SPORT EN SPEL LETTEREN EN KUNST MUZIEK UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORTSCHE CAUSERIE De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 MEI 1930 WIELRIJDEN DE ZESDAAGSCHE TE MONTREAL. PIET VAN KEMPEN WINNAAR. Uit Montreal: De Zesdaagsche van Montreal werd ge wonnen door het koppel Piet van Kempen en Laport met 1266 punten. De afgelegde afstand bedraagt ruim 3694 KM. DAMMEN. OM HET NEDERLANDSCII DAMKAMPIOENSCHAP. ïn het clublokaal der Damvereeniging „Gezellig Samenzijn", wend voor bovenge- moemden wedstrijd de partij P. J. van Darte lenVV. Rustenburg gespeeld. Doze partij eindigde in remise. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN LEID SC HE DAMVEREENIGING. De door de Lcidsche Damvereeniging uit» geschreven nederlaagwedstrijden zijn thans geëindigd. De voor deze wedstrijden uitgeloofde beker werd gewonnen door de „Haarlemsche Dam: club". BILJARTEN. OM DEN „NOBELS"»BEKER. De wedstrijden om boven genoemden wis- solprijs zijn in het lokaal van D.E.S., Hotel „'t Hof van Holland", voortgezet. Op bezoek was het eerste elftal van „De Korenbours". De strijd werd geopend met de partij Uttlen (De Korenbeurs) als invallerBotte» lier (D.E.S.) De gast was er in 't begin slecht in, terwijl de gastheer flink van wal stak. Toen de laatste later wat verminderde, kwam De Korenbeurs-speler beter op dreef en haalde wat van zijn achterstand in; maar de D.E.S.-man liet zich niet van de wijs brengen en won met den stand 75 om 80 in 35 beurten. Ook in de partij Langenberg (De Koren bours)—Nobels (D.E.S.) was de bezoeker niet op dreef. We zagen wel eens betere partijen van hem. Nobels maakte een goede 14 op de 2de beurt en liep regelmatig uit met goed klein spel. Toen hij de 125 caram boles cadre bijeen had, stond zijn partner pas op 84 in 37 beurten. Daarna traden M. A. de Vries (De Koren beurs) en J. de Vries (D.E.S.) in het strijd perk. Dit werd een zeer spannende:" kamp. waarbij zij om beurten de leiding hadden. Tenslotte kreeg de gastheer een kleinen voorsprong en maakte de 100 vol, toen de Korenbeurs-man op 86 stond dn 32 beur ten. Vervolgens stonden Zuiderveld (De Koren bours) on De Nijs (D.E.S.) als invaller tegen over elkaar. Ging het in het begin onge veer gelijk op, al spoedig was de D.E.S.»man in de meerderheid en vergrootte met elke beurt zUn voorsprong en stond het weldra hopeloos voor den bezoeker. Met den stand 98 om 125 caramboles cadre in 43 beurten behaalde de Nijs de zege. Smits (De Korenbeurs) was de eenige, die het voor zijn vereeniglng tot winst wist te brengen. Hij liep onmiddellijk op zijn tegenstander, H. Kuiper Sr. (D.EB.) uit en maakte de 75 vol, toen zijn partner op 45 stond. In dc slotpartlj, die tusschen C. Bosch (De Korenbeurs) en H. Kuiper Jr. (D.E.S.) ging, leek het er naar, of ook deze bezoeker een gemakkelijke overwinning zou behalen. Ter» wijl Bosch goed op dreef was. maakte Kuiper er aanvankelijk niets van. Eerst op de 15e beurt, toen de stand 64 om 21 was, kwam er een ommekeer. De D.E S «peler scoorde 12 en kort daarna 11 en 13. En daar de gast er geheel uit was, wist Kuiper de partij tot een goed einde te brengen met 80 om 100 in 27 beurten. De stand van deze eerste helft was, dat Dc Korenbeurs 493 en D.E.S. 575 caram boles behaalde. BILJARTEN. BlLJART-ScANCE PROF KOEHOF. Dinsdagavond had de aangekondigde bil jart-séance plaats in het- lokaal van O.V.S. aan de Lange Begijnestraat 10. Als partner van prof. Koehof trad, op het lid van O.V.S., W. van Noorwcge Jr. De prof wint het lot en begint met 17 ca ramboles, waarop zijn partner poedelt. Dan noteeren we voor den prof 34, 14. 25, 22. 