D i 1 SCHILDERWERK RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 MEI 1930 HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. JAARLIJKSCHE VERGADERING. Zaterdagmiddag had te Haarlem de 178ste algemeene jaarlijksche vergadering plaats van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. Röell, in het gebouw aan het Spaarne. De vergadering, bijgewoond door Prins Hendrik, werd geopend met een toespraak van den voorzitter- Rede Jhr. Mr. Dr. Röell. Deze herdacht de overleden leden, prof. P. J. Blok, G Heymans, W. C- Leemans, K. O. Meinsma, jhr. mr. van Tets van Goudriaan en de Directeuren J. A. Wilkens en Jhr. A. W. G- van Riemsdijk. Ook zij hadden in dezen kring vele vrienden en hetgeen zij, on derscheidenlijk sedert 1912 en 1910 hebben gedaan voor de instandhouding van onze maatschappij, geeft hun aanspraak op een woord van weemoedige hulde en erkentelijk heid. Doch de onverbiddelijke dood heeft ook de buitenlandsche leden niet ontzien. Spr. noem de Golgi, van Pavia en Richard Zsigmondy, eveneens hoogleeraar te Groningen, mede-uit vinder van den ultra-microscoop en winnaar van den Nobelprijs voor de Chemie in 1926. Verder wees spreker op de hooge weten schappelijke onderscheiding, die aan profes* sor Eykman te beurt viel, toen hij ten vorigen jare met den Nobelprijs begiftigd werd. Jhr. Röell bracht ook in herinnering dat het heden veertig jaar geleden is, dat de mede leden Professor Martin en Prof. Beyerinck in de Maatschappij werden opgenomen. Daarna bracht de secretaris, prof. A. F. Holleman, het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleenen: In het vorige jaarverslag deelde ik mede, dat het 16e deel der Oeuvres complètes de Christiaan Huygens aan het einde van 1929 zoude gereed zijn. Dit is inderdaad het geval geweest. Zonder verzuim is met de bewerking van deel 17 een aanvang gemaakt. Met vreugde kan thans de definitieve toezegging van de Regeering vermeld worden, die bericht heeft, deze waarlijk nationale -uitgave gedurende 10 jaar te willen ondersteunen. Hierdoor is de financieele last dezer uitgave voor de Holl. Mij. niet meer te groot en is de voltooiing van het werk verzekerd. De andere edities onzer Mij. verschenen regel matig. De voornaamste plaats neemt daarbij in de Archives Neerlandaises de physiologie de l'homme et des animaux, die in 1929 weder* om in 4 afleveringen (deel 14) verschenen, alsmede een aflevering der Archives de phonétique, beide onder de krachtige leiding van prof. Van Rijnberk. De Archives de phonétique is het eenige tijdschrift ter wereld van dezen aard; de hoop is daardoor gewettigd, dat het bij doel matige exploitatie een groote verspreiding zal vinden. Hoezeer de Archives de -physiologie gewaar deerd worden bleek uit den noodlg gewor den herdruk van deel 6. Van de Archives der sciences exactes ver schenen in 1929 wederom twee afleveringen (deel 12), het gelukte, deze regelmatig in Ja nuari en Juli gereed te krijgen; ik hoop, dat het ook in het vervolg mogelijk zal zijn, tel kens na een half jaar eene aflevering het licht te doen zien. Verblijdend is, dat de Archives des Sciences naturelles herleefd zijn; ook hiervan ver schenen in '29—'30 twee afleveringen, waar mede deel 5 compleet is geworden. Omtrent de bibliotheek, die onder de voor treffelijke leiding staat van mej. H. C. Dor- hout Mees en van dr. R Lorentz, kan worden medegedeeld, dat het ruilverkeer zich steeds uitbreidt. Aan twee belangrijke aanvragen om sub sidie kon worden voldaan. De eene betreft oen subsidie van 200 gedurende 10 jaar ten behoeve van de Leidsche Sterrenwacht. De Rockefeller-Foundation te New-York ver klaarde zich bereid, aan deze instelling een schenking te doen van 10.000 dollars, mits dezerzijds de rente van deze som werd be schikbaar gesteld. De tweede betreft een schenking van 300 aan het Nederlandsch Historisch Natuurwe tenschappelijk Museum dat te Leiden