SPORT EN SPEL DE HAARLEMSCHE KORFBALBOND TIEN JAAR. EEN EN ANDER UIT ZIJN GESCHIEDENIS. BURGERLIJKE STAND DE STRIJD TEG :N DE BELGEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 MEI 1930 VIJFDE BLAD Men schrijft ons: Op 10 Mei bestaat de Haarlemsche Korf- balbond tien jaar. Reeds in het begin van 1919 bestonden er onder de Haarlemsche korfballers (sters) plannen tot het oprich ten van een plaatselijken bond. In het na jaar van genoemd jaar werd een competitie in het leven geroepen, echter nog niet onder de officieele benaming H. K. B. Door eenige vooraanstaande personen werd in April 1920 een vergadering belegd, waarop de plannen tot officieele oprichting nader werden uitgewerkt, zoodat in Mei d.a.v. de oprichting plaats had. In September van hetzelfde jaar kwam de aansluiting als er kende bond bij den N. K. B. tot stand. De samenstelling van het eerste bestuur was van eenigszins anderen aard. dan de tegenwoordige besturen. Men kende toen meer een algemeen bestuur, dat was sa mengesteld uit afgevaardigden van de aan gesloten vereenigingen. Iedere vereeniging zond een afgevaardigde, zelfs kwam het in het begin voor, dat geregeld een andere af gevaardigde werd gezonden. Voorzitter van het algemeen bestuur was de heer De Ruy- ter, onder wiens leiding hard gewerkt werd om het spel te bevorderen. Tevens had in dit bestuur reeds zitting de tegenwoordige pen ningmeester de heer L. Burggraaf. Onafge broken heeft hij zitting gehad in het bestuur. De eerste aangesloten vereenigingen waren: Haarlem, Advendo, A. J. C., De Kraaien, Macbi, B.K.C Door dit bestuur werden ook atletiekwedstrijden georganiseerd, waarvoor in het begin een aardige belangstelling be stond, hetgeen later echter verslapte. Voor de wintercompetitie 1921 22 schreven tien twaalftallen in. Gedurende dit jaar werd door het bestuur een concept reglement ge maakt. Met groot succes had in dit jaar de Noord-Zuid wedstrijd te Haarlem plaats op het R. C. H. terrein. Het jaar 1922 kenmerkte zich door bijzon dere gebeurtenissen; ten eerste werd het re glement definitief vastgesteld (de bewerking was geschied door den heer Burggraaf), ten tweede werd een vast bestuur gekozen. Reeds herhaaldelijk was ingezien dat een algemeen bestuur een vlotte werkwijze be moeilijkte. Ook werd maar al te dikwijls gedacht, dat men als afgevaardigde van een vereeniging was. De samenstelling van het eerste bestuur was: S. A. Wilson, voorzitter; W. A. J. Bre mer Jr., secretaris-competitieleider; L. Burg graaf; Mej. Modoo en J. Ruyter. Dit bestuur heeft geen gemakkelijke taak gehad; vooral de secretaris-competitieleider had een zeer ondankbare taak. Doch men dient niet te vergeten, dat de medewerking van de vereenigingen abnormaal slecht was een gevolg van de ups en downs in de toen malige aangesloten clubs. In September 1922 traden twee nieuwe vereenigingen toe, n.L G. S. D. (het latere Zilvermeeuwen) en Sport Vereent. Echter trok B. K. C. zich terug. Het totaal aantal leden was 275. De bestuurderen hadden zich ook dit jaar vele moeilijkheden te getroosten; de compe titie liep zeer slecht; slechts in het begin van het seizoen ging het goed. doch later werden niet alle wedstrijden gespeeld, hoofd zakelijk als gevolg van het feit, dat de A.J.C. zich begon terug te trekken. In Juli 1923 bedankten de heer Bremer en mej. Modoo. Het bestuur werd op de jaar vergadering van Juli 1923 als volgt gekozen: Wilson, voorzitter; Spronk, secretaris-compe titieleider; Burggraaf, penningmeester; Looyen en A. H. van Lohuizen. In Augustus 1923 werd besloten om aan principieele