Godesia Geysers BUITENLAND EIGENAARDIGE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. DE PRINSESSEDAG. DE LIJDENSWEG VAN HET KROATISCHE VOLK HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 APRIL 1930 Het duel Hugenberg-Westarp. Zal de Duitsch-nationale partij in twee deelen uiteenvallen? Geruchten omtrent Westarp. Vrijdag komt de Rijksdag bijeen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het lot van het kabinet Bruening, zal deze week weer de inzet worden van de discussies in den Rijksdag, die na een korte rust poos, weer voor de eerste maal bijeenkomt. Ten nauwste met het politieke wel-en-wee van het kabinet, zijn de gedragingen van de Dultsch-nationalen verbonden, doch minder dan ooit kan men thans staat maken op de stemmenverhoudingen der partijen, omdat in de Duitsch-nationale partij zich op een hevige manier, de onderlinge tweedracht gaat wreken. Het kon wel niet anders, of het moest de stroeve en orthodoxe heer Hugenberg zijn, die de oorzaak is van de oneenigheden. Dat begon reeds bij de stemming over de belas tingwetten, toen vele Duitsch-nationalen te gen de adviezen van den „grooten leider" in, hun stem uitbrachten. De man die als de leider van de oppositie ln de partij beschouwd mag worden, is graaf Westarp en de kans is groot, dat hij en de zijnen zich zeer binnenkort zullen afschei den. Op zoo'n manier, zou de Duitsch-nationale partij, dus een tweede aderlating ondergaan. Wat haar beteekenis na die gebeurtenis zal zijn, kan men nagaan! En wat er van haar invloed over zal blijven eveneens! De toe stand wordt er overigens niet duidelijker op, door de Berlijnschc geruchten, volgens welke graaf Westarp voornemens zou zijn, zijn mandaat als Rijksdagafgevaardigde neer te leggen en zich uit het politieke leven terug te trekken. De Duitsche avondbladen van gisteren meenen echter te weten, dat graaf Westarp voornemens is op zijn post te blij ven. zoolang het hem mogelijk is een poli tiek te voeren, welke in overeenstemming is met zijn opvattingen. Tenslotte zij gemeld, dat de Rijksdag Vrij dag weer bijeenkomt, ten einde de behan deling van de begrooting in eerste lezing te beginnen. De zitting zal worden geopend met een groote rede van den Rijksminister van Fi nanciën Dr. Moldenhauer. Na het einde der debatten zal de begrooting dan Zaterdag in handen worden gesteld van de Begrootings- commissie, welke reeds a.s. Maandag met haar werkzaamheden zal beginnen. De ple naire zitting van den Rijksdag zal Zaterdag opnieuw voor een week worden onderbroken ten einde de Commissie tijd te geven haar opdracht uit te voeren. L. A. Belangrijke kwesties in het Engelsche Parlement. LONDEN, 29 April (V.D.) Na het Faaschreces is het parlement hedenmorgen weer bijeengekomen. Er waren een aantal vragen aan de orde betreffende verschillende belangrijke kwesties. Den premier werd gevraagd of hij eenige nadere verklaring kon afleggen in verband met den huldigen stand der ontwapening, resulteerende uit de vlootconferyntie en of er nog verdere onderhandelingen hadden plaats gehad ten doel hebbende het afslui ten van een vijfmogendhedenovereenkomst. Macdonald antwoordde, dat hij omtrent het eerste gedeelte van de vraag geen nadere verklaringen kon afleggen. Het tweede ge deelte beantwoordde hij ontkennend. In antwoord op een vraag inzake de En- gelsch-Egyptische onderhandelingen zeide Henderson, de minister van buitenlandsche zaken, dat de Egyptische delegatie bij het hervatten der onderhandelingen hedenmor gen verklaard had, dat de koerier, dien zij naar Egypte had gezonden, onmiddellijk na het verdagen der onderhandelingen op 17 April nog niet was aangekomen. Onder deze omstandigheden verzocht