BUITENLAND EONGERS DE REACTIE OP GANDHI'S ARRESTATIE. Toch verscheidene ernstige opstootjes. HET TOONEEL. MUZIEK P U R O L er op! De bekende melodie. Geen massaal verzet? HAARLEM'S DAGBLAD DE PLANNEN OMTRENT DEN AMSTERDAMSCHEN STADS SCHOUWBURG. De communisten in den Amsterdamschen Raad hebben met hun destructieve houding zonder het te willen het tooneel mis schien nog een dienst bewezen. Het torpedee- ren van de beide tooneel-combinaties heeft ten gevolge gehad, dat ze ten slotte alle twee drijvende kunnen blijven. Het nieuwste bericht uit Amsterdam luidt thans, dat Het Amsterdamsch Tooneel en de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsen Tooneel de „speelkeeren" dat beteekent dus de speel avonden en matinees onderling gelijkelijk zullen verdeelen Een ideale oplossing is dit zeker niet, maar in de gegeven omstandig heden toch wel de allerbeste. Wanneer aan één der twee combinaties de Amsterdamsche Stadsschouwburg ten deel ware gevallen met al de daarbij behooren- de voordeelen, zooals 100.000 gulden subsidie, rustige werkgelegenheid, een vaste wekelijk- sche speelavond in den Koninklijken Schouw burg te Den Haag dan zou de andere combinatie, zonder de beschikking over een behoorlijken schouwburg en met zeer geringe en onvoldoende subsidie, tegelijk reeds met de beslissing ten onder zijn gegaan. En dat zou niet meer of minder hebben berekend dan een ramp voor ons nationaal tooneel. Want het verdwijnen van de groep Saalborn zou uit een artistiek oogpunt bijna al even erg zijn geweest als de ondergang van de gezelschappen Verkade en Van Dalsum. Wat zouden al de bij die troepen verbonden artisten het komende jaar zonder vast enga gement hebben moeten aanvangen? En wat zouden wij op den duur hebben mogen ver wachten van de overwinnaars, als de stimu lans der concurrentie hadde ontbroken? Bezien wij thans de pro's en de contra's van de nieuwe regeling, dan is eigenlijk het eenige belangrijke voordeel, dat beide combinaties blijven bestaan en de daarbij verbonden ar tisten voor het komende seizoeon dus gered zijn. En dat de voor de kunst zoo noodzake lijke wedijver, die tot daden voert, niet ver loren gaat Maar er zijn ook zeer groote na- deelen. Geen der twee combinaties kan met deze nieuwe regeling haar vleugels voldoende uitslaan. Hoe is thans namelijk de toestand? Elk der twee gezelschappen die tezamen feitelijk 4 gezelschappen vormen hebben slechts de beschikking over vier „speelkee ren" matinees of avondvoorstellingen in de 14 dagen in den schouwburg te Am sterdam. En omdat zij door deze beslissing tot de gezelschappen der concentratie be- hooren tot één avond in de twee weken in de Koninklijken Schouwburg te 'sGraven- hage! En dan natuurlijk het recht op de helft van de subsidie van 100.000 gulden, waarbij waarschijnlijk thans ook de subsidie van het tweede Amsterdamsche gezelschap zal worden gevoegd Waar moeten de gezelschappen op de vele 'andere avonden en middagen, wanneer niet in den Stadsschouwburg te Amsterdam of in Den Haag gespeeld kan wor den dat zijn er minstens 11 in de twee weken naar toe? Naar de provincie? Dat zal mij een gedrang geven, ook voor onze Haarlemsche schouwburgen. Het lijkt mij zeer waarschijnlijk, dat de twee combinaties thans na de gevallen be slissing, onmiddellijk beslag zullen .trach ten te leggen op de andere speelgelegenhe den te Amsterdam: het Rika Hopper-theater, dat voor Kammerspiele zeer geschikt is, en den Hollandschen