NI VA! BUITENLAND DE RUST IN SPANJE. Bereidt Santiago Alba de vorming van een nieuwe regeering voor? Vooral Dames GEMENGD NIEUWS. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175 AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 12 MEI 1930 TWEEDE BLAD Van een verdacht soort. Pertinente berichten uit Bilbao HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De „Liberale" te Bilbao meldt, dat een politieke persoonlijkheid, die de weigering bespreekt van Santiago Alba om duidelijk zijn politieke houding kenbaar te maken, verklaard heeft dat dit bewijst dat de mo narchie op hem rekent voor een oplossing van den politieken toestand. Het blad voegt er aan toe, dat goed ingelichte personen ver klaren, dat Santiago Alba bereid zou zijn om op een datum, die hij geschikt oordeelt, het minister-presidentschap te aanvaarden na het voorzitterschap der liberale partij te hebben aanvaard. Graaf Romanones c i de markies van Alhucemas zouden reeds de marches bij hem hebben gedaan. Na een reegering te hebben gevormd zou Santiago Alba waarschijnlijk in October verkiezingen doen uitschrijven. De leden van zijn kabinet zouden allen politieke vrienden van hem zijn en Romanones zou het voorzitterschap van den Senaat en Alhucemas dat van het Con gres aanvaarden. Het blad besluit met te zeggen, dat de ko ning geneigd zou zijn eenige concessies met betrekking tot de grondwetshervorming te doen. Zooals men zich herinneren zal, heeft de politieke toestand in Spanje, den laatsten tijd weer vele verrassingen opgeleverd. Het is steeds zeer moeilijk geweest voor den bui tenstaander, om die verrassigen te beooidee- len. Steeds kreeg men rekening te houden met den geheimzinnigen invloed van den ko ning en nimmer kon men met zekerheid zeg gen, welke waarde man precies aan dien invloed moest toekennen. Men weet nu nog niet wie regeerde tijdens Primo's leven.Was t Alfonso? De republikeinen beweren het. En wie regeert nu? Berenguer? Wij betwijfelen het. Berenguer heeft de republikeinen niet den mond gesnoerd, toen deze de monarchie in de beleedigendste termen aanvielen. Doch in latere berichten werd geïnsinueerd, dat de koning zelf de hand had gehad in den ver meende samenzwering van enkele generaals tegen de regeering Berenguer En zijn complicaties en intrigues. In ieder geval wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken de pers heeft medegedeeld, dat overal in het land de grootste rust heerscht. De Universiteit van Salamanca is nog steeds ge sloten, doch de Universiteit te Sevilla heeft haar poorten weer geopend. Voorwaar: Een rust die verdacht ls! 'Joris de Leeuw krijgt zijn zin. In opdracht van den minister van Oorlog, ontvangt de Vlaamsche soldaat Joris de Leeuw te Gent slechts bevelen in de Vlaam sche taal. De Leeuw verklaarde, dat hij voortaan alle bevelen zal uitvoeren. Zooals bekend, heeft De Leeuw geweigerd bevelen, in de Fransche taal gegeven, op te volgen. Berlijnsche Universiteit voor Communisten gesloten. De voormalige minister van binnen! zaken Severing heeft indertijd een besluit uitge vaardigd, waarin de nat.-soc. Duitsche arbei derspartij en de communistische partij als „den staat vijandig gezind" worden gequalifi- ceerd. aldus het Hbld. Met het oog op deze beslissing en die van den opperpresident heeft, naar het W. B. meldt, de magistraat van Berlijn besloten aan leden dezer beide partijen den toegang tot de localen der stedelijke instellingen van hooger onderwijs te ontzeggen. GEVOLGEN VAN LYNCHPARTIJ. AANVAL VAN HONDERDEN PERSONEN. Honderden personen hebben een aanval gedaan op het gerechtsgebouw van Grayson County, om een neger te lynchen, die er van beschuldigd werd, zich aan een blanke vrouw te hebben vergrepen. De eerste aanval werd door de politie afgeslagen, doch de menigte keerde terug, trachtte het gebouw met dyna miet in de lucht te laten vliegen en goot vervolgens ca. vijftig liter benzine in