BINNENLAND DE BEGRAFENIS VAN Mr. P. J. TROELSTRA. Imponeerende zwijgende hulde. BIOSCOOP UIT DE OMSTREKEN [GBJ HEERENBAAI HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 MEI 1930 DERDE BLAD Het défilé der duizendtallen. Diepgevoelde woorden in de herdenkingsbijeenkomst. (Indrukken van een onzer redacteuren). Bij het sterfhuis. Het loop tegen eenen. De groepen, die den geheelen morgen door de stad verspreid waren hebben zich. nu ge concentreerd. Het Belgische Plein, de Antwerpsche straat staan vol menschen, heel dit gedeelte van Scheveningen is gevuld met één immense volksmassa. De straat, waar het huis staat, waarin de groote doode sluimert, een zonni ge vriendelijke straat in het villadorp, met veel groen en boomen, is nu geheel ont ruimd. Tegen eenen rijdt de lijkwagen voor. Het is een ontroerend oogenblik, den zwarten wa gen nu te zien komen voor Pieter Jell es" laat- sten gang. De hoeden gaan af. het wordt heel stil op het Belgische Plein. Voor het sterfhuis hebben zich de kopstukken uit de partij, de vakbeweging en de afgevaardigden der Internationale verzameld. Er zijn er, die den zakdoek voor de oogen moeten brengen als de kist wordt uitgedra gen, de blanke eenvoudige kist, waarin de ge liefde leider rust. Als de kist in den wagen rust wordt er de rood- en witte partij vlag over gespreid met de woorden: „Proletariërs aller landen vereenigt u". Troelstra heeft geen bloemen gewild. Er is slechts een groene krans van de S.D.A.P. met roode linten, waarop de sobere woorden staan „Van de partij, die hem zoo lief was". Deze krans wordt achter op de koets gehandgen. Wel treffend hebben zij den geest van Troelstra begrepen, die een luttel tal veld bloemen, in 't wild geplukt bij 't Troelstra- oord te Beekbergen, hieraan toevoegen. Negen volgxijtuigen komen achter de koets. In de eerste nemen plaats mevrouw Troel stra en de kinderen, in de overigen de hee- ren Albarda, Oudegeest, mevrouw De Vries- Bruins, Kupers, Van der Walle, IJzerman, Bakker Schut, Vliegen, Ankersmit en v.d. Goes, en verschillende familieleden. En daarachter schreed de stoet der dui zendtallen. Kilometers lang was de rij der mannen en vrouwen en zij ging tusschen duizenden den weg naar de begraafplaats, die ongeveer een half uur van het sterfhuis is gelegen aan het kanaal naar Scheveningen tusschen de Scheveningsche Boschjes, een rustige, mooie begraafplaats. Op de begraafplaats. Kwart voor twee komt de koets het hek van de begraafplaats aan de Kanaalzijde binnen. De kist wordt uitgedragen en nu zijn het de leden van de Kamerfracties, die de baar brengen, over de zwarte loopers naar de met rouwdoek en zilver bekleede katafalk. De vlag wordt weer over de kist gelegd. En daar is nu de leider, eenzaam op het ruime bordes, maar toch te midden van de zijnen. Want onder het portiek van de aula neemt mevrouw Troelstra plaats, rechts haar dochter en mevrouw A. E. J. de Vries- Bruins. links de zoon Jelle. Daarachter staan de genoodigden uit de rijtuigen en ter weers zijden stellen zich nog vele voormannen op: Wibaut, Vliegen, Ankersmit, Suze Groe- neweg, de Belgische afgevaardigde Kami el Huysmans, mr. Mendels, Van Zadellioff, Schaper, Van Eek, Hermans, Kuiper. Er is ook belangstelling van niet-socïaal- 'democratische Kamerleden, hoewel er Ka merzitting is. De heeren Marchant, P. J. Oud en mevrouw Van Itallie van Embden van de Vrijzinnig-Democratische fractie, mr. G. A_ Boon van den Vrijheidsbond, Floris Vos van de Middenpartij voor Stad en Land, de Christelijk-historische heer Snoek Hencke- mans, de anti-revolutionair ds. Severijns, de Katholieke Haarlemsche afgevaardigde Ch. L. v. d. Bilt hebben zich bezijden de aula een plaats gekozen. Ook eenige oud-kamerle den zijn gekomen en particuliere relaties. Men zegt, dat er 30.000 gekomen zijn. Wie zal het weten. Het kunnen er ook 40.000 zijn, het is niet te schatten, niet te overzien. Eerst komen de voorgangers en de buiten- landsche afgevaardigden. Vergrijsde karak teristieke figuren zijn er bij. zooals de h^er Gerhard, sprekende en scherp geteekende koppen, gelijk de Belgische afgevaardigde Vandervelde en de Duitsche vertegenwoordi ger van de Socialistische Arbeiders Interna tionale, Wels. De aandacht trekt de Holland- sche sociaal-democratische club uit Ant werpen. De groote blauwe N.V.V.