Schouwburg 1). Maar het ongeluk is, dat de Plantage Middenlaan niet meer in het centrum van uitgaand Amster dam is gelegen en in geen van deze beide schouwburgen de „trek" is. Toch zal men wel op één van deze twee of op beide theaters zijn aangewezen. En dan natuurlijk op de provincie. Een rustige werkgelegenheid zullen de twee gezelschappen, die gezamenlijk den Stads schouwburg te hunner beschikking hebben, ook zeker niet vinden. Door de thans geval len beslissing zijn de twee schepen dus drij vend gehouden, maar van een ..full speed" varen zal wel geen sprake zijn. De kapiteins zullen heel veel zeemanschap noodig hebben om zoo te manoeuvreeren, dat de schepen niet stranden of vergaan. Maar 't is te hopen dat Amsterdam nu meer spoed zal zetten achter den bouw van den nieuwen schouwburg, dien de hoofdstad broodnoodig heeft. Wanneer deze nood- combinaties want dat zijn ze tenslotte kunnen blijven bestaan tot een nieuwe schouwburg te Amsterdam gereed zal zijn, dan is er reeds veel gewonnen. Want dan eerst zal een definitieve beslissing kunnen gorden genomen en het tooneel in nieuwe banen kunnen worden geleid. Wij juichen daarom het wijze besluit, dat beide combinaties voorloopig in tact houdt, van harte toe en meenen, dat de artisten den wethouder Polak dankbaar mogen zijn voor wat hij in deze voor hen heeft gedaan! Het is thans aan de twee combinaties om te toonen, welke de meeste levenskracht in zich heeft. J. B. SCHUIL. 1) Een bericht in het Algemeen Handels blad, dat ik na het schrijven van dit artikel las, meldt, dat op het Rika Hopper-Theater reeds beslag is gelegd en dat onderhande lingen worden gevoerd over den Holland schen Schouwburg. SOLISTENCONCERT NOORDERKERK. In samenwerking met het Noorderkerk koor gaven de heeren Jos. de Clerck. violist. Luc. Louman, bariton en Jac. Zwaan, orga nist. een concert dat de aanwezigen stellig met belangstelling hebben gevolgd. De orga nist der kerk, die tevens leider is van het kerkkoor, vergenoegde zich met door zijn koor slechts een drietal stukken te doen uit voeren, waaronder de bewerking van het oud-Nederl. lied „Ic wil mi gaan vertroosten" opviel door soberheid van harmoniseering, doch die in deze kerkruimte te veel vervaagde. Zookwamen de mineurdominanten niet met de gewenschte duidelijkheid naar voren, en daar in den voorlaatsten regel de bas 'n rust punt zoekt op een sextharmonie, waardoor de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden. Ontvellingen cn allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest WOENSDAG 7 MEI 1930 vlotte gang der stemmen wordt geremd, was de uitvoering van dit stuk niet de gelukkig ste. In de andere (van Bortniansky en van Bach) was er ook meer samenzang, hoewel in dit opzicht het koor, dat eerst sinds kort staat onder leiding van den heer Zwaan, nog belangrijk heeft te arbeiden. Het stuk van Bach stond aangegeven als ..koraalbewer king". Dit is onjuist. Choralbearbeitung is iets geheel anders dan deze vierstemmige Bachsche zetting der melodie van Melchior Vulpius, die bij dezen tot tekst heeft „Chris tus der ist mein Leben", bij Bach, „Ach bleib mit deiner Gnade". Behalve als koorleider trad de heer Zwaan op als orgelsolist, en als begeleider aan het zelfde instrument. De tweede maal bij Karg- Elert bevredigde zijn registreering meer dan in het Praeludium In b-klein van Bach, maar het meest voldeed hij in de stukken van Reger. waar hij in mooi gecombineerde kleuren