RIJWIELEN .BonTon LANGS DE STRAAT. 55 MET KETTINGKAST N.V. NEDERLANDSCHE RIJWIEL CENTRALE SCHRODER GR H0UTSTR 91 ONTBIJTSTELLEN HUISHOUDGOEDEREN J. G. KAASENBROOD Electrische Ornamenten en Apparaten Wensctit U een genre schoeisel? J. Huizing MACHIELSE, Gr. Houtstr. 125, Tel. 13240 LEIJENDA 12 ets. Borneo nu 7 ets. VJKOUSEN^ ZIJDE 3.25 3.50 3.75 3.75 3.90 4.25 4.75 mnwiRiEHrm Adverteeren doet verkoopen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 MEI 1930 EEN BELANG VOOR WINKELIER EN PUBLIEK. Hot étalage--vraagstukwant daarvan mag (men tegenwoordig inderdaad wel pipe:kan. behoort, wil men het oordeelkundig van alle zijden bekijken, feitelijk behandeld te aorden door een expert op dit,gebied. Daartoe be hoor ik zeker niet. Tocih waag ik het enkele opmerkingen ever dit onderwerp te maken, al was het alleen maar. omdat in deze dagen een onzer belamgirijkii.o wimkekl raten den Ikooper wil toonen, wait door oordeelkundig étoieeren bereikt kan worden. Mijn oordeel is dus het oordeel van een leek. Wanneer men in onze straten rondwaart fen zich een oordeed vormt over de etalages, dan <ls de indruk dien men krijgt zeer verschil lend. Er zijn verschillend© etalages die be wondering afdwingen, een gedeelte voldoet an.i. aan zeer middelmatige eischen, het groot; ste percentage kan den toets der torJkek niet doorstaan. Ik ben niet dan na nauwkeurige overweging er toe overgegaan, deze uatspraak op schrift te stellen, aangezien ik maar al te goed weet, hoe dankbaar haar inhoud is voor kritiek. Daarom wil Bk trachten zooveel mo= gelijk duidelijk te maken waarom lik aldus concludeerde Het spreekt wel van zelf. dat ik mij daarbij tot hoofdzaken wil bepalen. Ik heb in mijn gedachten de dagen voor Kerstmis en Oud en Nieuw. Velen slenteren door onze straten en blijven staan voor de winkelramen. Een gedeelte der kijkers is ge noodzaakt zich in allerhande weinig a esthe tische bochten te wringen om tusschen het langs de winkelruiten afloopcnde water plaat sen te ontdekken, die de mogelijkheid openen, dat men iets van de geëtaleerde artikelen ziet. Een andere groep verricht ongeveer dergelijke halsbrekende toeren om niet verblind te wor den door onoordeelkundig opgestelde ver heit tingslampen. Gelukkig zijn er natuurlijk étalages waar het, wat dat betreft, geheel In orde is. Het is het probleem der étalage- verlichting; waaraan in ons land nog zeer veel ontbreekt en met de verbetering waarvan men feitelijk nog maar een begin heeft ge maakt, niet in het minst door den arbeid der Philips gloeilampenfabrieken op dit ge bied. De wandeling wordt voortgazet; we pas- beeren een donkere hiaat, een étalage van een dier vrinden wien misschien het winkelta- ricf niet aanstaat en zich verbeeldt het Electricdteitstoedrijf nu wel „te zullen krijgen", maar daarbij over het hoofd ziet, dat een ver lichte winkel opdicht-verzotte diertjes trekt, maar ook.mensehen. waarvan hij het ten slotte moet hebben. Plotseling valt het oog op een étalage met slechte enkele voorwer» pen er in. Op een donkeren ondergrond, tegen een daarbij passenden achtergrond prijken enkele stuks glaswerk, hier en daar is een stukje frisch groen neergelegd. Een en ander is door een zeker getemperd licht beschenen. Het geeft het cachet van smaak. Kent men hier den winkel misschien ook aan zijn étalage? Heeft men hier niet volkomen terecht begrepen, dat dc étalage geen soort vergaarbak behoort te zijn? En toch, hoe dik wijls wordt men niet bijkans verblind door fce govulde étalages. Een mensch as maar een mensch en dus voorzien van een beperkte capacheit tot het opnemen van we1 A - ■'lage hem biedt. Nieuwe problemen doen zich voor. Zou deze winkelier zoo vraagt men zioh op een ge geven oogenbltk af met zijn wijze van étaleer en of beoogd hebben zijn artikelen op de meest gunstige wijze