AFFAIRE GAZETTE DU FRANC. BUITENLAND MACDONALD IN EEN NETELIGE POSITIE AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 MEI 19301 TWEEDE BLAD I ING EZ O NT) EN MTDEDEEI.INGEN a 60 Cts. per regeL Sir Oswald Mosley trekt zich terug. De radicale plannen van den jongsten minister verworpen. De beteekenis van Mosley's memorandum Verdeeldheid in de Labour partij. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Sir Oswald Mosley, Een belangrijke gebeurtenis in het Engel- sche politieke leven, is het aftreden van Sir Oswald Mosley, als minister in Macdonald's kabinet. Macdonald heeft tot het laatste ©ogenblik getracht Mosley van dezen stap terug te houden. De premier zag zich echter verplicht 's avonds laat het ontslag te aan vaarden. Directe aanleiding tot deze gebeurtenis, is de verwerping van Sir Oswald Mosley's me morandum inzake de werkloosheid. Tho mas' rede, gisteren in het Lagerhuis gehou den, deed de maat echter overloopen, en maakte een verzoening onmogelijk. De voorgeschiedenis is de volgende:' Mosley was één der jongste en actiefste leden der Arbeiderspartij en een paar jaar geleden baarde hij opzien, doordat hij de conservatieve partij verliet om zich aan te sluiten bij de Arbeiderspartij. Ook zijn vrouw Lady Cynthia een dochter van wijlen lord Curzon, neemt sindsdien een werkzaam aan deel in de politiek der Arbeiderspartij. Zooals bekend is, was de extremistische linkervleugel van de Labourpartij, onder lei ding van Maxton, in het geheel niet tevre den over minister Thomas' politiek inzake de werkloosheid. Volgens de extremisten hield de Labourregeering zich niet aan de in dertijd door haar gedane beloften. Zelfs in het kabinet voelde men den terugslag van dtze ontevredenheid. Sir Oswald Mosley's memorandum hij was Thomas toegevoegd voor diens arbeid tegen de werkloosheid was zeer vooruitstrevend, medeonderteekena- ren waren Lansbury en Johnston. Een com missie bestaande uit 5 leden, waaronder Tho mas, Snowden en Miss Bondfield, verwierp het memorandum kort en goed. Waar be stond nu dat memorandum uit? Volgens de Telegraaf kwam het zonder omwegen neer, op staatssocialisme. Mosley stelde de volgen de verstrekkende maatregelen voor: Uitvoe ring van groote openbare werken, welke ge financierd zouden worden door eem natio- nalen plannenraad, die de volle en onbeperk te bevoegdheid zou hebben regeeringsleenin- gen uit te geven en alle werken in eigen be heer uit te voeren. Tevens zou die plannen- raad de leiding op zich moeten nemen bij de rationalisatie van de industrie, hij zou con trole moeten uitoefenen op den uitvoer, dezen eventueel door dumping bevorderen, ten ein de aldus geld te verkrijgen voor den invoer van goederen, zoodat een logisch gevolg van die plannen zou zijn geweest, dat de geheele in- en uitvoerhandel door den raad zou wor den beheerscht. Als verder gevolg van de voorgestelde maatregelen zou algeheele con- tróle op de banken noodig zijn. zoodat het Toorstel dus in het kort neerkwam op staats socialisme. De gevolgen van de diepe meeningsver- schillen in den boezem van het kabinet en in de Labour party zelve deden zich reeds ge voelen bij de stemming aan het einde van het Lagerhuisdebat over de werkloosheid. De regeering kreeg slechts een meerder heid van 15 stemmen o.a. tengevolge van het feit. dat 15 harer tot den linkervleugel be- hoorende aanhangers zich van stemmen onthielden! Met Mosley's aftreden is Macdonald's ka binet feitelijk in een zeer netelige positie ge raakt en de pogingen v«n den premier om Mosley van zijn besluit af te brengen zijn het beste bewijs voor de groote bezorgdheid die men voor dit besluit koesterde. De Labourregeering gaat een moeilijken tijd tegemoèt. L. A. Een politieke arrestatie in Yoego-Slavië. BELGRADO. 20 Mel (V.D.) De leider fan de Duitsche minderheidspartij in Banat, de voormalige Landdag- en Skoeptsjira, de advocaat Dr. Neuner, is op grond van de wet tot bescherming van den Staat heden te Groot-Betschkrek gearresteerd. De reden tón deze arrestatie is niet bekend. Stormachtige zitting in het M atsjek-proces, BELGRADO. 