Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14372 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 1 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEURENt J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR* ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd ia (kom der gemeente) 3-37yi- Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 33 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa-t Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN J 15 regels 1.73, elke regel meer 0-35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer Z0.10. mts!. 1 contant* Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid ea Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duhn 1 250.-. Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- ol Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 1 Mei. Uit den Raad. Platte daken en rechte lijnen. Het Vaderlijke College. Intrede van het Vierde Dameslid. Be lastingvoorstellen. B. en W. krij gen hun zin. De S. D. A. P.- amendementen verworpen. „En cons um us". De heer Johan Visser, wien de rechte lijn der moderne architectuur een doorn in het oog is, en die hardnekkig, maar vergeefs sinds jaren tracht om Openbare Werken tot het invoeren van een langer afstand tus schen twee punten te bewegen, gaf in deze zitting blijken van jaloezie- Jaloezie op den heer Van Kessel, die de pttatte daken voor het uitbreidingsplan Zuid-West afkeurde, en van wethouder mr. G-erritsz de toezegging los kreeg, dat hij dit détail nog eens nader zou bekijken, en c.q. met wijzigings-voor- B tellen komen. „Als ik met bezwaren tegen de rechte fijn kom, blijven B. en W. daar doof voor", jam merde de heer Johan Visser. „Blijkbaar is de heer Van Kessel een invloedrijker raads lid dan ik De Ra,ad schrok ervan, want ondanks veel (en vaak, en lang) is de heer Johan Visser hem nogal dierbaar, en wie zou hem ooit op dezeCde wijze kunnen vervangen?Nie- mand. De wethouder schrok ook, en sprak iplechfcig: „Gelijk een vader alle kinderen even lief heeft, zoo stellen B. en W. alle raadsleden gelijk" „Maar niet alle kinderen zijn even Hef', iriep de heer Klein en gelijk had hij. Ze [lachten er allemaal om, en bedachten mis schien, dat de kleinen ook niet altijd de lief ste zijn, al maken die twee nooit ruzie, om dat ze tot dezelfde tractie behooren. In de vorige zitting werd wethouder Ger- attsz door zijn partijgenoot Joosten tot de orde geroepen, omdat hij interumpeerde tijdens een stemming. Nu accapareerde hij een deel van het burgervader-schap, en dan nog wel dat over het uitverkoren deel der burgerij, voor hét College, en de heer Joos ten liet. hem begaan. Mag dat maar zoo? Enfin. De wethouder begint an hoheren Stelle een joligheid te toonen, die hem als raadslid niet kenmerkte. Het nieuwe raadslid mevrouw Hoekstra— Zethof nam zitting, waarmee de R.K.-fractie, die sinds eenige jaren van het vrouwelijk element verstoken was, weer een milder aspect verkreeg. Het aantal dames in den Raad is nu vier twee van de S.D.A.P., één van den Vrijheidsbond en één van de R.K. Mevrouw Hoekstra behoort tot de ex- Heemsteedsche raadsleden, die in 1927, na den annexatie-oorlog, bij den vrede van Den Haag bij Haarlem werden ingelijfd. Mogen haar adviezen tot heil der stad strekken. De belasting-vcorstellen van B. en W. vormden het pièce de resistance van dezen middag. Er waren amendementen op inge diend door communisten en socialisten, beide een systeem van progressieve opcen- ten.