den kel der, waar brand werd gesticht. Het was den verdedigers verboden op de menigte te schie ten en er werden slechts schoten in de lucht gelost en traangasbommen geworpen, tot de aanvallers de overhand hadden. De vlammen hadden zich ondertusschen reeds uitgebreid tot het bureau van den officier van justitie, waaronder de neger was opgesloten, die bij den brand om het leven kwam, aldus de Tel. Uit de geheele omgeving kwamen nieuws gierigen die de slangen doorsneden van de brandweer en beletten dat blusschingspogin- gen werden gedaan, zoodat het gebouw spoe dig in lichtelaaie stond. Talrijke automobilis ten sloegen het schouwspel gade. Nadat het gebouw geheel was uitgebrand, was de woede der menigte nog niet bekoeld. Zij drong de ruïne van het gebouw binnen en zocht het lijk van den neger op, dat uit het raam werd geworpen, waar het onder luid gejuich aan een auto werd bevestigd en door de straten gesleept. De gouverneur van den staat Texas heeft een afdeeling van 250 man der nationale garde gewapend met machinegeweren en traangasbommen naar Sherman afgezonden, daar thans ernstige gevechten met de neger bevolking aldaar worden gevreesd. Ook wor den troepen gereed gehouden om indien noo- dig te kunnen ingrijpen. De nege~bevolking begint uit de stad te vluchten, daar de toestand steeds dreigender wordt. Een tierende menigte rent door de straten en dreigt de geheele stad in brand te zullen steken. Begonnen werd met brand stichting in het vereenigingsgebouw der ne gers, dat als brandstapel moest dienen voor den neger, dien men gisteren had willen lyn chen. Het is inmiddels bekend geworden, dat een cipier den neger voor de keus heeft ge steld te trachten te ontvluchten, of zich te verbergen in de kluis. Hij koos het laatste en kwam door verstikking om het leven. Gedurende den afgeloopen nacht hebben herhaaldelijk botsingen plaats gehad tus- schen de nationale garde en de bevolking, waarbij eenige personen werden gewond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel. BEAVERBROOK'S EERSTE SUCCES OP LABOUR. De campagne van lord Beaverbrook voor zijn ideaal van vrijhandel binnen het Brit sen e rijk heeft tegen de verwachting in een eerste succes opgeleverd aldus de Tel. Bij de tusschentijdsche'verkiezing te Fulham heeft de conservatieve candidaat die onder lord Beaverbrook's banier in het strijdperk was getreden, den Lagerhuiszetel voor dit district op de Labour Party veroverd. Hij verwierf 16.223 stemmen, 240 meer dan zijn Labour- tegenstander en ruim 2000 meer dan bij de algemeene verkiezingen van verleden jaar. Het invoerrecht op levensmiddelen, be halve die uit de Dominions, dat deel uit maakt van lord Beaverbrook's program, heeft de meerderheid der kiezers in Fulham niet kunnen afschrikken, hoewel de orthodoxe conservatieven er zoo bevreesd voor waren, dat Beaverbrook aan Baldwin heeft moeten voorstellen, dit invoerrecht uit zijn verkie zingsprogram weg te laten en aan een refe rendum te onderwerpen, om gedaan te krij gen dat zijn volgelingen weer in de oude partij mochten terugkeeren. De uitslag is bovendien van beteekenis om dat men hier een eerste aanwijzing heeft van den indruk, dien Lloyd George's over eenkomst met Labour op de liberale kiezers heeft gemaakt. In overeenstemming met de alliantie, waarvan de voorwaarden nog altijd niet onthuld zijn en waarvan het bestaan nog altijd officieel ontkend wordt, hadden de libera'.en ditmaal geen candidaat gesteld, doch de verwachting, dat de liberale kiezers nu ook in overeenstemming met de aanspo ring van Lloyd George op den Labour-can- didaat zouden stemmen. is niet bewaar heid. Van de bijna 6000 stemmen, die verle den jaar op den liberaal werden uitgebracht blijkt de Labour-candidaat er zoo goed als geen gekregen te hebben, daar hij ditmaal, nu de strijd tusschen slechts twee candida- ten ging. nog circa 200 stemmen minder kreeg dan zijn voorganger bij de