RUSTHUIS „SPAAR EN HOUT" Nieuws uit Inclië. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 MEI VIERDE BLAD 1930 Heden officieel geopend. DE HEER VINCENT LOOSJES VERTELT DE WORDINGSGESCHIEDENIS. Eén van de mooiste stichtingen in onze gemeente, staande in Haarlem's lustwarande, den Hout, en onmiddellijk grenzende aangiet veelbezongen, kronkelende Spaame, is he denmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden officieel geopend, namelijk het Rusthuis „Spaar en Hout" van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente aan den Kleinen Houtweg. Maandagmiddag werden de vertegenwoor digers der pers in de gelegenheid gesteld om dit rust-paleis te bezichtigen. Zij werden daarbij rondgeleid door den voorzitter van het bestuur der stichting, den heer Vincent Loosj es, en door den architect, den heer K. Jonkheid. Door het fraaie poortgebouw komt men ln het schitterende park, dat door den tuin architect Leonard A. Springer, van een wil dernis, waarin het de laatste jaren geraakt was, in een waar lusthof herschapen is. Door de breede oprijlaan komt men bij het gebouw, dat door den heer Jonkheid zooveel mogelijk intact is gelaten. Met de twee nieu we vleugels is het een prachtig geheel ge worden, dat den architect alle eer aandoet. Er zijn in dit gebouw niet minder dan zes tig kamers. Ongeveer vijftig menschen kun nen hier hun levensavond rustig en hoogst- aangenaam doorbrengen. Het geheel is drie H.A. groot. Zeer de aandacht trekken vooral de groote conversatie-, eet- en rookzaal, alle aan de zijde van het water gelegen. De inrichting is rijk, maar eenvoudig en solide. De bewoners zullen geen hinder van het verkeer hebben, daarvoor staat het huis te ver van den rijweg verwijderd en aan den achterkant stroomt het Spaarne, vanwaar alleen af en toe het geronk van een passee- rende motorboot gehoord wordt. Zij zullen ook geen last hebben vanmuggen en vliegen, want hier is door den architect het nieuwste Amerikaansche systeem ter bestrij ding toegepast. In elke kamer is namelijk een raam voorzien van een bijna onzichtbare hor, die het uitzicht niet belemmert. Wie er dus van houdt, 's nachts met open ramen te slapen, kan dit ongehinderd doen. Het prachtige trappenhuis van stemmig effen cypressenhout geeft toegang tot de bovenverdieping van het groote midden stuk en de beide vleugels. Af en toe waant men zich in een groot hotel van de een of andere wereldstad. Niet het minst door de keuken, naar de modernste eischen des tijds ingericht en van de meest denkbare gemak ken voorzien. De chefkok, die zijn sporen op dit gebied reeds lang in Hotel „Duin en Daal" verdiend heeft, zorgt met een grooten staf van helpsters en helpers voor de bereiding der spijzen Hiervoor behoeft niets van buiten de deur bezorgd te worden. De kok heeft dan ook de beschikking over een schitterend for- nius, waarin hij zelf zijn brood en alle mo gelijke banket-artikelen vervaardigt. En dat dit op prima wijze geschiedt, hebben we zelf kunnen constateeren. Ook de groote kelder met de ketels voor de centrale verwarming is een bezichtiging waard. De ketels worden met olie gestookt. Er zijn negen badkamers, alle met een andere kleur geschilderd. Overal hangen electrische klokken en elke kamer is voor zien van een huistelefoon en van een vaste waschtafeL De bestuurskamer (waarin ook het bureau van den heer Loosjes staat) is schitterend ingericht, evenals de biljartzaal met haar gemakkelijke zitjes. En het moet een lust we zen om eenigen tijd in de leeszaal