J. Lottgering GERRY RICKEBERG Groote Markt 1-7 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 MEI 1930 SLECHTHOORENDE KINDEREN. STADSNIEUWS DE AANGIFTE VOOR DE RIJKS- EN GEMEENTE-INKOMSTEN BELASTING. Zooals bekend is, loopt het belastingjaar voor de Rijks: en Gemeente-Inkomstenbe lasting van 1 Mei tot 30 April. Op 1 Mei 1.1. is derhalve weer een nieuw belastingjaar Ingetreden. Dezer dagen zijn of worden dan ook de belastingplichtige burgers weder verblijd met de toezending vaar een aan gifte- of beschrijvingsbiljet voor de Inkom stenbelasting. Voor menigeen is de invulling van dat biljet een niet gemakkelijke taak. Door velen wordt er maar een slag naar ge slagen. Toch is een juiste aangifte van het grootste belang voor het Rijk en de Ge meente en ook den belastingplichtige zelf. Wij willen met betrekking tot deze aangifte ten*verduidelijking het een en ander mee- deelen. Er wordt van ons gevraagd aangifte te doen van het inkomen, dat we in het be lastingjaar 1 Mei 193030 April 1931 zullen genieten. Daartoe is het noodig op te geven het inkomen dat van iedere bron van inkom sten, die op 1 Mei 1930 bestaat, zal worden genoten. Niet altijd kan men weten hoeveel iedere bron zal opleveren. In zoo'n geval wordt dit gesteld op hetzelfde bedrag dat die bron in het voorafgaande jaar heeft opgebracht. En wanneer die bron van Inkomsten nog niet gedurende een ge heel jaar heeft bestaan, dan moet het be drag begroot worden naar omstandigheden, zooals die bij het begin van het belasting jaar op 1 Mei 1930 zijn. De belastingplichtige moet dus nagaan, welke bronnen van inkomen hij bezit op 1 Mei 1930, als bijv. het bezit van een huis, ef» fecten, verhuur van landerijen, vervullen eener betrekking, uitoefenen van een bedrijf enz. Bij de aangifte behoeft dus niet te worden vermeld de bron van inokmsten, die vóór 1 Mei 1930 voor de belastingplichtige bestond, doch op 1 Mei 1930 voor hem heeft opge houden te bestaan. Een tijdelijk onderwijzer, die van 1 Augus* tus 1929 tot 1 April 1930 in functie is ge weest en sindsdien niet meer, behoeft over dat tijdvak geen inkomstenbelasting te be: talen. Indien iemand op 1 April 1930 uit zijn betrekking is ontslagen en op 1 Mei 1930 geen uitzicht heeft op een anderen werkkring, wordt hij voor 't j,aar 19301931 aniet aange slagen. Hij had immers op 1 Mei 1930 geen bron van Inkomsten. Aanvaardt hij nu op 1 Juni 1930 weer een nieuwe betrekking, dan behoeft hij over het belastingjaar 1930'31 evenmin inkomstenbelasting te betalen, ook alweer omdat hij op 1 Mei 1930 geen bron van inkomsten had. Speculatie-winst. Winst ontstaan enkel door speculatie in fondsen of goederen, anders dan in de uit oefening van een bedrijf, wordt niet tot het inkomen gerekend. Wanneer dus een particulier een zeker bedrag b-v. f 2000 ver dient wegens verkoop van een huis ,een stuk grond etc. clan valt die winst niet onder de Inkomstenbelasting. Een handelaar ln huizen, effecten e.d. die dus een bedrijf uitoefent is wel belasting verschuldigd. Niet alleen dat speculat.iewlnsten voor den particulier vrij zij n van de inkomstenbelasting, ook andere kapitaalsvermeerdetrimgen vallen niet onder de Inkomstenbelasting Voor een erfenis, een prijs gewonnen uit een loterij, een eventueele winst verkregen wegens den verkoop van "het bedrijf, behoeft evenmin inkomstenbelasting te worden betaald. Van de hier bedoelde inkomsten behoeft dan ook geen aangifte te geschieden. Aftrek. We zijn nu genaderd tot de vraag, die velen zich bij de aangifte stellen zullen, de vraag n.l. wat van het inkomen mag worden af- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a CO Cts- per regel. getrokken. We onderscheiden zakelijke en persoonlijke aftrek. Zakelijke aftrek. Hieronder vallen de kosten noodig voor ae uitoefening van een bedrijf of beroep of rechtstreeks daartoe betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, ver schuldigde