1mJwüc(&Ó CïmmOtac/wii STADSNIEUWS N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING DE WEG TOT HET HART HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 MEI 1930 DE HULDIGING VAN DEN HEER P. KALBFLEISCH. AMBTENAAR, WAAR DE GEMEENTE TROTSCH OP IS. Ter aanvulling op wat wij Zaterdag wegens het vroege uur van verschijnen van ons blad slechts in het kort konden meedeelen van de huldiging van den heer P, Kaibfleisch, refe rendaris, chef der afdeeling Onderwijs en Verkiezingen der gomeentc-secretarie ter ge legenheid van zijn 50-jarig jubileum in ge meentelijken dienst, strekke het volgende. De gemeente-secrctarise Mr. Th. A. Wesstra zelde als eerste spreker ongeveer het vol gende: Er is een reden van bijzonderen aard om u te huldigen, want zeer velen zijn er, die r.ooit aan een Jubileum als dit toekomen. Het behoeft ons niet te verwonderen dat uw 50- jarige werkzaamheid niet nagelaten heeft in brceden kring bewondering te wekken. Spreker releveerde eenige details uit het leven van den heer Kaibfleisch. Hij herin nerde aan diens jeugd in het weeshuis te Veere, die niet zoo makkelijk was als die van de tegenwoordige jongelui, docli waaraan ook goede herinneringen verbonden zijn, getuige de aanwezigheid van de weesmoeder van den jubilaris bij deze plechtigheid. De ambtenaren van nu kunnen aan den heer Kaibfleisch een voorbeeld nemen, want niet ieder kan zeggen op een dag als deze: „Dat is inet Gods hulp mijn eigen werk ge weest". Gij droeg den maarschalksstaf op 13- jarlgen leeftijd reeds in uw ransel en te I-laar Jem hebt gij hem met eere gehanteerd. Komende tot den Haarlemschen tijd van den jubilaris die drie kwart van zijn dienst tijd in beslag neemt memoreerde Mr. Wesstra ae groote uitbreiding van de afdeeling On derwijs en Verkiezingen waaraan de heer Kaibfleisch zich altijd wist aan te passen. Op hem was niet van toepassing wat een wrang humorist eens gezegd heeft over het werken van ambtenaren. Ilem staat slechts voor oogen, dat werk dat af moet ook afgemaakt worde. Daarom was met de ambtenaren de heer Kaibfleisch zoo'n groote steun voor spreker. Streng waart gij voor uzelf cn streng voor anderen. Mr. Wesstra roemde de stylistische eigenschappen van den heer Kaibfleisch, zijn taal-, wets- en feitenkennis Dit alles stem pelt u tot een ambtenaar, waarmee de ge meente Haarlem zich terecht kan geluk wenschcn. In het bijzonder vestigde spr, nog de aandacht op den arbeid van den heer Kaibfleisch als auteur. Zijn commentaar op de kieswet maakte zelfs een minister tot de zijne. De gemeente-secretaris zei tenslotte te ho pen. dat tot den tijd dat de heer Kaibfleisch moet heengaan hij opgewekt zal verder werken. Als plaatsvervanger van den burgemeester, die ultstedlg was vervulde Mr. Wesstra de aangename plicht om den jubilaris mede te deelcn, dat het de Koninging behaagd heeft hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau (Luid en langdurig applaus). Spreker wensohte den jubileerenden amb tenaar geluk hiermede en vestigde er de aan dacht op, dat dit een unicum is in de geschie denis van de Haarlemsche secretarie. Het cereteeken in klein formaat speldde Mr. Wesstra daarna den heer Kaibfleisch op de borst. De aanwezigen hieven drie hoera's aan. De wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg was de tweede spreker. Deze herinnerde er aan, dat de weg van 50 jaar niet altijd even gemakkelijk was, de weg van jongsten bediende in de kleine secretarie te Veere tot chef van een afdeeling in de vijfde plaats des lands. Dit was een mooi weg, doch een van veel