BUITENLAND MOLDENHAUER'S GROOTE REDE. Een relletje in Australië. IN- EN UITVALLEN. UIT DE NATUUR. Tevens lid van een vak- vereeniging. KENNEMERLAND IN DE BLOEMEN. Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175 AGENDA INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. por regcL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 3 MEI 1930 TWEEDE BLAD Duitschland's financiëele toestand. Hoover weet de debacle aan de onverbid delijke gevolgen van destructieve machten, van booms, die zijn voortgekomen uit den voorspoed van verscheiden jaren, hetgeen het optimisme heeft aangewakkerd en over. dreven speculaties op de toekomst heeft veroorzaakt. De geheele geschiedenis is -tot dusver ge bleken, dat een dergelijke uitgebreide en aanstekelijke speculatieve emotie niet te be dwingen is door eenig plan. dat economen, zakenlieden of de regeering konden voor stellen. Het gevolg er van is dat kapitaal en energie wordt onttrokken aan gezonde onder nemingen en dat verspilling op enorme schaal wordt aangewakkerd, met als resul taat een ineenstorting in paniekstemming. De debacle van den vorigen herfst was grooter dan ooit te voren. De gevolgen zijn in sterke mate verminderd door de eendrach tige pogingen van het land. Ons programma had alleen ten doel het algemeene vertrouwen in stand te houden, aldus ging Hoover voort, een paniek ten opzichte van koopwaar te verhinderen en te zorgen, dat er voldoende kapitaal aanwezig bleef. Wij hebben het vertrouwen gehand» haafd en een monetaire paniek en crediet- schaarschte weten te voorkomen. Die gevaren liggen achter ons en er hebben geen fail lissementen van beteekenis plaats gehad van banken of in de industrie, zoodat ook dat gevaar voorbij is. Wanneer de situatie nog een weinig is verbeterd zal ik voorstellen, zoo ging de president voort, een lichaam te organiseeren van vertegenwoordigers uit het zakenleven, op het gebied van economie, arbeid en land bouw, teneinde de arbeidssituatie grondig te onderzoeken. Het zou dwaas zijn te ver» klaren, dat wij het duizendjarig rijk kun nen tot stand brengen, mar het is toch wel vrij zeker dat Amerika op weg is een toe stand van bevredigenden socialen welstand te scheppen, met handhaving van de parti culiere industrie, het particulier initiatief en volle gelegenheid tot ontwikkeling van het individu. FISCAAL MEIZOENTJE. Wij gaan de maand Mei altijd met zoo'n blijmoedig gezicht in. De gewantrouwde Aprilmaand ls achter den rug en daarmee de geheele winter, wat nog niet schoorvoetend groen uitgeslagen was in de natuur, haast zich nu met dubbele snelheid tot het oude altijd nieuwe natuurdecor nog in deze maand gecompleteerd wordt, de vogeltjes leggen naarstig eieren, de kachel is weg, de schoonmaak is uit, de vacanties en de goo chelarij met het zomertijdsuur zijn in zicht. Het is alles vroolijk en zonnig en er komt slechts een enkele wanklank. Ik wil uw Mei illusie niet bederven, maar vandaag of mor gen vindt u weer zoo'n groote envelop in uw bus, bevattende eenige tientallen min of meer ingewikkelde vragen, die een onbeschei den fiscus u aangaande uw inkomen en ver mogen (het laatste, indien ondanks zijn be moeienis nog aanwezig) stelt. U heeft wel wat anders en prettigers te doen en legt een en ander dus voorzichtig op een plaats waar het veilig is, zonder nochtans in het oog te vallen. Want de twin tig dagen, die u gegund worden voor de in vulling vormen een lang tijdsverloop van den morgen van den eersten dag bekeken. Dit is eigenlijk niet verstandig maar het is zeer menschelijk. Als u een nauwkeurig mensch is, herinnert u zich uw aangifte biljet op den negentienden dag, sluit u er ergens mee op, ver van het storende geraas van de wereld buiten en zet u resoluut en met een het-moet-nu-eenmaal gevoel aan de beantwoording. U eindigt met een sensatie of u uw eigen doodvonnis teekent en gooit het geheel tenslotte In de brievenbus. ALs u zoo doet is .het goed. Naar het oor deel van den fiscus niet alleen maar voor u zelf. Want wanneer u in gebreke blijft, ook na