renten en belastingen die op het bedrijf of beroep drukken. Ook de kosten van verzekering, verhuring en kosten van be heer vallen er onder. Ingevolge een ministerieele resolutie mag de contributie van een vakorganisatie van het inkomen worden afgetrokken. Niet de kosten voor een werkloozenkas, de bijdrage in een ziekenfonds, die immers met een vak organisatie geen verband houden. Wanneer echter een deel van de contributie eener vakorganisatie aangewend wordt tot vor ming van z.g. weerstandskassen, dan is het geoorloofd, de geheele contributie af te trek ken. Ook belastingen die op het bedrijf druk ken mogen worden worden afgetrokken als de personeele belasting voor kantoren, win kels enz. Vergunninghouders mogen het bedrag van het jaarlijks te betalen vergunningsrecht van hun inkomen aftrekken. Belastingen die het bedrijf drukken mogen dus worden afgetrokken. Aftrek van de Rijks- en Gemeente-inkomstenbelasting, forensenbelasting, hondenbelasting enz. Is derhalve niet toegestaan. Onderhoudskosten van een huis (timmeren, schilderen, stuca- door etc.) zoo ook de grondbelasting mogen van de opbrengst van het onroerend goed worden afgetrokken. Het ls daarbij niet noo dig, dat men het huls zelf bewoont. Dit is vrijwel bekend, doch niet algemeen bekend ls, dat ook de in het afgeloopen jaar ge maakte kosten wegens onderhoud van den tuin van de woning, waarin men zelf woont, van het inkomen mogen worden afgetrokken. Toch is dit inderdaad het geval. Hulseige naren met groote siertuinen kunnen hier dus hun voordeel mee doen. Afschrijving op hui zen is voor particulieren niet toegestaan, wel voor hen. die van 'de exploitatie van huizen hun gewoon beroep maken en voor zoover ze in de uitoefening van het beroep (of be drijf) worden gebruikt. Ten opzichte van het onderhoud van roe rende goederen kunnen wij meedeelen, dat de kosten van verzekering en onderhoud van roerende goederen als paarden, koeien, werk tuigen enz. ongetwijfeld onder de ruime om schrijving van de bedrijfskosten begrepen zijn. Zoo mogen de afschrijvingen op gebouwen, werktuigen, paarden, koeien enz. van de on zuivere opbrengst van een landbouwbedrijf worden afgetrokken. Persoonlijke aftrek. Algemeen bekend is, dat verplichte bijdra gen van pensioenen en fondsen mogen af getrokken. Daaronder zijn echter niet te ver staan bijdragen, waartoe men zich vrijwillig heeft verbonden, doch alleen bijdragen waar toe men in verband met een bron van inkom sten dus om een dienstbetrekking te be komen en te behouden verplicht ls. Premiën voor levensverzekering mogen worden afgetrokken, echter tot geen iiooger bedrag dan 5% van het inkomen en niet meer dan 100.—. Ook de contributie voor een begrafenis fonds mag op dergelijke wijze en tot hetzelfde maximum als bij levensverzekering worden afgetrokken. Geen aftrek is toegestaan voor contributie aan een ziekenfonds, rekeningen van dokter, apotheek, ziekenverpleging enz. Voor ondersteuning aan behoeftige ouders en grootouders kinderen en kleinkinderen mag worden afgetrokken, dus alleen in de rechte linie. Ondersteuning aan broer of zuster (zijlinie) komt niet voor aftrek in aanmerking. Ten slotte vermelden we nog, dat renten van schulden afgetrokken mogen worden, als hypotheekschulden, schulden aan banken, aan particulieren enz. Wij willen er echter nog op wijzen, dat niet de rente, die in het vorig jaar betaald is, moet worden afgetrok ken, doch de rente die volgens den toestand op 1 Mei 1930 in het belastingjaar 1 Mei 1930 —30 April 1931 verschuldigd zal zijn. :liiniilElll!!l!l!IBW!lllllilia ttoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a f flnMM FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACLA door G. PAN8TINGL. 