C. FRANS' EN R. M. NOTO SOEROTO TE HAARLEM. Wie deze propagandisten zijn. MARKTN1F.UWS BURGERLIJKE STANE DE RIJWIELHANDEL EN HET AFBETALINGSSTELSEL lARF?4 SVI OUT&FiOÖO HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 APRIL 1930 VIERDE BLAD Voor eenheid van Indië met het Moederland. De heeren Raden Mas Noto Soeroto en C. Frans zijn zooals wij reeds gemeld heb ben een tournée door Nederland begon nen, om onder auspiciën van het Neder- landsch-Indonesisch Verbond propaganda te maken voor de „Rijkseenheidsgedachte", de eenheid van Nederland en Indië. Vrijdag avond 2 Mei spreken beide heeren te Haar lem in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De heer Frans heeft tot on derwerp: „Het koloniale vraagstuk en de wereldvrede" cn Noto Soeroto: „De Rijks eenheidsgedachte". Belde heeren zullen in nationaal costuum optreden. Het Comité van Aanbeveling bestaat uit de heeren: Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voorzitter; Mr. T. E. Briët, Lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, Mr. P. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam; Mr. J. P. Fockema Andreae, Burgemeester van Utrecht; Mr. D. Fock, Oud-Goüverneur-Generaal van Nederl.-In dië, Lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; Mr. A. J. A. A. Baron van Heem stra, Oud-Gouverneur van Suriname; E. Heldring, Voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam; Mr. B. C. J. Loder, Oud-Voorzitter van het Permanent Hof van Internationale Justitie; Jhr. Mr. W. H. de Savomln Lohman, President van den Hoogen Raad der Nederlanden; A. D. A. de Kat Angelino, Hoofdambtenaar ter beschik king van den Minister van Koloniën, Mr. J. a. N. Patijn, Burgemeester van 's-Graven- hage; Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Mr. W. G. A. van Sonsbeeck, Burgemeester van Breda, W. de Vlugt, Bur gemeester van Amsterdam; Mr. G. Vissering, President van de Nederlandsche Bank; J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Oud-voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Ge neraal, E. D. van Walree. Oud-Directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij, R. Zuy derhoff, Lid van de Algemeene Rekenkamer, voorzitter van de Vereeniging „Oost en West". Secretaris van het Comité van Aanbeveling is: D. J. Karres, Druivenstraat 62, 's-Gra- venhage. Over de belde sprekers schrijft het comité ons het volgende; De Europecsche klank iri den naam vindt zijn verklaring hierin, dat de eerste Christen uit zijn voorgeslacht den doopnaam Frans ontving, en dat deze naam als geslachts naam is blijven voortleven. In Timor is dit geval geen uitzondering. C. Frans werd go- boren den 15en Juni 1882 op het eiland Roti. Ofschoon zijn moeder van adel was, is hij als zoon van een eenvoudigen gouverne mentsonderwijzer ook daardoor een echt zoon van het volk. Door dc Vorstin van Loleh als kind aangenomen werd hij groot gebracht in een Radja-familie. Een gemakkelijk leven had hij kunnen lijden in een landstreek, die toen nog in een feodalen toestand verkeerde. Zijn weet- en leergierige aanleg dreef hem echter reeds vroeg het radja-huis uit en hij begon zijn loopbaan, vol afwisseling en rijk aan erva ring. Achtereenvolgens werd hij schrijver op een gouvernementskantoor, handarbeider, onderwijzer, handelsman en tenslotte amb tenaar bij een gewestelijk bureau. Handarbeider is hij geweest, deels uit nooddruft, deels uit ervarlngsdrang. Op zijn omzwervingen als handelsman leerde hij menschen van alle rassen, die In Indonesië leven, uit verschillende lagen der samenle- ving'kennen. De ontmoeting tusschen blank en bruin, tusschen Nederlanders en vreemde Oosterlingen