waarschuwing aan deze zure verplichting te voldoen, hangt als een tweesnijdend zwaard van Damocles boven uw hoofd de ze kerheid, dat u ambtshalve wordt aangesla gen met wat men elegant noemt de „omkee ring van den bewijslast" en, sedert een paar jaar tevens de kwade kans op een boete van de kleinigheid van duizend gulden. Deze boete wordt in de practijk niet veel toegepast, maar de fiscale manipulatie van omkeering van den bewijslast komt den belastingplich tige waarschijnlijk op een massa narigheid en arbeid te staan, die de beantwoording van een veertigtal vragen ongetwijfeld verre overtreft. Want ambtshalve slaat de fiscus zeker niet te laag aan en eerlijk beschouwd, kan hem daarvan zelfs nauwelijks een verwijt worden gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Fa. VOS ROUWENS GR. HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 GENERAL ELECTRIC STOFZUIGERS F 40.-, F 70.-, F 90.—, F 110.— Een nieuw autobustypedeze wagen werd in Berlijn in dienst gestéld, en heeft 2 mo toren. Deze zijn rechts en links, van de bestuurdersplaats geborgen. Geen voorkeur meer voor oud-strijders. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren is de Duitsdhe Rijksdag weer bijoen gekomen en het is zaak, dat wij zijn verrichtingen in deze gespannen periode, nauwlettend volgen. Reichs-Finanz-Minis- ter Moldenhauer hield zijn groote, aange kondigde rede. Hij schilderde allereerst hoe nadeelig het voortdurend uitstellen van een beslissing der herstelonderhandelingen voor de ont wikkeling van het Duitsche bedrijfsleven en den financieelen toestand van bet rijk was. Vooral de ontwikkeling in de laatste maan den van '29 had ertoe geleid, dat het tekort van dit jaar op ruim 350 mïllioen te schat ten is. Daarom moest allereerst gezorgd wor den voor saneering van de rijkskas. Vervolgens ging de minister nader in op den economischen toestand van het oogen- blik en noemde het bestaande gebrek aan kapitaal het voornaamste euvel, waaraan het bedrijfsleven lijdt met alle gevolgen van dien. Hieraan kan slechts een einde komen, wanneer het bedrijfsleven op afdoende wijze wordt ontlast, zoodat nieuw kapitaal kan worden gevormd. Belastingverlaging ls het belangrijkste vraagstuk voor de komende financieele en economische politiek. De grondslag voor de verwezenlijking van het financieele program is echter een in evenwicht zijnde begrooting. Dank zij de aanneming der dekkingsvoor- stellen door den rijksdag, is dat doel bereikt op een wijze, dat het voorkomen van een nieuw deficit onmogelijk kan worden geacht en de grondslag voor de belastingverlaging in '31 als gewaarborgd kan worden be schouwd. Met behulp van de Kreugerleening en het amortisatiefonds van 515 millioen zal het mogelijk zijn in den loop van '30 de vlottende schulden tot een bedrag van ruim een milliard te dekken. Wat er dan nog aan schuld overblijft is niet gevaarlijk en voor dekking daarvan worden maatregelen voor bereid. Vervolgens verklaarde de minister dat de vermindering van belastingdruk tot 600 imillioen wel als verzekerd kan worden be schouwd. In de meening der pessimisten, die oordeelen, dat dit bedrag te hoog is gesteld, kan de minister niet deelen. Allereerst zullen de door landen en gemeente geheven „Real- steuern" in aanmerking komen. Wat de uitgaven betreft, is de post voor de werkloozenverzekering zeer afhankelijk van de ontwikkeling van de conpunctuur. Welke maatregelen ter afwending van dit gevaar genomen moeten worden, kan niet worden aangegeven. Zij moeten echter met grooten spoed verwezenlijkt worden, opdat niet door een vertraging indat opzicht een gevaar voor de begrooting ontstaat. De vrees, dat een aanmerkelijk gevaar voor het even wicht der begrooting dreigt van het Oost program, verklaart de minister ongegrond. De mate van de te verleenen hulp vindt haar begrenzing in de noodzakelijkheid de begrooting in evenwicht te houden. Tenslotte deed de minister een beroep op alle partijen om mede te werken aan de financieele regeling in aller belang. Wan orde of chaos speciaal op di tgebied