bezwaren van enkele vereeni gingen to voldoen en een Zaterdagmiddag competitie in te stellen. Voor deze competitie schreven In U. P. S., Hoofddorp en G. S. D. Veel voordeel heeft deze competitie nimmer afgeworpen. Te Bloemendaal was opgericht S. V. S., welke vereeniging geen hoogen leeftijd heeft bereikt. In Mei 1923 werd door den Bond een korf baldag georganiseerd, waarvoor verschillende twaalftallen uit andere bonden waren uitge- noodïgd. De voorbereiding van de wedstrij den welke zouden plaats vinden op het Ad- vendo-terrein, was in ieder opzicht keurig, doch helaas konden de wedstrijden wegens abnormaal slecht weer geen doorgang vin den. Eveneens hadden in Mei 1923 de steden- wedstrijden van den N. K. B. te Haarlem plaats. Ook de loop tijdens het seizoen 1923/1924 is nog ongunstig. Een reden was wel dat de vereenigingen het werk van den toenmaligen secretaris-competitieleider niet goed achtten. Begin 1925 werd dan ook een algemeene vergadering op verzoek van de vereenigingen bijeengeroepen, ten doel hebbende een juiste administratieve regeling in den bond te krij gen. Het resultaat van dezen onaangenamen tijd was dat een nieuwe secretaris-competi tieleider werd benoemd, n.l. de heer S. de Vries. In Maart 1924 speelde een Leidsch twaalf tal tegen een Haarlemsen twaalftal; de op brengst hiervan was bestemd voor het N.O.C. Voor de A. K. B. schildwedstrijden werd het H. K. B.-twaalftal geregeld uitgenoodigd. welk twaalftal bij deze wedstrijden nimmer veel succes mocht oogsten. Bij het eerste lustrum in 1925 komen en kele lichtpunten naar voren. Er begon meer belangstelling voor den bond te komen. Toen waren zes vereenigingen aangesloten. Het bestuur bestond uit: Wilson, voorzitter; S. de Vries, secretaris-competitieleider: L. Burg graaf, penningmeester en V. Blikslager en A. H. van Lohuizen De competitie begon orde lijker te verloopen, terwijl het pestuur het genoegen smaakte twee nieuwe Vereenigin gen te noteeren, n.l. T.H.B. en Halfweg Voor uit. Het verschil tusschen deze vereenigin gen is opvallend geweest. Eerstgenoemde, onderafdeeling van de voetbalvereeniging van gelijken naam, bleek een ware aanwinst, terwijl de vereeniging H. V. spoedig blijk gaf niet lang te zullen bestaan. Het aantal aangesloten vereenigingen was acht, te weten: Advendo: G. S. D.; Haarlem; Halfweg Vooruit, De Kraaien, S. V., T. H. B. en Ulysses. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van den Bond speelde het Haarlemsch -twaalftal tegen Scaldis 1. In September 1925 hadden groote onder linge H. K. B.-wedstrijden plaats, terwijl o.a. ook werd gespeeld een wedstrijd tusschen adspiranten van de vereeniging Haarlem. Deze vereeniging is de eerste geweest, die het spel onder adspiranten bevorderde; wij meenen den naam van de leidster van deze af deeling, mej. A. v. d. Velden, niet te mo gen verzwijgen. Jammer is het, dat nu de bond in 1930 een adspirant-afdeeling heeft, de vereeniging „Haarlem'' met geen twaalf tal hiervoor kon inschrijven. Jammer was het dat in 1926 de secretaris De Vries moest bedanken in verband met zijn vertrek naar Indië. Veel heeft deze emi nente werker gedaan om den Bond eindelijk tot een gezonde organisatie te maken. In 1926 werd het bestuur als volgt gekozen: Wilson, Lohuizen, Burggraaf, Blikslager en Klay. Helaas moest de vereeniging „de Kraaien" zich terug trekken, jammer temeer, daar de ze vereeniging in de eerste moeilijke jaren van den bond zoo zeer tot steun is geweest. Aan het einde van het hondsjaar waren aan gesloten zeven vereenigingen en werd ge speeld in twee