BINNENLAND. YJE WIJKSTRA OPNIEUW VOOR HET HOF HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 MEI 1930 VIERDE BLAD De moordzaak Grootegast in appèl voortgezet. Wijkstra niet geestelijk gestoord. Philosophische opvattingen van verdachte. Onder groote belangstelling is Donderdag ▼oor het Gerechtshof te Leeuwarden de be handeling begonnen van de zaak tegen den 42-jarigen koopman en muzikant LJje Wijk. stra, die op 18 Januari 1929 te Grootegast een viertal veldwachters neerschoot, toen deze <te vrouw, met wie hij samenleefde, wilden arresteeren, omdat zij haar kinderen onver zorgd had achtergelaten en met verdachte was gaan wonen. De Groningsche Rechtbank veroordeelde Ihem deswege tot levenslange gevangenisstraf van welk vonnis zoowel verdachte als de of ficier van Justitie in beroep waren geko men. Op de getuigenlijst van het Hof komen oa. voor dr. Chr. Miremet, politie^dokter te Groningen, prof. dr. E. D. Wiersma, oud- hoogleeraar te Groningen, dr. S. van Mesdag arts te Groningen, prof. dr. A. A. Grünbaum, hoogleeraar te Utrecht en prof. dr. F. M. J. A, Roels, eveneens hoogleeraar te Utrecht. 20 Juni diende de zaak in hooger beroep, doch nadat Wijkstra verklaard had in zenuwachtigheid gehandeld te hebben en niet met voorbedachten rade, vorderde de procureur-generaal schorsing der behande= ling en terugzending van de stukken naar den rechter-commissaris en het gelasten van een nader onderzoek naar den lichamelijken en geestelijken toestand van verdachte, waartoe het Hof besloot met den last om een nadere instructie te doen plaats heb ben in verband met eenige nieuw ingekomen processen-verbaal en voor het instellen van een nader onderzoek betreffende den psychi- schen toestand van den verdachte door prof. Wiersma en dr. van Mesdag te Groningen. Het Hof is thans samengesteld als volgt: jhr. mr. J. J. A. Quintus, president; mr. P. C. J. A. Boeles, mr. John Nieuwenhuisen, raadsheeren; mr. A. Visser, griffier. Procureur generaal mr. F. F. Viehoff. Verdediger is mr. M. Levie te Groningen. Groote belangstelling. Hierover schrijft -het Hbld.t Reeds vrij vroeg in den ochtend is er een kleine menigte voor het Paleis van Justitie, welke groep langzaam groeide. Op de ge reserveerde tribune hadden advocaten, re- classeerïngsbeambten, rechercheurs en ande= ren plaats genomen. Nadat het Hof was binnengetreden, werd -Wijkstra, geflankeerd door twee veldwachters en een maréchaussee, de zaal binnengeleid. Nadat -de griffier de lijst der getuigen had voorgelezen, werd onder deze appèl nominaal gehouden- Er zijn er ongeveer veertig. Vier getuigen zijn niet verschenen. Wijkstra, een bleek, en zachtmoedig uit ziend mannetje, neemt zichtbaar nerveus zijn plaats in, tusschen zijn bewakers. Deskundigenverhoor. Dr. Mi eremeet wordt !het eerste ge hoord. Hij verklaart op de lijken van de slachtoffers sectie te hebben verricht, ten einde de doodsoorzaak vast te stellen. Ge= tulge zet in den breede den aard der gecon stateerde verwondingen uiceen. De slachtoffers zijn allen aan verbloeding overleden. Het psychiatrisch rapport. Prof. Wiersma heeft te zamen met dr. Van Mesdag een psychiatrisch onderzoek naar verdachte ingesteld. Verdachte is ego centrisch aangelegd. Zijn gemoedstoestand was erg gedeprimeerd, zooals getuige hem gekend heeft. Groote geestelijke storingen zijn echter niet bij hem waargenomen. Zijn intellect is vrij behoorlijk. Alleen, hij er kende geen gezag. Getuige heeft ook geen dwangverschijnselen bij verdach e waarge nomen. Het eerste schot acht getuige im pulsief, terwijl de andere schoten gelost zijn onder den invloed van het effect, dat het eerste gemaakt had. Hij handelde toen in een vlaag van angst en radeloosheid. Eifect sluit nader overleg