NEDERLAND TE ANTWERPEN. BUITENLAND WAAROP DE ENGELSCH-EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN AFBRAKEN. De Soedan in het geding. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175. UIT DE OMSTREKEN AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 MEI 1930 TWEEDE BLAD Eischte Egypte te veel? Een historische kwestie. Het commentaar der Egyptische bladen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsch-Egyptische onderhandelingen zijn afgebroken op de Egyptische eischen inzake den Soedan. Zooais men zich wellicht zal herinneren hebDen de Engelschen de Egyptenaren in 1898 geholpen met de bestrijding van den Mahdi, dien de Egyptenaren alleen niet de baas konden woraen. Zoo ontstond een ge meenschappelijk Egyptisch-Engelsch be stuur, krachtens een overeenkomst van 1899. In 1924 verklaarde de nationalistische re geering van Egypte dat haar politiek van een vrij en onafnankelijk Egypte ook de Egyptische heerschappij over Soedan in zich sloot. De Engelschen hadden daar echter gaandeweg groote belangen gekregen. Bovendien vertroebelde Egypte den toestand, toen het in den Soedan ging woelen. Bij het nieuwe ontwerp-tractaat had Engeland zich desondanks bereid verklaard het gemengde Engelsch-Egyptisch gezag over het land ten deele te herstellen, met verzekering van En- geland's overwicht en weer een Egyptisch bataljon toe te laten. De Egyptenaren wilden echter meer. Zij wilden volledige vrijheid van immigratie voor Egyptenaren in Soedan, vrijwel souvereiniteit over Soedan en ver deeling van alle administratieve posten tusschen Britsche en Egyptische ambte naren. En hoewel de Egyptenaren zich op alle andere punten teyreden zagen gesteld door alles te eischen, ook het overwicht in den Soedan, krfegen zij nietsDe Egyp tische delegatie kan geheel onverrichter zake naar Cairo terugkeeren. In hun commen taar op deze mislukking zeggen de bladen over het algemeen, dat op bijna alle punten in hoofdzaak overeenstemming was bereikt en dat de Egyptische delegatie met betrek king tot den Soedan blijkbaar eischen stelde, welke onmogelijk door de Engelsche regee ring konden worden ingewilligd. Als gevolg hiervan blijft de status quo zoowel in Egypte als in den Soedan gehandhaafd. Als gevolg van de mislukking zal het Brit sche garnizoen te Cairo worden bestendigd. Soedan zal blijven onder Engelsch—Soe- daneesch bestuur, zooals dit reeds sedert 1924 bestaat. De „Times" zet uiteen, dat de Soedan in de richting van eventueel zelfbestuur zal worden geleid, zonder buitenlandsche in menging of mededinging. De wettelijke be langen van Egypte in het Boven Nijldal zullen verzekerd blijven door de Nijlovereen- komst van 1929, maar het aanbod vervat in het niet geaccepteerde ontwerp van Hender son waardoor de terugkeer van het Egyp tische bataillon naar Soedan wordt toege staan, vervalt. In de commentaren wordt ver der de nadruk gelegd op den vriendschap- pelijken geest welke de onderhandelingen hebben gekenmerkt. In vele kringen wordt betreurd dat de Egyptenaren een zoo gunstige gelegenheid onbenut hebben gelaten voor de verkrijging van een overeenkomst.. „Man chester Guardin" zegt-, dat Nahas Pasha en zijn collega's in zeker opzicht de Engelsch- Egyptische betrekkingen hebben verbonden aan die van den Soedan en wel op zoodanige wijze als tot nu toe binnen het kader der onderhandelingen niet onder oogen was ge zien. De wijze waarop Engeland den Soedan bestuurt, aldus het blad is zoo degelijk, dar wij trotsch zouden zijn op een onpartijdig onderzoek. Daarbij zouden wij voorzeker niet hebben te verliezen. De Daily Telegraph constateert met genoegen, dat de mislukking der onderhandelingen heeft plaats