BUITENLAND WEER EEN WENDING IN HET PROCES-MATSJEK. De onderhandelingen tusschen Grandi en Briand. LETTEREN EN KUNST MUZIEK HET TOONEEL. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 MEI 1930 TWEEDE BLAD Zullen beschuldigers beschuldigden worden? Nog eens de toestand in Britsch-Indië. De nieuwe leidster aan het werk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Britsch-Indische dichteres Sarosini Nai- doe, de huidige leidster der opstandige Britsch-lndiërs. Bij de behandeling van het Matsjek-proces bracht het verhoor van den 56-jarigen ge- pensionneerden eersten luitenant Wilko Be- gltsch, die als stichter der terroristische or ganisaties is aangeklaagd, en voor de be langrijkste getuige a charge tegen Matsjek en de andere verdachten wordt beschouwd, een verrassing. Begitisch., die den laatsten tijd een betere behandeling genoot dan de andere verdachten, herriep plotseling even eens al zijn verklaringen en wees er met na druk op, dat hij in den beginne net zoo ern stig is mishandeld als de andere verdachten en dat hij later onder dezen druk alles heeft moeten bekennen. Dit is het laatste bericht van vandaag, over het sensationeele proces te Belgrado. Het bevestigt onze berichten van gisteren, waarin van de middeleeuwsche wreedheid eveneens gewag werd gemaakt. Inmiddels is de kans groot, dat de beschul digers in deze zaak beschuldigden worden. De herroeping van Begitisch' onder mar telingen afgedwongen bekentenis, zal daartoe bijdragen. Het tweede onderhoud tusschen Briand en Grandi heeft gisteren plaatsgehad. Dit zal voorloopig de laatste samenkomst zijn, daar Grandi reeds vandaag naar Rome vertrekt. Van Italiaansche zijde is men de meening toegedaan, dat er tusschen de Italiaansche verlangens inzake vloot-pariteit met Frank rijk en de tusschen Italië en Frankrijk aan hangige andere kwesties geen verband be staat. De politieke kwesties, die op het oogenblik aan de orde zijn, zijn de volgende: 1. De belangenspheer van beide landen op den Balkan en in de Middellandsche Zee. 2. De status van de Italiaansche kolonie in Tunis. 3. De in de Londensche overeenkomst van 1915 door de Fransche regeering toegezegde regelingen aan de Tripolitaansche grens. De vooruitzichten op een resultaat van deze gedachtenwisselingen worden in Genève echter zeer pessimistisch beoordeeld. De minister voor Indië Wedgwood Benn deelde in het Lagerhuis mede, dat hij om trent den algemeenen toestand in Britsch- Indië niets bijzonders kon mededeelen, daar de laatste berichten reeds in het Lagerhuis bekend waren Wat betreft het zich ontwik kelen der situatie aan de Noord-Westelijke grens en in het bijzonder wat 't ageeren der stammen betreft, kon de minister nog het volgende mededeelen: In het Peshwardistrict op de grens van het Mohmanddistrict wer den, nadat op 11 Mei jl. een luchtraid had plaats gevonden tegen den Hadji van Tu- rangzai, de inwoners van enkele dorpen, die met den Hadji in verbinding hadden ge staan. ontwapend door de grenspolitie, die gesteund werd door troepen. Verscheidene leiders werden gearresteerd. De Royal Air Force viel op 12 Mei j.l. wederom een troep Lashkaren aan, die onder leiding stonden van den zoon van den Hadji. Op 11 Mei viel een troep van 400 Wazirrilashkaren de post te Dattakhel aan. waarbij een inlandsche soldaat, werd gedood. Vliegmachines vielen de opstandelingen aan, maar het vuren op de post hield nog den geheolen nacht aan. Den volgenden dag werd bericht dat de troep zich verspreid had. Daarna werd de post te Dat takhel nog maals aangevallen, waarop nog maals de luchtmacht moest ingrijpen. Een tweede bericht uit Londen luidt als VOlgt! De tegenwoordige leidster der Gandhi-be- weglng is voornemens een aantal vrijwilli gers uit Bombay naar de zoutopslagpiaat-sen te Dharasana te laten oprukken. Haar arres tatie is vrijwel zeker. Te Shiroda hebben 200 Gandhi-aanhangcrs de