KONING ALFONSO EN BERENGUER, BUITENLAND Wie regeert? APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175. LETTEREN EN KUNST AMERIKAANSCHE GEVANGENISTOESTANDEN Doorzitten PUROL Fa. VOS ROUWENS BEE - VAC KLOPVEEGZUiGER f 138.— AGENDA HAAkLEivi S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 5 MEI 1930 Unamuno houdt een heftig betoog tegen de monarchie. En niemand belet hem het spreken. Relletjes in Madrid. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er werd den laats ten tijd van monarchis tisch Spaansche zijde druk propaganda ge maakt, met de groote demonstraties in Ma drid en elders ten gunste van de monarchie. Het is echter duidelijk, dat deze berichten zeer overdreven geweest zijn; de afgeloopen week heeft geleerd, dat de oppositie zich op het oogenblik danig roert De republikeinsche professor Unamuno heeft in een der grootste bioscopen van Madrid voor een auditorium van ongeveer 4000 personen een rede gehou den, waarin hij zijn aanvallen op den koning hernieuwde. Hij vergeleek daarbij den koning met een steen op een voetbalwedstrijd. Interrupties, zooals „Weg met den koning" werden her haaldelijk gehoord. Een incident geschiedde toen een 2030-tal jonge monarchisten de zaal binnendrongen en bij het daarop ont staande handgemeen de leider der socialisten Prieto, licht verwondden. Pogingen tot het vormen van een demonstratie-optocht kon den door de politie verhinderd worden. Van een openbaar gebouw werd echter de roode vlag geheschen en er werden 25 perso nen gearresteerd. De positie van den koning en die der regee- fring is dus zeker niet zoo hecht, als men door de berichtgeving van de vorige week zou kun nen veronderstellen. Zeer merkwaardig is het, dat van overheidswege niets gedaan is, om Unamuno den mond te snoeren Bij een zelfde gelegenheid heeft Beren- guer, de Spaansche premier, eveneens nage laten in te grijpen Er gingen toen geruch ten, dat hij in conflict zou zijn geraakt met den koning. Zou men uit dezen gang van zaken de gevolg trekking mogen maken, dat Berenguer inder daad een regeerder is die niet onder invloed van den koning staat? Of is het waarschijn lijker, dat de passieve politiek door den Êb- ning geïnspireerd werd? Het één zoowel als het ander is mogelijk. De Spaansche politiek is immers steeds romantiek getint geweest, en nimmer heeft men zich een duidelijk beeld kunnen vormen van de ware beteekenis van koning Alfonso. L. A. Begin der vijandelijkheden in China. LONDEN, 3 Mei (VD.) Uit Shanghai wordt gemeld, dat daar bericht is ontvangen dat de lang verwachte botsing tusschen de opstandige troepen in Noord West China en het leger van de Nanking regeering eindelijk heeft plaats gevonden Langs de spoorlijn Tientsin—Tukau—Lunghai zijn de gevechten in grooten omvang begonnen. Twee vlieg tuigen wierpen bommen op vijandelijke, troe pen die ten Westen van Sjangtoeng de Gele Rivier wilden overstaken. Pantserkruiser B. De eerste lezing van de begrooting voor 1930 is besloten met de verwijzing naar de begrootingscommissie. De spreker, die voor de Democraten 't woord voerde, wees evenals de spreker van 't Centrum, het plaatsen van den eersten termijn voor den bouw van den pantserkruiser B op de begrooting voor het loopende jaar af, terwijl de sprekers van de Duitsche Volkspartij en de Economische Partij zich vóór de verleening hiervan ver klaarden, aldus de Tel. Dientengevolge moet met de mogelijkheid rekening worden gehou den. dat in tweede lezing d^pantserkruiser termijn verworpen wordt. Zooals bekend, zal dit echter geen ernstige politieke moeilijk heden met zich brengen. Nieuwe onlusten in Britsch- Indië. LONDEN. 