3) Gerry was op de tafel in hot midden van het vertrek toegetreden en greep snel naar een boek. Een lichte glimlach verhelderde van de Veers gelaat. Het was zijn meester werk: „De koolstof verbindingen en hun stel ling in den opbouw der wereld". Maar niet in de Engelsche, doch in de Duitsche. de Leipzlgcr uitgave. Nu had de Jongen toch naar iets gegrepen, waar hij stellig geen ver. stand van had. Gcrry sloeg het titelblad om en zag met oogen vol bewondering naar den professor. „Het Nobelprijswerk", zei hij met diepen eerbied in zijn stem. „Wat! Ken JU dat boek?" „En of! En nog wel in dezelfde uitgave Het heeft mij heel wat hoofdbrekens gekost, toen ik het twee -jaar geleden begon te bs- studeeren. doch langzaam maai" zeker ben ik er toch achtergekomen". Een oogenblik lang was de professor met stomheid geslagen. Deze zestienjarige pad vinder was twee jaar geleden begonnen zijn koolstof verbindingen te bestudeeren! Een Amerlkaansche jongen de Duitsche uit gave! „Studeer je scheikunde? ,Ja, ik heb bepaalde scheikundige studies •remaakt. maar nu zijn ze afgeloopen. We.ls» waar is het mogelijk, dat lk binnenkort op_- Amersfoort. A. OVER JUBILEUM P. VAN DER KLUGT. Heden herdenkt de heer P. v. d. Klugt, onderladingmeester bij de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, den dag dat hij 25 Jaar geleden daar in dienst kwam. Namens de directie ontving hij het gebruikelijke ge schenk in enveloppe en een oorkonde. Zijn vrienden schonken hem een stoffelijk blijk van belangstelling. De jubilaris bracht het verdere gedeelte van den dag ln den huise- lijken kring door. waar hij nog vele blijken van belangstelling ontving. EEN OPENBARE LES. Ter gelegenheid van de tentoonstelling der „Vereeniglng tot bevordering der Belangen van Slechthoorenden" gaf Donderdagmiddag in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw de heer H. M. van der Zanden een openbare les aan leerlingen der „School voor Slecht hoorenden" te Amsterdam. Daar zaten ze op het podium de 16 Amster dammertjes van verschillenden leeftijd, velen slechthoorend. anderen zeer doof, één arme jongen zelfs stókdoof (hij had zijn 'oofheid uit meningitis overgehouden, zooals dit ook het geval kan zijn uit roodvonk), maar allen on geschikt om het gewone lager onderwijs te volgen. Dank zij de buitengewone tact van den heer Van der Zanden en de prettige manier, waarop hij met de kinderen omgaat was het een genot, deze demonstratie bij te wonen, demonstratie niet alleen van de resultaten van het onderwijs aan slechthoorende kin deren, maar ook van socialen zin, van prac- tisc'ne naastenliefde, van bovenmenschelijk geduld en bewonderenswaardige toewijding. En we verlieten de zaal, vol eerbied voor de menschen, die dit werk hebben aangepakt en er zich nog dagelijks aan geven met een frisschen moed en een opgewektheid welke menigeen, die heel wat gemakkelijker arbeid te verrichten heeft, ten voorbeeld kunnen strekken. De heer Van der Zanden demonstreerde op verschillende wijzen wat de belangrijkste „vakken" zijn bij het onderwijs aan slecht hoorenden: phonetiek (in den allereenvou- digsten vorm natuurlijk) het afzien van den mond en articulatie. Phonetiek! Ze zijn wat trotsch dat zij daaraan „doen", in tegenstelling met alle andere scholen. Maar het is dan ook een leuke phonetiek, waarin Sweet's klinkerstelsel met de geleerde namen door den heer Van der Zanden is omgetooverd tot een écht hóóg Amsterdamsch huls met tal van bewoners, van wie bij voorbeeld één (de „oe") bekend staat als „de weduwvrouw van drie hoog. achter"! En verder hoorden we van „lippen, die knijpen" en van „tanden, die sissen": het was wel phonetiek in eenvoudigen, maar toch in zeer pakkenden vorm. De alleraardigste versjes, die door de kin deren werden voorgedragen, ontlokten dik wijls applaus aan de talrijke aanwezigen. Het was verbazend, hoeveel kleur er was in de intonatie van de kinderen, waarvan er velen hun eigen stem niet kunnen hooren. We kregen verder demonstraties van het aflezen van den mond, van articulatie-oefe ningen enz. Vooral door het afzien van den mond wordt het