uit, d.w.z. dat de betreffende handelingen vast stonden, al kunnen de details zich in den gedachtengang van het individu wijzigen. Wijkstra was wel nerveus, doch normaal Verdachte heeft -hét gebeurde zelf op schrift gesteld. In dat schriftuur zegt verdachte, dat hij gelooft, tot iets grootsch in de wereld te zij in gekomen en dat alles zooals het gebeurd is. voorbestemd was om te gebeuren. Hij is sterk egocentrisch. Getuige gelooft, dat verdachte dit geschre ven heeft om zijn schuld te verklaren. Hij zegt later dan ook geteekend te zijn en zich: zelf als den Antichrist te beschouwen. Vereenzelviging met Nietzsche. De verdediger wijst er op. dat verdachte zich hier en daar vereenzelvigt, met Fr. Nietzsche, wiens incarnatie hij soms meende te zijn. Ook vereenzelvigde hij zich met groo'.e filosofen en musici. Prof. Wiersma: Dit sluit zeer .goed aan bij zijn vroegere geestesgesteldheid, alleen toen had hij meer voeling met de maat schappij, thans gaat hij er zich meer en meer in verdiepen. Verdachte meent nu, dat hij behoort tot een kleine groep, die ten onder moet gaan, hij gelooft dat vrouw Wob- bes voorbeschikt was voor zijn ondergang. Maar dit denkbeeld is hij hem pas opgeko men na de gebeurtenissen. Aldus tracht hij de dingen te verklaren. Dr. Van Mesdag, arts te Groningen, bevestigde de verklaring van prof. Wiersma Van waandenkbeelden hebben de deskundi gen niets gemerkt, verd. heeft nogal een bijzondere levensbeschouwing. De deskun digen hebben den indruk gekregen, dat Wijk stra wel van vrouw Wobbes hield. Hij was haar echter in geen enkel opzicht onderworpen, wel leefde verdachte geduren. de de laatste weken, dat hij met Aaltje Wobbes samenleefde, in een zekere angst. Hij vreesde, dat zij gehaald zou worden en toen het oogenblik daar was en Aaltje hem smeekte haar te beschermen en de politie eischte binnengelaten te worden, kwam deze onrust, waarin hij toen verkeerde, tot con uitbarsting. De wijze waarop hij toen opge treden is, doet sterk denken aan een jager. Daar Wijkstra vaak op jacht ging, heeft nü zich in zijn affecttoestand gedragen als een jager. (Zie ook elders in dit nummer). TWEEDE KAMER. De wijziging van de Gemeentewet. Bijzondere bevoegdheden voor commissies van bijstand? De vrouw in het speL De gemeentewet houdt voorloopig de Twee de Kamer nog bezig. Wel weet hoewel door replieken tegen te houden de voorzit ter goeden voortgang te maken. Er zijn tal van amendementen ingediend van sociaal-democratische zijde, die wel alle als eerste onderteekenaar den naam dragen van Mr. v. d. Eergh, maar niet alle door hem verdedigd worden. Dat neemt niet weg. dat het leeuwendeel van de taak der s. d. amen deering door den scherpzinnigen Mr. v. d. Bergh is ondernomen geworden. Scherpzinnig zeiden wij niet ten onrechtte. Zoo heeft Mr. v. d. Bergh een heel stel arti kelen ontworpen betreffende voorwaarden, waarop de besluiten van den Raad tot stand komen, ter vervanging van wat de regeering op dit punt had voorgesteld, die zoo maar, voetstoots, door den minister van Binnen- landsche Zaken werden overgenomen met de eervolle vermelding, dat zij, menschelijker- wijze gesproken volmaakt waren. Het ontwerp toch liet, inderdaad, verschei dene twijfelpunten bestaan. Dat niet alleen: er werden ook nieuwe in het leven geroepen. Het belangrijkste twijfelpunf. noemen wij. Het is de bekende vraag, of leden, die bij stemmingen over personen blanco stem briefjes hebben ingeleverd, wel hebben „ge stemd", of zij in de terminologie van het ontwerp, aan het nemen van het besluit heb ben deelgenomen". Deze vraag is tweeledig. Zij kan en moet gesteld worden t.a.v. het be reiken van het quorum Jiet aantal leden, dat minimaal benoodigd is, om een vergadering mogelijk te