klassen. Als proef werd dit jaar een z.g. zomer competitie in het leven geroepen, welk idee steeds zeer in den geest van de aangesloten vereenigingen is gevallen. De wedstrijden voor deze competitie werden steeds op zo meravonden gespeeld, iets wat bij den Bond, gelet op zijn eng rayon, heel goed mogelijk bleek. In September 1926 werd een regeling ge troffen met het bestuur van N. H. K. B. Van dien tijd af date eren de halfjaarlijksche wedstrijden om den Honigs-Maizena beker, waarvoor steeds zeer veel belangstelling be staat. De Noord-Hollanders bleken tot op heden steeds sterker dan de Haarlemmers, hetgeen wel bewijst dat het spelpeil terdege dient te worden opgevoerd. De organisatie van de wedstrijden door de beide erkende bonden geschiedde steeds op zeer aangename wij ze- In Mei 1926 werd het Haarlemsch twaaltal overwinnaar van de N. K. B. stedenwed- strijden. In April 1926 werd wederom een geslaagde korfbaldag georganiseerd. In dit jaar verdween „Halfweg Vooruit" uit de gelederen en trad D. V. V. toe, welke vereeniging later haar naam veranderde in Animo. Deze vereeniging blijkt een ware aan winst geweest te zijn: zij behoort thans tot een der krachtigste vereenigingen, waarvan het eerste twaalftal in 1929 overging naar den N. K. B. Het jaarverslag 1926'1927 toont niets dan goede teekenen. Aan het einde van hot serioen traden toe K. V en D. S. V. Hoewel laatstgenoemde vereeniging ontstond uit de vereeniging Ulysses, waardoor twee zwakke clubs ontstonden, had zij alle reden van bestaan; zij is thans een uitnemend ge organiseerde vereeniging en belooft zeer veel voor de toekomst. Ulysses bleek de uittre ding geen goed te hebben gedaan. Wel suk kelde zij nog een jaartje door, doch toen haar enthousiaste leider G. Wiegmink plot seling overleed, werd spoedig de vereeniging ontbonden. In dit overzicht moet zeker dc naam Wiegmink uitdrukkelijk genoemd wor den, als van Iemand, die altijd klaar stond om de Haarlemsche Korfbalsport te dienen. Het verslag over 1923-1929 brengt weder om allerlei goeds. Wederom werd een nieuwe vereeniging genoteerd, ni. „Voorwaarts", on- der-afdeeiing van de N. A. S. Het bleek mo gelijk, drie klassen te formeeren, wat wel getuigt van een goeden vooruitgang. G. S- D. ging onder de benaming Zilvermeeuwen over naar den N. K. B. evenals het eerste twaalftal van Animo. In dit jaar werd door bemiddeling van „De Meeuwen" een propagandawedstrija te Zand- voort gespeeld, teneinde te trachten ook dit gedeelte van het rayon productief te maken. Hoewel de wedstrijd uitstekend was en de voorbereiding dito, heeft die toch niet vee', succes afgeworpen. Het bondsbestuur organi seerde een lezing over spelregels, welke in latere jaren werd herhaald. Tijdens het sei zoen 1927-1928 jubileerde de vereeniging „Haarlem". Zij herdacht haar 15-jarig be staan. Het jaar 1929 bracht eveneens vooruit gang; wederom drie nieuwe vereenigingen n.l. Oosterkwartier, Ons Genoegen en S- S. H., wederom drie klassen en aan het einde van het seizoen begin 1930 zoowaar een adspi rant-afdeeling. De samenstelling van het bestuur is mo menteel: S. A. Wilson, voorzitter: W. van Lo huizen, secretaris-competitieleider, L. Burg graaf, penningmeester. F. A. Slikker en N. J. Kruger, commissarissen. De vereeniging Advendo zal gelijktijdig met het feest van den bond haar 15-jarig bestaan herdenken, de vereeniging, die ook het hare heeft bijgedragen om de korfbal sport te verspreiden en groot te maken. Over de scheidsrechters niets dan lof. Zon der overdrijving meenen wij te kunnen zeg gen dat het Haarlemsche