inspanning. Vele wijzigingen in het kiesstelsel heeft de jubilaris bijgewoond, hij is. doorkneed ook in onderwijszaken, de vraagbaak van iedereen geworden. Het is spr. een voorrreclit, don heer Kaib fleisch geluk te wenschen en de hoop uit te spreken dat de gemeente nog eenige jaren kan profiteeren van zijn werkkracht. Met de beste wenschen voor de toekomst besloot de heer Roodenburg Volgende spreker was de heer H. A. van A b s. hoofdcommies der 8e afdeeling, de oudste ambtenaar in dienstjaren, die er aan herinnerde, dat de heer Kaibfleisch de oud ste ambtenaar is ter secretarie. De gemeente zoolang en zoo te dienen is een voorrecht, dat slechts weinig ambtenaren beschoren is. Deze spreker vestigde er ook de aandacht op, dat de heer Kaibfleisch de eerste was, die een cursus te Haarlem opende in gemeente administratie Spr. zelf heeft na het eindigen van die cursus persoonlijk nog les van den heer Kaibfleisch ontvangen. Voor de pleeg moeder van den jubilaris, die ook sprekers pleegmoeder was, bood spr. de beste wenschen aan. Namens de ambtenaren schonk de heer Van Abs een schilderij van da Groote Kerk, vergezeld van een gecaliigrafeerd album. Vervolgens sprak de heer C. B. M. S c ga a r, hoofdcommies, plaatsvervangend chef der afdeeling Onderwijs, die van zijn vreugde over deze huldiging getuigde. Ook hij sprak van de waardeering die de ambtenaren voor hun chef koesteren. Ook sprak de oud-burgemeester van Haar lem Jhr. Mr. J. W. G. Boreelvan Hoge- 1 an den, de eenige aanwezige, die indertijd meegewerkt heeft tot de benoeming van den heer Kaibfleisch, en die een vertrouwen in hem stelde, dat nooit beschaamd is. Hij stel de de buitengewone verdienste van den re ferendaris voor de gemeente Haarlem in het licht. Alvorens de jubilaris zelf aan het woord kwam sprak de heer Kluizenaar, oud medeleerling van den heer Kaibfleisch te Veere. Hij haalde oude herinneringen op, die af en toe een hartelijken lach door de oude Raadszaal deden klinken. De heer Kaibfleisch heeft tenslotte, zeer onder den indruk woorden van dank ge sproken. Hij grondde zijn toespraak op het woord van Salomo, „Het eind van de dingen is beter dan het begin." Groote blijdschap en dankbaarheid vervul len spreker over den afgelegden levensweg. Een tevreden ambtenaar is hij. Vijftig jaar was ik in publieken dienst van drie gemeen ten, zonder onderbreking. Reeds veertig jaar geleden verlangde spre ker in Haarlem, de bloemenstad te wonen. Zes burgemeesters heeft spr. tot superieuren ghad, met alle andere overleden ambtena ren gedenkt hij hen in weemoed. In het bij zonder herdacht hij de samenwerking met Jhr. Boreel van Hcgelanden. Ook onder zes secretarissen heeft de heer Kaibfleisch gewerkt, waarvan er eveneens vier overleden zijn. Zeven achtste van den lof door Mr. Wes stra hem gebracht wil de heer Kaibfleisch overdragen op de ambtenaren der 5e afdee ling, die hij zeer dankbaar is. Spr. dankte de wethouders van Onderwijs Mr. Th iel, den heer Loosjes, Mr. Bruoh en den heer Roodenburg voor hun medewerking. Spreker is buitengewoon getroffen door de symboliek in het geschenk van de gemeente, een bord met het opschrift „Woeker met tiw tijd". Samenwerking met den gemeenteraad, met mede-ambtenaren die hij dankte voor het geschenk, gaf den heer Kaibfleisch nog reden tot het uitspreken van zijn dankbaarheid, die hij ook betoonde jegens de Koningin voor de Koninklijke onderscheiding. Spreker had nooit gedacht, dat hij het weesjongensbuisje nog eens met een ridder kruis zou mogen sieren Hij voelt zich geluk kig belde als symbool