eenerzijds en inheemschen an derzijds, sloeg hij van zeer nabij gade, zoo wel ln zijn hoedanigheid van ondergeschikte van blank en bruin als in die van meerdere van blank en gekleurd. In deze levensperiode kreeg hij een diep Inzicht in de nooden, dc behoeften, de zwakheden, doch ook in de goede hoedanigheden van de inheemsche vol keren. Maar eveneens begon gedurende dit tijdperk in hem te schrijnen het gevoel, dat het met het samengaan van Nederland, cn Indonesië verkeerd zal loopen, indien de verhoudingen tusschen blank en bruin op alle levensgebieden niet gewijzigd worden. Toen rijpte in hem het plan om zijn verder leven te wijden aan den dienst van zijn land en volk. In 1910 begon hij naar buiten op te treden als gevormde persoonlijkheid. Hij stichtte een inlandsch handelshuis om een voor beeld aan zijn laridgenooten te geven van zelfwerkzaamheid op economisch gebied. Door zijn nauwe samenwerking met ver schillende bestuursambtenaren van onder scheiden rang. begon ln hem de eerbied te groeien voor het moeilijk werk en besefte hij. welk een ontzaglijk moeilijke taak het Nederlandsche gezag in Tr.aonesi heeft te ver vullen. Zijn tweede optreden in het openbaar valt in 1925. Als tegenwicht tegen de in dat jaar op Timor beginnende revolutioaalrc communistische propaganda richtte hij met nog eenige vooraanstaande inheemschen de „Perslrikatan timor" op, een vereeniging, die de ontwikkeling tot zelfstandigheid op alle levensgebieden wil bevorderen, doch zulks echter alleen mogelijk acht met behoud van den band met Nederland. Het werk van deze vereeniging, welke onder haar leden veel zelfbestuurders uit het gewest telt, met wie de heer Frans zoowel door zijn eerste huwe lijk, als door zijn tweede huwelijk ver maagschapt is, heeft op Timor de politieke rust hersteld. In 1929 vertrok de heer Frans naar Ne derland, terwijl hij bij zijn vertrek zijn land- genooten beloofde hier te lande een ernstig onderzoek in te stellen, of werkelijk, zooals van verschillenden kant beweerd wordt, de samenwerkingsgedachte onder de Nederlan ders dood is. Reeds op verschillende plaatsen in Ne derland heeft hij lezingen gehouden over volk en land van Timor. Thans treedt hij op als vice-voorzitter van het „Nederlandsch Indonesisch Verbond" om te trachten de be langstelling van Nederland wakker te roe pen voor een oplossing in de richting van een zelfstandig Indonesië binnen het ver band der Rijkseenheid van het koloniale probleem, het brandendste wereldvraagstuk, dat de belangrijkste zijde vormt van het vraagstuk van den wereldvrede. ¥■»- - "V RADEN MAS NOTO SOEROTO. Raden Mas Noto Soeroto werd 5 Juni 1888 te Djokjakarta geboren als zoon van Prins Noto Dlrodjo en Raden Ajoe Noto Dirodjo uit het vorstengeslacht van Pakoe Alam. Zijn vader en ook zijn grootmoeder hebben zich veel bemoeid met de geestelijke en economische vrijmaking van het Javaan- sche volk. De opvoeding, die Noto Soeroto genoot, had. hoewel de eigen cultuur-uitingen niet vergeten werden en hij onderricht ontving in oude en nieuwe Javaansche litteratuur. Wajang, tooneel en muziek, gedeeltelijk een Westersch karakter. HIJ bezocht de H.B.S. te Semarang van 1901 tot 1906 cn deed in het laatstgenoemde jaar zijn eindexamen. In 1906 begaf hij zich naar Holland, stu deerde Latijn en Grieksch en deed in 1900 Staatsexamen Na zijn Candidaatsexamen rechten nam hij als vrijwilliger dienst bij de huzaren, en maakte als officier de gehecle mobilisatie mede. Tegelijk met hem diende bij de Grenadiers en Jagers Prins Soerjo Soeparto, de latere Prins Mangkoe Negoro de VII. Van 1916 af ziét men Noto Soeroto als dichter werkzaam. In