de Egyptische de legatie de zitting te verdagen tot Maandag a.s. Mocht de koerier eerder aankomen, dan zouden de onderhandelingen vroeger her vat kunnen worden. Verder werd Macdonald nog de vraag ge steld of hij reeds tot een besluit was geko men inzake den bouw van een tunnel onder het kanaal of dat hij een datum zou kunnen noemen, waarop hij hoopte in staat te zullen zijn het besluit van de commissie voor rijks- verdediging mede te deelen. Macdonald antwoordde, dat het rapport van de speciale commissie, die het plan had onderzocht, in handen was van twee of drie autoriteiten, die het onderzochten. Deze zaak kon niet in een enkelen dag worden afgedaan. De G.-G. van Australië. De „Observer" meldt uit Sydney dat naar daar verluidt de candidaatstelling door de regeering van Scullin van den Chief Justice van het gemeenebest Sir Isaac Isaacs (als als opvolger van lord Stonehaven als gou verneur-generaal niet aanvaard is. De cor respondent van het blad meldt er bij dat het de bedoeling was geweest en zeer hoogge plaatst persoon voor dezen post aan te wij zen, waarbij de gebruikelijke weg zou ge volgd zijn dat de kroon, aan het gemeene best zou gevraagd hebben of het zich met dezen candidaat kon vereenigen, aldus het Hbld. De oneenigheid onder de Duitsch-nationalen. De meerderheid der Duitsch-nationale Rijksdagfractie komt Donderdag, onder voor zitterschap van graaf Westarp, bijeen ter be spreking van de motie van het partijbestuur. In zijn uitnoodiging noemt graaf Westarp de resolutie een ontoelaatbare inbreuk op de vrijheid der fractie. Volgens de „Vorwarts" is reeds tot een breuk met Hugenberg besloten en zullen op 1 Mei 31 Rijksdagleden zich van de fractie afscheiden. Volgens een mededeeling aan de „Deut sche Tageszeitung" zal de meerderheid der fractie zich niet richten naar het besluit van het partijbestuur. Onder het opschrift ..Fractie Schiele?" schrijft de „Deutsche Zei- tung",'dat indien een afzonderlijke fractie wordt gevormd, het een „Fractie Schiele" zal worden, die een verlengstuk van het cen trum zal zijn. H.K.H. Prinses Juliana heden 21 jaar. DE FESTIVITEITEN IN HAARLEM. Het is vandaag weer feest in Nederland. Een Oranje-feest, door een heerlijke Oranje-zon bestraald! H K. H. Prinses Juliana viert heden haar 21-sten versjaardag, omringd door Haar Koninklijke Ouders en Haar geliefde Groot moeder. Een groot deel van het Nederlandsche volk viert het feest opgewekt met Haar mee, dus ook het Haarlemschc. Muzikale wandelingen Hier begon het feest reeds vroeg. Vanmor gen zeven uur stelde de Haarlemsche Politie- muzlekvereeniglng zich onder leiding van den directeur den heer Reynier van 't Hoff. op voor een muzikale wandeling. Niettegen staande het vroege uur was er al vrij veel be langstelling. De muzikale ordebewaarders marcheerden langs de volgende route: Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat. Zijl straat, Zijlvest. Wllhelminastraat, Keizer straat. Bar re voetestraat, Botermarkt, Gier straat, Gr. Houtstraat, Anegang. Korte Veer- straat, Spaarne, Donkere Spaarne, Kouden- horn, Nieuwe Gracht, Nassauplein. Nassau- laan, Ged. Oude Gracht, Verwulft, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Damstraat, Klok huisplein, Riviervischmarkt, Groote Markt, Smedestraat. Krocht. Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat. Groote Markt- Op denzelfden tijd vertrok ook het Haar- lemsch Tramfanfarekorps van de plaats waar eens de Groote Houtbrug lag en wan delde langs Gasthuis vest, KI. Houtstraat, Lange Veerstraat. Klokhuisplein, Rivier vischmarkt. Jansstraat. Jansweg, Stations plein, Rozenstraat, Kenaupark. Parklaan. Hooimarkt. Nieuwe Gracht, Rolhuizen, Kin- derhuisvest, Zijlstraat, Groote Markt. Ko ningstraat., Botermarkt, Barrevoetestraat., Ged. Voldersgracht. Raamgracht, Doelstraat, Gr. Houtstraat en Groote Markt. De vroolijke marschcn van beide korpsen werden ten zeerste door onze stadgenooten in de straten en in de huizen gewaardeerd. Plechtigheid in de Waalsche Kerk Hedenmorgen negen uur werd in de Waal sche Kerk een bijzondere dienst gehouden, speciaal bestemd voor de jeugd die de Fran- sche taal verstaat. Ds. Kraft trad als spreker op. Hij opende den dienst met gebed, waar in hij Gods zegen over Prinses Juliana en Haar Koninklijke Familie afsmeekte. De pre dikant liet vervolgens het. eerste vers van Psalm 86 zingen, waarna hij een rede hield over de onderwerpen: ,,De geschiedenis van de familie Oranje" en „De zegeningen van den arbeid in verband met den lsten Mei". Hij sprak vooral over Mamix van St. Alde- gonde en over den band. die nu al zoo lang tusschen dc Waalsche Kerk en Oranje be staat. Op den dag van Leiden's ontzet woon de Willem I den dienst in de Waalsche Kerk bij. Als vreemdeling eert spreker het Ne derlandsche volk en zijn Vorstenhuis, omdat het altijd zoo geestdriftig voor de vrijheid der religie gevochten heeft. De plechtigheid werd af en toe afgewis seld met het staande zingen van de zes ver zen van het oude Wilhelmus, waarvan inder tijd de tekst door J. W. Enschedé gevon den is. De kansel was met de Nederlandsche drie kleur versierd. Het was een treffende ure in dit kerkge bouw. Carillonspcl. Natuurlijk neemt ook de heer H. W. Hof meester aan de festiviteiten deel. Wie kan zich een Oranjefeest zonder zijn medewer king voorstellen! Hij deed het vandaag dan ook weer in de dubbele functie van beiaar dier en muziekdirigent. Van half tien tot half elf bespeelde de heer Hofmeester het ca rillon in onzen Groote-Kerktoren en liet een programma van hoofdzakelijk vaderlandsche liederen hooren, die door vele personen op t straat zacht meegezongen werden. De hee. 1 Hofmeester kan er van op aan dat zijn „hoo- j ge" prestatie op zulk een dag niet gaarne J gemist wordt. De ballonwedstrijd. Een der belangrijkste onderdeelen van het programma was zeer zeker de ballonwed strijd. Reeds lang voor tien uur verzamelden de kinderen, die hieraan zouden deelnemen, zich op het ruime terrein van den Stads- Doelen, waar reeds vele leden van het Cen trum-Comité aanwezig waren, om aan de voorbereidende werkzaamheden deel te ne men. Speciaal de voorzitter, Mr. Dr- F. A. Bij voet, en de secretaris, de heer H. Stinis, na men er het leeuwenaandeel van. In de groote zaal was het een drukte van belang, want daar moesten de meer dan dui zend ballons worden opgeblazen. Dit ging verbazend vlug door middel van twee groote gascylinders. Toch droegen we ons af, of de leden van het comité wel op tijd gereed zouden zijn ge komen, als zij niet de onbetaalbare hulp hadden gehad van de afdeeling Haarlem der Ned. Meisjesclubs, waarvan ongeveer 25 Driehoek meisjes van mej. C. A. J. tem Boom (in de wandeling en liefst bij voorkeur „Tan te Keesje" genoemd) de behulpzame hand boden. Natuurlijk stierf menige ballon een ontljdigen dood, als hij wegens een te-veel aan gas met een luiden knal uiteen sprong. Ook raakten verscheidene ballons los en stegen naar de zoldering. Behendige meisjes wisten ze echter door middel van lange stok ken weer naar beneden te halen. Intusschen stonden de kinderen op de binnenplaats al te trappelen van ongeduld en te wachten op het oogenblik, dat de veel kleurige ballons naar buiten zouden worden gedragen. Nauwelijks werden de eerste exemplaren als een groote tros druiven door de deuropening gewerkt, of een oorverdoo- vend gejuich steeg op. De verdeeling ging nu