brengt den grondslag van het staats- en politieke leven in gevaar. Plicht van alle partijen moet het zijn de verwezenlijking van het ontworpen financieele herstel te waarborgen. De Australische arbeidersregeering Saillin, heeft zich ernstige [moeilijkheden op den hals gehaald en diepe verontwaardiging op gewekt. Zij heeft namelijk besloten, voortaan geen voorkeur meer te laten gelden voor oud-strijders bij de indienststelling voor ver» schillende werkzaamheden, tenzij zij ook lid zijn van een vakvereenïging De plaatsvervangende leider der oppositie. Gullet heeft de beslissing een van de ver bazingwekkendste en lafhartigste genoemd, die ooit door een federaal ministerie is ge nomen en drong er bij de oppositie, die in den senaat de meerderheid heeft, op aan, de werkzaamheden der regeering tegen te houden, zonder rekening te houden met de daaruit voortvloeiende gevolgen, tenzij het besluit weer wordt ingetrokken. De oppositie bij het federale parlement heeft een motie ingediend tot verdaging der zittingen van ■beide Huizen als protest tegen het besluit. Men kan er van opaan, dat deze zaak in Australië nog veel stof zal doen opwaaien. L. A. Hoover over Amerika's grootste crisis. In een rede voor de Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft president Hoover gesproken over financieele en economische gevolgen van de jongste crisis in Walistreet, aldus de Tel. „Wij hebben een van die hevige economische stormen achter den rug", aldus Hoover, „die periodiek ontbering en lijden over ons volk brengen. Ofschoon de débacle pas zes maanden geleden plaats had, ben ik er van overtuigd, dat wij het ergste reeds achter den rug hebben en dat wij door voortdurende eensgezinde pogingen spoedig van den schok zullen zijn bekomen". Hoover besprak verder de samenwerking der regeering met de zakenwereld gedurende den tijd van druk, welke samenwerking in opmerkelijke mate succes heeft gehad en de basis heeft gelegd voor toekomstige eens gezinde actie in tijden van nationalen nood. In Juni zijn de Alpenweiden van alle hooge gebergten van het noordelijk halfrond door hun overvloed van bloemen de mooiste streken van de wereld. In het begin van Mei is Kennemerland met zijn bollenvelden de mooiste streek. Wie de bollenvelden op zijn mooist wil zien moet niet op den dag gaan, maar 's ochtends voor 8 uur of 's avonds na zes. De zon staat dan lager en de kleuren zijn beter, komen nog meer uit dan overdag wanneer het land schap „zon overgoten" is en alle détails uit komen Wie bollenvelden gaat zien moet niet alleen de hectaren-groote kleurvakken gaan zien bij Vogelenzang en Noordwijkerhout, aan den nieuwen bitumen-weg, maar ook de lande lijke hoekjes, met oude schuurtjes, rietschel ven, en water. Die gezichten zien we niet aan de groote wegen. Fiets in Hillegom van het station naar de Zilk, en houdt dan den weg die iets ten oosten van de spoorbaan ligt, niet, die vlak langs de lijn loopt. Bij Kat wijk, Rijnsburg. ook in de noord, bij Bever wijk, overal zijn van die achteraf-buurtjes met bloembollencultuur in 't klein en daar zien we de bollenveld-schilderijen van Koster in natura. Die achteraf-hoekjes brengen ons ook naar de bosschen van Kennemerland, of wat daar nog van over is. Want waar bosch geweest is blijft de oude boschflora nog jaren. Zoo vinden we in 't weiland bij Santpoort het knikkend Vogelmelk, met forsche tros sen, wit met groene weerschijn. Bij Bever wijk staat de zeldzame Gele Boschanemoon in het gazon van Scheybeeck te zien van den grooten weg af. Narcissen, meer een over blijfsel van vroegere cultuur staan soms in weiden bij Vogelenzang. Een prachtig ge zicht. zoodat men zich zou meenen verplaatst te zijn in een weide bij Genève. waar de Dichter-Narcissen, ik bedoel de witte welrie kende. zooveel voorkomen dat de bloei ieder jaar met feestelijkheden gepaard gaat. Verder levert het weiland nog niet veel anders op dan een aantal dotterbloemen langs het water. Het zomerklokje is zoo zeld- zaam geworden bij Spaarndam dat ik het eigenlijk niet behoef