MOSLEY'S BESLUIT. BUITENLAND tweede blad PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 MEI 1930 De reactie in de Labour-partij. De terugslag op Mussolini's rede. Verontwaardiging in het buitenland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Mosley's ontslag, waarover wij gisteren in het hoofdartikel en in het Buitenlandsch Overzicht uitvoerig schreven, is in het Lager huis rustig ontvangen. Het Lagerhuis was stampvol, toen Sir Oswald zijn verklaring voorlas. Alleen de uiterste linkerzij de (die des extremisten) applaudisseerden even, doch teekenen van instemming werden spoedig onderdrukt. Het Hbld. meldt echter, dat het in de besloten vergadering der Lagerhuis fractie van de Labourpartijheel wat heftiger is toegegaan. Men schrijft namelijk: Zoo rustig als het in het Lagerhuis toeging, zoo heftig moeten de gemoederen in bewe ging zijn geweest op de besloten vergadering van de Lagerhuisfractie der arbeiderspartij, waar Mosley onder zijn partijgenooten een voorstel moet hebben gedaan, dat neerkwam op een motie van wantrouwen in het beleid van de rgeering, ten aanzien van de behan deling van het werkloosheidsvraagstuk. Mi nister Henderson eischte voor de bespreking ervan een nieuwe partij vergadering, die op hedenavond acht uur is vastgesteld. Een andere lezing van het gebeurde is, dat Mosley door verscheidene aanhangers van de regeering werd aangevallen over zijn ontslag aanvraag en dat zijn motie werd verworpen. De regeering werd volgens deze lezing door haar tegenstanders in de partij echter later zoodanig over haar werkloosheid-politiek aangevallen, dat de discussies daarover op de vergadering van vandaaè zullen worden voortgezet. Hetgeen tenslotte op hetzelfde neerkomt. De aan geheimhouding gebonden ieden lieten zich over deze zaak niet uit. Dat het echter „spant" daarvan kan men over tuigd zijn! De zeer ontactische rede van Mussolini, reeds eerder in dit blad aan een oordeel on derworpen, heeft de buitenlandsche gemoe deren danig in opstand gebracht. Elders in deze rubriek vinden de lezers de reprimande van de „Times". De „Temps" legt den nadruk op het ver schil tusschen den toon van de redevoering van den Duce, die de oud-strijders toesprak, en die van Tardieu, die te Lyon voor de Na tionale Unie van Oud-strijders het woord heeft gevoerd. De beide redevoeringen, zegt het blad, zijn karakteristiek voor twee gees tesgesteldheden, twee manieren, twee me thodes. Wij laten het aan de openbare mee ning in Europa over en ook aan het ver stand van het Italiaansche volk om te beoordeelen welke de beste en de zekerste is om het groote gemeenschappelijk doel te be reiken. Wie denkt er eigenlijk in het nieuwe Europa aan om het Italiaansche volk als een „klein volk' te behandelen? Wie wil trachten het fascistisch Italië te isoleeren, terwijl juist alle pogingen er op zijn gericht om het zoo volledig mogelijk aan het internationale le ven te doen deelnemen? Wie peinst er over Italië „aan te vellen?" Wie peins er over met welke bedoelingen men het Italiaansche volk zou willen doen gelooven dat het be dreigd wordt door gevaren, die niet bestaan. Men dient de zaak van de toenadering der volken niet door te verkondigen „dat fascis tisch Italië, krachtig gewapend, eenvoudig het alternatief zal stellen: een kostbare vriendschap of een strenge vijandschap". Gelukkig, besluit het blad, gebruikt de di plomatie een andere taal dan die. welke de fascistische massa gaarne toejuicht. Al deze buitenlandsche bezwaren, nog in milden toon gesteld, kunnen wij natuurlijk stuk voor stuk onderschrijven. Wij