zoo hoog noodige contact met de omgeving hersteld; het doove kind wordt anders spoedig teruggetrokken en schuw. Verschillende onderwijs-autoriteiten, onder wijzers en ook vele aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen woonden deze boeiende demonstratie bij. Op de laatsten deed de heer Van der Zanden in zijn slotwoord een beroep, zich te wijden aan het buitengewoon onderwijs: „het misdeelde kind", aldus spr. „heeft de besten onder ons noodig!" Het is Inderdaad een prachtig werk, dit onderwijs aan slechthoorenden, een werk dat veel voldoening zal geven aan iem of haar, die er zich aan wijdt. En van dit mooie werk gaf de heer Van der Zanden Donder dagmiddag een mooie en diepen indruk makende demonstratie! MOTORDIENST De navolgende verlofsofficieren van het Landstormkoros Motordienst zullen deelne men aan een bij de Scboolcompagnle van den Motordienst te houden gecomprimeerden cursus. Van 19 t.m. 24 Mei: reserve kapiteins A. J. L. Hoevels, H. B. F. J. de Roo, C. Polis en J. S. Wurfbain. Van 26 t.m. 31 Mei: reserve kapiteins P. J. Erkens, L. F. de Vos. reserve le luitenants Jhr. A. F Meijer en J. A. Vermeulen. ST. RAPHAëL oensdagavond had de afdeeling Haar- van ..St. Raphaël" een vergadering in het gebouw St. Bavo, onder leiding van den heer De Rooy. Uit de mededeelingen van den secretaris den heer Alleman, bleek dat de gevoerde pro paganda succes heeft gehad. Het ledental dat op 1 Januari 330 was, werd opgevoerd tot 379 op 1 Mei. Aan de orde kwam een bespreking over de administratieve splitsing tusschen afdeeling I en II spoor en tram. Besloten werd dat het bestuur, de belde afdeellngsbesturen zou ultnoodigen tot een bespreking; daarna zal het op de volgende vergadering met een bepaald voorstel komen. HAARL. REDDINGSBRIGADE. Zondag a.s. houdt de Haarlemsche Red dingsbrigade een excursie naar Schiphol en vertrekt daarvoor om half 10 per fiets van de Groote Markt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. Heeren-Costumes ll.so 19.BO 26 29.- 36.— 42.— 45.50.— tot 85.— Fijne Stoffen. 1- en 2-rij model. Het staat zoo kwiek een pak met Kreymborg- Coupe! Ziet U wel hoe zuiver en vast de kraag rondom het boord sluit en welk een fijne snit er zit in die prachtige brecde rollende revers 1 En Iet eens op hoe die broek valt: Scherp als een mes, één strakke plooi tot onder op den voet, 11 riet en XI voélt de kwaliteit bij deze Kreymborg-Coupe. XI weet niet waar, dat Kreymborg dit voorjaar bijzondere jubileum-aan biedingen brengt. Het is aan XI om er nu ook van te profiteeren. Ziet daarom Kreymborg's kwaliteit én prijzen. Jongenspakjes 3.®° 9.®° 18 5.so 12.so 21.- 8.7a 15tot 36 Meer dan ÏOO verschilt, dessins. DE JOURNALISTENKRING KOMT TE HAARLEM BIJEEN. BESPREKING VAN DE OPLEIDING VAN DEN JOURNALIST. Zaterdag 24 Mei komt de Nederlandsche Journalistenkring te Haarlem in vergadering bijeen. Deze vergadering is zeer belangrijk, er zal in behandeld worden het reeds lang urgente vraagstuk van de opleiding der jour nalisten. Het Kringbestuur heeft aan de vergadering een vierledig voorstel gedaan, volgens het welk de NederlandscheJournalistenkring aller eerst uitspreekt, dat het instellen van vak- examens en een vakdiploma met het oog op de bijzondere vereischte eigenschappeir en geestesgaven voor den journalist ongewenscht is, ten tweede uitspreekt, dat voor de jon geren, die ln het vak willen komen het bezit van het diploma HB.S. 5-jarigen cursus, eindexamen gymnasium of daarmee gelijk te steflen diploma als minimum-eisch voor geestelijke algemeene ontwikkeling dient te worden gesteld, met behoud echter van de journalistiek als open vak. Ten derde: Aan de Nederlandsche Uni versiteiten dient de gelegenheid te morden geopend onderwijs te ontvangen in onder werpen, de pers, de publiciteit en de jour nalistiek betreffende. Ten vierde: Nader onderzocht dient te wor den, wat alsnog gedaan kan worden ten gun ste