zoutopslagplaatsen overrompeld. Een 158-tal van hen werd gear- jsstecrcL Bij de botsing met de politie werden 16 der aanvallers gewond. Gelijksoortige ge beurtenissen worden uit Villetarle gerappor teerd. Te Sholapoer zijn wederom 18 perso nen in arrest gesteld. z z Te Kyber-Pass is een Engelsch militair vliegtuig neergestort. Hierbij werden de in zittenden gedood. De tactiek van de Engelsche regeering blijkt de juiste te zijn geweest. De onlus ten in Britsch-Indië zijn weliswaar ernstig, doch zij zijn te weinig massaal om zeer ge vaarlijk te kunnen zijn. Dit is natuurlijk het gevolg van het gemis aan leiders, doch te vens het bewijs, dat slechts een deel der Britsch-Indische bevolking in de groote centra tot de volgelingen van Gandhi be hoort. L. A. Debatten over beschermende rechten. LONDEN. 14 Mei (V.D.) Tijdens debat- ten in het Lagerhuis over de begrooting voor den „Board of Trade" betreurden verschil lende Conservatieven het voornemen der re geering om de „safeguarding"-rechten te doen verdwijnen,, hierbij doelende op de voordeelen, dit de industrieën door deze rech ten hadden gekregen en de uitwerking die 't opheffen dezer rechten heeft op het ver- grooten van de werkloosheid. Graham, president van den Board of Tra- de, zeide in zijn antwoord, dat er acht „safe- guarding"-rechten ingesteld waren, doch deze rechten hadden betrekking in werke lijkheid op minder dan 2 pet van alle invoe ren in dit land en minder dan 1 pet van de uitvoeren. Gedurende den tijd, dat de rechten van kracht waren geweest, toonden de cij fers aan, dat de uitvoeren verminderd waren hetgeen een van de karakteristieke trekken van vele door „safeguarding" beschermde industrieën is. Wat er ook gebeurde op de bihnenlandscfhe markten de uitvoerhandel scheen er onder te lijden. Graham kon niet gelooven, dat de conservatieve bewering, dat er vooruitgang was geweest van 162 pet, in de binnenlandsche vraag naar verschil lende soorten kant, waar was. Het was bui ten kijf, dat er bij de laatste verkiezingen een groote meerderheid was geweest voor het vrijhandelsprincipe. De regeermg sloeg den juisten weg in en naar zijn meening een ge zonden economischen weg door te besluiten, deze rechten te laten verdwijnen of in ieder geval niet te beloven ze te verlengen. De vrij handel is naar zijn meening geen negatief pincipe doch een groote positieve kracht. Een overzicht gevende van de positie van den handel zeide Graham, dat het land sinds den herfst van het vorige jaar blootgesteld was geweest aan een reeks gebeurtenissen, die een grooten nadeeligen invloed hebben gehad op den Engelschen handel en indus trie. Er waren nieuwe, tariefvoorstellen ge daan in de Vereenigde Staten, in Indië was het onrustig. Australië, dat een groote na- deelige handelsbalans had trachtte thans door middel van zeer hooge tarieven den in voer te beperken en den uitvoer aan te moe digen, teneinde deze positie te verbete ren. Nederlaag van MacDonald in het Hoogerhuis. LONDEN, 14 Mei (VXD In het Hooger huis heeft Macdonald een ernstige nederlaag geleden, doordat met 147 tegen 26 stem men de bepaling in het wetsontwerp, waar bij bepaald werd, dat er een commissie zal worden benoemd voor de gedwongen fusie van kolenmijnen, verworpen werd. Van re- geeringswege werd verklaard, dat deze bepa ling van essentieele beteekenis was. Volkenbondszitting. In de openbare zitting van den Volken- bondsraad nam Briand na de herdenking van Nansen het woord. Toen het rapport van den gedelegeerde van Cuba over de medewerking aan de hy giënische organisatie van den Volkenbond van de Chineesche regeering aan de orde was inzake de reorganisatie van den open baren gezondheidsdienst en het quarantaine wezen. grepen de gedelegeerden van Polen. Duitschïand en Japan de gelegenheid aan om eenige vriendelijke woorden te zeggen aan het adres van de Chineesche regeering. waar bij zij hun blijdschap