vrij vlug. Af en toe liet een kind het veelbegeerde voorwerp per ongeluk los. Dan weerklonk een luid hoera, maar het betrokken kind stond het huilen natuurlijk nader dan het lachen! Dit leed werd echter gauw verzacht. Ze gaven aan Mr. Bijvoet hun nummer op en in minder dan geen tijd kregen ze een anderen ballon, dien ze nu stevig tegen zich aan drukten. Maar obk dit laatste werd er één noodlottig, want het meisje drukte het ding zoo stevig met haar kleine vuistjes vast, dat het tot haar grooten schrik en tot onbedaar lijke hilariteit van haar kameraadjes uit el kaar sprong. Toen alle kinderen hun ballon en hun vrij- biljetjes voor den draaimolen ontvangen hadden zette de stoet zich in beweging. Voor afgegaan door de muziek van het Haar iemsch Tramfanfarekorps marcheei'de de ge lukkige jeugd langs de Botermarkt, Ver wulft, Groote Houtstraat naar de Groote Markt, waarvan het groote middengedeelte door de politie geheel vrij gehouden was. Daar zat het Haariemsch Politie Muziek korps reeds in de tent te wachten en weldra zette dit dezelfde melodie als die van de trammenschen in. Aan alle zijden was de Groote Markt door een groote menschen menigte omgeven. Onder de belangstellenden zagen we Bur gemeester C. Maarschalk, de wethouders Mr. J N. J. E. Heerkens Thijssen en W. Rooden- burg; den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, en vele hoofdbestuursleden van de Vereeniglng Koninginnedag en het Centrum-Comité, o.a. de heeren Mr. P. Fuhri Snethlage, Ed. A. van Bilderbeek, C. ten Boom, H. L. Warnier enz. Onder een luid en enthousiast gejuich werden de ballons te elf uur plotseling alle tegelijk losgelaten; ze'werden door den ster ken Oostenwind onmiddellijk over de huizen rijen gedragen en natuurlijk in de rich ting van de zee gedreven, zoodat er stellig niet veel terug gevonden zullen worden. Maar de jeugd heeft er een hoogst prettig uurtje mee gehad en daar was het 't Cen trum-Comité toch om te doen! Concerten De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging gaf tot twaalf upr op de Groote Markt een concert, dat door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Het Haariemsch Tramfanfarekorps zou te half drie op het Stationsplein een concert geven; de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester van twee tot vier uur op de Groote Markt en de H. O. V. van half vier tot vijf uur in den Hout onder leiding van den heer Marinus Adam. AUe concerten werden natuurlijk met de volksliederen begonnen. In de stad. Dank zij het schitterende weer (het Oos tenwindje werd maar op den koop toe geno men!) was het vanmorgen en vanmiddag in de straten een gezellige drukte, welke bijna aan die van den Koninginnedag deed .den ken. Velen droegen Oranje en ook woei van vele openbare en particuliere gebouwen het nationale dundoek. Op verschillende plaatsen van de stad stonden draaimolens, poffeStjeskramen en andere attracties, die door de jeugd als het ware bestormd werden. De leden van den On gevallend lenst wa ren ook ijverig in de w?er om, waar noodig, hun hulp te verleenen. We hoorden geluk kig nog van geen enkel ongeval. Als het einde der viering van den Prin- sesse-dag even geestdriftig geschiedt als het begin, dan mag gezegd worden, dat de Oranje-gezinde Haarlemmers het feest waar dig gevierd hebben. ORANJEBOND PRINSES JULIANA DE FEESTELIJKHEDEN NOORD EN OOST. IN Ook in het Noorden van onze stad zal de verjaardag der Prinses op waarlijk feeste lijke wijze worden gevierd. De Christelijke Oranjevereeniging „Schoten" organiseert vanmiddag een optocht door Schoten en een feest in gebouw „Olympia" voor de kinderen der leden. Vanavond zal een groot feest voor leden en begunstigers plaats