te plaatsen of is het misschien in dc eerste plaats zijn bedoeling geweest om te speculeeren op de zwakheden van den aanstaanden kooper? Het is zoo buitengewoon moeilijk te zeggen en toöh het is zoo belangrijk. Zoowel met het een als met het ander zal men rekening moeten houden. Maar is het dan niet volkomen juisi, dat het etaleeren meer beteokent, dan he; ..vullen" van zijn etalages; dat hier van een zekere kunst gesproken moet worden? Men komt enkele straten verder en de niet-slapende adspirantkooper vraagt zioh plotseling af, welke „gedachte" er in deze aan zijn oog voorbijgaande etalage ten grondslag ligt. Heeft de winkelier zijn etalage gemaakt naar een „plan", of is het geheel slechts overgelaten aan het toeval. Bij het gereed maken van een smakelijke etalage moet de winkelier m-i. voor oogen hebben bezig te zijn aan een schilderij. Ook daaraan ligt ge: woonlijkeen „gedachte" ten grondslag. De ge- etaleerde goederen alleen spreken niet; in de etalage moet „eigen-persoonlijkheid" naar buiten treden. Behoeft men daarom per sé over duur étaleer-materiaal de beschikking te hebben? m.i. zeer zeker niet. Maar al te dikwijls wordt het oog juist daarheen getrokken, waar met zeer eenvoudige hulpmiddelen iets smaakvols tot stand is gebracht. In deze hulpmiddelen bestaat een groote verscheidenheid, zij heb ben ook niet altijd in de étalage denzelfden rol te vervullen. De smaak gaat een grooten invloed uitoefenen, maar daarnaast zal ni.i. het combinatievermogen den winkelier, den etaleur en den toekomstigen kooper bezig houden. Dit geheel nieuwe terrein bergt waar schijnlijk neen, wel zeker vele voet angels en klemmen. Hoe dikwijls wordt men niet afgeschrikt door de meest schrille kleuren tegenstellingen, hoe herhaaldelijkkomt het niet voor, dat het hulpmiddel meer aandacht vraagt dan het te verkoopen goed, of dit hulpmiddel aan de meest bescheiden eischen welke men daaraan gesteld wil zien, niet vol doet. Goede smaak, kennis van zaken en inzicht in de menschelijke natuur, zijn m.i. onont beerlijk bij het maken eener étalage, welke van den toeschouwer kooper maakt. Het koopend publiek is nu eenmaal lastig in dien zin, dat het gaarne iets nieuws ziet, iets origineels. Die nieuwsgierigheid moet den win kelier bij voortduring weten te prikkelen. Hij heeft er zich nu eenmaal rekenschap van te geven, dat hij niet étaleert voor menschen, die kalm in hun schommelstoel zitten, maar voor het voorbijsnellend publiek, hetwelk in luttele seconden den winkel voorbij is, om tenslotte stil te blijven staan, daar waar het oog iets bijzonders ontdekt. De winkelier is niet alleen verkooper achter den toonbank, hij is dat ook door zijn étalage. Wanneer toch de étalage alleen slechts aantrek; kingskracht uitoefent, dan is een gedeelte van zijn daaraan besteede moeite tevergeefs geweest; de étalage moet als het ware ook verkoopen, dan beantwoordt deze eerst ten volle aan haar doel. Haarlem dient bij de bespreking van een zaak als deze wel te bedenken, dat de na» bijheid van de groote stad: Amsterdam, haar in een zeer bijzondere positie heeft ge plaatst. Daaraan valt op zich zelf niets te veranderen. Maar wel is het mogelijk door het besteden van dc uiterste zorg aan de étalages de trek naar ginds tot een minimum le beperken. De Haarlemsöhe winkelier kan daarbij slechts baat vinden; in de eerste plaats voor zich zelf. Het koopend publiek zal er mede gediend zijn door de gemakke» lijkheid, waarmede het zijn goederen zal kunnen betrekken. Maar Haarlem zal er als geheel complex beschouwd een roep door kunnen veroveren, die haar zal maken tot eon werkelijk centrum van de hoogst wel varende streek, waarin het gelegen is. MOLLERUS. I Mr Dc Groote Houtpoort van dc buitenzijde gezien omstreeks 1751. Haarlem's Broadway. Mag ik u even meenemen, de Groote