-heffing op de gemeentefonds-belasting beoogend, waarbij de kleine man minder en de welgestelde meer te betalen zouden heb ben. Het communistische voorstel ging na tuurlijk het verst, maar kwam in conflict met de bepalingen van de nieuwe wet. Het werd dan ook niet voldoende ondersteund om in behandeling te kunnen komen en ver dween bij den aanvang des debats al onder tafel. Het socialistische voorstel bleef, maar had tenslotte evenmin succes. De heer Joosten, die het verdedigde, kreeg eerst een uitvoerig antwoord van den heer Castricum, die zich mi. dit betoog had kunnen besparen, en het aan den wethouder overlaten. De wethou. der trad daarop in een van zijn vanouds- gereputeerde duels met den heer Joosten, waarbij beide tegenstanders de eveneens- Het Meifeest van de moderne arbeidersbeweging Dc leden van de A. J. C. dansen om den Meiboom in GroenendxmL vanouds-bekende, lichtelijk ironische waar deering voor eikaars slagvaardigheid toon den. Maar beiden zijn wel eens beter op dreef geweest. Mr. Slrngenberg genoot overigens dermate van het onderwerp, dat hij op een goed moment ging betoogen, dat het eigen lijk onbillijk was dat ingezetenen met huizen van f 1700 huurwaarde geen kinder aftrek kregen. Hij zou maar niet zeggen wat zijn kinderen hem kostten De heer Joosten gaf duidelijk te kennen, dat hij geen medelijden met den wethouder had. Niemand had medelijden. Indertijd heeft de wethouder het ook al eens ge had over de hooge belasting die hem middels zijn hond treft, maar er is niets aan te ver anderen. De democratie is nu eenmaal een dure zaak voor democraten met huizen van f 1700 huurwaarde. In zijn rede wees Mr. Siingenberg erop dat de nieuwe wet, die minder .armslag" aan de gemeenten geeft dan zij bij de vroegere constellatie hadden, nochtans voor Haar lem voordeelen heeft, die tegen de nadeelen ruimschoots opwegen. Daarbij bedoelde hij vooral de nivelleering, in verband met de buitengemeenten. Hij betoogde voorts, dat, in vergelijking met andere gemeenten, Haar lem steeds de hooge inkomens zwaar be last heeft in verhouding tot de lage. Bij zijn vergelijking tusschen de progressie-schalen van B. en W. i3060 opcenten) en van de S-D.A.P .«amendementen (231/260 opeen ten) legde hij er zich voornamelijk op toe aan te toonen, dat de voordeelen die het S.D.A.P.-voorstel voor de kleinste inkomens bood zeer gering waren, terwijl het gevolg zou zijn dat de belastingfactor mei 1/10 verhoogd zou worden, omdat het voorstel een mindere ontvangst gaf van een ton. Het-, geen de heer Joosten niet bereid was zoo-, maar te aanvaarden. Volgens haar politieke lijn, zei de wethou der, had de SD.A.P. moeten voorstellen om de opcenten van 180 te stellen, maar dat doet zij niet, dan zou Haarlem meteen het maximum dat de wet toestaat, bereikt heb ben. Het voorstel om voor Haarlem slechts éen personeele belastingklasse te stellen, be streed mr. Slingenberg eveneens, er op wij zend dat steden, die een plattelandsgedeelte hebben, alle meer dan éen klasse toepassen. Toen het „platteland van Haarlem" eenige ironische commentaar in den Raad uitlokte begon de wethouder over de lagere grond prijzen in de verboden kringen. Het voor beeld deed wat verrassend aan, want in de verboden kringen mag juist niet gebouwd worden. Des heeren Joosten's betoog was gegrond op de redeneering, dat de sociaal-democraten de kleine inkomens zooveel mogelijk wilden Onze fotogsaaf beklom den St. Bavotoren om deze foto te maken die een indruk geeft can de groote schaar kinderen en belangste Uenden die Woensdagmorgen op de Groote Markt vereenigd was om van liet oplaten der 1000 ballons ie genieten. ontlasten, en dat zij niet voelden voor de B. en W.-methode om den bestaanden toe stand zooveel mogelijk te handhaven, om dat zij altijd tegen de evenredige heffing, zooals die bestond, waren geweest. De socia listen hadden in him amendementen niet de methode 180 opcenten op de gemeente fondsbelasting voorgesteld, omdat men op deze wijze niet tot het benoodigde bedrag kon komen. Het debat dat niet zeer indrukwekkend was, eindigde met de verwerping der S. D. A. P.