Het Belangrijkste EVANG. LUTHERSCH WEES- EN OUDELIEDENHUIS Het woord is aan... 547e Jaargang No. 14387 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 19 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREH: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT rEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27K. met GeiHustreerd Zondagsblad ZO.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 13.87)4. Losse nummer» ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden /0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat S<3 DrukkerijZuid er Bahenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 O Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro Na 38810 ADVERTENTIEN: 1-6 regels I TS. «Oce regel meer f 0J5. Kedam« 0.60 per regel Redactie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels f O.óQ, e!ke regel meer /0.15. buiten Arrood. dubbele prijs. On re Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 0.10. «ItaL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonoés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.., Verlies van Hand, Voet of Oog i 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke ander* vinger I SO.-, Ann- of Beei ïbreak f 100. Brland's memorandum inzake den Europeo- schen Statenbond. (2e blad, le pag Schiphol jubileert. (4e blad, le pag.) Sa de ministerieele beslissing inzake do Zcndtijdverdcellng. (4e blad, le pag.) Belangrijke bijeenkomst der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. (le blad, 2e pag.) Voetbal: België—Nederland. 3—1. (Sport en Spel). Laumtennls: Om den Davis-Cup. Nederland- Finland. 41. (Sport en Spel). ARTIKELEN, enz, R. P.; Benito spreekt. (le blad, le pag.) Lettinga: Financieelc Kroniek. (2e blad, 2e pag.) W. M. Bekaar: De Maria Theresia-tentoon- stelling te Weenen. (4e blad, le pag.) De Vrijheidsstrijd in Britsch-Indië. (Bijzon dere correspondentie (2e blad. le pag.) iVoor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) DE „HOFLAAN" AAN DEN GROND GELOOPEN. VERSCHEIDENE SCHEPEN IN NOOD. Ijlen ..United Press"-bericht van de Tel. uit Rlo de Janeiro d.d. 17 Mei meldt: Volgens een onbevestigd bericht zou het Neiderlandsche stoomschip „Hoflaan" bij de Rio Grande aan den grond geloopen zijn. Ge meld wordi dar verschillende andere schepen in moeilijkheden verkeeren. doch dat geen menschenlevens zijn te betreuren. De „Hoflaan" behoort aan de Wcstcrscheep- vaartmaatschappij te Rotterdam en meet 2621 ton. Een nader telegram meldt, dat het s.s. Hof laan inderdaad eenigen tijd aan den grond heeft gezeten, doch spoedig vlot is kunnen komen. Zaterdag heeft het schip de reis voortgezet. VERGIFTIGD DOOR ZIJN VIJANDEN? KOPERVITRIOOL IN DE THEE. Een 18-Jarige landarbeider te Eierland op Texel werd Vrijdag, na het drinken van thee uit zijn thermosflesch, hevig ongesteld. Een dokter constateerde vergiftiging door koper vitriool. De flesch, waaruit de arbeider ge dronken had, was in zijn jas geborgen, die in de schuur was neergelegd. Dc politie stel de direct een onderzoek in en vond op een plank in de schuur een paar halfledige zakjes met kopervitriool, dat door de vroegere be woners van de hofstede was achtergelaten. De getroffene, wiens toestand wel iets voor uitgaande is, heeft er niet het flauwste ver moeden van, hoe dit vergift in zijn flesch. is gekomen. Hij weet niet. vijanden te heb ben Kortgeleden werd zijn fiets vernield, zijn horloge werd stuk gedraaid en in de duister nis werd hij door een auto aangereden zon der dat hij den dader kon ontdekken. De politie stelt een onderzoek in. DE AUTO-ONGEVALLEN VAN ZONDAG. DAME BIJ EDE GEDOOD. Zondagmorgen Is tengevolge van de glad heid van den weg tusschen Ede en Arnhem de auto van den Amsterdamsehen kunsthan delaar M. Wolff geslipt en tegen een boom geslagen. Mevrouw Wolff kreeg een schedel breuk en was onmiddellijk dood. Een inzit tende juffrouw werd door glasscherven ern stig gewond. De auto had hard gereden en had moeter uitwijken bij het Inhalen van twee andere wagens. Het parket kwam ter plaatse, maar er was geen reden om de auto in beslag te nemen. De heer Woiff cn de chauffeur bleven ongedeerd. Te Eindhoven Is een wielrijder, die ondankg