door te brengen. De buitendeuren zijn van een spe ciale tochtafsluiting voorzien. Voor hen, wien het trappenklimmen te zwaar valt, is een gemakkelijke lift aange bracht. Alle eet-, koffie- en theeserviezen en glas werk* zijn met de initialen van de stichting „Spaar en Hout" versierd. Het is in één woord een schitterend rust huis, zooals er niet veel in ons land gevon den worden en waarop de Doopsgezinde Ge meente terecht trotsch mag zijn. Aanneemster van het bouwwerk is de firma Martens en Zn. te Haarlem, die dus ook veel eer van haar werk heeft, i In de mooie hal is een gedenksteen met het volgende opschrift: „De stichting „Spaar en Hout" werd geopend in de maand Mei van het jaar 1930 onder bestuur van Vincent Loosjes, voorzitter: Michiel Lugt, Pieter Her man Craandijk, Mr. Jan Deenik, secretaris Architect K. Jonkheid, Aann. fa. Martens en Zn., Tuinarchitect Leonard A. Springer. Rest nog te vermelden, dat in den tuin een garage staat, waarin ook een stemmige rouwkamer gevestigd is. Ook is in den tuin een veelbelovende boomgaard aangelegd. DE OPENING. Te half drie had de officieele openings plechtigheid plaats. Teen alle genoodigden hun plaatsen hadden ingenomen sprak de heer Vincent Loosjes de volgende rede uit: „Het is voor mij een groot voorrecht u he den, namens ons bestuur het welkom op „Spaar en Hout te mogen toeroepen! Wij zijn zéér verheugd over de belangstelling van ons Provinciaal bestuur en van ons gemeen tebestuur en al spijt het ons, dat de commis saris van de Koningin in deze provincie door de komst van H. M. in Amsterdam heden verhinderd is hier aanwezig te zijn, verheu gen wij er ons over, onzen Burgemeester in ons midden te zien! Ook de tegenwoordig heid van vele leden van het dagelijksch be stuur der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit stellen wij op hoogen prijs en niet minder verblijden wij ons over de aanwezigheid van een aantal leden van den grooten Kerkeraad der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem! Het zij mij vergund, u zéér in het. kort de geschiedenis "»:n de stichting van dit rusthuis te vertellen Zooals meer ge beurt, hebben ook hier kleine oorzaken groo te gevolgen gehad! Immers toen mij in den zomer van 1927 van verschillende zijden ge vraagd werd het voorzitterschap op mij te nemen van een Commissie, die hier in Haar lem een „Pro Senectute" inrichting wilde in het leven roepen, werd ik wederom bij de Vincent Loosjes. bestudeering van hetgeen elders door deze instellingen gedaan werd, getroffen door de mooie gedachte om aan ouden van dagen uit den beschaafden stand gelegenheid te geven, goed en goedkoop te wonen. Toch heb ik ge meend, na rijp beraad, het verzoek om het voorzitterschap te aanvaarden, van de hand te moeten wijzen, omdat de financieele rege ling mij een onoverkomelijk bezwaar leek. Ongeveer terzelfder tijd had de grensuit- breiding van de gemeente Haarlem plaats; velen waren met mij beyreesd, dat de bui tenplaats „Spaar en Hout" die nu tot Haar lem behoorde, zou worden verkocht en tot een villapark zou worden vervormd. Dit zou zeer zeker aan onzen veelgeprezen Haarlem merhout schade doen en de rust en de lan delijkheid van den Kleinen Houtweg bena- deelen. Comblneerende dus de Pro Senectute- gedachte met de instandhouding van de bui tenplaats „Spaar en Hout", ontstond het plan om een Doopsgezind rusthuis te stich ten. Mijn tegenwoordige medebestuurders, aan wie ik een en ander mededeelde, be toonden zich met het plan zeer ingenomen en toen de