is ge sticht. Spr. vermeldde nog dat op 3 Dec. 1.1. vele directeuren en leden, met het Dagelijksch Bestuur, aanwezig waren bij de onthulling van een borstbeeld van wijlen prof. Lorentz te Haarlem. Erfelijkheid in de oogheelkunde Prof H. van der Hoeve, hoogleeraar in de oogheelkunde te Leiden, sprak vervolgens over ..Erfelijkheid in de oogheelkunde". In de eerste plaats liet spreker zien. hoe een eigenschap, welke van ouders op kinde ren di-eet is overgeërfd, eeuwen verborgen kan blijven, om dan plotseling aan den dag te treden, wanneer een huwelijk onder bloed verwanten plaats vindt. Verder toonde spreker aan, van hoe groot belang voor een rechterlijke uitspraak op grond van lichamelijke kenmerken bij het onderzoek naar het vaderschap kennis der wellen van de erfelijkheid is voor de rechter lijke macht en haar raadgevers. Tenslotte wees spreker er op. dat- ook op erfelijke eigenschappen door uitwendige om standigheden grooten invloed kan worden uitgeoefend, zoodat. hoe gewichtig de erfe lijkheid ook Is men zich niet fatalistisch bij den invloed daarvan moet neerleggen, doch moet trachten, deze zooveel mogelijk door verwij dering van schadelijke omstandigheden gun stig te beinvloeden. Op deze rede volgde langdurig applaus- De secretaris, prof. A. F. Holleman deelde vervolgens mede, dat de baten van het Pieter Langerhuizen Lambrechtszoonfonds zijn toe gekend aan het Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap voor het- vervaardigen van een catalogus der in ons land aanwezige geologi sche. minlcralogische en mijnbouwkundige literatuur. Tot leden werden gekozen prof. dr. E. Gorter, te Leiden, prof. dr. G. W. Kernkamp, te Utrecht; prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, te Amsterdam; prof. dr. E. M. Meijers te Lei den: dr. W. A. P. Schüffner te Amsterdam en Ir. H. A. van IJsselst-ein, te Den Haag. Tot buitenlandsche leden werden bij accla matie gekozen A. Cotton. Parijs, G. Elliot Smith, Londen, en lord L. J. Raleigh FJR.S. Chelmsford. Hierna werd de vergadering gesloten. PERSONALIA De heer C. L. F Sarlet te Haarlem is ge kozen tot bestuurslid van het Nederlandsch Persmuseum te Amsterdam. DE A. V. R. O. MAANDAG A.S. EEN GROOTE PROTESTVERGADERING In verband met de beslissing van den Mi nister van Waterstaat omtrent de zendtijd- verdeeling werd Maandagavond in Hotel Royal. Stationsplein, een bespreking ge houden. Tot deze bijeenkomst, die zeer druk be zocht was (de zaal was stampvol) hadden alleen A. V. R. O.-voorstanders, die genoo- digd waren, toegang. De voorzitter, Mr. L. G. van Dam vestigde de aandacht op de felle verontwaardiging in Nederland, naar aanleiding van den aanslag van den Minister op de A.V.R.O Het rechts gevoel der Nederlanders is geschokt. Een werk. dat in breede lagen de sympathie heeft, is aangetast. De A.V.R.O. Is teruggebracht tot een zendtijd, minder dan die van de andere omroeporganisaties. De Minister rangschikt de A. V R O tot de vrijzinnige omroepen. Dit is volkomen onjuist. De actie van de A. V. R O. is niet een ..vrij zinnige", noch een politieke: het gaat hier om een algemeenen radio-omroep. Bij het plaatselijk comité van actie komen voortdu rend tal van adhaesiebetuigingen in, van ar beiders, van middenstanders en ook van hen, die in de kringen van de V. A. R. A. tot de „bourgeoisie" gerekend worden. Geen organisatie kan beter geven wat het geheele volk kan meegenieten als algemeen programma dan de A. V. R. O. iDe heeft dan ook de sympathie ver bulten de uiterste grenzen var. links. Daartegenover staan de verpolitiekten. Men wil blijkbaar niet méér geven aan de A. V. R O. omdat de luisteraars anders niet meer luisteren naar de uitzendingen der bij zondere zenders, (applaus). In plaats van zijn uitzendingen beter te maken, zoekt men het, om 't te winnen, in de politiek. Het gaat niet aan. hun die wat beters te leveren heb ben, dit te verbieden, omdat