vinden. De Oranjevereeniging Haarlem-Noord heeft ge zorgd voor verschillende vermakelijkheden, o.a. een draaimolen en poffertjeskraam op een stuk bouwterrein aan de Tlmorstraat. De mondorgelclub „Duidua" en de Harmonie St. Caecilta houden vanavond muzikale op tochten. In ons blad van Dinsdag kunnen onze lezers hierover nadere bijzonderheden vinden. Haarlem-Oost heeft op haar programma staan een optocht door de stad en een kin derfeest In gebouw „Bloemhof" en voor van avond een lichtstoet en een muzikale rond wandeling van de Muziekvereeniging „Utile Dulci" en de „Eerste Haarlemsche Harmo niekapel". Op het Teylerpleln staan diverse vermakelijkheden opgesteld. (Zie ook elders in dft nummer.) Sensationeel politiek proces tegen vier en twintig beklaagden, waaronder Dr. Macek. Mishandelingen en folteringen bij de Servische politie. Een appèl van de Kroaten aan den Volkenbond. (Van onzen Weenschen correspondent). Zooals men weet heerscht er onder de Kroaten, die voor den oorlog tot het Oos- tenrijk-Hongarije behoorden en die na het sluiten van den vrede te zamen met de Ser viërs en de Slovenen het koninkrijk Zuid- Slavië zijn gaan vormen, nog steeds een groo te ontevredenheid en een verbittering tegen het bestaande régime. De Serviërs spelen den baas in 't land en zij onderdrukken en pijni gen de Kroaten op mogelijke manieren. Se dert den zesden Januari 1929, toen de dicta tuur van generaal Zivkovitch begon, bestaat er geen parlement of skoeptschina meer. Te vens werden alle politieke partijen en ver- eenigingen door den koning voor ontbonden verklaard. De Slowaken hebben echter den strijd tegen het centralistische stelsel van Belgrado en tegen de onderdrukking door de Serviërs nimmer opgegeven. In Juni 1928 hebben ach verschrikkelijke dingen in het parlement te Belgrado afgespeeld. Het Ser vische Kamerlid Racitch heeft gedurende een zeer rumoerige zitting van het huis zijn revolver gegrepen en heeft als een wildeman op de bank van de Kroatische afgevaardig den geschoten. Twee Kroatische kamerleden waren bijna onmiddellijk dood, enkele an deren werden ernstig gewond, waaronder Stefan Raditch, de hoofdaanvoerder van de Kroatische boerenpartij, een buitengewoon merkwaardig man, die een veelbewogen le ven achter den rug had en reeds ontelbare malen wegens zijn politieke overtuiging in de gevangenis had gezeten. Hij werd door al zijn aanhangers als een soort van afgod be schouwd en heel het Kroatische volk treurde en was in diepen rouw. toen de beminde lei der in Augustus, enkele weken na de schie- terij, aan de gevolgen van zijn wonden over leden was. Zijn opvolger als leider van de partij was dr. Vladimir Macitch, dien men in December 1929 plotseling gevangen heeft ge nomen, daar men hem ervan beschuldigde zijn aanhangers de geldelijke middelen te hebben verstrekt om verschillende aansla gen tegen het bestaande régime uit te voe ren. Dr. Macitch en drie-en-twintig andere be klaagden hebben zich nu voor het staatsge- rechtshof te Belgrado wegens een groot aan tal him ten laste gelegde feiten ver antwoorden. Dit staatsgerechtshof is een nieuw door de dictatuur in het leven geroe pen lichaam, dat uitsluitend politieke mis daden te behandelen krijgt. De pers mag geen enkel bericht over het verloop van de verhandelingen voor dit gerechtshof publi- ceeren en men kan niet in hooger beroep gaan om tegen een door dit lichaam geveld vonnis te protesteeren. Men is dus aan de willekeur van de rechters van dit Servische gerechtshof overgeleverd. Op den 21en en den 22en Maart heeft dit staatsgerechtshof 38 personen te zamen tot 166 jaren zware kerkerstraf veroordeeld. De Serviërs hebben den Kroaten verboden zich