-vlag wordt voor uit gedragen, dan komt de roode vlag van de Internationale Transportarbeidersfedera tie, en daarachter tallooze vaandels en ba nieren. En elk dezer brengt den leider de groet, neigt even naar de zijde van het bor des en gaat dan weer hoog. Het eerste gewest in den stoet is Friesland, zijn gewest. Geluidloos rhvthmisch schrijden zij, het hoofd ontbloot. Een enkele heeft een foto- toetsen bij zich en neemt zoo een laatste her innering mee. een enkele wordt de ont roering te machtig, snikt. Het is een stille, maar massaal-machtige hulde. Na Friesland komt Limburg en na Lim- burc Noord-Brabant, Zeeland, Overijsel, Gelderland, Het zijn de S.D.AP.-federaties en de vakvereenigingen, de zangvereeniglngen en de muziekcorpsen, die achter de vaan dels gaan, en zij komen uit alle plaatsen des lands. Dan: Noord-Holland. Haarlem gaat voor aan. De S-D-A.P., de Haarlemsche Bestuur- dersbond. het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. Dan de Bakkersgezellen, de So ciaal-democratische Vrouwen, de Stuca- doors. de Metaalbewerkers, de Handels- en Kantoorbedienden, de Bouwvakarbeiders, Spoor- en Tramwegpersoneel, een zeer groote groep, de typografen, de personeel in Over heidsdienst, de Schilders en de Sportbond, de Ambtenaren. Op Haarlem volgt Zaandam, dan Alkmaar en Helder en Velsen, Weesp, Zandvcort, Hoofddorp, Bloemendaal, er komt geen einde aan. Steeds weer doemen tegen den achter grond van jong groen de zwart-omfloerste vaandels op, de vlaggen met de rouwwimpels. Soms ontstaat even stagnatie, als de zeer groote vlaggen moeilijk neigen, doch dan loopt alles weer ordelijk, zonder storing. Na Noord-Holland komt Utrecht, dan een kleine tusschen- ruimte: Amsterdam. Alleen de rij uit de hoofdstad heeft een kwartier noodig voor zij voorbij is, en daarna ver schijnt straf rythmisch, heerlijk frlsch de A. J. C. Een weelde van gekleurde vlaggen, die allen tegelijk neigen, een prachtig schouwspel. Na de A. J. C., de Roode Valken, de So ciaal-Democratische Studenten en dan weer Zuid-Holland, Rotterdam, nog talrijker ver tegenwoordigd dan Amsterdam, Den Haag. Nog voor twee uur is het défilé begonnen, het loopt tegen vieren en er is geen einde aan te zien. De Arbeiders Sportbond sluit het défilé. Weer vele vlaggen een schoon moment is het als deze krachtige figuren, die in straffen pas komen aanmarcheeren met gestrekten arm den groet brengen. Het défilé is ten einde. Het was beheerscht en vol rust, en toch valt nu een groote stilte. De dragers vatten de baar weer op. de kist wordt grafwaarts gedragen, in tegen woordigheid slechts van hen, die op het bor des waren. Het graf is gedolven aan de Westzijde van de begraafplaats, bij den in gang Bankastraat. Het is een familiekelder, die de SD.A.P. voor haar leider gekocht heeft. Het is een hoogst sobere, maar aan grijpende plechtigheid, de begrafenis. Op de kist is nog een ruiker neergelegd, met het opschrift: „Wy berntsjes fen fryske greiden roppen oan, Piter Jelles en lést farevol ta fen 't ülde Heitelan, (Wij kinderen van de Friesche weiden roepen aan Piter Jelles een laatst vaarwel toe van t oude geboorteland). De zoon Pieter Jelle spreekt een enkel dankwoord. Het graf ligt op een nog eenzame plok in blond duinzand. In de zaal. De deelnemers aan het défilé hebben zich direct daarna naar het „Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen" aan den Zwarten Weg begeven. De eersten hebben uren moe ten wachten. Het is kwart voor vijf gewor; den eer de herdenkingsbijeenkomst kan beginnen. Het tooneel heeft een rouwbekleeding van paars met zwarte banen. Rechts staat het portret van Troelstra, links de partijvlag, die nu neerhangt in plooien, in rouw. In het midden voor het spreekgestoelte de micro foon voor de V.A.R.A.