scheidsrechters- corps aan de spits staat van alle andere corpsen in Nederland. De medewerking is steeds boven alle lof verheven. Over medewerking van verschillende orga nisaties hebben wij in Haarlem toch nooit te klagen en wij willen hierbij noemen de be sturen van de voetbalvereenigingen E.D-O. en R. C. H., welke steeds wanneer noodig me; de meeste bereidwilligheid haar terreinen af stonden. Ook van den dienst van Lichamelij ke opvoeding (inspecteur de heer Warnier) tonden wij steeds van medewerking verze kerd zijn. En zeker mag een woord van dank gi-richt worden aan de Redacties van Haarl- Lagblad en O. H. C. De H. K. B. is aangesloten bij het Bureau voor Medische Sportkeuring te Haarlem. De propaganda te Haarlem werd geregeld verzorgd door een commissie, waarin vrij geregeld zitting hebben gehad de heeren J. F. H Pruschen en P. Looyen. In het bijzonder mogen wij den heer Pru schen in dit overzicht noemen als den man die steeds zich geheel gegeven heeft aan de korfbalsport in Haarlem. Nimmer heeft hij zitting gehad in het bondsbestuur, doch niet tegenstaande dit heeft hij steeds hard ge werkt om dezen tak van sport groot te ma ken. Het bondsbestuur is trotsch op het bezii van zulk een persoon en hoopt nog lang op zijn steun te mogen rekenen. Zonder te veel optimisme kunnen wij ten slotte zeggen, dat het den bond bijzonder goed gaat; ae leiding van den uitstekenden voorzitter S. A. Wilson is goed en de mede werking idem. Bezit Haarlem nog wel geen eerste klasse clubs en staat de zaak in dit opzicht niet te rooskleurig, de sport in de lagere regionen geniet veel belangstelling en belooft veel voor de toekomst. Uitgewerkt zijn wij in Haarlem nog lang niet- Vele wenschen heb ben wij nog, als grootste waarvan wij noe men korfbal in Hillegom, Zanavoort enz. en nog meer verbreiding in Haarlem waarop nog heel veel kans bestaat. DAMMEN. CLUB KAMPIOENSCHAP NOORDELIJKE 3de KLASSE. Maandagavond a.s. zal in café ,De Koren beurs" te Haarlem de tweede ontmoeting plaats vinden tusschen de beide clubkam pioenen der 3de klasse-competitie van den Ned. Dambond, de „Haarlemsche Damclub" III en de Damvereeniging „Gezellig Samen zijn" III uit Amsterdam. De eerste wedstrijd werd door de Haarlem mers gewonnen met 137, zoodat zelfs bij een 12—8 nederlaag de „Haarlemsche Dam club" in beslag zal leggen op het clubkam pioenschap der geheele noordelijke 3de klasse den ingeslagen weg voort te gaan. 9 De Belgen zijn weer geheel andere tegen standers dan de Italianen. Ook in België is de techniek' niet het alleen zaligmakend beginsel van de voetballerij. Daar speelt geestdrift nog een rol van beteekenis en dat is het juist, waardoor het nooit mogelijk is met eenige zekerheid het resultaat van een wedstrijd, waarbij de Belgen betrokken zijn, te voorspellen. Ook het Belgische voetbal heeft een pe riode van inzinking doorgemaakt evenals de oranjeploeg. Maar ook bij de Belgen is blijk baar het leed weer geleden, ook daar heeft men thans de goede samenstelling gevonden. Het Belgische elftal heeft eenige weken terug een fraai overwinning op de Franschen te Parijs behaald. Weliswaar kan men het Fransche voetbal niet zoo bijzonder hoog aan slaan doch op eigen terrein hebben de heeren wel de gewoonte zich krachtig te we ren. De Belgen hebben echter te Parijs de zaken onmiddellijk met kracht aangepakt, wetende dat speciaal tegen de nog al spoe dig ontmoedigde Fransche de eerste klap ge woonlijk ook de overwinning beteekent. En in dit speciale geval ontmoedigde het eerste doelpunt niet alleen de spelers doch ook het publiek, dat zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken stak doch door de spelers en zelfs de elftalcommissie te hoonen, er toe bijdroeg om de nederlaag nog zwaarder te maken. De wedstrijd van de Belgen tegen Frank rijk kan dan ook ons weinig houvast geven om de kracht van dc tegenwoordige Belgi sche ploeg vast,te stellen. De Belgen zelf zijn evenwel met hun elftal op het oogenbllk zeer tevreden. Ze hebben de zwakke plekken thans behoorlijk versterkt zoodat ze met ver trouwen den komenden wedstrijd tegen onze ploeg tegemoet zien. BILJARTEN. MASSAKAMP SPOORZICHT—K. E. T. S. Woensdagavond werd deze massakamp voortgezet in Hotel Spoorzlcht. K. E. T. S. verscheen met de spelers Van der Linden, Hur, Ploeger, Webeling, Ristjouw en De Gel der. waartegenover Spoorzicht de volgende spelers plaatste. Riebeek, H. Rees. Rees Jr., Van den Berg. Van den Broek en Eijskoot. De eerste partij werd door den speler van K. E T- S. gewonnen met 10054 caram boles. doch dit was dan ook de eenige par tij, die gewonnen werd. De stand is nu: K. E. T. S. 7 winstpunten; Spoorzlcht 10 winst punten. D. O. S—ENTRE NOUS De ontmoetingen tusschen de vijftallen van „D. O. S." uit Leiden en „Entre Nous" te Haarlem zijn thans te Leiden in het club lokaal van ,X>. O. S." vervolgd. Bij den wedstrijd te Haarlem was „Entrs Nous" 31 caramboles achter gebleven. Thans werd de strijd geopend met de partij Rietbergen (D.O-S.)— Boot (Entre Noust. Het was van a tot z een spannende, alhoewel geen sterke partij, die ten slotte door den Haarlem mer tot een goed einde werd gebracht me; den stand: 94 om 100 in 45 beurten, hoog ste series 9 en 10. De tweede partij stonden Verstraaten (D. O. S.) en Dc Werk (Entre Nous) tegenover elkaar. Zij speelden een sterke en zeer kam penden strijd, waarvan de uitslag lang on zeker was. Met een verschil van slechts 6 caramboles zegevierde de Leidenaar, 150 om 144 in 28 beurten, hoogste series 31 en 24. zoodat de stand weder was als bij 't. begin. Nu traden Offenberg (D.O.S.) en Schrij ver (Entre Nous) in het strijdperk. In deze ontmoeting bleek de Haarlemmer de sterk ste te zijn en won met regelmatig spel ge decideerd: 118 om 150 in 40 beurten, hoogste series 11 en 19. Nu waren de Haarlemmers met één punt In de meerderheid. De ontmoeting Hendriks (D.O.S.)—Klaas sen (Entre Nous) werd een glansrijke over winning voor den Haarlemmer. Met een zeer goed spel liep hij regelmatig uit op zijn partner, die niet op dreef was. Toen hij de 150 vol had in 39 beurten, stond de Leide naar pas op 78, hoogste series 7 en 16. De laatste partij van het tournool liep tusschen Rutgers iD.O.S.) en Timmermans (Entre Nous) en het was voor den Leidenaar een hopeloos werk, den achterstand van 73 punten alsnog in te halen. Toch speelde deze zeer verdienstelijk, terwijl de Haarlemmer er zeer weinig van terecht bracht. En toen Rutgers de 100 caramboles bijeen had in 37 beurten, noteerde zijn partner pas 45, hoog ste series 11 en 6. Alzoo bleef Haarlem met 18 punten mees ter van het terrein en ontving daarvoor een fraaie leg-medaille. ZEILEN. DE OPENINGSWEDSTRIJDEN. Zooals gebruikelijk is. opent ook dit jaar de Haarlemsche Jachtclub haar zeilseizoen a.s. Zaterdagmiddag weer met onderlinge wedstrijden in twaalfvoetsjollen op het Noorder Buiten Spaarne. De wedstrijden zullen bij voldoende belangstelling in Senio res en Juniores gesplitst worden; voor beide afdeelingen zijn fraaie prijzen uitgeloofd. Het begin der wedstrijden is op half drie ge steld. DE DEELNEMERS AAN HET JOLLENKAMPIOENSCHAP. De wedstrijden om het twaalf-voetsjoliën- kamp ioenschap van Nederland zullen 10 Mei a.s. beginnen op de Kagerplassen. Onder de 15 deelnemers merkten we dit jaar niet één Haarlemmer op, wat wel te betreuren valt. B. Maas. die Zondag jJ. zoo fraai den teamwedstrijd tegen België voor Nederland won. Is weer in zeer goeden vorm; hij zal op de Koog wel één van de gevaarlijkste deel nemers zijn. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. R.C.H—BLOEMEND AAL. Voor dezen wedstrijd, die aa. Zaterdag middag op het R.C.H.-terrein gespeeld wordt, zal R.C.H. vrij zeker geheel compleet uitkomen met: Kos, Krom, Prevost, Geutekens, Ruis, Muller, Hanse, Van de Werve, Verkerk, De Geus, Paape. Bloemendaal stelt hier tegenover: Strik, Kohier, F. Bakker, De Bock. J. Kammeijcr, Parson, H. Beijk, Schuil, Kuiper, Immer, Lever. Gelukkig kunnen we dat hier eveneens doen. Met het achtertrio Denis-Van Kol en Van der Meulen in vorm het zal dan voor de negentiende maal rijn, dat dit drietal de achterhoede van onze nationale ploeg vormt zal de Belgische voorhoede stellig geen gemakkelijke taak hebben. In de 18 maal, dat Van der Meulen met Denis en Van Kol voor rich, het Nederland- sche doel heeft verdedigd, heeft Nederland 7 maal de overwinning behaald en 5 maal gelijk gespeeld. De 6 andere wedstrijden werden verloren. Daaronder waren er twee, die niet verloren hadden behoeven te worden indien de rest van de ploeg het gewone spel had gegeven. Dat waren de wedstrijden tegen Chili en Egypte öi Juni 1928. Die cijfers geven overigens wel een juist beeld van de kracht van het genoemde drie tal, dat in die 18 wedstrijden slechts 23 maal werd gepasseerd. Ruim 1 tegenpunt ner wed strijd en dat met tegenstanders als Uruguay, Italië, Duitschland en België, is zeker een fraaie prestatie. Alle drie hebben deze spelers 'reeds een merkwaardigen staat van dienst achter rich. Denis is. zooals bekend, onze record inter nationaal. Hij speelde reeds 54 maal voor het Nederlar.dsche elftal. Er zullen buiten ons land slechts zeer weinig spelers zijn, die het record van Denis overtreffen. Maar ook Van der Meulen kan met voldoe ning op rijn internationale loopbaan terug zien. Hij kwam 38 maal voor het Neder- landsch elftal uit en dat aantal zou nog hoo- gcr geweest zijn indien hij niet eenige malen door riekte of studie verhinderd was geweest. Van Ko! speelde reeds 29 maal voor onze ploeg, hij Is echter aardig op weg om een op het oogenbllk door Denis gehouden record te verbeteren. De Hagenaar speelde nl. Sn 24 op elkaar volgende Internationale wedstrij den mee. Van Kol speelde sedert 1 Mei 1927 ln alle Internationale wedstrijden van onze ploeg mee, derhalve ln 22 wedstrijden. Zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL „Ik raad U aan STORMVOGELS 2H.VB.-ELFTAL. Zaterdagmiddag drie uur speelt het H. V. B.-elftal der Zaterdagmiddagcompetitie op het terrein van Stormvogels een oefenwed strijd tegen Stormvogels 2. Het H. V. B.-team ziet er voor dezen wed strijd als volgt uit: Doel: J. van Egmon (Kennemerland). Backs: J. Dalmeijer (V.V.IJ) en A. van Dongen (V.V.IJ.) Midden: Rijk Prins (Kennemerland)P. van Heyst (RC.V). H. Swart (V.V.IJ.) Vóór: K. van der Steen (IJ.F.C.), J. Bllnkhof (IJ.F.C.), P. Blokker (V.V.IJ). H. Ketting (V V.IJ en W. van der Steen (V. V.IJ.) De eerste officieele wedstrijd wordt ge- speled op 10 Mei tegen het elftal van den Leidschen Voetbalbond. Deze ontmoeting wordt e Leiden gespeeld. ZATERDAGMIDDAGCOMPETOTE. Wat de tweede afdeeling betreft, hiervoor is het programma nog steeds niet geëindigd. Het kampioenschap komt vrijwel zeker ln handen van V.V.IJ. 