algemeene jer kiezingen. DE SNELLE ENGELSCHE „MISS nr. (Van onzen Londenschen correspondent.) De snelste boot naar verwachting zal op 4 Juni a s. in Engeland van stapel loopen. Het is de „Miss England UI" en het doel dat de eigenaar er mee heeft is aan de Vereenig- de Staten het bezit van het snelheidsrecord is 93.3 mijl of plm. 150 K.M. per uur. De Amerikaan Gar Wood heeft het indertijd ge vestigd op de wateren bij Detroit Engeland, dat zich in het bezit van de be langrijkste snelheidsrecords verheugt, dat van vliegen en dat van rijden ln een „auto", zou ook graag dit motorbootrecord bezitten. De smeerolie-handelaar Sir Charles Wake field heeft zich al veel geldelijke opofferin gen getroost om Engeland in het bezit van dit record te stellen. En de vermaarde snel- heidsheld Segrave (ook al „Sir" geworden) is van den ..auto" (wij plaatsen het woord tusschen aanhalingsteekens omdat het be doelde snelheidsmonster niet wezenlijk een auto is) in de boot gesprongen. De gecombi neerde pogingen dezer twee belangrijke hee- ren hebben tot nu toe het doel niet kunnen bereiken. „Miss England II" faalde verleden jaar, hoewel de boot later in Europa lauwe ren oogstte. De nieuwe Miss England III, die den strijd tegen Miss America zal moeten aanbinden, heet de fijnste en snelste motor boot te zijn, die de wereld ooit heeft gezien. Zulke jachten om de hoogste snelheid krijgen altijd een wat officieel tintje, omdat het mi nisterie voor Luchtvaart meewerkt. De kracht dier snelheidsmonsters (het geldt ook voor de „auto's") wordt verkregen door toepassing van vllegmotoren, de nieuwste, de geheimste. Miss England III krijgt twee nieuwe motoren van die soort, die tezamen 4000 PK. kunnen leveren. De bouwers verklaren dat de boot een maximum vaart van 115 mijl (185 K.M.) per uur kan halen. EEN MISVERSTAND. In 1637 ontving de eigenaar van een gros- sierderij Hervano te Merseburg een brief van een zakenvriend uit Amsterdam met een proef van de in Amsterdam snel beroemd geworden koffie. Hii wees er op, dat de kof fie moest, worden fijn gemalen en in water gekookt. De vrouw van meneer Hervano ge- lijden vaak na sport beoefening aan hoofdpijn. Als al tijd heipen ook hier Aspirin-tabletten snel en zeker. Lel op oranje band en Beyerkrui». Prijs 75 dl. re i r\ i g t Dr H MANNING'S TANDPASTA 25&75cptube mond en tanden. loofde evenwel, dat zulk een kostbare drank niet met gewoon water moest worden toebe reid, doch met wat anders en zij nam daar om een krachtige bouillon. De gevolgen moe ten buitengewoon ongelukkig zijn uitgeval len. In ieder geval kreeg meneer Hervano kort daarop uit Amsterdam den volgenden brief: „Daar ik niet langer zaken wensch te doen met iemand van wien ik grofheden moet hooren als dank voor mijn goeden wil. Wanneer uw geheele personeel na het genot van deze uitstekende koffie ziek is geworden en u mij daarom 15 grosschen voor pur geermiddelen in rekening brengt, moet ik u mededeelen dat ik eenvoudig weiger. Ik heb reeds vijf balen koffie naar Leipzig gezon den en ieder, die hiervan heeft gedronken, is er zeer mee ingenomen. Een bewijs, dat de Leipzigers een beteren smaak hebben dan uw grove medeburgers". LEVEREN IJSBERGEN GEEN GEVAAR MEER OP? Met ontzetting herinneren we ons de ver schrikkelijke ramp van de Titanic, het prachtige schip dat met man en muis ver ging, na op een ijsberg gestooten te zijn. Thans kan op goede gronden gezegd wor den, dat zulke rampen niet meer zullen voor komen. Sedert 1913 toch organiseeren de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een ijs-patroull, waarvan de kosten worden ge dragen door de veertien staten, die belang hebben bij een veilige scheepvaart. Sinds de instelling van deze ijs-patrouille ls ln den Atlantischen Oceaan geen leven meer verloren gegaan door ijsbergen. De pa trouilleboot verzamelt mededeellngen over de positie van een ijsberg van de schepen die in de ijsstreek varen en