1je/tk<xda!& C\mmöiacA&i6 STADSNIEUWS N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 UEN) ALLE BANKZAKEN DE WEG TOT HET HART HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 MEI 1930 NARCISSENINVOER IN AMERIKA KOERSVERANDERING? Naar aanleiding van het ook door ons ver melde bericht Inzake het verlof tot invoer in Amerika van 5 soorten uarcissen tot een maximum van 100.000 per variëteit voor el- ken Invoerder schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur o.m.: Werd nog verleden jaar door Amerika be paald dat aan de lijst der van invoer uitge sloten verscheidenheden werdpn toegevoegd de belangrijke soorten Glory of Sassenheim, Spring Glory. King Alfred. Sir Watkin, bene vens de Paperwhites en Soleil d'Or's. thans wordt medegedeeld dat twee daarvan (Spring Glory en Glory of Sassenheim) in 1930 toch weder mogen worden ingevoerd tot het aangegeven quantum van 100.000 stuks voor eiken kweeker, terwijl Golden Spur en Victoria weder worden toegelaten, beide soor ten waarvan in Mei 1927 de Board verklaarde, dat zij nu in voldoeonde mate in de Ver. Sta ten verkrijgbaar waren om te voldoen aan behoefte voor voortkweekingsdoeleinden. Aangaande de eveneens nu weer toegela ten Sir Watkin werd in Mei 1928 bepaald, dat voor dit soort (en voor King Alfred) na 1928 waarschijnlijk geen permits meer zouden wor den afgegeven. Voor vijf der belangrijkste, thans uitgeslo ten variëteiten dus een invoermogelijkheid. Elke Amerikaansche kweeker kan een quan tum van 100.000 stuks invoeren (voor voort kweekingsdoeleinden). In 1929 was voor alle soorten bepaald, dat het maximum aantal dat mocht worden in gevoerd, van 100.000 was teruggebracht op 25.000 per kweeker. Thans komt het bericht dat deze beperking niet geldt voor 5 der be langrijkste handelssoorten, waarvan door ei ken importeur honderdduizend stuks mogen worden ingevoerd. Uitdrukkelijk wordt in het telegram verder nog gezegd dat verdere beperkingen dit jaar zullen uitblijven, terwijl de mededeeling, dat per 1 Juli zullen worden vastgesteld, de maxima voor alle planten, die in de Ver. Staten op special permits mogen worden in gevoerd. hieraan geen afbreuk doet, maar eerder kan meewerken tot de zoo noodige stabiliteit met betrekking tot de invoermo- gelijkheden. Zou men uit dit alles mogen opmaken, dat de resultaten van Amerika's eigen narcissen- cultuur dermate teleurstellend zijn, dat ver andering van de invoerpolitiek noodig is? FEESTAVOND VRIJZINNIG DEMOCRA TISCHE JONGEREN. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie te I-Iaarlem heeft Zaterdag een feestavond gehouden. Een vrij groot aantal Jonge hoorders had zich in de groote zaal van den Haarlemsehen Kegelbond een plaats je gekozen, toen dc voorzitter, de heer E. van Voolen te ruim acht uur welkomstwoorden sprak, in het bijzonder tot de oud-voorzit ters de heeren Mr. L, G. van Dam en M. J. van der Plas en het bestuurslid van de afdee- ling Haarlem van den Vrijzinnig Democrati- schon Bond, den heer A. G. Boes. Mr. L. G. van Dam hield de gebruikelijke propagandarede, die hij getiteld had „Berg opwaarts". Hij zette hierin uiteen, dat hoe zeer wij geen belangstelling meenen te heb ben voor de politiek, het toch van belang ls ons van haar vraagstukken op de hoogte te stellen, omdat al doen wij niet aan politiek, de politiek aan ons doet. Mr. Van Dam zette de richtlijnen uiteen van een democratische levensopvatting. Hij ging na hoe de politiek kan leiden tot uiter sten zooals het bolsjewisme