ËCATZ DE ZENDTIJDBESLISSING. CUXCR TWEEDE KAMER. Fa. VOS ROUWENS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 MEI 1930 VIERDE BLAD Hoe de regeling in extenso zal zijn. INTERPELLATIE-BOON IN DE TWEEDE KAMER. VERONTWAARDIGING BIJ DE A.V-R.O. Omtrent de zendtijdbesïlssing valt nog het volgende te melden. Ruilen van zendtijd blijft bestaan. In afwachting van de totstandkoming van een verbeterde zend- en ante nne-appa ra tuur voor den Nederlandschen omroep zal per ka lenderkwartaal door de betrokken vereeni- gingen tusschen Hilversum en Huizen van stations gewisseld worden. Op eiken zender wordt per week een dag beschikbaar gesteld ten behoeve van de uit zending van een algemeen programima, dat onderworpen is aan de goedkeuring van een commissie, die door den minister, den radio- raad gehoord, zal worden benoemd. Deze al gemeen e programma's voor de uitzending waarvan op het station Hilversum de Maan dag en op het station Huizen de Vrijdag wordt aangewezen, worden op eerstgenoemd station beurtelings verzorgd door de Avro en de Vara, op het station Huizen door de K.R.O. en de N.C.R.V. Zoolang de betrokken vereenigingen deze programma's niet gezamenlijk kunnen ver zorgen, worden de kosten daarvan gedragen door de vereeniging, die het programma uit zendt. De aankondiging van deze program ma's geschiedt met de woorden: „Nederland- gche omroep, algemeen programma". Indien de minister of betrokken omroep organisatie het in bijzondere gevallen nood zakelijk acht, kan in een bepaalde week een andere dan de aangewezen dag voor het al gemeen programma worden bestemd. De omroep-organisaties behoeven hiervoor de goedkeuring van den minister, aan wien zij tenminste zeven dagen te voren haar verzoek moeten doen toekomen. Indien de minister de wijziging noodig acht, pleegt hij met de betrokken omroep-organisatie overleg. Ge lijktijdige uitzending van het algemeen programma op beide stations is evenwel niet toegelaten, Feest- en hoogtijdagen. Op feestdagen met betrekking tot het Ko ninklijk Huis of deszelfs leden zal de verzor ging van het programma den geheelen dag geschieden door de algemeene omroepver- eenigingen, die aan de viering van deze feestdagen wenschen mede te werken. In an dere gevallen van nationale feestviering zal die verzorging geschieden als de minister in overeenstemming acht met den aard van de viering. Indien deze feestdagen vallen op een dag, dat andere omroepvereenigingen de beschik king over de omroepstations geheel of ge deeltelijk zouden hebben gehad, verkrijgen deze omroepvereenigingen voor den door haar af gestanen zendtijd op andere dagen gelijkwaardigen zendtijd terug. Omtrent z.g. „hoogtijdagen" voor de arbei dersbeweging, zooals b.v. 1 Mei-dag, wordt tusschen de Vara en de Avro vóór het in werking treden van deze beschikking een re geling getroffen, die aan de goedkeuring van oen minister is onderworpen. De VP.R.O. krijgt gelegenheid tot uiteen- ding op het station Hilversum, met dien ver stande, dat zijn uitzendingen geschieden des Zondags om den anderen Zondag van 10 tot 12 uur en van 1820; des Vrijdags van 2024 uur, den 2den Paasch-, Pinkster- en Kerst dag van 1012 uur, op Oudejaarsavond van 19—21 uur. De bijzondere vereenigingen. Voor zoover zij rechtspersoonlijkheid be zitten cn overigens ten genoege van den mi nister, den radioraad gehoord, hebben aan getoond, dat zij van algemeen nut zijn, zal voor de bijzondere omroepvereenigingen, waaronder de V.P.R.O. mede geacht wordt te behoor en, zendtijd worden afgestaan tot een maximum van ongeveer 5 pet. van den beschikbaren zendtijd, welk