4, 26, doch dan is het met hem uit: hij begint te poedelen. Zij a partner kan er heelemaal niet inkomen; de stand is na de 7e beurt 142—17. Na eenige slechte s too ten, welke in het ge- heer 29 caramboles opleveren worden we ver gast op een aardige serie van 46, gevolgd door 25, doch dan zakt hij wederom af. Van Nim- wegen heeft het intusc.hen gebracht tot 44. Dan komt de prof weder in actie; hij stoot een mooie kleit: gehouden serie van 96 bij een. waarna nog 34, 45, 31. 2 volgen. Hij eindigt zijn partij met een elndserie van 65. Van Nlmwegen heeft er 69. Hierna kregen de talrijke toeschouwers nog eenige mooie kunst- en fantasiestooten te zien. „HET CENTRUM" (HEEMSTEDE)— „VRIENDENKRING" II (HAARLEM). Tusschen bovengenoemde viertallen werd gespeeld in café Centrum te Heemstede. Dc uitslag was als volgt: Vriendenkring II 30. 51, 30. 80. totaal 291. "t Centrum; 46. 80. 55, 30. totaal 211. De stand na drie wedstrijden is 1032946 ln het voordeel van Vriendenkring II POSTDUIVEN. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Vilvoorden, af stand 165 KM Los 9 uur. w. Jansen l 9 24, C. van "t Ende 2e. G. J van Leuven 3e 13e 15e. T. v. d Nat 4e, H. X ilandgraaf 5c 18c 28c 35e, P, de Wilde 6e 12c 32e, J. Samson 7e 10e 16e 23e 26e, J. Th. Bakker 8e 20e 30e, Th. J. Heinsbergen lie, H. van Alphen 14e, J. Verver 17e 19e, P. Kroon 21e 22e 33e, A. Vergers 25e 29e, P. A. Blom- maert 27e, H. Boogaard 31e, J. Broekhof. Eerstgetoonde duif 11.27, 1117 meter per minuut; laatste prijswinnende duif 11.35 1049 meter per mfnuut. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht Vilvoorde, afstand 162 KM. Gelost te 9 uur bereikte de eerste duif haar hok te 11.22.20, snelheid ruim 1141 meter per minuut, laatste 11.32. De prijzen werden behaald als volgt: L. Gimbrère 1 2 8 22, P. Boeree 3 9 21 24 25, J. Bonke 4. G. Peschar 5. J. Phlllppo 6, 7 12 15 16. H. Bewarder 10 19 28, G Mollema 11, A. Kramer 13, M. C. Fehres 14 17 26, W. Kuyk 18, F. Neuman 20, 23 27. HET CENTRUM. Wedvlucht van Roosendaal; W. Wefdema 1 34 5 8, M. Mes 2, Joh. Heesemans 6, R. Rietman 7, H. J. A. v. d. Kort 9, C. Hoogen- doorn 10. Wedvlucht van Vilvoorden: Joh. Heese mans 1, 6, L. Mutsaers 2 3 7, M. Mes 4, 9, 10, H. J. A. v. d. Kort 5, 8. CRICKET. JAARLIJK SCHE ALGEMEEN F VERGADE RING II. C. C. „HAARLEM". De H. C. C. „Haarlem" hield haar jaarlij k- sehe algemeene vergadering. Te half negen opende de voorzitter, de heer Teschmacher, de vergadering met een woord van welkom. De secretaris, de heer Kleefstra, bracht een keurig verzorgd verslag uit, waarin de pres taties der elftallen gedurende het afgeloopen seizoen gememoreerd worden. Ook uit het jaarverslag van den penning meester klonk een optimistische toon. het geen zeer verblijdend is, gelet op de betrek kelijk geringe inkomsten en hooge kosten bij cricket. De contributie blijft voor 1930 ongewijzigd. Vervolgens werd het bestuur ge heel herkozen; de kascommissie in 1930 zal bestaan uit de heeren Heimig, Bieshaar en Jaski. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. NEDERLANDSCH OPERA- EN OPERETTE GEZELSCHAP. „MOBILISATIE". Als het, bij overigens vlot loopend spel, tegen middernacht loopt en voor de laatste maal het doek valt, dan zal 't duidelijk zijn, dat er gecoupeerd moet worden. Maar de •moeilijkheid is, waar het snoeimes in te zet ten; in het eerste bedrijf zeker niet; in 't tweede zouden we evenmin iets willen missen. Rest alzoo het slotbedrijf, waar de auteur wel een kansje of twee krijgt, het stuk zoo danig te bekorten, dat behoorlijk op tijd het einde valt. Den inhoud te vertellen heeft m.i. geen zin. I en III spelen in het mobilisatie-oord, II te Amsterdam. Dat men zich in het tweede bedrijf kostelijk amuseerde, valt te begrijpen, waar de rol van boer Van Kouwenhoven was toevertrouwd aan Piet Kohier. Dus was de lach niet van de lucht. Maar ook in III was 't