den expressieven viooltoon van Jos. de Clerck omspeelde. Het was Jammer dat de klank der viool te veel werd weggemaakt door de minder gunstige plaatsing, waarmee de violist zich moest vergenoegen: in „Prae ludium" was dit minder hinderlijk dan in -.Largo", welk stuk ml. deze betiteling ten onrechte draagt. Waar Bach in het Largo noten schrijft in meervoudige onderverdee ling, blijft toch het breede karakter altijd bewaard In dit stuk van Reger Ij dit niet het geval en zoo sprak van denzelfden componist de orgelsolo (Consolation) meer aan, ook al wijl de organist haar met blijkbare voorlief de en daarbij heel gelukkig uitvoerde. Voorts gaven beide executanten een vertolking van Handels vioolsonate in A groot, waar de adel van karakter zeer gelukkig tot uiting kwam. Momenten van innerlijk beleefde muzika liteit gaf ons ook het zingen van den heer Luc Louman. De zanger beschikt over een volumineuzen bariton. Hoe hij zijn stem zoowel in het „voix mixte" als anderszins weet te benutten, toonde hij ons het best in de aria uit Mendelssohns Elias; doch tevens hoe hij de vervloeiing der eene zangwijze in de andere nog niet algeheel in zijn macht heeft. Aangeboren muzikaliteit, een goede school en een groote dosis zelfvertrouwen zullen Luc. Louman zonder twijfel brengen op de plaats waar zoovelen, die niet anders bezitten dan een klankvolle stem, zich met moeite handhaven, n.l. in het oratorium. Hoe hij de subtiele nuances van het lied aan voelt. toonde hij ten overvloede in het stuk van Jan Nieland (Jesu, dulcis memoria). dat overigens de melodievorming heeft van Ver hulst en zijn tijdgenooten. Zeer geslaagd was ook de aria van Rameau „Domine, Deus vir- tutum". Ten slotte een woord van lof voor de sa menstelling van het programma. Niet over laden, bood het toch genoegzame afwisse ling, om dit concert met onverflauwde op merkzaamheid te kunnen volgen. G. J. KALT. In het verslag over het concert van „Vox- humana" staat: de welbekende bariton van...; men leze hier: de welklinkende bariton. K. HAARLEMS GEMENGD KOOR. Beethoven-Concert. De Mis in C op. 86, de z.g. „Kleine" Mis, zooals zij in tegenstelling met de Missa Solemnis wel genoemd wordt, werd door H. G. K. ook drie jaar geleden ter gelegen* heid van de "herdenking van Beethcxvens sterfdag, 26 Maart 1827. uitgevoerd. Verge leken met de geweldige Missa Solemnis schijnt zij eenvoudig, en we kunnen thans nauwe lijks de woorden 'begrijpen, welke vorst Esterhazy, die Beethoven op opdracht tot de compositie gegeven had, na de eerste uit voering sprak: „Aber lieber Beethoven, was ha ben Sie denn da wieder gemacht?" De uiting wees op verwondering, verbazing en inderdaad, Beethoven zou Beethoven niet geweest zijn, indien hij bij de vervulling van een zoo ernstige taak de traditie gevolgd had en blindelings in de voetsporen van yoorgangers ware getreden. En al heeft hij in dit werk noch de diepte, noch de detail leering, noch de dimensies, noch de diver genties, noch de difficiliteit van de Mis in D bereikt, schoone momenten, oogenblkken, waarin het vrome en rijke gemoed van den toondichter zich ten volle uitspreekt bevat het oudere werk ook. Het „Et incarnatus est", het ,3enedictus", het „Dona nobis pacem", zijn slechts een paar voorbeelden. De uitvoering mocht verdienstelijk genoemd worden, zonder uit te munten. Over 't ge heel had ik gaarne meer tegenstelling meer kracht van uitdrukking gehoord. JuLst in de deelen die ik zooeven