anders het slechtere niet geleverd kan worden! (ap plaus). Niemand kan er bezwaar tegen hebben dat de sectariërs hun preeken enz. uitzenden door den een of anderen zender, maar daar buiten is r.og de kunst, het tooneel, de al gemeene volksontwikkeling. Erf daarvoor zorgt de A. V. R. O., op voortreffelijke wijze. Tegen het sectarisme in den aether, tegen de beslissing van den Minister, die geen staatsman is gebleken te zijn, Wenscht het plaatselijk comité te protesteeren. Meer dan 1200 adhaesiebetuigingen zijn op de oproeping van het comité ingekomen. Hierna was het woord aan den heer J. M. Gilkens, leider van den Propagandadienst der Alg. Vereen. „Radio-Omroep", vertegenwoor diger van het A. V. R. O.-bestuur te Am sterdam. De A. V. R. O. aldus spr., geeft den moed niet op. De duizenden adhaesiebetuigingen geven de A. V. R. O. hoop en vertrouwen op de t-oekomst. In Amsterdam ook Ls het aan tal ingekomen adhaesle betuigingen zeer groot. Bij protestvergaderingen verleent de A. V. R, O. alle mogelijke medewerking. De heer Vogt heeft zich bereid verklaard, als te Haarlem een vergadering wordt gehouden, op die bijeenkomst een rede uit te spreken. Voorloopig betuigde spr. den dank van het bestuur der A. V. R. O. voor de betoonde sympathie. Onder applaus werd besloten Maandag avond a.s. een protestmeeting in het Gem. Concertgebouw te houden. Ook de belang stellenden uit de omgeving kunnen deze ver gadering bijwonen. Aan deze bijeenkomst zal een resolutie ter aanneming worden aangeboden. Als de fi nanciën het toelaten zullen luidsprekers ln de zaal worden opgesteld, opdat niemand een woord van het gesprokene verlieze. Het ligt in de bedoeling dat een tweetal sprekers zal optreden, indien mogelijk méér en indien mogelijk ook een A. V. R. O.-vriend van andere richting. Verschillende voorstellen werden nog ge daan. Er ging een stem op, om het niet bij een protestvergadering te laten, maar een vereeniging op te richten, die een voortdu rende en hardnekkige actie zal kunnen voeren. De voorzitter wees er op dat de heer Vogt geadviseerd heeft comités, maar geen ver- eenigingen op te richten. Een vereeniging kan nog altijd worden opgericht, als het be stuur van de A. V. R. O. zijn standpunt in dezen wijzigt. Dit is overigens een punt voor de algemeene vergadering te Amsterdam. Ook werd het denkbeeld van een propa- ganda-tocht geopperd. Het comité zal overwegen ln hoeverre het mogelijk is, aan de vergadering nog andere demonstraties te verbinden. In de pauze werd voor voorloopige onkos- tenbestrijding gecollecteerd een bedrag van f 144. Tot de groote protestmeeting zullen toe gang hebben, zij die in het bezit zyn van een luistervinkenkaart, met hun huisgenooten. Bovendien hebben toegang niet-luistervin- ken. die een kaart hebben aangevraagd, waarvoor gelegenheid zal zijn op een avond in deze week in ,J)e Nijverheid" en bij comi té-leden te Heemstede en Bloemendaal. Met een opwekkend woord sloot Mr. Van Dam de zeer geanimeerde en geestdriftige bijeenkomst. Zij nog vermeld dat in den loop der verga dering Mr. Van Dam heftige protesten tegen het bseluit van den Minister voorlas van een lid der N. C. R. V. en van een Katholiek. Nader vernemen wij nog, dat als penning meester van het Comité zal optreden de heer B. Heijmans, Julianalaan 122, Overveen. EEN TYPE VOOR DEN POLITIERECHTER. „OM DE KINDEREN". Hij heet Maarten, woont in Haarlemmer meer en is een type. Dit laatste bleek Maandag afdoende voor den Politierechter. De meeste verdachten, die voor de groene tafel van dezen magistraat, moeten verschij nen doen 'n beetje schutterig, maar toen aan Maarten eenmaal door den deurwaarder zijn plaats in het verdachtenbankje was aange wezen nam hij dadelijk, zonder een zweem van verlegenheid, dit bankje volledig in be slag. Hij ging er niet alleen uitgebreid ln zit ten. maar leunde ook met beide armen ge zellig over de leuning, hetgeen den Politie rechter ironisch deed zeggen, dat hij er zijn gemak maar van nemen moest. Maar deze Haarlemmermeersche boerenarbeider in I grondwerkersklcrding bleek niet vatbaar l voor ironie en hij zou kalm in zijn sremakke- j lijke houding hebben volhard, als de Politic- l rechter hem niet langzamerhand aan zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 re T«L 11361 vaa 8—12 «n IVJ 5. Zatord. 