I MEI IN HAARLEM EN OMSTREKEN. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD VRIJDAG 2 MEI 1930 liet Kinderfeest in het Concert gebouw. Orjder de auspiciën van de Sociaal Demo cratische Vrouwenclub had Donderdag middag het tiende 1 Mei-kinderfeest plaats in de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw. Zóó groot bleek de aanvraag naar plaatsbewijzen voor dezen middag, dat vele kinderen helaas afgewezen moesten worden. Om ongeveer kwart over twee sprak mevrouw E. Voogd, voorzitster der club, een kort openingswoord. Deze dag. zeide zij tot de kinderen, vieren jullie ouders een groot feest, het grootste feest van het jaar. Voor jullie is de beteeke- nis van dit feest nog moeilijk te begrijpen, onthoudt jullie dus de eerste jaren maar, dat het 't feest van de komende lente is. Nadat spreekster alle medewerkenden hartelijk be dankt had. begon de vertooning van de film „De Circusheid", met Jackie Coogan in de hoofdrol. De avonturen van den dapperen Toby, die voor een dollar in de week een be trekking in een circus aanneemt om geld voor zijn ai-me moeder te verdienen, maak ten een diepen indruk op de kinderen. Ge lukkig ontbraken ook de vroolijke tooneel- tjes er niet in en het „eind goed, al goed" bleek tenslotte ook hier weer van toepassing. Lsden van de A.J.C. gaven met hun fijne tokkelmuziek een passende illustratie bij de film, terwijl de heer De Munnik voor een duidelijke exploitatie zorgde. Het andere filmpje, getiteld „Bakkersavonturen*-, uit sluitend bedoeld om de lachspieren in be weging te houden, oogstte eveneens een «normen bijval. Nog zij medegedeeld, dat het muziekkorps „Excelsior" verschillende vroolijke wijsjes ten gehoore bracht, hetgeen de feestvreugde in niet geringe mate verhoogde. Bovendien werden de kinderen in de pauze met ver schillende tractaties verrast. De Sociaal-Democratische Vrouwenclub heeft den kinderen met dit feest een aller- prettigsten middag bezorgd. De voetbalwedstrijd. Onder groote belangstelling werd op het R. C. H.-terrein een wedstrijd gespeeld tus- schen een elftal van den Arbeiders Sport bond en een elftal, samengesteld uit be stuursleden van de bij den Haarl. Bestuur- dersbond aangesloten organisaties. Het eerstgenoemde elftal had juist Zondag den ongeslagen kampioen van zijn competitie, namelijk IJmuiden, verslagen; en algemeen was dan ook de verwachting dat zy de vetera nen, waaronder er waren, die in geen vijftien jaar meer aan het voetbalspel iets hadden gedaan en hiervan niets méér wisten dan de zoete herinneringen uit de vroegere jaren, een felle nederlaag zouden doen lijden. Precies twee uur kwam het veteranen- elftal (samengesteld uit. F. C. Gies, G. Fla- meling, Luijken, De Maker. Ameling, Tholen, de Kruijff. Enzema. Roelfsema, Bannink en Slagboom) onder luid applaus der talrijke toeschouwers en onder de tonen van de In ternationale van het muziekcorps, op het veld. Daarna kwam het elftal van den Arbei ders-Sportbond. Ook dit elftal kreeg een ovatie, evenals de scheidsrechter Mr. O. H. Drilsma. De voorzitter van het Mei-comité, de heer A. Mars, deelde mede, dat het reeds lang de wensch van het Mei-comité was om ook des middags iets te organiseeren en het had dan ook gretig het verzoek van den Arbei ders Sportbond aanvaard om een wedstrijd te spelen. Spreker bracht een woord van dank aan het bestuur van R.CJEL, om het terrein voor deze gelegenheid geheel be langeloos ter beschikking te stellen. Na deze woorden begaf spreker zich naar het midden van het terrein om met een flinken aftrap