vertolkten over de nieuwe banden, die aldus tusschen China en den Volkenbond ontstaan. Henderson zeide, dat het de bedoeling van de Opium-Commissie was geweest, dat allen de nieuwgekozeu leden voor drie jaar zou den worden benoemd, terwijl de oude zouden blijven zitten. Henderson maakte wel eenige bedenkingen tegen de door Marinkowitsj voorgestelde uitbreiding, doch verzette zich hiertegen niet. Hij vreesde blijkbaar wel, dat de Opium-Commissie hierdoor te talrijk zou worden en meer en meer de gewoonte zou gaan aannemen haar arbeid over sub-com missies te verdeelen, die in het geheim zou den vergaderen. Om dit te voorkomen wilde hij vastgesteld zien, dat de subcommissies ook in het ooenbaar zouden vergaderen. De heer Van Wettum, die aan de Raads tafel had plaats genomen, verklaarde dat hiertegen geen bezwaar bestond. Tevens be vestigde de heer Van Wettum de opmerking van Henderson, dat de Opium-Commissie al leen een mandaat van drie jaar voor de nieuwgekozen leden had voorgesteld. De Raad vereenigde zich met het voorstel van MarinkowltsJ, zoodat de Opium-Commis sie met vertegenwoordigers van de zeven ge noemde staten zal worden uitgebreid, terwijl de Raad na verloop van drie jaar de samen stelling van de veheele Opium-Commissie op nieuw zal bespreken. Tenslotte werd het rapport van de jongste zitting der Opiumcommissie besproken. De Raad besloot voor'ooplg tesen 1 December 1930 een conferentie voor de fabrieatie-be- perking van verdoovende middelen bijeen te roepen, die als uitgangspunt zal nemen de voorstellen, die de Opium-Commissie in haar lonsste zitting heeft uitgewerkt, aldus het H.blad. Aan deze conferentie zal worden deelgenomen door alle fabriceerende staten en door een gelijk aantal niet-fabriceeren- de staten, die de Raad nog tijdens deze zit ting zal aanwijzen. De fabriceerende staten worden uitgenoodigd om binnen drie maan den aan den Volkenbond mede te deelen, welk percentage van de fabricage voor wet tige doMeinder. zij voor zich opeischen. Teneinde den Raad in staat te stellen in de September-zitting definitief te beoordeelen of er voldoende belangstelling voor de plan nen tot fabricatiebeperking bestaat, heeft de Raad den heer Van Wettum verzocht, in Augustus de Opium-Commissie in haar nieu we samenstelling in buitengewone zitting bij een te roepen, teneinde kennis te nemen van de inmiddels van de regeeringen ontvan gen antwoorden en een ontwerp-conventie uit te werken. Inmiddels zullen de regeeringen der fabri ceerende staten of de fabrikanten zelf on derling overleg kunnen plegen. Henderson heeft aangekondigd, dat indien niemand an ders het initiatie! neemt, hij zich voorstelt tegen eind Juli te Londen een conferentie der produceerende staten of van de fabri kanten zelf bijeen te roepen, daar de verdee ling der wereldproductie voor wettige doel einden, de verdeeling van bestellingen, de periodieke herziening van de quota en der gelijke vragen het best door de fabrikanten zelf opgelost kunnen worden. „Carol" een verboden onderwerp. Hoewel prins Nicolaas zijn nadrukkelijken wensch had te kennen gegeven, dat een ter perse zijnd liberaal pamflet tegen zijn broer, den ex-kroonprins Carol, niet zou worden gepubliceerd, is dit toch verschenen. In de brochure worden o.a. de herhaalde troons afstand door Carol besproken en diens po ging om in Londen twee vliegtuigen te char teren teneinde daarmede naar Roemenië te rug te kceren, welke poging door de Engel sche politie is verhinderd. Natuurijk worden ook de verschillende liefdesaffaires van Carol opgehaald, vooral dien* liaison met mevrouw Loepescoe, aldus het Hbld. De verschijning van de brochure valt sa men met de bespreking in den laatsten tijd in sommige bladen en kringen van de mo gelijkheid van een terugkeer van den ex- kroonprins. Het heet, dat het pamflet is verschenen, omdat de regentschapsraad wei gerde een nadrukkelijke