8—1 verstand had weten te brengen, „dat het hier geen gekheid was" en hij zich, als het woord tot hem gericht werd, van zijn zetel behoorde te verheffen. Hij vond het tenslotte óók bést, hoor; hij had niet het minste bezwaar. Dit type stond terecht, omdat hij een juf frouw, die naast hem woont, tegen de kin had gestompt. Toen die juffrouw op 11 April vóór haar woning verwijlde was verdachte in eens op haar afgekomen en.en nu ko men de twee lezingen, die in zulke gevallen bijna altijd onderscheiden kunnen worden. De juffrouw en een bejaarde, mannelijke ge tuige hadden respectievelijk gevoeld en ge zien dat verdachte zijn buurvrouw stompte, maar verdachte nam in het bankje een niet- onverdienstelijke bokshouding aan en deed voor, met snelle vuistbewegingen, dat hij de juffrouw alleen bedreigd had. Had hij haar tóch geraakt, wel dan hadden de zenuwen het. gedaan, maar hij wist van niets. ..Als de juffrouw zegt, dat ik het gedaan heb", zoo luidde ongeveer de quintessence van zijn zelfs moeilijk te stenografeeren en onsamenhangenden woordenvloed, „geef me dan maar drie jaar. of tien jaar!" En hij plaatste verder eenige sarcastische opmer kingen (zijn glimlach daarbij was waarlijk duivelsch! aan het adres van de buurvrouw, wie hij blijkbaar een zeer klein verstandje toeschreef. Het was natuurlijk aangekomen door de kinderen. Verdachte, die zich telkens met zijn voornaam en „van" aanduidde, hetgeen Iets buitengewoon naïefs aan zijn optreden gaf, noemde zich „den vertegenwoordiger van tien kinderen" (met wie hij dan zijn eigen nakomelingen bedoelde) en hij was van oor deel, dat de juffrouw niet alleen haar eigen eenig kind op zeer verkeerde en onverstan dige wijze behandelde, maar dat zij ook één van zijn tiental niet met vrede had gelaten. Daarom waren de zenuwen gaan werken, toen hij de juffrouw ln levenden lijve vóór zich zag. De buurvrouw zelf vond het tenslotte niet zoo héél erg, wat verdachte had gedaan en zij had er ook geen werk van willen maken, maar haar man had er op gestaan, dat Maar ten zich zou verantwoorden voor den Politie rechter. Maarten was anders heelemaal geen slechte buur zei ze en Maarten gaf toe. dat zijn buurvrouw na 11 April „aardig verstan delijk was opgetreden". ..Als ze mijn kinderen maar in vrijheid stelt!" merkte hij nog op. alsof zijn geheele tiental door de onschuldige juffrouw gevan gen was gezet. Het O. M. meende, dat niet alleen Maar- ten's zenuwen schuldig aan het geval waren, maar dat. ook zijn vuist er debet aan was en vroeg f 20 of 10 dagen. Daarmee kwam hij er af. „En kom hier nu niet meer!" waarschuw de de Politierechter. „Gelukkig niet. Kantonrechter, gelukkig niet!" zei dc verdachte met de eigenaardige woordenkeus en hij scharmaaide dq zaal uit. VEREENIGING „HET BROKKENHUIS". JAARVERSLAG Aan het jaarverslag van de Vereeniging het Brokkenhuis ontleenen wij: Evenals vorige jaren kan de vereeniging weer met groote voldoening terugzien op het afgeloopen jaar. Het doel: het verstrekken van kleeding, beddegoed, schoeisel, meubilair en dergelijke, aan behoeftige en onvermogen de personen en gezinnen zonder onderscheid van kerkelijke gezindte of richting, kon (dank zij den steun en sympathie dfe de ver eeniging weer van de ingezetenen van Haar lem en Omstreken mocht ontvangen) in ver gelijking bij vorige jaren, eenigszins worden uitgebreid. Vooral gedurende de abnormaal strenge koude in hel begin van het verslag jaar, werd veel hulp en medewerking ont vangen van de