FEMINA DE NIEUWE BLOUSE. Modieus ondergoed. MENU. Het woord is aan... IDEAAL1. RECEPT. HET MODERNE SCHOEISEL. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 MEI 1930 De blouse, welke thans stormenderhand alle vrouwenharten heeft veroverd, onder scheidt zich door bijzondere chique garnee ring en fijn materiaal. De zeeT eenvoudige blouse van katoen wordt nog maar zelden 'gezien, daarentegen veelvuldig die van crê pe de chine met prachtige, sierlijke stiksel- garneering of ajourbewerking. Ook crêpe de marocaine en satijnen stoffen zijn „en vogue". Wat betreft de taille-lijn, daarover zullen we niet meer in discussie treden, alleen worde opgemerkt, dat tengere vrouwen de rokken hóóg dragen en zwaardere iets la ger. We laten hier eenige voorbeelden var- blouses volgen, die wij niet nader zullen be spreken, omdat zij eigenlijk al voldoende, aantoonen, hoe ze gemaakt zijn. Bij alle vier zien we, dat vooral de halkgarneeving en afwerking veel aandacht vraagt, terwijl de mouwen allen strak en recht zijn, afgewerkt met een zoompje, meestal zelfs zonder man chet, kant of iets dergelijks. Iets over strijken en stijven. Er zijn zoo van die kleine wenken, voort gesproten uit de langjarige praktijk van de ervaren huisvrouw, die aan menige moeilijk heid bij het dagelijksche werk een einde kunnen maken. Zoo is het bijvoorbeeld een goed ding om te weten, dat de stijfsel voor het strijkgoed enorm verbetert, wanneer we er een klein scheutje petroleum en wat reu zel door doen. De petroleum (die verdampt en natuurlijk geen vlekken geeft.» bewerkt, dat het goed niet aan het ijzer blijft kleven en door de .reuzel wordt de glans van het strijkgoed verhoogd. Inplaats van reuzel lost men ook wel een stukje kaarsvet in de stijf sel op. Een andere methode is, dat stukje kaars in een neteldoeksch lapje te rollen, en efr af en toe, onder' het strijken, dén bout over heen te halen. Maakt men de stijfsel met koud water, aan. dan kan men ze, na gebruik laten siaan. De stijfeej bezinkt dan, waarop men het water afgiet en de achter blijvende stijfsel'weer droog en hard laat worden. Men kan het dan nog eens gebrui ken. Om koude stijfsel maanden lang goed te houden, maakt men ze aldus aan: een half pond stijfsel, een eetlepel terpentijn, een theelepel boraxpoeder en 3 liter koud, gekookt, water. ■i. -VjjT :W -.5 r,-:\un'É .5^ Tegenwoordig is het met zachte kleuren geborduurde crêpe de chine zeer in trek om er nachthemden, zoowel als chemises en on derjurken van te maken. Het bovenste nachthemd op onze tceke- ning is van rose gebloemde crêpe de chine, terwijl de bloempjes in zacht geel en groen uitgevoerd zijn. De pas is van rose kant Het middelste gedeelte van het voorpand wordt door een groep plooien ingenomen. Het onderste nachthemd is van effen witte waschzijde, met een witzijden pas, af gezet met ecru-kant en geborduurd met zacht-groene zijde De pas is onderaan af gezet met een breeden entredeux. De chemise enveloppe is van lichtrose crêpe de chine, afgezet met lichtgele kant, welke onder de armen puntig toeloopt, ter wijl de schoudertjes worden gemaakt van rose waschilht Aspergesoep Runderrib Spinazie Gebakken aardappelen Rabarber met slagroom De soep kan mager gemaakt worden van het afkookwater der asperges, of ze kan van bouillon bereid worden, waarbij dan de stuk ken asperge apart in weinig water worden ga ar ge kookt. Snijd de kopjes eraf, doch kook de asperge einden verder gaar in weinig water en voeg dit, gezeefd, bij den bouillon. Kook de asper gepunten apart gaar in weinig bouillon, en maak de soep van boter, bloem en het bouil- lonvocht. Maak ze af met de punten, een scheutje room en een losgeklopt ei in de soepterrine. Wasc-h en zout het vleesch en braad het in boter of in vet tot- het de vereischte gaar heid heeft gekregen Bak dan in het vet van het vleesch een fijngesnipperd uitje, een eet lepel gehakte peterseliie, en voeg cr wat pe per bij Maak de jus daarna af met een scheutje water