maximum zoo veel mogelijk gelijketlijk over beide zenders wordt verdeeld. Overigens geldt als regel, dat de bijzon dere omroepvereenigingen zendtijd verkrij gen teif laste van die algemeene omroepver- eeniging, waaraan zij, zulks ter beoordee ling van den minister, den radioraad ge hoord, het nauwst verwant zijn. De vaststelling van de tijdvakken, waar op de bijzondere omroepvereenigingen, be halve de VPR.O., zullen uitzenden, zal zoo spoedig mogelijk, den radioraad gehoord, geschieden. De politie-ormroep. Voor den politie-radio-omroep wordt op het station Huizen eiken dag ten hoogste tweemaal een half uur en ten minste twee maal een kwartier zendtijd beschikbaar ge steld. terwijl op dit station mede gelegen heid moet worden gegeven tot uitzending van extra politieberichten. De regeling om trent de dagelijksche tijdvakken voor de uitzending wordt in gemeen overleg door de betrokken omroep-organisaties en den poli- tie-omroep vastgesteld en aan de goedkeu ring van den minister onderworpen. Deze regeling is ook van kracht indien door de wisseling der stations, andere omroep vereenigingen dan de K.R.O. en de N.CJt.V. van het station Huizen gebruik maken. De toegewezen uren. Met inachtneming van het vorenstaande wordt de overschietende zendtijd op het sta tion Hilversum gelijkelijk verdeeld tusschen Avro en Vara, met dien verstande, dat deze vereenigingen op dit station uitzenden vol gens onderstaand schema: Des Zondags (om den anderen): 8—10 Vara, 10—12 VPR O., 12—17 Avro, 17—20 Vara, 20—24 Avro, of: 812 Vara, 12—17 Avro, 17—18 Vara, 18—20 V.P.R.O., 20—24 Avro. Maandag: 8—24 algemeen programma beurtelings te jerzorgen door Avro en Vara, Dinsdag: 824 Avro. Woensdag: 824 Vara. Donderdag: 824: Avro. Vrijdag: 8—12 Vara, 12—16 Avro, 16—20 Vara, 20—24 V.PR.O. Zaterdag: 8—24 Vara. Op het station Huizen wordt de overschie tende zendtijd tusschen KRO. en N.CR.V. verdeeld met dien verstande, dat die vereeni gingen uitzenden volgens onderstaand schema: Zondag: 812.15 Kerkdienst, beurtelings KRO en N.C.R.V., 12.15—17 KR.O, 17—19.45 Kerkdienst N.CR.V„ 19.45—24 K.R.O. Maandag: 8—24 N.CR.V. Dinsdag: 8—24 KR.O. Woensdag: 8—24 N.CR.V. Donderdag: 8—10 KR.O., 10—11 N.CR.V., 11—14 KR.O. 14—24 N.CR.V. Vrijdag: 824 algemeen programma, beurtelings te verzorgen door KR.O. en N.CR.V, Zaterdag: 8—24 KR.O. In werkingtreding. Omtrent wijzigingen van de in dit punt bedoelde verdeelmg, die de beginselen der regeling niet aantasten en waaromtrent tus schen de betrokken omroepvereenigingen overeenstemming bestaat, beslist de mi nister. In de gevallen, waarin voorgaande bepa lingen niet in een regeling vooralen, wordt deze door den minister getroffen, zoo noodig den radioraad gehoord. De in deze beschikking bedoelde regeling, die voorloopig voor onbepaalden tijd zal gelden, treedt op een nader door den minis ter vast te stellen datum in werking. Deze datum zal in geen geval later worden gesteld dan 1 Juli 1930. Naar vernomen wordt zal het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon hedenmiddag een interpellatie^ verzoek indienen naar aan leiding van de beslissing van eten minister van Waterstaat inzake de verdeelmg van den zendtijd. De heer Vogt voor de microfoon. De heer W. Vogt, directeur van de A. V. R. O. heeft voor de Hilversumsche microfoon, de zendtijdverdeeling besproken. Gezien de voorspellingen was de A.V.R.O. niet bepaald verrast, zei de heer Vogt, maar zij is ontsteld, dat de voorspellingen zijn be waarheid. Voor de A.VRO. is de regeling een ont stellende slag. Welk bijzonder algemeen programma men wil, is ons niet duidelijk. Wij kunnen ons geen programma denken, dat algemeener is, dan dat van .de A.VR.O. Een geruststelling is, dat wij niet moeten mede betalen aan het algemeene programma van anderen, maar dat is ook het eenige goede. Spreker vergeleek daarna de A.VR.O.