zijde van het publiek en kon den tal van noodlijdende gezinnen goed wor den geholpen. Behalve de verstrekking van kleeding enz. kon, door de vele giften die in deze periode werden ontvangen, aan vele ge zinnen nog levensmiddelen en brandstoffen worden verstrekt. Een uitvoering van de Haarlemsche Kinder Operette Vereeniging in den Schouwburg, Jansweg, bracht 100 op. Verder was het geheele jaar weer een groot dames-comité bezig met het vervaardigen van allerlei voorwerpen, hand- en haakwerken voor den bazar, die in November in den Haarlemschen Kegelbond werd gehouden. De opbrengst hiervan bedroeg ruim 1400. In 1930 zal geen bazar worden gehouden. Van de 670 gezinnen die geholpen werden, kregea 148 gezinnen alle goederen geheel kosteloos. Het systeem, dat de gezinnen voor de ont vangen hulp zoo zij daartoe in Staat zijn eenige vergoeding moeten betalen, voldoet goed en werkt bovendien opvoedend. De voorraad goederen die ingezetenen schonken werd steeds aangevuld door aan koop van nieuwe goederen, hoofdzakelijk ondergoederen. lakens, s'.oopen en dekens. Hiervoor werd 900.besteed. Het ledental nam aanvankelijk met 14 toe. doch wegens overlijden, vertrek uit de ge meente en andere oorzaken verminderde het aantal weer met 9, zoodat de toeneming slechts 5 bedraagt. Op 31 December j.L be droeg het ledental 172. Gehoopt wordt, dat dit aantal spoedig met eenige tientallen zal vermeerderen. De minimum contributie is slechts /l.per jaar. Het bedrag dat in 1929 aan contributie werd ontvangen bedraagt 411,tegen 327 ln 1928. In het bestuur kwam geen wijziging, ter wijl dc zetel van het Brokkenhuis bleef ge vestigd in het voormalig Militair Hispitaal Klnderhuisvest, De ontvangsten bedroegen 3803.65 (waar van een batig saldo van 1928 van 1 368.86) de uitgaven 2259.42, zoodat er nu nog een batig saldo is van 1549.23. LUXE UITGAAF SPOORBOEKJE. Ook nu is ten bate van dc Vereeniging voor personeel in dienst der Nederl. Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose een luxe uit* gaaf van de spoorwegglds verschenen. Or.ge twij fold zullen velen dit handige kleine boekje koopen, ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. VERGADERING VAN HET HOOFD BESTUUR. In de tuinzaal van restaurant Brinkmann hield het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Forensen Zaterdagmiddag haar jaarlijksche algemeer.e vergadering. De voorzitter, mr. H. J. Bool, bracht in zijn openingswoord dank aan de afdeeling Haarlem (die met haar 600 leden thans de grootste van alle afdeelingen is) voor de uitnoodiging en de verleende gastvrijheid Spreker herinnerde, bij zijn terugblik op het afgeloopen jaar aan de aanneming van hot wetsontwerp, regelende de financieele ver houding tusschert Rijk en Gemeenten, waar door de zoo onbillijke forensenbelasting in 1931 zal komen te vervallen. Ook op ander gebied heeft de bond al be langrijke resultaten bereikt; en in het bij zonder noemde spreker hetgeen gedaan is voor de verkeersbelangen der forensen. Volgens het jaarverslag van den secretaris, mr. G. W. van Everdingen is het ledental in 1929 met 100 toegenomen, zoodat de bond thans in totaal ruim 2000 leden telt. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester, mr. C. B. H. van Groin Scoters bleek, dat de kas aan het einde van het af geloopen jaar sioot met een batig saldo van f 188.40. Bij de benoeming van drie leden van het hoofdbestuur werden de heeren M. C. Ko ning. C. D. van Vliet en mr. P. B. H. van Groin Soeters, die ditmaal volgens loting voor aftreding in aanmerking waren geko men, bij acclamatie herkozen Vastgesteld werd vervolgens dat 13 der contributies in het vereeniglngsjaar 1931 mag worden ingehouden voor bestrijding der kosten van de afdeelingen. Voorts kwam ter sprake dc betaling der jaarlijksche oontributie.. Verschillende leden waren van meening dat een minimum van f 1 te laag was. Besloten werd tenslotte