DE ZAANSCHE SCHATGRAVERIJ STOP GEZET. Het woord Is aan... 47e Jaargang No. 14377 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 7 Mei 1930 HAARLEM'S DAGBLAD DIRECTEUREK, 1. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT rEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ032 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd w (kom der gemeente) 337)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaus: Groot* Houtstraat 93 Drukkerij: Z ui der Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENI 15 regels 1.75, elke regel meer f 035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 1 0.60, elke regel meer f Q.IA buiten Arrood. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 035. elke regel meer ƒ0.10. uitsL i contant. Gritia Ongevallenverzekering voor Weekabonné». Uitkeeringen: Levenilenge ongeedukthekl ea OTerfijden f 600,, Verlies van Hand, Voet al Oog I 400-, Duim 1 250.-, Wij,ringer 1150.-, Elke indere vinger f 50.-, Arm- ot Beenbreuk 1100. De oorzaak van de aanvaring Is vermoe delijk zuiging geweest. De „Reggestroom", die in vergelijking met de „Johan van Oldenbaroevelt" een klein schip is, moest in het Noordzeekanaal dicht onder den wal komen, waar het vaarwater minder diep is. De „Johan van Oldenbarne- velt" moest het midden van de vaargeul houden. Het schip werd daarbij geassisteerd door twee sleepbooten van Gebr. Goedkoop. Wanneer nu zoo verklaarde men ons van gezaghebbende zijde een schip te dicht aan den kant komt, zoekt de kop van het schip als het ware het midden weer en is het bijna niet aan den kant recht tc houden. Men vermoedt dan ook dat dit hier het geval Is geweest. Na de aanvaring is het groote „Nederland"-schip achteruit naar de Nieuwe Haven van Zaandam gegaan. De beide sleep booten hebben het schip achterwaarts va rend in die haven getrokken en op deze wijze is het schip gekeerd. Ongeveer hall vijf was de „Johan van Oldenbarnevelt" terug aan de etablissementen van de „Nederland" aan de Sumatrakade. Toen het schip nog niet gemeerd was werden reeds de noodige maatregelen genomen ter reparatie. Er kwam een groote zolderschuit van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij langszij waarop stellingen waren geslagen. Een gat van mans-grootte. Werklieden namen er op plaats en begon nen door middel van acetyleemsteekvlam- men de nagels weg te branden van het gat, dat zoo groot is, dat een man er in kan staan. De letters OLDE in den naam zijn juist verdwenen. Ook was reeds een bok aan wezig voor het wegnemen van de beschadig de platen. Onder de passagiers die meegin gen naar Southampton waren twee directeu ren en een hoofdingenieur van de „Neder land". Nauwelijks was de tijding in de stad be kend, dat de passagiers het schip moesten verlaten of een groot aantal taxis snelde naar de Sumatrakade om een vrachtje op te pikken. Vermoedelijk zal het gebeurde een oponthoud veroorzaken van twee dagen. Er wordt dag en nacht doorgewerkt aan de re paratie. Dc passagiers wachten. Naar het persbureau V.D. van de zijde der directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" verneemt zal de gang van za ken zijn, dat passagiers van de ..Johan van Oldenbarnevelt" zullen wachten totdat het schip hersteld is om daarna de reis naar Indië opnieuw te aanvaarden. Het staat nog niet vast hoeveel dagen met de reparatie ge moeid zullen zijn. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. BENOEMING VAN EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. In verband met de inwerkingtreding van de Ambtenarenwet, waarbij bepaald is, dat personen in overheidsdienst (rijk, provincie en gemeente) voor het opnemen van gel den slechts cessie op loon mogen mogen geven .bij eenige door de regeering aange wezen instellingen, stelden wij onlangs de vraag, of het niet beter zou zijn, als de gemeente dit verstrekken van voorschotten in eigen hand hield, door gebruik te maken van den Stortings- en Ophaaldienst, Wij kunnen thans mededeelen, dat over deze aangelegenheid door het gemeentebestuur onderhandeld wordt met de regeering. Wij wezen er op, dat de Stortings- en Op haaldienst dan ook gebruikt zou kunnen worden voor het verstrekken van voorschot ten aan particulieren tot bestrijding van den woeker. Het moet in het voornemen van het ge meentebestuur liggen om binnenkort een commissie te benoemen om rapport uit te brengen over de vraag, wat de gemeente kan doen tot woekerbestrijding. Het Belangrijkste De laatste "berichten omtrent de Zaansche schatgravers. (Ie blad, le pag.) De aanvaring van de „Johan van Oldenbar nevelt". (le blad, le pag.) Na Gandhi's arrestatie. (3e blad, 3e pag.) Dc opstootjes in Britsch-Indic. (3e blad, 3e pag.); Intimus: De zitting der Tweede Kamer. (3e blad, 2c pag.X ARTIKELEN, enz. R. P.: Gouddelvers aan dc Zaan. (le blad, le pag.) In- en UitvallenDe Hïldebrandlaan. (le blad, 2e pag.) J. B. Schuil: De plannen omtrent den Am- sterdamschen Stadsschouwburg. (2c blad, 3e pag.) J. Greshoff: De Gezelle-herdenking. (2e blad. 2e pag (Voor de laatste berichten zie men de 2o pagina van het Eerste Blad.) HAARLEM. 7 Mei. Gouddelvers aan de Zaan. Vanmorgen kwam het bericht uit Zaandam dat het Dultsche schatgravers-gezelschap besloten heeft zijn werkzaamheden eenige dagen te staken en ze dan met electrische boormachines voort te zetten. De spanning stijgt. Zal de schat gevonden worden? Bur gemeester K. ter Laan, die vijftig procent voor de gemeente heeft bedongen, slaapt misschieu 's nachts nog. Hij is nooit voor een kleinigheid vervaard geweest. Maar zijn wethouder van financiën? Misschien valt dezo zwaarbeproefde af en too eens in een onrus- tigen slaap, waarin zijn kinderdroomen tot hem terugkeerem en hij den ezel uit Tafeltje- dek-je in volle actie ziet komen.... of vocit hij zich bedolven worden onder een regen van goudstukken, tot zij hem dreigen te ver stikkensymbolische voorstelling van de moeilijkheden, waarin hij straks wellicht zal komen als hij geen raad meer weet met bet vele geld Angstige onzekerheden moeten ook hem vaak besluipen. Hoe kan het anders, als Je zelf een nuchtere Hollander bent (en dan nog wel een Zaankanter!) en woont in een nuchter land temidden van millioenen nuch tere landgenootcn, die geen antiek goud stuk voor echt zullen aanvaarden eer er deskundig advies over is uitgebracht, cn die met spottend ongeloof, gemengd met een tikje achterdocht, clairvoyantc Duitsche gravinnen beschouwen? Dit heele geval hoort eigenlijk hcelemaal niet aan de Zaan thuis. De Zaan is het oord van harden, noesten arbeid, van eerlijke maar weinig verbeeldings-krachttge Heden. Sinds eeuwen is men daar doordrongen van het feit, dat goud alleen gewonnen kan wor den door jarenlangen harden arbeid. De Zaan heeft zich nimmer onderschelden als bakermat van artisten en dergelijke uitmid delpuntige lieden, al heeft zij een Eduard Verkade voortgebracht. Dio is een der wei nige uitzonderingen. Dergelijke buitenbeen tjes, die. door de zonderlinge en vaak hu moristische spelingen der Natuur, soms zelfs in de allerzakelijkste centra der samenle ving geboren worden, blijven er nooit. Een fantastischer aangelegde, minder normale buitenwereld slokt hen op. Op den drassi- gen geboortegrond kunnen zij niet blijvend aarden. En in dezen zelfden grond, zoo spaarzaam opeengehoopt tusschen zoo groote plassen water, komen vreemde gouddelvers arbei- Een agent van politie bewaakt de Heden. Woensdagmorgen, meldde men Ons uit Zaandam: Hedenmorgen heeft het Dultsche schat graversgezelschap nog even een kijkje ge nomen op het terrein. Na cenige besprekin gen en schikkingen is besloten het graven voorloopig stop te zetten en na eenige