Regenten van het Weeshuis der Doopsgezinden op aannemelijke wijze tot de financieering er van wilden medewerken, werd de hand aan den ploeg geslagen en ln het najaar van 1927 „Spaar en Hout" van de gemeente Haarlem gekocht. Onder leiding van onzen tuinarchitect Leonard A. Springer werd reeds in het begin van 1928 begonnen de buitenplaats, die eenige jaren onbewoond was geweest en er zéér slecht onderhouden uitzag, te vernieuwen en te verfraaien en het is te danken aan hem en aan onzen tuinbaas F. Goode, dat de plaats er thans schitterend uitziet, zooals gij straks, hoop ik, zult kunnen constateeren. De verbouwing en vergrooting van het heerenhuis werd op gedragen aan den heer K. Jonkheid, architect te Heemstede. De opdracht was zeer zeker een buitengewoon moeilijke en wanneer men thans eigenlijk niet meer kan zien, wat tot het oude huis behoort heeft en wat het nieuwe gedeelte betreft, dan is dat te danken aan de werkelijk geniale wijze waarop onze architect zich van zijn taak heeft gekweten. Een A-t/A/e m ae eetzaal. Wij hebben daardoor een ln alle opzichten doeltreffende woning gekregen, maar voor zichzelf heeft de heer Jonkheid een monu ment gesticht, waar hij veel genoegen van zal beleven! Ongeveer twee jaren heeft hij met liefde en bezieling aan zijn schepping gewerkt; wij zijn hem hartelijk dankbaar voor de groote toewijding, aan de tot stand- koming van ons rusthuis gegeven. Ook den opzichter van den architect, den heer J. Langenberg, wil ik in dit verband noemen en hem dank zeggen voor zijn vele en niet altijd gemakkelijke bemoeiingen. Aan de firma Martens Zoon werd de bouw van het huis opgedragen: het doet mij genoegen den heer H. J. Geyl hier te zien. Uwe firma, me neer Geyl, heeft reeds zoovele groote bouw werken in Haarlem tot stand gebracht. Na tuurlijk gaat het niet aan om alle firma's te noemen, die aan de inrichting van ons rusthuis hun beste krachten hebben be steed, maar voor een tweetal wil ik nog een uitzondering maken, nl. voor de firma He ringa en Wuthrich, die de verwarming ge ïnstalleerd heeft, en voor de firma Keiler Macdonald, die de zorg voor de electrlcitelt heeft gehad. En nu is ons rusthuis gereed om zijn bewoners te ontvangen. Een staf van bedienden en een aantal hoofdleiders en leidsters zijn aangesteld om het tehuis goed te doen functionneeren. De leiding is opge dragen aan onze directrice, mevrouw M. J. ten Kate.' Spreker wenschte de directrice in haar werk veel succes toe. .En tenslotte een woord tot onze bewoners. Hot verheugt mij. ook u hier te zien, want ik wilde u zoo gaarne hardop zeggen dat wij allen van de hoogste tot de laagste, bereid zijn om te dienen! Wij willen u hier zoo gaarne een gelukkigen, rus- tigen en opgewekten ouden dag geven! Gij hebt voor het grootste gedeelte uw leven ach ter den rug en wij zullen gaarne van uw le venservaringen profiteeren. Werkt dan met ons mede om liefde en vriendelijkheid te ge ven en om hier een sfeer aan te kweeken, waarin het weldadig is te mogen leven! Dan zal ons rusthuis tot een zegen zijn!" Daarna gaf de heer Loosjes het woord aan Ds. A. Binnerts Szn., die de openingsrede zou uitspreken. JUBILEUM. Heden vierde A. Hendriks bij de vaste be zoekers van het Algemeen Verkooplokaal, op de Nieuwe Gracht, beter bekend als „Albert", zijn 1234-jarige jubileum. Als jongen van 15 jaar is hij bij het Verkooplokaal ln dienst gekomen. Thans bekleedt de jubilaris een betrekking van vertrouwen. Dat zijn diensten naar waarde worden geschat, hiervan mocht hij vandaag van de zijde van zijn patroon, den heer P. Hoogeveen, de bewijzen ontvan gen. Ook de „vaste kooplui" lieten zich niet onbetuigd. Er was een deputatie aanwezig, welke bij monde van den heer L. Verkooy, den jubilaris hulde bracht, voor de aange name verstandhouding, die hij steeds wist te scheppen en die niet nalaat een goeden invloed uit te oefenen op den algemeenen gang van zaken. Ook verscheidene verkoopers gaven heden blijk van hun belangstelling. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN Aan het 13e jaarverslag van de Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen te Haarlem en Omstre ken, over 1929, ontleenen wij: Het geheele jaar streefde het bestuur naar bezuiniging in de uitgaven en vermeerdering der inkomsten. Daardoor mocht het geluk ken het groote tekort van 't vorig jaar in te halen, maar daardoor moest het aantal leer lingen zoo laag mogelijk gehouden worden. Het was dan ook slechts 36 (vorig jaar 38). Al is nu de rekening bijna sluitend gewor den, toch is dit feitelijk een achteruitgang in ons werk, die wij niet anders kunnen doen dan betreuren. Gelukkig heeft de gemeente Haarlem ons voor 't komende jaar een groo te re subsidie toegekend en dus hopen wij zeer dat een volgend jaar óók ons werk vooruit zal gaan. Bij de ouders vindt het onderwijs veel waardeering, die zich ook uit in hun gelde lijke bijdrage in het onderwijs. De ouders van 30 leerlingen dragen naar hun vermogen bij in de kosten van de lessen en het gezamen lijke ebdrag was daarvan dit jaar bijzonder groot: 366.50 (vorig jaar f 202.55). De Gemeente Haarlem gaf over 1929 f 2500 subsidie, Heemstede gaf weer f 100, Bloemen- daal steunde eveneens. FANCY-FAIR BAPTISTEN-GEMEENTE Men schrijft ons: Deze fancy-fair (Bakenessergracht 65) wordt gehouden Woensdag 21 en Donderdag 22 Mei en gaat uit van de Jongedochters- Vereeniging der Baptisten-Gemeente hier ter stede. Er wordt een fraaie collectie handwerken e. d., vervaardigd op de vereenigingsavonden der genoemde vereeniging, ten verkoop aan geboden. De bezoekers zullen tevens ruime gelegenheid hebben zich ook van andere nut tige artikelen te voorzien. De bedoeling is de netto-opbrengst af te dragen aan het bouwfonds-comité van bovenvermelde ge meente. Zulks in verband met haar a.s. gou den jubileum en de pogingen die zij aan wendt, wegens gestadige toeneming, een rui mer kerkgebouw te verkrijgen. DE PERSONEELSFORMATIE Dinsdag 27 Mei vergadert de Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaars zaken, in welke bijeenkomst o.a. behandeld zal worden een wijziging in de in het vorige jaar voorloopig vastgestelde personeelsformatie voor ambtenaren. Deze serie van wijzigingen is door een sub-commissie in een aantal ver gaderingen gedurende enkele maanden voor bereid. In deze vergadering zal dan definitief over de personeelsformatie worden beslist, waar na B. en W. de voorstellen zullen bekijken en daarmee hun beslissing nemen. DE GRONINGER KERMIS BLIJFT In het Groningsch Stadhuis, temidden van he:, kermis-lawaai, heeft de Gemeenteraad Maandagavond het kermisvraagstuk behan deld. Na langdurige discussies is het voorstel der rechtsche partijen tot afschaffing van d« kermis, met 25 tegen 4 stemmen verworpen, waardoor de grootste nog bestaande kermis in ons land gehandhaafd blijft. JOH AN' DE MEESTER Jr. BIJ „KUNST AAN HET VOLK." Donderdag 22 Mei zal daartoe uitge- noodigd door „Kunst aan het Volk" de acteur Johan de Meester Jr., wiens voorname en stijlvolle kunst wij ook in Haarlem