-uren van nu (125) met de nieuwe (63). Daarbij zijn de vroege, practiseh onbruikbare, ochtend, uren begrepen, zoodat er 53 nuttige uren overblijven," gezwegen nog van afstand aan kleine groepen. Het „algemeen programma" beschouwt spr. als een naïeve poging van de Regeering om een kiem te leggen voor samenwerking. Maar hoe denkt men, dat die kiem zal gedijen in een bodem van haat en felle verontwaar diging? Het werk, dat de A-V.R.O- heeft opgebouwd is door de hanüteekening van min. Reymer in puin gelegd. Het. vertrouwen in het on geschreven recht der billijkheid heeft de minister beschaamd. Tijdperk van verdrukking ingegaan. INGEZONDEN MEDEDFELINCEN a 60 Ct». per regel. Ft geuren smaak iw glaasje^ )ON VAN PEKELA, O N ING E N. streven naar rechtsherstel', zoo besloot de heer Vogt. Tweede rede van Mr. v. d. Deure. Mr. A. v. d. Deure. voorzitter van de N.CR.V. heeft Donderdagavond opnieuw voor de microfoon te Huizen gesproken. ,,Wat' onder een algemeen programma wordt verstaan", zeide spr. „is niet omschre ven. Wij hebben de illusie, dat ieder Neder lander naar onze uitzending kan luisteren. Echter de bedoeling is duidelijk: men wil een programma, waarmee iedere groep zich kan vereenigen. „Radio-coalitie". Naast God is onze overwinning in de radio aan onze vaderen in den Schoolstrijd te danken", zei deze spreker. „Zes jaar gestreden tegen de neutrale groe* pen, die op omroe p - terrein wilden herwin nen wat zij op an dei gebied hadden ver= speeld. De N.CR.V. is nu gelijkgesteld met de zich neutraal en algemeen noemende A.VR.O. Spr- bracht daarna hulde aan den mi nister-president en aan minister Reymer. De laatste had een zeer moeilijke taak. Ondanks de actie van de zich neutraal noemende pers. ondanks het. feit, dat de Radio-Raad zich niet tot een volkomen gelijkstelling van de N. C. R. V. wist op te wereken, heeft de minister zich zelfstandig in de zaak ingewerkt en zijn beslissing genomen. „De Radioooalitie", werd niet kunstmatig in het leven geroepen, maar is gegroeid. Zij is hecht en sterk. Onze God stelle den Christel!j ken omroep nog vele jaren velen tot zegen, aldus besloot spr. Oordeel van dr. Molhuyzen. Het Handelsblad heeft een onderhoud ge had met den voorzitter van de A.VR.O. dr. H. Molhuysen. Deze ontkende, dat de A.VR.O. in puin zou liggen, zich baseerende op de sympathie, die tijdens de stedentochten in den lande ge bleken is. De politieke kracht heeft deze beslissing doodgedrukt en de A.VR.O. beschikt niet over dergelijke politieke macht, zeide de A.VR.0.- vooraitter. Het A.V.R.O.-bestuur zal Zaterdagmiddag bijeenkomen om over den nieuwen toestand te beraadslagen. Inmiddels is aan den Minister verzocht om een grooten zender met bijzenders te mogen bouwen. Over een uitzending over Radio-Bruxclles staat nog niets vast. De KR.O. tevreden. De Maasbode heeft een onderhoud gehad met Pater Perquin, voorzitter van den K.RO. Pater Perquin toonde zich zeer tevreden met de beslissing, die hij de billijkste noem de, die genomen kon worden. ZENDTIJDVERDEELING VOOR DE MICROFOON BESPROKEN. TEVREDENHEID BIJ DE N. C. R. V. Reeds Donderdagmiddag twee uur. onmid dellijk na de ontvangst van de officieele me- dedeeling omtrent de zendtijdverdeeling heeft de voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereeniging mr. A. van der Deure het resul taat voor