dit bedrag niet te verhoogen: er zal evenwel bU hen die dit minimum betalen, op worden aangedrongen hun bijdrage te verhoogen. Mocht deze handelwijze tot geen resultaat leiden, dan zal naderhand tot andere maat regelen worden overgegaan. In zijn slotwoord zeide de voorzitter, dat nog steeds een groot aantal forensen van het goede werk van den bond profiteeren, zonder dat zij iets voor de vereeniging doen. Daarom wekte spreker de aanwezigen op, te trachten de niet-aange.sloten forensen voor de vereeniging te winnen. (Reeds in een deel van dc vorige oplage opgenomen.) BLOEMENDAAL TROELSTRA-HERDENKING IN „DE TOORTS". De Afd. Bloemendaal van de S.D.A.P. hield Zondagmorgen een buitengewone bijeen komst in ,De Toorts" om den gestorven leider van de S.D.A.P. te herdenken. De zaal was tot de laatste plaats gevuld. Boven het tooneel hing het omfloerste por tret van Troelstra, het gedempte licht en de groote ernst der aanwezigen gaven wijding aan de bijeenkomst. Deze - werd met gezang geopend, waarna mej. De Jong uit Haarlem onder doodsche stilte 2 pianostukken van Chopin en De Bussy ten gehoor e bracht. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den heer W. van Veen uit Velsen. Er is een mensch gestorven begon spr. en wanneer wij zooals dit gebruikelijk is, de rekening van het leven opmaken, dan voe len wij, dat hier is heengegaan een mensch met uitnemende eigenschappen van verstand en gevoel. Wat spreker zeggen ging, moest eenvou dig zijn, want het hooge ideaal van Troelstra is slechts door eenvoud te benaderen. In de couranten is Troelstra herdacht als staatsman, wetgever, parlementariër, jurist, dichter, wat niet al. Men had hem ook moe ten herdenken als verspreider, ais huidje zoeker. Troelstra heeft al het werk gedaan, ook het allereenvoudigste en hij heeft dat beter gedaan dan een van ons. Toen Troelstra in de arbeidersbeweging kwam, was deze vastgeloopen in het radica lisme. Bij de arbeiders vond men of doffe berusting, óf heftige opstandigheid zonder een bewust doel. Troelstra heeft den weg ge wezen naar organisatie en machtsvorming, om hierdoor den weg te banen naar een On ZE. GROEMTOE5 Dlh5DAS DOhDELRCWG zaterdag O-1 u nieuwe en betere maatschappij. Daarbij heeft hij zichzelf opgeofferd. Spieker schetst dan hoe hij als jong ad vocaat met zijn omgeving heeft gebroken, een daad. die de bourgeoisie hem nooit heeft vergeven. In zijn gedenkschriften blijkt, dat dit losmaken van familiebanden niet zonder pijn is gegaan. De arbeiders ontvingen hem evenmin met open armen en zagen in hem een onrust stoker. een gevaar voor orde en welvaart, de maatschappij en het koningschap De op- standigen zagen in hem een verrader. Zoo waren de Amsterdamsche jaren voor Troel stra wel zeer zwaar. De strijd op de Roode Dinsdagen voor het algemeen kiesrecht bewees, dat Troelstra geen lafaard w as. Is het wonder vroeg spreker, dat hij geworden is de leider der arbeiders, die aan hem behalve de organisatie, geeste lijker. en moreele verheffing dapken? De begrafenis, een grootschc demonstratie van beheersching der massa, geeft blijk van deze dankbaarheid. Deze beheersching is door Troelstra gebracht. Ook in de gedenkschriften, geschreven na 1925 bracht Troelstra een offer. Zijn dood vervult ons met rouw maar ook met gevoelens van dankbaarheid en eerbied. Wij kunnen Troelstra het beste eeren aldus eindigde spr. zijn rede door te wer ken voor het socialisme. De bijeenkomst werd hierop met gezang besloten. WOENSDAG 21 MEI. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.00 Concert. Avro- Kwlntet. 2 00 Radio-Kinder koorzang. 2.30 Liedjes en verhaaltjes. 3.00 Naaicursus. 4.00 De voornaamste studlcmuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Concert door Hongaarse he kapel uit Café- Rest. .Astoria" te A'dam. 6.00 Tijdsein. Daar na: Voortz. concert. 6.30 Koersen en gramo foonpl. 6 45 Italiaansch beginners. 