te noemen. De meeste bosschen langs de duinstreek zijn niet rijk aan planten. Ze liggen hoog en droog en zijn zandig.De meeste boschplanten hebben gaarne goeden grond, in ieder geval niet al te droog. De rijkste flora vinden we dus in de lagere bosschen, het Vogelenzangsche bosch, Els- woud. Duinvliet en ln de Breesaap. Wel is de laatste streek sterk uitgedroogd door de uitbreiding van de havens, maar daar heeft de boschflora weinig hinder van. En wie de plekjes nog weet te vinden kan zijn oog verlustigen aan blauwe pollen van wil de hyacinthen, die geen hyacinthen zijn, maar Endymions, witte plekken van het Be- reiook (pas omstreeks half Mei), witte half Mei), witte plekken van de bosch-ane- mone, gele plekken van de Primula's. Vroe ger kon het Haarlem's Klokkenspel daar ook nog bij genoemd worden, een ontsnapte ge- vuldbloemige Saxifraga uit onze tuinen, maar deze was ieder jaar schaarscher en de stren ge winter van verleden jaar heeft deze soort een genadeslag gegeven. Wie zich bijzonder interesseert voor plan ten moet een bezoek brengen aan Thijsse's Hof. Daar laat de opzichter u de Primula's zien, die in het Oosten van ons land groeien, verder de gevlekte Doovenetel, het Longen- kruid, en meer planten, onbekend in deze streek. De vogens vertoonen in dezen tijd de aller grootste activiteit. De plantengroei is. wan neer we de weiden en de duinen en 't moeras in zijn geheel bezien, in JuniJuli op zijn mooist, wanneer de dagen het langst zijn. De vogelwereld moet het van het voorjaar hebben om de jongen groot te krijgen, deze moeten zich den geheelen zomer nog dik eten om den volgenden winter goed door te ko men. De valk jaagt, brutaal, boven mijn tuin, alleen 's ochtends vroeg natuurlijk. In Was senaar pakte een soortgenoot een lijster op een erf van een tuinderswoning! De reiger houdt zich niet op met zulke praktijken, vliegt statig zijn weg door het luchtruim naar zijn vischwater. Geen jan ,Jlaus Oberbayem" op de Antwerpsche wereldtentoonstellingéén der voornaamste ontspanningsplaatsen ter expositie. DE LIJDENSWEG DER KROATEN. GRUWELIJKE FOLTERINGEN. In den loop van het proces-Ma tjek, dat thans te Belgrado wordt behandeld, zijn verschillende verklaringen afgelegd over het foltersysteem, aat in de gevangenis te Agram zou bestaan. In het ..Beri Tag." heeft dezer dagen de oud-hoofdredacteur van de „Ihrvat", Slavko Gihlor, die thans in het buitenland woont, gruwelijke bijzonderheden meegedeeld over dit systeem. Wij ontlBenen aan het Hbld: De heer Ghilor vertelt, dat hij In het voor jaar 1829 met ongeveer honderd Kroaten in Agram werd gearresteerd. De politiegevan» genissen worden overvol met politieke ar restanten. Met hem in dezelfde cei W3S Barnarditsj opgesloten, die thans allcrle. onthullingen heeft gedaan. Terlng-patlënten lagen op den betonvloer; de politiearts dr. Farhasj weigerde zwaarzieken te helpen „Als je ziek bent, kun je crepeeren", was zijn antwoord. Des nachts schrokken we vaak wakker door ontzettend gegil, dat uit de verte tot ons doordrong. Het geluid kwam uit de folterkamer, waar de detectlven en politiebeambten de polititieke gevangenen martelden. Gewoonlijk werden zij overdag verhoord; maar wanneer iemand des nachts voor een verhoor werd gehaald, dan be- teckende dit, dat zoo iemand gefolterd zou worden, geregeld bijgewoond door den politie- prefect Bedeowiisj. In kelders werden ge vangenen gedood. Er bestaan beschiliende foltersystemen: het branden van kaarsen onder de voetzolen, het uit het lid drukken en trekken van armen en beenen enz. Ge» durende zulke folteringen liet men gewoon lijk een gramofoon lustig draaien. In den loop van zijn relaas deelt de Journa list oa. mede. hoe kolonel Begitsj door den polltleprefect Bedekowitsj en den plaatselij» ken commandant generaal Belimarkowltsj werd geranseld. Tenslotte werd Begitsj door gendarmen afgemaakt. Alle bekentenissen, aldus Gihlor, werden door folteringen afgeperst. In antwoord op protesten van de advocaten Pernar en Min-tas antwoordde de chef der politieke politie in