het spel te openen. Met rust was de stand 21 voor de veteranen. Het einde kwam met 4-4. Het was een wedstrijd, waaraan zoowel de spelers als de Moifeestgangers met groot ge noegen zullen terugdenken. De straatdemonstratie. De groote vluchtheuvel van de Groote Markt was Donderdagavond zes uur weder om door de politie afgezet, thans voor de opstelling van den groo*en stoet demon stranten der moderne arbeidersbeweging, die een wandeling door de stad zouden maken. Ook nu was de belangstelling van het publiek heel groot, maar de menschen wer den door de politie te voet en te paard (de laatste weer onder commando van inspec teur Van Tongeren) op een behoorlijken af stand gehouden. De opstelling van den stoet ging heel vlot. Precies half zeven gaf de heer A. Mars het toeken tot vertrek, waarop de stoet zich in beweging zette. Vlak achter de politieruiters liep een stevige vaandeldrager met de vlag van den Haarlemschen Bestuurdersbond Daarop volgde de muziekvereeniging „Excel sior". Ditmaal (werden geen symbolische voor* stellingen in den stoet meegevoerd, maai- het aantal leuzen was des te gTOoter. De voor naamste waren; „Voor opheffing van den grondwoeker"„Wij hebben reeds veel tot stand gebracht; hebt gij daaraan meege daan?"; ,,Op voor ontwapening!"; „Wij eischen Staatspensioen"; „Strijdt mee voor den achturendag"; .Strijdt mee voor een betere Ziektewet"; „Eischt medezegging- schap"; „Militarisme is kapitalisme"; „Strijd is de voorwaarde voor de overwinning"; „Oor log is vernietiging, vrede is welvaart", enz. Als altijd maakten de vertegenwoordigers van den arbeiders-Sportbond in hun frissche pakjes een keurigen indruk, evenals de groote afdeeling van de A.J.C. In den stoet liepen o.a. ook wethouder Mr. J. Gerritsz en de raadsleden M. A. Relnalda en J. A. Scholl. De stoet werd gesloten door twee auto's, waarin bejaarde leden der S. D. A. P. zaten, o.a. de heer Relnalda Sr., die zooveel jaren voorop met het vaandel geloopen heeft en de oude heer van Gelder. Overal langs den weg genoot de stoet veel belangs'elling. Bij den Stadsschouwburg stond de groep „De Roode Valken" van de A.J.C., die aan öc voorbijtrekkende demonstranten met de vlag haar groet bracht. Zonder incidenten bereikte de stoet te kwart voor achten de Begijnestraat, waar hij ontbonden werd. Ook hier stond een groo'.e politiefhacht. De volgende organisaties waren in den stoet vertegenwoordigd: 1. 1 Mei-Comité en Muziekvereeniging „Excelsior". 2. Spoor en Tram, 3. Sigaren makers. 4. Bakkers, 5. Bouwarbeiders. 6. Ned. Arb. Sportbond afd. Haarlem, 7. Stem des Volks, 8. S.D. Vrouwenclub, 9. SD.AP, 10 pand- en Tuinbouw, 11. Kleermakers, 12. Stucadoors. Muziekvereeniging. 13. Trans portarbeiders. 14. Typografen, 15. Schil ders, 16. Metaalbewerkers, 17. Fabrieks arbeiders, 18. Handels- en Kantoorbedien den. Muziekvereeniging. 19. NL.F.C3., 20. Ambtenaren, 21. Overheidspersoneel, 22 Meubelmakers, 23. Slagers, 24. Hotelperso neel, 25. A.J.C., 26. Verzekeringsagenten. 27. Onderwijzers. 28. Apollo, 29. Part. Chauf feurs, 30. Straatmakers Hrl. en Bid. 31. Espe- ranto-Club, 32. Geheel-onthoudersvereeni- ging. 33. Transparant VA..R.A. 34. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 33. Tooneelver. „Vooruitgang". Nadat de optocht ontbonden was, bleef het nog eenigen tijd rumoerig op de Groote Markt. Eenige troepen opgeschoten Jongens belemmerden het verkeer en trachtten de openbare orde te verstoren. De politie heeft daarop eenige charges uitgevoerd, waarbij van de sabel gebruik werd gemaakt. Dit bleek een afdoende maatregel te wezen- want daarna bleef het rustig. De avondbijeenkomst. De avondbijeenkomst in de Gem. Concert zaal had bijzonder veel belangstellenden ge trokken. Er was geen plaats onbezet, noch in de zaal (waarvan het podium vroolljk ver sierd was), noch op de galerij, toen de voor zitter van den Haarlemschen Bestuurders- bond, de heer A. Mars, de vergadering open de en dank bracht aan de Roode Valken en herinnerde aan het kinderfeest, aan welks welslagen vooral de Soc.-Dem. Vrouwenclub zoo krachtig had medegewerkt. Ook de op tocht was schitterend geslaagd, aldus spr. en wy danken allen, die er aan hebben mede gewerkt. Dank ook aan R.C.H. voor het af staan van een terrein. Spr. wees voorts op de ver strekkende beteekenis van de 1 Mei-vie ring en eindigde met een propagandistisch woord. De Arbeiders Muziekvereeniging „Excel sior" bracht hierna met veel succes eenige nummers ten gehoore. Waarna zij de Inter nationale speelde, die staande door allen werd meegezongen. iLuid applaus klonk hierna). De bekende voordrachtkunstenaar Stern- heim droeg daarna voor; „Vroolijke optocht" van Van Collem en het verhaal „Helden dood", episode uit den wereldoorlog aan het Oostenrijksch-Italiaansche front. De Mei-rede werd uitgesproken door mevr. SuzeGroeneweg, lid der Tweede Kamer. In het begin van haar rede betreurde spr. het, dat niet minister Reymer als Mei-gave aan de Meivierders de boodschap gezonden had, dat eindelijk de redelijke verdeeling van den zendtijd een feit geworden was. (Ap plaus) Maar laat ons, aldus spr., ons hier door niet laten verbitteren. Wij zijn thans vervuld van een mooi en hoog feestgevoel, wij zijn genoo- ten op het feest van den arbeid, leden eener kerngezonde arbeidersbeweging. Wij vieren: de opstanding van den arbeider. Eerbied vervult ons voor hen die vóór ons hebben gestreden en voor hen, die den 8-urigen ar beidsdag hebben weten te bereiken. Welk een verschil thans bij vroegere toestanden vergeleken! Nog Is de 8-uren-dag niet voor alle arbeiders gekomen. Dat wij den 8-uren-dag vasthouden ïs niet. omdat wij zeggen: wij kunnen niet langer werken, maar wij willen niet langer wer ken dan 8 uren per dag. (Applaus). Het zou dwaasheid zijn, te beweren dat een flinke jonge kerel niet langer kan werken dan S uren per dag, maar het gaat hierom, dat de arbeider thans ook nog andere dingen wil dan een loonslaaf zijn. Hij wil zijn vrijen tijd gebruiken om de gelegenheid te hebben mensch te worden; hij wil met vrouw en kinderen genieten van de schoone natuur. En de arbeiders willen een onbezorgd en ouden dag en laten dus hun eisch van Staats pensioen weerklinken Het moet niet noodig zijn, dat de oude arbeider de hand moet op houden, na een wèlbesteed leven. (Applaus). De eisch van ontwapening kon pas groeien, toen de arbeidstijd was verkort. De arbeiders hadden vóór dien geen tijd zich met derge lijke dingen op te houden, zelfs er maar over te dénken! Het zou niet mogelijk geweest zijn den arbeiders uit dien tijd iets voor den eischvan ontwapening te doen gevoelen. Eerst moest het gevoel van eigenwaarde van den arbeider groeien. Maar n u gevoelt de arbeider zich te goed, om alleen maar ge bruikt te worden als willoos werktuig in een slachterij op groote schaal. De Volkenbond is nog zeer onvolledig, er valt nog niet op te bouwen. Daarom moeten wij er steeds aan bouwen. Dan zal dit boompje op den duur de boom kunnen worden, waaronder de menschheid zich in vrede zal kunnen ver meien. De medezeggingschap in de bedrijven! Dat die eisch