in Rusland en het fascisme in Italië, besprak den klassen strijd bij de sociaal-democratie en toonde het verschil aan tusschen het liberalisme en de vrljzinnlg-democrat.ische gedachte. Daar bij had hij gelegenheid om het verdienste lijke werk van de vrijzinnig-democraten ten opzichte van de huwelijkswetgeving en op sociaal terrein in het licht te stellen. Demo cratie ziet spreker als de eenlge redding. Dc Vrijzinnig Democraten hebben den mid denweg gevonden tuschen het streven der sociaal-democraten naar alomvattende over heidsbemoeiing en van de liberalen naar al- lcsoverheerschcndc persoonlijke vrijheid. De Vrijzinnig Democratische gedachte is een solidaristische, die een krachtige sociale wetgeving wenscht tegelijk met een zoo groot mogelijke ontwikkeling van het individu. De maatschappij doorleeft een gestadige evolu tie, ook de Vrijzinnig Democraten, wars van conservatisme, streven vooruit. En daarbij doen zij een beroep op de Jongeren voor een betere samenleving, ccn betere maatschappij. Nadat Mr. Van Dam zijn rede had uitge sproken, die een aandachtig gehoor vond, declameerde mevrouw Kroon—Kuneke met veel gevoel eenige verzen, de dames A. Bus- quet cn mej. T. Berghuis brachten de toe schouwers tot enthousiasme door haar tech nisch volmaakte komische dansen in revue- costuum en het drietal D. J. A. Geluk, Ano nymus, mej. L. Berkhout bracht een verras sing door een drama in drie bedrijven. „Der König von Salerno" op te voeren, een frisch idee, op oorspronkelijke wijze uitgevoerd, dat navolging verdient en zal hebben. De op feesten als dit om zijn goed spel steeds genoodigde White Star Band onder leiding van den heer M. Rodrigues Pereira heeft voor uitstekende muziek bij het dan sen gezorgd. Het was een van de beste feestavonden, die de V. D. J. O. ooit gegeven heeft. CURSUSSEN METAALBEWERKERS EN SCHILDERSGEZELLEN. Dezer dagen vond in de Ambachtsschool de laatste les plaats van de cursussen, die de zen winter van gemeentewege zijn gegeven aan metaalbewerkers en aan schilders tot 't aanbrengen van meer vakbekwaamheid. Zooals bekend is betreft het hier arbeiders, die reeds in het vak werkzaam zijn en die door welke omstandigheden dan ook hun vak niet geheel meester zijn. Door het bij brengen van kennis tracht men nu hun vak bekwaamheid te vergrooten en daardoor hun kans op werkloosheid te verminderen. Om acht uur waren in het gebouw van de Ambachtsschool met den directeur den heer A. L. Hengeveld en de beide leeraren, aan wezig; de wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Dr. Ir. B. Bölger, lid der rijkscom missie van advies inzake beroepsomvorming, de directeur van den dienst der werkloos heidsbestrijding en één der ambtenaren van den Dienst benevens de leerlingen der beide cursussen, die ze tot het laatst hadden be zocht. in totaal een twintigtal. Met belangstelling werd kennis genomen van het werk, zoowel taekenwerk als prac- tisch werk, dat in den afgeloopen winter was gemaakt. Er bleek, dat met ijver was ge arbeid. De wethouder, Mr. Heerkens Thijssen sloot met een enkel woord de cursussen. Hij be dankte directeur en leeraren der Ambachts school voor de moeite, welke zij zich ten op zichte van deze cursussen hadden willen ge troosten en uitte zijn tevredenheid over de bereikte resultaten. Verder sprak hij den wensch uit, dat de leerlingen de vruchten van hun inspanning en betoonden werklust zouden mogen plukken en dat ze zich aange spoord zouden gevoelen zich nog verder te be kwamen. Eén der