Agram, Evjetha Horwat: „Wij moeten hen slaan, anders vernemen wij niets. Ik zelf sla niet, daar heb ik m'n menschen voor". De ergste vertegenwoordigers van de dic tatuur van Belgrado in Kroatië zijn onge twijfeld de plaatselijke commandanten gene raal Belimarkowitsj en de poli/tieprefect Bede kowitsj. Volgens den heer Gihlor heeft de Servische Oekraine verschillende aanslagen georganiseerd, die dan z.g. door Kroatische terrorisflln waren uitgevoerd, teneinde daar op nieuwe folteringen te kunnen gronden. De in Belgrado volkomen onschuldig aan geklaagde Kroaten zijn in de gevangenis op beestachtige wijze gefolterd, verklaarde die vogels is schadelijk. Ze vangen ln 'de eerste plaats zieke of achterlijke indivi duen, wat in het belang is ran de verbete ring van de soort. Er is groote behoefte aan broedplaateen. Nestkastjes. veel te laat opgehangen waren desondanks bewoond door mees en winter koninkje. Eén zoo'n kastje hangt vlak boven mijn brievenbus om te voorkomen dat de mees, als eerverleden jaar, in de bus zou nestelen. Dit geeft last en lawaai in huis, 's ochtends al bij de eerste zonnestralen. Wie vogels wil leeren kennen buiten, heeft een goeden kijker noodig en een boekje als het Vogelboekje van Thijsse of „Hoe heet die vogel" van Strijbos. Voegen we bij deze voorjaarsweelde nog de kleuren, die in parken en tuinen te zien uijn, de bloeiende appels, peren en kersen, het mooie weer, de opgewekte stemming van ieder die buiten is, dan ondergaan we weer met hart en ziel dien mooien tijd. het voor jaar. Wel moeten we te doen hebben met hen die. door ziekte of andere oorzaak, on vrijwillig dit alles niet kunnen zien, meer nog met hen, die nog op een zoodanig peil staan dat ze het niet zien kunnen, nog meer met hen die het meenen te zien en meenen goed te doen niet de bloeiende takken in al te groote hoeveelheid mee te moeten sleepen. Dat kan Ln onze dichtbevolkte streek slechts op zeer bescheiden schaal. Ook de wilde hyacinthen. nog zoo talrijk bij Beverwijk, worden aldaar te veel geplukt. Ook is het treurig dat met woningbouw nog zoo weinig met natuurschoon rekening gehouden wordt. Maar ook hierin is al voor uitgang te bespeuren, Nog een week met enkele warme dagen en de boomen hebben hun blad, de dennen hebben jonge loten, de iepenzaden dwarre len rond en het wilgenpluis waalt kilometers ver, we zitten dan in den zomer, die toch eigenlijk omstreeks Pinksteren begint. De tijd van nu tot Pinksteren is de mooiste voor onze streek, laten we nu geen Zondag thuis zijn, er is wel weinig vrije wandeling in onze streek, maar ze is er nog. De Zanderij vaart met het zwarte weggetje naar Kraantjelek ls zeer de moeite waard, verder de weg achter „Meerenberg" bij Santpoort, de on bebouwde gedeelten van het Naaldenveld. Groenendaal bij Heemstede. Velserbeek bij Velsen. Plezierige wandeling! C. SJPKES. Sto zuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 10 - TEL. No. 10758 Gihlor ten slotte. Thans staan zij voor een rechtbank, die doodvonnissen zonder hooger beroep uitspreekt. Hun geval is het geval van honderden en honderden onschuldige onder de Servische dictatuur gemartelde en ver* moorde menschen. ALLIANCE FRANïAISE. ANDRc BELLESORT OVER DUMAS PèRE. De laatste bijeenkomst van de Alliance francaise in dit seizoen was gewijd aan een lezing van den heer André Bellesort, alge meen-secretaris van de „Revue des Deux Mondes", over de Reizen van Alexandre Dumas Père. De heer Bellesort begon met een algemee ne schets te geven van het werk van Dumas, wien al heeft hij niet de pretentie van litte rair te zijn, groot verteltalent niet ontbreekt, die in zijn optimisme en enthousiasme her innert aan Rabelais. Dumas wilde ook niet historisch zijn, toch ls hij het in zekeren zin, zijn uitbeelding van de burgerij in „De Drie Musquetiers" bijvoorbeeld is zeer teekenend voor den tijd. waarin het speelt. En op zijn best is hij dikwijls juist in de minst gelezen werken, waartoe de reisverhalen ook behoo- ren. Dumas heeft een jeugd gekend en een tweede jeugd. De laatste