DE BEDREIGDE SCHOONHEID VAN HET BRAASSEMERMEER. Een tocht met een sensationeel einde. Spoor's gestampte Muisjes LANGS DE STRAAT. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers UIT DE OMSTREKEN SPOOR's MOSTERD AGENDA. Spoor'.SzwiuVr'chl* HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 MEI 1930 TWEEDE BLAD Natuur- en watersportvrienden op een boottocht biieen. Burgemeester Bakhuizen van Rijnzaterwoude, een der leiders van den tocht, gaat aan boord pan de „Volharding", gevolgd door de andere deelnemers. Op den achtergrond het Braas- semermeer Na de Hinderwetzitting van 16 April te Rijnzaterwoude is er tusschen den burge» meester dier gemeente, den heer J. A. Bak huizen en den secretaris van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportver: eeniginigen, mr. S. Baron van Heemstra over leg gepleegd over wat verder gedaan kon worden om het publiek te overtuigen van het belang van het behoud van het Braasse» mermeer als watersport» en ontspannings centrum, dus tot afweer van de plannen van Haarlem tot vuilstorten op het rietland aan de Oostzijde van het meer. Toen heeft Baron van Heemstra voorge steld: Laten wij een boottocht organiseeren voor watersportsmen en natuurbeschermers, voor pers en belanghebbenden, opdat ieder met eigen oogen kan zien hoe mooi het is en ieder in eigen kring propaganda kan maken. En het was voorzeker een mooi ge baar van het Verbond om den burgemeesters van Rijnzaterwoude en Woubragge daartoe een salonboot aan te bieden. De verdere voor bereiding berustte bij deze burgemeesters, de heeren J. A. Bakhuizen en J. E. Boddens Hosang. Dezen hebben udtnioodigingen ver zonden en zoo was er Dinsdag tegen twaalven aan de haven te Leiden een groot gezelschap bij elkaar, dat actief ging deelnemen aan den strijd voor het Braassemermeer. Daar waren behalve een enkele dame de heeren S. Baron van Heemstra, van het ge noemde Verbond en van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging, de heer Snelle van Vollenhoven van den A. N. W. B.. de heer P. E. Peaux voor „De Kampioen", dr. J. M. Geerts namens de te *s Gravenhage gevestigde Algemeene Ver- eeniging voor Natuurbescherming, ir. F. Stokhuyzen voor de Koninklijke Zeil-, Roei en Motorsportvereeniging „De Kaag" en voor de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten, de heer E. Crone, voor de Konink lijke Nederlandsche ZeiL en Roeivereeniging „Het IJ", te Amsterdam, de heer Doedes van de Koninklijke Zeiilvereeniging „De Kaag" te Warmond, de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid=Holland ir. L. T. van der Wal, vertegenwoordigers van heit Centraal Hsderlandsch Hengelaarsver bond, den Hengelaarsbond Leiden en Omstre ken, den Algemeenen Zuid-Hollandschen Hengelaarsbond, de Zeil- en Roeivereeniging Follandia" te Alphen, de waterspor tv er» eeniging „Westend", de watersportvereeniging „Aegir", de zeilvereeniging „De Leede", de watersportvereeniging „De Schinkel". De Haarlemsche watersportkringen waren vertegenwoordigd door de heeren kolonel C. W de Visser en A. C. Stoel van de Haarlem sche Jachtclub en de heeren Ph. Adrian, H. Meyer en G. M. Bais van de Roei- en Zeil vereeniging „Het Spaarne". Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren dr. Jac. P. Thijsse en Henri Polak van de Nederlandsche Heidemaat schappij, hot gemeentebestuur van Leiden en de Zaanlandsche Zeilvereeniging. Voorts was een tiental persvertegenwoor» digers aan boord van de salonboot van de Leidschte Stoombootmaatschappij „De Vol harding", die het gezelschap van Leiden naar de Braassemermeer voer. Het leek aanvankelijk of het weer de ge meente Haarlem gunstig gezind wilde zijn. Want treurige regen drupte uit grijze wolken lucht en een gezelschap, dat sanienschuilt in een kajuit, die niet de wijdte heeft van een longroom in de Statendam en onder een zeil. dat niet meer voor waterdicht kan doorgaan is niet geneigd om alles op zijn voordeeligst te zien. En toch, zóó groot is de schoonheid van dit. Zuid-Hollandsche land, dat ons die regen geen oogenblik gedeerd heeft. Want nog fijner is de lijn van Witte brug boog tegen effen grijze lucht dan in ver» blindend felle zon, en heel het teere waas dat om de boomen hing. maakte de vaart langs den Rijn tot een idylle. Wij wisten niet, dat 'de tak van den machtigen stroom in ons eigen land zoo mooi was; voor wie hem in het voorjaar ziet minstens even ver» rukkend als de Duitsche Rijn. De schoon heidsimpressie is een andere, een minder grootsche, minder machtig, maar even aan» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. grijpend. Van een wonderlijke kleurenrijk dom is dit landschap, de stoffeering van roode daken tusschen gron in velerlei tin ten, tusschen wit en rose van bloesems, de staalblauwe lucht en het grijze water. Het is een verrassing van verborgenheden van kreekjes, waaraan de wilgen staan en van bochten met aldoor nieuwe vergezichten, waarin witte buitens als naar voren zijn ge» treden aan het water. En voor wie de schuiten met hun grijze lading voorbij ziet glijden is het een vreemde gedachte, dat in deze omgeving het stugge harde beton ontstaat, dat deze streek leeft van de industrie van steenen buizen en harde roode pannen. Hij zou eerder aan Saksisch poroelein gedacht hebben of aan een weelde van fruit en bloemen. In deze omgeving ligt Woubrugge, dorpe van eenige tientallen huizen bij een groene ophaalbrug. Als ge onder de klap daarvan 'door bent en de Heymanswetermig uitgeva ren, dan ligt de weidschheid van 't Braasse» mermeer voor u ope'n. Als 'n aquarel op dezen neveldag J>e regen was opgehouden en in blauw verschiet lagen de dorpjes, de forsche toren van Roelofarendsveen aam den linkerkant en verder Oude Wetering, het spitsje van Leimuiden en de stompe toren van Rijnzater woude recht vooruit en rechte reeds achter ons het dakruitertje op de kerk van Wou- brugge met ver over de wijde polders en over boomenrijen langs verre polderwegen de fabrieksschoorsteenen van Alphen, liet ind ustriecentrum. Heerlijk mooi is de Braassemer met zijn blauwgrijze wolkenlucht weerspiegelend water, zijn rust en zijn wijdheid. De jonge energieke burgemeester van Woubrugge vertelde ons van de stemming in zijn gemeente. Den Woubruggenaren kan de verkoop eigenlijk niet zooveel schelen, want hij brengt geld in het laadje. De 54.000 gulden van Haarlem beteekenen een vermindering van het bundergeld en daar kijken de boeren en tuinders het eerste op. En och, het vreemdelingenverkeer beteekent voor Woubrugge niet veel. Watersportsmen doen er hun inkoopen niet. Een der raadsleden is heemraad, de meeste anderen zijn ingelanden. Het voorstellen van een verordening, zooals Rijnzaterwoude in het leven heeft geroepen is dus bij voor baat niet aan te raden. Rechte wees de burgemeester ons de be dreigde plekken, het „Ingebroken Gat". Het „Ingebroken Gat" heeft lage eilandjes met rietgewas en daartusschen vele kreek en en langs den oever, waarachter diedeVier- ambaehtspolder