signalen van den rechts rijdenden automo bilist midden op den weg bleef rijden, recht de auto tegemoet, terwijl hij terzijde keek. aangereden "door een auto. Op het laatste oogenblik week hy uit, doch naar links ln plaats van naar rechts. De man werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en overleed kort daarop, meldt dc'Crt. De poli tie heeft vastgesteld, dat de automobilist geen schuld heeft, DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het 25-jarig bestaan. Zooals wij reeds meldden vierde Zaterdag het Evangelisch-Luthersch Wees- en Oude- liedenhuis zijn 25-jarig bestaan. Des morgens had eerst een godsdienst oefening in het gebouw plaats, waarbij Ds. Drijver voorging, waarna verschillende ge schenken werden aangeboden. De kerkeraad schonk vier lampen met perkamenten kap pen voor de twee mannenzalen; de verpleeg den, een klok in den vorm van een zon; de directrice en de boekhouder een ganglan taarn en de bewoners van het Rustoord een lamp. De voorzitter-regent, de heer H. M. E. van Dobben, dankte voor de bewijzen van medeleven. Hierna begaven de aanwezigen zich naar den tuin aan de voorzijde van het gebouw, waar iemand van het personeel na een korte toespraak namens het personeel een mo nument onthulde: oen steenen bloemenstan- daard Ook voor dit geschenk dankte de heer Van Dobben hartelijk. Aan wezig waren regentessen en regenten, kerkeraadsleden, personeel en verpleegden. Des middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waar o.m. him opwachting maakten: pastoor Nieuwenhuis van de Oud- Katholieken en Ds. F. Ch. Krafft, predikant van de Waalsche Kerk alhier. Er waren vele bloemstukken. Zij nog ver meld dat iemand die onbekend wenscht te blijven een fraaien presidentshamer aan bood, waarin een Latijnsche spreuk is ge grift en die in zilveren letters de jaartallen 1905 en 1930 draagt. DE A. V. R. O. EN DE ZENDTIJD. „Gemis aan nationalen trots". (Zie-ook elders in dit nummer). Het landelijk Comité ter behartiging van de Belangen der Luisteraars in den Algemee- nen Omroeop zonder voorkeur voor Politieke of Godsdienstige richting te Rotterdam heeft het 'volgende telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden: Met verbazing en verontwaardiging heb ben wij kennis genomen van uwe beslissing inzake zendtijdverdeeling. Met verbazing daar U de A. V. R. O. als een linksch politieke groep beschouwt en als zoo danig indeelt; met verontwaardiging voor uw gemis aan nationalen trots, daar thans de Nederlandsche naam, die op omroepgebied in het buitenland met hooge waardeering wordt uitgesproken, dank zij het werk van de A. V. R. O. en niet der politieke of gods dienstige omroepen, belachelijk gemaakt zal worden door uwe beslissing den Nederland- schen Omroep tot een poütieken strijd om roep te maken. Wij zullen nu in het buitenland weer eens als de Chineezen van Europa gebrandmerkt worden, temeer daar de Nederlandsche luis teraars nu misschien eenige avonden per week hun volkslied ter beëindiging van het programma der A. V. R. O. uit het buiten land te hooren zullen krijgen bij gebrek aan een algemeen programma in eigen land. Op de Nederlandsche golflengten kan het buitenland dan kennis maken met het klein zielig gedoe van een door politiek en door godsdienst verscheurd volk, dat dank zij de radio en met uw hulp zijn strijd nu pas flink kan uitbreiden. De omroepbladen der organisaties geven een beeld van de sympathiseerende luis teraars. De oplaag van de Radiobode van de A. V. R. O. overtreft met minstens honderd duizend lezers het aantal der lezers van de verschillende andere omroepbladen. Dit overtuigend bewijs schijnt bij uwe Excellentie geen gewicht in de schaal te leggen. Geen einde aan den radiostrijd voordat der A. V. R. O. is recht gedaan. IJMUIDEN BRANDSTICHTING IN EEN SPOORWAGEN. JONGENS MET BUSKRUIT AAN HET WERK. De stationschef te IJmui'den heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Zaterdagmiddag een viertal jongens trachtte brand te stichten in een leegen spoorwagen. De jongens hebben hierbij gebruik gemaakt van buskruit, dat afkomstig was van de de vorige week op het Fort gehouden schietoefeningen. Men schijnt verzuimd te hebben, dit