voelbaar, hoe den acteur de veelgeliefde Hollandsche komiek geen oogenblik uit de gedaphten was. Schrijver-componist, de heer D. Ingen Soet, heeft hier, naast de rol voor Piet Kohier geschreven, karakters gegeven die uitstekend geslaagd mogen heeten. Uit simpelen opzet ontwikkelt zich een spel dat groeit en groeit. Het vijftal gemobiliseerd en, uitgebeeld door D. Ingen Soet, Joh. Dreves, J. Breeland, G. van Gelder en Jan Massink, heeft spelkwaliteiten genoeg, om een avond te vullen. Maar opmerkelijk is, hoe elk der vijf goed, meermalen uitnemend zanger is. Zoo gaat Jan Massink als lyrisch bariton naar de opera La Monnaie, Brussel. De vo lumineuze bariton van den heer D. Ingen Soet wordt men niet moede te beluisteren, Joh. Dreves is een prettige tenor fort, terwijl Breeland en Van Gelder hun stem uitstekend weten dienstbaar te maken aan de uitbeel ding van het sentiment, dat den meer dan oppervlakkigen hoorder momenten bezorgt, die tot de mooiste van den avond gerekend mogen worden. Er waren meerdere open doekjes, en hier herinner ik graag aan Breelands „Over Wat??" De beide vrouwenrollen, Hansv door MeJ. Willy Rusche. Greetje door Mej. Lapoutre, zijn zóó gedacht, dat zij aanleiding geven tot vlot en natuurlijk tegenspel. Ik zou die rollen beide als uitstekend geslaagd be schouwen. zoo er in III tegenover de decla ratie van J. Breeland een tikje meer sym pathie mocht zijn. Dit kon al heel goed, waar Breeland speelde met zulk een gloed en overtuiging, dat- lulde bravo's hem ten deel vielen. Extra te noemen zijn dan nog Hansy, !n 't eerste bedrijf, waar zij van de uitstekend aangebrachte belichting uitnemend partij trok. En Greetje, de gesoigneerd opgevoede O.W.-'ersdochter, staande tusschen haar vader en den ..meneer van adel", den eerste hartelijk vergoelijkend, den ander een eind achter zich latend als gecstes-aristocrate. Den naam van baron Landthuysen, bankier, kon lk niet te weten komen, (er waren geen programma's), zoomin als van Greetje's vader den kostbaas van drie der gemobili- seerden. Zij bleken het vermelden waard te zijn. Ten slotte een woord van hulde aan Jo hannes Ras, den pianist die vlot hielp ver- loopen de muzikale lijnen, en die in de bege leiding der vormschoone soli zoowel als der welklinkende koren toonde, hier uitstekend op zijn plaats te zijn. Hij heeft dc niet te onderschatten muzikale waarde van dit stuk helpen plaatsen in een zoo gunstig mogelijk licht. Na dit „ten slotte" nog een laatste hulde betuiging aan Piet. Köhler, die in kostelijk dialect den Groninger melkboer zoo deed leven, dat een wederopvoering, en dan in onze Noordoost-provincie, noodwendig moet lelden tot een succes, dat den spelers en den auteur ruim zal schadeloos stellen voor de voel te geringe belangstelling alhier op Jullanadag. Men had de fijnzinnige attentie gehad tot het bijwonen dezer eerste uitvoering uit te noodigen mej. Mary Ficischmann, die als trouwe moeder nog eenmaal gelegenheid had. met „haar jongens" tot 't laatste oogenblik samen te blijven. Het laatste open doekje werd een verdiende hulde aan den schrij ver-componist-tooneel- speler-zanger. Wij wenschen den heer D. Ingen Soet en zijn gezelschap met alt stuk „Mobilisatie" het succes, waarop het alle recht heeft. G. J. KALT. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. H. V. het als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften, vastgesteld ter voorkoming van aanvaring of aandrijving f 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. P S. het te Haarlem als bestuurder van een voertuig een gedeelte van den openbaren weg. welke in eene richting bereden mag worden, in eene andere richting berijden f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. Z. overtreding van de Motor en Rij wiel wet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. A. D. van D. het loopen op verboden grond f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. W J. K. idem idem- J. v. d. M. idem idem. W.