ligt, staan grillig de wilgen. Overweldigend is de schoonheid van elk dier eilanden op zich zelf geenszins, doch het brokkelige buitenland van den polder geeft een schilderachtige intimiteit aan deze om geving, die bijvoorbeeld verderop langs den naakten dijk ontbreekt. En de eilandjes bieden een beschutten lijkant, een veilige reede. Wel pijnlijk worden de indrukken ver stoord van hem, die zich op deze plaats asch en vodden en potten en pannen moet denken zij het dam afgedekt, maar afgedekt met zwarte bagger. Burgemeester Bakhuizen van Rijnzater woude heeft voor Haarlem uitgekeken naar een ander terrein. En hij meent dit gevonden te hebben onder Nieuwkoop, iets Oostelijker, waar men het vuil graag op het rietland wil hebben ter winning van tuingrond. En Haarlem heeft nog allen tijd om te onderhandelen, zei ons de heer Bakhuizen, want te Leimuiden heeft het nog voor vijf of zes jaar stortingsterrein genoeg. Te Rijnzaterwoude heeft het gezelschap de kerk bezichtigd en de burgervader heeft een korte toespraak gehouden, waarin hij os. zeide, dat hij van Haarlem, de Bloemenstad, waarin hij zelf eenige jaren gewoond heeft (hij was van 1917 tot 1922 burgemeester van Spaarndam), allerminst dezen aanslag op het natuurschoon verwacht had. Hij erkent, dat de steden voor een moeilijk vraagstuk staan, maar het gaat niet aan, om, zooals de ver» tegenwoordiger van Haarlem op de Hinder wetzitting wilde, dit anderen te laten op lossen. Waarom houdt Haarlem zijn vuil niet binnen den sfeer zijner eigen reukorga» nen? Het vervolg van den tocht heeft tenslotte een verloop gehad, dat noch de organisatoren noch de bezoekers gewen sent hadden. De „Volharding IX" is gestrand!. Met heel zijn kostbare lading is het schip aan den gror.d blijven zitten. Boven op een oude boerderij. Want wel is de Braassemer diep, op sommige plaatsen zelfs acht meter, maar de kusten zijr. voor een stoomer als de „Volharding IX" hoogst, gevaarlijk, vooral omdat er vroeger gebouwd is. in een dorp, dat later door het meer verzwolgen moet zijn in een tijd, dat de rollen nog omgekeerd waren. Het meer nam van ons, nu trachten wij van het meer te nemen. Het plan was om dicht langs den oever terug te varen, om het „Ingebroken Gat" tenvolle te kunnen bezichtigen. De stuur lieden schijnen echter meer aandacht be steed te hebben aan den wensch van de leiders van den tocht dan aan de navigatie mogelijkheden, waarmee zij toch voldoende bekend behoorden te zijn, met het gevolg, dat het schip om drie uur vast liep, juist toen wij het Ingebroken Gat zouden nade» ren. en te vijf uur nog onwrikbaar met dc oude boerderij verbonden was. Met boven dien een roerketting, die de krampachtige vrijmakingspogingen niet overleefd had. Een Rijkspolitieboot, die gelukkigerwijze toevallig ons vergezelde, heeft op de lof waardigste wijze pogingen gedaan om het schip vlot te brengen, helaas zonder resul taat. Te vijf uur deed Baron van Heemstra het verlossende voorstel om per politievaartuig de schipbreukelingen, die hun optimisme geenszins verloren hadden, naar het dichtst bijzijnde station, Oude Wetering te bren- StDe ,R. P. VIII" is een snelvarende en ruime motorboot en haar schipper een welwillend man. Zoo komt het dat wij: wat wij zeker niet verwacht hadden door de politie naar huis gebracht zijn, dwars over de Braassemer, die al in avondstemming lag. Burgemeester Bakhuizen en enkele ge trouwen bleven op het „wrak" achter tot sleepboothulp gearriveerd zou