-uitzending. De organist geeft een preludium van pas sende muziek. Het is stemmig halfdonker in het ge bouw en hoewel de zaal tot den nok ge vuld is, wordt geen geluid gehoord. Figuren zijn niet te onderscheiden, slechts de rose plekken der gezichten en handen. Als de familie is binnengekomen, zingt „De Haagsche Stem" „Aan de Strijders" en dan spreekt het eerst de partij-voorzitter de heer J. Oudegeest. „Er waren er millioenen, mannen, vrou wen en kinderen, wier hart vreugdeloos was en wier ziel dood. Want in hun woning was geen licht en in hun leven ontbrak het licht. Er was geen geluk in hun huis en geen troost voor hun ziel. Er waren millioenen, die leefden zonder kennis en kunst zonder liefde en zonder vertrouwen in een beter le ven hier op aard. Geslagenen door het lot. wanhopigen van de wieg tot het graf. Toen kwam Hij. Priester van de menschheid offerde hij zichzelf op het altaar van de naastenliefde. Hoogepriester van het socialisme blies hij den levenwekkenden adem in het zielloos ge beente van de arbeidersklasse. Dichter en ziener voor wie de toekomst open was, was hij een wegwijzer uit het dal naar de zonnige hoogten, die de woonplaats zullen zijn van onze kinderen. Als zijn woor den klonken tot de duizenden en nogmaals duizenden, dan ontwaakte de ziellooze mensch. De goddelijke vonk van het socia lisme had hun zielen gewekt. Zoo zij er thans hondderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen, in wier hart vreugde is, omdat hun ziel licht is en omdat in hun woning is licht. Troelstra, gij. die hier zijt, want uw ziel is in onze ziel, zie ons hier vergaderd, allen, die een stuk menschenwaarde aan je te dan ken hebben. Wij zien je niet meer. maar wij strijden den strijd verder en dragen je werk voort, opdat de honderdduizenden volgelin gen in dit land millioenen zullen worden. TroeLstra heb dank." Ir. J. W. Albarda heeft Troelstra her dacht als de grootste figuur der Neder- landsche sociaal-democratie. „Ook zonder hem zou de Nederlandsche socialistische beweging ontstaan zijn, maar zonder hem. zonder Troelstra zou zij niet zijn, wat zij nu is. In hem was alles van haar en in haar was alles van hem. Hij koos den zwarten weg van het leed, maar tevens voor hem on voor ons allen den weg van de vreugde. De beste en trouwste zorgen, die ooit aan een mensch zijn ten deel gevallen, zijn hem ge worden, zoo werd dit het schoonste ziekbed, een ziekbed, dat niemand kon na deren zonder ontroerd te worden door den glans van geluk, die het omgaf. Wij wisten het, daar in die stille Leuvensche straat daar klopte r.og voor ons en onze zaak dat edele hart, daar dacht nog dat heldere hoofd. Maandag 12 Mei is dat hart blijven stilstaan, dat hoefd neer gelegd, maar bij ons blijft de herinnering aan dien profeet, dien lieven vriend, de drijf kracht van zijn beweging, van onze be wc- ging." Em. Vandervelde heeft namens de socialistische Arbeiders Internationale In het Fransch gesproken. Hij heeft Troelstra herdacht als een van de strijders van voor den oorlog, die in de Internationale nog slechts schaarsch zijn. De Internationale heeft het geluk gehad in alle landen te be schikken over voorvechters van het proleta riaat. Troelstra was het in Nederland. Maar hij was ook wereldburger. Gedurende dertig jaren was er geen vergadering van de Inter nationale, waar Troelstra niet aanwezig was. De Internationale zal nooit vergeten, wat zij in de ernstigste oogenbükken aan Troelstra had. 