leerlingen van den schildercursus bedankte namens zijn medeleerlingen voor de gelegenheid die het gemeentebestuur had gegeven om tot meer vakbekwaamheid te ge raken. Hij hoopte, dat ook den volgenden winter wederom gelegenheid tot verdere stu die zou worden geboden. Nadat de heer Hengeveld zijn dank had betuigd aan autoriteiten en leeraren, en een afscheidswoord tot de leerlingen had ge richt, werd de bijeenkomst gesloten. VERGADERING RIJKSPERSONEEL. De Centrale van vereenigingen van perso neel 'n 's Rijks dienst belegt Dinsdagavond a.s. in „Brinkmann" een openbare vergade ring voor het Rijkspersoneel. De voorzitter der Centrale, de heer F. Per dok Hzn., uit 's-Gravenhage, zal spreken over de salarieering en de veiligstelling dei- pensioenen. HERVORMDE STUDIEKRING. Donderdagavond hield de Hervormde Studiekring haar laats ten cursusavond in het Wijkgebouw, Leidschestraat, onder leiding van ds. L. D. Poot. Reeds bij het begin werd de scheidende leeraar hartelijk toegesproken door den secretaris den heer G. L. Roseboom. Spr. dankte Ds. Poot voor al wat hij in die afgeloopen jaren voor den Kring, maar ook voor de gemeente van Haarlem, gedaan heeft. Als waard eering werd den predikant het eerevoorzitterschap aangeboden, een pas send geschenk als blijvend aandenken*%n een album met de namen der gevers. Ds. Poot dankte voor de vele blijken van toegenegenheid en vriendschap. VERKEERSVERBETERING. B. en W. stellen aan den raad voor ter verbetering van den verkeerstoestand de aan de gemeente behoorenae twee perceelen aan hef Krom, hoek Valkestraat (groot 88 M2.) te sloopen ACHTER ROOILIJN. B en W. stellen den raad voor een achter rooilijn vast te stellen voor het bouwblok begrensd door Reguliersstraat. de Korte Reguliersstraat en de Joh. de Breukstraat. BOUWTERREIN. B. en W. stellen voor de volgende bouw terreinen te verkoopen: 312 M2. aan den Rijksstraatweg, tegen f 16 per M2. aan K. Mulder, om daarop 2 woonhuizen te bouwen. 409 M2. aan de Van der Meerstraat, tegen f 15 per M2. aan A. J. van Gijn, om daarop 3 woonhuizen te bouwen. 395 M2. aan do Van der Meerstraat, tegen f 15 per M2. aan M- A. Scheffers, om daarop 3 woonhuizen te bouwen. 599 M2. aan de Bega en v. d. Meerstraat, tegen f 15 per M2. aan S. L. Blom, om daar op 5 woonhuizen te bouwen. YVILHELMIN ALAAN. B. en W. vragen aan den raad een crediet van f 17.600 voor een afdoende verbetering van het vraagsiuk van de Wilhelminalaan- IEPEN-ZIEKTE. B. en W- stellen voor gedurende 5 jaar een subsidie van f 300 per jaar te verleenen aan het comité inzake de bestudeering en en bestrijding van de iepen»ziekte. DE TURFMARKT. EEN GROOTE VERBETERING. De bestrating van de Turfmarkt, van de Eendjespoortbrug tot de Melkbrug en dan feitelijk tot de Waag is heel slecht. Sedert de tramrails verwijderd zijn is deze straat eigenlijk onberijdbaar wegens de diepe kuilen- Maar Openbare Werken gaat daar nu verbetering in brengen. Er is reeds be gonnen met het maken van een verhoogd gedeelte op de Turfmarkt, nJ. een breeden naar den kant van de Ged. Oude Gracht, puntig toeloopenden vluchtheuvel. Aan weerszijden daarvan komt een ongeveer 6 M. breede rijweg, zoodat het rij verkeer straks op dat gedeelte slechts één richting zal mogen gaan. Langs het Spaarne blijft nog een breede ioswal over als opslagplaats voor beurtschepen etc. VRIJZINNIG HERVORMDEN. De provinciale Vereeniging van Vrijzinnig Hei-vormden in Noord-Holland zal in den middag van 15 Juni een openluchtsamen komst houden op