of wat bouillon. Leg het vleesch op een verwarmden schotel, snijd het in dikke plakken, schik het weer in model en giet de saus over het vleesch heen. Snijd de r'nabarber in stukken van drie c.M. lang, laat er zooveel mogelijk rood aan en kook ze gaar, maar niet fün in weinig water met de benoodigde hoeveelheid suiker. Laat het vocht tensiptte nog dik inkoken, of bindt het met wat aangemengde sago. Klop de room zeer stijf, stapel ze in het midden op een platte; schaal en leg de rhabarber met het vocht om dezen berg heen. De Mei-maand. Niemand onzer kan zoo diep en hope loos weggewerkt zijn in de sleur van grauwe wintersche dagen of iedere nieuwe Mei geeft ons met een schok plotseling, als 't ware onze veerkracht terug. Natuurlijk wisten we het al weken lang, dat de Meimaand zou komen, maar we er varen die wetenschap zonder emotie, 't was nog zoo ver, die belofte van bloesenpwcelde en bloemenpracht. April gaf a. o, zooveel dagen met heerlijken warmen zonneschijn en hier en daar wat uit bottend jong groen aan boom en struik, ook crocussen cn narcissen, veel tulpen cn hyacinthen, maar de pracht van roode cn witte kastanje^bioesem, de wuivende, vól be laden meldoomtakken, die haar zoete geuren verspreiden, de bloeiende seringen-boschjes en de roode hagedoorn, zie, dat geeft toch een Mei pas. Ja, de Mei-maand mag alleen met het volste recht aanspraken maken op „dc schoonste maand van het jaar". Hoeveel dichters hebben het reeds gezegd, hoeveel schilders hebben deze gedachte neergelegd in hun werk? En altijd opnieuw zijn er kun« stenaars, die dit oude thema behandelen en het verveelt niet. Het oude en altijd nieuwe, want geen werkelijk kunstenaar wordt ont moedigd door de gedachte, dat een onder werp afgezaagd is geworden, omdat velen vóór hem het behandeld hebben. Hij ziet het Immers weer mot andere oogen en zijn per soonlijkheid, zijn eigen Individueele gedach ten in het werk leggen, vormt de grootste aantrekkelijkheid ervan. „Mei" inspireert ieder onzer, niet alleen tot het maken van gedichten of schilderstuk ken, maar ook tot een andere kunst „de" groote kunst in het leven, de kunst om ge lukkig te zijn. En wie zou dit in dezen tijd niet ervaren, nu heel de natuur jubelt en lacht.zouden wij niet een beetje mee kunnen jubelen en lachen? Waterkaraffen, aangeslagen door zooge naamd hard water, schudt men met verdund zoutzuur of sterke azijn. Heel goed naspoe len met veel schoon water. Om te voorkomen, dat karaffen enz. dof worden, moet men ze in de eerste plaats heel goed drogen, door er een stuk filtreerpapier in te houden, totdat alle laatste vocht opge zogen is. Wegbergen met een prop filtreer papier als kurk. De Kinderen Uit een opstel over zeep„Zeep is een soort stof die soms in taart zit die je niet eten kunt. Het ruikt lekker maar smaakt vreese- lijk. Zeep smaakt het raarst als je het in je oogen krijgt. Vader zegt dat Eskimo's geen zeep gébruiken. Ik ivou dat ik een Eskimo was". x „Grootmoeder"zei Liesje „iederen avond bid ik dat Freddy een aardige, goeie jongen zal worden". Grootmoeder: „Nou dat is lief van je Liesje". Liesje: Ja maar h\j doet het niet". Johnnie: „Pappie, hoe komt het dat de baby-vischjes niet verdrinken, voor zij heb ben leeren zwemmen?" Hoe men de kleuters bezig houdt. EEN OMSLAGBOEKJE. Het blijft steeds een moeilijke vraag, om aardige kleine cadeautjes te bedenken. Ik laat U hierbij een zeer eenvoudig modelletje zien, dat waarschijnlijk wel eens voor een klein presentje dienst kan doen. Afbeelding a geeft U een omslagboekje weer. dat voor verschillende doeleinden gebruikt kan wor den. Déze boekjes kan men in allerlei grootten maken en zij zijn voor postzegels, briefkaarten, ja; zelfs voor teekeningen te gebruiken. De kleuters kunnen nu een leuk presentje maken voor het oudere broertje of zusje, dat zooveel van teekenen houdt. Al de teekeninget-jes worden in het omslag boekje netjes opgeborgen. En dan is vader te verrassen met een boekje voor