wordt gesteld is ook een gevolg van het groeiend gevoel van eigenwaarde van de arbeiders Het zal moeilijk zijn die medezeg gingschap uit te voeren, er de geschikte men schen voor te vinden. Daarom moet de arbei dersjeugd uitstekend onderwijs nebben. Spr. deed een beroep op de intellectueelen, de som van hun kennis in dienst te stellen van dit ideaal en zij deed ook een beroep op de aanwezigen voor zoover dit noodig was, den alcohol uit hun leven te bannen. (Ap plaus) Mevr. Groeneweg eindigde met allen, die nog niet bij de S.D.AJP. aangesloten zijn. op te wekken zichzelf te onderzoeken en zich af te vragen of zij niet behooren bij het Socia lisme. „Gelooft niet dat wat wij kunnen, gij niet zoudt kunnen. Wij hebben u allen noo dig om t e bouwen aan het nieuwe huis waar in het licht, de vrede en het geluk zullen wonen!" (Luid applaus). Na de pauze droeg de heer Sternhelm nog eenige gedichten voor, waarmede hij zooveel succes oogstte dat hij als toegift, Adama van Scheltema's „De Daad" declameerde. Vervolgens gaf „De Stem des Volks" eenige zangnummers ten beste, waaronder .Mor genrood", waarna de heer Mars de bijeen komst sloot met een woord van dank aan mevrouw Groeneweg en de andere medewer kenden en cok de aandacht vestigde op de collecte voor „Zonnestraal", die op 21 Juni a.s. zal worden gehouden. Onder het zingen van de Internationale verlieten allen daarna het Concertgebouw. Bij de communisten. De Internationale Roode Hulp en de Inter nationale Arbeiders-Hulp hebben Donder dagavond onder leiding van de Communis tische Partij Holland een openbare verga dering belegd in den schouwburg aan den Jansweg. De plaatselijke voorzitter J. Win tering sprak een kort openingswoord, waarna door de aanwezigen staande de Internatio nale werd gezongen. Het eerst voerde het woord het Tweede-Kamerlid Louis de Vis ser. Spreker zelde, dat van alle veertig 1-Mei dagen, die tot nu toe gevierd zijn, die van 1930 de belangrijkste is. De toestanden zijn op het oogenblik zoo erg, dat wij van een acuut oorlogsgevaar kunnen spreken. In Po len en Roemenië staan de gewapende troe pen klaar om de Sovjet-Republiek aan te vallen. De geheele reactie heeft zich ver- eenigd tegen het proletariaat. Maar deson danks, ging spreker voort, waait op 16 van de wereld de roode vlag en geen machten ter wereld kunnen haar weer neerhalen (luid applaus). Het communisme groeit met den dag; overal maakt het proletariaat zich van het imperialisme los: in de koloniën, zelfs in Engeland heeft deze evolutie plaats. De po sitie van het kapitalisme wordt steeds wan- keler, omdat, tengevolge van de overal heer- schende werkloosheid, steeds meer groepen menschen, ook de met het kapitaal zoo dik wijls samenwerkende kleine boerenstand, naar het communisme overgaan. In zijn hoogsten nood heeft het kapitalisme nu aansluiting gezocht bij haar grootste vijan den, teneinde gezamenlijk het communisme te bestrijden. Als er dan werkelijk oorlog moet zijn, zoo eindigde de heer de Visser zijn rede, dan zal het er geen zijn van staat tegen staat, maar éen van klasse tegen klasse, het kapitaal contra het proletariaat. Eén luid applaus volgde op deze toespraak. De volgende spreker, de heer de Groot, sprak van den strijd, dien de bourgeoisie voert om de productie te verminderen en de arbeidersklasse te drukken. De oorlog, zeide hij dien de bourgeoisie wil voeren gaat niet alleen tegen Sovjet Rusland, maar tegen de arbeidende klasse van de geheele wereld. Na mens den Jeugdbond werd het woord ge voerd door den heer H. Gortzak. Deze