Duofold Parker Duofotd Nationale De vrijheidsstrijd in Britsch-Indië. Handschrtftwedstrijd UIT DE OMSTREKEN Raadsvergadering HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 ME! 1930 VIJFDE BLAD De landbouw in Britsch-Indië. Oost en West. Onafwendbare revolutie. Zoutmonopolie en lijdelijk verzet. (Bijzondere correspondentie.) Bombay, April. (Ofschoon dit artikel geschreven is vóór de arrestatie van Gandhi, heeft het nog niets van zijn actualiteit verloren.) In het Oosten is de aandacht geconcen treerd op 't onrustige Britsch-Indië. De poli tiek van een reusachtig „half-con J aent", dat meer dan 300 millioen menschen van verschillende rassen en religies herbergt, dat een cultuur heeft van buitengewone veelvul digheid, is natuurlijk zeer gecompliceerd. Er is bijna geen spoor van wederzijdsch begrij pen tusschen een Indiër, of hij nu Hindoe is dan wel Mohammedaan en de in Azië wo nenden Europeaan merkbaar. Het grootste deel van de Indische bevol king woont in de dorpen en houdt zich bezig met landbouw. De boer is zeer conservatief, ongeschoold, maar weet sedert overoude tij den meesterlijk om te gaan met zijn primi tieven ploeg, plant jute katoen, tarwe suiker en koffie en leeft voor het overige geruisch- loos voort in zijn eigen wereld. Veelal staat de man, die den knoestigen arbeid verricht, die den eeuwigen strijd voert met den bodem en de grillen van het weer, levenslang in het krijt bij de vampiers van het land, de woe keraars. Gelijk voor de fellahs in Egypte de overstrooming van den Nijl de omvang en de qualiteit van zijn oogst bepaalt, houdt voor den Indischen ryot de opbrengst van zijn arbeid ten nauwste verband met de grillen van den passaatregen. Naast de boe ren is er een onstellend aantal ongeschoolde arbeiders, koelies, die de fabrieken vullen en in zwermen optreden, waar een ijverige hand gewenscht zou zijn. In Britsch-Ir.dië denkt men nog niet aan de telling van werkloozen; er zouden er te veel zijn. De ontwakende landen van het Oosten, Japan, China en Britsch-Indië, lijden thans reeds onder soortgelijk, industrieele nooden als Europa. De aanwezigheid van het Britsche regime alleen was bevorderlijk aan het ont staan van een matig ontwikkelden midden stand, een klasse, die handel drijft en wordt aangesteld bij het staatsbestuur, de post en de spoorwegen, in handelsondernemingen en fabrieken Meestal onder leiding van advoca ten, die hun opleiding in Europa hebben ont vangen, ontwikkelt deze middenklasse soort gelijke aspiraties als de Engelschen, met wie zij zich door het medium van de En- gelsche taal verbonden gevoelt Gelijk bekend tv/ij feit zij aan het recht van vreemde in dringers, het lot van een oud en beschaafd volk te bepalen, dat niet veel minder dan het vijfde deel van de bevolking jd er aarde om vat. Het is in Britsch-Indië gelijk bijna over al ter wereld: de eenvoudige boer zucht onder den last van zijn eerlijken arbeid, de arbeider dringt aan op sociale verbetering en het „bezonnen" element gaat er prat op, dat het geboren is om te regeeren. Reeds voor den wereldoorlog gevoelde Britsch-Indië gelijk het overige Azië de" Europeesche beschaving als een lastigen druk. Na een eeuw Britsche regeering was de vereering voor de schittering van het nieuwe overwonnen. De misstanden onder de Hin doe-heerschers en de Mongolen heeft men immers niet aan den lijve onderwonden. De overwinning van de Japanners op de Rus sen was voor de Aziaten een bewijs, dat aan de onoveiwinlijke macht van het Westen veel schijn en bedrog was. De wereldoorlog bracht eerst recht een wonderlijke wijziging te weeg een grooten prikkel voor de Indische staats idee. Niet vergeefs streden de zonen van Britsch-Indië schouder aan schouder met blanken tegen blanken, niet vergeefs werden de onuitputtelijke bronnen van Indischen rijkdom den Europeaan geopend voor de be vordering van den oorlog in de moderne be schaafde wereld. Het aureool van de betco- vering is definitief gebroken. De wereld oorlog bracht den Indiër twee nieuwe be grippen bij: in de eerste plaats het volledig besef van zijn eigen be teekenis in de be schaafde wereld en in de tweede plaats de verheven idee van de rechten