BUITENLAND DE TACTIEK DER ENGELSCHE REGEERING IN BRITSCH-INDIE. Onmenschelijke wreedheden gepleegd. STADSNIEUWS AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 MEI 1930 TWEEDE BLAD Sensationeele onthullingen in het proces-Matsjek. De arrestatie van een rechter geëischt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Belangrijkste nieuws beperkt zich, wan neer wij den dood van Nansen buiten be schouwing laten, wederom tot de troebelen in Britsch-Indië. De Arbeidscommissie van het Al-Indisch Congres te Allahabad heeft zich in comité- generaal bezig gehouden met de voortzetting van den veldtocht der civiele ongehoorzaam heid. De overwegende meerderheid was voor versterking van de campagne. Beslissingen werden nog niet genomen. De commissie van de Indische Handelskamer te Bombay heeft de Britsche regeering opnieuw den ernst van de situatie uiteengezet. De Handelskamer protesteerde wederom tegen de arrestatie van Gandhi op grond van bepalingen die meer dan 100 jaar oud zijn en heeft ver klaard dat Gandhi's geest ondanks de arres tatie, zal voortleven. Den Onder-Koning werd dringend verzocht de vertegenwoordigers van het Indische economische leven tot 'n confe rentie bijeen te roepen om een inzicht in den werkelijken toestand te verkrijgen. De tactiek der Engelsche regeering is ove rigens duidelijk. Zij ontneemt de oppositie telkens haar stuwkracht door haar van haar leiders te berooven. Na Gandhi werd Abbas Tyabi gearresteerd en men verwacht dat zyn opvolgster, de dichteres, ook zeer spoedig gevangen genomen zal worden. In- tusschen zijn de relaties van deze leidster op zijn minst genomen, verdacht. Haar zoons zijn communisten en één van hen werkt voor de Sovjetpropaganda te Berlijn. I Een zaak, die onverdeelde belangstelling verdient is het proces Matsjek. In een artikel van onzen Weenschen correspondent en in tal van telegrammen, heeft men kunnen le zen dat de berechting van de beklaagden en het vooronderzoek der strafzaak gepaard is gegaan met het plegen van wreedheden die in dezen tijd en op dit gebied hun wedergade waarschijnlijk niet zullen vinden. Zooals men weet worden Matsjek en de zij nen beschuldigd van het op touw zetten van een samenzwering tegen het Yoego-Sla- vische gezag. Het interesseert ons op het oogenblik minder, in hoeverre de opzet van de oproerige Kroatiërs misdadig is geweest. Van een veel grooter cultureel belang is het, dat de Kroaten aan een onmensche lijke behandeling hebben bloot gestaan. Hun laatste telegram over de terechtzitting luidt als volgt: In het verloop van het verhoor van den beklaagde Jelatsjitsji kwam het opnieuw tot uiterst dramatische tooneelen. Jelatsjitsj verklaarde, dat hij zich op ongeveer 500 K.M. van de plaats had bevonden waarop de geïncrimineerde daden werden gepleegd. Waarvan hij verdacht werd had hij eerst vernomen, toen hij met Hadsjija en Bernar- ditsj geconfronteerd werd. Hadsjija had bij deze gelegenheid gezegd: Vergeef mij, maar ik had zelfs mijn vader beschuldigd, zoo heeft men mij mishandeld." Vervolgens schilderde Jelatsjitsj de ver- schikkelijke folteringen, waaraan hij op het bureau van politie had blootgestaan. Toen hij uit een bewusteloosheid was ontwaakt, had de politie de doktoren Favkass en Stantsjisj geroepen, die van meening waren geweest, dat hij er waarschijnlijk het leven bij laten zou, weshalve werd afgezien van overbrenging naar een ziekenhuis. Na 5 da gen was hij voor den politierechter Bedeko- witsj gevoerd. Hij werd opnieuw geconfron teerd met Pernarditsj, waarbij de verschrik kelijke scenes van het eerste verhoor zich herhaalden. Bij deze verklaringen van professor Je latsjitsj ontstond onder de verdedigers gewel dige opwinding. De voorzitter stond eenigen tijd machteloos tegenover hun interrupties. Jelatsjitsj verklaarde, dat het bij de politie er in de eerste plaats om ging Matsjek te belas ten. De verdedigers sprongen hierop