seint deze, met haar eigen ervaringen, door naar alle andere schepen. Wanneer een schip door de streek der ijs bergen vaart, blijft het voortdurend draad loos in contact met het patrouilleschip, waaraan het nu en dan mededeelt, waar het zich bevindt. Het patrouilleschip, dat de po sitie der ijsbergen kent, kan het schip dus waarschuwen, zoodat het bijtijds de gevaar lijke zóne kan verlaten. DE VOETBAL WINT HET! Kort geleden ls te Madrid de grootste are na voor stierengevechten geopend, die ln Spanje bestaat. Met het bouwen werd dertien jaar geleden begonnen. Maar de smaak van het publiek heeft se dert 1917 een verandering ondergaan en het stierengevecht verliest langzamerhand de plaats die het In het Spaansche volksleven tot nu toe innam. De exploitanten van de nieuwe arena ma ken zich echter hier niet ongerust over. Zij hebben opgemerkt dat de voetbal in Spanje steeds populairder wordt en daarom hebben zij hun arena zóó ingericht, dat zij zoowel te gebruiken is voor voetbalwedstrijden als voor stierengevechten. Een jaar geleden werd in Spanje een voet balmatch gespeeld tusschen Spanje en Enge land. Het aantal toeschouwers was grooter dan ooit bij een stierengevecht het geval is geweest. En de jonge mannen in Spanje be steden hun vrijen tijd thans niet meer aan het leeren van de zijsprongen en de ingewik kelde passen, die bij de stierengevechten in zwang zijn. maar zij oefenen zich in de edele voetbalsport, daarbij partij trekkend van wat zij geleerd hebben van de Brltsche elf tallen, die Spanje hebben bezocht. DE VROUW IN HET SPREEK WOORD. Er bestaat geen twijfel over de vraag of de vrouw als veel bezongen object als men het. zoo eens noemen mag in de dichtwer ken van alle volken en tijden voorkomt. Maar niet alleen in het lied, doch ook in het spreekwoord komt de vrouw zeer veel voor. Zoo zegt de Schot: „Het is treurig gesteld met de vrouw, die geen tong heeft; gelukkig ls de man, die zulk een vrouw krijgt". Niet ongalant drukt de Spanjaard zich uit: „Wie een paling bij zijn staart en een vrouw bij haar woord neemt, die kan wel zeggen, dat hij niets heeft". Vriendelijker behandelen de volkeren de vrouw als moeder. Zoo zegt de Venetiaan: „Wie haar heeft, roept haar, wie haar niet heeft, wenscht haar". De Tsjech: „De moederhand is zacht, ook als ze slaat". RECEPT VOOR GELUKKIGE HUWELIJKEN. Meneer Samuel Harrisch, ambtenaar van den burgerlijken stand in Evanston in den staat Illinois heeft bij zijn zeventigsten ver jaardag het ambt neergelegd. Hij stond be kend als iemand die het huwelijk bevorderde. Als hij een paartje trouwde had hij de ge woonte het een papier te geven, waarop hij eenige raadgevingen had laten drukken en wel o.m. de volgende: Zeg uw vrouw iederen dag: „ik heb je lief". Of nog beter: zeg het haar eenige malen per dag. Ze kan dat niet genoeg hooren. Zeg tegen uw echtgenoot iederen dag: „Wat ben Je toch een flinke, verstandige man". Dat vleit hem niet alleen, maar ver hoogt ook zijn zelfbewustzijn. Ge hebt er de voordeelen van. Hebt vertrouwen in elkaar en poogt nooit brieven die voor een ander zijn bestemd te openen. Wantrouwen is het graf der liefde En wanneer het soms een hard lot schijnt met hem of met haar te zijn getrouwd, ver geet dan niet dat ook gij met haar of hem zijt getrouwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. TENTOONSTELLING GUSSENHOVEN. De kunstschilder Georges Gussenhoven houdt tot 19 Mei een expositie van zijn werk in de bovenzaal van De Kroon op de Groote Markt. Een geheele wand wordt ingenomen door visies op de bloeiende bollenvelden en een eerste indruk is dan ook die eener vroolijke fleurigheid. Een tiental groote doeken toonen in ieder geval een zekeren druf om dit ge vaarlijke thema uit het Hollandsche land schap op zoo verscheiden wijze aan te vatten Want G. heeft deze gevallen niet steeds van dezelfde Innerlijke gesteldheid uit. bekeken. Hij is nu eens gewoon impressionistisch wer kend. dan weer zoekt hij de synthese van zijn schilderijen een meer decoratieven vlak- bouw, hij kan een waardeerbaar lyrisch ac cent hebben (zoo in de velden no. 36 en 35. die op zekeren afstand gezien kleurkracht en gedragenheid niet ontberen) en hij kan (als in de nos. 38. 