maken) en t.a.v. de berekening der volstrekte meerderheid. Door de overne ming van het amendement-v. d. Bergh wor den in het eerste geval (quorum) de blanco briefjes als stemmen beschouwd, in het twee de geval niet. De heer v. d. Bergh zag eveneens een amendement overgenomen, waardoor elke twijfel buitenges o en is over de vraag of ook een loting, die noodig kan zijn, wanneer een getal van een uitgeputte candidatenlijst op een andere UJst overgaan en er twee in aan merking komende lijsten zijn met een gelijk overschot, in het openbaar moet geschieden. De vraag wordt door de gewijzigde wet be vestigend beantwoord. Het artikel betreffende de geheime verga deringen waarin wordt aangegeven, waar over al of niet beraadslaagd, waarover al of niet beslist mag worden is aangehouden, er komt nog een amendement-Ketelaar. Een poging van den heer v. d. Bergh, om de commissies van bijstand bevoegdheden te geven, zelfstandige bevoegdheden, leed schipbreuk op tamelijk eenigszins verzet van de regeering en alle partijen (de heeren de Wilde, Dr. Vos, van Hellenberg Hubar en Ke telaar spraken): men wilde de verantwoor delijkheid van Raad en B. en W. niet aan tasten of deelen, niet benadeelen door zeg genschap van onverantwoordelijke menschen. Dit zou zoo meende men afbreuk doen aan een gezonde ontwikkeling der democratie. Wanneer de heer Vliegen nog wees op b.v. een meer zelfstandige commissie van bij stand voor kunstzaken (waardoor vermeden zou kunnen worden een uitblijven van een beslissing over de schouwburgbespeling, ge lijk in Amsterdam geschiedde) dan zelden alle de tegenkanters tegen het s.d. voorstel, dat deskundige adviezen toch steeds te krij gen zijn. Het hoofdmoment van den middag was een amendement-Boon, door mej. Westerman verdedigd. Om dit hoofdmoment zetten wij boven ons overzicht: ..De vrouw in het spel". Het amendement vroeg in de wet de mo gelijkheid te openen (meer niet) van de be noembaarheid der vrouw tot burgemeester. Laten wij maar dadelijk mededeelen, dat bet amendement met 4535 stemmen werd aanvaard. De A. R. stemden tegen, de C. H. legen, op mej. Katz na. de R. K. waren zeer verdeeld (maar kopstukken als Dr. Nolens, Mr. Aalberse en de Kamerpresident stemden voor), de linksche groepen waren ongedeeld vóór. Men begrijpt 't, wanneer het er om gaat de vrouw een recht meer te geven in het maat schappelijk of staatsleven, dan komen niet alleen de vrouwelijke Kamerleden in het ge weer, maar ook de Staatk. Geref. heer Kersten, die het verfoeit en hij beroept zich altijd op de ordonnantiën Gods wan- neeh „eerbare vrouwen" in publieke ambten zich plaatsen willen Hij gebruikt daarbij een terminologie spreekt over manwijven, of 't. zoo maar niks is die hem zeer terecht een berisping deed geworden van Ir. van der Waerden over zijn onbehouwen taal. En natuurlijk komt ook de heer Lingbeek voor 't voetlicht. Die er altijd behagen in schept anderen in het zonnetje te "zetten. Zoo verwees hij den oud-testamentlschen Dr. Kersten naar de vrouwelijke rechter der Is- 1 raëlteten, Deborah. Om daaruit echter ook leering te trekken voor zich zelf. Deborah gold een uitsondering, haar optreden was i noodzakelijk: alleen In noodzakelijke geval len wilde hij de vrouw aan het hoofd ecnei gemeente hebben. In roodstand en bi) uit zondering Nu hadden de dames-Kamerleden Wester man, Groeneweg, Bakker-Nort, Katz Meijer, met vuur zich verwerende, om niet te zeggen met mannenmoed, zich reeds beroe pen op het feit, dat in den oorlogstijd vele VTOuwen in andere landen met het burge meesterschap bekleed waren en die functie uitnemend hebben vervuld. Zooals er thans reeds in België en Engeland en Frankrijk en Amerika vrouwen het burgemeestersambt met eere vervulden. De dames der