het landgoed Elswout. Als sprekers zullen optreden Ds. Dorgelo uit Naarden en Ds. Mr. Zillinger Molenaar uit Warmenhuizen, Ds. Trouw en Ds. Baar (Alk maar) zullen het openings- en slotwoord spreken. Na afloop zal een wandeling over het landgoed worden gemaakt. Bij minder gunstig weer heeft de samenkomst plaats in de oranjerie. MILLIOENENAANKOOP VAN DE ROTTER- DAMSCHE TRAM. ■120 nieuwe rijtuigen. Wegens toeneming van het vervoer ste.ien B. en W. van Rotterdam voor het laten bou wen van 100 motorwagens en 20 bijwagens voor de Rotterdamsche Electrlsche Tram. De vervoerscapaciteit van het bedrijf zal dan tot honderdmillliocn passagiers per jaar zijn opgevoerd. Voor dc aanschaffing van het nieuwe materiaal ls niet minder dan f 3,360.000 noodig. REDDERS VAN OOSTMAHORN ONDER SCHEIDEN. De Duitsche consul te Amsterdam heeft aan de bemanning van de rno tor reddingboot „Insulinde" te Oostmahorn een aantal ge schenken uitgedeeld, als bewijs van dankbaar heid van Duitschland voor de redding van de opvarenden van een Duitsch loodsschip. VERDWIJNEND BUITEN AAN DE VECHT. Naar het U. D. verneemt zal de buiten plaats Doornburg te Maarssen die aanvan kelijk gerestaureerd zou worden als gevolg van de hooge belastingeischen verkaveld worden tot bouwterrein. Een der mooiste buitens aan de Vecht zal doordoor verdwij nen. De eigenaar heeft het land verlaten. DE STRIJD OM HET MUZIEK-AUTEURS- RECHT. De Nederlandsche Bond van auteursrecht- betalenden heeft aan de Tweede Kamer ver zocht. het wetsontwerp tot wijziging van de Auteurswet niet aan te nemen. De Bond pleit ten voordeelc van dc „Sacem". (Adv. lngez. Med.) Op de New-Yorksche beurs de bordjes verhangen. Prijsdaling voor nagenoeg alle grondstoffen. Het koperkartel bedreigd. Prijsdaling van koloniale produc ten. Philips en démarche. Kwijnend vertrouwen. De licht zijde der deflatie. Wij gaven de vorige week een koers- lijstje van Amerikaansche fondsen, om te doen uitkomen, dat de marktstemming te New-York sinds medio April weer naar den flauwen kant is omgeslagen. Een ver dere en scherpe daling is daarop gevolgd, waarbij de omzetten tot boven 8 millioen shares per dag stegen en het publiek als opgeschrikte hoenders naar alle kanten de vlucht nam. Voor de zooveelste maal had men zich door de New-Yorksche draadtrekkers bij den neus laten nemen. Aan de groote speeltafel in het New- Yorksche casino worden door den crou pier aan de spelers groote bedragen uit betaald, zoodat men den inzet telkens ver hoogt. Maar tenslotte keert de winst naar de bank terug-en de spelers gaan met een finaneieelen kater naar huis. Es ist die alte Geschichte; doch sie ist immer neu! De baissiers kunnen bij de keuze hunner motieven te kust en te keur gaan. Want van allen kant dagen de symptomen van bedrijf s- malaise op, waartegen het oratorisch talent van Hoover en het commercieel genie van Ford het zelfs moeten afleggen. Op de mark ten der grondstoffen blijven de prijzen da len. De verlaging der rentetarieven, waartoe de vorige week zeven circulatiebanken over gingen, wordt niet, als gewoonlijk, beschouwd als een prikkel tot nieuwe zaken, maar als een bewijs, dat de ondernemingsgeest in de zakenwereld deerlijk aan het tanen is. On danks de scherpe prijsverlagingen van rub ber, koper, tin, katoen, woi. ijzer, petroleum, etc. blijven de voorraden stijgen. Restrictie maatregelen schijnen niet den minsten in vloed meer te oefenen. Kartels en verkoop organisaties worden door onderlinge ver schillen bedreigd en