verklaring af te leg gen tegen elke mogelijkheid van verandering van de regeling der troonsopvolging. Het or gaan van de liberale partij bevat een artikel van den leider Bratianoe, waarin de partij op het hart wordt gedrukt met alle mogelijke middelen te beletten, dat de quaestie-Carol weer actueel zou worden gemaakt. Bratia noe verwijt den regentschapsraad, dat deze geen besliste houding aanneemt in deze aan gelegenheid. Als gevolg van de publicatie van de genoemde brochure heeft de regeering be sloten verder elke publicatie in de pers over ex-prins Carol, van welken aard ook, te ver bieden. Tevens werd bepaald, dat telegram men van buitenlandsche correspondenten over dit onderwerp niet mogen worden door gelaten. VOLKSZANG. SLOT- EN FEESTAVOND. ..Een feestavond van Volkszang" hier is overbodigheid van woorden (taalgeleerden noemen het pleonasme). Want Volkszang avond is men mag het vragen aan de trouwe bezoekers immer feestavond. Een feestavond van Volkszang is dus wel iets heel buitengewoons. „Buitengewoon feestelijk" zou 't dus moeten luiden, de aankleeding van dezen slotavond. De heer Slxma en de zijnen hadden voor de viering daarvan ditmaal gekozen de boven zaal van het concertgebouw. Sixma's pala dijn, de heer Vink trof hier (en we wenschten het hem al sinds lang toe» een heuschen vleugel, dien hij wèl deed klinken. En de stemming, blij der en hartelijker nog dan ooit, werd zij allicht gebracht door het. feit dat de groep belangstellenden al weer belangrijk werd uitgebreid? We hebben tot onzen spijt in lang geen volks zangavond meer bijgewoond. Daarom was 't ook zoo goed merkbaar, dat er inmid dels zooveel nieuwe liederen zijn aangeleerd, en dat zij met al maar mooier en beter toonvolume worden gevongen. De Bloemen- daalsche gasten van Volkszang als leden aan geworven door den propaganda-avond in het Jeugdhuis, lieten zich ook niet onbetuigd, en hoe klankvolle en veelal mooie stemmen daaronder schuilen, bleek overduidelijk, en dit niet alleen in een lied als „Heimwee" van Cath. v. Rennes. dat dien avond in Bloe- mendaai was ingestudeerd, maar evengoed in de vele en velerlei lijf liederen, te veel om te noemen. Altijd weeraan frisch klinken zij op, die mooie zangen die in het lijvige tekstboek als gestrooid liggen. En altijd weer groepen ze mooi zich bij elkaar, niet opzettelijk bijeen gezocht, maar als 't- ware door de stemming van den avond zichzelf aanmeldend. En het stokje van den heer Sixma doet de rest. Nu kan heusch dit stokje veel: toovert niet de bezitter ervan zóómaar op het podium al wat- hij wil? Eerst waren het elfen. vier. vijf, zeven. En het stokje bracht ze aan 't zincen zóó dat de Sirenen afgunstig zouden worden. Dan weer was het een groep trompetiers, langs den podiumwand geschaard om in een der liederen op realistische wijze het klaroen geschal te helpen uitbeelden. Maar zóóveel als de heer Sixma ons wil doen gelooven, wanneer hij met gewilde nieuwsgierigheid een der uiteinden beziet, :dt er in dit stokje toch niet Geef het in de hand van wien ge wilt: een Volkszangavond zal er niet door krijgen zijn warmte, zijn be zieling. Want als daar niet is Sixma's over tuiging. hoe goed het volk het Lied kon zin gen. als het eerst maar de poëzie eruit heeft leeren puren als een bij de honing uit de bloem; en als niet die overtuiging zich meteen omzet in een daad. zoodat het lied al opklinkt als was het vier, vijfma'.er ge repeteerd, zie, met het stokje alleen zou niet veel zijn aan te vangen. Maar vóór alles nog moet de bezitter van dit stokje hebben de aanvoeling van het rythme. Kyk eens wat er terecht komt van een lied. waarin ae toon kunstenaar den dichter niet kan volgen: de soliste zong op Guido Gezclle's: „Als dc Ziele luistert", muziek van Oath, van Rennes. Nu zeng mej Waller Zeper dit lied het. geluk kigst wat het stemgeluid aangaat. Maar cle algeheclc indruk kon toch niet