3 Mei (VD.l De vroegere Pre sident van de Indische Wetgevende Vergade ring Patel, die zich bij de beweging van Gandhi aangesloten heeft, werd bij zijn aan komst te Calcutta door vertegenwoordigers van het Congres ontvangen en in optocht door de stad gevoerd De politie dreef de me nigte uit elkaar, waar bij vele personen ge wond werden Te Lahore, Muitan en Amaritsar werd he den voor de slachtoffers van Pcschawar een treurdag gehouden. Te Amaritsar is het daarbij tot ernstige onlusten gekomen Er werden vele personen, o.w, cok twee leden der Congrescommissie, gearresteerd. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING N.V. PLANNEN TOT OVERNEMING DOOR DE TWENTSCHE BANK. Naar wij vernemen heeft De Twenische Bank N.V. een begin van uitvoering gegeven aan een bij haar gerijpt voornemen tot over name der zaken van de tot dusverre met haar verbonden banken, waartoe ook behoort de Haarlemsche Bankvereeniging N.V., van welke instelling De Twentsche Bank sedert jaren de grootste aandeelhoudster is. Ten einde tot deze overneming van zaken te geraken heeft De Twentsche Bank aan de aandeelhouders van genoemde instelling een bieding op hun aancieelenbezit gedaan, met gelegenheid tot omruiling, onder bepaalde voorwaarden, van h.un aandeelenbezit in aandeelen De Twentsche Bank. Door overneming van deze en andere aan deelen wordt het geplaatste kapitaal van De Twentsche Bank vergroot met nominaal 4.000.000.en daarmede gebracht op 40.000.000.—. De gelegenheid om van de aanbiedingen te dezer zake door de Twentsche Bank gedaan, gebruik tc maken, wordt voor aandeelhou ders der Haarlemsche Bankvereeniging N.V. opengesteld tot uiterlijk 15 Juni as. Het ligt in de bedoeling van De Twentsche Bank om, na het verstrijken van dien ter mijn, aan hen, die van de aanbieding hebben gebruik gemaakt-, de aandeelen De Twent sche Bank, deelende in het volle dividend over 1930 uit te reiken, en om eveneens nog in den loop van dit jaar alle noodige alge- meene vergaderingen van aandeelhouders der verschillende instellingen te doen plaats hebben, ten einde nog vóór 31 December 1930 te geraken tot overdracht van activa en pas siva dier instellingen aan de Twentsche Bank N.V. De balans van De Twentsche Bank per 31 December 1930 zal dan kunnen omvatten de cijfers van het geheele net harer kantoren in Nederland, bestaande uit hare thans reeds gevestigde kantoren te Amsterdam, Rotterdam 's-Gravenhage, Almelo, Dor drecht, Enschedé, Hengelo. Oldenzaal, Utrecht, Zaandam en Zwolle en van de kan toren der met haar te fusioneeren zes ban ken te Aalsmeer. Alkmaar, Beverwijk. Bloe- mendaal. Delfzijl, Deventer. Edam, Emmen, Geleen, Goor, Groningen, Haarlem, Heem stede, Heerlen, den Helder, Hillegom, Hoofd dorp, Hoogeveen, Hoogezand-Sappemeer, Katwijk, Leiden, Lisse, Maastricht* Musselka- naal, Noordwijk, Pui-merend, Roermond, Sas- senheim, Schagen, Sittard, Stadskanaal, Ter Apel, Veendam, Venlo, Weert. Winschoten, Winterswijk. IJmuiden en Zandvoort. Directie en Commissarissen van de ban ken in quaestie betuigen, blijkens de verzon den circulaires hun instemming met de hier- omschreven plannen van De Twentsche Bank zoodat kan worden aangenomen, dat deze op vlotte wijze zullen worden verwezenlijkt. De hiervoor bedoelde aanbiedingen van De Twentsche Bank aan aandeelhouders van de Haarlemsche Bankvereeniging zijn dat een aandeelhouder van de Haarlemsche Bank vereeniging zal kunnen ontvangen 115 pCt. of f 1.150.per aandeel van 1.000.- in con tanten. dan wel, naar keuze, een aandeel van de Twentsche Bank ad 1.000 deelende in feet volle dividend 1930, tegen inlevering van één aandeel der Haarlemsche Bankvereeni ging van gelijk nominaal bedrag, met bijbe taling van 150.per stuk van 1000. De Twentsche Bank is bereid om, desge- wenscht, in plaats van aandeelen harer in stelling op naam, certificaten aan toonder harer aandeelen in coupures van 1.000.