20 Mei (VD.) In de ritting van het Matsjekproces is het tijdens het verhoor van de politieagent Andjinowitsch tot stormachtige tooneelen gekomen. Getui ge verklaarde, dat hij op den verdachte dreigbrieven aan allerlei hooggeplaatste per sonen had gevonden. Verdachte beweert, dat deze brieven niet in zijn bezit zijn ge weest en dat hij met een geladen revolver ge dwongen was tot onderteekening van het politie-proces-verbaal. De voornaamste ver dediger, de gewezen minister Trumbitsch wilde van den agent weten wat er precies gebeurd is bij de inbeslagneming van de pa pieren. De agent meende hierop te moeten ant woorden, dat wanneer er iets in het huls van den verdediger inbeslaggenomen zou moeten worden, hij waarschijnlijk ook niet zijn lorgnet en paperassen zou afgeven. Door deze zonderlinge repliek ontstond onder de verdediging een geweldig tumult, waardoor hooren en zien verging Van alle kanten werd geschreeuwd, dat deze getuige het beste bewijs is voor de opvattingen, wel ke door de politie worden gehuldigd. Tijdens de pauze liet de rechter van in structie den verslaggevers van het agent schap „Stefani' en „Corriera della Serra" mededeelen, dat zij zich niet meer mogen ophouden in het vertrek der verdedigers. Toen de verdediging tegen deze aanzegging protest aanteekende, liet het hof haar her halen en breidde het verbod uit tot alle buitenlandsche persvertegenwoordigers. Weer een conflict met T hiiringen. BERLIJN, 20 Mei (V.D.) Met betrekkin? tot het conflict met Thüringen heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Dr. Wirth in de begrootingscommissie van den Rijksdag medegedeeld, dat een ernstig ver schilpunt gevormd wordt door de kwestie van de door Minister Frick aanbevolen schoolgebeden. Onderzocht moet worden of deze gebeden in overeenstemming zijn met de Grondwet van Weimar. Spreker bestrijdt echter, dat dit het geval zou zijn. In eenige van die gebeden worden zoowel de letter als de geest van de Weimarsche Grondwet gro velijk geschonden. Aan het Thüringsche Ministerie is de xans gegeven zich hierover uit te spreken. Indien zulks noodzakelijk mocht blijken, zal spr. niet aarzelen dit ge val voor het Rijksgerechtshof te brengen. Böss krijgt ontslag. Ex-Burgemeester Böss. In de disciplinaire zaak tegen den eersten burgemeester Böss heeft de rechtbank de volgende uitspraak gedaan: De beschuldigde heeft de plichten ver zaakt, die hem door zijn ambt waren opge legd en zich door zijn optreden in en buiten zijn functie de achting, het aanzien en het vertrouwen, die zijn ambt eischen, onwaar dig getoond. Hij wordt derhalve gestraft met ontslag uit zijn functie. Hem wordt voor het leven 2-3 van het hem reglementair toe komende pensioen als ondersteuning toege kend. De kosten van het proces komen voor zijn rekening. De beschuldigde heeft tegen de uitspraak terstond hooger beroep aangeteekend. Het monsterproces te Lyon. Te Lyon begint het omvangrijke proces van de drieduizend burgers, die een aan klacht tegen de stad Lyon hebben ingediend wegens de gevolgen van de groote typhus- epidemie in November 1928, welke epidemie ontstond tengevolge van verontreiniging van het door de gemeente verstrekte drinkwater en waarbij 320 personen om het leven kwa men. Door drieduizend „eischers", die rich aan eengesloten hebben, wordt in totaal een be drag van ruim 40 millioen francs schadever- geoding van de gemeente geéischt. Lord Irwin blijft onder koning. De ambtstijd van Lord Irwin den onderko- ning van Indië, zal worden verlengd. Lord Irwin, die als opvolger van Lord Reading in het najaar 1926 zijn tegenwoordige functie aanvaardde, zou na afloop van zijn ambtstijd, in Mei van het volgende jaar moeten af treden. Naar in de pers verluidt heeft Lord Irwin zich bereid verklaard de functie van onder koning te blijven vervullen. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Oostenrijk's binnenlandsche ontwapening. Het streven naar Oostenrijk's binnenland sche ontwapening, waarvan de bondskanse lier oa. in een memorandum aan den Volken bond melding heeft gemaakt, ondervindt steeds grooter verzet van de rijde der bur gerwachten, aldus het Hbld. Op een groote vergadering van de burger wachten van Neder Oostenrijk te Korneu- burg, waar 8000 gedelegeerden aanwezig wa ren, heeft de radicale richting de overhand gekregen. Alle gedelegeerden legden in han den van den leider dr. Steidle een eed af, waarin verklaard werd. dat men naar de macht in den staat wil grijpen en alles op nieuw wil regelen. Het werkelijke democrati sche parlementarisme werd verworpen. Aan dezen eed van trouw aan de dictatuur voegde dr. Steidle een waarschuwing toe aan zijn Christ, sociale partijvrienden in het par lement, voor het geval zij het durfden wagen voor de ontwapening te stemmen. Dit zou dadelijk beantwoord worden door een se ces sie van de burgerwachten uit de christ. soc. en groot-Duitsche partijen en tot de vorming van een eigen burgerwachtpartij. Ook prins Starhemberg hield een heftige rede tegen de ontwapeningsDlannen van dr. schober, die volgens hem zich indertijd ver plicht zou hebben, teneinde zich den steun ervan te verzekeren, de burgerwachten na zijn optreden ongemoeid te zullen laten. Benito spreekt. Mussolini Is ln Milaan aangekomen, waar hij ongeveer een week zal vertoeven om aan verschillende feestelijkheden deel te nemen. Morgen heeft te Milaan een opmarsch der oorlogsinvaliden uit Lombardije plaats. Vrij dag zal Mussolini een parade der fascistische militie en van verscheidene legerdivisies bij wonen. Zaterdag 24 Mei. den verjaardag van Italië's ingrijpen in den wereldoorlog, zal Mussolini een rede houden voor de fascisten leiders in de provincie. De „Tribuna" schrijft dat Mussolini in rijn rede, te Florence gehouden, op duidelijke wij ze aangetoond heeft, dat de vrijmetselaars een hinderlaag leggen, aan het fascistische Italië den oorlog verklaren en militaire al lianties sluiten met anti-Italiaansche doel einden. Mussolini heeft herhaald, dat I' ,Tië geen gevangene in de Middellandsche wil zijn. Men kan geen vriendschap met Italic voorwenden, als men zich niet buiten de sa menzwering der vrijmetselaars houdt en niet ermede ophoudt de minderheid van Italië in de Middellandsche Zee te wenschen. Het blad teekent aan, dat diegenen, die beweren door die woorden beleedigd te zijn, toegeven aanhangers te zijn en mede te werken aan de oude beginselen en Italië tot inferioriteit op marine-gebied willen brengen. De „Im- pero" acht het noodig erop te wijzen, dat Mussolini's rede te Florence tegen Frankrijk gericht was. DE KONINGIN TE AMSTERDAM Gistermiddag zijn de koningin en de prin ses te 4.19 u. per gewonen trein aan het Centraal Station tot het brengen van het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad, gearri veerd. Na de ontvangst op het station o.a. door den burgemeester en den commissaris der Koningin en den Prins, die even te voren uit Den Haag was aangekomen is de Konink lijke familie onder het gejuich der velen, die zich langs het Damrak hadden opgesteld naar het paleis gereden, waar de Koninklijke familie op het balcon verscheen. Er was een eerewacht van mariniers en het paleiscarlillon speelde nationale liederen. Te half zes hield de Koningin audiëntie. Er wapperden in de stad veel vlaggen, de trams waren gepavoiseerd en volgens de traditie was de politie gehelmd. VACANTIE-KINDERFEEST. Evenals vorige Jaren organiseert de Win- keliersvereeniging .Bendracht maakt Macht" te Haarlem-Noord een Vacantie-Kinderfeest en wel op 13 Augustus. Ditmaal gaat de tocht naar Alkmaar en Schoorl. Recht van deel neming kan ieder kind verkrijgen bij in levering van 400 zegels, welke door de win keliers in Haarlem-Noord, leden der ver- eeniging, gratis aan cliënten worden ver strekt en wel bij lederen aankoop van 25 cents contant één zegeL, OMZE CROEMTJE5 1 B=DirS5DAG l DOM D EiRD A3 ZATERDAG De comédie-bouffe begint. (Van onzen Parijschen correspondent.) Het Hof! Alle aanwezigen staan eerbiedig op wanneer de rechters plechtig hun intrede doen in de stampvolle zaal. De president Gaultier wenkt met zijn hand dat men weer kan gaan ritten. De