van hun zetels op en schreeuwen: „Matsjek en geen ander is de verdediger van het Kroa tische volk". Jelatsjitsj legde er nog den nadruk op, dat het hem onverschillig was of hij werd veroordeeld, aangezien zijn ge zondheidstoestand tengevolge van de onder gane mishandelingen zoo slecht was gewor den, dat hij toch geen beroep meer kon uit oefenen en toch niet lang meer zou leven. De verdediger dr. Kostitsj verklaarde daar op: „Aangezien de directeur van politie Be- dekowitsj de mishandeling onder eede heeft ontkend, deze daarentegen bewezen worden door de verklaringen der artsen en de litteekens van alle beklaagden, stel ik voor Bedekowitsj onmiddellijk onder beschul diging te stellen en onmiddellijk te arrestee ren." De officier van justitie gaf dit voorstel over aan het gerechtshof. Morgen wordt de behandeling der zaak voortgezet. De reactie van de publieke opinie is thans zoo hevig, dat het zeer goed mogelijk is dat deze treurige zaak. voor de mishandelde Kroaten nog een goed gevolg zal hebben. Dit is zeker: nimmer heeft de geheele wereld zich dermate voor hun geval geïnte resseerd als thans het geval is.... L. A. Zwendel met Picasso's werk. De Fransche bladen komen met uitvoerige toelichtingen aangaande de jongste schilde rijen-zwendel. Het betreft werken van Picasso- niet honderd, zooals aanvankei.jsC werd gemeld, maar vierhonderd en tien werken zouden zijn moeder ie Barcelona door slimme oplichters zijn afhandig gemaakt, aldus het Hbld. gij de hcele collectie waren tien schilde (Zie ook elders in dit nummer). rijen, de rest bestond uit teekeningen, jeugd werk en schetsen, waaronder veel on be dun dende krabbeltjes om de marges van school schriften, briefcouverts enz. Mme. Zak, de kunsthandelaarster, die ze ter expositie wer den aangeboden, had, zoo verklaarde ze aan een man van „1' Echo de Paris", aan de ver; zameling weinig waarde gehecht, maar om dat ze Picasso zoo lang en zoo goed kende, was ze op het voorstel ingegaan. De Span- jaard Calmet, die aan mevrouw Picasso 1500 pesetas had betaald, bood ze Mme. Zak voor 200.000 francs te koop aan. Deze, bewerend geen gereed geld te hebben, verwees hem naar een liefhebber, zekeren Ergard Dietz te Neuvilly, die zich bereid verklaarde om de heele verzameling te koopen. Den volgenden dag kwam Picasso, gewaar; schuwd, in den kunsthandel Zak in gezel; schap van een commissaris van politie om beslag te doen leggen op de vijftig daar nog aanwezige werken. In verband met het bovenstaande vermel den we nog, dat volgens een andere lezing van het geval, Mme. Zak wel degelijk de col lectie gekocht heeft en dat ze de 200.000 francs leende bij genoemden Dietz, een Duitsch schilder te Neuvilly. Bij een huis zoeking in zijn atelier werden 250 teekenin gen van Picasso gevonden. Meyerhold naar Rusland teruggeroepen. De bekende Russische regisseur Meyerhold, die momenteel te Berlijn vertoeft, waar hij een aantal voorstellingen van zijn theater- troep heeft geleid, is plotseling naar Rusland teruggeroepen, aldus de Tel. De „Krasnaja Gazeta" meldt, dat de Rus sische hoofdcommissie voor kunsbaangelegen* heden telegrafisch Meyerhold in kennis heeft gesteld van 'n besluit van het volkscommis sariaat van Kunsten en Wetenschappen, vol gens hetwelk aan Meyerhold de verlenging van zijn buitenlandsche tournée wordt ver; boden. Gezien de termen van deze mededeeling, zou men kunnen concludeeren, dat Meyer-- hold zelf op een voortzetting van zijn voor stellingen in het buitenland zou hebben aangedrongen. Het zal dus interessant zijn Meyerhold's antwoord te vernemen, daar het niet de eerste keer is, dat de regisseur met de sovjet-autoriteiten in conflict is geraakt wegens het weigeren van de vergunning een buitenlandsche tournée voort te zetten. De vlucht van Amy Johnson LONDEN, 13 Mei (V.D.) De 22-jarige Engelsche aviatrice Amy Johnson vertrok hedenmorgen uit Calcutta om zeven uur met bestemming