BUITENLAND Bij de viering van den Volkenbondsdag. DE t,GROOTE ONBEWEGELIJKHEID" IN BRITSCH-INDIË. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 MEI 1930 TWEEDE BLAD Veroorzaakt door lijdelijkheid aan twee kanten en door gebrek aan leiders. Het spelletje bij Dharazana. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals uit het hier onderstaande bericht blijkt heeft de Engelsche weermacht in Britsch-Indië voor dit keer eens het spelle tje van lijdelijk verzet overgenomen. De po litie trok een kring rondom de vrijwilligers die optrokken naar het zout-depöt van Dha razana en wie uit den kring ging kwam er niet meer in. Het moet een zeer potsierlijk gezicht geweest zijn, deze wachtende schare, waarvan de leden elkaar geruimen tijd ge moedelijk hebben zitten te bekijken. Doch het kon blijkbaar niet altijd blijven voortduren er moest toch eens een einde aan komen en daarom werd, nadat de politie ge durende vele uren lijdelijk had toegezien, besloten, dat de vrijwilligers, die een aanval wilden ondernemen op het zoutdepöt van Dharazana, het door hen bezette terrein moesten verlaten, daar dit in de verboden zóne was gelegen. De vrijwilligers werden te ruggeleid naar hun in de nabijheid gelegen kamp. Mvr. Najdoe werd per auto naar het kamp gebracht. Men krijgt thans werkelijk den indruk dat de actie aan het doodloopen is op de „groote onbewegelijkheid" die zoowel door het lijde lijk verzet, als door de houding van de politie en door het gebrek aan leiders, is ontstaan. Een belangrijk bericht is het volgende: BOMBAY, 16 Mei (Reuter) In liberale kringen verklaart men, dat er binnenkort een stap van de regeerïng wordt verwacht om onderhandelingen te openen met Gandhi. Voorts is bekend geworden, dat het con grescomité een reeks besluiten heeft geno men ten gunste van een verscherping der campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid, omvattend een boycot van buitenland- sche weefsels, van Britsche bank- en scheep vaartinstellingen en dergelijke en een uit breiding van de actie tegen de zoutbelasting. Tenslotte vernamen wij, dat de Mohamme danen te Calcutta bij monde van één hunner leden, die een opzienbarende rede uitsprak verklaard hebben dat zij in geen enkel opzicht met Gandhi mee kunnen gaan. Dit bericht is eveneens van groot belang. De Mohammedanen, wier aantal men nog altijd van beteekenis is, hebben door dit be sluit te kennen gegeven, dat zij er van over tuigd zijn, dat als het congres er in slaagt zich van het bestuur des lands meester te maken er geen hoop zal zijn voor de Moham- medaansche minderheid in Indië. L. A. Zonderlinge toestanden Engelsch-Indië. De positie van mevr. Najdoe en haar aan hangers, die een aanval willen doen op het zoutdepot van Dharazana en die worden tegengehouden door de politie, is nog altijd onveranderd, aldus de Tel. De politie heeft een cordon rond het troep je getrokken, dat door niemand gepasseerd mag worden, doch toont zich verder zeer ge moedelijk. Nadat de partijen 28 uur tegen over elkaar hadden gestaan, begonnen de vrijwilligers hongerig te worden en de poiitie stond toe, dat zij in het bezit van levens middelen werden gesteld. Ook mogen de vrij willigers, die er genoeg van krijgen terug- keeren, maar zijn zij eenmaal buiten het cor don, dan worden zij niet meer toegelaten. Blijkbaar door een verkeerd begrepen in structie werdmevr. Najdoe door de politie een oogenblik aangehouden, doch direct daarna weer losgelaten. Honderd vrijwilligers, aanhangers van Gandhi, die op weg waren naar Sjeroda voor een aanval op het zoutdepot aldaar zijn ge arresteerd, toen zij zich aan boord van een schip wilden begeven, om naar Ratnagiri te vertrekken. De schoonzuster van de dichteres Najdoe, mevr. Sjattopadhaja, die eveneens als leid ster der vrijwilligers