het kan niet anders of de resultaten over het eerste kwartaal en over het eerste halfjaar van 1930 moeten straks in vergelijking met de overeenkom stige perioden van verleden jaar een gTOo- tij achteruitgang te zien geven. De koperprijs die langen tijd op 18 et. werd gehandhaafd, is eerst tot 14, thans tot ca. 12 ct. per Amerik. pond verlaagd en zal, naar verwacht wordt, zelfs op dit niveau niet kunnen wor den gehandhaafd. Ook op dezen prijs blijft er nog winst voor de groote kopermpijen over. Maar wat de prijsdaling voor aandeel houders beteekent, blijkt wel hieruit dat bijv. de Anaconda Copper, tezamen met de door haar gecontroleerde American Brass Co. ca. 1.200 millioen pond koper produceert, zoodat elke prijsverlaging van een cent, op een winstderving van 12 millioen neerkomt. Op de vrije kopermarkt te Londen, waar de noteering begin 1930 nog 68.— was, is deze tot 48.teruggeloopen, waarbij opmerke lijk is dat voor latere leveringen lagere prij zen worden genoteerd. Ook de tinmarkt is ineengestort, ondanks de maatregelen tot beperking der productie, waaraan Bolivia zich trouwens niet schijnt te storen. Tin no teerde aan de Londensche beurs ultimo 1929 nog ca. 180.per ton. Deze week is de prijs van 155.tot 145.gedaald, waar bij door vele mpijen geen winst meer ge maakt wordt. Voorts zijn de zinkprijzen ge daald, zoomede de loodprijzen, terwijl ook de ijzer- en staahnarkt in een zenuwachtige stemming verkeert wegens de stijgende voorraden en de voorstellen tot prijsverla ging. Het is niet in het minst de geagiteei-de tendentie op de metaalmarkt, die op de New- Yorksche fondsenmarkt nieuwe ontredde ring teweeg bracht, Want van de metalen wordt een zeer groot deel in de V. S. voortge bracht, zoodat de scherpe prijsdaling het Amerikaansche volksinkomen duchtig aan tast en meer malaiseverschijnselen doet verwachten. De verminderde export, de kleinere koopkracht in het binnenland, be gint zich steeds duidelijker in de spoorweg- ontvangsten af te teekenen. blijkens de ont- vangstcijfers der eerste drie maanden. Men staat derhalve voor het bankroet van het kunstmatig gekweekte optimisme van den grooten Hoover, die hiermede ook zijn poli- tieken invloed dreigt te verliezen. Rechtstreeks is men in Euxx>pa bij de Ame rikaansche fondsenmarkt niet in sterke mate betrokken, hoewel het belang bij fond sen als Anaconda Copper, Steel Corporation, Cities Service, Radio Corp., e.d. toch ook niet mag worden onderschat. Maar de flauwe stemming te New-York wordt toch allereerst gezien als een indicatie voor de wereld-ma laise en oefent daarom op alle beurzen van dat continent een verontrxxstenden invloed, welke in een algemeexxe koersdaling tot uitixig komt. Voor de Amsterdamsche Beurs komen daar dan allerlei baissefactoren bij- In de eerste plaats de nog altijd dalende prijzen der ko loniale producten. Op de cultuurafdeelingen durft niemand meer iets te ondernemen, nu Rubber te Londen beneden 7 d. gedaald is, wat wil zeggen dat per 1. 