- S. en H. D. het loopen over verboden grond f 3 subs. 3 da gen hechtenis, f 1 subs. 1 dag hechtenis. W. v. d. B. overtreding van art. 59 van het Mo tor- en Rijwielreglement f 2 subs. 2 dagen hechtenis. C. M. idem f 1 subs. 1 dag hech tenis. J. W. H overtreding der Motor- er Rij wiel wet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. E. v D. het te Haarlem op den openbaren weg voetbal spelen, f 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. B. het te Velsen langs de huizen met negotie venten f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. D. het met een rijwiel een weg in verbo den richting berijden f 0.50 subs. 1 dag hech tenis. J. F. P. openbare dronkenschap f 5 subs. 5 dagen hechtenis. H. S. overtreding der Arbeidswet f 6 subs. 6 dagen hechtenis. A. M. K. idem f 12 subs. 12 dagen hechtenis. R. S. overtreding der verordening op de win kelsluiting van Haarlem f 2 subs. 2 dagen hechtneis. C. de G. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijdende op den openbaren weg bij het maken van een bocht naar rechts den linkerkant van den weg houden, hetwelk eene aanrijding heeft ten gevolge gehad f 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. A. E. P. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. NATUURMONUMENT BEHOUDEN. Wijlen de heer J. L. Richel, in leven bur: gemeester van Borssele, heeft de aan hem toebehoorende „Berg van Troye", een der meest bekende vluchtheuvels op Zuid .Beve land, gelegateerd aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, die den heuvel steeds ongeschonden zal moeten be» waren. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd voor 't examen apothekersassistent te Amsterdam mej. S. J. van Wijk te Heem stede. BLOEMENDAAL. De Afd. Bloemendaal van Tuinbouw hield Dinsdagavond een buitengewone vergadering in Vreeburg waar de heer W. J. Hendriks uit Amsterdam een "lezing hield met lichtbeel den over: Ingevoerde houtgewassen in Mid den-Europa. Spr. betreurt het, dat in ons land nog zoo weinigen studie maken van dendrologie. Het arboretum te Wageningen met .zijn 1200 soorten geeft een beeld van het leven van boomen en heesters. Studie van nomenclatuur, grootte, beste standplaats enz. is noodlg voor doelmatige beplanting van perken, tuinen, lanen. Weinige onzer boomen zijn inheemsch. Door den ijstijd zijn de meeste boomen naar het Zuiden terug gedrongen en door allerlei oorzaken niet te ruggekeerd in de daarop volgende warmere periode. De eerste houtgewassen zijn in de 17de eeuw ingevoerd uit Midden- en Zuid- Europa. In de 18e eeuw ook uit Azië en Noord-Amerika. Linaeus heeft hierin een groot aandeel gehad. Andere plantenzoekers waren Douglas, Bertram, Turnberg, Fortune, Wilson enz., die vaak met levensgevaar hun onderzoekingen verrichtten. In Nederland ontstond vroeg een mooie collectie in den hortus te Leiden. Hier vond men in 1633 de paardenkastanje. Kraus schreef in 1802 een mooi boek over boomen. Sybolts importeerde iets later veel boomen uit Japan. Bekend zijn verder het pinetrum te Putten en Gooilust te 's Graveland. Door het oprichten van de Dendrologische Ver. in 1324 groeit de belangstelling voor dit onder werp, zoodat ook de gemeentes collecties gaan samenstellen. Een groot aantal fraaie lantaarnplaatjes verduidelijkte de voordracht De Raad voor belangrijke beslissingen. In welke klasse wordt onze gemeente ingedeeld voor de Inkomsten- en Personeele belasting? Een logeer gastenbelasting Als in onze gemeente gepraat wordt over de financieele moeilijkheden waarin zij ver keert. dan