optreed, is gearresteerd, en tot negen maanden en twee weken ge vangenisstraf veroordeeld. Zij is de tweede vrouw, die in verband met de campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid is gearres teerd. De eerste was de echtgenoote van een vooraanstaand leider van de zelfbestuurs beweging te Madras, die Woensdag werd gearresteerd en tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Zwendel uit „dienstplichtig heid". De Tsjecho-Slowaaksche minister van de fensie bracht in de legercommissie van het huis van afgevaardigden japport uit nopens het gebeurde bij de keuring van dienstplich tigen door den officier van gezondheid dr. Dvorak. De minister deelde mede, dat hij na het rijzen der verdenking in begin April op eigen initiatief een herkeuring had gelast. Hierbij was de opvallende omstandigheid ge- canstateerd, dat te Praag wonende dienst plichtigen met toestemming der autoriteiten voor een keuringscommissie buiten Praag waren verschenen, waarin dr. Dvorak zitting had. De dienstplichtigen werden wegens „longcatarrh" ongeschikt voor den dienst verklaard. Dit optreden was in strijd met de voorschriften, daar in dit geval de personen, bij wie ^nèn tuberculose vei-moedde voor het met zekerheid constateeren der ziekte naar 't militaire hospitaal hadden moeten worden overgebracht. Daar ook de stand, volgens welken dr. Dvorak leefde, niet in overeen stemming scheen te zijn met zijn normale in komen, was in vier gevallen een gerechte lijk onderzoek tegen hem ingesteld. Tevens was tegen den majoor van de reserve Petak de verdenking gerezen, dat hij Dvorak tot het plegen der strafbare handelingen had overgehaald. Ten slotte zeide de minister van oordeel te zijn, dat men hier met een op zichzelf staand geval te doen had. LETTEREN EN KUNST RODIN IN AMSTERDAM Vijf groote zalen en een aantal kabinetjes van het Gemeentelijk Museum zijn thans gevuld met beelden en bronzen afgietsels van de werken van Auguste Rodin, een van de groote Fransche beeldlhouwers uit de tweede helft der negentiende eeuw. Het Musée Rodin te Parijs, waarvan de criticus Georges Grappe directeur is en dat eigendom is van den Franschen Staat, heeft het materiaal voor deze tentoonstelling, evenals voor die welke kort geleden te Brussel gehouden werd, geleverd. Beoefent daarmede een goedverzorgde, met te werkstelling van alle mogelijke officieele personen begunstigde kunstexport. Want men zal wel begrepen hebben dat de Fransche Staat zich niet van zijn origineele Rodins gaat ontdoen maad dat men zich hier, waar alles te koop is, de firma Frans Buffa en Zonen te Amsterdam is de zakelijk gemach= tigde der Fransche regeering van Rodin's beroemde oeuvre een afgietsel in brons, of ander metaal, zelfs zilver, kan verwerven. Zooals een dertig-tal jairen geleden de bron- zenn van den beroemden dier-plastieker Barye in den handel gebracht werden en in de geheele wereld gewaardeerd werden, zoo zal "het dus thans yiogelijk zijn een brons van Rodin in bezit te krijgen voor particuliere of openbare verzameling. De beeldhouwkunst heeft dat- met de graphische kunst- gemeen dat- ze zich zonder artistieke schade laat- ven menigvuldigen en niet, zooals een schilderij een ding van éénmaal, een unicum is. Nu is daar niets tegen natuurlijk; te minder waar door Rodin bij testamentaire beschik king het aantal der te maken afgietsels schijnt te zijn vastgesteld Zoo zal bijvoorbeeld een gemeente in staat zijn voor haar open baar park een afgietsel van den beroemden ,.Loopende man", of het „koperen tijdvak" te verwerven. Wat misschien wel protest van de inheemsche beeldhouwers en niet- geheel en al van grond ontbloot zou uitlokken, maar waardoor, artistiek gesproken, zulk een openbare plaats zeker op fijnzinnige wijze vermooid zou worden. Ik weet heusch