Kroaten te noemen en ook de naam Kroatië bestaat niet meer. Alles is „Zuid- Slavië" geworden. Ook mogen de Kroaten hun oude wapen niet meer voeren en heeft men de Kroatische vlag verboden, welke tus schen twee haakjes gezegd dezelfde is als onze Nederlandsche driekleur: rood, wit en blauw in horizontale strepen. De Servische politie-autoriteiten in Kroa tië kunnen zonder eenigen vorm van proces personen, die hun niet aanstaan, in hechte nis nemen en interneeren, zooals zij bijvoor beeld ook gedaan hebben met generaal Pri- bicevitch, die zelf wel geen Kroaat is, doch die met zijn groep Serven in het Kroatische land de partij van de Kroaten had opgeno men en gezamenlijk met hen den strijd tegen Belgrado was gaan voeren. De Servische politie-autoriteiten behan delen hun gevangenen op de gruwelijkste wijze. Precies als in de middeleeuwen pijni gen en folteren zij hun' slachtoffers zóó lang, totdat dezen bezwijken en het hun ten laste gelegde bekennen. Thans is het geval be kend geworden van een 53-jarigen koopman uit Agram, Stefan Javor geheeten, dien men op den 31en October 1.1. gearresteerd heeft. De man wilde geen schuld bekennen en toen heeft men hem op de gruwelijkste wijze ge slagen en geschopt en met een zweep behan deld. Toen hij nog niet wilde bekennen, heeft men hem met stokken op zijn bloote voetzolen geslagen. Hij .kreeg ijzeren boeien aan zijn voeten en men bond ook zijn handen daar aan vast. Vervolgens stak men een geweer tusschen handen en voeten en hing men hem in de lucht op. Men ging nog steeds voort hem op zijn bloote voetzolen te ran selen. totdat hij bewusteloos werd. Ook hing men hem een geheelen dag, van des morgens elf tot des avonds zeven uur met zijn han den op zijn rug gebonden en zijn gezicht naar den muur gekeerd, aan een ijzeren haak in zijn cel op. Zijn jongste dochter is weenend en smee- kend bij hem gekomen om hem te bezwe ren toch maar in godsnaam schuld te be kennen, daar men anders zijn vrouw, welke men eveneens gearresteerd had, op dezelfde wijze zou behandelen Terwille van zijn vrouw gaf hij dus een en ander van het hem ten laste gelegde toe, maar dat nam niet weg, dat men hem op den 13den November wederom dezelfde martelingen deed onder gaan, totdat hij buiten kennis was. Eerst op den 27en Januari, na dus meer dan twaalf weken door de politie in hechtenis te zijn gehouden, werd Javor aan de justitie over geleverd. Eerst hier werd hij door een ge neesheer onderzocht, tot op heden is hij nog steeds niet van zijn wonden genezen. De Kroatische afgevaardigde dr. Juraj Krnjevitch, heeft dezer dagen te Genève een appèl aan den Volkenbond overhandigd, het welk geadresseerd is „aan de geheele be schaafde wereld en in de eerste plaats aan den Volkenbond en aan de staten, die het vredesverdrag onderteekend hebben". In dit appèl wordt de aandacht op de schandelijke •wantoestanden in Zuid-Slavië gevestigd en op de onderdrukking van de Kroaten door de Serviërs. Voorts wordt gevraagd, of de Volkenbond enkele vertegenwoordigers naar de behandeling voor het staatsgerechtshof wil zenden om daar eenige controle uit te oefenen. De klacht van den vertegenwoordiger van het openbare ministerie bij het staatsge rechtshof tegen de vier-en-twintig beklaag den omvat niet minder dan vijf-en-veertig met machineschrift bedekte letters. Den be klaagden wordt o.a. ten laste gelegd twee bomaanslagen te Agram gepleegd te hebben en van plan te zijn geweest op den 16en De cember 1.1. de spoorwegbrug bij Agram in de lucht te laten vliegen teneinde te verhinde ren, dat een deputatie naar Belgrado kon reizen om daar koning Alexander hulde té gaan betuigen. Verder zouden enkele beklaagden aansla gen tegen