rechterzijde wezen er op, dat de ware taak van de vrouw elders ligt, dan in het vervullen van publieke functies, maar dat dit niet wegneemt, dat wanneer in bepaalde gevallen een voor het burgemees terambt geschikte vrouw aanwezig is, deze toch althans de kans moet geboden worden mede te dingen. De beoordeeling of in be paalde gevallen een vrouw kundig, bekwaam en geschikt is, blijft bij den benoemenden minister De heeren de Wilde, Kersten en Korten- horst hadden princlpieele bezwaren: de vrouw hoort niet in de publieke colleges, waar zij (aldus de heer Kortenhorsti de plaats van mannen gaat innemen. De heer Schokking wilde zeer voorzichtig zijn met te spreken van „Christelijk begin sel" de toepassing daarvan hangt ook dikwijls af van den tijd, waarin de toe passing gevraagd wordt. Waar er nu veran dering is In de positie der vrouw, daar wilde de heer Schokking de consequenties niet ver der doortrekken dan noodzakelijk is. En noodzakelijk is zei hij de benoembaar heid van de vrouw tot burgemeester niet. Dus zou ook hij tegenstemmen. Tenslotte de minister. Deze richtte zijn aanval op het amendement in de bijzondere, physieke en geestelijke geaardheid van de vrouw, die haar ongeschikt maakt tot het richtig vervullen van bepaalde onderdeelen der burgemeestelijke taak. zooals brand weer- en politie-commando. En ongeschikt tot het gebruiken van wel eens zeer nood zakelijk geweld. Gelijk gezegd de tegenkanting baatte niet. De vrouw Is benoembaar tot burgemeester, als het ontwerp worde aangenomen, waar aan we niet twijfelen ook al zullen de anti-revolutionnairen en de Kersten-groep tegenstemmen, wijl de vrouw burgemeester worden kan. De Indische begrooting. De morgenvergadering werd gevuld met twee professorale redevoeringen zonder veel practische beteekenis over een wetsont werp van, naar vrij algemeene overtuiging, weinig practische waarde. Een internationaal ontwerp. Tot goedkeuring van de toetreding, tot ae hoofdstukken I, II en IV van de te Genève vastgestelde algemeene acte nopens vreedza me regeling van internationale geschillen. Prof. Anema vond het heel goed, dat Ne derland niet toegetreden was tot hoofdstuk III der acte. Prof. van Embden betreurde het. Hoofdstuk III bevat een regeling der verplichte arbitrage niet alleen voor rechts geschillen, maar ook voor zuivere b-langen geschillen. Eenige maanden geleden ïebben wij n.a.v. het debat in de Tweede Kamer het verschil uitvoerig belicht wij komen daarop, nu zooveel op onze plaatsruimte beslag legt, niet terug. Het ontwerpje werd aanvaard. Onze lezers herinneren zich nog wel. dat de oud-gouverneur-generaal Fock bij de al gemeene beschouwingen over de staats- begrooting gevraagd heeft, hem nu eens te zeggen, wat men toch heeft waaraan zoo dikwijls uiting werd gegeven op zijn be leid als gouverneur-generaal, in het tijdperk Fockde Graaff. Hij zou de heereh dan wel van antwoord dienen. Een openlijke uitnoo- dlging tot den ring of om het wat liefelijker te zeggen: eene invitation a „la valse" Welnu de heer Mendels heeft zich in den ring begeven en zoo een klachtenlijstje tegen den heer Fock opgesteld. Hij is met klachten over de periode Fock niet aange vangen. Gehoord hebbende van een bezoek van den koning van Siam aan Indië en aan Fransch Indo-Chlna en van een verwacht bezoek van den gouverneur der Straits Settlements aan Indië vroeg hij of hieruit van een samenwerking op een ander gebied moest gesproken, worden. Tot de begrooting dan komend stelde hij als ideaal de koloniale staatkunde, naast een consolidatie-politiek, naast een liqui datie-politiek, een finalistische politiek. M.a.w. gen politiek, die Indië zoo spoedig mogelijk onafhankelijk maakt. Een onafhankelijk Indisch volksbestaan ziet de