naar Rangoon op haar solo vlucht naar Australië. Voor den avond be reikte zij nog Rangoon. De vlucht naar Ran goon heeft sedert haar vertrek van Croydon negen dagen geduurd en de etape van Cal cutta naar Rangoon was verreweg de gevaar lijkste. De route naar Rangoon van Calcutta bedraagt 600 mijl, waarvan bijna 200 mijl over zee wordt gevlogen. De aviatrice vloog over wildernissen van enorme uitgestrektheid en wanneer zij daar een noodlanding had moeten maken zou directe hulp absoluut uit gesloten zijn geweest. Haar zal een buiten gewone ontvangst worden bereid, wanneer zij te Port Darwin aankomt. Deze lange af- standsvlucht is behalve het feit, dat zij ver moedelijk het record van Bert Hinkler zal verbeteren (deze deed over den afstand LondenAustralië 15 12 dag) daarom nog merkwaardig, daar zij tot nu toe slechts zeer kleine solovluchten had ondernomen en er wordt beweerd, dat haar langste vlucht was van Londen naar Huil, een afstand van 190 mijl. De volgende etape is van Rangoon naar Singapore, een afstand van 1200 mijl. 't Stadhuis van Lodz bestormd. Eenige honderden werklooze vrouwen en vrouwen van werklooze arbeiders (hebben het stadhuis van Lodz bestormd. Zij drongen de bureaux binnen en vernielden in verschei den kantoorlokalen de inventaris. De politie die de orde moest herstellen zag zich ge dwongen de vrouwen een voor een naar buiten te dragen. Nadat de politie hiermede ruim vier uur ingespannen bezig was geweest was de rust hersteld. Het Kanaaltunnelplan. LONDEN, 13 Mei (V.D.) In antwoord op vragen betreffende een onderzoek uit mili tair oogpunt van het kanaaltunnelplan deel de MacDonald in het Lagerhuis mede, dat dit onderzoek werd ingesteld zoodra het rapport van de economische commissie was ontvangen en dit onderzoek nog steeds voort duurt. Het tunnelplan, gelijk dit uiteengezet is in het economisch rapport bevat een aan zienlijk aantal details, welke niet ter beschik king waren toen het probleem de laatste maal onderzocht werd door de commissie voor rijksverdediging. Het bleek noodzakelijk de geheele zaak te herzien in het licht van de laatste technische ontwikkelingen en de ver anderde omstandigheden benevens de nieuwe methoden onder het oog te zien en uit te werken zoowel in militair als financieel op zicht. Het zou een grove vergissing zijn dit onderzoek te verhaasten, alleen om nader hand te bemerken, dat de een of andere essentieele factor, die van invloed was op de uiteindelijke beslissing over het hoofd was gezien. Zoodra de aanbevelingen van de commissie voor rijksverdediging ter beschik king waren zou de regeering de geheele kwestie in al zijn aspecten onderzoeken, waarna in het parlement een verklaring zou worden afgelegd omtrent de regeer lam poli tiek, ORGELBESPELING Orgelbespeling in de Groote of St.. Bavo- kerk te Haarlem op Donderdag 15 Mei 1930, des namiddags van 34 uur, door den heer George 'Robert. Programma 1. Canzone, A.Gabrieli (1510—1586) 2- Erbarm dich mein, O Herre Gott, J. N. Hanff (1630—1706) 3. Kleines harmonisches Labyrinth, J. S Bach (1685—1750) 4. Prélude, Fugue et Variation, César Franck (Op verzoek). 5. Choral, A. Honegger 6 Sonata da Chiesa, H. Andriessen Tema con Variazioni e finale. SCHOLA CANTORUM. Op Donderdag 15 Mei zal de „Schola Can- torum" (directeur: Hubert Cuypers) in de Gemeentelijke Concertzaal hare laatste uit voering geven in dit seizoen. Het programma vermeldt koorwerken van oude en nieuwere meesters, waarvan enkele m" soli-gedeelten, benevens een 6-tal liede ren en eenige Gregoriaansche zangen door het knapenkoor, de liederen door den heer Cuypers aan den vleugel begeleid. Het geheel geeft een sprekend overzicht van hetgeen door de dames en heeren medewer kenden en door het knapenkoor wordt ge presteerd. De goede naam, welke dit koor, zoowel in ons land als daarbuiten heeft verkregen, zal waarborg zijn, dat men zich a.s. Donder dag in een groote opkomst van het publiek mag verheugen. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken 13 Mei 1930: 1. B. van den Boogaard, rijwielhandelaar te Haarlem, Floresstraat 15; curator mej. Mr. J. K. Borggreve, alhier. 2. J. Koenaers, caféhouder te Haarlem, Anegang 11; curator Mr. A. Bruch alhier. Rechter-commissaris jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, alhier. Opgeheven werd het faillissement van J. Groenland, tuinder te Heemskerk. Cura tor Mr. Julius Hoog, alhier. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst, zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. F. W. Steemann te IJmuiden; cura tor Mr. A. Moens te Beverwijk. 2. J. H. Vervloed te Heemstede; curator Mi'. L. J. Venhuizen aldaar. 3. J. Groenland"te Heemskerk; curator Mr. Julius Hoog alhier. MEJ. C. A. WALLAND. Op de eenvoudige begraafplaats van het landelijke Wapenveld had de begrafenis plaats van mej. C. A. Walland, tot 1924 hoofdverpleegster van de chirurgische af- deelhig in het St. Elizabeth's Gasthuis te Haarlem. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: mevrouw Haitsma Muiiervan Sytzema, oud- regentes; mej. C. P. Knottenbelt, vroeger adjunct-directrice van het Gasthuis, enkele oudere zusters en oud-zusters van die in richting en de Haarlemsche geneesheeren Coenen, Joosten Hattink en Kersbergen. Nadat de kist onder een schat van bloemen was neergedaald, sprak het eerst dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur. Hij gewaagde van de groote beteekenis van Zuster Lien Walland voor het St. Elizatebth's Gasthuis, somde op. wat zij in haar 28 dienst jaren voor die inrichting onder elkaar op; volgende directies had tot stand gebracht en schetste vooral haar trouwe samenwerking met wijlen dr. C. W. J. Westerman, wiens on misbare steun en rechterhand zij altijd was geweest. Weemoedig toevallig noemde hij het. dat bij beiden gelijktijdig de werkkracht gebroken werd, al zou Zr. Walland, naar lichaam en geest verzwakt, nog 5 jaar langer blijven leven. Maar hoe verzwakt ook, hield die geest zich nog steeds, tot het laatste toe, bezig met haar Gasthuis en haar Chirurg. Voor die toewijding dankte hij haar, mede namens het College van Regenten en legde een bloemstuk op het graf. Daarna voerde de heer Joh. van der Wall het woord namens het overige Gasthuis- nersoneel en dankte een broeder Ir. Walland uit Zwolle, alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Heden: WOENSDAG 14 MEI Prinsenhof 'Statenzaal) Gemeenteraads vergadering 1.30 uur. Schouwburg Jansweg. „Een vrouw, zooals ieder zoekt." 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Ten toonstelling. 1012 uur; 1305 uur; 710 u. Gem. Concertgebouw. Slot- en feestavond van „Volkszang". 8 uur. Palace. „Die Nacht gehort uns". Tooneel: King Repp. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Es war einmal ein treuer Husar" en „Bannelingen van Marokko". Tooneel: White en Rose. 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater. „Huwelijksmarsch". Tooneel: Madame Walker's 8 London-Frolie Girls. 2.30. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. ..Buck, de Bokstrai- ner". Tooneel: Gezelschap Chanson. 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 15 MEI Groote Kerk. orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertzaal. Concert te geven door Scnoia Cantorum en Gemengd en Knapen koor. 8 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Ten toonstelling. 1012 uur; 1.30—5 uur; 7—10 u. Noorder Buitenspaarne. N. V. Industrie en Handelsmij v. h. Hilarius en Co., aandeel houdersvergadering. 3.30 uur n m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler s Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve "s Maan dags, toegang vrij. Heemstede. N V. Bouw- on Exploita tiemaatschappij .JEydo", aandeelhoudersver gadering. 2 uur n.m. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. HET NIEUWE PROGRAMMA. Op de gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, met de besturen van de bij den Haarl. Bestuurders Bond aangesloten organi saties, werd het programma voor het ko mende seizoen in bespreking gebracht. Be sloten werd een drietal cursussen te >rga- niseeren nl. één over vakvereenigings-admi- nistratie, één over sociale wetgeving en Aen nog na-der vast te stellen onderwerp voor de vTouwen. Op de te beleggen avondvergade ringen zullen bekende sprekers het woord voeren, o.a. E. Kupers, Suze Groeneweg. Dr. Horreus de Haas, Ir. Gratama en Dr. Hsijcr- mans. Ter ontwikkeling zullen verder een aantal studieclubs gevormd worden. Verder worden Zondagochtendbijeenkomsten belegd, waar van eenige als filmochtenden. Op deze bij eenkomsten des Zondags zullen het woord voeren F. v. d. Goes, Henri Roland Holst, Ir. Albarda, J. Hemelrijk, Koos Vorrink A. H. Gerhard, Prof. Bonger, Mevr. de Vries-BruLns en dr. Ras. In samenwerking met de S. D. A. P. en den H. B B. zal in de tweede helft van Juli een groote landdag worden georganiseerd, waaraan ook de afdeelingen uit Noord-Hol land-Zuid hun medewerking zullen verlee- nen terwijl het programma verder nog ver meldt een weekend in Hilversum en het organiseeren van een kunstavond bij "e inzet van het nieuwe programma. DERDE PREDIKANTSPLAATS BIJ DE GEREF. KERK- TWEETAL OPGEMAAKT. Voor een derde predikantsplaats bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem is het va gende tweetal opgemaakt: Ds. A. Dercksen te Klundert en ds. D. van Dijk te Groningen. JAARVERSLAG GEZONDHEIDSCOMMISSIE VELSEN Verschenen is het jaarverslag over 1929 van de Gezondheidscommissie voor Velsen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Onder „Algemeene beschouwingen" wordt o.a. opgemerkt, dat de gezondheidstoestand in deze gemeente ook in het jaar 1929 gunstig te noemen is. In de eerste plaats blijkt dit uit het lage sterftecijfer. Het aantal overle denen bedroeg n.l. 299 (v. j. 248), d. i. 7 8 per 1000 inwoners, tegen 6.75 in 1928 en 8.05 in 1927. Alhoewel het sterftecijfer dus iets hoo- ger was dan in 1928. was evenals in 1928, in 1929 het sterftecijfer in Velsen het laagste van alle gemeenten boven 20.00 inwoners.I-Iet aantal levend geborenen bedroeg 913 of 23.8 per 1000 inw. (v. j. 912 of 24.8 per 1000 inw.) Voorts wordt er onder dit hoofdstuk op gewezen, dat het aantal besmettelijke ziekten sterk is verminderd. Terwijl de gemeente Vel sen andere jaren, vooral wat roodvonk en diphtheritis betreft, abnormaal hooge cijfers vertoonde, zijn deze thans vrij normaal te noemen. Het verontreinigde Noordzockanaal. Hieromtrent bevat het verslag weinig nieuws. Uit verschillende brieven en uit an dere mededeelingen is de commissie geble ken, dat de buisleiding (van de Papierfabriek naar het buitenhavengebied) niet gelegd kan worden, alvoren de havenwerken, verband houdende met den bouw van de centrale van het P. E. N. gereed zijn gekomen of de grond daar ter plaatse op de noodige diepte is uitgegraven. Bovendien moet rekening worden gehouden met de plannen voor den bouw der nieuwe spuisluis. Er wordt gewezen op de groote verontreini ging van het kanaalwater door de stoffen, afkomstig uit de op het kanaal loozende gc- meenteriolen. Tengevolge van de uitbreiding der bebouwing in IJmuiden wordt steeds meer rioolwater op het Kanaal afgevoerd. Het tegengaan dezer verontreiniging, bijv. door het aanbrengen van overstort en. zal dan ook naar de meening der commissie ernstig overwogen dienen te worden. Verontreiniging van den bodem. De commissie verzoekt Burgemeester en Wethouders, haar mede te deelen, op welke wijze men zich voorstelde, den afvoer van faecaliën en afvalwater van de woningen in het z.g. „Heiletje" te doen geschieden, aan gezien uit de exploitatievergunning bleek, dat alleen hemelwater door de te leggen rio len mocht worden afgevoerd. B. en W. bleven het antwoord schuldig, maar uit latere