affaire-Gazette du Franc, het proces tegen Marthe Hanau kan beginnen. Maar het heele geval doet meer denken aan een generale repetitie van een historisch stuk, wanneer de costumes nog niet zijn gearri veerd, dan aan een plechtige rechtzitting, aan de behandeling van een van de meest sensationeele processen van alle eeuwen. Het beklaagdenbankje is leeg; zelfs de twee gen darmes die de gevangene moeten bewaken zijn achter het houten schotje gebleven, een beetje verlegen met hun houding. En de ad vocaten hebben rich niet eens de moeite ge geven om hun toga en het witte befje aan te trekken. Op ieders gelaat een glimlach en zelf de strenge president verbergt in zijn Sint-Nicolaasbaard een spottend lachje. Niemand antwoordt op den afgeroepen naam hetgeen ook in het minst geen verwondering wekt, omdat iedereen van te voren weet welk een comedie men moet spelen. Dokter Dufourdokter Dufour! Eerst na een oogenblik, om vooral te laten uitkomen dat 't niet alles te voren in elkaar is gezet en gecombineerd, antwoordt de ge neesheer-getuige. Meneer de president, de beklaagde is niet bij machte om de vermoeienissen van een proces te verdragen. De president delibereert een oogenblik en geeft dan order dat dadelijk drie gertees- heeren-experts naar het huls van Marthe Hanau zullen gaan om haar daar te onder zoeken en onmiddellijk een rapport uit tc brengen. Ze leggen een eed af de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen en gaan lachend heen. Ondertusschen, in afwachting dat de ex perts terug zullen zijn opent de president het debat. d.wz. begint hij een aangename con versatie met de verdedigers. Mr. Dominique wrijft zich tevreden in de handen. Alles gaat naar zijn rin. Het proces zal zeker vijf en twintig rit tingen duren, meneer de president, zoo hoort men den verdediger zeggen. Het zou nu ook wel van belang zijn om te weten wanneer madame Hanau de vermoeienissen daarvan kan verdragen. Ik ben het volkomen met u eens. Na tuurlijk zullen we moeten wachten en niet eischen dat ze op een draagbaar naar hier wordt gebracht. Bruzin, de man die den sleutel van de kast waarin het heele dossier berustte verloor, zoodat men een aantal stukken heeft kun nen verduisteren, heeft het woord. Ik kan mededeelen dat we met behulp van de copieen weer het heele dossier heb ben kunnen reconstrueeren, zoo verklaart hij goedig, terwijl een breede glimlach zijn za lig optimisme verraadt. Maar hoe denkt u te doen voor de origl- neele stukken? zoo barst ineens Mr. Domi nique uit. Want let wel copieen van stukken waarvan men het origineel niet kan aantoo- nen hebben niet de minste waarde Ja, dat.... natuurlijk.... zucht Bru zin. Mr. Dominique: Ik verzoek dat van deze verklaring nota woidt genomen. Dat zou gelijk staan met het openen van de debatten, komt de president tusschen beide. Allons, messieurs de verdedigers zijn niet eens in toga. Men lacht en het wachten op de experts begint. De advocaten, Mr. Pierre Loewel. Mr. Jean Carré maken grapjes onder elkaar. Eerst na twee uren komen de experts terug en nog altijd is de publieke tribune vol belangstellenden, vooral dames, die den tijd hebben gekort met geanimeerde conversatie en het knabbelen op bonbons. Dokter Paul is de woordvoerder voor de experts. Vriendelijk, zooals men doet wanneer iemand van ziekenbezoek terugkomt, infor meert- de president hoe het nu gaat met de lieve rioke. Groote bloedarmoede, meneer de pre sident. Madame Hanau heeft nog maar 2.900.000 roode globulen op een totaal van ongeveer zeven millioen in normalen toe stand. zoo verklaart de geneesheer hoogst ernstig. De president schudt het hoofd, misschien uit medelijden, misschien ook uit bewonde ring voor de medici die dat even hebben kunnen vaststellen. Daarbij ls het zenuwgestel van de patiënte ernstig aangetast. Hoe lang kan dat nog duren, vraagt de president nu een beetje kregel. Nog twee maanden, meneer de pre sident. Dan bepalen we de volgende ritting op 30 October tot na de vacantie, zoo beslist de president en vervolgens tweemaal per week— En het eerste bedrijf van de