de Hollandsche taal ziet men achtereenvolgens verschijnen de dichtbundels- Melatiknoppen, Bloeme- ketcnen, De geur van moeders Haarwrong, Fluisteringen van den avondwind. Lotus en Morgendauw, Nieuwe fluisteringen. Voor den Indischen dichter Rabindranath Tagore koestert hij een diepe bewondering. Van zijn hand verscheen dan ook een studie over Tagore, een boek over Tagore's opvoe dingsidealen. cn een vertaling van diens: De leerschool van den Papegaai. Na den oorlog was de drang tot daden in hem zoo groot geworden, dat. hij niet meer naar de Universiteit terugkeerde, maar zich in het volle leven stortte. Hij stichtte de uitgeversmaatschappij Adi Poestaka en en kele jaren later het tijdschrift Oedaya. Hierin verdedigde hij jaren lang zijn denkbeelden aangaande het probleem der rassen en in samenhang daarmede, aan gaande de moderne Koloniale Staatkunde. In 1925 bundelde hij deze beschouwingen ln een boek: Kleurschakeerlngen uit Oedaya. Het jaar 1928 zag de geboorte van een staatkundig stelsel voor Indonesië, het aristo democratische stelsel, dat hij verde digde ln een rede, getiteld: Van Overheer- schmg naar zelfregeering. Hierin toont hij zich een warm voorstander van het zelfbe schikkingsrecht der Indonesische volken, maar betoogt, dat die zelfbeschikking, die zelfstandigheid, slechts langs evolutionalren weg kan bereikt worden, d.w.z. slechts door samenwerking met het huidige Nederland sche gezag, waarbij van een eenzijdige wils- oplegging binnen het Rijksgezag geen sprake kan of mag zijn. De waarborgen voor een ware samenwer king vindt men neergelegd in het zooeven genoemde aristo democratische stelsel. Zijn positie is daardoor bij uitstek moei lijk; niet zelden gingen en gaan zijn vijan den hem met scherpe middelen, ja zelfs met verdachtmakingen telijf. Tusschen de twee vuren in blijft Noto Soeroto vast op zijn standpunt staan. Hij wil een brug tusschen Oost en West slaan niet Oost tot West of West tot Oost maken in de rotsvaste en onwrikbare overtuiging, dat slechts door samengaan van West en Oost de belangen van beide partijen gediend kunnen worden en cat. vooral zonder het Westen ae con solidatie van een Oostersche gemeenschap als bijvoorbeeld Indonesië, nooit bereikt zal kunnen worden. NEDERLAND OP DE TENTOON STELLING TE LUIK. GELUKKIGE SAMENWERKING HAD GOED RESULTAAT. Bij het organiseeren van de deelneming van Nederlandsche zijde aan de Internatio nale tentoonstelling te Luik heeft het Neder landsch Uitvoerend Comité zooveel mogelijk getracht voor wat betreft de wijze van deel neming collectiviteit te bevorderen. Bij het ln beeld brengen van de Maas kanalisatie wordt samengewerkt door alle vier de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Limburg dus: Maastricht, Heerlen, Roermond en Venlo, de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Nijmegen, Amster dam en Rotterdam, terwijl de gemeente besturen van deze verschillende gemeenten eveneens van hun belangstelling blijk heb ben gegeven en tevens het gemeentebestuur van Dordrecht en Rijkswaterstaat. Met behulp van maquetten, lichtkaarten, al dan niet bewegend, foto's zal de bezoeker zich een duidelijk denkbeeld kunnen vormen van hetgeen op waterstaatkundig gebied tot stand is gebracht en een beeld krijgen van de economische beteekenis van deze nieuwe waterverbinding op Nederlandsch gebied, in internationaal opzicht. De directies van de verschillende steen- kolenmijnbedrijven in Heerlen hebben zich onder leiding van het S taatssteen kolenmijn- bed rijf vereenigd en in de gemeenschappe lijke opstelling zal duidelijk en zeer overtui gend naar voren worden gebracht wat het Nederlandsche