gehad in een atmosfeer van juist begrip van het leiderschap der Egyptische Partij, welke ook vroegere pogingen tot een overeenkomst heeft doen falen. Prof. I.ozarus breekt in woede Zeileis1tooverstaf Ir. de jongste zitting van het proces van den wonderdokter Zeileis tegen prof. Laza rus kwam het tot stormachtige tooneelen, alduc de Tel. Prof. Lazarus verklaarde, in Gallspach ge weest te zijn. Hij heeft zich in twee Zejlejf- klinicken laten onderzoeken. Hoewel hij slechts over onschuldige pijnen in den riig klaagde, werd de eene maal longtopcatarrh, de andere maal een ruggemergsziekte gecon stateerd. Prof. Lazarus legde den z.g. won derstaf van Zeileis, een glazen buis. aan het gerecVf over. Hij verklaarde, dat het Gall- Lpa"' een ware parade der menschelijke el lende is, en dat in enkele seconden diagno sen worden gesteld. In den loop van zijn ver klaring geraakte hij in groote opwinding en riep ten slotte uit: „Op grond van mijn ma teria:'. beschuldig ik Zeileis van dood door schuld in honderden gevallen!" Bij deze woorden sloe*» hii den wonderstaf aan grui- zels. zoodat de glassplinters ver in het rond ";gen. De president trachtte Lazarus te kal- meeren. doch deze riep uit: „Ja, ik heb den cooverstaf verbroken en zal thans ook aan dit geknoei een einde maken!" D- advocaat dr. Werner tWeenen) wond zich toen eveneens op en verk'aarde, door Zcilc' - genezen te zijn. Het duurde geruimen tijd voor de kalmte in de zaal was weerge- zitting werd ten slotte voor onbepaal- 'ien tijd verdaagd. Ernstige overstroomingen in Milaan Uit geheel Italië komen berichten omtrent groote overstroomingen. Door den sterken regenval der laatste dagen traden twee kleine rivieren bij Brescia buiten hun oevers. Verscheidene huizen moesten worden ont ruimd: de op de velden aangerichte schade is aanzienlijk. Ook uit Milaan wordt gemeld dat in de benedenstad een aantal huizen gedeeltelijk onder water staat. Een bericht uit Parma meldt dat de wijn gaarden door zwaren hagel werden geteis terd. Ook hier moesten huizen worden ont ruimd, daar de kelders overstroomd waren. In de nabijheid van Avellino stortte een hoeveelheid aarde van 500 kub. M. op de straat, zoodat het verkeer werd gestremd. Twee huizen werden getroffen, zij moesten worden ontruimd, waardoor elf gezinnen dakloos zijn geworden. Groote rede van Grandi. Grandi. Italië, minister van buitenlandsche zaken heeft een rede gehouden, waarin hij het Italiaansche standount ten aanzien van de Haagsche Conferentie en de Londensche vlootbijeenkomsten, heeft uiteengezet. De Tel. meldt het volgende: Wat betreft de kwestie der Oostelijke repa raties verkeerde Italië in een delicate posi tie met het oog op zijn financieele belangen. Het fascistisch Italië heeft echter zijn sym pathieke houding, sinds het einde van den oorlog aangenomen jegens de naties, die het zwaarst door den krijg waren getroffen, ge handhaafd. Het heeft begrepen, dat het ver zekeren van een duurzamen vrede alleen mogelijk is, wanneer men dezen volken een gunstiger bestaansmogelijkheid verschaft. Het heeft niet geaarzeld, zijn eigen finan cieel belang daaraan ten offer te brengen. Door de regeling van dit vraagstuk is Oostenrijk bevrijd van alle réparatieverplich- tingen, zoodat het zich geheel kan wijden aan zijn binnenlandsch herstel. Nog grooter waren de moeilijkheden ten opzichte van de Hongaarsche schadeloos stelling, In verband met de optantenkwestie. Een plan, opgesteld door de Italiaansche ex perts, kon ten slotte de goedkeuring der Haagsche conferentie verwerven Hongarije herkrijgt zijn volledige financieele zelfstan digheid, maakt zich los van de banden en verplichtingen krachtens het verdrag van Trianon