7.lo It-i- llaansch gevorderden. 7.45 Gramofoonpl. 8 01 Operacoucert m m v. Fransche artlsten Het Omroeporkest. 9.00 Viool-recital door ZolUm Szckely. 9.30 Persber. Daarna: Vervolg Opera concert. Na afloop: Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 1875 M. (uitsl. NCRV.-Ultz.) 8.15 Concert. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gra- mofoon.pL 11.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.00 Politlebcr. 12.30 Concert. D. C. Lankhorst (cello). Mej. Willy van Leeuwen (plano). 2.00 Concert. Mevr. G. de Knegtter Haar (sopraan), Kees Panman (viool), Rle Beuto (piano). 2.45 Lezen van Ohr. Lectuur. 3.15 Vervolg concert. 4.15 Gra mofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoon pl. 6.30 Cursus Radio-techniek. 7.00 Gramo foonpl. 7.15 Ir. J. J. K. Dominicus: „Storingen bij Omroepontvangst". 7.45 Polltleber. 8.00 Uitz. vanuit de Weesinrichting „Neerbosch" te Neerbosch. Spreker: Ds. H. Kluln: „Ons werk te Neerbosch". Muzlk. medew. van Neerbosch' Zangkoor en Schoolkinderen van de Weesinr. „Neerbosch". 9.30 Concert door het ,Draper"-Kwartet. 10.00 Persber. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 12 20 Gramofoonpl. 12.20 Toespraak door den Prins van Wales. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Concert. C. Bull (alt). K. Sterne (bariton). 2.50 Uitz. voor schelen. 3.45 Concert. V. Gaster (bari ton). The Stornoway Players (Instrument, ensemble). 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6 35 Nieuwsber. 7.00 Orgelspel door W. S. Vale. 7,20 Lezing. 8.05 „Matinee". Fantasie van P. H. Lennox. 9.20 Nieuwsber. 9.45 ,Der fltegen- de Hollander" van Rich. Wagner (2e bedrijf). 10.40 Lezing. 11.05 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1?25 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 .Dakmé". Opera van Délibes. Orkest en solisten. Daarna: Concertstuk voor plano en orkest. LAXGENBERG 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonpl. 12 30 Gramofoonpl. 1.25 Orkest concert. 5.55 Orkestconceri8.20 „Un Ballo in Maschera". Opera van G. Verdl. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 3 50 Orkestconcert. 8.35 Orkestconcert. 10.10 Concert. Orkest en plano. 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestooncert. 7.20 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.50 Con cert. Orkest en zangeres. 7.EESEN 1635 M. 6.50 Lezingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Be richten. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 GramofoonpL 3.50 Lezingen 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. Concert. Strijkkwartet, zang, hoorns. Decla matie. Daarna: Berichten en citherconcert. 11.30 Zlgeunermuziek uit Budapest. Een dagelijksche Kindervertelling. Vadertje Langbeen heeft de makreel in één hap doorgeslikt cn wil er weer van docr gaan. zonder „{Tank je'' te zeggen. Maar plotseling valt Gerrit hem om zijn hals. Zoo, ouwe jongen, grinnikt hij vriendelijk, nou breng je ons maar eens keurig naar Afrika... Wc hebben net een sleepbootje noodig. Vadertje Langbeen protesteert lievig. Laat me los. kleppert hij in de ocicvaarstaal. lucht in. en laat je in zee vallen. Maar Gerrit ver gaat de ooicvaarstaal niet en hij blijft zich aan den hals van Vadertje Langbeen vastklampen. Wie niet hooren wil moet maar voelen, denkt die en met krachtige vleugelslagen verheft hij zich. Daar gaat Gerrit de Itlcht in. Hou me vast! krijscht hij, ander* ga ik naar de maan Dicky schrikt er hevig van.... Hij springt over eind en kan Gerrit nog net vastgrijpen aan zijn rechter broek-pijp. Maar Dicky wordt nek al om hoog getrokken.... Gelukkig kan hij mei zijn linkerhand nog t het utuurwiel grijpen en Dirkje klampt zich jui-t te rechter tijd \a-t aan zijn linker been. Zoo blij it de ooievaar met dc auto verbon- ■m, maar 't is toch wel een rare sleepkabel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7