zijn post zegels, terwijl moeder het omslagboekje heel goed kan gebruiken voor haar spelden of naaldenboekje. Het modelletje is heel gemakkelijk te maken en ik zal hier de verhoudingen van een klein formaat boekje weergeven. Blauw kastpapier leent zich goed voor deze boekjes, ook kan men natuurlijk dun karton gebruiken. Het papiertje is 13 1.2 c.M. lang en 7 c.M. breed Volgens afbeelding a wordt het papiertje uitgeknipt. De randjes, die men omslaat zijn 1 c.M. breed, terwijl het lipje 11 2 c.M. lang is. Op de stippellijnen wordt het papiertje omgevouwen, bij het dunne karton worden de stippellijnen natuurlijk even geritst. Voor de sluiting plakt men een stukje karton op den omslag, waar het lipje in kan passen.,Bij het blauwe kast papier wordt in den Omslag voor het lipje een klein knipje gegeven. De bovenklep kan daarna op verschillende manieren versierd worden. Êen leuke versiering van rondjes zal voor de kleuters niet zoo moeilijk zijn. Ook knipseltjes van gekleurd, glanzend papier staan op dit omslagboekje heel aardig en is de kleuter al aan het kleuren toe dan kon Moeder een figuurtje aangeven en het kleine ding mag zelf de kleuren aanbrengen. Het omslagboekje is in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R. Chocolade-Limonade. Het is wel eens lekker, op warme dagen iets anders te kunnen presenteeren dan de ge wone limonades van kwast, frambozen, enz. Maar daarom een chocolade-limonade siroop, die men voor het gebruik net zoo aanmaakt als andere limonade, namelijk twee vingers hoog in een glas doen, en dan het glas verder bij gieten met spuitwater 'desnoods gewoon water, met een stukje Ijs». De siroop maakt men aldus: neem op 1 liter melk 'of water) 3 ons cacao-poeder en 1 pond suiker, verder 1 vanillestokje en 1 2 theelepeltje zout. Men roert dc cacao poeder met een weinig water tot een gelijk matig, zalfachtig papje. Dan voegt men er steeds roerend, met kleine scheutjes tege lijk, de rest van het water (of de melk) bij. Tenslotte gaan de suiker, vanille en het zout erdoor, waarna men de siroop even kort op kookt. totdat het inderdaad een stroop is ge worden, door oplossing der verschillende bc- standdeelen. Nadat men het door een doek gezeefd heeft, laat men het koud worden. In een goed gesloten flesch (niet lang, hoog stens een paar weken) bewaren. Iets over het zelf smelten van vet. Er zijn verschillende huisvrouwen, die er om verschillende redenen de voorkeur aan geven om zelf hun vet, hetzij kalfsnier irun- der)- of varkensvet, uit te smelten. Dit loont dan alleen de moeite, wanneer men een flinke hoeveelheid tegelijk smelt, bij voorbeeld 5 of 10 pond, al naar de grootte van het gezin. Het geheim om het meeste vet door uitsmelten te verkrijgen, ligt in het zoo fijn mogelijk snijden van het vet, en als men een gehaktmolen in de keuken heeft, is het verstandig het vet daar doorheen te draaien, zoo fijn mogelijk. Dan moet men er ook nog om denken, dat men het vet vóór het fijn- snijden eerst met lauw water stevig af- cen braadslede, of zoo men die niet heeft, in een gewone ijzeren pot. De pot- moet vooraf wascht. Het fijngemalen vet doet men in met zout en een stuk grauw papier schoon gemaakt zijn. Onder het smelten op een met te hoog vuur. moet van tijd tot tijd geroerd worden. Uit laten smelten, tot de kaantjes bruin, niet zwart(l) geworden zijn. Men neemt de pot vervolgens van het vuur en laat het vet een oogenblik bekoelen. Daarna giet men het door een zeef (of dubbelge vouwen doek) in een ijzeren of Keulschen pot. Men moet er vooral met het oog op warme dagen om denken, dat het vet op een koele plaats bewaard moet worden, terwijl natuurlijk tevens gewaakt dient te worden tegen stof. Zoodra leviand zijn ideeal bereikt zou hebben, is het geen ideaal meer, en dus kan men gerust zeggen, dat een ideaal als zoo danig onbereikbaar is. Maar daarom kan menigeen iets bereiken in het leven dat hij of zij zich als ideaal heeft gesteld. Achter dat bereikte