen raads- beslissing koestert. Deze kon alleen mede- deelen, dat in den loop der volgende week de Raad van beheer met de beide directeuren zal vergaderen om te bespreken, wat verder zal worden gedaan. De heer Verkade zei dat het Vereenigd Tooneel in den Stadsschouwburg tot 1 Juni as. blijft door spelen, tot aan dien datum loopt het contract met de gemeente; in- tusschen zal worden gewacht op nieuwe voorstellen van B. en W. Het „Vereenigd Tooneel" blijft contractueel bot 1 Augustus a.s. in stand. VISSCHERIJOPBRENGSTEN. DE BESOMMINGEN. Heden, Maandag, waren aan den Rijks- vischafslag te IJmuiden 10 stomotrawlers, 4 stoombeugers en 34 loggers, De besommingen waren: Trawlers: Catharina Duyvis f 2900. Marie R. Ommerring f 2000, Concordia f 1100. Po laris f 1300. Zuidpool f 2600. Protinus f 1800. Gezina f 1400. Robert William f 2000. Julie f 1000, Schoor! f 6100 tUsl. versche vïsch). Beugers: VL 216 f 610, VL 172 f 615, VL 167 f 565, VL 217 f 985. Loggers- SCH 130 f 595, SCH 49 f 840, SCH 242 "f 615, SCH 72 f 490. KW 54 f 440, KW 144 f 480, KW 48 f 745, KW 102 f 555. KW 130 f 535. KW 36 f 620, KW. 19 f 830, KW 135 f 515, KW 110 f 575. KW 163 f 565. KW 26 f 595. KW 97 f 665. KW 42 f 710, KW 173 f 635. KW 169 f 935. KW. 95 f 615. KW 124 f 585. KW 16 f 580. KW 62 f 595, KW 43 f 715. KW 23 f 505. KW 147 f640, KW 25 f 455. KW 138 f 550. KW 8 f 450, KW 47 f 615, K.W. 3 f 460, KW. 24 f 685 en KW. 105 f 575. BOLLEN-ZONDAG. GROOTE DRUKTE OP DE WEGEN. Het prachtige weer had Zondag duizenden naar de bollenvelden gelokt. Reeds in de vroege morgenuren waren talrijke auto's, mo tor- en wielrijders „op het pad". De trams vervoerden groote aantallen passagiers. Bij den Glipperweg te Heemstede moest al spoe dig queue worden gemaakt. Politie en tram personeel zorgden voor een uitstekende re geling. Te Heemstede stond bij het eindpunt van de tram des middags een lange rij men- schen soms tot de van Merlenbrug, vooral als de stoomtram van Hlllegom pas aangekomen was. Tot laat in den avond bleef het druk met het vervoer van reizigers. De politie had natuurlijk in de geheele bollenstreek een moeilijken dag. Langs de wegen was het het gewone druk ke verkeer van versierde fietsen en auto's. (Het versieren van auto's met groote bloem guirlandes schijnt elk jaar meer in zwang te komen). Op sommige punten stonden de auto's in bijna onafzienbare rijen te wachten, tot de politie het teeken voor doorrijden gaf. Natuurlijk concentreerde de drukte zich hoofdzakelijk op den weg HaarlemLeiden, maar ook op de zijwegen was veel verkeer. Op den weg AmsterdamHaarlem was het des morgens al zeer druk. Weer misère bij de pont te Vclsen. Onze correspondent te Velsen schrijft: Den geheelen dag ging het Zondag goed bij de pont. .Het was vrij druk, maar er wa ren twee groote ponten in de vaart, die sa men een kleine veertig auto's kunnen ber gen. Tegen den avond werd het echter, voor al in Noordelijke richting, steeds drukker en tegen zes uur kwamen de auto's in karava nen opzetten. Alles zou goed zijn gegaan, in dien niet klokslag zes uur een der ponten werd stilgelegd. Het werd een hopeloos ge val. daar de enkele in ae vaart gebleven pont niet in staat was, het groote aantal auto's met de noodige snelheid over te varen. De queue werd steeds langer en spoedig stond er een 50-tal, dat om 7 uur tot een 100- tal was aangegroeid. Af en toe trachtte een automobilist de rij te verlaten, om vóór zijn beurt op de pont te komen. Hij werd echter onverbiddelijk teruggewezen. Het was voor de Velsenaren een groote at tractie. De automobilisten waren echter met de situatie niets ingenomen. Goede raad was duur. De foutieve organi satie bij dc pont te Velsen, komt op zulke dagen duidelijk naar voren. Er woont n.l. te Velsen geen ambtenaar, die de macht heeft, INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN a 60 Cts- per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 10 TEL. 10756 om in zulke gevallen handelend op te treden. Ten slotte heeft de chef-machinist eigener beweging de om 6 uur stilgelegde pont weer In de vaart gebracht. Het leed was toen spoedig geleden. Om half acht voeren weer twee ponten, om 8 uur ging het verkeer weer zijn normalen gang. DE HAARLEMSCHE PLANNEN MET HET BRAASSEMERMEER. EEN VERORDENING TOT BEHOUD VAN NATUURSCHOON? Ook de gemeente Rijnzatenvoude zclP is voornemens om zich te weer te stellen tegvn de voorgenomen vullstorting door Haarlem in een deel van het Braaa-umermeer. In de Woensdag te houden raadszitting zal aan de orde komen een voorstel van B. en W, tot vaststelling van een verordening tot behoud van natuurschoon en bevordering