gevaarlijke goedje, dat na zulke oefeningen hier en daar ver spreid ligt, op te zoeken, zoodat de jongens het hebben opgeraapt en er aldus him ge vaarlijke proeven mee konden nemen. PERSONALIA Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen theolo gie de heer E. Mobach te Haarlem. Een driemotorig Fokker-vliegtuig voerde boven Fresno in Californië een proefvlucht uit. De motor raaide defect, 5 der inzittenden redden zich met het valscherm, dc ticee hoofdpiloten sprongen uit het vliegtuig, toen dit bijna den grond bereikt had. Niemand WSL& gevxMdl.m, Oscar Wilde: Niets is zeldzamer in den mcnsch, dan een daad van zich zelfDe meeste menschen zijn andere menschen. Hun ge dachten zijn anderer gedachten, hun leven een aanpassing daaraanhun hartstochten afgekeken STEEDS SCHATTIGER. Kijk, de Zaansche enthousiasten Met hun schattige idee Krijgen nu al imitatie, Ook Aalsmeer doet eraan mee, Zonder helderziende dame Zijn ze aan de graverij, Steunend op een schatlegende Van een kloosterboerderij; In hun droomen optimisme, Zien die schatters er wat in. Dat misschien wel werd begraven Door een Haarlemmermeermin; Maar 't lijkt zeker, als de spade In Aalsmeer den grond in gaat, Blijft het schatters-optimisme 't Sterkste graversapparaat, Wel zou 't zeer romantisch wezen Als men In Aalsmeer wat vond. Maar haalt men daar niet geregeld Toch al schatten uit den grond? 't Zal me nog een toestand worden Als dit graven mode wordt, Een gevaarlijk soort besmetting Die begraven schatten sport; Allen gaan we nog aan 't spitten, In de hei, in bosch en duin, Allen samen in de weiden, Elk voor zich in eigen tuin; Kinderen vragen al om schepjes Om te graven in het strand, Ergens zullen toch wel schatten Zijn begraven in ons land; En 't zal alles zijn gekomen Door dien vreemden zesden zin, Door het schattige gezichtje Van een Duitsche schatgravin. P. GASUS. HAARLEM, 19 Mei. Benito spreekt. HAARLEMMERMEER G. KNAAP Pzn.t Is het nog slechts enkele dagen geleden dat het stoffelijk overschot van den heer P. Borst, oud-wethouder van deze gemeente ter aarde werd besteld, thans gewerd ons de tijding van het onverwacht overlijden van den heer Gerrit Anthonie Adriaan Knaap Pzn, wethouder van onderwijs en financiën van deze gemeente en Heemraad van den Haarlemmerm eerpolder. Zondagmorgen is hy na een betrekkeiyk korte ongesteldheid op ruim 66-jarigen leef tijd in zijn woning aan den Hoofdweg te Hoofddorp overleden De heer Knaap werd op 2 Juli 1863 ln deze gemeente geboren, heeft de ontwikkeling van den Haarlemmermeerpolder, die hem lief ge worden was. van den beginne af meege maakt en was een bekende persoonïykheid in Haarlemmermeer en daarbuiten. Hij is bijna 30 jaren lid geweest van den gemeenteraad van Haarlemmermeer en ruim 13 jaren wethouder in welke betrekkingen hy met een sterk geheugen en groote hel derheid van geest veel werklust en werk kracht aan den dag heeft gelegd en der ge meente vele goede diensten heeft bewezen, vooral waar het gold de belangen van het onderwijs, die hy met veel energie en warme sympathie heeft voorgestaan en behartigd. Als waarnemend burgemeester is hy meer malen in functie geweest. Hy was een vlot spreker en bekend cau seur was in de gemeente- en andere zaken goed ingewerkt en wist de vergaderingen op verschillend gebied met takt te leiden. Als Heemraad van den Haarlemmermeer polder is hy ook gedurende tal van jaren met veel ijver werkzaam geweest en heeft hy steeds krachtig medegewerkt aan het nemen van vele belangrijke besluiten, die de ontwik keling van dezen polder in menig opzicht ten goede kwamen. Ais lid van het college van zetters van 's rijks directe belastingen, voorzitter van de gymnastiekvereeniging ..Hoofddorp", lid van de commissie van toezicht op de Chr. Land- bouwwin ter school te Hoofddorp. Directeur van de coöp. boerenleenbank ..Haarlemmer meer", kerkvoogd der Hervormde gemeente Haarlemmermeer, enz. heeft hy ook in vroegere, of latere jaren veel gedaan in het belang van het vereenigingsieven en van gen bloei van deae gemeente. „Morgen zult gij (hier cfe revue van een Imposant leger zien. Ik ben het, die het zoo heeft gewild. Want woorden zijn weliswaar schoon, maar