noemde bleef men wat aan de oppervlakte, zoodat ze niet ge heel den verwachten indruk maakten. Ook technisch lukte niet alles even goed. In het Gloria waren sommige koorinzetten onzeker; aan het slot ontbraken de sopraan- en altsolo een oogenblik; in 't Credo overschreden de sopranen bij „factorem coeli" de grenzen dei- schoonheid merkbaar; het „passus et sepul- tus est" had veel zachter en somberder kun nen klinken. Het zijn enkele grepen uit mijn aanteekeningen. Een coupure werd ge* maakt aan het slot van het Credo, het be gin van het Sanctus. dat voor koor gesohre. ven is, werd door de soli gezongen, af wij* kingen, waarover we den dirigent niet hard zullen vallen, omdat ze den totaalindruk niet nadeelig beïnvloedden. De uitvoering van de Mis scheen evenwei slechts een inleiding voor die van de 9de Symphonie- Dat deze als het hoofdwerk van den avond werd beschouwd bleek, be halve uit de annonces, ook uit de omstan* digheid, dat het tekstboekje alleen van de 9de Symphonie een bespreking bevatte die nog vóór den tekst der Mis was afgedrukt. Deze voorrang is eenigszins bevreemdend, want eigenlijk is de Negende in de eerste plaats een orkestwerk en de solo- en koor- stemmen worden pas in het Finale tot be reiking van een alomvattenden climax aange wend. Men vindt dan ook deze symphonie zoowel op de programma's van orkestinstel lingen als op die van koorvereenigingen. Het dualisme in dit werk veroorzaakt eigenaardige moeilijkheden, die nog bij de geweldige technische bezwaren komen. De orkestpartij op zich zelve is zóó geschreven, dat slechts een dirigent, die volkomen in den geest van Beethoven's laatste werken doorgedrongen is, de orkesttechniek /olko- men beheerscht, en over een eerste-rangs- orkest beschikt waarmee hij onbeperkt kan studeeren, er een interpretatie van kan geven, die al de realiteiten idealiseert, en daarmee het ideale realiseert. We staan hier voor soortgelijke moeilijkheden als bij de laatste pianosonates en strijkkwartetten De correcte uitvoering van de noten, op zichzelf al niet gemakkelijk, is geheel ontoereikend. Ik heb dan ook, hoe vaak lk de Negende heb hooren uitvoeren, nog maar zeider. een ge voel van volkomen bevrediging gehad. Tot mijn schoonste herinneringen ln deze be hoort de schitterende vertolking door het orkest van het Concertgebouw met net Am sterdamsche toonkunstkoor onder Mengel berg, verleden jaar zomer. Ook nier ter stede, op een Baehconcert werd door de zelfde corporaties onder denzelfden dirigent eenige jaren geleden een imposante uitvoe ring gegeven. De uitvoering door H. G. K. op Dinsdag avond jJ. was nu wel een der minst bevredi gende. Het was ook nauwelijks anders te verwachten. Ik heb alle respect voor de routine en de toewijding onzer H.O.V.. voor wien, ondanks dat zij eenige jaren geleden onder Nico Gerharz het werk speelde, de Ne gende toch geen repertoire-nummer is; en die toewijding der orkestleden, hun streven om hun beste krachten te geven dient men aan het eind van een vermoeiend seizoen dubbel te waardeeren. Maar waar Mengel berg met een orkest als het Amsterdamsche weken voor noodig heeft, zou een koordiri gent dat met de H.O.V. in enkele repetities klaar spelen? Deze uitvoering der Negende bleek zooals te voorzien was een misgreep, die niet onge straft kon blijven. De eerste drie hoofridee- len gingen voorbij in troostelooze vlakheid; in een klankbeeld, dat zelfs in de verte niet de bedoelingen vermocht te