halen bij Hul» lebroeck's „Paschen" en heel niet bij die van de blijde liedjes die zij na de pauze zong en die bij de zanglustige schare geweldig insloe gen omdat in het rythme heel de poezie besloten lag. Een ander doel dan om de poezie van het rythme naar voren te brengen, had ook me vrouw Nuwenhuys niet. als zij een tiental verzen van Gezelle zegde, gegroept in twee keeren vijf, waarvan de laatste groep het z.g. dierendicht omvatte (de Hekke. de Rave, he: Schrijverke, de Kobbe, de Vliege) en waar de hoorder de gedraging van het dier voelt uit het versrythme, dat laat ons hopen nog lang bewaard mag blijven voor de liefde van notenmaniakken. Mevr. Nuwen huys deed hier heel mooie dingen, al mist zij voor De Rave b.v. het machtig talent van een Paul Huf. die laatstelijk te Bloemen daal zoo grooten indruk maakte met de voor. dracht van in t bijzonder dit vers. Er was ook weer een prozadicht, ditmaal Mette- moeie; en ook daar luisterde men gaarne naar ce levendige stem, die het Vlaamsch zoo wonderzoet weet weer te geven En durft ge mij van dichten spreken?" riep Gezelle den prozamenschen toe. bij wien hij zoo A-aak miste „een dreupel poëzij", eenvoudig om- miste „een dreupel poëzy". een Zonnewende" deed ontstaan. Genoemde verzen en nog vele meer zegde ons mevr. Nuwenhuys. En zij zal dit nog voel malen, straks na October, her halen. En Sixma's arbeid helpen volledig maken. Als de ziele luistert. Een eigen tale spraken op dezen slotavond ook de bloemen, die aan mej. Waller Zeper en aan haar begeleidster mej. Teves gebracht werden En aan mevr. Nuwenhuys. En meer dan bewondering alleen spraken ook de moric geschenken, aan de heeren Vmk en Sixma gebracht voor de vele inspannende uren die zij aan „Volkszang" wijdden. Mevr. Jansma overhandigde deze dankbewijzen van de zijde van het publiek. Die hulde gold meteen, voir ae niet genoemde, bestuurderen. die hun be langloos werk altijd weer aan met lust en kracht verrichten. Onder hen misten wij helaas mevrouw Storm en den heer v. d. Wa teren. Of zij te vervangen zullen zijn, zal de ;ijd moeten leeren. Wij doen met aandrang een beroep op een of meer leidende figuren, die het mooie werk van „Volkszang" en den arbeid, van wie heengingen, zullen voortzet ten. „Volkszang", dat het al bekostigt u:t eigen middelen, (ik keek er vreemd van op!) heeft recht op steun, en in velerlei vorm. G. J. KALT. MANNENKOOR „PROZA EN POëZIE" Een vijftal verdienstelijke koorwerken, af gewisseld door bekoorlijke zangnummers en goede fluitcomposities vormden samen een programma dat aantrekkelijk mocht ge noemd worden, en bovendien de deugd had, niet overmatig lang te zijn. De teksten der koorwerken boden vóór de pauze proza, daarna poëzie; over 't geheel genomen was het koor in de muzikale vertol king van het proza gelukkiger dan in die der metrische taal. In „Jan Gerstekoorn" van Philip Loots althans was het harmonisch beeld niet altijd even duidelijk en kon ook de klankschoonheid nog grooter ge- wenscht worden; daarentegen werd de ryth- miek pittig en toch elastisch gegeven. Ook in het kleine werkje van Mendelssohn was de onderlinge zuiverheid niet volmaakt, al bleef, evenals in „Jan Gerstekoorn", liet toonpeil bewaard; de vertolking van „Wan- derschaft" van Zöllner mocht geprezen wor den en had warmer applaus verdeind dan de haastige hoorders er voor over bleken te hebben. Het beste gaf het koor evenwel in „Gloria" van Antoon Verhey. een wellicht wat zoet, maar in elk geval muzikaal gevoeld welluidend werk, waarin het melodieuze niet onder tekrasse ilustratie pogingen is ver stikt, en waarin de lange orgelpunt op de woorden „Cum sancto spiritu, in gloria Dei Patris," in plaats der gewoonlijk gekozen fugatische gedaante, zeker eigenaardig te noemen is. Het goede stemmenmaterlaal, waarover ,,P. en P." beschikt kwam in dit koornummer zeer goed tot zijn recht; vooral van de tenoren