Hout straat in? Wij zullen de Groote Houtstraat bezichti gen in verschillende termijnen. Wij moeten eigenlijk beginnen 's morgens vóór acht uur, maar dan ben ik er nooit. Ik heh de Groote Houtstraat wel eens bekeken heel vroeg, om drie uur of zoo. doch toen was het een dag. dat het den vcrigen dag heel laat geworden was. dus dat telt niet. Ik kan mij echter vóórstellen hoe ons aller winkel straat voor achten is. Er zijn allerlei lieden in, die er eigenlijk maar gedeeltelijk zijn, omdat zij op de tram staan en dat is iets minder concreet, dan wanneer je zelf het gladde plaveisel beroert. Zij ondergaan de Groote Houtstraat passief, en als zeer voor bijgaande vreugde, op weg naar het begin- en het eindpunt van hun forens- zijn, het station. Het grootste percentage van de menschen van na acht uur beziet de zaak uit een heel ander oogpunt. Het pleegt om zoo te zeggen de dagelij ksche verovering op de Groote Houtstraat. Het is het gedeelte, dat op de fiets zit. Onder deze categorie zijn te rang schikken de Haarlemmers, die naar hun kan toren gaan en de stadgenooten, die hun dienst in de winkels gaan Waarnemen, de onderwijzers en leeraren en niet het minst de jongelieden, die zich ter schole begeven. De derde termijn valt na negen uur en duurt tot twaalf. Dan wordt het heel stil in dc Groote Houtstraat en een beetje saai. De melkboeren, de groentemannen en de bak kers komen er in de stoffelijke behoeften van de bevolking voorzien. Ook doet het „piere ment" er zijn intrede. Het heeft mij altijd een vreeselijk ondankbaar werk toegesche nen om aan het groote wiel van een „piere ment" te mogen draaien. Want er is al thans in een straat, die zich respecteert niemand, die ook maar den fatalen schijn op zich wil laden, dat hij luistert, om er nog niet van te spreken, dat hij blijft staan en de waardeering wordt nimmer in edeler metaal uitgeteld, dan in koper. Maar sinds ik de Groote Houtstraat niet alleen van buiten, maar ook van binnen ken, weet ik, dat het anders is. Ik weet, dat achter die stugge ge sloten ramen van kantoren en achter die spiegelende winkeldeuren een stil genot ge smaakt wordt, zoolang als het draaiorgel draait, en dat is driemaal in de week. Daar om is het vak van orgeldraaier een heel dankbaar vak. Tusschen twaalf en een uur laat de cate gorie van tusschen acht en negen zich op nieuw zien, zij het in iets versterkte mate, omdat zich thans de figuren vertoonen, op wier dagelijkschen weg tot den arbeid de Groote Houtstraat geenszins voorkomt, doch die er 's morgens alleen uit weg bleven, om dat de mensch in de fragmenten van uren, die hem restten tusschen de laatste hap van het ontbijt en de eerste pennestreek van de vele, die hij er dien dag hoopt te zetten, nu eenmaal weinig tijd heeft. Over de Groote Houtstraat tusschen half een en half drie wil ik het niet hebben. Zij doet dan haar middagslaapje en het zou niet interessant zijn, om u daarover te gaan spreken. Alleen de verkeersagent is dan wakker en waakt over ons allen. Maar over deze figuur wil ik niet dan met toewijding spreken. Hij is de vriend van allen, die onze „Kalver- straat" tot het terrein hunner dagelij ksche gangen bestemmen. Er zijn er wel. die mee- nen, dat hij hun vijand is, maar zij leven in een toestand van voortdurende vergissing. Zij moeten eens komen 's Zaterdagavonds na achten, als wij den verkeersagent derven en er is niet anders noodig, dan dat zij slechts eenmaal het veege leven redden, om hen goede vrienden te doen worden met de zen autoriteit. Ik ga ;iu schrijven over het ..hoog-seizoen" in de straat wier naam ons allen zoo lief is, cn ik doe dit niet dan met aandoening. Ik gedenk de gelukkige stonden, tijdens welke men bij Franken leeft of bij Alkema en de schoone uren die men spendeert aan den koop van een jurk of althans de