dagen het werk te hervatten, met electrische boor machines. Met de tot nu toe gebruikte hulpmidde len werd namelijk niet hard genoeg opge schoten. Met de gewone schoppen vermocht men weinig in den steenachtigen grond, die ter plaatse zoo geheel anders geformeerd is dan elders in Zaandam, waar de grond uiter mate week is. Officieel is van de stopzetting bij het ge meentebestuur geen kennis gegeven. Het Persbureau Vaz Dias verneemt nog omtrent het vertrek van de schatgravers uit Zaandam, dat de kuil, waaruit de millioe nen te voorschijn zouden moeten komen, in den loop van den morgen dicht gemaakt is. De arbeiders zouden nu het. denkbeeld overwegen om op eigen risico het werk voort te zetten. Toen Fraulein Sylvia vanmorgen nog van haar belangstelling blijk wilde geven was de „directie" reeds verdwenen! Door zuigïng ontstaan? Omtrent de aanvaring, welke heeft plaats gehad in het Noordzeekanaal tusschen de „Johan van Oldenbarne velt" en de „Reggestroom" verneemt V. D. nog het volgende; tot nu toe gevonden „schatten". De correspondent van de N.R.C. heeft het volgende vernomen: Men vertelt, dat er aandeelen zijn te krij gen, die recht geven op een verhoudings gewijs deel van de winst in de millioenen van de Zaandamsche schatgravers. Als dit zoo is, zullen deze aandeelen vandaag ge weldig zijn gedaald, veel meer dan zij giste ren omhoog zijn gegaan, toen de vooruit zichten op het vinden van den schat zoo bijzonder gunstig schenen. Hoop en teleur stelling wisselden elkaar af. Zoo houdt men de belangstelling gaande. Bij het einde van den dag was men nog even rijk als aan het begin. De Zaandammers voelen him geloof in da goede uitkomst wankelen en halen hun schouders op. Toch werd er weer een politie wacht bij de kuil geplaatst. De op het terrein van de firma Ros ge graven voren werden weer dichtgemaakt. Ook hier dus geen resultaat. Mevrouw Sylvia heeft zich den geheelen dag niet meer laten zien. Heden 7 uur zou het werk hervat worden. Vier werklieden hebben hun ontslag gekre gen. Ret gat in het voorschip van dc! „Johan van Oldenbarneveltwaarin een mem gemakkelijk zon kannen staan. ZAANDAMSCHE SCHATTEN. t Is daar in Zaandam een drukte Met dat schattig schatgeval, Heel de wereld is in spanning Wat die zaak nog worden zal; Schatten graven is in Holland Een vrij ongewone sport En de meesten denken sceptisch Dat die schat een schater wordt; Maar het valt niet te ontkennen Dat de Duitsche zieneres Met haar vergezicht onthulling Bogen kan op een succes, Want hoewel men dan tot heden Nog geen groote schatten vond, Voor het graven was toch zeker Zooals blijkt, voldoendegrond; Deze buitenlandsche dame Met haar penetranten kijk Was in vroeger, beter dagen Een gravin in Oostenrijk En het was dus slechts natuurlijk Dat ze zei: ga en graaf in. Want als ik mijn oogen dicht doe Zie ik er voldoende in, Bovendien is de historie Van den kaperkapitein. Die zijn roofbuit ging begraven, Ook volkomen in de lijn. De gedachte: En we gane Met ons schat je naar de Zaan, Waar de wieken van de molens.... Heeft al blijkbaar lang bestaan. Waarlijk 't zou me bitter spijten Als hier toch weer niets van kwam Juist omdat je zoo'n ontdekking Niet verwachtte in Zaandam. Och, de boomstronk, reeds gevonden, Was nog wel geen schat van goud Maar. zooals z' in Limburg zeggen: Eikenhout is eikenhout; Wat er verder aan het licht kwam Was ook nog geen groote schat, Maar toen men een vat ontdekte, Heeft men toch weer moed gevat En ik hoop van ganscher harte, Ais dit vat ontgraven wordt, Dat het niet met de illusies Enkel maar in duigen stort. P. GASUS. DE „JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT" HEEFT PECH. In aanvaring in het Noordzee kanaal. VOORSCHIP BESCHADIGD BOVEN DE WATERLIJN. Het nieuwe Nederlandsche motorschip Johan van Oldenbarnevelt. van de maat schappij „Nederland" dat Dinsdag voor zijn eerste reis naar Oost-Indië van Amsterdam is vertrokken en het Nederlandsche stoom schip Reggestroom, van West-Afrika naar Amsterdam, zijn ter hoogte van de Hembrug met elkaar in aanvaring geweest. Beide sche pen hebben schade gekregen, waarvan de omvang nog niet bekend is. De Johan van Oldebarnevelt is voor onder- ziek en reparatie naar Amsterdam terugge keerd. De maatschappij Nederland meldt; De Van Oldenbarnevelt is beschadigd aan bakboordzijde van het voorschip, boven de waterlijn. De passagiers moeten ontsche pen. De reparatie zal ongeveer twee dagen duren. Dokken is waarschijnlijk onnoodig. De Reggestroom heeft een ingedeukten neus; het schip ligt in de Coenhaven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE UITBREIDING DER ZIEKENHUISVERZEKERING. VERHOOGING DER WELSTANDS- GRENS TOT ƒ5000.—. Sigrid Undset: Een half jaar geleden pleitten wij voor de verhooging van de weistandsgrens wat de Ziekenhuisverzekering betreft. De zieken fondsen nemen alleen leden aan, die een inkomen hebben beneden f 3000, zoodat allen die méér verdienen niet alleen uitgesloten zijn van de ziekenfondsen, maar ook van de gelegenheid die de gemeente opengesteld heeft om zich te verzekeren voor ziekenhuis- verpleging. Zij moeten meestal de volledige kosten van de ziekenhuisverpleging betalen Alleen aan personen die niet veel boven de f 3000 verdienen geeft de gemeente, via den Geneeskundigen dienst, een tegemoetkoming. De ervaring die men aan den GeneeSkimdi-. gen dienst heeft opgedaan is zoo deelden wij indertijd breedvoerig mede dat voor personen met inkomens van f 3000f 5000. de betaling van ziekenhuisverpleging, vooral wanneer die langdurig is, veel moeilijkheden medebrengt Het zou daarom aldus ons betoog aanbeveling verdienen, wanneer de gemeente ook voor die inkomens verzeke ring voor ziekenhuisverpleging open stel de. Wij kunnen thans mededeelen, dat bij de gemeente een regeling in studie is, om een verzekering open te stellen voor personen die buiten de ziekenfondsen vallen. De wei standsgrens zou dan tot f 5000 gaan. De op* zet wordt zoo gedacht, dat de gemeente er geen geld meer bijlegt dam zij thans doet in den vorm van toeslagen. De premie zal zoo vastgesteld worden, dat dit doel bereikt wordt. Alles verkeert evenwel fri een stadium van voorbereiding, zoodat nog weinig bijzonder heden zijn mede te deelen. O.a. moet ook onder het oog gezien worden of behalve venzekering voor 3de klasse verpleging, ook verzekering voor 2de klasse mogelijk gemaakt moet worden. De leden der ziekenfondsen zijn allen ver zekerd voor 3de klasse verpleging. Zooals men weet hebben, de .leden der ziekenhuisfondsen bij referendum de voor stellen aangenomen om. tegen een geringe verhooging der premie, de bestaande zieken huisverzekering uit te breiden tot de ver pleging in het parkherstellingsoord, het tehuis voor ouden van dagen, de ligfoal en vacanJtie-kolonies. De gemeenteraad moet nu evenwel nog de overeenkomst die tusschen het gemeentebe stuur en de ziekenfondsen gemaakt is, be krachtigen. Binnenkort zal daartoe een voorstel door B. en W. gedaan worden. En zoo groot is de genade der natuur te genover de moeders, dat het diepste instinct der kinderen er zich tegen verzet om met hun bitterste en ongeneeslijkste leed naar hun moeder te gaan. 'Dinsdag is begonnen met de verhuizing van hei. oude naar het nieuwe Gouvernements gebouw. Gelijk dakpannen bij een huis dat gesloopt wordt, glijden Noord-Holland's waardevolle documenten naar beneden, waar zij in wagens worden overgeladen. Er waren groote verhuiswagens noodig om de docu menten over te brengen. BEëEDIGD Voor de Haarlemsche rechtbank is mej. Mr. M. A. J. van den Brandhof beëedigd als ad vocaat en procureur bij die rechtbank.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1