meer malen mochten genieten, in het gebouw van der. Protestantenbond een voordrachtavond geven, waar proza en verzen uit verschillen de periodes en van onderscheiden genres ten gehoore zuilen worden gebracht. Men kan dus zeker zijn, dat het een belangrijke, schoone avond zal worden, afgewisseld en boeiend, waar de kunstenaar de veelzijdig heid van zijn kostelijk en sympathiek talent zal toonen. De achterzijde xxm het geboum, De voorkant van Spaar en Hout" met een gedeelte van de oprijlaan. NEDERLANDSCHE VEREEN. VAN HUISVROUWEN. ALGEMEENE VERGADERING. In het Gemeentelijk Concertgebouw houdt de Nederlandsche Vereeniging voor huisvrou wen Maandag en Dinsdag haar jaarlijksche algemeene vergadering. DE EERSTE DAG. Omstreeks 2 uur opende de voorzitster van het hoofdbestuur, mevrouw M. J. Brauns Schagen de vergadering. Spreekster zeide. dat zij ditmaal met eenigen weemoed haar taak vervulde. Het was namelijk de laatste maal, dat zij als presidente de algemeene vergadering zou leiden, daar volgend de sta tuten de hoofdbestuursleden om de zes jaar moeten aftreden en niet herkiesbaar zijn. Spreekster bracht voorts dank aan alle af- deelingen voor den arbeid in het afgeloopen jaar verricht en in het bijzonder aan de af- deeling Haarlem voor haar ultnoodiging aan het hoofdbestuur om de algemeene vergade ring in Haarlem te houden. Met voldoening constateerde spreekster, dat het aantal leden flink vooruit is gegaan. Men hoopt binnen kort de 30.000 te passeeren. Na deze opening had een huldiging plaats van de scheidende voorzitster. De secretaresse van de af deeling Amsterdam mevrouw S. J. PiersonMuntendam, richtte zich tot mevr. Brauns in 'n hartelijke speech waarin zij os. zeide, dat er moed toe behoort het voorzitter schap van een dergelijke vereeniging te aanvaarden. Namens de vereeniging bood spreekster een zonnewijzer, een werktafeltje en een bouquet bloemen aan. De voorzitster dankte hierna alle leden voor deze sympathieke huldiging. Uit het zeer uitvoerige jaarverslag van de secretaresse-penningmeesteresse mevr. mr. D. R. E. OppenheimerBelinfante, bleek dat de vereeniging zich op een uitgebreid gebied beweegt. Twee nieuwe afdeelingen zijn in het afgeloopen jaar opgericht, namelijk ln Heemstede en Oldenzaal. Het aantal le den steeg van 28000 tot 29500. Uit het financieele verslag van mevrouw OppenheimerBelinfante, vermelden we, dat de verlies- en winstrekening met een eind cijfer van f 39391,94 1/2 sloot. Het eindcijfer dezer rekening van het Jacoba-fonds be droeg f 7070.40 1/2. Vervolgens werd het verslag uitgebracht der commissie van het Instituut tot voorlich ting bij huishoudelijken arbeid. Hieruit bleek dat de samenwerking tusschen fabrikanten en de vereeniging goed is vooruit gegaan. Het aantal fabrikanten dat hun waren Iaat keu ren is belangrijk gestegen. De begrootingen over 1930 en van het Ja- cobafonds werden vastgesteld. Bij de verkiezing ln de vacature, ontstaan door het aftreden van mevrouw Brauns Schagen (voorzitster), mevrouw Oppenhei merBelinfante (secretaresse -penning- meesteresse)en mevrouw A. AukesTim- mers werd mevrouw Oppenheimer herkozen, terwijl als nieuwe leden in het bestuur zullen treden mevrouw H. J. BoermaUilkens en mevrouw H. A. van RielSmeenge. Het hoofdbestuur stelde vervolgens voor, ln de daarvoor in aanmerking komende ge vallen uit de Vereenigingskas geheel of ge deeltelijk ae proceskosten te bestrijden tus schen de huisvrouw en haar dienstbode. Hierop had de afdeeling Haarlem een amendement ingediend