van de ontwikkeling en de vorming van reeds in functie zijnde journalisten. Het is de bedoeling dat, wanneer de alge meene vergadering zich met deze conclusies in het bijzonder met de derde daarvan heeft vereenigd, het Kringbestuur zich met één of meer universiteiten in verbinding zal stel len, teneinde te onderzoeken, op welke wi en in welken vorm aan het gevallen besluit uitvoering kan worden gegeven. ZWEMINRICHTING TE SASSENHEEVÏ. As. Zaterdagmiddag zal te Sassenheim op feestelijke wijze de nieuwe zweminrichting worden geopend. Optochten met muziek van het Raadhuis naar de zweminrichting, welke op de vroegere Buitenplaats te Leede is aangelegd, staan op het programma, terwijl voor het daarop vol gend Zwemfeest door den burgemeester van Sassenheim, den heer Geeveneur, de Haar lemsche Reddingsbrigade is uitgenoodigd om te komen demonstreeren, terwijl ook de Zwemvereeniging de Waterratten wordt uit genoodigd haar medewerking te willen ver- leenen. AFSCHEID ALEXANDER MOÏSSI. Op Zaterdag 17 Mei as. zal Alexander MoIssl in den Stadsschouwburg afscheid nemen van het Haarlemsche •publiek. Alsdan wordt ten tooneele gevoerd: „Der lebende Leichnam", drama van Leo Tolstoi, waarin Moïssi de rol van Fred ja (Feodor Protassow) vervult. Voor deze voorstelling is extra geëngageerd Frl. Lydia Li, een Kaukasische too.velsneelster, door Max Reinhardt ontdekt en die met Moïssi op zijn tournees door Engeland en Amerika deze rol bijna tweehonderd maal heeft gespeeld. Deze bijzondere actrice zal ook de Russische liederen in dit stuk ten gehoore brengen. De overige rollen rijn in handen van het Munster Stadttheater onder leiding van Generalintendant Alfred Bemau. nieuw eenige onderdeelen zal gaan stu- deeren". „Versta je Duitsch?" „Aber natürlich, Herr Professor!", klonk riet in onberispelijk uitgesproken Duitsch. „Mijn grootmama, de moeder van mijn vader, is immers een Duitsche, zij stamt uit de omgeving van Maagdenburg. Ik spreek altijd Duitsch met haar. Mijn moeder ls een Parijsche. Met haar spreek ik natuurlijk altijd Fransch". Het duizelde Van de Veer. „Dus Engelsch, Duitsch en Fransch spreek Je even goed? In de scheikunde ben je reeds zoover, dat je speciale studies maakt? Zeg eens, Gerry, heb je nog meer verras singen voor mij, dan voor den dag er mee! ik ben op alles voorbereid. Maar één ding sou ik je toch dringend willen verzoeken Solliciteer niet naar mijn leerstoel voor scheikunde! Die zou ik namelijk nog we', een tijdje voor mijzelf willen houden. Wat kan Je nog meer? Als Je nu nog beweert, dat Je ook nog Russisch kent en arts bent. leg ik dadelijk de wapens neer!" „Om eerlijk te zijn", glimlachte Gerry. „weet ik van de geneeskunde slechts zooveel aLs noodig is voor de eerste hulp bij onge lukken. Daarentegen gaat mijn kennis In de anatomie wel wat verder. Wat echter het Russisch betreft, moet ik u teleurstellen, professor, want die taal spreek ik vloeiend!" Van de Veer keek den jongen ontdaan aan. En toch wist hij. dat hij niet jokte. Zijn oogen waren eerlijk en openhartig en zijn woorden te eenvoudig. De jongen ver telde feiten. Maar Russisch, eon van de moeilijkste talen der wereld! Onbegrijpelijk! Gerry scheen zijn gedachten te raden. „Moeder heeft een Russische kamenier. Zij is reeds zoolang bij ons, als ik me herinneren kan. Als klein kind leert men aeifs deze taal zonder veel moeite!" Van de Veer keek Gerry onderzoekend aan. Welke plannen hadden de ouders met dit kind? Want zoo'n combinatie van licha melijke en geestelijke geoefendheid kon geen toeval zijn. De jongen was voor den geleerde een raadsel. Maar Juist geleed ren laten raad sels niet gaarne onopgelost. Van de Veer nam zich voor dit raadsel zoo gauw mogelijk op te lossen. Midden in deze gedachtenxeeks klonken Gerry's woorden: „De oplossing is eigenlijk vrij eenvoudig! U zult haar gauw genoeg hooren, professor! Ik zou ze u gaarne nu geven, maar ik word