ideaal doemt dan dadelijk weer een nieuw ideaal op, zoodat er weer een ander doel is, waarnaar gestreefd kan worden. Ieder mensch heeft als levensdoel ook een ideaal, waarnaar hij of zij streeft, en als dit eenmaal bereikt is zou het dan gedaan zijn met de idealen? In het minst niet: zonder idealen kan een mensch niet leven, en zoo komen er; na het bereiken van het levensideaal weer nieuwe illusies, die wel heel anders zijn dan de vorige, maar die toch niet minder glans en poezie hebben, die soms voor jongere menschen ook wel onbegrijpelijk schijnen, maar die voor de ouderen niet minder mooi en minder veel belovend zijn, dan die welke zij zich in hun eigen jeugd gesteld hebben. Een andere vorm van idealisme is echter het vervulde ideaal van een vriend, de ver wezenlijkte illusie die aan een ander is ten deel gevallen. Dit kan aanleiding geven tot felle jalouzie, en dan is het een alleronge lukkigste eigenschap, maar het kan ook zoó zijn, dat eigen geluk, dat toch niet minder groot is dan dat van den ander, erbij over het hoofd wordt gezien. Soms is zooiets alleen maar komiek, wanneer er zoowat met afgunstige oogen gekeken wordt naar an deren, die schijnbaar meer geluk hebben, maar ook dit kan een zeer onaangename eigenschap worden, wanneer er maar steeds op ge tambour eer d wordt, dat het om die en die reden bij een ander zooveel beter en zooveel prettiger is. Moeder vindt bijvoorbeeld, dat de kinderen van de buren zooveel betere manieren heb ben, dan haar eigen: zij vegen hun voeten altijd, zij spreken netjes met twee woorden, zij zijn nooit zco druk en zij zijn daarbij ook gehoorzaam. Maar de moeder van al die deugdzaamheden beklaagt zich op een goe den dag bij de moeder der deugnieten, dat haar kinderen veel te stil en te zoet zijn, dat zij r.ooit eens leuk kunnen meedoen met anderen, dat zij bij alles zoo'n beetje ver legen achteraan komen, dat zij zelf voor wat meer levenslust graag vuile, bemodderde schoenen in de kinderkamer zou vinden en ook de oorverdoovende herrie er graag voor over zou hebben. Waarop de moeder van al die levenslus tigheid wel tot de conclusie moet komen. d3t het leven zonder al die drukte en dat gedoe haar toch ook maar zeer matigjes bevallen zou. De moeder van een gezin met gezonde, drukke kinderen zegt tegen de kinderlooze vriendin: ja, jij hebt 't maar gemakkelijk, jullie deen, waar Je lust In hebt, en wij zijn altijd gebonden door de kinderen. Totdat die moeder eens een kans krijgt op een mooie reis, maar ze moet de kinderen bij familie onderbrengen, want ze zijn nog te klein om mee te nomen. Ze geniet er echt van maar hoe verder de tijd gaat, hoe meer zij naar de kinderen terugverlangt, totdat zij het tenslotte de laatste paar uren nauwelijks meer kan uithouden. Er zijn heel wat vrouwen, die altijd mee- nen, dat de mannen van andere vrouwen veel aardiger en voorkomender zijn dan hun eigen man ooit ls. Meneer Pietersen bij voorbeeld, dat is nog eens een man! HU* is steeds even voorkomend voor zijn vrouw", hij pakt haar in met een plaid, wanneer zij in hun open wagentje uitgaan, cn dan vraagt hij nog vol zorg in zijn stem, of zij wel goed zit. HU richt zich geheel naar haar uitgaans- plannetjes: als zij thuis wil blijven, vindt hij dat toevallig ook het prettigste. Als zij hoofdpijn heeft, zorgt hij dat het doodstil is in huis en dan vertroetelt hij haar met allerlei lekkers. Is hij de stad uit geweest, dan brengt hij altijd wat moois voor haar mee, en gaan zij ln een restaurant eten, dan mag zij alles uitzoeken. Maar meneer Pietersen blijkt bij nadere kennismaking hevig onder den plak van vrouwlief te zitten en bang voor haar te zijn. Neen, dan de Smitsen, dat was nog eens een ideaal echtpaar: de heer des huizes doet boodschappen voor zijn vrouw, hij gaat zelfs met haar mee, als zij een nieuwen hoed of een nieuwe japon moet hebben; hij zet thee voor haar 's morgens vroeg, hij zet de aardappelen op. als zij nog naaiwerk te doen heeft tegen