comédie- bouffe is gespeeld. Al is er dan ook geen uitspraak gedaan, dan is deze eerste zitting toch wel van het grootste belang. Want we weten nu precies Een fotograaf in een vliegtuig maakte "bovenstaande foto van een reuzenbrand in de Amerikaansche stad Nashua.Door dezen brand werden 200 huizen in de asch gelegd. Nashua ligt in New-Hampshire, over welken boeg de verdediging het gaat gooien wanneer eerlang Madame Hanau toch in eigen persoon zal verschijnen ln het be klaagdenbankje. De origineele stukken zijn zoek en ondanks alle ijverige nasporingen van de politie heeft men ze niet kunnen terugvinden. Wie bewijst dan dat de copieen werkelijk copieën zijn? Mr. Dominique, zoo zegt men algemeen in juridlschen kring, kan daarvan zooveel voordeel trekken als hij maar wil. Enzoo gaan sommigen verder, zou het voor het prestige maar niet beter zijn om nu voor goed een einde te maken aan die heele comedie. die eiken keer dat er over gespro ken wordt, hoe langer hoe belachelijker wordt? Zij die zoo redeneeren. hebben misschien niet heelemaal ongehjk. want Dame Justice moet voor alles eerwaardig blijven. HENRY A. TH. LESTURGEON. FAILIS SEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 20 Mei uitgesproken: 1. P. J. van Schooten, timmerman te Haarlem. Ken nemerstraat 1; curator Mr. L. G. van Dam alhier; 2. J. Blokker, rijwielhandelaar te Haar lem; curator Mr. L. G. van Dam alhier; 3. de N V. Schotensche Auto Garage Cen- tale, gevestigd te Haarlem Noord, Raadhuis plein 1; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier; A. C. Stubert, behanger te Zandvoort, Kostverlorenstraat 14: curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. Rechter Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strlck van Linschoten alhier; Opgeheven werden de faillissementen -an: 1. C. Verdam te Haarlem; Curator Mr. W. A. J. Stortenbeker alhier; 2. R. van den Boogaard, wonende t<e Haarlem; curator Mr. Mej. J. K. Barggreve; alhier; Door het verbindend worden der uitdee- lingsUJsten rijn geëindigd de faillissementen van: 1. de N.V. Haarlemsche Verwarmtngs- Industrie, gevestigd te Haarlem; curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier; 2. A C. Bocxe to Roelof Arendsveen; cu rator Mr. F. J. D. Theyse alhier; 3. A. J M. de Jong. wonende te Haarlem; curator Mr. H. O. Drilsma alhier; 4. J. Koene te Haarlem; curator Mr. A. Bruch, alhier; 5. L. Goldsteen alhier; curator Mr. Dr. A, F. H. Schreurs alhier. Scheepvaartberichten (Zie ook elders in dit nummer). Almkerk, 20 Mei 16 u. v. Hamburg, Austra lië na.r Rotterdam. Amazone, 20 Mei 13 uur 15 m. 25 mijl N.N. Oost. van Norddeich, Amsterdam n. Hamburg Aldabi, 20 Mei n.m. te Rotterdam van Hamburg. Grootendyk, 20 Mei 16 u. 20 m. van Ham burg, Paclfickust n. Antwerpen en R'dam. Heemskerk, 20 Mei v. Amsterdam n. Ant werpen. Kambangan, 20 Mei v. Amsterdam naar Hamburg. Maaskerk. 20 Mei v. Amsterdam n. Hamburg Slamat, 20 Mei 12 u. 30 m. v. Gibraltar, Rotterdam n Batavia. Veendam, 20 Mei n.m. te Rotterdam naar Vera Cruz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel. WOENSDAG 21 MEI Stadsschouwburg. Vereen. Rotterd.-Hof- stad Tooneel: Aan den Blauwen Donau. Gem. Concertgebouw. Uitvoering Meisjes- clubs. Palace. „De Straat der Verlorenen." Too neel: Ranjos Francis Trio. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. ,.Dc Vrouw, die den moord beging" en „De Onderwereld van Chicago". Tooneel: The Brlghtons. 2.30 en 8.15 uur Rembrandt Theater. „Der unsterbllche Lump". Tooneel: Margaret Howe. 2.30, 7 ea 9.15 uur. Standaard Theater. „18 Karaats of de Ca baretdanseres". Tooneel: Gezelschap Chan son ln „De Blinde", 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 22 MEI Gem. Concertzaal: H. O. V. Concert. 8o~ llst: Frans Vonk, 8.15 uur. Orgelbespeling Groote Kerk, S—4 uur. Protestantenbond: „Kunst aan het Volk", voordrachtsavond Joh. de Meester Jr. 8.15 u. Blauwe Kruis. Ledenvergadering V. a. R. a. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemend aal: Gemeenteraad, 2 irar.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5