33 en 32, vooral die met duinen als achtergrond) theoretiseerend to werk gaan als wilde hij het lijnenweefstel van meer belang doen zijn dan de harmonie van kleur en toon. en dan bereikt hij. geloof ik. niet veel wat blijvend boeien kan. Het is bij het zien van zulk werk wel bezwarend dat men er zoo moeilijk aan zien kan. wat de schilder nu eigenlijk voor kant met ons ult- wiL Of is hem dat zelf niet steeds recht dui delijk, und 1st es ihm Wurscht? Wij hebben zoo den indruk dat deze schilder zich zelf te weinig au serieux nam en neemt, en voelen onder sommige buitensporigheden te weinig voorafgegane overweging, studie en rust ten slotte. Zou zulk een dusdanig aangelegd schilder niet nog eens een periode van studie onder strenge en nuchtere leiding behoeven om den eigenschappen die hij zonder twijfel bezit een meer soliden ondergrond te ver schaffen? In Kunst und Kanstier van deze maand be gint Max. J. Friedlander een stukje over een houtsnijder Bangemann, met deze woorden: „De kunst heeft zich van het handwerk losgemaakt. De kunstenaar ziei^zich voor de keuze gesteld, een genie of een gemakkelijk misbaar tijdgenoot te wezen. Vandaar zijn krampachtige inspanning om voor een genie door te gaan." Ook onder gereduceerde verhoudingen gel den deze woorden van den kunstzinnig en geleerde. Ik zeg niet dat deze exposant, die een vriendelijk en aangenaam mensch is. voor genie wil poseeren, maar misschien moest hij het handwerk minder gemakkelijk loslaten. Het is een vervelend modewoord, om van het zich verdiepen in een kunsfcwerk te spreken, maar het is toch wat ik bedoel, als ik wil aanduiden wat Gussenhoven na. laait. Laten wij nu nog eens nagaan wat hij wel gedaan en bereikt heeft, en recht doen aan wat er in het werk te waarde eren valt. Op de twee groote bollenvelden 36 en 35 wees en een ander met Dahlia's tegen een lich ten gelen achtergrond vondit ge gemakke ik reeds. In een groot stuk met Cineraria's lijk een smakelijk arrangeur van kleuren terug; in de meer tamme bloemvelden (39 en 37) eveneens een voor nuance gevoelige; een verheugende distinctie brengt een in paarsche totalitein gebonden veldje (nr. 27). En heel gelukkig lijkt mij een stilleven waarop een likeurglaasje, een pop, een zwarte flesch en een koekvorm vereenlgd zijn. En dat is nu heelemaal geen flauwe aardigheid, maar ik meen het in ernst; de schilder levert hier het beste bewijs dat men dat goed schil deren kan, wat men goed ként. Dit schil, derij is misschien niet zoo charmeerend voor het publiek als de groot-ere bloemstukken, die ais decorratieschilderijen zeker aangename qualiteiten hebben, maar als schilderkunst is het. van het allerbeste, wat de exposant heeft uitgezet. Voor Gussenhoven's exposltife tenslotte, teekende Herman Moerkerk vlot en vaardig een affiche, dat de aandacht trekt. Ziedaar iemand die zich van het handwerk niet maakt en die wat in zijn vingers heeft. En dientengevolge vermoedelijk ook wat in zijn vastjeszakje. 11 Mei 1930. J. H. DE BOIS. TIJDSCHRIFTEN. „Het Dubbel Tij" Wij ontvingen het tweede nummer van „Het Dubbel Tij", Badcourant voor Huls duinen en Omgeving, officieel orgaan van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer „Hol der's Belang", te Den Helder. Het weekblad ls gewijd aan de ontwikke ling van de jonge badplaats in Holland's Noorderkwartier, die zoozeer ln opkomst is. Het bevat os. een bijdrage over „De bloem bollen ln Breezand". ALEXANDER MOISSL 12.000. Aan „Kabale und Llebe" dachten wij gis teren bij het zien van het Duitsche tooneel- spel: 12000! Een gravin Spangenberg loopt er ook fn Kabale und Llebe