herinneren er echter nog aan. dat Mus solini's verklaringen tegelijkertijd met Briand's memorandum inzake een Europee- schen Statenbond, in de wereldpers circu leerden! De groote idee van Briand, lofwaar dig in ieder opzicht, begeleid door het on waardige sabelgekletter van den Duce. Terecht vraagt men zich af: waarvoor dit alles? Wie wenscht Italië te kleineeren? Maar het is reeds eerder gebleken, dat het Italiaansche volk gaarne luistert naar pa thetisch gezwets. L. A. Na Mosley's aftreden. Het ontslag nemen van Mosley Is de stem ming in het Lagerhuis zeer snel gevolgd. Sommigen spreken van de mogelijkheid dat MacDonald voor Mosley een andere plaats in zijn regeering misschien zelfs in het kabinet zal vinden. De Morning Post schrijft alsof Mosley's geheele optreden uitsluitend uit persoonlijke eerzucht voorkomt. De politieke medewerker van de Manchester Guardian daarentegen zegt zeker te zijn, dat dit onjuist is en dat Mosley eventueel een aanbod van een andere plaats in de regeering dan ook zal afslaan. Wat de regeering betreft, is Mosley's aftreden voornamelijk van belang omdat het bewijst dat er sedert maanden binnen de regeering een conflict geweest is over het allerbelang rijkste vraagstuk waarmede Groot-Britan- nië te kampen heeft en dat de strijd voor het oogenblik door die groep gewonnen is. die alleen iets verwacht van een lange-baan- politiek d. w. z. de groep die door haar daden te kennen geeft tegenover de werkloosheid machteloos te staan, gelijk de vorige regee ring. Het officieele Labour-orgaan. de Daily He rald, is blijkbaar over de regeeringspolitiek niet bijster gerust. Zij schrijft, dat ten minste een onderdeel van Mosley's plan uitvoerbaar is, namelijk zijn voorstel om bejaarde werk lieden voor den gewonen tijd pensioen te ver- leenen. Om de kosten zou dit voorstel ver worpen zijn. Over het plan van een reus achtige staatsleening schrijft het blad onze ker, maar de Daily Herald zegt, dat zij in geenen deele overtuigd is, dat de meening van financiën d. w. z. van Snowden en zijn vaste ambtenaren, het laatste wcord in de oeconomische quaestie is. Het kabinet heeft ongeveer 100 millioen pond aan werk gesanc tioneerd. Veel verder wenscht het niet te gaan. Het- aantal werkloozen neemt deson danks schrikbarend toe. De Herald meent dat de lange-baan-poütiek der regeering op den duur wel tot resultaten moet leiden, maar evenzeer. dat er onmiddellijk behoefte aan het verlichten van het euvel op korten termijn bestaat. De Daily News schrijft naar aanleiding van Thomas voorloopige overwinning op zijn twee onderministers, dat het werkloosheids probleem de regeering den nek zal breken Als de stemming in de Labour-partij blijft wat zij is of nog bitterder wordt, ziet het er ook wel naar uit. De Daily News vraagt, of de ministers hun trots niet eindelijk in hun zak zullen steken, en de andere partijen zul len raadplegen over de middelen waarmede de crisis bestreden moet worden Volgens haar is dit echter de eenige weg die hoop op ontkomen geeft. De Manchester Guardian atht het waar schijnlijk, dat de meeste menschen buiten de arbeiderspartij wanneer het memorandum van Mosley gepubliceerd zou worden, van meening zouden zijn. dat de regeering het terecht verworpen heeft, maar belangrijk is de voorgeschiedenis, vooral namelijk de re denen waarom het memorandum geschre ven werd. en die in maanden van wrijving en vijandelijkheid liggen. (N. R. C.) De „Times" dient Mussolini een berisping toe. De Times wijdt een hoofdartikel aan de jongste redevoering van Mussolini en richt een