de microfoon voorloopig bespro ken. De heer Van der Deure wilde oa, een eere- saluut brengen aan minister Reymer, die den moed heeft gehad om de rechtschen naar voren te brengen, iets waarom sedert jaren werd gevraagd en waarnaar werd verlangd. Het hoofdpunt is: de slag is gewonnen; de regeling waarvoor de N.C.R.V. reeds vele ja ren werkte. geen invloed heeft. Hij wilde den burgemees ter daarvan uitsluiten. En bovendien wilde de heer Marchant het college in vollen omvang verantwoordelijk doen zijn voor zijn taak als uitvoerder van wetten enz. aan den Raad. Wordt nu dat komt immers voor! bij de wet de uitvoerende taak expresselijk op gedragen aan den burgemeester, dan handelt deze als ambtelijke agent van het centraal gezag en is dit, het centraal gezag, verant woordelijk voor de wijze, waarop de burge meester de taak vervult. Maar dit betitelt de heer Marchant dan niet meer als plaatselijk zelfbestuur, immers de geregeerden doep niet meer mee aan de uitvoering van wetten enz., de uitvoering tegenover zich zelf. WIJ zeggen het dus nog eens kort: het rijks gezag draagt aan de gemeentelijke organen de uitvoering van wetten enz. op, omdat die organen door de geregeerden zelf gekozen zijn, omdat bijgevolg men het volk zelf in die uitvoering wil doen deelnemen. Aldus de constructie van Mr. Marchant Men zal gevoelen, cat hier een groote ge dachte, een principiëele gedachte gegrepen werd. Wij stemmen echter volkomen in, met den heer de Wilde, dat de uitwerking van deze groote. principieele gedachte van zulke be tekenis zou zijn voor de gemeentewet, wijl brengende zulk een radicale ommezwaai van stelsel, dat het eerst deugdelijk had moeten voorbereid zijn in de schriftelijke gedachten- wisseling. Dit is niet geschied. Daarom reeds was afwijzing te verwachten. Wat dan ook geschied is de amendemen ten werden ingetrokken, deels verworpen. Het had geen kans, wijl de groote meer derheid van de Kamer met den minister van oordeel was, dat de constructie van den heer Marchant niet de juiste was. De minister en de heer Rutgers van Rozenburg haaiden er Thorbecke bij om te betoogen, wat ook de heeren de Wilde en v. d. Bergh berroogden, dat de stelling van den heer Marchant aller minst gemeengoed is. Thorbecke schakelde de gemeentelijke organen voor het uitvoeren van een rijkstaak (zelfbestuur) niet in als vertegenwoordigende de burgerij, maar om de medewerking te verkrijgen van locaal bekende organen. M. a- w. zei de heer de Wilde het is hier eenvoudig een kwestie van doelmatigheid. De heer Marchant wilde, als gevolg zijner constructie, den burgemeester uitschakelen als orgaan van zelfbestuur. Hij achtte alleen het college van B. en W. daartoe geschikt en principieel aangewezen. Maar, vroegen zijn tegenstanders, wordt de burgemeester van ander karakter als burgemeester (das als hoofd der gemeente) wanneer hij deel uit maakt van het college van B. en W., waarin hij zelfs een besCissende stem heef:? Neen, vervolgde zij, wanneer de burgemeester of het college met een taak van zelfbestuur belast wordt, dan wordt die taak vervuld als geschiedende door zelfstandige mannen. De heer Marchant had consequenties ver bonden aan zijn constructie. Wanneer alleen het college van B. en W. dragen- worden zou van zelfbestuur, dan wilde hij logisch ge volg dat college verantwoordelijk maken ook voor die daden aan den Raad. Welnu hiertegen werden ook vele be zwaren ingebracht. In de eerste plaats wees de heer Rutgers van Rozenburg er op, dat art. 127 van de Ge meentewet controle opent op dc uitvoering van daden van. zelfbestuur door de hoog ere