niet of daar in eenige Hollandsche gemeente ooit sprake van zal zijn, weet ook niets af van de prijzen die voor de verschillende afgietsels verlangd worden, doch ben in het vooraf gaande op het meer zakelijke deel van deze tentoonstelling ingegaan, omdat mij geble ken is, dat er lezers zijn die meenen, dat Rodin's werk. slechts in één exemplaar be slaande. door den Franschen Staat op reis gestuurd werd, zooals de staten tegenwoordig hun oude schilderijen aan elkaar ui Meenen, ter verhooging van de belangrijkheid hunner exposities en ter versterking der vrïendschaps handen. Dit lijkt me eenagszlns anders van bedoe ling en wezen en meer direct op export-afzet gericht. Waar ik wel vreemd van opzag, was de mogelijkheid bij deze gelegenheden ook origineele aquarellen van Rodin uit het bezit van het Musée Rodin te verwerven. Dat zijn toch uiteraard unica. Maar op mijn informatie zei men mij dat de collecties aquarellen zoo overstelpend waren dat men er zonder schade wat van missen kon. „H y en a dix mille". Tien duizend! Geen kleinigheid. Na deze algemeene beschouwing van din gen die wel met deze exploitatie doch niet met Rodin's kunst in verband staan, keeren we tot de laatste terug. Onnoodig te zeggen dat wij iedereen aanraden de gelegenheid te benutten om dit prachtige werk nu eens anders dan van de plaatjes in de boeken te bewonderen. Twee van de mooiste beelden noemde ik reeds hierboven. Maar zoo vele uit prentjes bekende werken kan men hier nu als beeld terugvinden. Het moge voor enkelen waar zijn dat de zwoelheid waarmee Rodin soms zijn menschfiguren wringt en draait, kruipend uit en verdwijnend in een mysterieuse chaos, niet meer dien indruk maakt als in den tijd van het ontstaan ervan zooals tyoch ook een deel van de Wague- riaansche muziek niet meer die bijna reli gieuze vereering te weeg brengt als een veer tig jaar geleden dat- alles neemt niet weg, dat hij, evenals Wagner, in het kader van zijn tijd gezien, reuzen zijn, in wier arbeid zich de ziel van een periode heeft gemani festeerd. Zijn beeld van De Balzac, zijn Victor Hugo, zijn „Gedachte" zijn daar als zoovele machtige creaties van een waarachtig genie, wie hier de raak getroffen expressies be studeert van door Rodin gewrochte koppen van Clemenceau van Berthelot en zoovele anderen, ontdekt gemakkelijk de zeldzame vereeniging waarin de vakman, de psycholoog en het genie elkaar ontmoeten. Men verzukme dit genot niet. J. H- DE BOIS TENTOONSTELLING GUSSENHOVEN. De tentoonstelling van schilderijen van George Gussenhoven (naar bollenvelden) en van etsen en houtsneden, welke gehouden wordt in de bovenzalen van Brinkmann, Gr Markt, tot en met 19 Mei zal den laatsten Zondag geopend zijn van 10 tot 5 uur en ook des avonds van 8 tot 10 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR1S STRAAT 16 TEL. 10756 APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175 HET VLOOTVERDRAG. LONDEN, 16 Mei (Reuter). Meer dan tachtig conservatieven hebben een mo-ie ingediend, waarin zij deel HI van het vloot verdrag (handelend over het driemogend- hedenverdrag) werd afgekeurd als zijnde tegen de belangen van het Britsche Rijk. De ondenteökenaars beweren dat. dit gedeelte van het verdrag de aanleiding tot voort durende wrijving en conflicten inhoudt en een beperkenden invloed heeft op de vervanging der schepen. OnZE GROENTJES DIM5DAG=| DONDERDAG ZATERDAG ZATERDAG 17 Mei Stadsschouwburg. Afscheidsavond Alexan der Moissi. „Der lebende Leichnam". 8.15 u. Gebouw Bloemhof. „Vriendschap zij ons doel." Uitvoering met bal. Palace. „De Straat der Verlorenen." Too- neel: Ranjos Francis Trio. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. „De Vrouw, die den moord beging" en „De onderwereld van Chicago". Tooneel: The Brightons. 