hoort men zonder twijfel telkens de opmerking: „in 1931 wordt dat wel beter". Of men zich echter wel eens duidelijk voor oogen heeft gesteld waarom het dan met onze geldmiddelen beter zal gaan, betwijfe len we echter. Er zijn ongetwijfeld in ons land ook ver schillend^ gemeenten, die thans reeds niet tot de financieel krachtigsten behooren, iie net na de inwerkingtreding van ae nieuwe wet op de verhouding tusschen Rijk en ge meente nog moeilijker zullen krijgen, waar om men zich thans reeds bij de Regeering bezig houdt, om daarin voorziening te tref fen, door straks een technische herziening voor de wet in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Gelukkig zal Zandvoort wel niet tot deze te beklagen gemeenten behooren. We merkten dit echter even op, om onze lezers duidelijk voor oogen te stellen, dat de nieuwe wet niet overal en te allen tijde de arme gemeenten te hulp komt- De nieuwe wet houdt de bepaling in, dat de gemeente besturen voor 1 September een aantal zeer belangrijke beslissingen zullen moeten ne> men, die van onze raadsleden en de ambte naren ter Secretarie veel arbeid en studie vragen. Wij zullen enkele van deze te nemen be sluiten eens nader onder de oogen zien en trachten een en ander onzen lezers duidelijk voor oogen te stellen, omdat men daardoor een kijk krijgt op de belangrijkheid van deze besluiten. Zooals onzen lezers wel bekend zal zijn, vervalt de inkomstenbelasting. Dat wil niet zeggen, dat men geen belasting meer zal be hoeven te betalen. In de plaats van de verordening op de inkomstenbelasting komt de gemeentefonds belasting, Dat is een rijksbelasting, waarbo ven de gemeenten gerechtigd zijn opcenten te heffen. De gemeenten zijn nu ingedeeld in 3 klassen. In tegenstelling" met voorheen kunnen de gemeenten zelf aangeven in wel ke klasse zij geplaatst willen worden.. In de le klasse is de aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud voor gehuwden 80C, voor ongehuwden 700, In de 2e klasse is dit 7C0 en 600 en in de 3e klasse 600 en 500. Nu zullen onze lezers geneigd zijn te zeggen: Zandvoort is een dure plaats en daarom moeten we zeker in de le klasse gerangschikt worden. We stemmen dat gaar ne toe en zullen straks trachten te motivee- ren waarom dit ook zal moeten geschieden. Maar zoo eenvoudig staat voor ons gemeen tebestuur de kwestie niet. Ons gemeentebestuur heeft o-i. de taak, nauwkeurig na te gaan de mogelijkheid om geen of zoo weinig mogelijk opcenten te hef fen op de gemeentefondsbelasting. En nu is het zoo, dat dit laatste eerder zal gelukken, naarmate de gemeente zich zelf lager clas sificeert. In de wet is n.l. de bepaling gemaakt, dat de gelden die de fondsbelasting meer op brengt door lagere plaatsing dan in de le klasse geheel in de gemeentekas zullen vloeien. Het is m. a. w. de gemeenten aan trekkelijk gemaakt zich in een lagere klasse te doen plaatóen. Het zou dus niets verwon derlijk zijn indien ons gemeentebestuur zou gaan redeneeren: terwille van de concurren tie met onze buren dient alles te worden daan om geen of weinig opcenten op 'de fondsbelasting te heffen en daarom is het verstandig ons zoo laag mogelijk te classifi- ceeren. Toch zouden tegen een dergelijk besluit ernstige bedenkingen bestaan. Een besluit om ons lager in te deelen dan in de le klasse zou voor de minder draagkrachtieen in onze gemeente een veel te zware belastingdruk beteekenen. We zullen dit met een enkel voorbeeld duidelijk trachten te maken. Wordt onze gemeente in de eerste klasse geplaatst, dan betaalt iemand die gehuwd is en geen kinderen heeft met een inkomen van f 800 tan. f 850, f 1; van f 1050 tot f 1100 f 6; met een inkomen van f 10.000 f 360. Wordt onze gemeente nu in de 3e klasse geplaatst, dan zijn voor dezelfde