aan zijn kindereh te mogen voorhouden. De huldiging was na deze toespraak ten einde. De aangeboden pasteltcekenlng is vervaar digd door den Haarlemschen kunstschilder Van Tilburg, die ook de afbeeldingen van het stadhuis te Veere en van den ingang van de kamer van den heer Kaibfleisch ten stad- huize toekende in het album, dat gecaliigra feerd werd door den heer Luitingh (Zie ook elders in dit nummer). JUBILEUM BIJ „DE SIERKAN" Dezer dagen vierde de heer B. Gras zijn 25-jarig jubileum als wijkknecht bij de N V. „De Sierkan". Van de directie ontving hij gelukwenschen en een enveloppe met inhoud. Het perconeel zal hem te zijnen huize hul digen op 9 Mei a.s. DE NIEUWE CENTRALE VAN HET F. E. N. Ten behoeve van de nieuwe centrale van het P. E. N., die gebouwd zal worden nabij de Velser spoorbrug, zal binnenkort een schakelhuis worden gebouwd van 50.000 Volt. Tevens zal begonnen worden met den bouw van een machine, pompen en ketelhuis. HET WINKELWERKTIJDEN- BESLUIT. HET AANTAL LEDEN DER WERKNEMERSORGANISATIES. Wij ontvingen het volgend communiqué: De samenwerkende organisaties van werk nemers in het winkelbedrijf kwamen Vrij dag 2 dezer in een gecombineerde besturen- vergadering bijeen, ter bespreking van het enquête-rapport van de Middenstandscen trale. Met genoegen namen de besturen er ken nis van dat een groote groep winkeliers, waaronder bijna 200 werkzaam met per soneel, blijkens deze enquête in principe geen bezwaar had tegen een verplichte sluiting. Bovendien maakten de door de Midden stands Centrale gepubliceerde ledencijfers van de drie organisaties een punt van be spreking uit, en de indruk, welke naar bui ten wordt gevestigd, dat deze drie organisa ties hier ter stede zoo goed als geen invloed zouden hebben bij het winkelpersoneel. De besturen wenschen echter nadrukkelijk vast te stellen, dat deze cijfers onjuist zijn en in geen enkel opzicht met de werkelijk heid overeenstemmen. Zij herinneren er aan, dat de drie organi saties (naar aanleiding van de vraag in de enquête-lijsten, waarin aan de werkgevers een opgave werd verzocht hoeveel van hun personeelleden in de diverse organisaties waren georganiseerd) aan hun leden het pa rool hebben gegeven, om. indien hun deze vraag zou worden gesteld, deze niet te be antwoorden. De besturen stonden en staan thans nog op het standpunt, dat een derge lijke vraag niet tot de bevoegdheid behoort van de Middenstands Centrale. De invloed van de gezamenlijke organi saties onder de winkelbedienden is van dien aard, dat zfj zich zonder eenigen schroom kunnen en mogen beschouwen als de verte genwoordigsters van de bedienden, werk zaam in het winkelbedrijf. VISCHIIAXDEL M. DE BOK EN CO. Aan de Zantrvoortschelaan no. 34 heeft de heer M. Bok, een moderne, geheel naar de eischen des tijds ingerichte zaak in versche en gebakken visch geopend. Reeds dadelijk wordt men getroffen door de fraaie lijn, die het exterieur tot een werkelijk monumen taal geheel maakt. Maar ook het innerlijk van den winkel getuigt van goeden smaak. De wanden zijn zoo goed als geheel in wit ge houden. hier en daar onderbroken door een enkel blauw tegeltje. Vloer en toonbank zijn vervaardigd van graniet, evenals de practi- sche vlschkoelbakken, waarvan éen voor ri vier-, de andere voor zeevisch is bestemd. Vermelding verdienen de étalages met hun fraaie uitstalling en de uitstekende electri- sche verlichting. De verbouwing van dit per ceel geschiedde door den aannemer Helle mans; architect was de heer Brand. Op den openingsdag heeft het den heer Bok niet aan belangstelling