2 K.G. de prijs ca. 38 ct. bedraagt. Zelfs de best geoutilleerde x'a- brieken kunnen bij dezen prijs niet meer met winst produceeren. Men vraagt zich af waar de koopers van rubber gebleven zijn. Want de voorraden loopen nog steeds op. Van de stop zetting der productie gedurende de maand Mei, waardoor de productie met ca. 35.000 ton zal verminderen, schijnt men niets te mer ken. Vandaar dat ook deze week Rubberaan- deelen vex-der zijn teruggeloopen. Tegen da verwachting in loopt ook de suikerprijs „als maar" terug, De oude oogst in Nederl. indië is nog niet eens geheel verkocht, nu langza merhand de nieuwe aan de markt komt. Tien gulden per 100 K.G. kan door de mpijen niet meer worden gemaakt en ook bij deze cul tuur nadert de verkoopprijs den kostprijs. Sulkerdividenden behooren dus vooreerst tot 't verleden. De tabaksprijzen hebben tot dus ver voor hun slechte product een goeden prijs gemaakt, maar zullen toch ook met bedui dend lagere einduitkomsten moeten sluiten. Ook hier dus geenerlei prikkel tot aankoop en bij gebreke daarvan afbrokkelexxde koer sen. Tenslotte hebben ook Industrieele aandee- len zich bij de flauwe stemming aangesloten. Zelfs in de groote concerns, als Philips Gloei lampenfabrieken schijnt het vertrouwen te verminderen. Het jaarverslag was voor de meesten een teleurstelling, omdat er uit blijkt, dat langzamerhand het kapitaalsren dement daal. Het verloren proces tegen de Telefunken, dat nu op den verkoop vaxx de Lorenz-aaxxdeelen is uitgeloopen, werd ook ongixnstig uitgelegd exx in verband daar mede voorziet men bij het afloopen van verschillende patenten in 1932 een verdere inkrimping der bedrijfssfeer. In elk geval wordt duidelijk dat er ook aan de expan sie van een bedrijf als dat van Philips grenzen gesteld zijn en kwam dit inzicht de aandeelen deze week op een aanzienlijke koersdaling te staan. Dat de aandeelen te Londen geintroduceex'd zijn, zou vroeger een haussemotief geweest zijn. Verbreeding en internationaliseering van de max-kt, kwam, 2!oo oordeelde men toen, aan de beixrspositie van het fonds ten goede. Thans echter ziet men er het bewijs in dat Philips op de eigen markt geen emissie durft presenteeren en daarom met zijn offerte het Kanaal is over gestoken. Het vertrouwen in de Margarine- Unie daalt ook. Weten doet men omtrent dit concern heel weinig, in weerwil van de vele cijfers, welke gepubliceerd zijn. Komt de ma laise ook in dit bedrijf, dan valt er mee te rekenen, dat men de vele verworven onder nemingen tot hooge prijzen heeft overgeno men en op de balans gebracht. Zoo werd deze week alles door den donkeren bril be zien en was daarom ook de belangstelling voor de nieuwe obligatie-uitgiften niet bijs ter groot, hoewel de Geldmarkt ruim blijft. Men wordt zuiniger op zijn geld; dit is de lichtzijde der deflatie. lettinga. BEZWAREN TEGEN DE WONINGWET. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij bezwa ren tegen het ontwerp woningwet uiteenzet. O.a. wordt bezwaar gemaakt tegen het schep pen van de mogelijkheid om van een be- slxxit tot goedkeuring van een rooilijn beroep op de Kroon open te stellen. Dc Vereeniging is o.m. van oordeel, dat de voorgestelde re geling betreffende de streekplannen niet in een behoefte voorziet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FEUILLETON Naar het Engclsch, door J. VAN DER SLUYS. 38) „Dat met begon juffrouw Dunbar maar ze zweeg onmiddellijk toen ze het booze gezicht van Tony zag ..Dat. van Babs alleen", klonk het kortaf, terwijl hij opstond en naar de deur ging Maar dc woorden van zijn tante hadden herinneringen wakker geroepen, die zich niet lieten terugdringen cn toen hU een oogenblik later zijn atelier binnen kwam, liep hij rechtstreeks naar den versten hoek toe en draalde een doek om dat xnet de be schilderde zijde naar den muur stond. H?t gedempte licht van detx winterdag viel e? op en bescheen i .vieren trek van Hilary's ge zicht, haar wakkere oogen. haar fijn besne den mond en do glorie van haar haren