werd in buitengewoon hooge liggingen nog al wat vereischt. In „Groot is de Heer" van Roeske kon het koor natuurlijk de imponeerende dimensies der kabbalistische beschrijvingen niet zóó benaderen en suggereeren als het numeriek zooveel sterkere mannenkoor, dat kort te vo ren dit werk vertolkte. Trots enkele intona tie-onzekerheden was de uitvoering in vele opzichten zeer verdienstelijk: klankschoon heid en uitspraak mogen nog iets verbeterd worden. Ten opzichte van de te scherpe arti culatie van het woord „beroeren", die hier tot ongewenschte misvatting aanleiding geeft geldt hetzelfde als wat we bij Caro's ..Freun- de" opmerkten. Alles bijeengenomen is P. en P. een koor dat onder Jan Booda's leiding goed werk verricht. Mej. Annie Dijkstra had twee arias van Mozart en de vocale concertwals .Prühlings- stimmen" van Joh. Strauss ter vertolking gekozen. Haar niet groote, maar beschaafd klinkende sopraan leent zich blijkbaar goed voor coloratuur, zoodat we van Mozart een veelszins bevredigende uitbeelding kregen; in de aria uit „II Re Pastore" werd ze boven dien zeef goed gesecondeerd door den fluitist Henk van Kempen, en vooral de uitvoering van de cadens door beide obligate stemmen was te roemen. Tegen de moeilijkheden van Strauss' wals was zij nog niet opgewassen: daarvoor wordt nog meer keelvaardlgheid vereischt. Booda begeleidde deze werken uit stekend. Henk van Kempen droeg, in collaboratie met mevr. B. van Kempenvan Leeuwen, bovendien nog voor twee deelen uit een so nate voor fluit en piano van Mel Bonis, mu ziek die in het Adagio sterk onder den invloed van Cësar Franck, in de Finale onder die van Debussy uit den tijd der „Suite bergamasque" en van het .Prélude a 1' Aprèsmidi un Faune" geschreven schijnt, doch met dat al een niet onbelangrijke aanwinst der niet zoo heel rijke fluitliteratuur is: en voorts een Concertino van Cécile Chaminadc. vlot ge componeerd als alles van deze Franca use. en zeer rijk aan passages, waarin dc fluitist zijn technische virtuositeit kan doen schitteren, en Van Kempen bleef in dit opzicht niets schuldig. Het belangrijke aandeel in deze werken dat de pianiste had, zij met lof voor de uitvoering, hier eveneens gememoreerd. De organiseerende vereenlging en haar di recteur kunnen dus op dezen avond met te vredenheid terugzien. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Als Haarlem's Dagblad niet in Haarlem en Omstreken de algemeene Huisvriend was, zou dit dagblad niet meer dan 18.500 abonnés hebben. Hieruit volgt, dat wie nog niet op Haarlem's Dagblad geabon neerd was4 zichzelf ie korf doet. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD TOONEEL EEN VROUW, ZOOALS IEDER ZOEKT. Met een aardig, onschuldig familie-blijspel heeft de heer Kaart zijn abormementsvoor- steliingen besloten. Gabrlelle von Schmidt, een nog jonge ca knappe weduwe, moet hooren, dat haar spor tieve dochter van 17 op het tennisveld tus schen twee sets in gevraagd is door Peter Hagenauer. een bachelor. Uie haar zelf. jaren geleden, toen zij nog getrouwd was het hof heeft gemaakt. Wanneer Hagenauer bij de aanstaande schoonmoeder komt voor de noodigc stappen, staat hij opeens weer in lichte laaie en hU zou zeker vergeten heb ben waarvoor hij kwam. als Gabricllc hem daaraan niet had herinnerd! Zoo krijgen wij de verloving van Peter Hagenauer met de jonge Hello, terwijl Peter op de aanstaande schoonmama en Hello op don tennis-kam- pien Bertc Baum verliefd Is! Deze situatie geeft natuurlijk de noodigc verwikkelingen en de daarbij behoorende grappige tooncel- tjes, voordat Peter in de artóen van Ga- brielle en Berte Baum in die van Hello valt! Maar alles komt terecht zooals wij het reeds in de eerste tooneelen konden voorspellen en tevreden en voldaan gingen wij allen huls toe na dit gezellige amusementsstuk Zoo heel veel bijzonders en geestigs is „Een Vrouw zooals ieder zoekt" nu eigenlijk