zijn. Wij hopen, dar het nog vóór donker ge weest is. doch wij vreezen er voor. Van de vaart langs het „Ingebroken Gat" kwam niets meer. maar in de uren, die wij nog eens doorgebracht hebben in de stilte en de reine lucht van dezen wijden plas heb ben wij zijn schoonheid opnieuw geproefd en wij kunnen niet anders dan wenschen, dat Haarlem andere terreinen vindt. Het zou te jammer zijn. DAMMEN. DE HAARLEMSCHE DAMCLUB III KAMPIOEN DER NOORDELIJKE DERDE KLASSE. inDe tweede ontmoeting tusschen de beide Noordelijke clubkampioenen 3de klasse is na zeer spannenden strijd geëindigd in een gelijk spel, waardoor de Haarlemsche Dam club ni definitief beslag legde op het club kampioenschap der geheele noordelijke 3de klasse van den Nederl. Dambond. Wchnen de Haarlemmers de vorige week in Amsterdam met' flinke cijfers (13—7); thans speelden de Amsterdammers een zoó enthousiasten wedtsrijd, dat de Haarlem mers niet dan na zeer feilen strijd een gelijk spel uit 't vuur wisten te sleepen. De gedetailleerde uitslag luidt; Haarlemsche Damvereen- Damclub IH Gezellig Samenzijn Haarlem. IH Amsterdam. J. van Steenwijk-P. Scherpenisse 11 H. BerghuisF. Frankenhuizen 02 P. G. M. Ottolini Sr. C. J. C. Glimmerveen 02 W. v. d. EijndeJ. J. de Wit 02 Joh. Fabel Jr.—J. Ruysenberg 2—0 J. BalkJ. C. Ferwisga 11 H. van Lunenburg Jr.H. C. Josse 11 W. J. A. MatlaJ. Rendering x—x j. H. Reedijk—R. van Ouwerkerk x—x j. Otter—J. Hoppenbrouwer 2—0 Voorl. uitslag 79 De partijen aan de borden 8 en 9 werden afgebroken; die worden arbitrair ^beslist. Het eindresultaat wordt meer dan waar schijnlijk 10—10, dus een gelijk speL CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen der „Haarl. Dam club" voortgezet- De uitslagen luiden; Hoofdkiasse: J. B .Sluiter Jr. wint van J. van Looij. Derde klasse; Jac. Fr. van Garderen wint van H J. Stok; W. van Pelt wint van B. Henneke. OM HET NATIONALE DAMKAMPIOENSCHAP VOS OF KELLER KAMPIOEN! De laatste ronde van den wedstrijd om het damkampioenschap van Nederland, welke Zondag a.s. te Amsterdam in het „Odd Fcllow.-house" gespeeld zal worden, zal ver moedelijk wol de beslissing brengen. Vos heeft nog steeds één punt voorsprong op Keiler en dit zal wel voldoende blijken om beslag te leggen op den nationalen kampioenstitel. Vos' laatste partij is tegen Ris, terwijl Keiler het in de laatste ronde tegen den titelhouder Damrne moet opnemen. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat Damme zijn laatste partij zou verliezen; immers onze nationale kampioen is in dit tournooi nog niet geslagen, zoodat remise het meest in de lyn der verwachtingen ligt. Vos heeft dus slechts op remise te spelen om definitief beslag te leggen op den titel, dochde Wormerveerder is een bijzonder taaie en gevaarlijke speler, zoodat het lang niet is uitgesloten, dat in de laatste ronde misschien nog onverwachte dingen gebeuren zullen. De Haarlemsche kampioen Sluiter speelt zijn laatste partij tegen den ex-Haarlemmer Van Dartelen, een partij waarvoor voor al in de Haarlemsche dammerskringen bij» zondere belangstelling bestaat. De stand van het tournooi luidt thans: gesp.gew.rem.verl.pt. J. H. Vos, Amsterdam 9 6 3 0 15 R. C. Keiler, Amsterdam, 9 6 2 1 14 A. K. W. Damme. Amsterdam, 9 2 7 0 11 D. H. Móllenkamp, Rotterdam, 9 3 4 2 10 P J. van Dartelen, Amsterdam, 9 2 5 2 9 J. B. Sluiter Jr., Aerdenhout, 9 16 2 8 B. Ris, Wormerveer, 8 15 2 7 W. Rustenburg Amsterdam, 8 15 2 7 Ph. de Schaap, Amsterdam, 8 14 3 6 P. Beers, Amsterdam, 