ernstige waarschuwing tot den Italiaan- schen minister-president, om de tegenstel lingen met Frankrijk niet door dergelijke openbare demonstraties te verscherpen, al dus de N. R. C. Deze taal van een grooten lei der van een modernen staat, aldus schrijft het blad, is inderdaad niet meer van dezen tijd. Zijn uitdrukkingen zijn uit een andere eeuw, en de gedachte, dat andere mogend heden trachten, Italië te isoleeren, stemt niet overeen met de politieke werkelijkheid. Tenslotte wijst de Times erop dat samen werking tusschen Italië en Frankrijk voor het herstel van Europa noodzakelijk is, en zegt. dat op den erondslag van de onlangs in de Kamer door den Italiaanschen minister van buitenlandsch zaken gehouden rede een oplossing van de moeilijkheden tusschen Italië en Frankrijk gevonden zou kunnen worden. Italië heeft door zijn daden een nieuwe positie in Europa veroverd, eindigt het blad. Maar er is geen welsprekendheid, er zijn geen nieuwe daden noodig. opdat deze positie erkend worde, want deze is een onbe twistbaar feit. De gang van zaken in Britsch- Indië. Mevrouw Sarajini Naidoe. de opvolgster van Gandhi, is zooals wij gisteren reeds meldden gearresteerd, terwijl zij een aanval van tweeduizend vrijwilligers op het zout- depot gadesloeg. Thans meldt men, dat de afgetreden voor zitter van de Wetgevende Vergadering. Patel, de leiding van de onafhankelijkheidsbewe ging geheel op zich heeft genomen. In een rede nam hij met nadruk en op zeer scherpe wijze stelling tegen het Britsche bewind. Thans weet weer de speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" te melden, dat. in overeenstemming met de sedert eenigen tijd loopende geruchten, de Britsche regeering in Indië een laatste poging zal doen, om de me dewerking van Gandhi en zijn aanhangers te verkrijgen bij de te houden Engelsch-Indi sche Conferentie. Men schijnt in Britsche kringen te gelooven, dat Gandhi's eigen lei ders druk op hem zullen uitoefenen, omdat men niet aanneemt, dat velen hunner, hoe wel bereid tot het brengen van groote offers voor de beweging, één of twee jaren nutte loos in de gevangenis zouden willen door brengen. Wanneer Gandhi zich bereid zou verklaren, aan de te Londen te houden con ferentie deel te nemen, zou daardoor de voorwaarde zijn geschapen om alle politieke gevangenen, die zich niet aan daden van ge weld hebben schuldig gemaakt, in vrijheid te stellen. Van Engelsche zijde zegt men, er van overtuigd te zijn, dat Gandhi zeer wel inziet, dat een verder opwekken van de hartstochten van de menigte nooit zal leiden tot zijn politiek doel. SIMLA, 21 Mel (Reuter). Daar de auto riteiten van meening zijn dat het geheele program der Congrespartij thans beslist re volutionair is, en de vernietiging van de re geering en de economische en sociale struc tuur der samenleving beoogt, overweegt zij. of de actie van deze partij nog langer dien: te worden behandeld als een niet geweld dadige beweging van civiele ongehoorzaam heid en of zij niet dient te worden bestreden met alle mogelijke middelen voordat zij een volkomen chaos teweeg brengt. DHARASANA 21 Mei (N.T.A.) Heden middag om zes uur deden tweeduizend vrij» willigers van Gandhi opnieuw een aanval op het zoutdepót. Zij gaven blijk van een zoo danige verbittering, dat de politie met knup» pels tegen hen moest optreden, zoodat bijna driehonderd personen werden gewond. Invoer van Hollandsche kolen in Duitschland. De handelscommissie van den Pruisischen Landdag hield zich bezig met voorstellen van het Centrum over het invoercontingent van Hollandsche kolen. Aangenomen