en de optantenkwestie houdt op, een geschilpunt te zijn. Ook aan de overige regelingen, welke uit het Haagsche protocol zijn voortgevloeid en welke betrekking hebben op de Cechoslova- kije, Joegoslavië, Griekenland, Polen en Roe menië heeft Italië, vaak met opoffering van zijn materieele belangen, zijn medewerking gegeven, ten einde een billijke en bevredigen de oplossing mogelijk te maken. Tenslotte besprak Grandi uitvoerig de Vlootconferentie. Bridgeman c.s. tegen de nieuwe Vlootovereenkomst. Vaz Dias seint ons: Lord Bridgeman opende in het Hoogeihuis de debatten over het vlootverdrag. Hij zeide dat Engeland eigenlijk het eenige land was, dat tot ^erkelijke ontwapening was overge gaan en dat de overige landen hetzij het zelfde aantal schepen hetzij zelfs meer had den. Hij zeide dart niet alleen gelet moest worden op den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee, doch ook op de Middelland - sche Zee, waar geen der beide andere onder teekenaars belangen hadden. Admiraal Jellicoe was van oordeel, dat, met het oog op wat gedaan werd met de vloten der andere mogendheden, de thans voorge stelde verminderingen de limiet der veilig heid te buiten gingen. Lord Parmoor voor de regeering antwoor dende, zeide dat men niet langer alleen op kracht kan bouwen voor zijn veiligheid. In antwoord op tijdens de debatten opgeworpen speciale punten zeide hij nog dat de admira liteit bereid was, 50 kruisers te accepteeren als een minimumeisch van het empire tot de volgende conferentie in 1936. De rechtvaardi ging voor een vermindering van 70 tot 50 schepen moet gezocht worden in de verande ring in de algemeene vooruitzichten voor Jen wereldvrede. Het Kellogg-pact heeft een groote verandering gebracht. De regeering heeft gehandeld op advies van haar deskun digen en is ervan overtuigd, dat de veilig heid van het rijk ruim verzekerd is. Aan gaande den toekomstigen aanbouw kon hij de politiek der regeering niet definitief me- dedeelen. Veranderingen in de Engelsche regeering?Ê Men meldt aan de N.RC. uit Looiden: Binnen enkele dagen wordt het bericht verwacht, dat de arbeidersafgevaardigde Hartshorn, het lid van de oommissie van Simon, Lord Passfield, zal opvolgen als mi nister van de dominions. Verder wordt ver wacht. dat de minister van landbouw Noë! Buxton naar het Hoogerhuis zal gaan er. het is waarschijnlijk, dat Sir Oswald Mosley thans kanselier van het hertogdom Lancaster minister van Landbouw en Visscherij zal worden, tenzij hij tot minister voor het Mijnwezen wordt benoemd in plaats van Ben Turner, wiens gezondheid te wenschen over laat. Ook de naam van majoor Ashiee ook lid van de commissie van Simon, wordt voor dit ambt genoemd, Russische vonnissen. Het Tel. Ag. der U. S. S. R. meldt uit Mos kou: Het hooggerechtshof veroordeelde den eersten Ingenieur der Lena Goldfield con cessie. den heer Koljaniskow, en den rechts kundigen adviseur der concessie wegens zaakbeschadiging en spionnage tot tien jaar gevangenisstraf. Met het oog op het door hen getoonde berouw werd de straf tot zei jaar verminderd. De bekl. Rjabobaeribon werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, Basjkirtzow, die een fabrieksgebouw van de Sovjet-Unie in brand zou hebben gestoken, ter dood, doch daar hij slechts de volvoerder der instructies van den Engelschen geoloog Eve zou zijn geweest en met het oog op zijn ondergeschikte rol werd zijn doodstraf ver anderd in tien jaar gevangenisstraf. Krankzinnige probeert tot Hindenburg door te dringen. He' Wolff bureau meldt, dat een krankzin nige tweemaal beproefd heeft tot rijkspre sident Hindenburg door te dringen. Eer verscheen hij om ongeveer half acht toen nogmaals om negen