2, doch definitief ls dit nog niet. Zaterdag hebben de volgende ontmoetin gen plaats: V.VJJ. 2—Ulvsses 2. Ulysses 2—V-E.W. 2. VELSEN. Geboorten: W. Meijer—van WaaTd z. J. v. MourikGroot d. J Hopman—Buis z. A. v. d. Keervan Damme a. A. BruijnsFreek d. J. Vermeulen—Francoys z. H MarisBaars d. E. W. A. C. GalisWagenaar d. W. J. Flurij-r-Beumer z. A. SchoormansMarljnis- sen d. G. Lustv. d. Lip z. C. Roosjen Bosch d. Overleden: Laurentius Wolf, 39 j.. echtgen. van M. Jongewaard: Klaas Abes van der Sluis, 77 jwedr. van K. Visser: Johannes v. Leeuwen. 48 J., echtgen. van J. M. Thomas; Barbara Mulder, 62 j.. echtgen. van J. Jon- geneel; Cocnraad Slotemaker, 7 j., zoon van J. Slotemaker. HAARLEMMERMEER. Bevallen: H. G van HaasterSuidgeest d. A v. d Hengstv. d. Vliet. d. A. B. Dijkman van Walstijn z. J. C Bokhorstvan der Pol d. M. van GeestBoterbloem z. D. de Lange- Baldee 7,. S. J. Griekspoor—Schreudcrs z. J. BraszSchoolderman z. Ondertrouwd: J. W. Wakker en J. M. Krel- ke. W. van Kerkwijk en M. van Gelderen. J- Baak en C. G. Dolieslager, E. Peereboom en M. S. E Slipsig. W. J. Witteman en E. J. Lippus, C. Bax en M. van Beusekom, IJ. Maaskant en W. Wolthuis, H. Driesen en M. de Groot, H. Verkuijl en P. H. Kroon. Gehuwd: J. Jonkman en G. Ruijten, N- G. Scholten en C. J. M. Garthoff, G. Ruiten beek en G. van Arkcl. C. van Beek en A. Lan- ser, S. de Koning en J. N. Lanser. H. Bos en E. van Wijk. J. van Limpt en J. Pierik. Overleden: Helena. 3 mnd.. dochter van G. Th- Vermeeren; Grietje Bakhuijzen. 82 j., weduwe van Jan Verhoef. Rudolf Alexander Bernardus Josephus Ebbinkhuljsen. 21 jaar, ongehuwd; Gerarda Blommestijn, 58 j., wede. van J. de Jong. Joanna van Telgen, 68 jaar, echtg. van K. Ph. Eickhoff. spel is op het oogenbllk zoo, dat hij, ongeluk ken voorbehouden, nog dit seizoen hot record van Dents zal kunnen evenaren. Tot de veteranen van de n'oeg behoort ook W. Tap. die op 25 October 1925 voor de eer ste maal meesoeelde en sedert dien wedstrijd 27 maal van de partij Ls geweest. Hij heeft ln dien tijd op vier verschillende plaatsen in den aanval gespeeld, alleen als rechtsbuiten speelde hij nog niet. Dat lijkt ook bedenke lijk veel op een record. Het Nederlandsch elftal heeft thans 39 wedstrijden tegen de Beleen gespeeld. De eerste ontmoeting dateert van 30 April 1905. Wel waren daaraan nog vooraf gegaan eeni ge wedstrijden, die men ln België als wed strijden tusschen beide landen beschouwde doch daarbij was ons land niet vertegenwoor digd door een officieel door den KN.V.B. af gevaardigde ploeg. Van die 39 wedstrijden heeft onze ploeg er 19 gewonnen, en 12 verloren. De 8 andere wed strijden bleven onbeslist. Nederland maakte in die wedstrijden ln totaal 88 doelpunten, de Belgen wisten 66 maal ons net te vinden, zoodat op het oogenbllk de balans nog ln ons voordeel is. Wat de dag van Zondag ons zal brengen, is niet gemakkelijk te voorspellen, wc zullen ons daarvan dan ook maar onthouden. Al leen lijkt het or.s wel, dat men den 39sten wedstrijd tegen de Belgen met eenig vertrou wen tegemoet mag zien. We hebben een goed ingespeelde ploeg, die door het succes in de laatste wedstrijden het noodlge zelfvertrou wen gekregen heeft. Het eenige deel van hefc elftal, dat mogelijk zorgen baart, is het bin- nentrio, dat in den wedstrijd tegen Italië voor de eerste maal in deze opstelling uit kwam en toen niet dat gced sluitend geheel gaf. dat men er van had verwacht. Het is mogelijk, dat men thans wat meer vertrou wen in eikaars krachten zal hebben gekregen, wat in het belang van de productiviteit van ploeg