spre ker vestigde de aandacht op het groote aan tal jeugdige arbeiders, dat in de fabrieken en industrieën werkzaam is, en waarbij zoovelen zijn, die zich weinig voor de sociale vraagstukken interesseeren. Het is daarom de plicht der oudere arbeiders de economische en politieke problemen met de jongeren te bespreken, opdat zij later waardige strijders voor de communistische beginselen zullen worden. In de korte pauze die hierna volgde, voer den de Roode Vogels" een vermakelijke pro- pagandaschets op, waarin het raadslid L. Peper de rol van een min of meer achterlij ken luitenant vervulde. Hij hield zijn rol goed vol. zelfs toen, op. een gegeven oogen blik, onder algemeene hilariteit, zijn ge duchte knevel plus de omvangrijke neus, ver dere medewerking weigerden en pardoes op de planken ploften. Mr. S. de Jong uit Amsterdam, de laatste spreker van dezen avond, legde den nadruk op het groote werk, dat door de Roode Hulp verricht wordt. Voorts zeide hij, dat ieder communist zich moet laten kennen als een werkelijk vreugdevol mensch, die deze vreug de ais het ware op zijn medemenschen in de fabrieken en werkplaatsen uitgiet. Als voor beeld hiervan noemde hij de fascineerende uitwerking van een optocht, dien hij in Mos kou aanschouwd had, waaraan door circa anderhalf millioen enthousiaste menschen werd deelgenomen. Om ongeveer kwart voor elf sloot de voor zitter de vergadering. LIBERTAIR SOC. 1 MEI-COMITé. Het Libertair Socialistisch 1 Mei Comité kwam gisteravond in vergadering bijeen in gebouw „Caecilia". De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend door den heer Van Bilderbeek, die een krachtig betoog tegen het kapitalisme hield. De heer Van Bilderbeek deelde nog mede, dat de bijeenkomst belegd was namens I.A.M.V.—V3.V.—P.A3. en „Zang Veredelt", met medewerking van de muziekvereeniging „Voorwaarts". Nadat beide laatste vereenigingen eenige nummers ten beste hadden gegeven, trad een spreker op, de heer A. de Jong uit 's-Gra- venhage. De heer De Jong zeide, dat de eerste Mei voor de arbeiders, gedurepde 40 jaar een feestdag geweest is in hoogeren zin. De 1-Meióag is rechtstreeks ontstaan uit den revolutionnairen strijd, die 40 jaar gele den, den achturigen arbeidsdag tot inzet had. Het doel van de viering van den 1-Mei dag is met de verkrijging van den 8-urigen werkdag geenszins vervallen. De wijze waar op de groote meerderheid der arbeiders den 1-Meidag viert stelt niet tevreden. De 1 Mei dag is de uitgaansdag van de „Soc.domocra- tie satisfait" geworden." Spreker hekelde de zienswijze van „het Volk", welk blad aan den vooravond van 1 Mei constateerde, dat de arbeidersklasse van slavenketenen was ont daan. De heer De Jong ging na in hoeverre het daadwerkelijke verzet der arbeidersmassa van invloed is geweest op den gang van zaken, en hoe de berusting der arbei ders een deel van het gewonnen terrein weer verloren deed gaan. Spreker zeide, dat de werkelijke bedreiging van het kapitalisme op bet oogenblik niet uitgaat van de blanke arbeiders, maar van de gekleurde volken. Spreker noemde drie factoren die hij be langrijk vond voor het maatschappelijk leven. In de eerste plaats de wereldoorlog, die eigenlijk nog niet is afgeloopen, ten tweede de enorme vlucht van de teclmiek, en in de derde plaats, de koloniale kwestie. De heer De Jong behandelde stuk voor stuk deze punten, gezien uit een revoiutionnair stand punt. Naar aanleiding van den wereldoorlog zeide hij dat de arbeiders Internationalen in 1914 niet zoo goed georganiseerd waren als de „dynamietinternatlonale" die tal van d.vna- mietfabrieken omvatte van verschillende na tionaliteiten, die elkaar niet be-concurreer den en met groote winsten, na onderling overleg tijdens den oorlog, gingen strijken. Spreker gaf nog verscheidene van dergelijke voorbeelden, die moesten bewijzen, dat de oorlog het kapitalisme voortreffelijk had gediend, en dat de arbeidersmassa nog steeds diep gebukt gaat onder de gevolgen van dien oorlog. Vooral de ellende onder een groot deel van de bevolking van Oostenrijk-Hongarije en Duitschianci werd door den heer De Jong uitvoerig behandeld. Vervolgens behandelde spreker de ratio naliseering die in de eerste plaats bestaat uit de opheffing van de concurrentie, door stichting van internationale kartels. „Voor de arbeldere zijn de nadeellgc gevolgen der De samenstelling van den optocht op de Groote Markt georganiseerd door de S.D. AP. en de moderne vakbeweging. rationalisatie: afmatting eenerzij ds en enorme werkloosheid anderzijds". „Slechts van één kant komt daadwerkelijk verzet, van den kant der gekleurde volken." Spreker ging uitvoerig op deze stelling na de pauze in. (Tijdens de pauze werd voor het tot stand komen van het monument voor Domela Nieuwenhuis gecollecteerd). Spreker zeide dat bijvoorbeeld in China en Britsch-Indië schier ongeloofelijke toe standen onder de arbeidersbevolking heer- schen. „In China komen millioenen om van honger. En dat in een wereld met modern verkeer, waardoor in een minimum van tijd het voedsel van den eenen kant. naar den anderen kant van de aarde gebracht kan worden!" Ook de toestanden in Nederlandsch-Indië werden door spr. gecritiseerd. ,X>e koloniale volken zijn echter begonnen met hun nationalen be vrij dingsst-rlj d, een strijd tegen de overheerser.:r.g van de ka pitalistische klasse aldus de heer De Jong dien wij moeten steunen, om er voor te zorgen, dat er in de plaats van het blanke imperialisme geen gekleurd imperialisme kome." De heer De Jong eindigde met de woorden, dat het meer dan ocit noodzakelijk is, dat de revolutionnaire socialisten, de machtsmidde len ontwikkelen om het kapitalisme te ver nietigen. Tenslotte werden nog eenige zang- en mu zieknummers uitgevoerd. De heer van Bil derbeek sloot de vergadering. BLOEMENDAAL. DE 1-MEI VIERING. De afd. Santpoort en Bloemendaal van de S.DA..P. heeft haar omvangrijk programma voor den 1 Mei-feestdag op een zeer bevre digende wijze ten uitvoer kunnen brengen. Reeds om 9 uur 's morgens kwamen de feest gangers tezamen op *t pleintje tegenover de Coöperatie. Een versierde auto reed van den Terrasweg af om moeders met kleine kinde ren naar 't punt van samenkomst te bren gen. Daar werd door een 4-tal Jongens een Meiboom geplant, waarna de menigte ln op tocht met ontplooide banieren trok naar "t feestterrein bij 't Terrasbosch te Santpoort. Daar werd de bijeenkomst geopend met een toepasselijk woord door Mevr. Van Veen. Op 't feestterrein hadden toen verschil lende vermakelijkheden plaats, zooals samenzang, dansen voor jong en oud, speel- liedjes, dansen cm den Meiboom door de Roode Valken (A.J.C.