9 14 4 6 A. Jacobs, 's-Gravenhage, 7 0 16 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel. De Droomer. Het is natuurlijk wel waar. dat geen mensch het prettig vindt, als hij merkt dat één van zijn medemenschen zijn diepste ge heim doorgrond heeft; maar het is aan den anderen kant toch wel leuk, als je zoo maar opeens, er achter komt, wat het nu eigenlijk is, dat dien man daar, of dat meisje hier, den laatsten tijd bezielt, vooral als je ze niet kent en ze niet hindert met je ontdek king. En zoo heb ik vanochtend, terwijl de regen neerplensde en al het voorjaarsgroen in den tuin scheen op te luiken en de vogels zich aan geen nattigheid stooiden, maar naar stig door hun vreugde bleven uitzingen, om dat het zomer wordt, ontdekt, wat er om gaat in de ziel van het heele kleine slagers jongetje met de roode koonen cn het peenhaar, dat hier altijd luidkeels zingend langs gaat, en met een geweldige verrukking naar zijn eigen stem zit te luisteren. Dat kleine slagersjongetje leeft in een droom, waar hij, vrees ik, wel eens op wreede wijze uit wakker geschud zal wor» den. maar die op het oogenblik zijn heele banale leventje van jongste bediende in een afschuwelijken slagerswinkel vervult, en ver- mooit. Hij heeft het er wel voor over, want eens. Eens, weet hij, zal plotseling een klein oud heertje of misschien ook een bekende operazanger, of een vorstelijke dame, verrast stil staan op het hooren van de volle, zuivere klanken, die een kleine slagersjongen op een oude rammelende fiets tevoorschijn toovert, en diep ontroerd zal zij zich zijn lot aantrekken en hem maken tot den grootsten aller zangers. Hij zal concerten geven en toe gejuicht worden en volle zalen zullen als één man opstaan en hem ovaties brengen, in vervoering gebracht door de zuivere schoonheid van zijn stem En nu is hij alleen cnaar bezig eiken voorbijganger zijn kans te geven, en daarom zingt hij vol goeden moed den ganschen lieven dag lang, terwijl hy op zijn krakende fiets de biefstukken en rollades van zijn baas rondbrengt. Want hij kent het leven, en hij heeft uit de levensgeschiedenissen van groote zangers, die ook eerst arme sla» gersjongetjes of smidsknechten waren, gelezen dat het soms jaren duurde, voor een edele Maecenas zich ontfermde over „het onge repte natuurtalent". Ook dat heeft hy er voor over. Eens zal het komen, onverwachts op een zonnigen zomerdag, of op een guren, ijzigen wintermorgen, en een groote toekomst zal voor hem openliggen En zoo droomt mijn slagers jongetje de dagen door, en op het oogenblik is hij zeker gelukkiger dan de meesten van onsIk geloof vast. dat hij zich van gierig opge spaarde centen en stuivers een „Handleiding voor Eerstbeginnenden" heeft gekocht, en zich 's Zondags voor een oud gebarsten spie. geitje staat te oefenen, terwijl zijn vriendjes achter een voetbal aanhollen. En ik weet eigenlijk niet, wat ik voor hem hopen moet: dat hij nog een poos in zijn schoonen droom voort zal blijven leven, of dat de een of andere kleinigheid hem maar gauw wak ker zal schudden. Want hoe schooner de droom is, hoe harder het ontwaken.... W. T. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 HULDIGING EN SIMULTAANSéANCE VAN DEN HAARLEMSCHEN KAMPIOEN. Maandagavond a.s. zal in het lokaal der Haarlemsche Damclub, café de „Korenbeurs" de huldiging plaatsvinden van de Haarlem sche kampioenen J. B. Sluiter Jr. (hoofd klasse); R Hartgerink (2e klasse) en G. Zeeuwe Jr. (3e klasse). Op dien avond zullen tevens de in de Haarlemsche kampioenswedstrijden behaal de prijzen worden uitgereikt. Ter gelegenheid hiervan zal door den heer J. B. Sluiter Jr. een simultaanséance gegeven worden voor de leden der Haarlem sche damvereenigingen, terwij! ook nk-tl eden van clubs aan deze séance kunnen deelne men. BILJARTEN. BEKER-WEDSTRIJDEN Voor de beker-wedstrijden zijn de volgende deelnemers ingeschreven: Vriendenkring, Haarlem-Noord, D E. S. en Spoorzicht. B-beker, 13 Mei: Vriendenkring—Haarlem- Noord. 14 Mel: D. E. S.Spoorzicht. 16 Mei: Winnaar AWinnaar B. C-Beker 19 Mei: Haarlem-NoordSpoor zicht. 21 Mei: D. E. S.Vriendenkring. 28 Mei: Winnaar A—Winnaar B. Daarna sluiting en prijsuitreiking. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEEN TERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 13 Mei 1930, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Onderzoek van den geloofsbrief "an den heer J. Pot, benoemd lid van den Gemeen teraad en installatie van den heer Pot. 2. Besloten zitting. 3. Ingekomen stukken en mededcellngen. 4. Vaststelling van een nieuwe Algemeene Politieverordening der gemeente Velsen. 5. Goedkeuring van de lc suppletoire be- grooting van de Algemeen Burgerlijke in stelling van Maatschappelijk hulpbetoon, dienst 1929, en vaststelling van de le sup pletoire begrooting van den Ofihaal- en Stortingsdienst, dienst 1929. 6. Uitbreiding van het administratief per soneel aan het bedrijf openbare werken met een klerk in vasten dienst. 7. Inbreng van gronden in het Grondbe drijf. 8. Verleenen van vergunning tot het plaat sen van een telefoongebouwtje op gemeente grond. liggende naast de openbare lagere school F te Santpoort en tot het maken van een aansluiting voor dat. gebouwtje op de centrale verwarming dier school. 9. Verleenen van ontheffing -an een huurovereenkomst en verleenen van kwijt schelding van de betaling der nog verschul digde huurpenningen. 10. Verkoop van grond. 11. Verleenen van crediet voor den aanleg van waterleiding naar de jeugdherberg, het kampeerterrein en de zuidpier. J2. Aanwijzing voor speelterrein van den grond, begrensd door de Sparrenstraat, de Abeelenstraat, de Wilgenstraat en don Groe- neweg te IJmuiden, en wijziging van de be stemming van het terrein, dat thans voor gemeld doel is aangewezen. 13. Vaststelling der vergoeding aan de be sturen der bijzondere scholen voor bovental lige leerkrachten, over 1928. 14. Praeadvies omtrent het verzoek van de Vereeniging voor lager en meer uitgebreid lager schoolonderwijs op Gereformeerden Grondslag te IJmuiden om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor verandering van inrichting der onder haar beheer staande Groen van Prinsterer- school aldaar en voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve dier school. 15. Prae-advies omtrent het adres van J. H. van der Weiden te Haarlem, houdende verzoek bebouwing van het hem toebehoo- rend terrein aan den Kerkweg te Santpoort mogelijk te maken. 16. Aanvulling van het Werkliedenregle ment. 17. Verhooging van het subsidie aan „Het Witte Kruis" voor de exploitatie van con- sultatiebureaux voor zuigelingen en verhoo ging van het gewone subsidie aan genoemde vereeniging. 18. Prae-advies omtrent invoering van een kindertoeslag voor de arbeiders en ambte naren (politie inbegrepen) in dienst der ge meente Velsen. 