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater. „Der unsterbliche Lump". Tooneel: Margaret Howe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. „18 Karaats of de Ca baretdanseres". Tooneel: Gezelschap Chan son in „De Blinde", 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 18 MEI Stadsschouwburg. Operettekoor „Excelsior" met „Polenbloed". 8 uur. Schouwburg Jansweg. „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 19 MEI Sint Elizabeth's Gasthuis. Haarlemsche Ver eeniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken; ledenvergadering. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. 18 Mei De Servische Minister van Buitenlandschc Zaken, Excellentie Marinkovitsj, verdient be paald den welgemeenden dank van allen, die zich in ons land opmaken, om naar goed ge bruik, den Volkenbondsdag (18 Mei) te vieren. Immers, aan den vooravond van dien dag heeft hij in zijn hoedanigheid van President van den Volkenbondsraad, nadat ce jongste Raadszitting ten einde was gebracht, een ver klaring aan de pers afgelegd, die werkelijk op geen beier oogenblik openbaar kon worden. De heer Marinkovitsj gaf namelijk onder meer als zijn overtuiging te kennen, dat. de raad thans voldoende gezag heeft om lederen oorlog tusschen twee Volkenbor.dsleden te vermijden, waarbij de Raad ook zeker den steun zal ondervinden van de volkeren, die z i. alle zonder uitzondering den vrede wen- schen. V.'anneer nu ter gelegenheid van den Vol kenbondsdag hier te lande, deze of gene scepticus schouderophalend dengenen, welke ijveren voor het verbreiden van kennis om trent doel en beteekenis van het werk van Genève, zou toevoegen: „Och man. wat praat ge toch over den Bond als nuttig instrunvj.v ter handhaving van den vrede, dat heele ding is immers geen cent waard, want als er heusch ernsrige moeilijkheden zijn, dan doet elk land precies wat hetzelf wil", dan is het toch zeker wel eens aardig zulk een wijs- neuzigen criticus op de hier aangehaalde uit lating van den huidigen Raads-president te wijzen. Afdoende zal zulks naar alle waarschijn lijkheid niet zijn. Immers, met een vast houdenheid, ik zou haast zeggen een betere zaak waardig, plegen dergelijke vredes defaitisten want iets anders zijn ze niet te zoeken naar argumenten cm de stelling waar te maken, dat het dwaasheid is ook maar eenig vertrouwen te koesteren in de mogelijkheid, dat de Volkenbond voor de goede internationale betrekkingen van nut zou kunnen wezen. Uit den aard der zaak vallen er verschijn selen aan te wijzen, die grond geven voor de bewering, dat er heden ten dage nog heel wat ontbreekt, aan de geestesgesteldheid van ver schillende volkeren, die noodig is. wil de Bond inderdaad ten volle aan zijn doel kun nen beantwoorden. Nog is in belangrijke mate bij tal van landen een streven aanwezig om kortzichtige eigenbaat boven internatio nale samenwerking te stellen. Ik denk hier o.m. aan wat er zich zoo al voordeed ter Ge- neefsche conferentie, die tot taak had een tarievenwapenstilstand in het leven te roepen, aan de factoren, die tot een mislukking van de Haagsche Codificatie-conferentie leidden en last not least aan het onmiskenbare feit, dat het tot dusverre met de internationale ontwapening nog maar heel povertjes gesteld is. Koestorden alle staatslieden een even groot vertrouwen in hetgeen Genève kon bereiken als de heer Marinkovitsj aan den dag legde, dan zou men met name op het gebied der ontwapening heel wat meer vorderingen ge maakt hebben dan thans te bekennen val len. Niettemin is het een feit, dat in slechts tien jaar tijds reeds een vooruitgang van niet hoog genoeg te schatten beteekenis ge constateerd kan worden. En wanneer or dan nog op zoo menig belangrijk punt verbetering hoog noodig is, dan mag men niet uit te leurstelling over het feit, dat