en de waar digheid van een volk. Het einde van den ooi-log bracht een nieuwe verdeeling mede van het koloniaal bezit Weinig bekommerde men zich daarbij om het wel en wee van de desbetreffende volken. IJdele beloften na men de plaats in van daden. Nog geen tien jaren zijn sindsdien verstreken en de wi'.de kreet om vrijheid is niet meer te overstem men. Het droomende Oosten is ontwaakt tot realiteit. De discussie van Indië met Engeland is thans geen academische quaestie meer; zij komt neer op een evolutie, die men met geen middel meer kan tegenhouden, die men in het beste geval nog kan vertragen. In December stelde het Indisbhe nationale congres in Lahore ingrijpende postulaten op. Een golf van opwindende propaganda ver hief zich. De gelegenheid was gunstig. De beurskrach in New-York, die een acute we reldcrisis was geworden, is ook Indië niet spoorloos voorbijgegaan. Erbarmelijke prijzen voor de landbouwproducten, geen leven in handel en bedrijf, algemeene onzekerheid, kortom, waarheen men het oog ook richt: nood en ellende. Een goed geploegde bodem voor politieke agitatie. In Engeland is La bour aan het bewind. Het rapport van de commissie-Simon, die door de Britsche re geering ter bestudeering van het Britsch-In- dische constitutievraagstuk werd benoemd, is thans nog een veld van speculatie. Weldra zal het Britsche parlement er echter zijn oordeel over moeten uitspreken. Wie thans door de straten van Indische havensteden gaat, ontmoet herhaaldelijk groepjes lieden, meestal vrouwen en jongens, die van top tot teen in wit gekleed zijn (in Khaddar, het nationale katoen, dat op den handweefstoel is geweven) en bierflesscnen, gestanste blikken bussen of waterkruiken van antieken vorm dragen. Deze dingen heb ben een bijzonder doel; zelfs de kleine din gen in Indië bewijzen, dat hier opbouw en vernietiging hand in hand gaan. Het natio nale volkslied weerklinkt, de driekleur wap pert in de looden zwoelte. Maar niet alleen in de havensteden, ook elders In het land ontmoet men thans geheimzinnige lieden, ge woonlijk in groepen van tien met een leider, officier genaamd, die met openlijk geëtaleer de provocatie weigeren, den keizer te geven, wat des keizers is. Dat is het revolutionnaire leger van Indië. Indië heeft het zout-mono- polie, dat tegen de scherpste oppositie in tot stand is gekomen. De productie wordt ge controleerd en de regeering eischt betaling van ongeveer drie gulden per honderd pond, hetgeen neerkomt op een heffing van circa 30 cents per jaar per hoofd van de bevol king. Dat moge weinig schijnen en een Euro peaan meent wellicht, dat het de moeite niet waard is, een in den grond der zaak vre delievend volk deswege tot verzet te bren gen. Dat zou echter een miskenning zijn van een verstandige en origineele idee. Hier te lande denkt men anders. „Zout is een ge vleugeld woord in het Indische spraakge bruik. De Indiër zegt niet: „Wiens brood", maar: „Wiens zout ik eet, diens woord ik spreek". De zee bevat een onuitputtelijke hoeveelheid zout; zij behoort met haar vis- schen en andere rijkdommen ieder in gelijke deelen toe. Wie geeft den staat het recht op het zout, zonder hetwelk de bedelaar zelfs niet kan leven en dat moeder aarde ons in overvloed schenkt? Ieder moge zelf de paar korrels, die hij dagelijks noodig heeft, aan de zee ontnemen. Hetgeen de eigen behoefte overtreft, moet in het openbaar verkocht worden. De opbrengst diene ter bevordering van de goede zaak. Werpt men ons in de ge vangenis, dan zal dat voortduren, tot de des poot komt tot het inzicht, dat het niet gaat, het halve volk achter slot en grendel te zet ten. Gelukt het, op stelselmatige, onverbid delijke wijze het zout monopolie te sabotee- ren, dan is de regeering in de oogen van het volk gedemoraliseerd, the man in the street heeft het bewijs, dat de georganiseerde wei- gei-ing van gehoorzaamheid, het lijdelijk ver zet, de regeeringsmachine verlamt en ons tenslotte tot het doel, de vrijheid leidt. Aldus giet de Indische patriot de gloed van zijn na tionalistische overtuiging in de hartstocht der bevolking, helaas ook in die van het ge peupel. w Men weet dat de overheid het „onrecht matig" gewonnen