geweren, mitrailleurs, oorlogs schepen, vliegtuigen en kanonnen zijn nog veel schooner. Het krachtig bewapende Italië zal slechts de keus laten tusschen kostbare {vriendschap of scherpe vijandschap". Aldus heeft Benito Mussolini, dictator van Italië, gesproken, van heit balkon van het Palazzo Vecchio te Florence, tot een enorme (menigte, die hem wild toejuichte. Zoo sprak hij, en het was zeker geen toeval (dat hij het deed op den achttienden Mei Volkenfoonclsdag - Goodwill Day, zooals de Engelschen zeggen. Op den achttienden Mei, waarvoor door alle vredesorganisaties, door alle anti-oorlogs=strijders zoo krachtig p.ropa* panda is gemaakt. Ook in ons blad verschenen Zaterdag verscheidene opwekkingen om zich Ibij hen aan te sluiten en in een artikel van iDr. E. van Raalte wees deze op 'de door den Volkenbond reeds bereikte resultaten. Zoo as overal in de wereld deze datum voor anti- oorlogs-propaganda gebruikt. En op den dag zelf verheerlijkte Benito Mussolini de geweren, de mitrailleurs, de oorlogsschepen, de vlieg tuigen en de kanonnen, die nog veel schooner dan woorden" zijn. Dat hy er de gifgassen, de bacillenculturen en de duikbooten niet bij noemde, als het allerschoonste, is misschien jammer, maar niettemin begrijpelijk. Zelfs een dictator, bulderend door een luidspreker op een paleisbalkon tot een frenetieke mensohen- massa, moet zijn woorden met eenige zorg (kiezen. Wij leven in vrede. Alleen acute oorlogswaanzin is in staat om de schoonheid van gassen, bacillenculturen en duikbooten toe te juichen. Op den dag van een oorlogsverklaring zou Benito zich aldus hebben kunnen uiten. Nu niet. Maar er was latente oorlogswaanzin genoeg om te juichen om de schoonheid van „geweren, mitrailleurs, kanonnen, oorlogsschepen en vliegtuigen." Op den achttienden Mei Het dreigement, op dezen dag en in deze bewoordingen geuit, moest extra effect op de wereld maken. Dat weet Benito Mussolini heel goed. Hij is een leider, een demagoog, een geniaal man. Vergeet dat niet. Hy west zeer precies wat hij doet. U moet hem niet te letterlijk nemen. Zonder eenigen twyfel heeft hy zelf een gevoel van minachting ge had jegens de menigte, die deze woorden toejuichte. En tevens moet hij tevreden over zyn eigen handigheid zyn geweest. Dit was weer eens een gedurfde zet in zyn schaak spelletje. Er bleek immers uit da\ hy de massa zelfs zulke taal kon toedienen, en er nog voor toegejuicht worden ook, op den Volkenbondsdag! In andere landen moest dit toch wel den indruk wekken: „Hij is ster ker dan ooit, en de fascistische eenheid is krachtiger dan ooit. Wij moeten Italië ont zien". Dat was de heele bedoeling. Benito Mussolini heeft niet den minsten lust om oorlog te gaan voeren. Hy heeft an der werk te doen. Opbouwend werk. Maar met de volksontwikkeling in zyn land is het nog niet zoodanig gesteld dat hij dit be leid kan voeren zonder de grofste demagogi sche middelen. En met het onderlinge vertrouwen tus schen de Europeesohe naties is het nog zoo treurig gesteld, dat een dergelyke dreigemen ten-methode wordt toegepast om indruk te maken. Dit laatste is wel het belangrykste. Mis schien heeft Mussolini, of hij het wilde of niet, het zyne bijgedragen in den stryd tegen den oorlog, door op Volkenbond saag het moordtuig te verheerlijken. Voor velen die de aanbevelingen van Zaterdag gelezen hebben zonder er gevolg aan te geven, mogen de woorden van Zondag, in Florence geuit, de beslissende factor zijn. Er blykt al te duide- lyk uit welke afschuwelyke rampen ons allen en onze kinderen blyven bedreigen als wy niet scherp stelling nemen, als wy niet me dewerken óp alle manieren tot de onthulling van het oorlogsmonster in zyn ware gedaan te. Als wij er niet voor helpen zorgen dat de massa wordt ontwikkeld en tot vol besef ge bracht van de werkelijkheid, zoodat zy niet meer als een kudde blatende schapen onder een paleisbalkon staat, als de een of andere volksmenner het in zijn hoofd haalt wat wartaal te verkondigen. De treinen in Italië mogen tegenwoordig op tijd loopen, maar de volksopvoeding doet dat zeer zeker nog niet. Die „op tijd" te krij- pen dat is de strijd tegen den oorlog!

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1