rond al heet de maitres van den hertog bij Schiller „Lady Milford" en ook Schiller laat de diaman ten van de courtisane door den hertog be talen met de thalers, die hij voor zijn aan Engeland als soldaten verkochte landskin deren ontvangt. Maar Schiller leefde 130 jaar vóór Bruno Frank'. Wanneer men reeds in 12.000 'n revoiutionnalr geluid meent te hooren, hoe veel meer dan nog in Kabale und Liebe, dat Schiller schreef, zoo kort nadat de Duitsche vorsten hun onderdanen nog voor 50 thaler per stuk verkochten! In 12000 is Alexander Moissl de geheim schrijver van den hertog. Piderit moet do protokollen opmaken van de verdragen tus schen Engeland en den Duitschen hertog, waarbij 12000 man voor 600000 thaler —„af te leveren aan boord" worden verhan deld. Onder die 12000 man zijn ook zijn twee broers! Piderit is als hoveling toch kind van het volk gebleven en hij zint op middelen om de uitzending van het „slachtvee" te verhinderen! Wanneer gravfn Spangenberg, de maitres van den hertog, zijn hulp inroept om een geheimen koerier naar Potsdam te sturen, is Piderit onmiddellijk bereid. Maar de koerier krijgt van Piderit een andere op dracht dan de gravin verwacht. Niet om het hof van Pot-dam zijn nieuwsten Franschon hofkapper afhandig te maken het doel van de courtisane gaat de koerier met den zegelring van gravin Spangenberg over de grens, maar om een brief te zender den Koning van Pruisen, die met de kracht van zijn autoriteit en van zijn wapenen den verkoop van Duitsche mannen moet ver hinderen! En Piderit bereikt zijn doei! Op den vooravond van den uittocht der regimen ten verschijnt een afgezant van Frederik de Groote, die de levering aan boord van de 12000 landkinderen onmogelijk maakti Dat beteakent tegelijk het vonnis voor den ge- STOFZUIGERHUIS MAERTENS BAR TELJORIS ST R A AT 16 TEL. 10756 heimschrijver, die den koning van Pruisen gewaarschuwd heeft Doch op het laatste oogenblik krijgt PL derit onverwachts twee bondgenootende gravin, die zich wel wat laat herin nert dat zij ook een kind van het volk ls, en wat voor Piderit meer waard is de Pruisische overste, die den geheimschrijver opeischt namens zijn koning. In Potsdam wacht hem de vrijheid! Maar Frederik wil een andere vrijheid! HIJ wil de vrijheid, die de Amerikanen waartegen de Duitsche lands kinderen voor Engelsch geld vechten, bezit ten en hij neemt met de gravin het vrijgeleide van den Pruisischea zaakgelastigde aan om over den Oceaan oen waarlijk vrij mensch te kunnen worden. Toen Schiller zijn Kabale und Liebe schreef, hadden vele Duitschers nog gezien, hoe de vorsten hun landskinderen voor Engelsch geld verkochten! Toen was dat voor de menschen iets meer dan enkel historie! Bij de Duitschers van toen zal iets hebben getrild bij de woorden: „Die diamanten van u. my lady. kasten den hertog niets! Ze kos ten enkel het bloed van eenige Duitschers, die aan Engeland verkocht worden!" ik citeer uit het hoofd, maar zoo ongeveer is de zin dien de Engelsche courtisane te hooren krijgt maar wij worden koud noch warm bij die woorden. Wanneer wij zien hoe de Duitsche torsten van 1776 hun onderdanen verkoopen, dan zeggen wij voldaan tot el kander: „Wat ls er toch veel veranderd ln do wereld!", en wij wrijven gonoegelijk de handen! Er blijft dus enkel over een intriguc- stuk met vrij boeiende handeling, dat ons het meest Interesseert omdat Moissi Piderit speelt. Een paraderol ls deze rol van den geheim schrijver allerminst, al blijft hij ook bijna heel den avond op het tooncel. In de eerste helft van het stuk ls hij bijna voortdurend de zwijgende figuur, die enkel met stil spel kan aangeven, wat er in hem omgaat en dat nog niet eons te epxressief, omdat dit voor een ge heimschrijver al heel onhandig en voor een tooneelspeler te veel „vieux jeu" zou zijn! Moissl speelde dit deel van zijn rol dan ook sober, enkel met nu en dan een nerveuse trilling, die deed vermoeden, wat