uur. De ongeveer 30-jarige man. die den In druk maakt tot de arbeidersklasse te be- hooren. reM in een taxi tot voor het paleis van den rijkspresident. Toen op zijn bellen ue portier verscheen, en deze hem op zijn verzoek om den rijkspresident te spreken, niet dadelijk door wilde laten, greep hij den bediende aan en wilde zich met geweld toe gang verschaffen. Toegesnelde rechercheurs en militairen konden slechts met groote moeite den zonderlingen bezoeker overmees teren, die tenslotte in een auto naar het po- Van onzen correspondent) BRUSSEL, 8 MeL Met koortsigen ijver wordt er doorgewerkt aan ons Nederlandsche paviljoen op de Ant- werpsche tentoonstelling, omdat men op den dag der plechtige officieele opening, Maan dag 12 Mei, kant en klaar wil zijn De regee- ringscommissaris, oud-minister dr. F. Post- huma, noodigde de Nederlandsche dagblad schrijvers uit om reeds van te voren een kijkje te komen nemen. Daartoe vereeenigde hij hen aan een lunch in het Eeuwfeest restaurant op het tentoonstellingsterrein. In een korte inleiding bracht dr. Posthuma hulde aan allen, die medegewerkt hadden aan het bereiken van een zoo verheugend resultaat en in het bijzonder aan twee man nen, door wiens bekwaamheid en energie onze deelneming werd tot wat zij is: een „gebeurtenis" en een der clou's van de expo sitie. Dit zijn de architect Wijdeveld, die door ongesteldheid verhinderd was om aan wezig te zijn; en lr. De Kruyff, de onvermoei de gedelegeerde van'de Centrale Commissie voor het Tentoonstellingswezen. Wijdeveld's talent, zijn intellectueele moed en zijn vin dingrijkdom, De Kruijff's arbeidskracht en zijn offervaardigheid, welke maakte dat hij voor geen moeiten en geen arbeid, hoe groot ook, terugdeinsde, hebben wonderen verricht. Met een enkel woord gewaagde de heer Posthuma nog van den strijd om 't Fransche opschrift. Hij stond erop om te verklaren, dat het geen oogenblik in de bedoeling heeft gelegen om alléén „Pays-Bas" op ons huis aan te brengen. Op alle plannen heeft van den aanvang af „Nederland" bovenaan ge staan. Het is typisch voor de mentaliteit in som mige Nederlandsche en Vlaamsche kringen, dat er over zulke futiliteiten zóóveel woorden worden vuil gemaakt. Het Fransche opschrift heeft in bedoeling en strekking niets anti- Vlaamsch! Het is eenvoudig een internatio nale aanduiding voor de tallooze vreemde lingen, die uit alle deelen der wereld te Ant werpen zullen samenstroomen en van wie men niet mag verwachten, dat zij Neder- landsch kennen. Op alle paviljoens van lan den inet een beperkt taalgebied staat naast de landstaal een aanwijzing in een der we reldtalen. En ik geloof niet dat iemand daar ooit eenig kwaad in gezien heeft. Maar bij ons wordt alles opgeblazen door menschen die niet gelukkig zijn als zij niet te midden van conflicten en moeilijkheden leven. Bij een eerste bezoek aan de tentoonstel ling hebben wij reeds getuigd van onze be wondering voor de wijze waarop Nederland hier voor den dag komt. Een nadere be schouwing van ons paviljoen heeft ons nog weer in die gevoelens gesterkt. Waarlijk, zoo als het daar staat, groot en eenvoudig ge houden en toch sterk opvallend, is het een ideaal tentoonstellingsgebouw. Ofschoon de oppervlakte niet minder dan 13.000 vierk. M. beslaat, bleek dat toch nog niet voldoende te zijn voor de groote belangstelling welke in handelskringen en onder industrieelen voor deze expositie bestond. Vandaar dat er rond ons paviljoen nog drie kleine pavlljoentjes staan, dat er in het water een Hollandsche schuit ligt en dat tal van Nederlandsche in zendingen zijn ondergebracht in de groote internationale HaL Wanneer men binnen treedt vindt men al dadelijk de