organen. In de tweede plaats wees mr. De Wilde er op, dat de Raad de beslissende instantie is in de gemeente. De Raad hoeft het voor 't zeggen. Verantwoordelijkheid van het college aan den Raad beteekent dus, dat de Raad heeft te beslissen, hoe een taak van zelfbe stuur zal worden uitgevoerd. Hier liggen zei de Haagsche wethouder allerlei klip pen, allerlei gegevens voor de vreemdste conflicten tusschen Raad en Centraal gezag, die afwezig blijven bij de huidige, Thor- beckiaansche opvatting van het zelfbestuur. De heer v. d. Bergh was het heelemaal niet zoo oneens, op d i t punt, met den heer Mar chant.» Hij zag er geen bezwaar in, dat het college voor daden van zelfbestuur bij het onderhavig ontwerp zou verantwoordelijk gesteld worden voor de uitvoering daarvan. Immers: orgaan, beteekent vertegenwoordi ger van de geadministreerden in de gemeen ten. Hier had men dezelfde kwestie, die in 1927 aan de orde is geweest, toen men het inter- peilatierecht voor Gedeputeerden wilde instellen, ook voor die aangelegenheden voor die besluiten, die met de eigenlijke huishou ding der provincie niets te maken hebben. Het was dus niet buiten reden, dat de minis ter en de andere, tegen den heer Marchant (wiens taak in tweeden termijn door Mr. Oud op buitengewoon verdienstelijke wijze werd overgenomen) opponeerende heeren, wezen op het in 1927 gevallen besluit, als principieel richtend, ook voor de verantwoor dingsplicht van B. en W. voor dc aelfbc- stuurstaak. Tenslotte werd nog het bezwaar geop perd. dat wanneer de burgemeester zou uit gesloten worden van een zelfbestuurstaak, dit een onnoemlijk aantal consequenties zou mede brengen voor talrijke wetten, waarin aan den burgemeester een taak is opgelegd. Het zelfbestuursamendement werd inge trokken. Het amendement betreffende de verant woordingsplicht wera verworpen met 48—29 stemmen. En tenslotte trok de heer Oud nog een derde amendement in, dat onmiddellijk wil de stipuleeren, dat degenen, als wier orga nen een lichaam van lagere orde een zelfbe- sturende taak vervult, aansprakelijk zijn voor e.v. schade. Gedeeltelijk had de Kamer er bezwaar tegen over dit amendement, tijdens de discussie ingediend, te beslissen vóór rij het had kunnen bcstudceren, gedeeltelijk, omdat het amendement niet noodig werd ge oordeeld, wijl een constante jurisprudentie zulk een bepaling volstrekt overbodig maak te. Daarna heeft de Kamer zich nog even bezig gehouden met de vraag of bij gemeen telijk grenswijziging de oude commissie van ingezetenen moet worden behouden. Dc heer Vos had op dit punt een amendement, dat door mr. v.d. Berg zoodanig technisch onder de lóupe werd genomen dat cr geen draad van heel bleef. Dr. Vos zal nu den nacht te baat neonen om een Juister formuleering te zoeken. Daar van hooren wc dan morgen! INTIMUS. NACHTPOSTVLUCHTEN OP SCANDINAYIc HERVAT Van 15 Mei tot en met 18 Juli a s. zullen zes malen per week nachtpostvluchten tus schen Amsterdam en Kopenhagen worden uitgevoerd, aansluitende op luchtverbindin- gen naar Gothenburg, Oslo, Malmo, Stock holm, Helsingfors en Abö. In de nachten van Zondag op Maandag zal dc dienst niet wor den onderhouden. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN a 60 C ts. per regel. GROOTE HOU rSI RAAT 15 - TEL. 15497 SAVAGE Waicbmachinei met centrifuge droging I30O ELECTRIFICATIE VAN DE NOORD-HOLLANDSCHE TRAM. De Haarlemsche E. N. E. T.