ontbroken. De vele bloemstukken die de étalages sierden, waren daar de bewijzen van. Deze zaak kan een aanwinst voor de Zandvoortschelaan en omliggende buurten genoemd worden. REVUE: „DOE JE OOK MEE?" Wegens het succes en om aan de vele aanvragen te voldoen zal de revue: „Doe je ook mee?" welke op Zaterdag 26 April voor het eerst werd opgevoerd, door" de ontspan- ningsvereeniging „Ons Genoegen", opnieuw gegeven worden op Zondag 11 Mei in den Schouwburg Jansweg. De Haarlemsche soubrette mej. Jopie Keizer zal haar medewerking verlcenen. HERINGA EN WUTHRICH. In de Vrijdagmiddag gehouden aandeel houdersvergadering van de N.V. technische maatschappij Heringa en Wüthrlch werd het dividend over 1928, na ruime afschrijvingen, vastgesteld op 8 pet. De heer N. J. Hoeflake werd als commis saris herkozen. MOTORDIENST. Van het Vrijwillig Landstormkorps Motor- dienst. zullen deelnemen aan een gecompri- meerden cursus bij den Motordienst de na volgende verlofsofficieren: Van 510 Mei, luit.-kol. W. Zweerts de Jong, majoor J. v. As, kapiteins G. H. Brüg- gemann cn G J. B. v. Hove. Van 12—17 Mei, luit.-kol. Dr. J. C. Erin- gaard, Mr. Bn. A. van Heeckeren v. Keil, ma joor L. J. P. Geldens en kapitein P. M. Nieu- wenhuis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel. HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 U„) ALLE BANKZAKEN (Adv. Ingez. Med.) Zoowel te New-York a'^ te Am sterdam slappe ongeanimeerde markten. Daling van tarweprij- zen, van koper, tin, ijzer en staal. Flauwe stemming op de rubber en suikermarkt. De economi sche toestand in Indië achteruit gaande. De jaarvergadering der Margarine-Unie. Nog geen emis sie van Philips. Slechte weer berichten uit de tabakslanden. Nieuwe uitgiften van obligaties. Verdere discontoverlagingen. In sommige kringen aan de Amsterdam- sche beurs maakt men zich zelf wijs dat de nog altijd afnemende zaken mogen worden beschouwd als een vooruitgeworpen schaduw van de „naderende" vacantiemaanden. In werkelijkheid is het echter de groote onze kerheid ten aanzien van de ontwikkeling der economische verhoudingen, welke het pu bliek van den beurshandel terughoudt. De rubrieken, waarvoor ons publiek zich door gaans interesseert en waar een gezonde, op betrouwbare gegevens gebaseerde handel mogelijk is, blijven verwaarloosd en zien de koersen der aandeelen voortdurend afzrok- kelen. En alleen in enkele fondsen, waar onder allereerst de bekende Küchenmei- ster-waarden, gaat nog iets van beteekenis om, naar aanleiding van de jongste berich ten over de aaneensluiting in de filmindus trie. De koersbeweging in deze fondsen be rust echter nog voor het meerendeel op ver wachtingen, omdat er nog geen jaarversla gen zijn, waarin men een aanwijzing heeft voor de positie dezer ondernemingen. En het is steeds een kleine groep speculanten, welke zich zonder zulke gegevens op het slappe koord dfer beursspeculatie waagt. Dat er in de bladen aan dit soort fondsen weer meer aandacht gewijd wordt is een bewijs, hoe weinig er van de gewone beursrubrieken te zeggen valt. Men kan niet elke week of eiken dag herhalen, dat de koersen enkele punten zijn teruggegaan en het publiek uit de markt blijft. Tenslotte probeert de dag- handel aan de beurs eenige beweging te forceeren, want stilstand is ook in den ef fectenhandel achteruitgang, Men zal zich herinneren dat we bij het uitbreken der beurscrisis in het najaar van 1929 het op timisme van velen niet konden deelen, wijl we het verschijnsel der algemeene over productie van bedenkelijken aard achtten en om die reden ook