werd een Cen: rum»voorstel, volgens hetwelk een ver hooging van het Nederlandsche invoercontin gent niet zal plaats hebben en de versterking der Duitsche concurrentie door een verlaging van de voor Duitsche kolen geldende vrach ten en door spoedige uitbreiding der water wegen zal worden gesteund. Groener wil Duitschland's weermacht versterken. Nadat de Rijksdag zonder debatten had "oedgekeurd, dat het rijk inschrijft op de hers elleening, werd begonnen met de behan deling in tweede lezing van de rijksweerbe- grooting, aldus de Tel. Minister Gröner herinnerde aan de opmer kingen in de Fransche pers over bedreiging van de veiligheid door Duitschland. Hy ver geleek aan de hand van cijfers de bewapening van het rijk met die van Frankrijk, Polen, Engeland en de andere mogendheden. Duitschland moet ten volle gebruik maken van de bewapening, die volgens het verdrag van Versailles toegelaten is, om zioh te ver dedigen bij schending der neutraliteit en in vallen in Dultsch gebied. Op de begrooting van dit jaar is zooveel mogelijk bezuinigd, doch de minister hoopt dat op het volgende budget hoogere bedragen uitgetrokken zuilen worden- Met groote energie wordt opgetreden tegen pogingen van rechts en links om politieke verdeelheld in de rijksweer te zaaien. Handgemeen in het proces- Matsjek. BELGRADO. 21 Mel (V.D.) De voortge- zette behandeling van het proces-Matsjek verliep zeer rumoerig. Als getuige werd de officier der gendar merie gehoord, die tegenover de verdachten Stefanietsj de klacht had gericht, iat deze in de gevangenis voor de regeering beleedi- gende uitdrukkingen hadden gericht. Stefanitsj verklaarde dat het onmogelijk is, dat getuige zou kunnen weten, dat juist hij beleedigende woorden zou hebben ge sproken. De gendarmerie-officier trad scherp op tegen den verdachte en'verbood hem verder te spreken. De verdedigers kwamen op tegen deze houding. Opgewonden sprong verdachte Bernaditsj op, roepende: „Dat zal hun alles niet veel baten, ook al zouden zij nieuwe ministers benoemen." Het gerechtshof wilde Bernaditsj wegens deze uitlating uit de zaal doen verwijderen, Bernaditsj verzette zich hiertegen en ook zijn medebeklaagden en eenige verdedigers kozen zijn p&rtij. De verdachten riepen: „Wanneer Berna ditsj verwijderd zal worden, gaan wij me de". Toen hij door een in de zaal aanwezige gendarme werd beetgepakt, om verwijderd te worden, weigerde hij mede te gaan. Het kwam tot een handgemeen tusschen Bernarditsj en den gendarme. De -.ndere verdachten rukten hun kleeren open en -ie pen: „Schiet maar op ons!" Vele verdachten sprongen op de banken. Er ontstond een groot rumoer. De gendar men wendden zich tot de verdedigers, die zij eveneens uit de zaal wilden leiden. Eerst door tusschenkomst van Matsjek kon de orde worclen hersteld. Na de hervatting van de behandeling pro testeerden de verdedigers tegen het ut.reden der gendarmerie. De voorzitter betreurde het incident, doch verklaarde dat hy niet be voegd was tegen de gendarmen cp te tre den. TREIN VERTRAGING DOOR DEFECTE REM. Op de lijn RotterdamAmsterdam is Woens dagmorgen een vertraging ontstaan van on geveer een half uur doordat van den trein tusschen Den Haag en Leiden, die om 8.19 uur te Amsterdam moest aankomen, een defect ontstaan is aan de luchtrem. Een stoomlocomotief uit Leiden heeft den trein naar deze stad gebracht. RECHTZAKEN ingezonden mededeelingen n 60 Ct«. p«r rfïfl- De Spaanschc monarch laat geen gelegenheid voorbijgaan, om in dezen critieken tijd de sympathie van het volk te verwerven. Zoo zag men onlangs hoe de koningin, in de kleeding van de Spaansche boerin, vergezeld door den koning, aan een kerkelijk feest deelnam. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT Kr. v. d. M. voor het Haagsche Hof. 29 GETUIGEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den gewezen tram-stationchef W. Kr. v. d. M.. die in eerste instantie door de Haag sche rechtbank wegens doodslag, gepleegd In begin September j.l. op mevrouw Odem in haar woning aan het Bezuidenhout en we gens poging tot doodslag op de huishoudster, is veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. Het O M. bij de rechtbank had wegens moord en poging tot doodslag levenslange gevangenisstraf tegen den verdachte ge- eischt. Zoowel het O.M. als de verdachte zijn van het vonnis der rlchtbank in hooger beroep gegaan. Het hof was als volgt samengesteld; jhr. mr. von Wellcr, president, mr. van S'.ooten en mr. van Asperen, raadsheeren; mr. de Vis ser, waarnemend advocaat-generaal, en mr. Seret Opzoomer, griffier. Ook thans trad als verdediger van den verdachte op mr. Bekker. Bij het begin van de zitting vraagt de pre sident verd.: Waarom bent u in hooger be roep gekomen? Verd.: Omdat ik den moord niet heb ge pleegd. Het O. M. had 29 getuigen gedagvaard. Evenals bij de behandeling voor de recht bank zat de verdachte ook nu weer met een blauw schrift voor zich druk aanteekenlngen te maken, schrijft de Tel. Hij was zeer kaï n en maakte niet in het minst den indruk de hoofdpersoon van het drama te zijn. De eerste getuige, de heer Paré, commis saris van Politie, was er bij toen een brief op het lijk werd gevonden. President tot verdachte: „U erkent, dat u dien brief geschreven hebt?" Verdachte: „Ja, op last van Blom". Er ontstaat dan een uitvoerige discussie omtrent het door rechercheur Oostba&n in den tuin van een perceel aan het Bezuiden hout gevonden scheermes. waarop een stukje vel zat en bloedsporen aanwezig wa ren. Het vel paste volkomen in het wondje aan verdachte's vinger. Verdachte: „Het is mogelijk, dat he4 stukje vel toevallig later op het scheermes is geko men. De dokter heeft met een pennetje mijn vingers one'.rzocht en is daarna naar het scheermes gegaan om dat te onderzoeken. De mogelijkheid bestaat dus. dat het stukje vel met het pennetje van mijn hand is ge nomen en zoo op het scheermes is overge bracht." Als volgende getulge-deskundlge wordt ge hoord dr, Schirm. Mr. Visser: „Kan de vettigheid van het lemmet van het scheermes een gevolg zijn van het snijden in den hals?" Getuige beantwoordt deze vraag bevesti gend. De getuige-deskundlge dr. Rochat verklaart dat het volgens hem absoluut onmogelijk is, dat een stukje vel van verdachte's hand op het scheermes is overgebracht. Verdachte: „Toch bestaan er maar twee mogelijkheden, deze en de mogelijkheid, dat het stukje vel door een rechercheur op het mes is gebracht." Pres.: „Och man, praat toch noet zulken onzin." Verd.: „Ik kan er geen andere verklaring voor vinden." Pres.: „En als u nu dat scheermes gebruikt had, om mevr. Odem den hals af te snijden? Zou het dan niet mogelijk zijn geweest, dat een stukje vel van uw hand aan het mes was blijven kleven?" Verd.: „Ja. dan wel." Daarna wordt gehoord de hulshoudster mej. Holstein, wier verklaringen neerkomen op die. welke ze tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank heeft afgelegd. De tramconducteurs Meijer en Van de Velde legden eveneens gelijke verklaringen als voor de rechtbank af. Get. Piko verklaart gezien te hebber, dat verdachte iets over den muur heeft gegooid. Get. kan zich niet in den persoon