stof, die tot de wording daarvan zal leiden, aan de zijde van wie u dierbaar is. De „spitsuren" van het „hoog-seizoen", (ik hoop niet, dat Charivarius dit leest, maar ik kan het niet helpen, het zijn technische ter men), vallen tusschen half vier en half vijf, gedurende welken tijd het middelbaar onder wijs zijn volgetingen spuit. Ik wil niet zeg gen, dat het dit met opzet doet naar de zijde van de Groote Houtstraat, doel ik constateer wel het verschijnsel, dat het gebeurt. Het is een teer onderwerp, maar ik zal trachten het zoo delicaat mogelijk te zeggen. Er ontstaat in de Groote Houtstraat een stroom en er ontstaat een tegenstroom. Zelfs het eenrichtingsverkeer heeft daar niets aan kunnen veranderen. Tusschen beide stroomingen is een zeker contact, dat onderhouden wordt van straat zijde tot straatzijde enkel door den mensche- lijken blik. Het is een gevoelskwestie en daar om een van de redenen, waarom ik met aan doening over deze zaken spreek. Ik kom nu tot de Groote Houtstraatfigu ren. Men zou hen kunnen verdeelen in de amateurs en professionals. Tot de eerste groep behooren zij, die het tot de aangename dingen des levens achten te behooren om aan het straatbeeld van de hoofdstraat onzer stad verbonden te zijn. Het zijn zij, die de Groote Houtstraat bewandelen van de Spaamebank tot Langeveld en van Langeveld tot de Spaarnebank, da capo, ad infinitum. Daar iedereen hen kent is het overbodig om hen in de krant te zetten. Bovendien mag ik zoo veel plaatsruimte niet eischen. Tot de „profs" behoort de fotograaf, die zijn toestel niet neer mag zetten vanwege de precario en de vergunning. Ik heb er wel eens over gedacht hoe het leven zou zijn, als ik zoo'n fotograaf was. Het is een heel interessante gedachtengang, u moet het ook bepaald eens doen. Dan is er in dezen tijd des jaars de juf frouw. die gedragen wordt door een groote tros ballonnen. Ook in het leven van deze dame heb ik mij ingedacht, en het is mij voorgekomen dat het haar te moede moet zijn als ging zij zwevende door dit kommer volle bestaan. Er zijn verdwaasden, die de neiging sterk in zich voelen om de band, waarmee de juffrouw aan de ballonen is verbonden te verbreken, onder toekenning van schadevergoeding natuurlijk. De juf frouw zal dan met een plof in de werkelijk heid terugkeeren. De Groote Houtstraat is niet rijk aan ty pen. Ik kan er mij geen andere dan deze her inneren. 's Avonds geeft zij ongeveer een herhaling van wat des daags te aanschouwen is. Alleen is zij dan wat uitbundiger. Om elf uur gaat de straat naar bed. De bioscopen zijn leeggestroomd en de lichten gaan uit. Soms wordt er in de stilte van den avond nog gezongen en luide gepraat. Doch dit behoort tot het Nachtleven van de Groote Houtstraat cn daarover schrijf ik niet! Pk. VANAF ff PRIMA NEDERLANDSCH FABRIKAAT VOLLEDIGE GARANTIE GROOTE HOUTSTRAAT 168 - TELEFOON 149S2 NIEUWE BILLIJKE PRIJZEN Bii Techn. Installatie Bureau Tel. 10271 Groote Houtstraat 131 vindt U dc grootste sorteering tegen scherp concurreerende prijzen van Stofzuiger» - Sanitair - Radio Vraagt U begrooting van complete Installaties. CHAI Ga naar Groote Houtstr. 42-44 Op 't moment de bekende merken Sigaren tegen zeer verlaagde prijzen. Probeer eens: gegarandeerd naturel GEEN kunstzijde. OLYMPIC r. LYON ATLANTA MAGGY "-'So NANCY (Punthiel) yy LONDON 9y PARIS FILIALEN: AMSTERDAM Kalverstraat 163 v Baerlestraat 70 v. 'Bacrlestr. 52-54 Ferd. Bolstr. 124 lc v, Swindenstr.55 ROTTERDAM Hoogstr. 266 Passage 23 N Binnenweg 231 DEN HAAG Vcenestraat 39 Fr.HendrikL 59-61 HAARLEM Gr. Houtstr. 20-22 GRONINGEN Hecrcstraat 58 ARNHEM Landv.d. Markt 119 NIJMEGEN L. Burchtstr. 16 UTRECHT Choccstr. 19-24-26 DEVENTER K. Bisschopstr. 8 HILVERSUM 's-Gravenl.w. 9 Reparatie Inrichting voor Kousen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 16