benaderen. Beethoven, die in werkelijkheid de orkest klank sinds jaren niet meer hoorde, stelt aan den dirigent hier bijzondere eischen, waar aan Booda niet voldoen kon. Allerlei instru menten domineerden, waar zij op den ach tergrond moesten blijven, van mooie détail uitwerking was geen sprake, van grootschen synthetischen opbouw evenmin. Behoudens tal van kleine oneffenheden liep de zaak natuurlijk wel, maar daarmee is nog geen uitvoering der Negende bereikt. Temeer dwingt een dergelijke vertolking tot tegenspraak, omdat ze volkomen over bodig was. Er werd geen pionierswerk meer verricht. Wanneer een dirigent zich bemoeit om een onbekend werk, oud of nieuw, te in- troduceeren, een werk, dat naar zijn mee ning beteekenis heeft, dan stellen we dit op prijs, en verontschuldigen gaarne eenige tekortkomingen bij een eerste auditie. Maar de Negende is hier al meermalen uitgevoerd in de laatste jaren, en de noodzakelijkheid daarvoor bestond dus niet. Er ligt voor H. G. K. en voor Booda nog terrein genoeg open waarop zjj loffelijk werk kunnen ver richten. zooals zij dat met het Weihnachts- oratorium gedaan hebben. Maar dan moeten zij binnen de grenzen van het moge lijke blijven en zich niet in een struggle for high-life begeven. Voor Mahler's Achtste Symphonie bewaren ons de beperkte dimen sies van ons concertpodium, maar waar zou anders de grens zijn? Ik moet ten slotte nog wat over koor en solisten zeggen. Helène Cals zong met mooie techniek, doch soms wat zwak. Frieda Boot bleek een fraaie altstem te bezitten, en die degelijk ontwikkeld te hebben; een ernstige indispositie, waarvan mij mededeeling werd gedaan, was in haar voordracht gelukkig niet te bemerken. Van Kempen was g<üd als gewoonlijk, op een ongelukkig oogenblikje aan het slot der Negende na. En ook het zingen van Jac. Caro geeft geen aanleiding tot nieuwe gezichtspunten: het was degelijk als steeds, vertrouwbaar en zonder veel poëzie. Even verbaasde hij mij door zijn „O Freu-heu-heu-heu-heu-heunde" evenals een oogenblik later bij „freudenvollere". Men kan toch wel articuleeren zonder dergelijke aan zetten. Ik hoop dat H.G.K. bij een volgende uit voering revanche zal nemen: een eenvoudig werk, mooi uitgevoerd geeft meer voldoening, zoowel voor het koor als voor de hoorders. K. DE JONG. RADIO-AVOND IN DE KLOPPERSINGEL KERK. Door het College van Organisten der Ge reformeerde Kerk was Dinsdagavond in de Kloppersingelkerk een radio-uitvoering van gewilde muziek georganiseerd, waarvoor het de medewerking verkregen had van het Ge mengd Koor, bestaande uit leden van de Christelijke Oratorlum-Vereeniging, onder leiding van den heer D. Hogenbirk. van het Ensemble Hogenbirk en van den heer G. A. Goldschmeding als organist. De belangstelling voor deze uitvoering, die ook door de N. C. R. V. over Huizen werd uit gezonden, was buitengewoon groot. De avond werd geopend door onzen vroe ger en stadgenoot Ds. S. Datema, thans pre dikant bU de Ger. Kerk te Driebergen, met gebed. Nadat de aanwezigen gezamenlijk gezon gen hadden het eerste vers van Psalm 95, werd een begin gemaakt met de uitvoering van het muzikale en vocale programma, dat aan „elck wat wils" bood. Oa. werden op een heel verdienstelijke wijze door het koor Ryth- mische Psalmen van Hub. Cuipers "ten gehoore gebracht. Het ten gehoore gebrachte getuigde van veel studie onder een muzikale leiding. Ds. Datema hield een toepasselijke rede over het onderwerp „Halleluja", welke rede helaas niet op alle plaatsen in het kerkge bouw te verstaan was. Een woord van lof komt toe aan den heer Goldschmeding voor zijn werkelijk fraai orgelspel De mooie avond werd gesloten met het ge zamenlijk zingen van het koraal: „Halleluja, eeuwig <lank en eere" en een dankgebed door Ds. Datema. Deze uitvoering werd gegeven ten bate van het nog restend tekort ad f 300 op het toren uurwerk der Kloppersingelkerk. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 8 Mei 1930. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Trois Pieces, a. Prélude, b. Musette, c. Air majestueux, J. Ph. Rameau. 2. Concert d kl. t.. G. F. Handel. Andante, Air. Adagio. Fuga. 3. Fantasia G gr. t., J. S. Bach. 4. Ave Marls stella verset (Choral orné dans le style de J- S. Bach). M. Dupré. 5. Bénédiction nuptiale, C. Salnt-Saëns. 6. Nun danket alle Gott, S. Karg-Elert. PERSONALIA. Naar wij vernemen zal de heer A. J. van Ekeren, hoofd van school 1 tegen 1 Septem ber eervol ontslag aanvragen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa VOS ROUWENS Groote Houtstraat 15 Tel. 15497 PHILIPS' RADIO'S van af f 13,30 par maand Gandhi's brief aan den Onderkoning. HET BELANCRIJKSTE NIEUWS. In een brief aan den onderkoning geschre ven aan den vooravond van zijn arrestatie, geeft Gandhi het voornemen te kennen naar Dharasana te gaan en het bezit op te eischen van de zoutfabriek aldaar. Hij spreekt van „ondenkbare wreedheden" toegepast op degenen die burgerlijke onge hoorzaamheid plegen, herhaalt zijn geloof in „geen geweld" en wijst de verantwoordelijk heid voor geweld van de hand. „Zult gij de voorkeur geven aan een gewelödadlgen op stand?" zoo gaat Gandhi verder, ,3e ge schiedenis zal richten over de Britsche regee ring. die de politiek van „geen geweld" niet verdroeg, omdat ze haar niet begreep en de menschelUke natuur tot geweld aanzette, waarvan zij wel begrip had om er mee af te rekenen." Aan het slot van zijn brief vraagt Gandhi intrekking der zoutwet. Een N.T.A.-bericht meldt nog, dat Gandhi in een tweeden brief aan den onderkoning zegt, dat hij de gevaren kent, die met de door hem aanvaarde methode gepaard gaan, maar het land zou datgene wat hij wilde niet verkeerd opvatten, lk zeg wat ik wil en denk aldus Gandhl. Het eenige mid del om het geweld uit den weg tc ruimen is geen geweld. Als een merkwaardigheid zij nog vermeld, dat de brief begint met „Beste vriend" en eindigt met de woorden „uw op rechte vriend M. K. Gandhi". Intusschen blijkt, dat Brltsch-Indiërs en de Engelschen scherpe maatregelen en te genmaatregelen nemen. Van hieruit is het niet mogelijk om te beoordeelen, of de reac tie der Indiërs zich kenmerkt, door een groo- ten algemeenen opzet. Wij gelooven echter veeleer, dat de kracht van de reactie op Gandhi's arrestatie ge broken wordt, voornamelijk door het gemis aan leiding en groote lijn. Weliswaar zijn de berichten over diverse opstootjes ernstig, men kan er echter niet de gevolgtrekking uit maken, dat de gevangen zetting van Mahatma een niet te stuiten golf van verzet heeft ongetuwd. L. A. De opstootjes in Britsch-Indië. De deelnemers aan een optocht ter lengte van een halve mijl vernielden de automo biel van een inspecteur van politie en vleien den inspecteur aan. Politieversterkingen werden gezonden en met vier vrachtauto's werd de menigte uiteengejaagd. Verachei. dene personen zouden gewond zijn. Bij een ander opstootje, waarbij de politie een charge deed, werden dertig personen gewond, waaronder verscheidene dames, die aan het posten deelnamen. Indische cavale rie en Britsche infanterie patrouilleeren in de wijk. DELHI, 6 Mei (Reuter). In het zieken huis bevinden zich 50 slachtoffers van de oniusten in Delhi. De meesten zijn ernstig gewond. BOMBAY. 