wel niet. verrassingen biedt zij daar heel het stuk reeds na het tweede of derde toor.eol klaar on open voor ons ligt ook allerminst, wij moeten ook erkennen, dat de schrijver de toestanden we! wat erg foreóert enkel om met deze sltutatie drie bedrijven te vullen, maar zijn doel was alleen om het publiek 'n paar uur op oen decente en gezellige wijze bezig te houden en dat is hem blijkens het groote succes van de opvoering vol komen gelukt. Nu vond Ludwig Hirschfeld in de vertolkers ook een voortref fel ij ken steun. Van dit blijspelletje had moeilijk oen beter en vlotter vertooning kunnen worden gege ven. dan die wij gisteren van de artiesten van het Rotterdamsch Hofstad Toon eel heb ben gezien; zij gaven allen met hun be schaafd, levendig spel van dit stuk de volle honderd procent., Fle CareLsen. fijn-geestig, beheerscht. in zuiveren comedie-toon als Ga brlclle, de moeder, die en hoe mooi gaf Fie Carelsen dezen overgang weer vrouw wordt, als zij zich bemind weet. Gimberg. merkwaardig Jong. levendig en vol brio als om de hand van Hello dlpgende en tot het hart van Gabrielle doordringend Peter Hagenauer. Jan van Ees, ietwat gereserveerd en bescheiden misschien voor een modernen zelfbewusten sportsman maar in zijn spel vol distinctie in volkomen harmonie met dat van zijn rivaal, Wilhelmina Schwab-Welman ge zellig ouderwetsch als Bekkic, de vertegen woordigster van het oude, degelijke geslacht. De verrassing van den avond zal voor velen het kwieke, opgewekte spel van Mary Dres- selhuys in de rol van Hello, de moderne, spor tieve dochter zijn geweest! Dat was jong, frisch en natuurlijk en het vulde aldoor bet tooneel! Met Georgotte Hagedoorn Is Mary Drcsselhuys onder de Jongeren de meest belovende actrice! Zij toonde reeds op de tooneelschool talent te bezitten en wij zullen dan ook met belangstelling baar in haar carrière volgen. Een gcnoegelijkc, prettige avond dus. waar over het publiek zich merkbaar voldaan toonde. J. B. SCHUIL. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende ruim een Jaar is de gemeente Haarlemmerliede ca. gespaard gebleven van mond- en klauwzeer. Thans is deze zkio zeer gevreesde veeziekte uitgebroken onder het vee van een veehouder te Haarlemmer» l'.ede. Maatregelen zijn genomen om uit breiding der ziekte te voorkomen. AUTO-ONGEVAL. Een wielrijder, die niet. op de daarvoor aan gegeven plaats het fietspad verliet, om zich op den rijweg te begeven, werd door een auto aangereden. Een in de nabijheid wonende geneeskundige constateerde hersenschudding. Na voorloopig te zijn verbonden is hij naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen ver» voerd. DONDERDAG 15 MEI Groote Kerk. Orgelbespeling 3—4 uur. Gcm. Concertzaal. Concert te geven door Schola Cantorum en Gemengd en Knapen koor. 8 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Ten toonstelling. 10—12 uur; 1.30—5 uur; 7—10 u. Noorder Buitenspaarnc. N. V. Industrie en Handelsmij v. h. Hilarlus en Co., aandeel houdersvergadering. 3.30 uur n.m. Palace. „Die Nacht gehort uns". Tooneel: King Repp. 8.15 uur. Luxor Theater: ..Es war einmal ein treuer Husar" en „Bannelingen van Marokko". Tooneel: White en Rose. 8 15 uur. Rembrandt Theater. „Huwelijksmarsch". Tooneel; Madame Walker's 8 London-Frolie Girls. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. ..Buck, de Boks trai ner". Tooneel: Gezelschap Chanson 8.15 uur. Heemstede. N.V. Bouw- en Exploita tiemaatschappij „Eydo", aandeelhoudersver gadering. 2 uur n.m. VRIJDAG 16 MEI Groote Kerk. Solistenconccrt van Haar lem's Dagblad. 8 15 uur. Gem. Concertzaal. Ver. tot Bevordering der van Slechthoorenden. Ten toonstelling. 10—12 uur; U05 uur; 7—10 u. Boicn en Vaartstraat 23. Noord-Holland- sohe Exploitatie Maatschappij. Aandeelhou dersvergadering. 2 uur n.m. Gcm. Concertgebouw. H. O. V. Concert. 8.15 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5