inzending van Vreemdelingen Verkeer, waar alle mogelijke gegevens over ons land op aangename en duidelijke wijze verstrekt worden. Hierbij is tevens gevestigd een bureau der Nederlandsche spoorwegen, waar reisbiljetten naar alle Nederlandsche stations verkrijgbaar zijn. Het viel ons op welk een bruikbaar en smaakvol propagan damateriaal hier aangeboden wordt. In het bijzonder moet genoemd worden een bro chure, waarin een Vlaming op levendige en puntige wijze zijn indrukken van Holland samenvat. Dit boekje, goed geschreven en goed geïllustreerd is een model van wat een prettig intelligent reclamegeschrift behoort te zijn. 1) Wij treden daarna binnen in de groote ont vang- en feestzaal, welke, rustig van propor ties en sierlijk van indeeling, een alleraan- genaamsten indruk maakt. Hier, gelijk in gansch het gebouw, treffen wfj aan dat sa mengaan van een onmiskenbare distinctie mèt de eischen welke nu eenmaal aan een expositiegelegenheid gesteld worden. Opval lend en toch deftig: het lijkt een contradic tie; maar Wijdeveld heeft er een allergeluk kigste oplossing voor gevonden. De wanden van heel lichtgeel, prachtig gevlamd hout zijn bescheiden en origineel beschilderd met Zuiderzee-motieven door Pieter den Besten; de vloer is van een warm donker roodbruin West-Indisch parket. In dit eerste deel van het paviljoen vinden wij de officieele deelne ming bijeen. Hieronder ia die betreffende litïabureau werd gebracht. Onderweg bleef man zich hevig verzetten. Toen hij de ruiten van den wagen stuk had geslagen, Deslc^* de politie hem te voet naar het bu reau te brenven, hetgeen slechts met de grootste krachtsinspanning tenslotte geluk te. Onder het verzet door riep de arrestant steeds; .Mijnheer de Rijkspresident, help mij toch!" Op het pohtiebureau weigerde de man elke 'nVoM.ing; hij bleek nu geheel apathisch. Fapieren had hii niet bij zich. Men meent met een k'-f^'—'nnige te doen te hebben. Een scherper actie van Stahlhelm aangekondigd. Overste Düsterberg. een der leiders van de Stahlhelm-organisatie, heeft te Zeitz een rede gehouden, die bedoeld is als een ant woord aan den minister van blnnenlandsche zaken dr. Wirth, aldus VJX „Wij staan, zeide Düsterberg, nog steeds wantrouwend tegen over het het kabinet-Brüning. Wirth heeft onlangs de bespreking over de opheffing van het Stahlhelmverbod in Rijnland en West- falen afgewimpeld, omdat men hem te Maag denburg in een rede scherp heeft aangeval len. Wij hebben geen vertrouwen in mannen als dr. Wirth en dr. Curtius. Het eenige. wat wij willen, is: recht. Het kabinet-Brüning vindt geen aanleiding het verbod op te hef fen. Niettegenstaande is komen vast te staan, dat de Stahlhelm niet heeft deeleenomer. aan de oefenineen, heeft men allerlei voorwaar den gesteld, die wij van de hand hebben gewezen. Wij wenschen niet onder het Cau- dijnsche juk door te gaan. Onze houding tegenover het kabinet-Brüning. aldus be sloot de heer Düsterberg, zullen wij nog ver scherpen. onze kustverlïchting zeer opvallend door de boeiende modellen welke in werking te zien zijn. Het middenstuk is ter beschikking van de particuliere nijverheid gesteld en de derde afdeeling wordt ingenomen door de offi cieele inzendingen der gemeenten Amster dam, Rotterdam. Dordrecht en Vllsslngen. In Amsterdam troffen ons wederom twee muur schilderingen, één van Sjollema, welke heel sterk den invloed van de Amsterdamsche land Holst verraardt. Het misstaat een Jong land Holst verraardt. Het misstaat een jong kunstenaar niet dat hij openlijk voor ziin geestelijke afkomst durft uitkomen. Zijn wand werd in elk geval iets heel beschaafds; en zijn compositie heeft zwier. Recht daar tegenover heeft C. A. Willink