'De heer Wels getuigde van de gevoelens van de Duitsche geestverwanten. „Een vorst der arbeiders is gestorven, en als een vorst hebben de Hollandsche arbeiders hem ten grave gedragen", zei deze afgevaardigde, die verder vooral in Troelstra prees het bijeen houden van de banden in de Internationale. De heer F. van der Walle heeft na mens alle moderne arbeiders, namens het N. V. V. Troelstra dank gebracht voor zijn inzicht, om de weerlooze arbeidersklasse strijdbaar te maken tegen het kapitalisme ook door vakorganisatie en daarna door de verbinding van de buiten-parlementaire ac tie met de politieke. Uit dankbaarheid stichtten wij daarom bij zijn afscheid in 1925 het Troelstra-oord, zei deze spreker. Daar leeft zijn geest voort en daar zal hij altijd bij ons zijn. Ten laatste trad de zoon van den overle dene, Jelle Troelstra naar voren. Hij dankte voor de sobere wijze, geheel in den geest zijns vaders, waarop hulde was gebracht en speciaal de duizenden, die niet aanwezig waren, voor de aanhankelijkheid, de dank baarheid en de vereering rijn vader tijdens diens leven bewezen. Te kwart voor zes was de plechtige bijeen komst ten einde. Te Amsterdam en Zaandam. Ook te Amsterdam in het Concertgebouw is een massale herdenkingsbijeenkomst ge houden voor mr. P. J. Troelstra. De heer W. H. Vliegen heeft de herden kingsrede gehouden. Te Zaandam heeft 's avonds burgemees ter K. ter Laan in een herdenkingssamen komst gesproken. „PALACE". Pola Negri in „De straat der Verlorenen". Een luchtig voorjaarsprogramima dit keer, want al is „De straat der Verlorenen" een zeer tragisch geval dat nu eens niet goed afloopt, deze tragiek is toch van het genre trein-lectuur dat u Axerig houdt zonder te deprimeeren, dat u weliswaar met meewarig heid moest vervullen maar u tocih in den grond van uw hart koud laat- Het scenario van deze film laat zich niet zoo gemakkelijk naver tellen. Genoeg zij, dat 'het noodlot twee men schen tot elkaar brengt, een vuurtorenwachter, een eenzame naar lichaam en ziel, en een vrouw uit de havenplaats, een vrouw uit de straat der verlorenen. De derde man is het louche type dat de complicaties schept als voor de vrouw eindelijk (betere dagen zijn aangebroken. Pola Negri, Warwick Ward en Hans Rehmann vormen den driehoek der fataliteit. Warwick Ward is natuurlijk de outcast, de zwakkeling Rehmann geeft 'n beeldmooien, toeren vuur torenwachter en het spel van Pola Negri is u natuurlijk genoegzaam bekend. Op het tooneel het Ranjos Francis Trio, twee danseressen en een danser die het Jioh= te half-acrobatische, half komische genre met succes beoefenen. Bijzondere vermelding ver dient het geluidsfilmpje der Vitaphone, het .Norman Thomas Quintet", niet zoozeer om de cinematographische qualiteiten, dan wel om het neger vijftal dat hierin optreedt. Vooral de drummer van deze „band" is een praoht-exemplaar. Nimmer sagen we een slagwerker zooveel virtuositeit en zooveel geestigheid ten toon spreiden. Het was waar lijk verbluffend en opwindend. Het bljprogramma bevat, behalve het weke- lijksche nieuws van de Orion filmfabriek, een zeer zonderlinge en losbandige klucht, waarin met alle normale orde en regelmaat gespot wordt. STANDAARD -THEATER. Clara Bow in „18 karaats". Het gezelschap Chanson. Deze week in bovengenoemd theater weer een uitgebreid en gevarieerd programma. In de eerste plaats kunnen de bezoekers genieten van het levendige, pittige spel van Clara Bow in „18 karaats". Deze artiste treedt hier op als danseres in een cabaret waar zij door iemar.d wordt opgemerkt die liet heele gezelschap uitnoodigt om hem te komen amuseeren. Gladys (Clara Bow) is een leven dig en deugdzaam meisje dat haar hart al ge schonken heeft aan een arm verzekerings agent. die echter heel wat moet ondervin den vóór hij, met de medewerking van het meisje, een polis kan afsluiten met een rijken cliënt. De gevolgen van dit succesje rijn ver strekkend. Vóór de pauze zien we een