zal rijn. P. J. GROOTHOF?, De internationale wedstrijden tegen de Belgen na den oorlog vormen niet bepaald een roemruchtige bladzijde ïn de Nederland- sche voetbalhistorie. Van de 19 wedstrijden, door onze nationale ploeg na den oorlog tegen de Belgen gespeeld, hebben wij er slechte 5 kunnen winnen en dan rekenen wij daaronder nog den wedstrijd voor het Troosttournooi van de Amsterdamsche Olympische Spelen, waarin Belgie met een zeer zwakke ploeg opkwam, dien het alleen speelde om Nederland een genoegen te doen. Zeven maal wonnen de Belgen, eveneens 2>even maal bleef de strijd onbeslist. Er waren 3n dat tijdvak van 31 Augustus 1920 toen onze nationale ploeg voor de Antwerpsche Olympische Spelen van de Belgen met 3—0 verloor tot heden wel een paar licht punten. Zoo denk ik aan den prachtigen wedstrijd op 3 Mei 1925 te Amsterdam, toen dank zij het uitstekende spel van Wout Buitenweg op de middenvoorplaats, onze ploeg en sprekende 5—0 overwinning op de Belgen behaalde. De Belgen wisten rich echter in het volgend jaar te wreken door ons, op eigen terrein nog wel. een smadelijke 50 nederlaag toe te brengen. Het best in het geheugen ligt echter nog de 10 overwinning op de Belgen op 8 De cember van het vorige jaar ter gelegenheid van het jubileum van den K.N.V3., toen onze ploeg onder stormvlagen, in stroomen den regen en op een doorweekt terrein zich met groote energie heeft geweerd om ten slotte een 1—0 overwinning als jubileumsge schenk aan den bond aan te bieden. Na de droevige 41 nederlaag tegen de Norer. kwam deze overwinning juist op het geschikte oogenblik. Men begon er hier en daar reeds in te berusten, dat Nederland in Internationaal voetbal had afgedaan, men klaagde steen en been over de kwaliteit van £et Nederlar.dsche spel en over de producten van de Technische Commissie. De overwin ning op de Belgen deed echter plotseling het zelfvertrouwen teragkeeren. Men voelde, dat de Nederlandsche .voetballer toch nog wel tot wat goeds in staat was, dat Nederland ook in de toekomst nog wel een rol zou spe len in het internationaal voetballeven. De wedstrijd tegen Italië heeft daarvan een nieuw bewijs gegeven. Tegen deze „kam pioenen van Europa" heeft het Nederlandsch elftal op alleszins verdiende wijze gelijk ge speeld. Onze spelers hebben in dien wed strijd gewoekerd met hun krachten en waar men af en toe in techniek te kort schoot, heeft men dat weten aan te vullen door geestdrift en kalm overleg. Ik denk daarbij b.v. aan de manier, waarop men het Argen- tijnsche wonder Orsi met behulp van den buitenspelregel schaakmat heeft weten te zetten. Na de I0 overwinning op de Belgen, was het gelijke spel, dat alom in Europa met ver bazing vernomen werd, een tweede stap in de goede richting. De Italianen trokken r.aar huis met de overtuiging, dat ze technisch sterker waren dan de onzen en dat ze sled:ts door den pechduivel of het toeval hadden verloren. Ieder, die in den laatsten tijd het spel in ons land van meer nabij heeft gevolgd, zal echter met ons van meening zijn, dat dit gelijke spel geen toeval is geweest doch een overwinning was van het frissche, geest driftige spel van amateurs, die hun sport met liefde beoefenen en zich rekenschap geven van hetgeen ze doen. op het technisch geperfectioneerde doch overigens meer zake lijke spel van beroepsspelers, wier streven het moet. zijn om met zoo weinig mogelijk inspanning zooveel mogelijk succes te be halen. Het succes tegen de Italianen zal stellig voor onze ploeg een aansporing zijn om op

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15