zout tenslotte in beslag liet nemen. Speciaal vrouwen verdedigden haar zout op leven en dood; zij gaven niet eerder toe, dan wanneer de politie het haar met geweld ontrukte. H. B. HET CONFLICT BIJ DE HAARL. BROCKWAY-MAATSCHAPPIJ. NACHTVERGADERING VAN CHAUFFEURS DER STADS-AUTO- BUSSEN. Woensdagnacht werd in het ge bouw De Centrale een druk bezochte verga» dering gehouden van het personeel der stads autobussen op welke vergadering het geheele personeel aanwezig was. De heer A. Mars gaf een overzicht van de gevoerde correspondentie sinds de laatste vergadering met de directie der Brockway Maatschappij en met B. en W. van Haarlem. Herinnerd werd aan de ont stemming welke op de vorige vergadering bleek in het bijzonder over de schade welke den chauffeurs van hun loon wordt ingehou den als na een aanrijding schade aan de bus is ontstaan. Uit de correspondentie bleek dat door de organisaties meermalen bij de directie was aangedrongen op een bespreking om te trachten door behoorlijk overleg tot overeen» stemming te geraken. Uit de antwoorden bleek dat de directie een dei-geiijke bespreking overbodig achtte en voorts dat zij zonder meer ontkende dat het personeel ontevreden was met de geldende regeling. Nadat dit overzicht was gegeven, bleek uit de stemming der vergadering dat de besturen zelfs op gematigde wijze uiting hadden ge geven aan de ontstemming onder het perso= neel, daar de maatregel van de directie in zake de schadevergoedingen (hoewel de directie poogt het aldus te doen voorkomen) Vele grootc koppen van verschillende landen concentreeren hun aandacht helaas i nog steeds op de perfectionneering van het oorlogstuig! Hierboven een Japanner, die een I tank draadloos bestuurt. Voor oorlog zonder persoonlijk risicoi niet in het- belang van het publiek is, wat met verschillende voorbeelden werd aange toond. Hierna kwam in bespreking de nieuwe order van de Directie om na het binnenkomen der laatste rit de bussen te moeten wasschen. Verschillenden der aanwezigen voerden hierover het woord en allen gaven van hun ontstemming over dezen maatregel, die op nieuw een overtreding van de concessievoor waarden beteekent, blijk. Niet alleen dat de betrokken chauffeurs na de laatste rit moede zijn en dus naar huis verlangen des nachts om 1 uur, maar de chauffers zijn ook als chauffeurs in dienst en het gaat niet op den wagenwasscher te ontslaan om in het vervolg de chauffeurs zijn werkzaamehden te doen verrichten. Met algemeene stemmen werd besloten dezen order niet te gehoorzamen daar dit een ernstige overschrijding beteekent van den voorgeschreven arbeidstijd maar bovendien omdat het onjuist- is dat de directie derge lijke maatregelen steeds doorvoert zonder in het minst overleg te willen plegen met- de vertegenwoordigers der chauffeurs. De be- siurij zullen zich ook ten opzichte van deze aangelegenheid tot de autoriteiten, welke de concessievoorwaarden uitgeven, wenden. Ook werd besloten om zoo noodig de volgende week opnieuw in nachtvergadering bijeen te komen, indien de directie het wagenwasschen door de chauffeurs blijft eischen. DOODELIJK MOTORONGELUK. TEGEN EEN WAGEN OPGEREDEN. Woensdagavond omstreeks half twaalf is de 24-jarige ongehuwde T. Granser uit Eind hoven met den 18-jarigen C. Smulders, eveneens uit Eindhoven, op den Aalsterweg met zijn motorfiets in volle vaart achter te gen een met paard bespannen kar gereden. De motorrijder kreeg zoodanige wonden, dat hij kort daarna is overleden. Smulders kreeg lichte verwondingen en is door den auto van dr. Van Gils naar zijn woning over gebracht. Het ongeluk moet voornamelijk te wijten zijn aan slecht licht op het motor rijwiel. BARON VAN LYNDEN UIT HET A. V. R. O.-BESTUUR Naar de „Radiobode" van deze week be richt, heeft de heer C. J. E. baron Van Lvn- den bedankt als lid van het dagelijksch be stuur der A. V. R. O., wegens drukke ambts bezigheden. SCHIPHOL TIEN JAAR LUCHTVERKEERSSTATION. BEZICHTIGING EN NOENMAAL. Zaterdag 17 Mei 1930 zal het tien jaar ge leden zijn, dat het Nederlandsch burgerlijk luchtverkeer te Amsterdam een aanvang nam, immers op 17 Mei 1920 landde op Schip hol het eerste vliegtuig in geregeld verkeer. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. De Wethouder-ivoor de Handelsinrich tingen, onder wien het gemeentelijk beheer van Schiphol ressorteert, zal dien dag met een aantal genoodigden de Amsterdamsche luchthaven bezichtigen om aan te toonen, hoe groot de vooruitgang in zoo korte spanne tijds is, zoowel van het vliegwezen als van de inrichtingen, welke noodig zijn om aan de eischen van het luchtverkeer te voldoen. De bezichtiging zal met een noenmaal in het restaurant der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij worden besloten. MR. TROELSTRA'S DOOD. NOG STEEDS VELE BEWIJZEN VAN DEELNEMING. Het Partijbestuur der S.DA.P. heeft nog betuigingen van rouwbeklag ontvangen van de Zwitsersche en Oostenrijksche Partijbe sturen. Van verschillende groepen van ge- organiseerden in Nederland zijn telegram men ontvangen, o.a. van de afdeeling Amster dam van het Religieus Socialistisch Verbond. De bureaux van het Partij-secretariaat, het N.V.V., den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Arbeiders Sportbond en het Volk te Am sterdam zouden heden gesloten zijn. De begrafenis. De begrafenis belooft zeer indrukwekkend te worden door de groote deelneming. Het programma voor de herdenkingsbijeen komst, die hedenmiddag na de begrafenis in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen" te 's-Gravenhage zou plaats hebben, luidt als volgt: Zang van „De Haagsche Stem", ..Aan de Strijders", Reden van Era. Vandervelde, fSoc. Arb. Internationale), J. Oudegeest, (S. D.AJP.), J. W. Albarda (Kamerfracties). F. van der Walle (N.V.V.), Spreker gewest Fries land, Zang van De Haagsche Stem: „Morgen rood". Te 12 uur zou de stoet worden opgesteld aan den Badhuisweg, precies 1 uur zou zij aansluiten achter de volgrijtuigen, ongeveer kwart voor twee zou het défilé beginnen. De begrafenis zelf zou daarna alleen door de familieleden worden bijgewoond, de stoet gaat in optocht naar het „Gebouw", alwaar de plechtigheid ongeveer een uur zou durer.. Voor wie na het uitreiken van de 4000 plaatsen gekomen zijn wordt een vergadering belegd in het „Volksgebouw" op de Prin sengracht. DE LUCHTTAXI Sinds eenigen tijd bezit de K. L. M. een klein passagiersvliegtuig, speciaal gebouwd voor het verrichten van taxidiensten. Deze luchttaxi, welke plaats biedt aan maximum 5 passagiers, wordt verhuurd tegen kilometer- prijs en staat, te allen tijde gereed voor bin nen- en buitcnlandsche vluchten op korten afstand. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct*. per r Van geheel de Neder- landsche jeugd zal tusschen lOMei en 10 Juni het hand schrift worden getoetst. Vooraanstaande personen op Onderwijs- en Handels gebied zullen beoordeelen welke 27 Inzenders(stcrs) recht hebben op de schit terende prijzenParker Duofold Vulpennen en Duette Sets- Bij eiken Onderwijzer, bij Vulpenhandelaren en bij Gebrs. Rikkers N.V. kunnen gratis inschrij vingsformulieren met vol ledige voorwaarden worden aangevraagd. Hier volgt een uittreksel uit de voor waarden De deelnemers worden verdeeld in drie klassen: A. Scholieren beneden 11 jaar; B. Scholieren boven 11 jaar en C Scholieren boven 14 jaar. In elke klasse worden 3 Prijzen en 24 Troostprijzen uit geloofd Elke inzending moet vergezeld gaan van een Parker Duofold inschrij vingsbiljet. grat:- te be komen bij Onderwijzers, Gebrs. Rikkers N.V- cn Vulpenhandelaren. Prü*«n: Parker Duofold de Luxe Duette Set Jr., lc Prijs Parker Duofold Duette Set Jr., 2c Prijs Parker Duofold Jr. Vulpen, 3e Prijs 24 Parker Duofold Univcrsiteitspenncn Troostprijzen. Vraagt volledige inlichtingen en inschrij- vingsjormuliercri. Gebrs. KIKKERS N. V. PRINSENGRACHT 612-622, AMSTERDAM C. t Inttrnaiional HAARLEMMERL. EN SPAARNWOUDE. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag. Voorzitter de heer L. Simons, burge meester. Instructie gemeentegeneesheeren. Goedgekeurd wordt een wijziging in de in structie der gemeente-geneeslieeren. Benoeming van een gemeente geneesheer. B en W. stellen voor met ingang van 16 Mei te benoemen tot gemeente-geneesheer den heer J. P. Baumann, arts te Halfweg. Dit voorstel gaf aanleiding tot eenige discussie. De heer Stokman stelde daarbij voor de gemeente te splitsen in twee ge deelten. met ieder een eigen geneesheer. Voor het landelijke gedeelte zou dan benoemd kunnen worden dr. Smit uit Spaarndam en voor het overige deel de heer Baumann. Het voorstel-Stokman wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Vergoeding kosten schoolbezoek. Naar aanleiding van een verzoekschrift van den heer L. M. Bijnagte om tegemoetko ming in de kosten verbonden aan het bezoe ken van de Christelijke Lagere School te Santpoort door 3 zijner kinderen, stellen B. en W. voor, in verband met het loon van den aanvrager en de grootte van zijn gezin, een tegemoetkoming te verleenen ten bedrage var. f 5 per maand. Aldus wordt besloten. Ontheffing eischen vergunnings lokaliteit. Met betrekking tot het verzoek van J. B. Wempe om overschrijving zijner vergun ning op perceel Nieuweweg C 87 stellen B. en W. voor bij uitzondering af te wijken van artikel 3 der verordening van 14 April 1926 en het verzoek van den heer Wempe in te willigen, aangezien de hoogte van genoemde lokaliteit toch niet aan de in dat artikel voorgeschreven hoogte voldoet. Dit voorstel wordt aangenomen. Gcmecntefondsbelasting. B. en W. stellen voor, betreffende de clas sificatie voor de Gemeentefondsbelasting, de gemeente voor de toepassing van het bepaal de in het tweede lid van artikel 14 der wet van 15 Juli 1929, regelende de nieuwe finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, te rangschikken in de tweede klasse (aanvang van den belastingplicht bij een inkomen van f 700). Goedgekeurd. Deze verordening treedt in werking met ingang van l Mei 1931, Fersoneele belasting. B. en W. stellen voor, betreffende de clas sificatie voor de heffing der personeele be lasting, de gemeente in te deelen in twee klassen: Tot de vierde klasse (waarbij perccclcn van minder dan t 175 huurwaarde vrij van belasting zijn) behoort het dorp Halfweg. Tot de zesde klasse (perceelcn van minder dan f 125 huurwaarde) behoort het overige deel der gemeente. Goedgekeurd. Deze verordening treedt in werking met ingang van het belastingjaar 1931. Aangenomen worden tenslotte de voorstel len van B en W. betreffende de vaststelling der pensioensgrondslagen en het suppletoir kohier van de bedrijfsbelasting over 1930. Hierna vergadering met gesloten deuren. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij Hoppezak, Binnen weg 137, een portemonnale met inhoud; Zand voortschelaan 167, een kindercape; J. v. d. Bunt, Bankastraat 80, een damesportemon- naie; Garage Groenendaal, Raadhuisplein, een zeemlederen dameshandschoen; De Rijk, Javalaan 20, een taschje met goud ringetje; H. Grijmans, Vijfheerenstraat 20, een rij - wieibelastingmerk; M. Kortehoeve, Post- laan 11, een springtouw; Andringa, Java laan 47. een blauwe alpenmuts; H. J. Jansen, Res Novaplein 31. een hondenhalsband met penning: J. de Vries, Heerenweg 67. een da- mesparapluie; J. Wiersma, Raadhuisstraat 36. een vulpen: Kluën, Wipperplein 5. een le deren muts. Bureau van politie. Raadhuis straat. een sierspeld, een autoped, een bal en een koperen gewicht. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. De heer J. Claij te Vijfhuizen alhier, heeft bedankt als secretaris van de vereenlglng „Vooruit" te Haarlemmermeer. In zijn plaats werd benoemd de heer J. C. Beets te Hoofddorp. BLOEMENDAAL' GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. de Loff, Bosch laan 31 Bloemendaal, een bos sleutels: van der Lfnde, Bosch en Duinlaan 19 Bloemen daal, een vulpenhouder: Hammersveld. Dy- serinckstraat 13 Haarlem, een pakje; Eve- leens, Brederodeweg B 6 Santpoort, een jon ge hond (zwart met bruin); Backhuijs, Bloemveldslaan 15 Haarlem, een bos sleu tels; de Roos. Joh. Verhulstweg 35 Bloemen daal, een vulpotlood en een passer; P. Wijn stroom. Klevcrlaan 49 bloemendaal, een vul penhouder: aan het adres Noordertuindorp- laan 28 Haarlem, een verguld zilveren rin getje met blauwen steen; aan het bureau van politie te Overveen. een grijze deuk hoed, een imitatie paarlen collier, een eier lepeltje, een ijzeren sluitstuk, een Ford con tactsleuteltje, een bruine glacé handschoen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15