- wagens gaan er heen. EXPLOITATIE DOOR DE N. Z. H. Thans is Ingediend een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van de in richting der tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweegkracht, waarover wij reeds mededeelingen gedaan hebben. Blijkens de memorie van toelichting wordt gerekend op invoering van een haif uurs- dienst op de geëlectrlfioeerde baanvakken. Verwacht wordt dat door de uitbreiding van Amsterdam benoorden van het IJ en van Purmerend een belangrijk forensenverkeer zal ontstaan. Het voornomen beslaat het vervoer te bewerkstelligen met kleine eenheden 1 manswagens welke zuinig in exploitatie zijn waarnaast voor drukke uren groote re motorwagens in gebruik zullen worden ge- steld, welke zoo noodig een goederenwagen kunnen meevoeren en waarmee tevens de snelheid tot 45 K.M. per uur kan worden op gevoerd. De kosten der eSectrlficatie worden geraamd op f 675.000. Het rollend materieel wordt door de Noord'Zuid-Holl. Tramweg Mij. beschik baar gesteld. De N. Z. Holl. Tramweg Mij. belast zich voor haar rekening en risico met de exploi tatie op gelijke wijze als zij dit reeds ten aanzien van andere tramwegen heeft ge. In het vertrouwen dat ook de provincie en de betrokken gemeenten rentelooss voor schotten tot 'n derde van het bedrag beschik baar zullen stellen heeft de minister van Waterstaat in het wetsontwerp voorgesteld onder de noodige voorwaarden omtrent terug betaling enz. een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist tot een derde gedeelte der kosten, doch tot geen hcoger bedrag dan f 225.000 beschikbaar te stellen. BESTRIJDING VAN HET IEPENZIEK. EIGENAREN VERPLICHT ZIEKE BOOMEN ONSCHADELIJK TE MAKEN. Men verzoekt ons van deskundige zijde be langhebbenden attent te maken op het Ko- niklijk Besluit van 17 April j.l. staatsblad no. 141, dat bepaalt, dat aan do eigenaren (gc- bruiksgerechtlgden) van iepenboomen door den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw de verplichting kan worden op gelegd de door hem als stervende of als reeds gestorven aangewezen iepen te vellen en (Je schors onschadelijk te maken. Tenslotte wordt in herinnering gebracht, dat gemeenten cn andere lichamen, die on der de boschwet 1022 vallen, op grond van artikel 7. derde lid, aangifte van voorgeno men veilingen aan den directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht behooren te doen. DE GEMEENTE WIERINGER- MEER. VOORSTEL TOT OPRICHTING SPOEDIG TE VERWACHTEN. Naar de Tel. verneemt, wordt nu overwo gen tegelijk met de voorstellen aan de wet gevende macht omtrent instelling en be voegdheid van de directie voor de Wleringer- meer de vorming van de nieuwe gemeente aan de orde te stellen. DE WERKLOOZEXTTTKEFRING IN DE DIAMANT - IND L' STR1E. Het bondsorgaan van den A. N. D. B. deelt mede, dat thans een beslissing ontvangen Is van den minister van Arbeid, op het ver zoek van het bondsbestuur. om den termijn der reglementaire werkloozenuitkecring te verlenzen. De minister heeft n.l. doen berichten, dat hij erzlch mede vereenivon kan dat de maxi mum uitkeertnvsduur on 156 dazen wordt ge bracht, geldende tot uiterlijk 30 Juni a s. BEROEPENLIJST TN nr TELEFOONGIDS VERVALT De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie heeft besloten, de beroe- penUJst van de Naamlijst voor den interloca- lcn telefoondienst en van de locale rljkstele- foongidscn af te schaffen. GEDENKSTEEN VOOR HOLLAN, DERS OP JAN MAYEN. DEZEN ZOMER PLAATSING. Het ligt in het voornemen van den minister van defensie, om in Augustus de nieuwe vis- scherlj-politie-krulser Hr. Ms. Nautilus een reis te doen maken naar Jan Mayenelland in de Noordelijke LJszee tot het plaatsen van een steen op het graf van zeven Hollandsche zeevaarders, die in 1634 bij een poging om op dit onhe-bergzame eiland