het eten. Hij kan zelfs een heel maal klaarmaken, en wanneer zij de tafel dekt, gaat hij zoo nu en dan eens kijken hoe het met den inhoud der pannen is. Maar bij nadere beschouwing blijkt deze echtgenoot een keukenpiet te zijn. die de spaarzaamheid als een hartstocht beoefent. Wie een kijkje achter de schermen neemt, kan heel vaak tot de conclusie komen, dat er bij al die deugden altijd ondeugden komen, die nu ook niet zoo erg plezierig zijn. Want- bij eerste kennismaking kunnen allerlei eigenschappen cn gewoonten zoo aar dig en zoo prettig lijken, terwijl zij op d.en duur lang niet. meevallen Natuurlijk zijn niet alle menschen gelijk, maar probeer liever het goede en mooie in de personen uit uw onmiddellijke omgeving naar voren te brengen, dan dat van den kennissenkring hemelhoog te prijzen: dit laatste is zoo vruchteloos en het maakt noodeloos ontevreden. E. E. J.—P. Nu eens.... geen nieuw japonnetje maar nieuwe gordijnen. Er zijn nog heel wat vrouwen, die juist in dezen tijd, na de Paasch, met een ontembare geestdrift aan de schoonmaak begonnen zijn, en dan gebeurt het dikwijls, dat- hier of daar wat vernieuwd moet worden. Bijvoor beeld gordijnen. Daarom deze week nu eens voor de afwisseling geen.nieuwe japon of mantel, maar een idee voor een paar mooie, frissche vroolijke overgordijnen, met een zelfgeborduurde, eenvoudige versiering. Ja, maar dit ls r.u niet zoo maar een allcdaagsch motiefje voor een geborduurden rand! Nee, mevrouwtje, dit is een Perzische rand, dat wil zeggen, de figuurtjes ervan zijn ontleend aan oude Perzische motieven! Zoodat u met een gerust hart kunt zeggen, dat u Perzische gor dijnen heeft, als u dit idee overneemt. En ge zien de bewondering die Perzische tapijten alom trekken, kan hei- niet anders, of men sal vol bewondering zijn voor uw Perzische gordijnen. De twee motieven, bovenaan op 't piaatje aangegeven, afwisselend, om en onf naast elkaar, vormen een alleraardigst* randversiering Men kan natuurlijk verschik lende kleurcombinaties bedenken Een hei goede is bijvoorbeeld het motief in roest-roo4 op groene gordijnen. Men kan dc figuurtjel gemakkelijk naborduren, met een heel een voudig steekje. Maar we moeten van oon handwerk zooveel mogelijk profijt trekke* en daarom loopt de rand met een hoek. te# hoogte van de vensterbank Onder dezen dwarsen rand is dan de stof op een aardige manier verwerkt, hetzij door rijen stiksels erop, heizij door naadjes of heele smalle op- rijgsels. Men kan er ook een smal blesje of koordje opzetten, in twee keer drie regels onder elkaar, in dezelfde kleur als het bor duursel. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de meest doelmatige steek voor het borduur werk de gewone kettingsteek is. Dat gaat vlug en werkt aardig op Op die manier krijgt u een paar heel decoratieve gordijnen. Gesmoord Rundvleesch. Wrijf het gewasschen stuk lende van 2 pond ln met zout en peper en laat het in een ijzeren potje in 1 ons heetgemaakt vet (of boter) rondom vlug heelemaal bruin worden. Giet er dan een kopje water bij, strooi er 1 laurierblad en 4 kruidnagelen in, sluit de pot stevig en zet het vuur zoo, dat het vleesch voortdurend zachtjes blijft doorpruttelen. Dan 45 minuten per pond vleesch smoren. Tenslotte het vleesch op een schotel over doen en de saus met wat maïzena afbin den. De damesschoentjes worden den laatsten tijd meer en meer van slangenleer gemaakt, soms van dit materiaal alleen, roms in combinatie met ander leer of peau de suede. Voor wandelschoentje leent zich de schoen die met een veter gesloten wordt, uitstekend, terwijl het puntmodel zeer chique ls voor het mlddag'ollet. BIJ ome avondjaponnen zien WU den zeer modernen avonascho-m op de ver schillende modeshows gedragen. Deze zon bIJna altijd met een ancer materiaal gecom bineerd bewerkt. Als sluiting tevens als ver siering, dient een gesp van strass, die bij elke beweging van den voet schitteri.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13