heer Mendels ook voorgestaan, niet alleen door de sociaal-democraten, ook voor een Indische groep, waarin mannen zitten als Prof. van Asbeck. Prof ter Haar, Mr. Jonkman, Mr. de Savornin Lohman. Een onafhankelijk Indisch volksbestaan ziet de heer Mendels bevorderd door sterkere democratiseering van Indië. Wat er thans geschiedt in de ontvoogdingspolitiek, gaat hem lang niet vlug en lang niet sterk ge noeg. De inlandsche elementen vinden veel te weinig erkenning, de klachten nemen steeds toe. En de diepere oorzaak daarvan ziet Mr. Mendels nu in de periode van het regiem-de Graaff-Fock, dat z.i. een blij ven den slechten invloed heeft gehad op de in landsche elementen. Die invloed was te voor spellen. want als Kamerlid heeft Mr. Fock reeds een scherpe critiek op de G.-G. Van Limburg Styrum geleverd. En in zijn land voogdelijken tijd heeft hl) de belastingen zwaar doen drukken. Heeft hij nog demo cratische bedoelingen gehad, dan zullen ze wel geremd zijn door den minister van Ko loniën. Aldus Mr. Mendels. Het plan voor de wlnstaandeelkassen uit de suiker heeft de heer Fock moeten terugnemen, nadat „de suiker" op haar achterste beenen was gaan staan. Op de creditzij van Mr. Fock schreef de heer Mendels de rechtshoogeschool. Maar bet geheel van het bewind neen, dat had des sociaal-democraten instemming niet. Ten slotte onderwierp de heer Mendels de in Indië gehouden razzia aan een scherpe critiek. Wat wij noodig hebben riep hij uit is een politiek van breede allure, wijde hori zon en diep perspectief. Desespereert niet! zoo eindigde hij, Coen citeerend. De tweede woordvoerder was Prof. de Sa vornin Lohman. Gene finalistische politiek o. v. Indlè is de bedoeling van dezen c.-h. hoogleeraar: de rljkscenheid allereerst heeft ae regeering te beschermen. Ook tegenover de S. D. A. P die deze eenheid niet wil. Gelukkig acht de hoogleeraar 't. dat de overtuiging veld wint, dat de Rijkseenheid een groot belang is voor allen, die in Indië en Nederland wonen. Begrijpelijk dat hij de actie van de heeren Noto Soeroto en Frank 1 toejuicht wijl dat de toespitsing „blank- bruin" vermindert. Had de S. D. A. P. 't in Indië voor 't zc*g- gen, zij zoo al spoedig bemerken in een Im passe te zijn geraakt, wijl zij geene maatre gelen tot gezagsbescherming zou kunnen nemen, gelijk de Engelsche Labourpartij thans gedwongen is te nemen tegenover GandhL In dit verband opperde Prof. Lohman zeer ernstige bezwaren tegenover den heer Mid dendorp. die zijne ongeschiktheid tot het bekleeden van een gezagsfunctie duidelijk toonde. Prof. Lohman waardeerde 't zeer in den G.-G. dat hij heeft ingegrepen, toen 't in Indië, dank zij de extremistische elementen weer ging spannen De bevolking heeft er recht op aldus zijn betoog dat zij daar tegen beschermd wordt. Op losse gronden zal de huidige G.-G. zeker niet hebben ingegre pen. de G.-G., die steeds de rechten der in landers heeft erkend en die ook wist, dat zijn maatregelen critiek aan die zijde zouden uitlokken. Voor de toekomstige positie van Gouver neur van Sumatra zou Prof. Lohman een selectie wenschen uit personen, die getoond hebben, dr" zij regeertalent en organisatie vermogen bezitten, ook al zouden zij geen Indische ervaring hebben. Prof. Lohman critiseerde scherp de hou ding van Hadji Salims en den heer Kupers, die in Amerika een actie wisten te ontkete nen tegen import van goederen uit Indië, on der poenale sanctie vervaardigd. Laat nu Amerika (uit protectionistische overwegin gen) als niet-koloniale mogendheid geen „ideëele" critiek op onze koloniën gaan uit oefenen! Morgen gaat de Kamer voort. Dan zullen wij den heer Fock wel hooren! INTIMUS. DE FRAUDE BIJ HET SCHEEPSCREDIET. ONTROUWE BOEKHOUDER ONTSLAGEN. Ten vervolge op de