-voorstellen met 2513 stemmen, en de aanneming van de voorstellen van B. en W. Tenslotte ging de Raad weer eens in ge heime zitting. Terwille van de statistiek zij tenslotte nog vermeld, dat de Latijnsche term „cum suis", die op een langdurige en veelbewogen loop baan in de debatten van Nederlandsche ge meenteraden kan bogen, gisteren een nieu we mishandeling onderging. Een der leden had het pver „de heer Joosten en consumus". Als vroegere welgeslaagde aanvallen op cum suis, in verschillende gemeenteraden ondernomen, vermeld ik nog: cumsuibus, en cum suis, met cum suis, cumswies, met com- swiebus. Zoo wordt de doode taal weer ie- vend. Maar als men deze dingen „onder de loupe neemt", lijken ze toch maar matig aanlokkelijk om „ermee in zee te gaan" (zou de Raad zelf zeggen.) R. P. STATISTISCHE GEGEVENS. EENIGE BELANGRIJKE CIJFERS. De Statistische gegevens der gemeente Haarlem zijn nu de 5de jaargang begonnen is, uitgebreid met eenige nieuwe rubrieken. Er wordt nu o.a. ook opgenomen een sta tistiek van de inwoners, gesplitst naar de kerkelijke gezindten. Op 1 April 1930 waren hier ingeschreven. Ned. Hervormden 35390, Fransch of Waal- sche Herv. 271, Evang. Luthersch 32S6. Her steld Luthersch 342, Doopsgezinden 4289, Re monstranten 967. Christ. Gereformeerden 843, Gereformeerden 5722 R.-K. 42520, Oud- Bisschoppelijke Cleresie 229, Zevendags Bap tisten 102, Ned. Israëlieten 971, Port. Israëlie ten 46, Moravische broeders 51. Andere ge zindten 2327.. Tot geen kerkelijke gezindte 20389. Ook is een rubriek sterfte naar de 'leeftij den opgenomen. In de maanden Januari Februari van dit jaar stierven 355 personen waarvan 29 kinderen beneden 1 jaar, 133 personen van 6070 jaar en 60 van 80 jaar en ouder. Onder de gegevens over de ziekenhuizen is nu ook het Parkherstellingsoord opgenomen. Daaruit, blijkt, dat in dit Jaar in die inrich ting alleen patiënten opgenomen zijn die ge heel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente kwamen. Op 15 Maart waren er 20 patiënten. Het aantal verpleegdagen in Maart beliep 489. Aan werkloozen werd in de maanden Ja nuari-Ma art van dit jaar f 106.157 uitge keerd tegen f 181.040 in dezelfde maanden van 1929. Daaruit blijkt, dat de werkloosheid nu belangrijk minder geweest is dan verle den jaar. De omzet van het electriciteitsbedrijf is vergeleken bij 1929 belangrijk gestegen. Nu werden in de eerste 3 maanden van het jaar afgeleverd 10.530.821 K.W.U. tegen 8.554.799 K.W.U. in dezelfde maanden van 1929. Aan de P. E. G. E. M. werd thans ongeveer 1.600.000 K.W.U. afgeleverd. De omzet van gas was belangrijk lager in het begin van 1929. Blijkbaar is toen door de vorstperiode meer gas verstookt. Nu zijn in de maanden Januari—Maart afgc^verd 6.741.295 M3. tegen 7.045.088 M3. in dezelfde maanden van 1929. Het openbaar onderwijs telde op 31 Maart 6703 leerlingen, tegen 6734 op 31 Maart 1929 Dit is dus een vermindering. Daarentegen steeg het aantal leerlingen van het bijzonder onderwijs van 7612 tot 7962. Bij de gegevens over het aantal leerlingen der scholen voor voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs, zijn nu ook de cijfers der buitenleerlingen afzonderlijk vermeld. In totaal waren er 1633 leerlingen van ingeze tenen op deze scholen tegen 530 buitenleer- Prentice Muiford: .Sinds eeuwen hebben de mannen beiceerd, dat zij veel beter dan vrouioen geschikt wa ren voor spelen, waarbij spierkracht te pas kwam. Maar zi) wisten niet dat. zonder het V)ouwelijk element daarbij in de nabijheid te hebben, zij hun kracht niet naar wensch konden gebruiken. Ook niet. dat door een inniger band van sympathie en gemeen schappelijke belangen, hun spierkracht zoo wel als hun geestkracht grooter zullen wor den. BOSCHBRAND. (In de buurt van Nijmegen Is een boschbrand geweest, tusschen Soesterberg en Den Dolder een heidebrand.) Beste buitenluchtbezoekers Pas een beetje op ons land, Denk eraan, dat bosch en heide Ongemakkelijk makkelijk brandt. Door een „achteloos weggeworpen" Lucifer of sigaret. Is al menig liefelijk plekje, Onverhoeds in vuur gezet. Onze lommerrijke bosschen, Onze heide, zijn ons lief, Niemand zou ze gaarne missen, Wees voorzichtig alsjeblief! Denk er aan. hoe vreeselijk onheil Eén klein peukje stichten kan, En ons landje is zoo prachtig Maar er is zoo weinig van; 't Beste ls nog: Wees tevreden Met den geur van den en mos. Met den reuk van spar en aarde Als gij wandelt in het bosch. Kunt- ge niet een korte wijle Zonder troost van de tabak? Houd sigaar of sigaretten Op de heide in uw zak. Gij versteende stadsbewoner, Mint natuurlijk de natuur. Maar hoe vurig gij moogt minnen, Doe 't niet letterlijk met