het krachtige koers- herstel te New-York, dat in de maand April plaats vond, ongemotiveerd vonden. De vaste stemming te New-York en de van daar ge seinde hoogere koersen hebben ook op de Europeesche beurzen het publiek tot nieu-we zaken aangespoord. Maar nu New-York het weer laat zitten en een flauwe stemming daar doorgaans de overhand heeft, kruipt men ook hier weer in zijn schulp. Ook in de afgeloopen week zijn de graanprijzen te Chi cago opnieuw gedaald en tegelijkertijd zijn in den ijzer- en staalhandel de prijzen ver laagd, terwijl voor koper een nieuwe prijsda ling gevreesd wordt, in verband met de ver dere verlaging van den prijs te Londen. Ge ruchten over oneenigheid in het kartel heb ben daarbij de markt beïnvloed. De eene producent wil verder verlagen, de ander wil den prijs ophouden, leege kisten maken twis ten en de Anaconda is reeds begonnen met het weekloon harer arbeiders te verlagen. Op de Londensche tinmarkt noteert het witte metaal thans het laagst sinds 1922, nJ. 155, een prijs, waarop vele mpijen geen winst meer maken. De tinvoorraden zijn tot 35.000 ton gestegen en grooter dan sinds 1923 het geval was. De Steeltrust publiceert over het eerste kwartaal van 1930 een netto-ontvangst- cijfer van 48 millioen tegen 56 millioen in het laatste kwartaal van 1929 en 60 mil lioen in het eerste kwartaal van 1929. De automobielfabrieken hebben in het. eerste trimester van het loopende jaar belangrijk minder verdiend, alleen de electriciteitsbe- drijven vormen een uitzondering, docli hier waren het geruchten over regeeringsmaatre- gelen van controle en regeling, welke de willige stemming hebben doen omslaan. Zoo is New-York reeds dagen achtereen lusteloos en met lagere koersen afgekomen. De vraag of het laagtepunt der malaise bereikt is, kan dus nog altijd niet beves tigend worden beantwoord en hier ligt de voornaamste reden, waarom ook de Am- sterdamsche beurs week aan week een on geanimeerd verloop heeft met afbrokke lende koersen. Het volgende staatje geeft in teressante verschillen te zien. beurscrisis hi. boers 1929 1930 1 Mel American Bemberg 15 23 18 Am. Car Foundry 75 80 54 1-4 American Smelting 63 78 68 l 4 Am. Tel. Si Tel. 202 273 248 1 4 Anaconda 70 80 59 18 Bethlehem Steel 79 109 97 7 8 Cities Service 22 44 40 7 8 General Motors 36 53 46 3,4 Radio Corp. 28 68 62 3 <8 Kon. Petroleum 49 56 54 1 8 U. S. Rubber 22 35 28 3 8 U. S. Steel 131 197 178 North American 69 130 120 Fokker Aircraft 16 34 26 I '2 Atchison Topeka 200 241 219 i;2 Baltimore Ohio 105 122 112 Chesapeake Ohio 160 241 211 Chic. Rock Island 101 124 108 1 4 Gew. Erie 42 63 48 Missouri Kansas 28 66 53 1/4 Norfolk Western 193 260 235 South. Rw. 113 134 102 1/4 Union Pacific 200 238 219 Wabash gew. 40 66 51 Laagste koers Gelijk we de vorige week opmerkten, zijn er tal van bedrijven, welke ook in het nieuwe jaar den invloed der malaise nau welijks hebben ondervonden. Maar daarnaast zijn er vele, die dit jaar op beduidend klei nere winsten moeten rekenen. De nauwe sa menhang van ons economisch leven met dat van Nederlandscli-Indié, kan voor ons land thans niet anders beteekenen, dan dat op sterk verminderde inkomsten zal moeten worden gerekend. De voorzitter der Han delsvereniging te Medan heeft onlangs over den economischen toestand in Nederiandsch- ïndlë eenige belangwekkende opmerkingen gemaakt, waaruit geen andere conclusie kan worden getrokken dan dat de koopkracht der Indische bevolking geleidelijk vermindert wegens de scherpe prijsdaling der koloniale producten, waarmede de prijsdaling der im