komische 2- acter: .Hittegolf en gevolg". Vóór de pauze trad nog het gezelschap Chanson (niet onbekend in dit theater) met twee tooneelstukjes op- Het eerste ..De Blinde" is een-dramatische schets ia 2 bedrijven, die goed gespeeld werd en waarin vooral mver. Busch als de moeder en Johnny Touring als de ongelukkige opvielen. Ook de overige mede spelenden mevr. A. de Vries, Nico de Lange en Jan Kelly voldeden goed. „Is hen artist?" is een tranformatieschets van komsichen inhoud, waarin alleen inevr. Busch en de heer Jac. Weston optraden: de 5 rollen ln dit nummer voorkomende werden door hen alleen vervuld. En dat op zeer geestige wijze. R EMBRANDTjTHEATER- Daar de hoofdfilm „Der unsterbliche Lump" elders in dit blad een uitvoerige be schrijving vindt, willen we hier in dit kort verslagje alleen het bijprogramma bespreken en beginnen met het tooneelnummer, waarin Margaret Howe aan den vleugel eenige in ternationale typen geeft. Deze zeer tempe ramentvolle jonge dame heeft de gave om haar voordrachten geur en kleur te geven, haar energieke bewegingen, haar krachtig pianospelen, haar geheele optreden getuigen van levenslust en levensdurf. Het Polyeoon's Hollandsch Nieuws en Fox Movietone Nieuws geven weer belangwek kende beelden. „Evelyne en haar Rin-Tin-Tin" is een ge luidsfilm der Ufa. waarin een lied gewijd is aan de bekende fllmhond-ster Rln-Tin-Tin. Aan dit al zoo rijke programma wordt van vandaag af nog toegevoegd „De Begrafenis van. Troelstra" te 's-Gravcnhage. BEVERWIJK JAARVERGADERING „HANDELS BELANGEN" De vereeniging „Handelsbelangen" hield Donderdagavond haar jaarvergadering. In deze vergadering werd behandeld een ver zoek van de R.-K. Kleinhandelvereenlging ..St. Petrus" om gezamenlijk bij de veilings- vereenlgingen aan te dringen op het doen everveilen van minderwaardig goed en niet den bestaanden toestand te bestendigen, waarbij wordt verkocht tegen een door den keurmeester vastgestelden prijs. Dit verzoek werd afgewezen. Van dezelfde vereeniging werd afgewezen een verzoek om gezamenlijk bij de veilingen aan te dringen op het laten keuren van aardappelen vóór den verkoop. Volgens de jaarverslagen telt de vereeni ging thans 317 leden. Door den keurmeester werden 350 rapporten uitgebracht. De inkomsten bedroegen f 2115.91, de uit gaven f 952.19. Den heer J. Docter werd een palm aangeboden als blijk van waardeering voor hetgeen hij voor de vereeniging heelt gedaan. HEEMSTEDE FEESTAVOND VAN „DE HANZE". Een aardig met planten versierde zaal, en een vrij groot aantal belangstellenden op deze propaganda-bijeenkomst. Wij twijfelen niet of de Indruk, dien deze feestavond heeft achtergelaten, is onver deeld gunstig geweest. Daaraan had natuur lijk de Rederijkerskamer „Alberdlngk Thijm" uit Haarlem die een gastvoorstelling gat en opvoerde .Het kostbare leven" blijspel ln 4 bedrijven, voor rederijkers bewerkt door Gerard Nielen", wel het grootste aandeel. Er is veel genoten van dit zoo goed gespeelde stuk; de lach was niet van de lucht. ApDlaus klonk na ieder bedrijf. Ook het muzikale gedeelte was uitstekend verzorgd door het engageeren van Mr. Stoe- ken's Band. Tusschen het 2e en 3e bedrijf sprak Mr. F. J. H. Bach, directeur van het Nationale Hanzebureau, een propaganda-rede uit. waarin hij er de aandacht op vestigde, dat een krachtig georganiseerde middenstand ook op politiek terrein van groot belang is. Stands- en vakorganisaties moeten één ge heel worden. Wij zien soms, aldus spr.. dat onze midden stand gelijkt op een dilettantenvereeniging, in weerwil van het feit dat wij zulk een groote taak te vervullen hebben. Spr. besloot met den wensch dat ook in Heemstede mag komen een krachtig mede leven in het belang van de stoffelijke wel vaart van den middenstand. De voorz. was zeker den tolk der vergadering als hij den spr. dank zegt voor zijn kernachtige rede, ook aan het slot van