6 Met (Reuter). Een groote optocht van Indiërs, die 11/2 K M. lang was, trok door de hoofdstraten met banieren waarop anti-Britscjre opschriften. Er vielen geen incidenten voor. CALCUTTA. 6 Mei (Reuter). Alle open. bare vergaderingen zijn verboden. Er had den 49 aanhoudingen plaats. De troepen zijn naar het station ontboden, waar de kruiers het werk staakten. Te Ferrychat en te Serampoer werd het hoofd der politie gewond- Op 20 K M. van hier koppelde de menigte spoorwegrijtuigen af. Er zijn politie en mili tairen heengezonden. PESJAWAR. 6 Mei (Reuter). Hier ter stede werden 25 personen gearresteerd. De toestand is op het oogenblik kalm. Een nieuwe bloedige botsing DELHI, 6 Mei (Reuter). Na gedurende tien minuten gewaarschuwd te hebben, schoot de politie op een menigte, die zich had verzameld bij een politieposten weigerde uiteen te gaan. Verscheidene personen wer den ernstig gewond. Twee personen, die bij de opstootjes van hedenochtend werden ge wond. zijn bezweken. Het hoofd der politie heeft samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. De Leeuw veroordeeld. BRUSSEL. 6 Mei (V.D.) De Vlaamsche soldaat De Leeuw, die terecht stond omdat hij geweigerd heeft gevolg te geven aan in do Fransche taal gegeven bevelen, ls door den krijgsraad tot 3 12 maand gevangenisstraf veroordeeld. „Bestorming" van het Lagerhuis. LONDEN, 6 Me! (V.D.1 Voor het huls van den Minister-President Macdonald was he den een sterke politiemacht geconcentreerd, aangezien men verwachtte, dat de op l Mei uit het Noorden des lands afgemarcheerde arbeiders zich met geweld toegang zouden verschaffen. Er bleken echter niet meer dan 13 deelnemers aan dezen hongermarsch te zijn aangekomen. Zij probeerden MacDonald W fcjyaiuva te krijgen, doch deze bevond zich Juist te Manchester. De politie had niet veel moeite hen uit Downlngstreet te verwijderen. Ook voor het Lagerhuis en ln verschillende straten in de onmiddellijke nabijheid van de regeeringsgebouwen waren politieafdeellngen geposteerd. Een kleine groep werkloozen slaagde er ln den laten avond in het politle- cordon voor het Lagerhuis te doorbreken en tot de wandelgangen van het Parlement door te dringen. De deuren werden echter op het laatste oogenblik in het slot geworpen. Ne gen der aan deze miniatuurbestorming deel nemende betoogers werden door de politie ge arresteerd. Zij werden, zooals gewoonlijk tot na de zitting van het Huis vastgehouden. Ook een groep vrouwen had zich voor den ingang van het Parlement opgesteld, doch zij marcheerde spoedig onder begeleiding van de politie rustig af. Loudon in Cenève. Jhr. L. Loudon, voorzitter van de voorbe reidende Ontwapeningscommissie, is te Ge neve aangekomen en heeft deelgenomen aan de zStting der redact ie-com missie van het comité-Beaesj voor Veiligheid en Arbitrage. Jhr. Loudon heeft hier overleg gepleegd met verschillende leden der commissie, die tevens lid zijn van de voorbereidende ontwapenings commissie, o.a. Benesj, Lord Cecil, Massigli, De Marlnus en von Göppert. Het is opgeval len, dat de Amerikaansche gezant te Bern, de 'neer H. Wilson, eveneens in het Volken bondspaleis aanwezig