— respectievelijk 500— bij de inwisseling uit te reiken. Circulaires, deze aangelegenheid betref fende, zijn verkrijgbaar aan de kantoren van de Haarlemsche Bankvereeniging, waar ook elke verdere inlichting zal worden verstrekt. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 6 Mei 1930 des avonds van 8 13 9.15 uur door den heer George Robert. 1. Toccata F gr. t„ J. S. Bach. 2. Cïacona, Joh. Pachelbel. 3. Choralvorspiel: S. Karg-Elert. „Christe, du Lamm Gottes". a. Im Stile Pachelbels. b. Canzona. 4. Improvisation, S. Karg-Elert. 5. Lamentation, A. Guilmant. 6. Toccata, Th. Dubois. DE „AANDEELHOUDER" GEPAKT. NA EEN TWEEDE GEVAL VAN OPLICHTING Zaterdag werd bij de politie aangifte ge- daane dat een man bij een Juffrouw kamers gehuurd had. Na aldaar gegeten te hebben, is de man heengegaan zonder terug te kee- ren. De juffrouw bemerkte na eenigen tijd, dat zij een bedrag van 3 gulden miste. Daar er. zooals onze lezers weten, dezer dagen een soortgelijk geval is gepleegd, had de politie reeds een onderzoek ingediend. In verband hiermede is aangehouden A. v. d H,. gedomicileerd te Eindhoven, die bekende den gouden ring en het gouden horloge bij den behanger te hebben buitgemaakt. Het horloge had hij verkacht. bij een hor logemaker, waar het naderhand is opge spoord. De min is in bewaring gesteld. HET TEKORT BIJ DEN ALG. STUCADOORSBOND. GEEN VERVOLGING TEGEN DEN OUD-PENNINGMEESTER ADMINISTRATEUR. Naar men zich herinnert werd eenige maan den geleden een tekort van f 50.000 ontdekt in de kas van den Algemeenen Nederland - schen Stucadoorsbond, in verband waarmede door de justitie een onderzoek werd inge steld, waarbij ook betrokken werd de oud penningmeester^admlnistrateur De Z. Naar wij thans vernemen heeft de Justitie geen termen aanwezig gevonden om teger. de Z. een vervolging te doen plaatsvinden, omdat naar de advocaat van De ZMr Tj. Mobach te 's Gravenhage ons mededeelde, niet gebleken is dat De Z. zich aan fraude heeft schuldig gemaakt, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT I® TEL. 10756 KUNST ZIJ ONS DOEL. POPPENSPEL. KUNO EN GINEVRA. In een hoek van het kleine tentoonstcl- lineszaaltje van het Waaggebouw stond Za terdagavond de poppenkast, de onvervalsch- te. ouderwetsche poppenkast, en wij, groote menschen, zaten nog eens als op een kin dervisite in een gezelllgen kring bij elkan der in afwachting van 't spel, dat de poppen voor ons zouden spelen Doch het waren nu niet Jan Klaassen en Kathrijn, die voor ons optraden, we kregen ook niet Pierlala in de kist. neen. het waren de ridder Kuno en de edelvrouwe Ginevra. die ons een spel van liefde, list en trouw vertoonden, en ons lieten zien, hoe ook in de middeleeuwen reeds één vrouw tien mannen te slim kon zijn. Het was een vermakelijk spel van poppen zonder eenige pretentie. Geen marionetten, die door draden van boven worden bewo gen en de menschelijke bewegingen zoo na tuurgetrouw mogelijk nabootsen, maar heel gewone poppen zonder beenen, die net als Jan Klaassen van uit de poppenkast be neden door onzichtbare vertooners tot leven worden gewekt. Het is alles veel primitiever dan bij marionetten, maar het behoeft daar om niet minder grotesk te zijn. De poppen hebben alleen maar hun hoofd en him stun telige armpjes ter beschikking om te actee- ren, maar hoe koddig het effect reeds met deze simpele middelen kan zijn, bewees ko ning Sigismond, de pop met een hoofd als een varkenskop, waarom wij hartelijk hebben gelachen. Deze pop hulde aan den ver- tooner, die Sigismond tot leven bracht was de acteur temidden van dilettanten. Kostelijk waren de bewegingen van dezen ouden vorst, die op zijn tachtigste jaar op zijn onverwachtst het