-'ers), intocht van den Mei, enz. Aan de vele kinderen werden ver snaperingen uitgedeeld. Ongeveer half vier was t voorgedeelte van 't programma afgewerkt. Om ruim 7 uur waren de feestgenooten al weer present bij het gebouw „De Toorts". Toen werd met vlaggen en banieren en onder 't zingen van strijdliederen gemarcheerd naar de feestzaal van hotel Vreeburg te Bloemendaal, waar om ruim 8 uur begonnen werd het avondprogramma af te werken. De heer Bakker opende de bijeenkomst met een kort woord, waarna de Arb. Zang- vereeniging Morgenrood op zeer verdienste lijke wijze zong .Morgenrood" van O. de Nobel en „Ave verum corpus" van Mozart. Met afwijking van de volgorde van 't pro gramma verschenen toen de Roode Valken op 't toon eel, daar een paar dansen bij den Meiboom van 's morgens werden herhaald. Na samenzang werden toen eenige fraaie tableaux uitgevoerd waarbij een der A.J. C.'ers een gedicht reciteerde en t refrein door de zaal werd gezongen- De heer F. S. Noordhof hield vervolgens een Meirede over t onderwerp „Wij bouwen", waarin spr. deed uitkomen, dat de S.DAJ',, niettegenstaande den tegenstand van de bourgeoisie, geleidelijk de maatschappij verbetert in socialistisch en geest. Na de pauze volgden nog ,3e vrij ding", samenzang, en „Ontwaking", dit laatste ge zongen door Morgenrood. Met een opwekking, de S.D_A.P. te verster ken, werd de feestdag ten slotte 0 .sloten. IJMUIDEN. MEIFEEST VAN HET P. A. S. Het Plaatselijk Arbelds Secretariaat vier en het Meifeest in „Tivoii". Dezaal was vrij goed bezet. Nadat de aanwezigen de Internationale hadden gezongen, opende de heer G. Blaas met een kort woord de bijeenkomst. Daarna was het woord aan den heer E. Bouwman, voorzitter van de Nederlanasche Federatie van Transportarbeiders, die de beteekenis van den 1 Meidag uiteenzette. Spreker bracht crltiek uit op de actie der SDA.P, Er is in de 40 jaar. die sedert de internatio nale viering zijn verloopen wel vooruitgang te constateeren, maar principieele eischen zijn niet verkregen. De ketenen van het kapi talisme drukken nog zwaar. Na de pauze werd een spannende film ver toond n.l. de Russische film „Wraak". HET MEIFEEST DER S. D. A. P. De Federatie Velsen der S3-A3. vierde ook dit jaar het Meifeest in samenwerking met den IJmuider Bestuurdersbond. Alhoe wel het feest minder grootsch was opgezet dan verelden Jaar, is het daarom niet minder goed geslaagd. Vooral ce deelneming aan het kinderfeest was thans grooter dan ooit. Dit feest begon reeds des morgens. Het vond plaats op de z.g. „Snip", een gedeelte van Velserbeek. Daar kwamen zeker 400 kinderen bijeen, velen vergezeld van vader o: moeder of van belden. Ondafiks den koudeu Oostenwind was het er, wat de tempera tuur betreft, zeer aangenaam. De welde was thans, door de langdurige droogte niet veel meer dan een zandwoestijn, zoodat tijdens de spelen groote stofwolken werden opge waaid. Het wordt dan ook hoog tyd. dat het gemeentebestuur zorgt voor een behoorlijke openluchtspeelplaats. Gedurende vele uren hebben de kinderen zich met allerlei spel letjes vermaakt. Diverse middelen tegen drogo kelen en hongerige magen waren aanwezig. Des avonds omstreeks half zeven vertrek van de Brlnlostraat. de optocht. Een lange, fleurige stoet, waarin vele kleurige vaandels en doeken werden meegevoerd, trok door IJmuiden. Ook een praalwagen werd mee* gevoerd. Nabij Tha'.ia werd de stoec, die een aanzienlijke lengte had, ontbonden. Fecstvcrgad erin g. De feestvergadiering in Thalia werd door 500 a 600 personen bezocht. Zij werd geopend door den heer P. Schaar, voorzitter ran den IJmuider Bestuurdersbond. die in z'n ope» nlngswoord er op wees, dat nu, twaalf Jaar na het einde van den oorlog, een wereld crisis dreigt, waardoor overal werkloosheid heerscht. Spreker weet niet, of deze economische crisis lang zal duren, maar het Meifeest wordt niet gevierd met economische doeleinden; het Is het feest van de idealen. etUitvoerig besprak de heer Schaar de huidi ge politieke