den avond als hij alle mede werkers dank zegt voor het slagen van dezen prettigen avond en waarvan de aanwezigen zeker met verlangen naar een volgende feestvergadering uitzien. Dames verkochten bloempjes voor het Santosfonds, voor welk doel flink geofferd werd. IJMUIDEN VERANDERING VAN HET SEIN-SYSTEEM VOOR DE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen zal het sein-systeem voor de scheepvaart een radicale wijziging ondergaan. O.a. zal aan den buitenlichttoren een ijzeren stelling worden geplaatst, waarop 7 groote electrische lampen zullen worden geplaatst, waarop 7 groote electrische lampen zullen worden aangebracht, waarmede 11 verschillende seinen aan binnenkomende en vertrekkende schepen gegeven kunnen worden. Ook de seinen op de tegenwoordige seln- stelling zullen door andere worden vervan gen. Het seinen voor het spuien zal des nachts niet meer door drie roode, doch door één groene lantaren worden aangegeven wat betreft het spuien door de Zuidersluis en door twee groene lantarens voor het spuien (in de toekomst) door het thans in aanbouw zijnde spuikanaaL Op de seinstelling zal nog een ijzeren staan der worden aangebracht voor een waarschu- wingssein om aan te geven, dat het water boven peil is. Een en ander moet in Augustus van dit jaar gereed zijn. DE OEFENING VAN IIET ROODE KRUIS. Het programma van de op 31 M«i as. te houden oefening van het Roode Kruis op het strand te LJmuiden. welke oefening, aoo- als reeds werd medegedeeld, zal worden bij gewoond door Prins Hendrik, vermeldt, dat de Prins ca. 3 uur aankomt. Eerst vindt plaats een inspectie van de transport-colonne en van de bemanning van de reddingboot op hert. nieuwe parkeerterrein nabij het tentenkamp. Na afloop van deze inspectie wordt het stranagebouw bezichtigd. Vervolgens vindt een groote demonstratie plaats op het strand. De bemanning van de reddingboot zal proe. ven geven van reddingswerk, waarbij de werkende Roode .Kruisleden assistentie zullen verleenen. Ook zal een beeld worden gegeven van de ongevallen, groote en kleine, die zich voordoen in een strandseizoen. Te ca 4 uur zal een thee worden aange boden in het badpaviljoen van den heer Beukman. IJMUTDER STOOMTRAWLER BINNENGESLEEPT De IJmuider stoomtrawler „Clara Nlcol" Is door den eveneens aldaar thulsbehoorenden stoomtrawler ..Anna Josina" met een deel van het vischtulg in de schroef hulpeloos ronddrijvende op de Noordzee aangetroffen. Donderdag is de .Clara Nicol" door laatstge noemd schip behouden in de haven van IJmuiden binnengebracht, aldus meldt de Maasbode. BLOEMENDAAL OPENBARE LAGERE SCHOOL TE AERDENHOUT. Naar aanleiding van het in haar handen om advies gesteld verzoek van het Comité voor een Openbare Lagere school te Aerdcn- hout schrijft de commissie van bijstand in onderwijszaken o.a.: Het feit, dat rich in een korte spanne tijds zooveel ouders hebben uitgesproken voor de stichting van een openbare school in die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. "k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewci Voor goed werk behoort er óók tot Pijpje DOUWE EGBERTS by. Waarom smaakt dtc pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch, wat ik rook is .Hoogc" kwaliteit tabak (Lage OootAto* ECHTE FRIESCHB 20-50Cl PER ONS verschaft U wolkat van genat. afdeellng der Gemeente bewijst o.i., dat zeer velen er bezwaar tegen hebben de bijdrage, welke het Bestuur der Schoolvcreeniging „AerdenhoutBentveld" boven het gewone schoolgeld van de ouders vraagt, te voldoen. En toch zijn zeer velen daartoe gedwongen zoo lang niet de gelegenheid wordt geschapen om openbaar lager onderwijs te ontvangen. Van de 74 leerplichtige kinderen, wier ouders om een openbare school vragen, bezoeken 33 de bijzondere neutrale school te Aerden hout, terwijl de ouders van de overige 41 leer lingen, die om principleele of financieels redenen