niet van gisteren op heden alles bereikt- is, nu maar meteen concludeeren, dat dus die heele Volkenbond geen cent waard is! Integendeel, het feit. dat er nog veel ge daan moet worden opdat Genève tot een voort durend sterkere instelling in het belang van de internationale samenwerking zal uitgroeien dient alom den burgers, die zich bewust zijn van hun plicht als leden zoowel ©ener inter nationale als eener nationale gemeenschap, een spoorslag te geven om naai- hun krach ten. ieder in eigen kring, te strijden voor de verdere ontplooiing van de beginselen en gedachten, die aan den Volkenbond ten grond slag liggen. Vandaar, dat het m.i. van onmiskenbaar nut is. dat daarvoor in alle kringen der samenleving een gezonde propaganda wordt gevoerd. Want heusch, de vrede valt ons niet zoo maar in den schoot. Men moet er voor werken, en zelfs hard voor werken, want het gaat er tenslotte om ons zelf en anderen in den geest van Genève op te voeden. Nu zal wellicht de een of ander de op< merking maken: „dat is in ons land niet noodig. want wij Hollanders, wij nazaten van Huig de Groot, zijn immers van huls uit al warme vredesvrienden". Het zij me veroorloofd hiertegen aan te voeren, dat ik dusdanigen eigenlof ailtijd iet wat onwelriekend vindt, te meer omdat die heusch niet zoo absoluut door de feiten gestaafd wordt. Daargelaten, dat in zeer vele gevallen zij. die den mond vol hebben van Huig de Groot, naar 'alle waarschijnlijkheid nooit iets van en vermoedelijk ook bitter weinig over Grotius hebben gelezen «behalve dan zijn ontvluchting in de boekenkist van Loevesteijn!), plegen die zichzelf zoo pacifis» tisch vindende lieden onmiddellijk door de mand te vallen, als 't om kwesties gaat waarbij nu eens het belang van Nederland betrokken Is! Ronduit gezegd, het gros van de Neder- landsche bevolking is ten opzichte van goed internationaal denken geen haar beter dan de meeste andere volken. En het overbodig verklaren van Volkenbonds- en vredespropa» ganda ten onzent spruit juist voort uit een, al dan niet onbewust-, vredes-defaitisme. Slechts de ware vrienden van de Volken- bonds.-idealen zijn er ten volle van doordron gen, dat men voorshands niet genoeg kan doen, opdat, ook ten onzent, de burgers ver trouwd geraken met die idealen, met de be ginselen, die wij, evenzeer als de burgers elders, hoog moeten houden opdat de Bond meer en meer aan zijn zware, doch dan ook heel der menschheid tot heil strekkende taak, zal kunnen beantwoorden. Moge de viering van den Volkenbondsdag er in belangrijke mate toe bijdragen, dat ook in Nederland bij jong en oud meer nog dan tot heden het geval was, de Volikenboncl en hetgeen hij beoogt, in hun denken en handelen de plaats zal gaan Innemen, waarop hij terecht aanspraak kan ma-ken. Dr. E. v. RAALTE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ctn. per regel. METHYL-ALCOHOL GEDRONKEN NEW-YORK, 16 Mei (N.TA.) Binnen de twaalf uur zijn vijf personen na het gebruik £an methyl-alcohol gestorven. In elke huishouding is dit nieuwe snelwerkende reinigingsmiddel met enthousiasme ontvanger».' Onontbeerlijk voor het afwasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Het is merkwaardig, hoe vet, saus- en etensresten in een ommezien verdwijnen. Alles blinkt weer als nieuw! Ook onmisbaar voor alle voorwerpen van glas, kristal, porcelein, metaal, steen, tegel, marmer, hout, enz. Het werkt bovendien desinfecteerend en is absoluut reukloos, hetgeen een groot voordeel be-, teekent boven "t gebruik van zeep, zeeppoeder, enz.' Een eetlepel^^op 10 liter 1 emmer heet water - een uitgave van nog geen cent - is voldoende. Prijs:15 Cent per pakje Beft product van de Persil-fabrieken» Erni* Importeur, L Ostennann 4 Co't Handel Mij., N.V. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5