door B. en W. gedane voorstellen en mededeelin gen is gebleken, dat maatregelen genomen zullen worden, om door middel van een rio- leering in den Driehuizerkerkweg en van een persleiding een afvoer van alle rioolstoffen mogelijk te maken. Verontreiniging van de lucht. De verontreiniging van de lucht, veroor zaakt door de te IJmuiden gevestigde visch- meelfabrieken gaf aanleiding tot vele klachten. De commissie is thans bezig, in samenwer king met de directies der fabrieken, de zaak tot een oplossing te brengen. Besmettelijke ziekten. In 1929 werden 42 gevallen van besmette lijke ziekten aangeven, tegen 68 in 1928, 97 in 1927 en 151 in 1926. Er werden in 1929 aan gegeven 2 gevallen van typhus. 31 van rood vonk. 6 van dephtherltis. I van meningitis, 1 van poliomyelitis en 1 van alastrim. HET NIEUWE RADIO REGLEMENT. CONTR6LE VAN EEN TE BENOEMEN LICHAAM. Het Radio-reglement, dat bij Koninklijk Besluit is afgekondigd bevat verschillende bepalingen omtrent de regeling van den om roep De omroeporganisaties zijn verplic.it zich te onderwerpen aan de controle van een na advies van den Radioraad door den-minis- tor te benoemen lichaam. Aan de uitzending kan door den minister de verplichting tot het betalen van een vergoeding van maxi mum f 2 per zenduur worden verbonden. Zonder machtiging van den minister is het verboden zendinrichtingen te gebruiken Voor de controle op de distributie-inrichtin gen is een maximum van i 0.50 per jaar en ger abonné verschuldigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stotzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers HET SALARIS VAN DEN RIJKSAMBTENAAR. CAUSERIE VAN DEN HEER F. PERDOK Dinsdagavond sprak de heer F Perdok, voorzitter van de Centrale van Vereenlgln- gen var. Personeel in 's Rijks Dienst voor het Plaatselijk Comité uit genoemde vereenigin- gen alhier over de vraag: ..Is het salaris van den Rijksambtenaar op peil?" De benedenzaal van café Brinkmann was geheel gevuld, toen de heer Perdok zijn cau serie begon. Spreker zeide. dat. de actie der Rijks ambtenaren om verhooging van salaris be gonnen is in 1911. Veel is er toen niet be reikt; alleen werd een voorstel van den mi nister tot het verstrekken van duurtetoeslag aangenomen, de gewcnschte verbetering In den flnancieelen toestand van den rijks ambtenaar werd er evenwel mee ge bracht. In 1914 ontstond een ware armoede in den ambtenaarsstand, wat een klimmen de ontevredenheid onder de ambtenaren tot gevolg had. De regeering ging er In 1916 toe over twee commissies in te stellen, waarvan de eene zich bezighield met de loon en der Rijkswerklicden en de andere, de Staats commissie Stork, met de loonen voor de Rijksambten ven Deze laatste commissie ging met veel ambitie te werk. maar ten slotte werd aan de ambtenaren maar 75 A uitgekeerd van wat de commissie Stork hun had toegedacht. Een harde strijd voor ver betering volgde hierna. In 1920 werd Inge steld de salariscommissie de Jonge, die lot taak had de duurte der levensmiddelen vast te stellen, vergeleken bij die van de vooraf gaande jaren. Men kwam voor 19(9 tot het eijf#r 180. een getal, dat gebleken is zeer juist te zijn en dat 80ri> hooger was dan in 1914. liet rapport, dat in Maart 1920 uitge bracht was, werd in November aan de rc- gcering aangeboden. In dien tusschent'jd was het duurtecijfer gestegen tot 193. zoodat dus herziening noodig was. Deze herziening is slechts ten deele uitgevoerd. Het resultaat der commissie de Jonge was, dat aan de ambtenaren een salaris werd toegekend zx>- als dat door genoemde commissie was /ast- gesteld, echter zonder aftrek van premie voor pensioen Dit was het z.g. bezoldigings besluit 1920, waarbij van het salaris van cien rijksambtenaar 7% werd afgetrokken voor pensioenspremie. Na dien tijd werd het leven steeds duur der, overal ontstond groote ontevredenheid, de poststaking brak uit en eindelijk ging de regeering er toe