vadergeluk ten deel valt Zooals hij met zijn handje telkens langs zijn knobbel-neusje wreef of in wanhoop zijn beide handen naar zijn gekroonde hoofd bracht, was werkelijk grotesk En hoe verma kelijk was het luisteren van Zijne Majesteit naar de wonderlijke verhalen, die ridder Kuno en de slotvoogd hem opdischten. Het oude hoofd schokte telkens in verbazing op en neer en de pop werd waarlijk tot het beeld van de seniele onnoozelheid. Wat het poppenspel kan zijn, hebben wij in Koning Sigismond gezien! De vertooner van deze pop had het tot een virtuositeit ge bracht, waarbij de anderen ver ten achter bleven Het meest nabij kwam hem nog de slotvoogd. De bewegingen van Kimo en Gi nevra waren nog te primitief en te onbe holpen, maar het gold hier een première en ook dit zal op den duur dus zeker beter wor den. Er waren onder deze poppen enkele, die uitstekend geslaagd genoemd mogen worden. Koning Sigismond met zijn gekroond var kenskopje en zijn bobbelneus was ook als pop de primus in dit poppenspel. Zeer gees tig was ook de uitvoering van den schaap- achtigen hoveling, wiens mond enkel één breede spleet was. En Ginevra, de edelvrouwe met het goud-blonde haar was een pop, waarvan het witte kleed in breede plooien naar beneden viel, waardoor zij zich met zwakvrouwelijke statie door haar lustoorden wist te bewegen. Van den heer F. H. Smit was het zeer ver makelijke libretto, dat vol onverwachte ver rassingen zit! Als bijzonder geslaagde effec ten in dit poppenspel noem ik het voorbij trekken van den ridderstoet een inter mezzo van goedgesneden schimmen en de geestige wijze waarop de pelgrim zich „ontpopte" als de werkelijke vader van Ki mo. De voordracht van het libretto kan nog wat genuanceerder en rustiger. Sommigen spraken nu en dan nog wat te vlug en te vlak zoodat enkele pointes van den aardigen tekst niet geheel tot hun recht kwamen. Maar ook dit zal op den duur bij meer spelen verbete ren. Want het lijkt mij wel zeker, dat de vertooning van dit poppenspel eenige malen herhaald zal worden, te meer, omdat de op brengst ten goede komt van het fonds tot steun voor leden van Kunst Zij ons Doel, die door ziekte niet in staat zijn te werken. De heer Boot bracht na afloop hulde aan allen, die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen avond, in de eerste plaats aan den heer Smitden geestelijken - en geestigen - va der van Kuno en Ginevra en aan den heer en mevrouw Roovers, de vervaardigers der poppen. Het hartelijke applaus na deze woorden bewees, dat de aanwezigen zich met dit poppenspel uitstekend hadden vermaakt. J. B. SCHUIL. STADSSCHOUWBURG. „ER STAAT GESCHREVEN Het comité uit de Haarlemsche vereeni- gingen die de Vredesgedachte propageeren, had tot het Schouwtooneel het verzoek ge richt in Haarlem nog een vertooning te ge ven van Jaap van der Poli's stuk; „Er staat geschrevenHet Schouwtooneel heeft het risico geheel voor eigen rekening ne mende, aan dit verzoek voldaan, en Zater dagavond voor een 200 goed als uitverkocht huis, de reprise van dit stuk gegeven. De heer J. B. Schuil heeft stuk en vertooning reeds beschreven. Wij kunnen dus volstaan met de mededeeling dat het publiek „Er staat geschreveneen uiterst aandachtig gehoor verleende en in ieder bedrijf enthou siast applaudisseerde. Na afloop werden mevrouw de BoerVan Rijk bloemen aangeboden. De heer Wester- veld heeft den avond geopend met een krachtige aanbeveling voor de vredes- en ontwapeningsgedachte. DE TYPHOON IN JAPAN. TOKIO. 