zoo Juist gehaald en moet dadelijk naar huis". Kon Gerry gedachten lezen om onuitge sproken vragen te beantwoorden? Maar, na tuurlijk, de gedachten gang lag Immers voor de hand. Van de «Veer echter stelde zich te vreden met de vraag: „Hoe weet je dat je gehaald wordt?" ..Ik heb Roy door de haag heen hooren breken. Hij zoekt mij en zal wel dadelijk hier zijn".. Professor van de Veer had niets gehoord Geary floot zachtjes tusschen zijn tanden Hoe zacht de toon ook was, zij was hoog en droeg ver. Het volgende oogenblik vloog een witte bal door het open venster en in twee sprongen stond Roy voor zijn baas Aan zijn halsband was een rolletje papier be vestigd. Gerry greep er naar en wierp er een snellen blik op ..Het Ls Juist zooals lk gezegd heb, profes sor! Ik moet naar huls Van de Veer bemerkte zijn haast en kon hem nog net even de hand reiken. „Kom terug, zoodra je er lust in hebt. .Gerry!" „Dank u, heel graag, professor! Ik kom gauw terug! Tot ziens!" En jongen en hond liepen naast elkaar de kamer uit. Het stukje papier was op het tapijt blijven liggen. Onbewust raapte van de Veer het op. Hij deed het. omdat hij gewend was ieder stuk papier te bewaren. Daar stond hij nu en keek naar het i pier en dacht na over die eigenaardige ont moeting. Daarna legde hij het strookje op zijn schrijftafel. Dan kwam het bij hem op, dat hij het even goed in de papiermand kon gooien. Hij nam het nog eens op en zijn blik viel op de twee teekens die er op stonden. Wat waren dat voor teekens? Dat waren toch geen woorden, zelfs geen letters! Dat waren teekens! Teekens, die nauwelijks iets anders konden zijn dan Ohineesch! Tenzij het een soort van geheimschrift was, dat zich met voorbedachten rade van zulke teekens bediende. Van de Veer vouwde het papier tje op en legde het in zijn portefeuille. Toen liep hij naar buiten en ging op het terras zitten. Hij wilde nog een beetje over het geval nadenken. Plotseling draaide hij zijn hoofd om in de richting, waar het kasteel van Lord Ashton lag. Een dof gedreun werd hoor baar en zwol aan tot een zwaar gonzend geluid. Dan stormde het aan. Dicht boven de kronen van de boomen joeg een kort- gevleugelde ééndekker, waarvan de romp en de vleugels vurig rood flikkerden. Snel als de gedachte vloog hij slechts enkele meters boven het terras en het huis Was het zinsbedrog, of wuifde daar werkelijk een hand over den rand van de cockpit? Het roode vliegtuig was voorbij, voordat Van de Veer het goed had kunnen zien. Toen hij den volgenden dag voor zijn college op de universiteit kwam, begaf hii zich eerst naar het taalkundig seminarie. Hij wendde zich tot den sinoloog en toonde hem het papiertje. „Waarde collega, zou jij mij kunnen zeg gen, of dit Chineesch is of eenvoudig een soort geheimschrift?" Deze nam het strookje aan, wierp er een blik op en zeide: „Dat is heel normaal Chl« neesch, zooals het in Sjanghai gesproken wordt. Die twee teekens beteekenen: „on middellijk thuiskomen!" „Ik dank je. collega!" Nadenkend ging van de Veer weg. Gerry verstond dus ook Chineesch. Waarom had hij dit niet verteld? En nog scherper dan tevoren rees de vraag bij hem op, welk einddoel hadden de ouders, die hun kind zulk een opvoeding gaven? HOOFDSTUK H. jongen wordt nog verbluf fender. Professor van de Veer zat op het terras van zijn huis. De lucht was mild en geurde naar aarde. Geen geluid verstoorde de stilte. Over het landschap lag de rust van den Engelschen Zondagmorgen. Tegenover hem, lui achterover geleund in een makkelijken stoel zat Jim zijn neef en trok nadenkend aan zijn korte pijp. Feitelijk was Jim heelemaal niet zijn neef. Hij was zijn zwager, de jongere broer van zijn overleden vrouw, een Engelsche, die hem tien jaren volmaakt huwelijksgeluk geschonken had en toen gestorven was. Op haar sterfbed had zij hem nog toegefluisterd: „Waak over Jim, liefste?" (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6