situatie, waarbij hij als z'n meening te kennen gaf da* ook de Christe lijke en de Katholieke arbeiders anders den ken dan vroeger over het kapitalisme. Na de indrukwekkende rede van den heer Schaar, die met luid applaus werd beloond, betrad de IJmuider Volksstem het podium om een viertal liederen te zingen. De heer P- Schuhmacher sprak een feest* rede uit, waarin hij wees op tien groei van *t N.V.V., tie S.D.A.P. en de A.J.C. en een plei dooi hield voor den wereldvrede. Ook dezo spreker had veel applaus. De avond werd verder gevuld met muziek en dans van de A.J.C. De Arbeiders Tooneel- vereeniging ,3alvu" gaf voorts nog een tooneelsiuk ml. ,3e zware weg", van Otto Zeegers. BEVERWIJK MEIFEEST DER S.D.A.P. De afdeeling Beverwijk der S.D.A.P. vierde ditmaal het Meifeest wederom in samenwer king met den Beverwijkschen Bestuurders bond en met de afdeeling Velsen-Noord der SDA.P. Des middags werd in het Kenncmcr Theater een kinderfeest gehouden, waaraan ruim 100 kinderen deelnamen. Dit kinder feest stond onder leiding der Vrouwenclub. Er werden eenige films vertoond en ver snaperingen rondgediend. De avondverga dering, die eveneens in het Kcnnemer Thea ter werd gehouden, werd voorafgegaan door een optocht, die half zeven van de pont ver trok. Voorop marcheerde het muziekcorps „Kunst na Arbeid" van IJmuiden-Oost. In den optocht werden vele vlaggen en vaandels meegedragen. Op een praalwagen werden do eischen der moderne arbeidersbeweging ge demonstreerd. De stoet trok allerwegen veol belangstelling. In het Kennemer Theater werden de deel nemers welkom geheeten door den heer W. F. Visser, die tot zijn genoegen had geconsta teerd, dat de optocht veel grooter was dan verleden jaar. Hij had echter gaarne gezien, dat meer arbeiders op den l Meidag vrij namen. Na de openingsrede zong het Mannenkoor eenige liederen. Als spreker trad op de heer M. A. Reinalda, van Haarlem, die in herinnering bracht, dat nu 40 jaar geleden op het Internationaal Socialistisch Congres te Parijs het denkbeeld van het vieren van het 1-Meifeest door een mijnwerker werd geopperd. Sindsdien is er echter veel veranderd. De strijd is echter zwaar geweest, is nog zwaar, want overal steekt de reactie den kop weer omhoog en tracht de behaalde voordeelen weer terug tc halen. Spreker wees op de nieuwe oorlogs toerustingen van verschillende mogendhe den. Alleen een sterke internationale arbei dersbeweging. politiek, zoowel als econo misch is in staat het oorlogsgevaar te kee- ren. Nadat .Morgenrood" nog het „Vereenl- glngslied" had gezongen werd gepauzeerd. Na de pauze voerde een tooneelclub op „De Heilige Dienst" van Inte Onsman. Er werd na het slot hartelijk geapplaudisseerd. De vergadering werd door den heer Visser gesloten. DE NOOD VAN ONZE ORKESTEN. DE RADIO MEDE SCHULDIG. Zooals alle orkesten heeft de Amhemsche Orkestvcreeniglng met groote moeilijkheden te kampen. In het jaarverslag over 1929 wordt opgemerkt dat het telkenjare terug- keerende verlies over 1929 4210 reden geeft tot groote zorg, vooral omdat ln de uit gaven slechts zou kunnen worden bezuinigd door vermindering van de salarissen, waar toe slechts in uiterste noodzaak mag worden overgegaan. Een poging wordt aangewend om te zamen met eenige zusterinstellingen een hooger rijkssubsidie te verkrijgen. De volksconcerten worden veel minder be zocht dan eenige jaren geleden, een ver schijnsel, dat ook aan andere orkesten op valt en waaraan dc radio waarschijnlijk me de schuldig is.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11