er in hem omgaat! Hij krijgt slechts één korte „scène", wanneer hij bij het raam staande, de rijen soldaten voorbij ziet trekken wij hóórden het enkel en dat hóóren werkte heel sugges tief en hij de gravin met een menge ling van hoon ln zijn stem toeroept, wat zij al niet voor elke rij soldaten kan koopen! Het telkens terugkeerend „Rap! Rap Rap!" van Moissl klonk snijdend en scherp, zooals hij dit vermag! In de tweede helft geeft de rol dankbaar der momenten, al zal ik van dezen Piderit dan ook geen sterke herinneringen bewaren. De scène tusschen de graven en den geheim schrijver, waarin zij belden, kinderen van het volk. meer tot elkaar komen en Piderit zijn geheim verraadt, is knap geschreven en werd door Moissl en Bertha Grossbarlh met sterke spanning gespeeld! En de climax wordt bereikt, als aan het slot van n Piderit de Pruisische uniform herkent en hij in uitge laten vreugde neerzinkt op den grond en het uitjubelt van geluk! Dat was van Moissl een sterk moment! In III ls hij de veroordoeldo en krijgen wij hom te zien als de duldende, lijdzame figuur! Hiervoor leent het talent van Moissl zich bij uitstek! Zijn groote oogen mot den melancholischen. min of meer dwepen den blik, zijn houding van martelaar, het be hoorde volkomen bij de figuur van een ver oordeelde op den rand van den dood! Zoo'n enkel zinnetje als: „Anderen wachten 70 jaar met angst op den dood. ik alleen nu maar wat korter!" weet hij met een weeke modulatie ln zijn stem te zeggen op een wijze, die altijd weer ontroert! Toch. als men hem veel ziet. blijft hij altijd Moissi! Daarom ver zwakt bij een herhaald weerzien de totaal indruk, al zijn er altijd momenten, waarin hij ons in de ziel grijpt! Maar het is door gaans de kunstenaar Moissi en zelden de „rol" die dat doet! Moissi maakt zijn tournee met het ensem ble van het Stadttheater te Munster, 'n ge zelschap dus uit een provinciestad! Het spel van dit ensemble is voldoende om te laten zien. hoe hoog de tooneclspeelkunst ln Duitschland staat! Ik wil hiermee niet zeg gen. dat deze voorstelling een evenemen, een groote gebeurtenis was allerminst, maar wel zagen wij een uitstekend op elkaar in gespeeld ensemble van louter goede acteurs en actrices, die hun vak verstaan Welk een voortreffelU ken „hertog" gaf bijvoorbeeld Wenzcl Hoffmann te zien hoe knap speel de hij het tooneel met den minister in III en hoe heerlijk klonk telkens zijn volle lach bij 't pleizieir om al dien „onzin" in Amerika! welk een Pruisisch „overste uit een stuk" militair tot in dc toppen van zijn vingers, autoritair officier en toch tegelijk de Gro- bian van de 18de eeuw! Een fijn gespeelde gravin Spangenberg kregen wij van Bertha Grossbarth! Het talrijk opgekomen publiek was als altijd bij Moissl in geestdriftige stemming. Na elk bedrijf sterk en langdurig applaus en aan het slot een ovatie! Zaterdag komt Moissi nog eens en wel als Fedja in .JDer lebende Lcichnam". Zeer velen zullen hem ze ker nog eens gaarne in deze prachtige rol willen zien. J. B. SCHUIL Heden: MAANDAG 12 MEI Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Ten toonstelling 8.4510 uur. Palace. ,Die Nacht gehort uns". Tooneel: King Repp. 8.15 uur. Luxor Theater: „Es war elnmal eln treuer Husar" en „Bannelingen van Marokko". Tooneel: White en Rose. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Huwelljksmarsch". Tooneel: Madame Walker's 8 London-Frolic Girls. 7 en 915 uur. Standaard Theater. ..Buck, de Bokstral- ner". Tooneel: Gezelschap Chanson 8.15 uur. DINSDAG 13 MEI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.159.15 u. Gedempte Oude Gracht 41. Vereeniging ter Bestrijding der tuberculose te Haarlem; algemeene ledenvergadering. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 10. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. V e 1 s e n. Gemeenteraadsvergadering 7 uur üjxl,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5