vuur! lingen. Ongeveer 25 pet. der leerlingen komt dus van buiten. Het aantal aangeslotenen bij den Stor tings- en Ophaaldienst is sinds 31 Maart 1929 gestegen van 6381 tot 6970. Op het kohier der gemeentelijke opcenten op de rijksinkomstenbelasting 1929/1930 is door de gemeente al f 1.080.000 ontvangen, terwijl het kohier uitgetrokken is op f 2.260.162. Wat de gem. inkomstenbelasting 1929/1930 betreft is aan de gemeente al f 783 000 uitge keerd, terwijl vermoedelijk nog f 107.000 ont vangen zal worden. VERKADE EN SAALBORN GAAN NIET SAMEN. WORDT EEN NIEUWE COMBINATIE VOORBEREID? Het Volk verneemt, dat er van versch'.Len de kanten stappen worden ondernomen om tot een tooneelformatle te komen, wqlke eventueel in aanmerking zou kunnen wor den gebracht voor vaste bespeling van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Ten stad- huize volgt men de ontwikkeling van deze zaak met groote aandacht. In de vergadering van het college op Vrijdag as zal het dage lij ksch bestuur zich omtrent de thans te ne men maatregelen nader moeten uitspreken. De geruchten, als zou de mogelijkheid be staan, dat een nieuwe combinatie Verkade Saalborn—Van Dalsum uit den thans out- stanen chaos opdook, missen, naar het blad uit goede bron verneemt, allen grond. De heeren Verkade en Saalborn hebben elkaar wel ten overstaan van een neutraal persoon ontmoet, maar wegens de groote verschillen tusschen beider opvattingen moet een sa mengaan tusschen deze twee tooneelleiders uitgesloten worden geacht. Het Belangrijkste De Prinsesse-dag. De verdere feestelijkheden in Haarlem. (4e blad, le pag.) De 1-Mei-feesten. (le blad le pag en le blad 2e pag.) De Geneefsche Veiligheidscommissie aan het werk. (2e blad, le pag.) Italië vermeerdert de oorlogsvloot met 30 schepen, (2e blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, enz, R. P.: Uit den Raad. (le blad, le pag.) In- en Uitvallen: De punt pan de naald. (2e blad, le pag.) E. W. OttVoor de luistervinken. Een mo dern ontvangtoestel. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) DE VULPEN DIE ZOEK IS. 500.VOOR DEN VINDER. De commissaris van politie in de afd. b. te Den Haag, heeft een besschryvlng gegeven van den gouden penhouder van Locarno, die bestemd was voor de Vredes- en Volken bondstentoonstelling en vermist wordt. Het comité van de tentoonstelling heeft thans een belooning van f 250 uitgeloofd en do firma Blom en Van der Aa een belooning van een gelijk bedrag voor terugbezorging van den penhouder. RADIO-STORINGEN. Kt ACHT VAN EEN JANSSTRAAT- BEWONER. De heer A. J. H. in de Jansstraat schrijf) ons: Gedurende de laats'e tijden worden do radiogenoegens der Jansstraat-bewoners ten zeerste bedorven door de zeer ernstige sto ringen. die er vooral in de avonduren plaats vinden. Deze storingen kunnen niet geheel op rekening gesteld worden van de tram, omdat, wanneer geen tram in genoemde straat aanwezig ls, toch storingen voor komen. Wel Ls het mij opgevallen, dat sinds de nieuwe verlichting In deze straat tot stand kwam, de bezwaren zich in hevige mate begonnen voor te doen. Vandaar mis schien ook dat het overdag veel rustiger is. Er moet dus in genoemde straat wel een zeer ernstige storingsbron aanwezig zijn, be halve de tram. Wellicht ls het mogelijk, dat door publicatie verbetering verkregen kan worden in het belang der thans zoo gedupeerde Jansstraat- bewoners. ONGELUK OF MISDRIJF. Woensdagmorgen vond men ln een sloot te Abcoude het lijk van een ongeveer vijftig- jarigen man, dat herkend werd als dat van den chauffeur De Bruin uit Nigtevecht. Ge bleken is, dat dc man per flets van een be zoek aan zijn dochter te Abcoude naar huls terugkeerde. Waarschijnlijk geraakte hij door den sterken wind zijn stuur kwijt. De flets is echter niet teruggevonden. Er waren volgens nadere modcdeellngen aan het Hbld. ook enkele teekens aanwezig, die er op wijzen, dat de chauffeur een ge- welddadigen dood gestorven ls. Wat er over blzcj van de 5 uitgebrande huizen in de Badhoevelaan le Haas lemmer meer bij Sloten,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1