19. Benoeming van: a. een onderwijzer aan de openbare lagere school H. te IJmuiden; b. twee leden der commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Handelsavondschool. c. één lid der Commissie van voorberei ding voor do plaatselijke strafwetgeving (vacature A. Krijger); d. één lid der Commissie van bijstand voor gas en water (vacature A. Krijger.). BEVERWIJK HET YER.MENIG YULDIG CS'G SC IJFER. Burgemeester en Wethouders hebben de Commissie van bijstand in het beheer der financiën gevraagd hen van advies te willen dienen Inzake het vaststellen van het ver- menigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1930 1931. De Commissie heeft dd. 24 April J.L het volgende bericht: „De opbrengst der Gemeentelijke Inkom stenbelasting is voor het dienstjaar 1930 bij de begrooting geraamd op f 167.000.Deze som moet echter, volgens in onze Commissie gedane mededeelingen nog worden verhoogd met een bedrag van ongeveer f 20.000.— tengevolge van de na de vaststelling der be grooting toegestane credieten of nog te sluiten geldleeningen. Met name ls nog te rekenen op een verhoogipg van den post rente en aflossing van geldleeningen voor de in begin 1930 gesloten geldleening. Uit dien hoofde moet de gewone dienst nog worden belast met f 5500,Vervolgens zal de post rente van opgenomen kasgeld dienen te worden verhoogd met ongeveer 6750,— voor toegestane credieten ISchoolbouw. be st ratingswer ken, sportpark enz.) waarvoor nog een geldleening moet worden gesloten. Ten slotte is nog te ramen een bedrag van 7800,voor: vermoedelijke verhooging subsidie van het B A. 3000,crediet rioolwaterafvoer 2800,verhooging subsidie badhuis 1000,—) en enkele andere uitgaven tot een bedrag van rond 1000.—. De totaal benoodigde soms bedraagt dan voor 1930 187.000.—. Bij een vermenigvuldigingscljfer van 1 bedroeg het totaal der kohieren van de G. I. B. over 1929/*30 op 1 April j.l. rond 180.000,Van dit bedrag is gebracht in den dienst 1929 110.000,zoodat voor 1930 beschikbaar blijft f 70.000,De rest ad 117.000 vormt dan 2/3 der vermoedelijke opbrengst voor het aanvangende belasting jaar. Omgerekend naar een vol jaar zal dus het totaal van dc kohieren voor het nieuwe belastingjaar ten minste moeten bedragen 3 2 x 117.000 of rond 176.000. Zooals reeds is opgemerkt bedraagt het totaal van het kohier 1929/'30 thans rond 180.000,Voor het nieuwe belastingjaar kan de opbrengst op ongeveer een gelijk bedrag worden gesteld. Verlaging van het vermenigvuldigingscljfer is mitsdien niet mogelijk. Wy adviseeren U aan den Raad voor te stellen het vermenigvuldigingscyfer voor de gom. inkomstenbelasting voor het belasting jaar 1930/'31 te bepalen op 1, evenals het vorig jaar." B. en W. kunnen zich met het advies der Commissie zeer goed vereenigen en stellen den Raad voor in dien zin een besluit te nemen. WOENSDAG 7 MEI Restaurant Brinkmann. N.V. Haarl. Melk- inr. „De Sierkan", algemeene vergadering. Palace. „Het lied van de Zuidzee"' Tooneeljj De 5 Uschakows. 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theatcr. Het Nederlandsch Revue- Gezelschap met; „Ga je mee lachen". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater. „Hal-Tang". Too- neel: Mac Ellerk Compagny 2.30. 7 en 9.15 u. Standaard-Theater. „Montana Bill" en ..Do Jantjes in China". Toonecl Mr. Bosaxü 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 8 MEI. Groote Kerk: Orgelconcert, 3—4 uur. Stadsschouwburg. Jubileum Cor Ruys „Va- der-Vrygezel", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vry. Zandvoort: 7 1/2 uur. Gemeenteraadsvergadering, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5