duurde tot zijn dood toe. En in die tweede jeugd is hij het belangrijkst. Hij zelf is de centrale figuur in zijn verhalen. De heer Bellesort haalde daar van staaltjes aan, die zijn gehoor hartelijk deden lachen. De groote bekoring van zijn reisverhalen is meer de verteltrant dan de diepgaande beschrijving van wat hij gezien heeft. Want met historische bijzonderheden, met archeo logie en kunstgeschiedenis houdt hIJ zich. nagenoeg niet op. En landschapsbeschrijving geeft hij maar zelden. HIJ is geen dichter, geen wijsgeer, noch moralist of psycholoog. Hij is slechts verteller, doch een meesterlijk verteller. Zoo een die graag gezien is, als hij een herberg zou binnen komen en zich ln den kring der gasten schikken. Een, die er dan het centrum van zou wor den en de geheele conversatie beheerschen. Want overal weet hij ran mee te spreken. Hij is schier overal geweest en hij heeft met iedereen gesproken. HU kent alle overleve ringen en hij heeft van alles beleefd. Daar door heeft hU een niet alleen Fransche, doch Europeesche vermaardheid. Als een groot opmerker kon M. Bellesort Dumas niet schetsen, doch wel als een opti mist, een geestdriftige, een man met een goed hart. Dat verduidelUkte hij door het op bijzonder smakelijke wUze vertellen van eenige anecdotes, eenige grappen die Dumas uithaalde, een voordracht, die, aooals de voorzitter, de heer J. H. Sauveur die ook den spreker ingeleid had aan het slot opmerkte gevuld, overvuld was van geest. En de heer Sauveur sprak zeer zeker de meening van het vrU groote gehoor uit, toen hU zeide, dat meer nog dan naar de figuur van Dumas de belangstelling uitging naar de wijze, waarop de heer Bellesort over zijn werken gesproken heeft. Hoe die geappre cieerd is legde het publiek vast in een har telijk en langdurig applaus, dat het „Au revoir" van den voorzitter onderstreepte. TELEGRAMTARIEF MET DE WEST VERLAAGD. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 2 Mei het tarief der telegrammen naar Aruba, Bonaire, Cu rasao, St.-Martin en Suriname wordt ver laagd als volgt: '.gewone telegrammen f 1,25; Ned. regeeringstelegrammen f 0.62 1/2; uitge stelde telegrammen f 0.62 1/2; code-telegram men, catagorie B (CDEtelegrammen) f 0.83 1/2 per woord. De verlaagde tarieven zijn van toepassing bU verzending der telegrammen via Hol land-radio (rechtstr. radio-overbrenging tus- schen Amsterdam en Paramaribo of Am sterdam en Willemstad (Curacao) en bij ver zending via de Noord-Atlantische wegen en New-York-radio of Haïti. DE PERIODIEKE VERHOOGINGEN VOOR RESERVE - OFFICIEREN. De Hooge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal - het cassatieberoep van den reserve-officier D. Langenbach tegen het arrest van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. waarbij ontzegd is zijn vordering tegen den Staat der Ne derlanden tot toekenning van de periodieke verhoogingen, welke aan de beroepsofficie ren worden uitgekeerd, verworpen. ZATERDAG 3 MEI Stadsschouwburg. Comité uit de Vereeni- gingen, die de vredesgedachte propageeren. Opvoering van „Er staat geschreven", 8 u. Gebouw Bloemhof. Kinderkoor „Jong Ex celsior". Uitvoering. 8 uur. De Nijverheid. Tentoonstelling. Carrosserie- teekenen. Opening 1.30 uur nam. Palace. „Het lied van de Zuidzee'" Tooneelï De 5 Uschakows. 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Thcater. Het Nederlandsch Revue- Gezelschap met: „Ga je mee lachen". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater. „Hal-Tang". Too- neel: Mac Ellerk Compagny 2.30, 7 en 9.15 u. Standaard-Theater. „Montana Bill" en „De Jantjes in China". Tooncel Mr. Bosani 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 4 MEI Stadsschouwburg. Operette: „Das Marchen vom Glück". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 5 MEI Stadsschouwburg. „Zooeven verschenen". Kleine Houtstraat 12. N.V. Manufacturen, Bedden en Tapijthandel „De Kroon", aan deelhoudersvergadering, 2 uur n.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrü«

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5