waarbij voorgesteld werd de proceskosten te bestrijden uit een fonds, gevormd uit een jaarlijksche contri butie. Bij voorkomende gevallen zou dan al leen aan contribuanten vergoeding worden gegeven. Dit amendement werd verworpen, het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen. DE ONTVANGST TEN STAD HUIZE. Te kwart voor vijf schorste de voorzitster de vergadering. De leden begaven zich daarna naar het Stadhuis, waar de officieele ont vangst door het gemeentebestuur plaats had. Behalve den burgemeester,den heerMaarschalk en mevrouw, merkten we hier op de wethou ders mr. J. Gerritsz, mr. M. Slingenberg, den heer W. Roodenburg en mr. J. N. J. E. Heor- kens Thijssen, benevens verscheidene raads leden. Mevrouw Brauns dankte den burgemeester namens het hoofdbestuur voor de ontvangst en voor de hartelijke toespraak. De burgemeester heette bestuur- en leden der Vereeniging van harte welkom en voegde hieraan toe een woord van gelukwensch met de aanwezigheid van de presidente mevrouw Brauns, die hersteld is van een ernstige ziekte. Spr. gewaagde van de groote beteekenis der vereeniging. Tal van vraagstukken welke voorheen niet bestonden of niet de aandacht vroegen der huisvrouw omdat zij voor haar van geen be lang waren, grijpen nu zoodanig in het hui selijk leven in, dat alleen reeds daardoor het bestaansrecht der vereeniging bewezen is. daar zij voorlichting en leiding geeft op tal van gebieden waarvoor het voor menige huisvrouw individueel onmogelijk is zich ln te werken. Het woningvraagstuk meer in het bijzonder de inrichting der woning en der keuken is een onderwerp, dat naast vele andere, de aandacht vraagt. Bekwame bouwmeesters houden zich bezig me: ontwerpen voor keukeninde e'.ingen. welke door juiste plaatsing van alle ge bruiksvoorwerpen, onnoodig heen en weer loopen wet en te voorkomen. Wel is waar zijn deze plannen bedoeld voor nieuwen bouw, maar vele ervan zouden reeds toepassing kun nen vinden in bestaande huizen, waarin ook niet steeds aan de keuken een overmatig ruime plaats is toebedeeld. Maar groot is de macht der sleur en aan de vereeniging is de taak, de moderne huis vrouw te doordringen van de noodzakelijkheid de inrichting van huis en haar huis houding een zoo practisch mogelijken grond slag te geven. En dan is er de weinige lust. die bij het jonge geslacht van den huldigen dag schijnt :e bes:aan om opgeleid te worden tot een vakkundige en bekwame hulp der huisvrouw, gevoegd bij de oecononiische verhoudingen, die maken dat aan een betrekking op fabr.ek of kantoor, welke bovendien de beschikking geeft over 7 vrije avonden per week, de voor» keur gegeven wordt, zullen wel de oorsaak zijn, dat op de arbeidsmarkt wat dit onderdeel betreft, de vraag het aanbod overtreft. De burgemeester eindigde aldus: „Nog één schoone taak wach: u, wellicht in een naaste toekomst, Nu heeft een man het voorrecht om u namens het gemeentebestuur toe te spreken. Als straks "net ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet ook de bar» rière der Eerste Kamer zal hebben verbro» ken. zal wie weet hoe spoedig in een volgen de jaarvergadering wellicht een vrouwelijk burgemeester de taak vervullen, die ik hier de eer heb waar te nemen. Op u rust de plicht de huishoudkunst als dan tot een zoodanige duizelingwekkende hoogte van efficiency te hebben opgevoerd, dat zonder nadeelige gevolgen voor de huis. houding het magistrale ambt door een huis vrouw kan worden bekleed. Met het oog op dit alles wcnsch ik uwe vereeniging