een wandje ge decoreerd. Dit werk is oneindig veel geestiger, veel meer ad rem, veel meer precies wat het zijn moet. dan Sjollema's elegante rethoriek. De opgave was moeilijk; maar Willink heeft, met de lichtelijk ironische scherpzinnigheid, welke uit al zijn werk spreekt, de juiste oplos sing en de juiste toon gevonden. Het is overi gens toe te juichen, dat het gemeentebestuur van Amsterdam aan twee jonge kunstenaars van zoo geheel uiteenloopende kunstopvat ting, de gelegenheid heeft gegeven om te too- nen waar toe zdj in staat zijn. Op een ruime bovengalerij is de zeer om vangrijke en belangrijke collectie onze kolo niën betreffende overzichtelijk onderge bracht. Deze overzichtelijkheid is een ge wichtige factor in het welslagen van een ten toonstelling; want wat baten alle aanwezige schatten zoo men ze niet vinden kan! Hier is alles duidelijk en rationeel gerangschikt en van sprekende, zakelijke bijschriften en ver klaringen voorzien. Overal in onze inzending treft ons de zorg en de kennis van zaken, waarmede de plannen werden opgezet en uitgewerkt en verwezenlijkt. Het geheel ver tegenwoordigt een voorbeeldig stuk arbeid. Niet alleen regeering en gemeentebesturen zijn royaal voor den dag gekomen, maar ook onze industrieelen hebben de zaken groot ge zien en flink aangepakt. Ook zij hebben kos ten noch moeiten gespaard om aan te too- nen wat onze industrie vermag. Er wordt zoo dikwijls geschreven over Holland op zijn smalst en op zijn malst; laten wij nu eens nadrukkelijk en met een ongeveinsde vreug de in het hart spreken van Holland op zijn best. De Nederlandsche onafhankelijke dag bladschrijvers staan nog al sooedig gereed met hun kritiek en veelal hebben zij gelijk, maar nü waren alle aanwezigen, zonder uit zondering, onder den indruk van den opzet en uitvoering van onze vertegenwoordiging te Antwerpen. Dit collectieve enthousiasme heeft, Juist waar het kritische geesten geldt, een dubbele beteekenis. Na de rondwandeling door ons Huls. scheep ten de aanwezigen zich in op 't plezierjacht „Flandria", dat een Antwerpsch ondernemer in Nederland heeft laten bouwen, om het voor Schelde- en haventochten te exploitee- ren. Aan boord werd de thee gebruikt. Het was regenweer. Maar in de vochtige parel grijze atmosfeer hebben de rivier met. de honderden schepen en 't vlakke, delicaat ge- teekende oeverlandschap een bijzondere schoonheid, een bijzondere bekoring. J. GR. 1) „Nederland door Vlaamsche Oogen ge zien", door Maurlts Liesenborghs, ge ïllustreerd door Machteld den Hertog; uit gave van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingen verkeer, 's Gravenhage, 1930. TREVIRANUS EN SCHMID. Het schijnt nu wel zeker, dat de onder minister Schmid, van het departement voor de bezette gebieden, die met „verlof" was gezonden, onder minister Wirth, thans onder minister Treviranus zal terugkeeren, aldus het Hbld Minister Treviranus heeft n.L officieus meegedeeld, dat het door de naderende liquidatie van het departement voor de be zette gebieden noodzakelijk moet worden ge acht, dat de post van onderminister weer bezet wordt. In den loop van deze week zal de eindbeslissing vallen. OITZE. GROCMTü£5 H-DiM5DAe fpB> DOH D E.RDA31 ZATERDAG f£# INGEZONDEN MEDEDEEL IN G£N a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 10750^ IJMUIDEN. DS. J. H. d. MEULEN. Ds. J. H. van der Me uien te Umuiden ia beroepen bij de Geref. Kerk te Oud-Loos- drecht. BENNEBROEK Raadsvergadering Openbare vergadering van don gemeente raad van Bennebroek op Vrijdag 9 Mei, des avonds acht uur. en Voorzitter: de heer A. J. G. Baron van Hardenbroek, Burgemeester. De heer H. Roozen is afwezig. Tuberculosebestrijding. Besloten wordt