4 Mei (VD.) Tot nu toe qjn reeds 107 lijken van bij de typhoon, welke reeds meer dan 40 uren boven Zuidelijk Sa- challn en het eiland Hokkaido woedt, om het leven gekomen slachtoffers geborgen. Een Japansch schip dat Nagasaki had verlaten en vergaan zou zijn, is thans zonder a%-erij in een Japansche haven binnengeloopen. De Japansche keizer heeft bevolen, dat bijzondere fondsen ter beschikking moeten worden gesteld van de familieleden der bij de ramp om het leven gekomen slachtoffers. Opstanden van gevangenen. De Prison welfare Association. De staatsgevangenis te Auburn. Overbevolking der gevangenissen. Voor 33 millioen dollar nieuwe tuchthuizen. (Bijzondere correspondentie). New-York, April. Het gist ln de Amerikaansche gevangenis sen. Een geest van onrust en ontevredenheid is overal merkbaar. De moraal van de ge vangenen is ondermijnd. Hun lijdelijk verzet wacht dikwijls maar op een gelegenheid, om tot openlijk verzet over te gaan. Ondanks traangas bommen, troepenmanifestaties en machinegeweren worden telkens opnieuw po gingen ondernomen, om uit te breken. Onder de „levenslangen" heerscht de leuze: Beter een ellendig einde, dan een ellende zonder einde. Veelvuldig en veelsoortig zijn de oorzaken, die tot dezen toestand hebben geleid. Wel zijn gevangenisopstanden in Amerika tradi tioneel, maar in de afeeloopen dertig jaren kwamen zij betrekkelijk zelden voor. Het jaar 1929 echter heeft, in dit opzicht een nieuw record en een bloedig record te zien gegeven, immers alleen in den staat New- York waren drie groote uitbarstingen te ver melden, die niet dan na ernstig bloedvergie ten onderdrukt konden worden. Vijf ernstige opstanden deden zich in andere staten voor. Geen enkele gevangene is er bij ont komen; degenen, die er werkelijk in slaag den, de vlucht te nemen, werden vril snel weer gegrepen. Het resultaat was dus in alle gevallen tamelijk armzalig. Maar desniette min is de geest van verzet niet te breken. Om dezen toestand goed te kunnen begrijpen, moet in aanmerking worden genomen, dat er in het Amerikaansche gevangeniswezen twee systemen bestaan, die hun doel. gelijktijdig met de bestraffing van den gevangene, hem tevens zedelijk te verbeteren, met totaal verschillende methoden trachten te bereiken. De vertegenwoordigers van het eene systeem gelooven aan een verbetering met geweldmid- delen, zooals scherpe vonnissen en zware disciplinaire straffen in geval van kleine mis drijven in het tuchthuis zelf. De andere groep echter, die als die der gematigden kan wor den aangeduid en in het bijzonder in den staat New-York sterk is. tracht haar doel door goedhartigheid, mildheid en graties te bereiken. Deze groepen liggen vrij geregeld met elkaar overhoop. Zij kunnen het over een gemeenschappelijke gedragslijn niet eens worden, daar haar werkwijzen te zeer ver schillen. Sinds een Jaar ongeveer is de eerste groep aan het roer. die onmiddellijk het werk van de .Prison welfare Association", waarin de gematigder elementen zijn georganiseerd en die vele jaren voor het opbouwen van haar werk noodlg had, vernietigde. Iedere nieuwe uitbarsting geeft haar aanleiding tot krasse maatregelen. In het algemeen en in het bij zonder in den staat New-York zijn de oorza ken van de talrijke uitbarstingen de volgen de: 1. De ten deele honderd jaar oude gevan genissen, die sindsdien bijna niet werden verbeterd; 2. de ontstellende overbevolking van de meeste gevangenissen; 3. de omvang van de straffen, die de laatste jaren onge veer is verdrievoudigd; 4. de afschaffing van de kwijtschelding van een deel der straf aan gevangenen, die zich behoorlijk gedragen; 5. het ten deele zeer slechte eten. Voor de voe ding van een gevangene is door de regeering een bedrag van slechts 21 cents per dag toe gestaan. Dit meer dan veertig jaar geleden vastgestelde tarief werd ondanks de alge- meene stijging van de kosten van levenson derhoud niet verhoogd. 