berichten omtrent de fraude gepleegd bij de N V. voor Scheeps- crediet in liquida;ie, kan het Hold, nog mee. deelen, dat bij de justitie inderdaad een klacht is ingediend. De llquidateur heeft bij het onderzoek van de boeken ontdekt, dat er gedurende vele jaren fraude in de boeken zijn gepleegd door den boekhouder. Deze boekhouder is daarop onmiddellijk ontsla' gen en de justitie is van het geval in kennis gesteld. Naar men het blad meedeelde zouden er geen derden door de fraude zijn getrof fen. DOOD DOOR SCHULD. INFECTIE ALS GEVOLG VAN EEN SNEDE- Een arbeider uit De Gulpen (L.), heeft op 12 April een dorpsgenoot een slag met een scherp voorwerp toegebracht, ten gevolge waarvan deze later door infectie is overleden D. is naar de Tel. meldt, in hechtenis ge nomen en naar Maastricht overgebracht. Hij blijft echter alle schuld ontkennen. BEZWAREN TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. GEVAAR VOOR DEN SABBATH. De opperrabijnen-vergadering In Neder land heeft zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer waarin zij verzoekt het wets ontwerp-Winkelsluitlngswet te verwerpen. De opperrabijnenvergadering ziet indien het wetsontwerp zou worden aangenomen daarin een gevaar voor het behoud van den Sabbath die een levensader van het joden dom Is. HET DRAMA TE STEENDEREN. DE MOEDER STEEDS ACHTERUIT GAANDE. Omtrent het vreeselijk familiedrama, dat Maandagmorgen in het dorp Steenderen en de omgeving groote beroering teweeg bracht. kan nog gemeld worden dat de vrouw van B. in het ziekenhuis te Zutphcn is opgenomen. Zij is nog steeds buiten kennis en haar toestand is achteruitgaande. NACHTPOST HAARLEM- AMSTERDAM. AF TE GEVEN AAN HET STATIONS BUREEL. Sedert 3 dezer wordt op verzoek van den directeur van het Amsterdamsche Postkan toor door het postbureel Haarlem-Station op werkdagen een zakje met correspondentie voor zijn kantoor verzonden met trein 1188 Rotterdam-Amsterdam (vertrek uit Haar lem te 0.06). Correspondentie waarvan de verzending met deze gelegenheid wordt gewenscht, be hoort aan het bureel Haarlem-Station te worden afgegeven en niet in de brie venbus vóór het station te worden gewor pen. INTERPELLATIE-DE VISSER GEWEIGERD. GELOOFSVERVOLGINGEN NIET TER SPRAKE GEBRACHT. Het voorste', van den Kamervoorzitter om den heer De Visser geen veriof te verleencn tot het houden van een interpellatie over de actie in Nederland tegen de geloofsvervol gingen in Rusland, is met 74 tegen één stem aangenomen. De heer De Visser heeft gedreigd, dat hij voortaan bij alle onderwerpen rechtstreeks of zijdelings deze zaak te berde zal bren gen. IN EEN KANO VAN HAMBURG NAAR ENGELAND. WAAGHALZEN DOOR DE „BRANDARIS" GERED. Men meldt uit Terschelling aan de N. R. Crt.: De reddingboot „Brandaris" heeft de uit twee personen bestaande bemanning van een klein vaartuigje, dat voor de kust dreef aan wal gebracht. Men verzocht ook het scheepje zelf, dat slechts 4.80 bij 1,20 M. groot is en door trapbeweging werd voortbewogen, te bergen, doch op sleeptouw van de Brandaris raakte het vol water en zonk. De twee waaghalzen, die met dit scheepje op weg waren van Hamburg naar Engeland, voor hun plezier, hadden het zwaar te ver antwoorden, voordat zij door de Brandaris werden opgepikt. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. 