steenkolenmijnbedrijf betes- kent en hoe reusachtig snel dit zich heeft ontwikkeld. Verder wordt een zeer belangwekkende ruimte ingenomen door een collectieve stand van het Coöperatieve Zuivelbedrijf in Neder land, welke Inzending wordt verzorgd door den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Verder de zaal doorgaand komt men aan een eveneens buitengewoon belangwekkende collectieve inzending, en wel de inzending van de Nederlandsche electrotechnische In dustrie en wat hiermede verband houdt. Als vertegenwoordigers van de Limburg- sche Nijverheid vindt men een zeer groote inzending van de N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerk Industrie ,J3e Sphinx" te Maas tricht, een uitgebreide inzending van de Eer ste Nederlandsche Cementindustrie te Maastricht, terwijl verder uit Limburg deel nemen de N.V. Kristal Unie te Maastricht en de Swalmer Dakpannenfabriek te Swal- men. Maar öok de andere inzendingen zullen het- bewijs leveren, dat Nederland uit industrieel oogpunt met volle gerustheid een vergelij king met het buitenland kan doorstaan. Een afzonderlijke groep vormen de Afdee- lingen Wetenschappen en Muziek. Nog zij gewezen op een afzonderlijke af- deeling behoorende tot de groep Weten schappen, waarin de aandacht wordt getrok- ke door de Nederlanders, die in de loop der jaren de onderscheiding van den Nobelprijs hebben verworven. De inzendingen op het gebied der natuurwetenschappen zijn tot stand gekomen door samenwerking der Uni versiteiten te Amsterdam, Delft, Groningen, Leiden, Utrecht. De belangstelling voor deelneming, eerst aarzelend, bleek later van dien aard te zijn, dat verschillende aanvragen tot deelneming in het Nederlandsche paviljoen moesten wor den afgewezen. Het Nederlandsche gebouw heeft een totale oppervlakte van meer dan 3000 M2. is gebouwd door het tentoonstellingsbestuur, terwijl de heer Denijs de uitwendige en in wendige decoratie verzorgt. De tuinaanleg rondom het gebouw wordt verzorgd door een speciale subcommissie, onder voorzitterschap van den heer Ernst Krelage, terwijl de heer H. de Lange, tuin architect. dezen tuinaanleg heeft ontworpen. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Exploitatie Mij. „Soheveningen" zullen met haar Inzen dingen het bewijs leveren, dat als touristen- J.and Nederland ook alle aandacht verdient, terwijl de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid. Handel en Nijverheid voor de noodige handelsvoorlich ting en wat hiermede samenhangt zorg draagt. GIROVERKEER MET MAROKKO MOGELIJK. Van 1 Mei af kunnen overschrijvingen in het internationale postgiroverkeer geschie den met België, Danzig, Denemarken, Duitschland. Frankrijk (met Algiers), Hon garije. Marokko (met uitzondering van de Spaansche zöneL Oostenrijk, Polen, Yogo- slavië. Tsjecho-Slowaklje, Zweden en Zwit serland. Fransch-Marokko is nieuw in deze lijst. BEHOUDT DIEN MOLEN! De eigenaar van een molen aan den Am- stel bij Ouderkerk is van plan dezen van de wieken te ontdoen, omdat motorische drijf kracht is ingevoerd. Het is gewenscht.dat po gingen gedaan worden om den molen in zijn luister te behouden. Purmerend, 30 April. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer; 234.158 eendeneieren per 100 ff 4—f 5. 180.489 kippeneieren, per 7080 KG. f 5.90- f 7; 65—66 f 5—f 570; 63—64 f 4.90—f 5-50; 60—62 f 4.70—f 5.10: 58—59 f 4.10—f 4.90: 56—57 f 4.50—f 4.70; 53—55 f 4.30—f 4.10, 50—52 f 360f 4.10. Oude lappen f 1.40 a f 2.20; oude hanen f 1.70; Jonge hanen f 1.10—f 2.50. Oude kip pen f 0.800.90, jonge hanen f 110f 1.40. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: N. W. Draijer en C. M. Jansen; W. J. F. Rosenhart en C. H. Rulj- se naars. Getrouwd: H. Sonnega en E. F. Stoschek. Bevallen: C. de GraafBrauns z. P. Maer- tenLJlstra d. D. FeelensTreffers d. E. M. Blees—ae Ranitz d. E. den Breejenv. Stra ten d- M J. RikkersLamers, z Overleden: Joh. v. d. Plas, 72 j., echtgcn A. de Vos. BENNEBROEK. Overleden: P. Lemstra, m., 46 Jaar. Toeslag van 10bij verkoop op afbetaling» Vooruitbetaling van ten minste 10%. Per Week niet minder dan f 1.50. Tot de best. georganiseerde groepen van middenstanders behoort ongetwijfeld die van den rijwielhandel De z.g. van Toezicht op het Centraal Bureau voor den Rijwielhan del. welk lichaam feitelijk alle organisaties beheerscht, welke tot den rijwielhandel in eenigerlei betrekking staan, heeft een onder zoek laten instellen naar den omvang enz. van het afbetalingsstelsel in de rijwielbran che en daarbij in 't bijzonder verzocht maat regelen en voorschriften te ontwerpen, ten aanzien van verkoop van rijwielen op afbe taling. De eerste vraag, welke de rapporteurs zich stelden was deze: Is het voor groot- en kleinhandel in de rijwielbranche gewenscht. dat door het C. B. R. zoo mogelijk door middel van nadere voor schriften een ordening wordt gesteld in den tot dusverre vrijwel ongebreidelden verkoop van rijwielen op afbetaling? Deze vraag werd bevestigend beantwoord maar behalve dat, wenschte men een beper king van het stelsel op de navolgende over weging: de meeste kleinhandelaren in den rijwielbranche zijn niet kapitaalkrachtig, zoodat zij afbetallngstransacties bijna nooit zelf kunnen financieren en genoodzaakt zijn zich daarvoor te wenden tot. een financie ringsinstituut. waardoor reeds velen geheel te gronde zijn gegaan. Somtijds slaagt, de kleinhandelaar er in bU den fabrikant of den grossier voor dit doel een crediet op langen termijn te krijgen. Voor hem zelf is het risi co dan zeer beperkt, maar nu treedt een nieuw risico op n.ml. dat voor den fabrikant of voor den grossier. Deze zouden dit risico wellicht op zich willen en durven nemen, in dien zij het renteverlies in hunne prijzen zouden kunnen calculeeren. Die mogelijk heid is echter zeer gering, als gevolg van de dikwijls moordende concurrentie. Welke me thode ook gevolgd wordt: hetzij crediet ver kregen wordt via de flnancierlngsbanken, hetzij via de fabrikanten of de grossiers, in beide gevallen zijn daaraan groote bezwaren verbonden. Indien van de zijde van den groothandel meer de wil getoond zou worden tot samenwerking zou zeker ten deele aan het zoo juist genoemde bezwaar tegemoet gekomen kunnen worden. De kleinhandel zou op zijn beurt de gunstige gevolgen daar van ondervinden. Indien toch de fabrikant en de grossier hun credlot aan den kleinhan delaar beperken, zal deze op zijn beurt ook minder animo tot het geven van crediet too- nen aan zijn afnemer. Op het oogenblik is het in den rijwielhan del feitelijk zoo gesteld, dat een zeer groot gedeelte der rijwielen wordt afgeleverd zon der eenige zekerheidsstelling, zonder eenige vooruitbetaling, zonder eenige verhooging voor risico en renteverlies en dan voor een verkoopsprijs van om en nabij f 50. Hoe moet daarin verandering gebracht worden? De commissie van onderzoek meent, dat dit mogelijk Is doof het aangeven van een aantal voorschriften. Het eerste zou moeten lulden: Het is verboden rijwielen, in welken vorm ook, op afbetaling te verstrekken, zon der dat de normale verkoopsprijs ten minste met 1<> pet. verhoogd is. Men tracht daardoor oneerlijke aanbiedingen legen te gaan. in den vorm van advertenties enz. waarin rij wielen «onder eenige prljsverhoogtng op af betaling worden aangeboden, welke