6. In alle gevangenis sen heerscht groot gebrek aan werk. De ge vangenen hebben daardoor te veel tijd voor zichzelf en daardoor gelegenheid, op slechte gedachten te komen; een groot percentage van alle Amerikaansche gevangenen kan nauwelijks zes uur per dag bezig worden ge houden; hun belooning is op slechts 1.5 cent per dag vastgesteld; wegens de schaarschte van werkgelegenheid worden dikwijls drie of vier man aan een werk gezet dat door één man verricht zou kunnen worden. 7. De al leen in den staat New-York geldende bepa ling, die iederen rechter noodzaakt, een mis dadiger, die driemaal gestraft is. levenslang te geven. Verzachtende omstandigheden of latere gratie zijn uitgeschakeld. Ook met den omvang van de vroegere straffen wordt geen rekening gehouden; de wet kent in dit op zicht geen nuances. 8. Het aantal bewakers is in alle inrichtingen te klein. Zij zijn voor hun moeilijke taak onvoldoende opgeleid Politieke relaties en hulp hebben hen in vele gevallen aan hun ambt geholpen, dat zij deswege beschouwen als een sinecure. De groote New-Yorksche staatsgevangenis Auburn kan als de beste illustratie voor de juistheid van deze acht redenen dienen: im mers in een half jaar tijd vonden hier twee ernstige uitbarstingen plaats, die na uren lange gevechten met moeite onderdrukt kon den worden. Verscheidene bewakers lieten er het leven bij, ook talrijke gevangenen wer den gedood; zeven andere werden wegens moord voor den rechter gebracht en drie hunner ter dood veroordeeld. De gevangenis Auburn, die na een arbeid van verscheidene jaren in het jaar 1816 eindelijk werd vol tooid, staat op vochtigen, ongezonden grond en wordt door alle veroordeelden gevreesd. Kleine cellen zonder ramen wachten hen hier. Geen zonlicht dringt binnen, ventilatie ontbreekt geheeL Weinig frlssche lucht dringt naar binnen door de spleten van de zware ijzeren deuren. 1700 menschen leven er zoo in deze cellen, die voor ten hoogste 1250 personen zijn bestemd. Velen zijn daar door genoodzaakt, ln de steenen gangen zon der voldoende bedekking te slapen Juist hier in Aubum zijn de gevaarlijkste misdadigers onder dak gebracht. De toestanden in Aubum zijn ook voor vele andere Amerikaansche ge vangenissen typisch. Statistici hebben vastgesteld, dat de over bevolking der gevangenissen varieert van 77 tot 121 pet. In de gevangenis van Atlanta b.v. die op 1712 gevangenen is berekend, zitten er 3787, in die van Indiana zijn er 2158, of schoon er maar plaats is voor 1200 en in de overige inrichtingen is de toestand niet veel beter. Deze overbevolking wordt ten deele toe- eeschreven aan de prohibitie wet. die naar men meent tot toeneming van de criminali teit heeft geleid. Maar aan den anderen kant is herhaaldelijk gebleken, dat er een zekere eensgezindheid bestaat tusschen politie. Justitie en misdadigers; slechts 8.8 procent van de gearresteerden zijn de laatste jaren inderdaad ook veroordeeld In een Jaar tijd werden in New-York 8144 personen gear resteerd, 4778 of 58.7 pet. daarvan werden bij het voorloopig onderzoek al wegens ge brek aan bewijs in vrijheid gesteld, tegen 10 pet. werd geen rechtsingang verleend, 20 pet. moesten later worden vrij gelaten, zoo dat er tenslotte maar 11 pet. werden veroor deeld. Dit percentage is echter nog gunstig in vergelijking met dat van de andere groote steden, waar het gemiddelde nog lager is. Geen wonder, dat in de groote steden in vloedrijke comités van bankiers, zakenlieden en industrieelen aandringen op scherpere rechtspleging. Volgens toonaangevende Ame rikaansche juristen zijn onder de veroor deelden nog niet eens de gevaarlijkste ele menten te vinden; vele in vrijheid gestelden moeten veel meer op hun kerfstok hebben. Door de stichting van tal van nieuwe ge vangenissen zal nu althans de verschrikke lijke overbevolking worden