vergis sen. Verd. zegt, dat getuige nooit gezien kan hebben, dat hij (verdachte) iets over een muur heeft gegooid. De zitting wordt daarna geschorst tot 2 uur. Middagzitting. In de middagzitting worden nog enkele ge tuigen gehoord, die verd. het pakje in den tuin hebben zien gooien. De getuige Goemans Is kappersbediende. Verdachte kwam wel eer.s in zijn zaak. On geveer 15 maanden geleden heeft verdachte om een oud scheermes gevraagd om eelt te snijden. Getuige heeft hem toen een mes ge geven. Dat mes komt overeen met dat, het welk in den tuin gevonden is. Verschillende getuigen verklaren vervol gens hetzelfde als voor de rechtbank, aldus het Hbld. President: Blijft u nog ontkennen, dat u den moord hebt gepleegd? Verdachte: Zeker. Ik sta buiten die zaak Requisitoir. De advocaat-generaal zegt. dat naar zijn meening de rechtbank terecht bewezen heeft geacht, dat verdachte mevr. Odem van het leven heeft beroofd, en dat hij de huishoud ster heeft mishandeld. Met de quallficatie is spr. het echter niet geheel eens en hij is van meening. dat niet doodslag, maar moord bewezen is. Hierop komt spr. straks nader terug. Voortgaande, merkt mr. De Visser op. dat verschillende getuigen verdachte hebben her kend. Herkenning is altijd een moeilijke quaestie. maar in deze zaak hebben we een herkenning, waaraan zeer groote waarde moet worden toegekend en wel die van de huishoudster. Uit de verschillende getuigenverklaringen Is wel duidelijk gebleken dat verdachte wel de bedoeling had om naar het huis van mevr. Odem te gaan en dat hij ook inderdaad ln die woning is geweest. Voorts is uit de verkla ring van getuige Pico komen vats te staan, dat verdachte het scheermes over een tuin muur in de v. d. Lijnstraat heeft gegooid. Er is echter meer. Uit de conclusies van de deskundige blijkt, dat het stukje opperhuid dat voorkwam op het in den tuin gevonden scheermes, een stukje vel van verdachte is. Uit alles volgt, dat verdachte met het scheermes in ae woning is geweest. Sto zuigerhuis u m^-ixIENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. 10756 Wat den brief, welke onder het lijk van mevr Odem Is gevonden, betreft, merkt spr. op. dat deze door verdachte is geschreven. Het was een afschrift van een brief aan de firma Hus. Bij deze firma is echter nimmer het origineel van dien brief ontvangen. Hoe die brief nu onder het HJk terecht kan zijn gekomen, is niet na te gaan. Het is mo gelijk. dat mevr. Odem hem in haar hand had. maar het is ook mogelijk, dat verdachte hem onder het lijk heeft geschoven, om zoo doende te trachten de schuld op Blom te werpen. Spr. ging daarna de levensomstandigheden van verdachte ln den laatsten tijd na. en kwam tot de conclusie, dat verdachte maat schappelijk gezonken, zich in het hoofd had eezet, geld te krijgen of te stelen van mevr. Odem. Hoe Is verdachte tot zijn daad gekomen? H wist. dat wanneer mevr. Odem het tijde lijke met het eeuwige zou verwisselen. Blom een niet onbelangrijk deel var. haar bezit tingen zou krijgen. Blom was zUn vriend en daarvan zou verdachte kunnen profiteren. Mevr. Odem moest dus van het leven worden beroofd, en dit alleen kan spr. als het motief voor de daad aanmerken. Ook de huishoudster heeft hU kort daarop van het leven willen beroovon. hetgeen he:n echter gelukkig niet is gelukt dank zij het actieve optreden van den tramconducteur Meyer. Thans komt spr. aan de quallficatie van het misdrijf en dan meent hi.1 dat hier moord bewezen Is. Immers van tevoren heeft verdachte zijn plan reeds beraamd hetgeen gebleken is uit zijn mededeelingen aan vroe