personen deze cijfers f 5, f 10 en f 372. Iemand met een inkomen van resp. f of f 1050 betaalt dus f 4 meer. iemand met een inkomen van f 10.000 f 12. Uit dit enkele voorbeeld blijkt o-i. duide» lijk, dat het plaatóen in de 3e klasse voor een plaats als Zandvoort tegenover de menschen met de kleine inkomens niet billijk zou zijn en dat het dan billijker is eventueel eenige opcenten te iheffen, We willen nu maar onbesproken laten de vraag of men .gehuwd zijnde van een inkomen van nog geen f 12 per week, belasting zou kun» nen betalen. B- en W. van Haarlem stellen den raad dezer gemeente voor deze plaats in de le klasse te plaatsen. Het zou o.i. niet onverstan dig zijn ook in Zandvoort dit besluit te nemen. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat de opgesomde belastingcijfers zonder op» centen zijn. Mocht ae gemeente genoodzaakt zijn op» centen te heffen, dan worden deze bedragen dus ook evenredig hooger, indien althans Een d&gelijksche Kindervertelling. De spekbokkingen, niakreelen. sprotten, pieter mannen en scharretjes slaat de schrik om het hart bij het suizend geronk van Gerrit's schroef. De dader zelf zit, trotsch als een bezem, op de stuur* kast cn zingt van ganschcr harte: ..Hupfalderaldcrie, hupfaldcraldcra, Hijschcn, hijschen, liijschcnhijschen moet jc maar- Kijk cs hoe die kleine lacht. En dat had ik van mijn leven niet gedacht - Het gaat heerlijk. Gcrril. jubelt Dirkje. We i hebben nog nooit zoo fijn gereisd- We Icopen acht en tachtig knoopen per uur, snijdt Dicky ojn Geen Oceaanstoomer, die ons bijhoudt. Maar Gerrit zegt niets. Hij is in een kostelijk humeur cn dan zegt hij niets; dan zingt hij alleen maar: -,Dat 's eftn leven van plezieren. Dat 's een leven van stavast. Zoo de wereld rond tc zwieren, lu het topje van dc mast.,....1" deze opcenten niet progressief geheven won den, hetgeen ook nog mogelijk is. Een andere zeer belangrijke beslissing die de raad zal moeten nemen is in welke klasse Zandvoort moet worden geplaatst in de per soneele belasting. De nieuwe wet bepaalt n-1. dat de ge meenten bevoegd zijn zich zelf in te deeleu in de klasse die hun wenschelijk voorkomt. Voorheen had de regeering deze bevoegdheid en was er altijd strijd tusschen haar en tal van gemeenten. De gemeenton wilden gaarne in een hoogere klasse dan zij door het Rijk ingedeeld waren. Ook Zandvoort heeft daar toe in het verleden vele pogingen gedaan. Er zijn comités geweest, die meenden te kunnen aantoonen, dat Zandvoort niet in de 6e, maar in de 2e klasse thuis behoor de en ook ons gemeentebestuur heeft dit standpunt onderschreven. De regeering heeft echter van deze be voegdheid en dus ook van den strijd afstand gedaan, omdat de gelden uit deze belasting volledig, behoudens' de opcenten der pro vincie, aan de gemeenten zelf zullen toe vloeien. Ook hier dus weer hetzelfde ver schijnsel. Plaatst de gemeente zich zelf in een lage klasse, dan ontvangt zij meer geld, dan zij zich in een hoogere klasse zou plaatsen. We zullen nu in het land wel het schouw spel en waarschijnlijk ook te Zandvoort te zien krijgen, dat men eerst jaren ach en wee geroepen heeft dat men te laag zou zijn ingedeeld, dat de huizen ter plaatse voor deze klasse veel te duur zijn enz. en dat men thans nu men de daad bij het woord kan voegen, maar ook zelf de rekening heeft te betalen, daarvoor zal terugschrikken. Wij zijn zeer nieuwsgierig waartoe onze raad zal besluiten. Als we nu eens rondzien in de gerpeenten om ons heen, we noemen b.v. Haarlem en Velsen, dan zou het ons in elk geval niet verstandig voorkomen het oude ideaal van de 6e naar de 2e klasse te verwezenlijken. Toch zou het o.i. niet onjuist zijn onze plaats één of twee klassen hooger te plaatsen. Dat men in ons dorp reeds van woningen, met een huurwaarde van 125.