dit alles in een scherp contrast met het kind dat tegen haar aangeneateld lag. haar klein*: nichtje met dc kastanjebruine krullen en oogen zoo zwart als sleedoorn. Toxxy had geen oog voor kleine Babs; hij zag alleen maar Hilary's gezicht en terwijl hij met beide oogen keek kwamen de woorden van Jo Redburn hem in den geest, die de milllonair hem enkele dagen geleden had toegevoegd toen de twee mannen een ver trouwelijk gesprek hadden gehad op de Priory. k Het ls niet moeilijk om vergevensgezind te zijn tegen iemand van wie men veel houdt." En terwijl Tony's oogen op het schilderij bleven rusten, stelde hij zich voor de zoo veelste maal de vraag: hield hij nog van Hilary? Oxogetwijfeld, maar ze had hem bedrogen en ze was rijk! „Het is niet moeilijk om vergevensgezind te zijn tegen iemand van wie men veel houdt!" weer klonken de woorden hem in de ooren. Nu, misschien had Jo Redburn gelijk. Misschien was het niet zoo moeilijk iemand vergiffenis te schenken van wie men veel hield. Maar tenslotte was het niet zoozeer Hilary's be drog als haar rijkdom die als een muur tus schen hen stond. Natuurlijk hield hij van haar! Hij lachte bitter. Hij hield van haar Hij lachte bitter. Hij hield van haar zooals hij van 't eerste oogenblik af, toen hij het frissche, vriendelijke gezichtje en de glorie van haar gouden haren gezien had. van "naar had gehouden, maar dat deed niets af aan zijn oxxherroepelijk besluit. Hij had altijd be weerd en dat zou hij blijven volhouden dat een man in zijn positie niet het recht had om met een rijke vrouw te trouwen ex-1 daarbij bleef het! Er kwam een sti'akke, halsstarrige uitdrukkig op zijn gezicht en met een bruuske beweging zette hij het schilderij van Hilary met het kind weer te gen den muur; toen ging hij voor den schil dersezel zitten en werkte verder aan de beel tenis van kleine Babs. Maar Redburn's woorden wilden niet uit zijn geest wijken, de herhaalde pogingen van zijn tante om hem over Hilary te spr ken, het bekijken van haar portret, het gar' hem allemaal een gevoel van rusteloosheid en el lende. En hoewel hij bleef doorschilderen, was zijn enthousiasme weg, hij had de laat ste dagen een stuk van zijn levenslust, van zijn vroolijkheid verloren; het plezier in zijn werk was verdwenen. „Ik weet tenslotte nog niet" zei hij latex- tegen juffrouw Dunbar, „of ik die opdracht van dat landschap aanneem. Ik ben toch eigenlijk meer portret- aan landschapscr.il- der". „Of je dat nu bent of niet", antwoordde zijn tante op haar droge manier, „je hebt in ieder geval een heeleboel succes gehad met je landschappen, het zou nxcer dan zonde zijn om zoo'n kans weg te gooien. Ik zou in ieder geval maar eens met die cliënt van de advo caten die Je geschreven hebben, gaan pra ten. Als je hem niet sympathiek vindt, of als hij niet genoeg betalen wil kun je de op dracht altijd nog weigeren." Tegen de logica van deze redenecring kon Tony niet veel inbrengen en hij gaf den ad vocaten dag cn uur op waarop hij hun cliënt op „Heidezicht" zou ontmoeten. Buiten op de helde was dc late herstdag op zijn schoonst. De wolkenlooze hemel was u'n een bleek, zilverig blauw en het glooiende land vervaagde wazig in de verte. Aan weers zijden van de laan. waar Tony liep, stonden de kale takken van de wilde roos; ze vorm den een fijn netwerk tegen de lucht, en za ten vol roode en oranje bessen. Tony moest onweerstaanbaar aan Hilary denken, terwijl hij verder door de laan liep. Meer dan eens had hij daar met haar gewandeld