een subsidie van f 750 te verleenen voor de tuberculosebestrijding in Bennebroek. Vuilnisbelt. B. en W. stellen voor. de vuilnisbelt af te sluiten en die alleen open te stellen op Woensdag en Zaterdag, des morgens van half negen tot half twaalf. De heer D u b b i s vraagt om de belt ook op Zaterdagmiddag van twee tot drie uur open te stellen, omdat vele arbeiders geen gelegenheid hebben om op een ander uur In de week hun vuil we? te brengen. DeVoorzitter voelt daar wat voor. maar er moet toch meer regel wezen dam tot dus ver. Aan het verlangen van den heer Dubbis wordt voldaan. Tien.jarig bestaan der voetbalclub. Het bestuur der voetbalvereenlglng ben nebroek", deelt mede, dat deze clnb op 30 Mei as. tien jaar bestaat en dat het ter gelegenheid daarvan voornemens ls, serie- wedstrijden uit te schrijven. Het bestuur verzoekt, daarvoor een prijs van het ge meentebestuur te mogen ontvangen. De Voorzitter stelt voor. een bedrag van f 10 daarvoor beschikbaar te stellen, omdat hij dezen tak van sport nuttig vindt. De heer Dubbis zegt een principieel tegenstander van voetballen op Zondag te zijn. Hij meent, dat de jongens dit op Zater dagmiddag moeten doen. De heer Van Lierop steunt het voor stel. De Voorzitter bepleit aanneming van zijn voorstel. Vele leden van de dub werken op Zaterdagmiddag cn ze moeten toch ook aan sport kunnen doen. Als ze dit op Zon dagmorgen deden, dan zou spreker er tegen zijn, maar nu dit in de middaguren geschiedt vindt hij aanleiding om het verzoek van het bestuur in te willigen. Het voorstel van B. en W. wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Verm en i gvuldlgfngsclj f er B. en W. stellen voor. het vermen tgvuldi- glngscijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting weer op 1.7 vast te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat de fi nancieele toestand der gemeente goed is. Men kan er komen, mar er moeten „geen gekkigheden worden uitgehaald". Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Het kohier der Hondenbelasting wordt vastgesteld op f 438 „Er komen in Bennebroek hoe langer hoe meer hondjes", zegt de Voorzitter. Het kohier der Rioolbelasting wordt vast gesteld op f 252. De Burgemeester en de heeren Bllle en Smit worden herbenoemd tot leden der Schat» tingscommissie. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer Meyer het hoofd der Christelijke School. Vergunningen. Het aantal vergunningen voor den ver koop van sterken dank in het klein wordt op voorstel van B. en W. wegens uitbreiding van het aantal ingezetenen van vier op zes gebracht. Ziektewet. B. en W. stellen voor, het gemeente- personeel geen premie te laten betalen voor de uitvoering van de Ziektewet. Aldus besloten. Vastgesteld wordt het ingediende uit breidingsplan. Rondvraag. De Voorzitter deelt mede. dat de Bond Heden: ZATERDAG 10 MEI Gebouv Bloemhof. Toofieel „Vooruit". Uit voering met bal. Palace. „Die Nacht gehort uns". Toon eel: King Repp 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Es war cinmal eln treuer Husar" en „Bannelingen van Marokko". Toonccl: White en Rose. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Huwehjksmarsch". Tooneel: Madame Walker's 8 London-Frolic Girls. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. .JBuck. de Bokst ral- ner". Tooneel: Gezelschap Chanson. 2.30 cn 8.15 uur. ZONDAG 11 MEI Schouwburg Jansweg. Revue: „Doe Je ook mee?" 8 uur. Stadsschouwburg. Gastvoorstelling Alexan der Volssl. Opvoering van „12000". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 12 MEI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Een perslunch in ons Paviljoen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5