— per jaar belasting moet betalen komt ons niet billijk voor. Het zijn als regel krotten, wier oprui ming eigenlijk met krachtige hand moest worden aangepakt. Wij, Zandvoorters, hebben de verwachting, dat door het vervallen der forensenbelasting een niet onbelangrijke toename onzer bevol king zal komen. Er zullen in de steden en voor ons vooral in Amsterdam zeker een groot aantal menschen gevonden worden, die nu deze belasting vervallen is zich buiten /Zullen gaan vestigen. Is de oude forensenbelasting vervallen, de nieuwe wet opent toch de mogelijkheid haar in een bepaalden vorm weer in te voeren. Zij heet dan geen forensen-, maar logeergasten- belasting en kan toegepast worden op tijde lijke inwoners. Zal voor het overgroote aantal gemeenten deze bepaling van weinig invloed kunnen zijn, voor Zandvoort en al onze overige bad plaatsen kan zij echter wel van beteekenia worden. Nu behoeft men natuurlijk van deze bepaling geen gebruik te maken. Of men er ten onzent gebruik van zal maken hangt o.i. af van de vraag wat andere met Zandvoort te vergelijken plaatsen zullen doen. Voeren deze de logeergastenbelasting in, dan zal dit zonder schade voor onze gemeente ook kun nen geschieden. Doet men dit echter elders niet, dan zal ook Zandvoort hiervan wel geen gebruik maken. Nu moet men de door ons genoemde be lasting niet verwarren met de verordening die voor een aantal jaren in onze gemeente aangenomen is, maar nimmer uitgevoerd is geworden. Toen zou van onze gasten belas ting geheven kunnen worden. De bepaling in de nieuwe wet geldt echter niet voor de gasten in de hotels en pensions, maar slechts voor hen, die meer dan 90 dagen hun hoofdverblijf in onze gemeente hebben en wordt geheven naar de huur waarde van het bewoonde huis. Een bepaling die hemelsbreed verschilt met de eertijd» aangenomen verordening. Uit b.s. blijkt wel voldoende, dat onze raad voor ingewikkelde beslissingen komt te staan. Er zullen heel wat berekeningen gemaakt moeten worden en nauwgezette studie van een en ander moeten worden gemaakt. Dat deze beslissingen straks zullen moe ten worden genomen in een tijdstip waarin tal van raadsleden door den aard van hun werkkring weinig tijd aan de gemeentezaken kunnen wijden is wel heel jammer. Daarom zou het wellicht raadzaam zijn geweest, reeds thans een en ander aan de orde te stellen. Wat voor Haarlem b.v.b. kan moet tod: ook voor onze gemeente kunnen. Daar is men zoover met het voorbereidende werk klaar, dat B. en W. en financieele commissie reeds tot overeenstemming zijn gekomen en met voorstellen aan den raad kunnen komen. Zou dat ook te onzent niet mogelijk zijn geweest? We weten het niet en durven terzake geen oordeel uitspreken. Dat echter de 3e vergadering van den Raad In dit jaar nog moet worden gehouden is o.i. geen al te gunstig teeken. Daardoor krijgt men veel te groote agen da's. en we zien steeds maar weer punten aanhouden. De door ons behandelde kwestie is te ernstig en van veel te groot belang om die te kunnen afdoen in een vergadering waarin ook nog andere punten aan de orde moeten komen. Het zal heelemaal niet zoo erg zijn, dat na uitstekende voorbereiding en het ver strekken van een keur van gegevens de raad aan deze zaak eens eenige vergaderingen zou wijden. Laat men gerust maar eens nauwkeurig het voor en togen omtrent het bovenge noemde overwegen en eens uitvoerig van gedachten wisselen. Zelden heeft ons ge meentebestuur voor belangrijker beslissingen gestaan dan thans. Wij zijn er zeker van namens alle inwoner*» van ons dorp te spreken, indien we den raad verzoeken do zaak ampel te onderzoe ken en op gedegen motieven de eindelijke beslissing te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10