gere kennissen. Toen hij met beide slachtoffers alleen ln huis was, heefi hij onmiddellijk zijn van te voren beraamd plan uitgevoerd. Spr. zegt nog te hebben gezocht naar ver zachtende omstandigheden, maar heeft deza niet kunnen vinden Het karakter van dezen man Is zoo. dat hij niet kent het onder scheid tusschen goed en kwaad tusschen leu gen en waarheid en voorts heeft hij de bru taliteit te trachten zijdelings de schuld op een ander te wernen. Deze man heeft het zwaarste misdrijf ge- nleegd. dat ons Wetboek van Strafrecht kent. Met voorbedachten rade heeft hU een mede- mensch het leven benomen. De zwaarste straf. Dit mlsdrllf moet zwaar worden gestraft en daarom vraaet snr. vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens moord en poging tot dood slag tot levenslange gevangenisstraf. Uitstel van de verdediging geweigerd. Mr. Bekker vraagt daarna uitstel van zijn nleidool, hetgeen echter niet wordt toege staan. Mr. Bekker. zijn pleidooi aanvangende, merkte op. dat naast de waarheid, welke door verschillende getuigen is gezegd, zeer zeker ook veel door hen is gefantaseerd en spr. hoopte dat het Hof ln raadkamer deze ver klaringen naar waarde zal beoordeelen. PI. betoogde dat het uitgesloten Is dat deze man het misdrijf aan het Bezuidenhout heeft gepleegd: het is geenszins bewezen, dat hij daarheen ls gegaan met de bedoeling om te dooden. Wanneer verder verdachte de bedoeling heeft gehad om mevr. Odem te dooden. waar om heeft hij dit dan niet bU het eerste be zoek gedaan0 Daarmede vervalt het geheele betoog van den advocaat-generaal voor de voorbedachten rade. De advocaat-generaal heeft voorts laten doorschemeren, dat verdachte ook de bedoe ling zou hebben gehad om de huishoudster te dooden. Ook tegen deze opvatting moest pleiter opkomen. Immers, wanneer de huls houdster ln de keuken was gebleven, z.ou haar geen haar op het hoofd gekrenkt zijn geworden. Pleiter zeide. dat verd niet door en door slecht ls. en niet Iemand voor wlen slechts levenslange gevangenisstraf op haar plaats ls. Na ré- en dupliek werd de uitspraak be paald op 4 Juni. richard tacber weer in nederland. Richard Tauber zal bU zijn tweede bezoek aan Nederland van 13—30 Juni ln Den Haag en van 112 Juli te Amsterdam optreden in de nieuwe operette van Franz Lehar „Das Land des L&chelns". geen zwakke plekken in de wieringermeer. Naar „Het Volk" verneemt vertoont dé drooggevallen bodem van den Wleringermeer geen zwakke plekken. Het resteerende zee gras wordt geplukt en in balen samenge perst. mr. d. fock 50 jaar rechts geleerde. Woensdag vierde onder veel belangstelling mr. D. Fock. oud-gouvemeur-generaal van Ned.-Indië den dag. dat hij vóór vijftig Jaar promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. AGENDA DONDERDAG 22 MEI Gem. Concertzaal; H. O. V. Concert. So list: Frans Vonk, 8.15 uur. Orgelbespeling Groote Kerk, 3—4 uur. Protestantenbond: „Kunst aan het Volk", voordrachtsavond Joh de Meester Jr. 8.15 u. Blauwe Kruis. Ledenvergadering V. a. R. a. 8 uur. Palace. „De Straat der Verlorenen." Too- neel: Ranjos Francis Trio. 8.15 uur. Luxor Theater. „De Vrouw, die den moord beging" en „De Onderwereld van Chicago". Toor.eel: The Brightons. 8.15 uur. Rembrandt Theater. .Der unsterbliche Lump". Tooneel: Margaret Howe. 7 en 9.15 u. Standaard Theater. „18 Karaats of de Ca baretdanseres". Tooneel: Gezelschap Chan son in ,De Birnde". 8.15 uur. Bloemendaal: Gemeenteraad, 2 uur. VRIJDAG 23 MEI Bioscoopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-, dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5