portgoederen geen gelijken tred heeft ge houden. Eenzelfde waarschuwende stem klinkt ook uit het verslag der Internationale Crediet- en Handelsvereniging „Rotterdam" dat voor de eerste maanden van 1930 reeds een scherpen achteruitgang van haar han- delsomzet constateerde. Ondanks alle maat regelen, welke reeds genomen zijn om den rubber-, den suiker- en den theeprljs te doen stijgen, toonen deze meestal nog een neiging tot dalen, omdat de koopers niet van plan zijn het gelag te betalen. Men krijgt meer en meer den indruk, dat er van de productie beperkingen weinig of niets zal terecht ko- nwn, dat de invloed daarvan op den markt prijs uiterst klein zal blijven en de produ centen den bitteren beker der overproductie tot den bodem toe zullen moeten ledigen. De „umwertung aller Werte", welke we thans meemaken als pendant op een gelijksoortige beweging in andere richting in de oorlogs jaren, brengt ons tenslotte weer naar het be ginpunt eener nieuwe welvaartsperiode, maar maakt vele slachtoffers cn beteekent voor de beurs een miserabele tijd. Daar waren deze week enkele dingen die de aandacht van de malaise afleidden. Aller eerst de jaarvergadering der Margarine-Unie met de optimistische uitlatLngen van Mr. Pa rijn over de resultaten der eerste drie maan den en de naaste vooruitzichten. Dat onders hands 2 millioen nieuwe aandeelen Unie lever zullen worden geplaatst a 300 pet., wek te geen groot enthousiasme, omdat aandeel houders daarbij geen claim zullen touchee ren. Het bonusje van l/16e aandeel blijft ook beneden de verwachtingen. Maar na een paar flauwe dagen fleurde de hoek in deze aan deelen toch wat op. Philips zal weer eenzelfde dividend uitkeeren als over 1928 21 pet.) en heeft totdusver over een nieuwe emissie nog niets medegedeeld. Men rekent aan de beurs echter vast op een claim. Zeer flauw waren ook deze week weer Tabaks-aandeelen, op grond van zeer slechte berichten over het nieuwe gewas. Deze kunnen echter ook ver band houden met den wensch om voor de nog komende veilingen hooge prijzen te be dingen. De mpijen. kunnen overigens over de totdusver behaalde prijzen tevreden zijn. dank zij de waarlijk onzinnige prijzen, welke een groep grootfabrikanten voor de door hen begeerde tabak gelieft te betalen. Een ge lukkige omstandigheid voor den beurshandel is de ruime geldmarkt, welke ook deze week tal van nieuwe' obligatie-uitgiften heeft ge bracht. In verband met de maandwisse- ling, liep Prolongatie van 21/2 tot 3 3/4 pet. op. LETTING A FEUILLETON Naar het Engclsch. door J. VAN DER SLUYS. 32) Hilary voelde zich als lamgeslagen; ae miste de kracht om de woorden te spre ken die ze had behoor en te zeggen. Tony's stem had zoo ernstig geklonken, zoo beslist, dat de angst het meisje haast den adem be nam. Als ze hem de waarheid vertelde, zou hij dan niet voor goed met haar breken? Er gens in haar onderbewustzijn was de intuï tieve vrees geweest dat haar rijkdom een verwijdering tusschen haar en Tony, die haar zoo onuitsprekelijk lief geworden was, zou kunnen veroorzaken en nu wist ze dat haar voorgevoel haar niet bedrogen had. Wéér rilde ze en Tony keek Haar opnieuw met een bezorgden blik aan. hoewel er toch ook een ondeugende glinstering in zijn oogen was. „Ik geloof dat Je rilt van opwinding", zei hij; „anders moet je het werkelijk koud hebben. Je handen zijn ook al koud. arme liefste! Kom dichter bij het vuur en dan zal ik je nog eens van het begin af aan vertellen hoe vreeselljk veel ik van je houd." Hilary voelde zich machteloos in de groote. sterke armen die haar omvatten