was. Jhr Loudon, die behalve met den heer Col- ban, chef van de ontwapeningsafdeellng. ook met den secretaris-generaal. Sir Eric Drum mond, heeft gesproken, zal ongetwijfeld ook met den heer Wilson den datum vóór de vol gende zitting van de voorbereidende com missie bespreken. Naar verluidt is de meerderheid der com missie thans van meening, dat de slotzitting van de commissie-Loudon tot na de Assem blee behoort te worden uitgesteld, zoowel om practlsche als om psychologische redenen. De ireer Colban stelt voor, de commissie op 20 October, d.w.z. vrij kort na de 11de Volken- bonds-Vergadering bijeen te roepen. Duitsch- land is thans nog het eenige land, dat aan dringt op een zomerzltting van de commis sie; Lord Cecil, die aanvankelijk de Duit- schers steunde, heeft thans verklaard zich bij de meerderheid te zullen aansluiten. Aange zien de meerderheid eerst de Assemblee wil afwachten, is het waarschijnlijk, dat Jhr. Loudon, die het resultaat van zijn besprekin gen aan de regecringen zal mededcelen, zich hierbij zal aansluiten. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ech ter thans de datum nog niet definitief wor den vastgesteld, doch eerst na de 11de Vol kenbondsvergadering. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondlssements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op 6 Mei: A F. Veldhuizen, zonder beroep tc Volen- dam Wijk VII 34; curator Mr. H. H. Riep ma te Edam. K. Munnik, manufacturier tc Edam; cura tor als voren. F. A. A. Willems, vroeger agenturier, thans zonder beroep, gewoond hebbende te Amster dam thans te Landsmeer. Stoombootweg B no. 165 c; curator Mr. Dckhuyzen te Zaan dam. H Th Straathof, slager te Haarlem. Cron- jéstraat 107; curator Mr. J. H. J. Simons alhier. J. Battem, electrlcien, tc IJmuiden-Oost, Gerard Doustraat 48; curator Mr. Dr. A. A. van der Flier te IJmuiden. Rechter-commlssarls Jhr. Mr. J. E. Strick van Llnschoten alhier. Opgeheven werd het faillissement van: A. Starkcnburg te Beverwijk; curator Mr. Dr. A. F. H. Scheurs alhier. Door het verbindend worden der ultdee- llngslijst zijn geëindigd de faillissementen van: F. H. van der Molen. Hotelhouder destijds wonende te Haarlem, curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. G. Lascaris, winkelier te LLsse; curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: J. Kraanen, Timor- straat 39. armbandhorloge; Treffers, Har- nrenjansstraat 71, notitieboekje: Gerzon, Gr. Houtstraat, broche; Nijhuis, Graaf Wil lemstraat 19. bal; Jansen. Bosch cn Vaart straat 9rood. beursje met inhoud; Louw- kamp. Bellamystraat 29. ceintuur; v Rixel, N. Tuindorplaan 1. gewicht: Brink. Dr. Leljdstraat 84, hondje; De Jong. Klooster straat 91, halsketting; Tennis, Z B. Spaarne 34 e. jongensjas; Kennel Fauna, kat, ge bracht door: Nleuwenhuizen. Korte Hof straat 7; Kennel Haerlem. kat, gebracht door; Kramer. Wouwermanstraat 19: kat. gebracht door: bewoners Kleverlaan: kat. gebracht door: Egel. Klever!aan: kat ge bracht door: Hoestberg. Sehouwtjesplelr.f Draaisma. Sacnredamstraat 40. lorgnet; Je- gers, Kleine Houtstraat 93. portemonnaie; Loerakker, Elzenplein 12, idem; v. d Hart, Ursulastraat 17, pakje met inhoud; Koel, Frans Halsstraat 18. portemonnaie met lnh.; v. Nes, Atjehstraat 40, vulpenhouder. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Rijdt voor Uw genoegen, rijdt C/'tëiz* Ill Kill HMIÉW—I III I'll 'II

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7