tegengegaan. De staat New-York alleen heeft daar 33 mill, dollar voor noodig, die in 1935 opgebracht moeten zijn. 15 mill, dollar zijn voor een mo derne gevangenis in Attica noodig en voor verbeteringen aan andere instellingen. Een ander vraagstuk, dat oplossing eiseht is dat betreffende de betaling van het go- vangenlswerk. Het tegenwoordige tarief van 15 cent per dag diende tot ten minste 25 cents verhoogd te worden, om zoo de armste gevangenen in de gelegenheid te stellen, iets te sparen en kleine uitgaven te doen. Op het oogenblik heeft wel iedere gevangene het recht drie dollar por week uit eigen midde len voor allerlei doeleinden te gebruiken, maar daar kunnen alleen de welgestelden ge bruik van maken; de on bemiddelden moeten toezien. Maar voor deze vraagstukken op bevredigende wijze worden opgelost, moeten de Amerikaansche wetgevers waarschijnlijk eerst door nog ernstiger onlusten worden opgeschrikt. Bajonetten, giftgasbommen en machinegeweren mogen wel een oogenblik helpen, op den duur kunnen zij het netelige vraagstuk echter niet oplossen. Een van de gevangeniscommissarissen van den staat New-York, majoor Philip Roosa, verzekert, dat men deze betreurenswaardige omstan digheden terstond meester kan worden, in dien men maar gelegenheid heeft, de gevan genen individueel te behandelen. De ernstig ste misdadiger is derhalve dit is tenminste het oordeel van de „Nation" de staat New- York (Nadruk verboden). IJMUIDEN. VISSCHERIJOPBRENGSTEN. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksafslag 15 stoom trawlers en 1 kotter, 5 beugers en 22 loggers. De besommingen waren: Christine f 3000. Rotterdam IJM 100 f 4100. Amsterdam UM 58 f 2300. Shamrock f 2200, Paris f 700. Pan f 1200, Urana f 2600, Aneta f 2600, Timmers Timmers f 3200, Oostzee f 1800, Maasmond f 1800, Mascotte f 1200, Zaanstroom IV f1000, Bergen f 3400, Odin f 6600 (Uslandschc ver- sche visch). Kotter E 270 f 791. Beugers: VL 85 f 1270. VL 39 f 1170, VL 50 f 1175. VL 80 f 1145. VL 144 f 1080- Loggers: SCH 368 f160. KW 55 f 405. KW 102 f 435, VL 48 f 465. VL 105 f 605, VL 124 f 450. VL 22 f 475. VL 130 1 505. VL 97 f 465. VL 135 f 430, VL 36 f 465, VL 43 f 550. VL 95 f 445. VL 33 f 350. VL 45 f 355, VL 173 f 485, VL 16 f 390. VL 110 f 390, VL 24 f 590, VL 320 f 340, VL 25 f 490, VL 138 f 305 INBRAAK In den nacht van Zondag op Maandag is Ingebroken ln het magazijn van de firma ParlevUet aan de Zuidzijde van de Vlsschers- haven Uit een winkellade wordt een bedrag van ongeveer 25 gulden aan klein geld ver mist. Tot nu tot heeft men nog niet kunnen ont dekken op welke wijze de dieven het perceel zijn binnengedrongen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doorzitten bQ wielrijden verzocht en geneest men met Doos 30, 60, Tubc 80 ct. CROOTE HOUTSTRAAT IS - TEL. 15497 MAANDAG 5 MEI Stadsschouwburg. „Zooevcn verschenen". 8 uur. Kleine Houtstraat 12 N.V. Manufacturen, Bedden en Tapljthandel „De Kroon", aan deelhoudersvergadering. 2 uur n.m. Palace. „Het lied van de Zuidzee"' Tooneel: De 5 Uschakows. 8.15 uur. Luxor-Theater. Het Nederlandsch Rcvuc- Gezelschap met; „Ga Je mee lachen." 8.15 u. Rembrandt-Theater. „Hal-Tang". Too neel: Mac Ellerk Company. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „Montana Bill" en „De Jantjes in China". Tooneel Mr. Bo6ani 8.15 uur. DINSDAG 6 MEI Gcm. Concertgebouw. H. G K. en H. O. V. Uitvoering IXde Symphonic van Beethoven, 8 uur. Kloppersingelkerk. Radio-avond, met me dewerking van de C. O. V. zangers en het Strijkorkest Hogenbirk. Spreker: Ds. S. Do- tema. 8 uur. Noorderkerk (Velserstraat). Solistencon cert. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan- dags, toegang vri'

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5