en haar naar den groeten leuningstoel naast 't vuur brachten en hoewel ze nog eens probeerde aan Tony de waarheid te vertellen, kon ze do woorden niet over haar lippen krijgen. „Jij lafaard. JU lafaard!" zei een stem in haar hart. maar een andere stem elschte onstui mig het ongestoorde geluk van het oogen- blik op cn zoo liet zij zich gaan, zonder ver zet en. genoot van het nieuwe, zoete geluk. Maar op den achtergrond doemde als een donkere schaduw de zekerheid op, dat Tony toch spoedig de waarheid zou hooren. En dat als dat oogen blik kwam. het uur van ver gelding voor haar zwakheid van nu, slaan zou. HOOFDSTUK XVIII. „IK HEB EEN RIJKE VRIENDIN". „Maar u kunt onmogelijk meenen wat u daar zegt. Zoo iets klinkt ongelooflijk, als een sprookje; dergelijke dingen gebeuren niet in Iffet werkelijke leven!" ..Dan vormt dit geval een uitzondering' En ik meen ieder woord van wat ik zeg. Ziet u ikik heb een rijke vriendin; die „Een rijke vriendin die zoo'n eenzaam gele gen huis als dit wil koopen? O! juffrouw Do naldson het klinkt haast al te mooi om waar te zijn." Juffrouw Drivers stond midden in de som bere ontvangkamer en keek Hilary aan met oogen die voor een oogenblik hun bittere uit drukking verloren hadden. „O, om uit deze beklemmende eenzaam heid weg te komen!" riep zij, „niemand weet wat dat voor mij beteekent voor ons allen, och. maar het gebeurt toch immers nooit." haar stem kreeg weer de oude wanhopige klank. „Wij behooren niet tot de soort men- schen. die ook eens boffen in het leven." „Toch wel", hield Hilary vol. „En er zijn menschen die het hier heelenianl niet een zaam vinden, die de helde schitterend vin den en van de stilte houden. Ik mijn vriendin, de rijke vriendin over wie ik net spreek, kent menschen. die heel veel van de uitgestrekte heide houden cn van de stilte en zelf houdt ze er ook van. Als u met mijn vriendin tot overeenstemming zou komen, kunt u misschien wel weer in Londen gaan wonen, niet waar?" „Ja". In het antwoord klonk een onder drukte snik. „Als wij een behoorlijken prijs voor dit huis kunnen maken, zouden wij er in Londen kunnen komen en wij zouden het- allemaal heerlijk vinden. We zitten hier, te dicht op elkaar cn zien te veel van elkander, we werken op eikaars zenuwen, maar cn hier keek juffrouw Drivers Hi lary nieuwsgierig aan. „Ik begrijp niet hoe uw vriendin zoo'n huis kan koopen en waar om u er zich zooveel moeite voor geeft." Een ondeelbaar oogenblik voelde Hilary zich een beetje verward, maar ze beheerschte zich direct weer. „Ziet u, ik vind den omtrek hier zoo onbeschrijfelijk mooi", zei ze. „Toen ik mijn tante hier kwam bezoeken, werd ik di rect door de schoonheid van het gezicht van de heide getroffen. En ik wel ik ver telde mijn vriendin er van en zoo gebeur de het", eindigde zij met een onhandige wending, die jufrouw Drivers, verdiept als zij was in haar eigen gedachten, gelukkig niet merkte. „Er kan toch niets definitiefs besloten wor den v óór uw vriendin zelf hier is geweest", zei ze, „dat spreekt vanzelf. En tien tegen een, als zij het gezien heeft, zij er niets meer van wil weten. Ik zou voorlooplg dan ook maar geen luchtkasteelen bouwen." Hilary glimlachte een beetje raadselachtig. Juist kwam Helen Drivers de kanier binnen en de oudere zuster kwam onmiddellijk met het groote nieuws voor den dag. „Juffrouw Donaldson heeft 'n bom in oils midden laten vallen. Toen zij klaar was met pakken, kwam ze me vragen of wij dit huis zouden willen verkoopen." „Dit huis verkoopen?" Helen Drivers gilde de woorden haast uit. „Dit huis verkoopen