aankon digingen meer dan eens op misleiding be rusten. aangezien ln den aangeboden prijs reeds een verhooging Is opgenomen, wat o.m. hieruit blijkt, dat bi) contanten koop korting wordt gegeven. Dit geval doet zich voor bij de z.g eigenmerkrijwielen. Het gevolg van der gelijke aanbiedingen is natuurlijk, dat de handelaren in merkrijwlelen met vastgestcl- den prijs in moeilijkheden komen. Daarom wordt voorgesteld bij den verkoop op afbe taling ten minste 10 pet. op den prijs te leg gen, terwijl de geheele transactie in uiterlijk 12 maanden afgeloopen moet zijn. Het tweede voorschrift, hetwelk de com missie heeft aanbevolen luidt: Het dient ver boden te worden rijwielen, in welken vorm ook. op afbetaling te verstrekken, zonder vooruitbetaling van ten minste 10 pet. van den verkoopprijs. Een toelichting behoeft dit voorstel niet, .hot spreekt voor zich zelf en Is ln hoofdzaak bedoeld als een rem voor al te lichtzinnige koopers. Geheel in aansluiting daarop is het derde voorschrift, hetwelk luidt: Het dient verbo den te worden rijwielen op afbetaling te ver strekken met geringere afbetaling dan f 1.50 per week De motiveering van dit voorstel wil ik den lezer niet onthouden. De com missie dan verdedigt dit voorstel als volgt: het rijwiel wordt veelal gebruikt, als vervoor- middel, bezigt men om zich te verplaatsen een openbaar vervoermiddel, dan zullen de wekelljksche posten waarschijnlijk hooger ziln dan f 1.50, dit motiveert de voorgestelde afbetalingssom. al verheelt de commissie niet dat het rijwiel onkosten voor onderhond met zich brengt, welke echter ln den eersten tijd uiterst gering zijn en eerst van eenlgen om vang worden, als het rijwiel ongeveer in eigendom ls overgegaan. De rapporteurs waren voorts van oordeel dat binnen 1 jaar het op afbetaling ver kochte rijwiel betaald behoort te zijn en dat rijwielen met een lageren verkoopsprijs dan 60 gulden niet op afbetaling geleverd mogen worden. Het spreekt natuurlijk van «elf, dat ln het rapport, der Commissie van Onderzoek slechte richtlijnen zijn aangegeven. Op zich zelf Ls het evenwel zeer nuttig, dat in de verschillende branches eens wordt nagegaan welke wenschen men heeft, ten aanzien van het afbetalingsstelsel, al was het alleen maar omdat men voldoende over materiaal de be schikking krijgt, zoodra de van regeerlngs- zljde ingestelde commissie ter bestudeering van het afbetallngsatelsel haar rapport zal hebben uitgebracht. De aanbevolen genees middelen beoogen slechte de uitwassen van het afbetallngsstelsel te beteugelen. De vraag is natuurlijk of het rijwielvak bereid Ls het voorgestelde in te voeren en of de resultaten ln overeenstemming zullen zijn met de ver wachtingen. Dat zal de practijk eerst kun nen leeren. MOLLERUS. STAKING TE CULEMBORG. Aan de meubelfabriek „Palumbus" te Cu- lemborg, 13 naar Het Volk meldt, een staking uitgebroken, die 27 georganiseerde arbeiders omvat, en het gevolg is van een geschil be treffende het nakomen van de loonregeling. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) DE OPENING DER NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. DE GENOOD1GDEN. Tot de genoodigden behoorden nog de heeren C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, de secretaris van Haarlem. Mr. Th. A. Wesstra, de Haarlemsche wethouders de heeren Mi-. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en W. Roodenburg. de burgemeester van Ilaar- lemmerliede, de heer Simons, de burge meester van Beverwijk, Jhr. Striok van Lln- schoten, de leden van Ged. Staten van Noord-Holland, de heeren Gerhard, Kooi man, Bomans en Verschuur, de heer van Oldenborgh, directeur der Prov. Waterlei ding, Jhr. C. J. A. Reigersman, directeur van den Prov. Waterstaat, de heer F. J. H. Schel ders, directeur van het Staatevisscherijbc- drijf te IJmuiden, mevrouw Prof. M. A. Anc- ma. de heer Herbert Cremer, Ir. F. C. Dufour. directeur van de Haarl. Machinefabriek. Mr. C II. Guépin. voorzitter der Ned. Maatschap pij van Handel en Nijverheid, mevrouw Kre lage, Mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Staten van Noord-Holland. DE REDE VAN DE KONINGIN. Nadat de minister zijn toespraak had ge ëindigd, nam H.M. de Koningin het woord. „Het ls mij aangenaam, gevolg te goven aan het verzoek om deze sluis voor het wereld verkeer open te stellen. Gaarne breng ik hulde aan het vernuft van de ingenieurs cn aannemers en aan allen, die aan het groot- sche werk hebben gearbeid en te getuigen van den roem van hetgeen op waterstaat» kundig gebied is verricht. Dank zij de samenwerking van de Regeering cn Staten- Generaal. van het provinciaal bestuur van Noord-Holland en het gemeentebestuur van Amsterdam en dank zij het doorzettings vermogen van allen, die bij het werk be trokken waren, ls een waar nationaal werk tot stand gekomen, dat van een vooruit- zienden blik op een verre toekomst getuigt. Van nu af aan zal de groote sluis toegang geven tot Amsterdam en zal na voltooiing van de verbeteringswerken van het Noord- zeekanaal Neörland's hoofdstad over een weg naar zee beschikken, die voor geen enkelen ter wereld onderdoet. Dan zult gij ln staat zijn, om dee! te nemen aan den vreedzamon strijd van de Noordzechavens; dan zou ze met vertrouwen het toenemend verkeer, dat de naties tot elkander brengt, tegemoet kunnen zien. De schoonste schepping van Neörland's scheepsbouwkunde zal naar verre stranden de tijding kunnen brengen, dat de grootste zeeschepen or.zc haven kunnen be reiken. Moge het openen dezer sluis voor Amsterdam een nieuw tijdperk van bloei brengen". (Luid applaus). Langzaam ging daarna de bultensluLsdeur open, waarna wederom uit duizenden keelen hoera-geroep weerklonk. Statig voer de „Jo- han van Oldenbarnevelt" naar zee. Ir. Ringers, die gedurende vele Jaren den bouw der sluis heeft geleld, kon wegens een besmettelijke ziekte in zijn gezin niet aan boord de plechtigheid meemaken. Op de sluiskade volgde hij echter met belangstel ling den gang der plechtigheid en luisterde hij bij den luidspreker naar dc redevoerin gen. DE LAWAAIMAKER IN HOOGKERK'S RAAD. CASSATIEBEROEP VERWORPEN. De procureur-generaal by den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak beu-effende het lid van den raad der ge meente Hoogkerk, dat wegens het zich niet verwijderen uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw op last van den be voegden lastgever en wegons wedorspannig- heid door dc rechtbank te Groningen was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, welke straf door het gerechtshof te Leeuwarden was gewijzigd in twee maan den. HU concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep. HET OVERLIJDEN VAN EEN DIENSTPLICHTIGE. MILITAIRE GENEESHEER HEEFT GEEN SCHULD Op de vragen van den heer Ter Laan over het overlijden van! den dienstplichtige Ha- geman aan blinde darmontsteking heeft de minister van defensie geantwoord, dat Ha- geman herhaalde malen ls onderzocht, zon der dat afwijkingen geconstateerd konden worden, dat echter U Februari plotseling ap- acuta is opgetreden, waarna hij naar het Academisch Ziekenhuis is vervoerd en direct geopereerd. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Cu. per regal. OP GEEN STUKKEN NA HETZELFDE «ls gewoon bruinbrood, is:

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13