het leven van garnizoenscomman dant van Agram, generaal Beümarkovitch, tegen generaal Tomitch. den Agramer poli- tiecommandant Bedekovitch. den burge meester van Agram en nog enkele personen hebben willen plegen. Dr. Macek, die een-en-vijftig jaar oud en advocaat en procureur te Agram is. zou o.a. honderdvijftigduizend dinars verstrekt heb ben teneinde de verschillende delicten voor te bereiden. Hij zelf verklaart, dat hij dit geld slechts aan jonge Kroaten had willen verschaffen, die door de politie uit Agram waren gewezen en nu plotseling broodeloos waren gewórden. In heel Kroatië verwacht men. dat de vier- en-twintig bekaagden op draconische wijze gestraft zullen worden, hetgeen er natuur lijk niet toe zal bijdragen de gevoelens van de Kroaten tegenover de Serviërs vriende lijker te maken. Integendeel: het zal de kloof tusschen de beide volken nog dieper maken! W. M BEKAAR. DE EERSTE DAME IN EEN ZWEEFVLIEGTUIG. Zaterdag is de eerste dame, mevrouw Van Hemert met een Panderzweefvliegtu'g de lucht in geweest. Zaterdag en Zondag is er te Scheveningen druk geoefend. Er had geen enkel ongeluk plaats. DE CRISIS IN DE NED. REISVEREENIGING Een aantal leden van de afdeeling 's Gra- venhage van de Nederlandsche Reisvereeni- ging heeft een commissie gevormd, om na te gaan, welke maatregelen na de rumoerige buitengewone algemeene vergadering der af deeling op Woensdag 23 April in den Dieren tuin door de leden dienen te worden geno men om een verderen goeden gang van za ken in die afdeeling te waarborgen. De Commissie is van meening, dat de na deze vergadering door mr. M. J. v. d. Flier gegeven raad, met het aanvragen van een nieuwe afdeelingsvergadering te wachten tot na afloop van het door de Commissie dr. J. Th de Visser naar de toestanden van de N. R. V. ingestelde onderzoek, piet juist is, omdab de door een groep leden aangevraagde ver gadering der afdeeling, uitsluitend zaken, die afdeeling betreffende, heeft te behandelen, zaken, geheel vallende buiten de conflicten, waarnaar door de commissie-de Visser een onderzoek wordt ingesteld. AANWINST VOOR „HENDRICK DB KEYSER" De Vereeniging Hendrick de Keyser heeft te Harlingen aangekocht het wijnpakhuis der firma A. Menalda en Zonen te Leeuwar den. Dit pand bezit een fraaien gevel van 1657 van drie verdiepingen en een hoogeui topgevel. L\ VOLKER Azn. t Te Sliedrecht Is plotseling overleden, 73i jaar oud de heer L. Volker Azn. de bekende aannemer van waterbouwkundige werken, een der vier oprichters van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, lid van den Zuiderzeeraad, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. DE MOORDZAKEN LANS EN ODEM IN APPèL. Naar het Corr. Bureau verneemt zal het Haagsche Gerechtshof 11 Juni in hooger be roep behandelen de zaak van den moord op den heer Lans, gepleegd aan den Oostzeedijk te Rotterdam en 28 Mei de zaak tegen K. v. d. M., die te 's-Gravenhage mevrouw Odem in haar woning vermoord zou hebben. De eerste verdachte was veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, de tweede tot twintig jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Kent U niet de weelde van een heerlijk warm bad Wacht dan niet langer; nu is het tijd! Maar let U vooral op bij het aanschaffen van een geyser. Kiest een Godesia geyser, een merk met een naam en een reputatie. Godesia geysers kunnen door eiken goeden instal lateur geleverd worden. Komt ze op onze toonzalen bezichtigen oi vraagt een gratis brochure. N.V. Handel maatschappij R. S. STOKVIS ZONEN Rotterdam, Westzeedijk 507 Amsterdam, Keizersgracht 313 Groningen, Patersw.sche weg Den Haag, Alexanderstraat 8

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14