bloei en u allen persoonlijk sterkte toe". De avondvergadering, BH het begin van de avondvergadering bracht mevr. BraunsSchagen allereerst warme hulde aan het scheidende hoofdbe stuurslid mevr. A. AukesTimmers. Mevr. J. Marcus—Nyiand sprak hierna de aftreden de voorzitster toe en bood haar een kussen met de initialen van de vereeniging aan. Tot voorzitster der vereeniging werd by acclamatie gekozen mevr. J. MarcusNij- land. Vervolgens kwam ln behandeling het voor stel van het hoofdbestuur om den minister van Justitie te verzoeken door wettelijke regeling het afbetalingsstelsel te beperken, rapport van het hoofdbestuur inzake dit stelsel ter kennis van den minister te brengen en de huisvrouwen het nadeel van dit stelsel onder de oogen te brengen. Besloten wercl deze kwestie ln handen te stellen van het hoofdbestuur, dat een enquêtte zal houden onder de leden, ter bestudeering van even- tueele misstanden op dit gebied. Een voor stel van het hoofdbestuur om afdeelingen met minder dan 150 leden, die steun noodig heb ben jaarlijks een som van f 40 uit de ver eenigingskas uit te keeren en bij uitzonde ring dit bedrag te boven te paan, werd aan genomen met een amendement van do af deeling Deventer, inhoudende dat in bepaal de gevallen van het maximum van 150 leden kan worden afgeweken. Het voorstel van het hoofdbestuur be treffende een wyzlging ln art. 8 van het Huishoudelijk Reglement werd goedgekeurd. Voorstel 6 over een wyziglng in het Jacoba. fonds-reglement trok het hoofdbestuur in. Aangenomen werd het voorstel van het hoofd bestuur, aangaande eenige aanvullingen op de taak der correspondenten. Tenslotte nam de vergadering met. algemeene stemmen de begrooting van het Instituut tot Voorlichting by Huishoudelijken Arbeid aan. Te kwart voor elf schorst de voorzitster de vergadering. VALSCHE COUPONS VAN DE „KONINKLIJKE". TE BERLIJN, PARIJS EN LONDEN AANGEBODEN. By de groote banken te Beriyn. ParUs cn Londen zijn in den laatsten tijd coupons van de „Koninklijke" ter verzilvering aangebo den. die by onderzoek valsch bleken te zUn, meldt de Tel. De valsch-gcld-centrale te Am sterdam constateerde, dat de coupons met behulp van foto's waren overgebracht op zin ken platen en vervolgens vermenigvuldigd waren. Ofschoon ze vrij goed zyn nagemaakt, zijn er toch enkele punten van verschil met dc echte coupons De Nederlandsche autoriteiten hebben ook de Beriynsche centrale voor valsch geld van het bestaan der vaLsche coupons in kennis gesteld. Waarschyniyk zyn ze door een in ternationale oplichtersbende vervaardigd en in omloop gebracht. VERNIETIGING^AN GROENTE. GEEN REGEERINGSMAATREGELEN. Op de vragen van den heer wynkoop, be treffende de vernietiging van Groenten heeft de minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat he: niet op den weg der regeering ligt om maatregelen te ne men, om deze groenten gratis ten goede te doen komen aan de vele armen en werkloo- zen in stad en land, die over weinig middelen van bestaan kunnen beschikken. VREEMDELINGEN IN DE WEST. Op de vragen van den heer IJzerman be treffende het zich ten allen tyde kunnen le- gitlmeeren van vreemdelingen op Curacao heeft de minister van Koloniën geantwoord, dat het hem niet duldeiyk is, waarom de be paling tot moeiiykheden of tot rechtmatige den gouverneur van Curacao ln overweging te ontevredenheid aanleiding zou kunnen ge ven. Er bestaat dan ook geen aanleiding, om geven tot intrekking van den maatregel over te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11