te overwinteren, zijn omgekomen. In 1912 heeft het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap dezen steen doen vervaardigen. Hij draagt het opschrift: ..Outgert Jacobsz van Grootebroek en zijne 6 Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bij een poging tot overwintering". Reeds in 1912 is gepoogd om den gedenk steen naar het eiland over te brengen. Dit is toen mislukt, daar juist dien zomer abnor maal veel ijs om Jan Mayen-ciland heen lag. Een nieuw tijdperk is ingegaan, dat van de verdrukking. Slechts de algemeene ver ontwaardiging van de Avro, tot actie ge komen, zal haar van dien druk kunnen bevrijden. Minister Van der Vegte is der Avro altijd gunstig gezind geweest. En al was hij man van rechts, hij is er steeds voor geweest, rekening te houden met de rechten van de Avro. Zijn opvolger was anders. Er behoorde, dat is waar. moed toe tegen de schreeuwende machten in, de billijkheid te betrachten. „Wij hadden er dan ook op gerekend", zeide spr., „iets van onzen zendtijd te verliezen- Maar de Regeering heeft met onze belan gen absoluut geen rekening gehouden". De vreugde bij de andere heeft niets nobels Die anderen haten het licht, dat de Avro uitstraalt; zij willen niet alleen eigen werk opbouwen, maar willen iets moois afbreken. Dat hun doel is bereikt, is een zwarte dag voor de Avro en voor dc Regeering. Er breekt een nieuw tijdperk aan voor de Avro. Zij is niet van plan bij de pakken neer te zitten. Vlucht naar het buitenland? „Wij willen pogen uit het buitenland hulp te krijgen, in het bui'enland uit te zenden, als het in het land niet kan", zeide de heer Vogt. Het Omroepvraagstuk niet opgelost. ..Op de dagen, waarop wij niet zenden, zuilen wij het land intrekken, om voor de Avro te vechten. Het omroep-vraagst.uk is niet opgelost! De verontwaardiging van de Avro zal niet verstommen vóór haar nieuwe levenskansen zijn gegeven, in plaats van de geroofde. „Wij beginnen een nïenw tjjdpeik, een 15 MEI De gemeentewet in wijziging. Heeft de burgemeester een taak in het zelfbestuur? Moeten B. en W. verantwoordelijk zijn aan den raad voor daden van zelfbe stuur? De taak van het college van B. cn W. is tweeledig: het vormt het dagelijksch bestuur der gemeente en het handelt ook, zooals dat heet in het spraakgebruik van de gemeente wet „als orgaan van plaatselijk zelfbestuur" tot uitvoering van rijkswetten, algemeene maatregelen van bestuur en van provinciale reglementen en verordeningen. Het ontwerp-wijziging der Gemeentewet stelde nu het college van B. en W. uitsluitend verantwoordelijk aan den Raad wegens het gevoerd bestuur van de huishouding der ge meente. De heer Marchant voerde een gehar naste kamp voor rijn inricht, dat het college óók verantwoording schuldig is aan den Raad. wegens rijn handelingen als „orgaan van plaatselijk zelfbestuur". Dat het college de functie van zulk een orgaan vervult, ziet de heer Marchant niet als iets willekeurigs, als een toeval, neen het centraal gezag heeft het college z. i. tot die functie geroe pen. juist omdat hij de uitvoerder is van de besluiten der gemeenteraden: de door de ge regeerden zelf gekozen organen. Daardoor krijgt het volk deel in de uitvoering van rijkswetten enz. en op die wijze wordt de doel matigste uitvoering verzekerd. De beginselen, de staatsrechtelijke begin selen, die aan dit inricht ten grondslag lig gen, ziet de heer Marchant ook losgelaten, wanneer de zelfbesturcnde taak van het col lege van B. en W. wordt overgedragen op den burgemeester op wiens benoeming de Raad

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11