van de watersport in de gemeente. AFSCHEIDSREDE Ds. F. POSTMA Zondagavond hield ds. F. Postrna, de te Heerlen beroepen predikant der Ned. Herv. Gemeente zijn arsclieidsrede in de Groote Kerk. Nadat de prediker door don Algemeenen Kcrkeraad, zijnde predikanten, ouderlingen en diakenen naar den kansel was geleld, werd na het uitspreken van het votum Phl- llppenzen 4 vers 1 tot en met 9 voorgelezen. Als tekst had de scheidende leeraar geko zen Joh. 20 vers 19 2e gedeelte, waar we le zen: „Jezus kwam en stond in het midden en zeide tot hen: „Vrede zij ulieden". Dank bracht spr. verder aan de collega's uit Haarlem en omgeving, die spr. niet alleen met woorden maar ook met daden gesteund hadden. Ook den kerkeraad in 't bijzonder Nota ris Bruijn werd dank gebracht, alsmede het bestuur van het Diaconessenhuis, inzon derheid den penningmeester. Graaf van Randwijck. Na het zingen van Gezang 229 vers 7 werd ds. Postma toegesproken door den dienstdoenden ouderling den heer J. H. van Leyden, die spreker dank bracht voor alles was hij voor de gemeente had gedaan. Uw arbeid, aldus spr., had een ander karakter dan die der andere predikanten. Wie U van meer nabij hebben leeren kennen, hebben U om Uws persoons en wcrkwille zeer ge waardeerd. Dank bracht spr. verder voor de degelijke prediking en de kostelijke vermaning „den vrede te bewaren". Na het uitspreken van den zegen werd den scheidenden leeraar door de talrijk opgeko men gemeente staande toegezongen hel. laat ste gedeelte van Gezang 96. Onder de aanwezigen was om. ds. Van Maanen, predikant te Heerlen. FEESTZAAL TE BUSSUM DOOR BRAND VERWOEST. Zondagmorgen half zes Is in het concert gebouw ..Concordia" te Bussum na afloop van een Indische fancy-fair van het .Roode Kruis" brand ontstaan. De brand werd ontdekt door een survell- leerend agent van politie, die in den vroegen morgen rook uit de zaal zag opstijgen. De door hem. gealarmeerde brandweer was bin nen tien minuten ter plaatse, doch in het Indische interieur hadden de vlammen toen reeds gretig voedsel gevonden. Met zeven stralen op de waterleiding en twee op dc mo torspuit werd het vuur bestreden.. De brand leverde oen grootsch en ontzet tend aspect op, schrijft de Crt. Uit de ronde dakramen aan den voorkant laaiden en loei den lange steekvlammen, waartegen de wa terstralen ulteenspetterden. Het gerinkel van glas werd gevolgd door het geraas van neer stortende balken; door de raamopeningen zag men in een intensen vuurgloed. Daarbin nen in de zaal, waar ruim een uur geleden nog een intieme vroolljkheid heerschte, sloe gen de vlammen in de tallooze kostbare In dische tapijten. De Indische „Opiumkitten", de hutjes, bedekt met het kurkdroge atap, waar tijdens de fancy-fair nassi-goreng (ge bakken rijst) werd toebereid, stortten bran dend in een. De hitte was circa half zeven zoo hevig ge worden, dat de spuitgasten het terzijde van het gebouw niet langer konden uithouden. Met een geweldig gekraak stortte tenslotte het dak in en een vonkenregen steeg uit de vuurzee op en dreef' als lichtend vuurwerk over de omliggende villawijken, zoodat men later op den morgen op verren afstand de stukjes asch terug vond. Het was maar al te duidelijk, dat van de tooneelzaal niet veel te redden viel. daarom deed de brandweer alle moeite het voorge bouw en de tuinzaal te behouden. Dit is met veel moeite gelukt. Van de tooneelzaal ls niets dan een ruïne overgebleven. De schade is zeer groot. Twin tig kostbare tapijten van de firma Perez to Amsterdam zijn verloren gegaan, ook zijn brancards en materiaal van het Roode Kruis verbrand. Deze waren verzekerd. Ook een fraaie collectie ethnografica van het Kolo niaal Museum te Amsterdam ls verloren ge gaan-De schade moet op f 200.000 geraamd worden. De oorzaak is onbekend. MAANDAG 28 APRIL. Haarlemsche Kegelbond. Artistenfeest ten bate van het ondersteuningsfonds. 9 uur. Palace: „Hollywood op stelten". Tooneel: Tholen en Van Lier, 8.15 uur. Luxor-Theater: „Krijgsraad" en „De For tuinjager". Tooneel: The Vcnec's Brothers. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „De Witte Duivel", met medewerking van het Don Kozakken- koor, 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater: „Het spookt in de Mijnen" en „Kit Carson". Tooneel: The Sisters Washington, 8.15 uur. N.V. Eerste Haarl. Auto Mij. aandeelhou- dersverg. Groote Houtstraat 111—113. 9 uur. DINSDAG 29 APRIL. Restaurant. Brinkmann. N.V. Mij. „De Een dracht'. aandeelhoudersvergadering. 8 uur. B ioscoopvoorste Hingen. Tey ler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrjü,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5