over do premie in te trek ken. Er kwam zelfs de eerste helft van 1921 een geheele voorbereiding voor een nieuwe salarisregeling. In de tweede helft van dat jaar werd alle hoop evenwel weer teniet ge daan: men hoorde van de nieuwe regeling niets meer. zelfs kwam in Juni 1922 in plaats van salarlsverhooging een vermindering van 81/2 pet., wat onder het financleele beleid van minister Col ij n in 1924 opgevoerd werd tot 181/2 pet. Deze verlaging geschiedde, volgens spreker onder het mom, dat de sa larislast der Rijksambtenaren te zwaar was voor den malaise-tljd. Maar hier was slechts sprake van een fictieve malaise, volgens spreker. Na deze periode krijgen we den tijd, dat de belastingen ieder jaar meer opbrach ten dan geraamd was. Op deze wijze kreeg de Staat de benoodigde milliocnen binnen. Later is het teveel aan de belastingbetalers teruggegeven, ofschoon dit feitelijk aan de ambtenaren had uitgekeerd moeten worden. Bij de salarisherziening van 1928 werd ein delijk oen „matig" bedrag (5 a 6 mlllioen gulden) voor de ambtenaren beschikbaar ge steld. Ofschoon dit bedrag natuurlijk to wei nig was (het moest verdeeld worden over 106.000 ambtenaren) heeft de commissie, die hiervoor ingesteld was, het beschikbare geld naar beste weten verdeeld. In 1926 steeg het welvaartspeil dan ook met 6 pet.; de belasting werd verlaagd, de inkomens werden grooter behalve die van de ambtenaren. In 1928 was het welvaartspeil reeds tot 12 pet. gestegen, maar. hoewel een kleine verbetering te constatceren viel. toch lieten de salarissen der rijksambtenaren nog te wenschen over. Het bezoldigingsbesluit 1928 eischt 3 pet. voor pensioen. De Neder- lantische Rijksambtenaren cn in het bijzon der de jongeren onder hen, moeten aandrin gen op salarisherziening, waarbij deze 3 pet. aan de ambtenaren zal moeten worden teruggeven en een premievrij staatspensioen moet worden ingesteld. Na deze voordracht, was er gelegenheid vragen te stellen, waarvan door verschillen de aanwezigen werd gebruik gemaakt. BEGRAFENIS P. G- HEEMS Vanmorgen heeft de plechtige begrafenis plaats gehad van den heer P. G Heems, vroeger bestuurslid d«r Haarlemsche Han delsvereniging. In de R.K. kerk aan het Spaarne werd do uitvaartdienst geleid door den Overste Gardiaan der Capucijners in IJmuiden-Oost, geassisteerd door de kape laans van Houten, van Haastert en Hazelaar. Omstreeks elf uur had de teraardebestelling plaats op het R.K. kerkhof Slnt-Barbara. Aanwezig was het bestuur van de Sint-Vin- centius Vcrceniglng. een deputatie van de Kamer van Koophandel en verschillende fa milieleden. De oudste zoon dankte voor de betoonde belangstelling. VERKEERDEN NAAM OPGEGEVEN Tn ons vorig nummer deelden we bijzon derheden uit het politierapport mede van een oplichterszaak van D. H. van Werven te Amsterdam, die onder den naam van D. C van Garderen het publiek trachtte op te lichten, door vijftig sigaren te koop aan te bieden, als van te voren een postwissel van 0.50 werd gestuurd. De commissaris van politie te Haarlem verzocht ons mede te deelen. dat de naam van D. H. van Werven ten onrechte als van den dader is opgege ven. De oplichter is een Amsterdamsch koop man, die gebruik gemaakt heeft van ge drukt firmapapier van den heer Van Werven. NIEUWE AFDEELING VAN DEN CIIR. BOUWVAKPATROONSBOND. Naar men ons mededeelt is hier ter slede opgericht de afdeeling Haarlem en omstre ken van den Chr. Bouwvakpatroonsbond, welke zich ten doel stelt de bevordering van de sociale en economische belangen van zijn leden naar den eisch van het Christelijk be ginsel. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren P. Tlmmers, voorzitter. G. J. Veldwijk (Parklaan 72) secretaris, en P. J. Voorneveld penningmeester. De eerste algemeene ledenvergadering van den Landelijken bond van Chr. Bouwvak patroons in Nederland wordt 24 Mei a.3. te Zwolle gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5