en het was alsof de echo van haar stem nog in zijn ooren klonk. Het witte huis aan het eind van de laan, vertoonde teekenen van leven. Ladders ston den tegen de muren werklieden waren bezig In den tuin; het zag er lang niet meer zoo eenzaam en somber uit als vroeger. „Alsof het tot nieuw leven ontwaakt Is", daclit To- i ny, toen hij het grasveld overstak en aan dj bel trok. „Het paleis van de Schoone Slaap ster; het is alleen maar jammer dat er geen prinses is, alleen maar een excentrieke oude heer!" Een keurig juffertje, de huishoudster van den ouden heer, dacht Tony, deed open en nog voor hij naar den heer des huizes kon vragen, noodigde ze hem met een vriende lijk lachje uit om binnen te komen. „U bent zeker xxieneer Dunbar", zei ze. „Wilt u mij alstublieft volgen?" Tony deed wat hem gevraagd werd: zijn geleidster bracht hem door de hall. waar werklieden druk bezig waren met hun res tauratie-arbeid naar de groote kamer die onder het regime van de dames Drivers de ontvangkamer was geweest. Het vertrek was nog ongemeubeki; er stonden alleen een vurenhouten tafel en twee keukenstoelen. Tony ging direct naar het venster; hij keek verrukt naar het uitgestrekte landschap en hij was zoo verdiept in de liefelijkheid van de zacht-glooiende heuvels onder den zilve- rig-blauwen hemelboog, dat hij de voet stappen niet hoorde die op de onbedekte houten vloer nader kwamen. Doch eexosklaps merkte hij dat er iemand naast hem stónd en toen hij zich omkeerde kon hij van ver bazing geen woord zeggenhij stond van aangezicht tot aangezicht met Hilary! Ze bleef onbeweeglijk staan; het zonlicht straalde in haar oogen en in haar gouden haren. „Ik ben zoo blij dat je gekomen bent", be gon ze en het hooren van haar zachte stim gaf Tony een vreemde ontroering. „Zou je me geen hand willen gevexx?" ging ze schuchter voort en ze keek hem zoo smce- kend aan, dat het hem groote moeite kostte om zijn stem koel te doen klinken toen hij antwoordde: „Natuurlijk wil ik dat" en tegelijkertijd gaf hij haar stijf en vormelijk een hand, ..maar er moet hier toch een vergissing in het spel zijn, ik ben hier gekomen voor een afspraak met den nieuwen eigenaar van het huis." „Zoo?" Hilary glimlachte en een verleide lijk kuiltje kwam in haar wang. „Hoe heet die nieuwe eigenaar?" „Ik zou het je niet kunnen zeggen; ik weet niets van hem." Tony sprak hoe langer hoe abrupter, omdat hij zich tot zijn groote ergernis bewust werd. dat hij zijn oogen niet kon afhouden van dat kuiltje in haar wan gen, „hij heeft mij door zijn advocaten laten schrijven. Hij schijnt een opdracht voor mij te hebben ik moet een schilderij voor hem maken. Ik had afgesproken, dat ik hem. om twee uur zou ontmoeten. En het meisje, dat mij open deed. scheen te weten dat ik verwacht werd. Hij is toch zeker hier?" „Ik heb hier geen heer gezien". Er speelde oen ondeugend lachtje om Hilary's lippen; in haar oogen dansten vonkjes van* pret. „Hoe weet je zoo zeker dat de nieuwe eige naar een man ls? Je zegt zelf dat je ixicts van hem weet? „Ik had me het idee gevormd dat het een oud en exentriek heerschap moest zijn", ant woordde Tony, terwijl hij plotseling bedacht dat zijn veronderstelling eigenlijk op zeer on voldoende motleven berustte. „O!... oud en exentriek!" echode Hilary met 'n vroolijk lachje. „Wel degenen van wie dit huis tegenwoordig hoort, is heelemaal niet oud - ofschoon misschien wel een beetje exentriek." (Slot volgt), j

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14