'N GROOTE EN 'N KLEINE UITGAVE. De kleine uitgave van de Offlcieele Reis gids der Nederlandsche Spoorwegen zooals deze thans verschijnt zal Vrijdag 9 Mol ver krijgbaar zijn. De groote uitgave met de voornaamste buitenlandschc verbindingen enz.) zal Woensdag 14 Mei verkrijgbaar zijn. KAPITEIN SIKEMEIER t Woensdag is in Den Hang in den ouder dom van bijna 89 jaar overleden de heer E. W. Sikemeier, rustend gezagvoerder, een be kend kapitein van den Rotterdamschen Lloyd. DE ZAANSCHE GRAVERS ONVERDACHT. PROTEST VAN DEN LEIDER. De heer Hans Langhirt uit Beieren, de graver naar den Zaanse.hen schat schrijft uit Amsterdam aan do N. R. Ct. „Om de verschillende onjuiste, dwaze, deels ook boosaardige berichten, welke met betrekking tot de door mij geleide uitgra ving te Zaandam in de laatste dagen in de Nederlandsche en de buitenlandsche pers verschenen zijn, eens en voor al den kop in te drukken, acht ik het wenschelijk u het volgende mede te deelen: 1. De uitgraving te Zaandam is door het gemeentebestuur goedgekeurd en geschiedt onder de bescherming der Zaansche politie. Dientengevolge moet de bewering van den correspondent van het Berliner Tageblatt, dat de Nederlandsche politie zich reeds met de Duitsche autoriteiten in verbinding heeft gesteld, eiken grond ontberen. 2. Het werk te Zaandam wordt uitsluitend met Duitsch geld, dat mijn Duitsche vrienden ter beschikking hebben gesteld, betaald. In deze onderneming, waarbij de ge meente Zaandam voor 50 percent belang heeft, werd tot nog toe geen cent Neder- landsch geld belegd. 3. Het onderzoek van den heer ingenieur Friedesdorff, die zich alleen op de aanwijzin gen van zijn wetenschappelijke instrumenten verlaat, heeft de door Mme. Sylvia verstrek te gegevens geheel bevestigd. 4. Daar de heer ingenieur Friedesdorff meer onontbeerlijke instrumenten noodig heeft, welke hem hier niet tor beschikking staan, moet de arbeid in Zaandam gedu rende eenige dagen onderbroken worden." HERVORMING VAN ONS KIESSTELSEL? COMMISSIE-RAPPORT AAN DEN VRIJHEIDSBOND. De Kiesrechtcommissie uit den Vrijheids bond bestaande uit de heeren Mr. J. Drost, voorzitter, Jhr. Mr. Dr. E. A van Beresteyn, Jhr. Mr. Dr. W. D. de Jonge. H. W. J. Priems, W. Wynaendis Francken-Dyserinck en Mr. H. J. Pippel heeft rapport uitgebracht aan het hoofdbestuur, meldt het Vad. Dit komt neer op de volgende punten: le. Zooveel mogelijk behoort een afgevaar digde één bepaalden kieskring of een kleine groep van kieskringen te vertegenwoordigen. 2e. Candidaten behooren slechts te worden gekozen, als zij zelf door zeer vele kiezers worden begeerd, niet tengevolge van stem men. uitgebracht op andere candidaten. De heer Priems heeft een minderheids nota en -ontwerp uitgebracht. Bij het rapport aan het hoofdbestuur is gevoegd het verzoek om te bevorderen, dat ten spoedigste een initiatief-wetsontwerp bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De Kiesrechtcommissie uit den Vrijheids bond wil o.a. ook de rangorde op de candi datenlijst afschaffen Zij stelt daartoe voor een ronde candidatenlijst in te voeren. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN M B schipper, zonder bekende woon- en verblijfplaats hier te lande. Als schipper niet voldoen aan de verplichting hem opge'.egd bij art. 3 wet van 4 April 1870. f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. B„ slager, wonende te Beverwijk. Vrij gesproken. P. M., veehouder, wonende te Zaandam. Vrijgesproken. P. R-, koopman, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. C. v.. machinist, wonende te Haarlom-^er- liede en Spaarnwoude. Overtr wet van 19 Mei 1922. Een week gevangen s t af m v - bcurdverklarlng inb slag genomen ge i. F. M. H. v. cl. K.. bankwerker, wcner.r'c te Zaar.r m. Overtreding accljnswet Drie ge- vange ^traifen elk voor den tijd van een week o v. met verbeurdverklaring Inbesiag genomen voorwerpen. C. A. P., wonende te Haarlem. Appèl overtr. Jachtwet, f 15 boete subs. 15 dagen hechte nis met verbeurdverklaring inbesiag geno men wildstrikken. J. v. d. H-, chauffeur, wonende te IJmui- öen. gem. Velsen. Appèl oivertredinu Motor en Rijwielwet. Vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13