niet bereid of bij machte zijn om de z.g. vrijwillige bijdrage te betalen, genood zaakt waren hun kinderen scholen te doen bezoeken ln Overveen. Vogelenzang. Haarlem, Heemstede of Zandvoort. Het wil de Commissie voorkomen, dat de gemeente hierin moet voorzien, en rij meent hiertoe des te gemakkelijker te kunnen advi- seeren, nu zij overtuigd is, dat een openbare school te Aerdenhout een groote levensvat baarheid zal blijken te bezitten. De bestaan de particuliere school wordt thans door pl.m. 150 leerlingen bezocht en zal na hare uit breiding met 3 klasselokalen plaats bieden voor pion. 210 leerlingen. Gezien den snellen groei van het leerlingental van pl.m. 27 bij de opening ln April 1925 tot pl.m. 150 op dit oogenblik, ls het te verwachten, dat dc thans beschikbare plaatsruimte binnen 1 fi 2 Jaar weder geheel bezet zal rijn. Aangezien de uit breiding der school dan niet meer mogelijk ls, zal voor de overige leerlingen ln ieder geval gelegenheid voor onderwijs moeten worden gemaakt. De stichting en inrichting van een nieuwe school zal zeker 11/2 Jaar vorderen; uitstel van een beslissing, zoo men die al zou willen, is derhalve niet mogelijk. Voor den bouw ecner school beschikt de gemeente over een terrein ter grootte van 70 x 80 M2. of 5600 M2„ dat bij de verkrijging voor sehoolbouw werd bestemd. Dit terrein is gelegen aan de Vondellaan. Ofschoon vorm en oppervlakte voor het doel zeer geschikt rijn, heeft het terrein dit bezwaar, dat het gelegen is aan een voor villabouw bestemde laan. Hierin heeft de Commissie aanleiding gevonden uit te zien naar een ander terrein en zij meent dit gevonden te hebben aan de Juliana van Stolbcrglaan onmiddellijk naast de daar staande woningen van dc Bouw- vereeniging Bloemendaal. Indien van de daar liggende gronden over de volle diepte een gedeelte van minstens 80 M. breed ln ruil zou kunnen worden verkregen voor eerstgenoemd terrein aan de Vondellaan, zou in dc eerste plaats voorkomen worden, dat van dc rijde der villabewoners aan de Vondellaan bezwa ren werden Ingebracht en in de tweede plaats 2ou er dit voordeel aan verbonden rijn, dat men, behalve een grootere ruimte voor speel terrein, ook over een voldoende oppervlakte zou beschikken, indien de school te eeniger tijd zou moeten worden uitgebreid hetzij met meer klasselokalen voor gewoon lager onderwijs, hetzij met een u.l.o. school. Indien de toeneming der bevolking In Aerdenhout daaraan dc behoefte zou doen ontstaan. B en W. stellen vopor in dien geest een be sluit te nemen. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Donderdag 22 Mei te 14 ure Cs nam. 2 uur) In het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvulling der Verordening tot vast stelling van weg-namen. 3. Overname van den Lcidschevaartweg van Lelden. 4. Vaststelling 2e en 3c suppletolre ge meente-begrootingen dienst 1929. 5. Besluit tot af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting, dienst 1929. 6. Toekenning vergoeding ex arta '90 wet LO. 1920 aan het bestuur van het St. Jozef gesticht voor de school op Dennenheuvel. 7. Verlecning medew e rking ex art. i'i L.O. wet 1920 voor aanschaffing van leermiddelen voor de Schoolvereeniging „Aerdenhout- Bentveld". 8. Voorstel tot verleening van een sub sidie aan de R .K. buitengewone lagere school te Haarlem. 9. Uitbreiding van het aantal scholen voor openbaar lager onderwijs. 10. Vaststelling kohier Honden belasting 1930. 11. Voorstel tot verstrekking eencr z.g. meervoudige opdracht voor het ontwerpen van sehctsplannen voor den bouw van een raadhuis c a. en andere openbare gebouwen. 12. Stemming over het voorstel om het rijwielpad aan de zuidzijde van den Zand- voortcrwcg te doen vervallen. 13. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 14. Vaststelling salarisverordening ge meente-personeel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9