en dan hier vandaan gaan bedoel je? Och licmcl, lk heb soms het gevoel alsof lk mijn ziel zou willen verkoopen om hier vandaan te komen." „Je ziel kun je wel houden", verklaarde de oudere juffrouw Drivers droog. „Juffrouw Donaldson heeft een rijke vriendin, die een eenzaam huis op de hei wil koopen. Ik heb al gezegd dat die danie het huis eerst- maar eens moet zien en als ze dat gedaan heeft zal de koop wel afspringen". „Dat moet u niet zeggen", bemoedigde Hilary. „Voor ik naar Grantley terugga, moet ik nog in Londen zijn en dan zal ik meneer., ik bedoel den advocaat van mijn vriendin vragen om u zoo gauw mogelijk te schrijven. U hoeft niet zoo pessimistisch te zijn over den afloop van de onderhandelingen. Som mige menschen vinden het hier heusch zeldzaam mooi." Hilary liep naar het venster en keek uit over het heuvelachtige eenzame heideland schap, dat zich baadde in een gloed van zon onder een wolkenloozen hemel. „Een heeleboel menschen hebben behoefte aan stilte", ging Hilary voort. Ik ken een vrouw in Londen, die heel hard moet wer ken voor haar brood; ze zit den heelen dag op een druk kantoor en zij is zoo vermoeid van het rumoer in de zaak en op straat; ze vertelde me vaak hoe ze naar rust en een zaamheid verlangde. Ze heeft een zit- slaapkamer in het pension waar mijn moe der en ik woonden, met alleen een klein raampje dat op de daken van de aanlig gende huizen uitkijkt. Als ze zoo'n uitzicht had, zou dat het paradijs voor haar beteeke nen." „U kunt begrijpen hoe menschen voelen, die het arm en ellendig hebben", viel Helen Drivers abrupt uit, „maar iemand die heel rijk is kan zich daar nooit indenken. Als uw vriendin rijk is, cn haar leven lang rijk is geweest zal ze dat nooit kunnen begrijpen." „Iemand die heel rijk Is &al het nooit kun nen begrijpen." Die woorden klonken in Hila ry's hoofd na toen ze van „Heidezicht" naar het huis op den viersprong terug ging. Als dat maar waar was, wat was zij dan blij dat zij jaren lang de beteekenis van armoede had ieeren kennen! De jaren in dat ar moedige pension, de jaren waarin zij en haar moeder slechts met de grootste moeite in hun onderhoud hadden kunnen voorzien, hadden haar een kant van het leven leeren kennen, die, als zij steeds door luxe omringd was ge weest, voor altijd een gesloten boek zou zijn gebleven. Arme Juffrouw Blair met haar af getobd gezicht en haar zielige pogingen om wat gezelligheid in haar naargeestig zolder kamertje te brengen, wat zou zij genieten van dit schitterende landschap! Als Mr. Brent al les nu maar net zoo zag als zij! „Maar ten slotte" peinsde Hilary toen ze de laan afliep, „tenslotte is het geld van mij en ik kan er mee doen wat ik wil!" Ze zag een groote auto staan voor de deur van het witte huis en toen ze thuiskwam en het atelier binnenstapte, stond mevrouw Redburn van een stoel bij den haard op en begroette haar. „Hoe gaat het u", klonk het ongewoon be minnelijk. „Ik kwam meneer Dunbar vragen of hij nog ieUs aan zijn schilderij kon veran deren; mijn man Is er verrukt over; maar liij vindt, dat ik een ander collier had moeten omhebben. Hij wil dat dat nog veranderd wordt." „Die verandering is gemakkelijk aan te brengen" sprak Tony kortaf. De opgebla zen mevrouw Redburn verveelde hem gru welijk en hij was dolblij toen Hilary binnen kwam. De schittering in zijn oogen ont ging de bezoekster evenmin als de zachte blos die op Hilary's gezicht kwam en ze keek met een veelbcteekenend glimlachje van den een naar de ander. (Wordt vervolgd), k

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6