10.000 PRUZEN 10 CENTS GEBR. BRAAKMAN BINNENLAND TWEEDE KAMER. IJ1T DE PERS Hidclink's "Wijnkandel EXTRA CADEAUX 1 GORDIJNEN Kruisweg 49-Telefoon 11532 Soendaplein 33 (einde tram) BE09RD2ELINGS-WEDSTRUC HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 MEI 1930 21 MeL De behandeling: van de gemeen tewet ten einde gevoerd. Bur gemeester en Politie. Gemeen telijke en Rijkspolitie. Zitten de uitgeslotenen. De" wijziging van de gemeentewet is afge daan. A.s. Dinsdag zal er over gestemd worden. Wij twijfelen niet aan de aanneming, zijn slechts nieuwsgierig of de anti-revolutionai re fractie bij haar voornemen blijven zal om tegen te stemmen, nu de vrouw benoembaar ls geworden tot burgemeester, secretaris en ontvanger. De wijziging is afgedaan. Een zeer moei lijke materie heeft de Kamer doorgenomen. Het moet geconstateerd, dat nog nooit een wetsontwerp, dat bij een speciale voorberei dingscommissie geweest is. zoolang van den Kamertijd vroeg, als deze wijziging. Is de be spreking in de afdeeling wellicht niet diep gaand genoeg geweest? Of heeft 't aan de samenstelling van de commissie van voorbe reiding gelegen? Deze commissie n.l. was sa mengesteld uit menschen der practische ge meentepolitiek, uit burgemeesters en wethou ders. Hunne secundi, hunne plaatsvervangers, waren de juristen uit de Kamer, die tech nisch-juridisch, die wetenschappelijk de schepping van Thorbecke onder de knie had den en daarom bij de discussie herhaaldelijk in het v«ur kwamen. De voorbereiding zou beter g agd zijn, wanneer voor de R.K. in plaats van den besten heer Fleskens, platte- landsburgemeester, Mr. Joseling of Mr. van Hellenberg Hubar ware gezeten geweest in de commissie, in plaats van Mr. Schokking de heer Rutgers van Rozenburg, in plaats van den heer K. ter Laan de heer v. d. Bergh. Hoe dat zij thans is de discussie geëin digd en dank zij de juristen uit de Kamer een resultaat bereikt, dat „im grossen gan zen" als een verbetering kan worden aange merkt. Vandaag zijn nog enkele wijzigingen aan gebracht. Ook wenschen niet tot verweze- lijking gekomen. Maar deze wenschen lagen voornamelijk op reeds dikwijls en veelom streden terrrein, waarover de meeningen zich zoo langzamerhand vast gevormd had den. De middag opende weer met een kwestie van bevoegdheidsoverdracht. Het ging van daag om de mogelijkheid van delegatie van de uitvoeringsopdracht. Het is tot dusverre een kwestie geweest of deze delegatie al dan niet uitsluitend moet plaatshebben aan een der in de gemeentewet genoemde gezags organen (B. en W.; burgemeester) of dat ze ook aan anderen kon geschieden. Dit nu heeft de heer v. d. Bergh uit den kring van kwesties weten uittenemen; delegatie aan ambtenaren is mogelijk geworden. De heer Van den Bergh combineerde in zijn overge nomen amendement twee aanbevolen syste men: de beslissing over de overdracht komt niet uitsluitend in handen van B. en W„ maar oolc niet uitsluitend in handen van den Raad. Zijn systeem is een stelsel, waarbij de Raad B. en W. machtigen kan de uitvoering over'te dragen de overdracht kan slechts geschieden, indien èn raad èn B. en W. deze wenschen. Mr. v. d. Bergh heeft ook een amendement overgenomen gezien, waardoor het toetsings- reclit van den rechter over de voorschriften, die de burgemeester uitvaardigen mag, in geviil van oproerige bewegingen, vervalt. Art. 190 der Gemeentewet legt vast, dat de gemeentepolitie „dienstbaar" moet zijn aan de rijkspolitie. Dit is een zeer algemeen voorschrift. De -wijzigingswet echter verbond aan dit algemeen voorschrift de woorden „op den bij algejneenen maatregel van bestuur te bepalen voet,". De vraag van den heer Rutgers van Rozenburg hier en zijn amendement lijken ons niet onbegrijpelijk. Hierom! Er is reeds langen tijd hangende een politie, vraagstuk. Hoe moet, om de politie zoo deug delijk mogelijk te doen funct-ioneeren, rijks- en gemeentepolitie tot samenwerking worden gebracht? Moet die geschieden door één Rijkspolitie. Of anders? Het vraagstuk hangt. En blijkens zeer melancholieke interrupties van onderscheidene Kamerleden is men niet optimistisch gestemd over een spoedige op lossing. Nu vreesde de heer Rutgers van Rozen burg, dat men door het sluipdeurtje van een algemeenen maatregel van bestuur een rege ling van het politievraagsbuk zou willen „in de wacht" slepen, met tot gevolg een afwen teling der kosten op de gemeenten en zonder dat de Kamer zich er over zou kunnen uit» spreken. Het amendement-Rufgers van Rozenburg ls verworpen met 4427 stemmen. Maar niet. dan nadat de minister van Binnenlandsohe Zaken, 00 een instantelijke vraag van Mr. Schokking duidelijk had doen gevoelen, dat hij met de invoeging niet bedoelde een eerste stap op den weg naar een ordening van het wijde en groote politie-vraagstuk. Niets was hem minder ver, dan het willen ontnemen aan de gemeentepolitie van haar eigenaardig karakter. De algemeene maatregel van. be stuur. achtte de minister slechts noodig om eoaflieten te vermijden bij de vervullin: van de groote taak der politie die óe heer de Wilde sterk op den voorgrond stelde, toen hij naast den minister ging staan de taak om het geordende leven van de maatschappij door afwending van gevaren te verzekeren. Er was voorts een nieuwe bepaling inge voegd, waardoor de verordeningen (die de samenstelling van het politiecorps de eischen voor benoembaarheid enz. regelen) aan de oedkeuring der Kroon zouden zijn onder- orpen- De heer K. ter Laan oordeelde deze ^oaling niet noodig, wijl het ambtenaren- ■ht kortgeleden is geregeld geworden. En de heer Rutgers van Rozenburg vrees- Y.er een aantasting van de gemeentelijke uiomie immers „onderworpen aan de keuring" beteekent dat de gemeente den -invloed ondergaat. En ook hier weer gde gevaar voor de gemeentelijke scha:- Maar ook hier opponeerde de minister dat het „onderworpen aan de goedkeuring" niet zo zwaar moest worden opgevat de be doeling was alleen te zorgen, dat er niet al te weinig bekwame krachten in de gemeenten zouden worden aangesteld. Een amendement om heel de bepaling te schrappen viel met 42—30 stemmen. De burgemeester is hoofd van de politie, hij benoemt en ontslaat. De heer Ter Laan wilde de politieambtenaren door den Raad doen benoemen. De heer De Wilde en de heer Ruys de Beerenbrouck merkten op, dat er een principieel onderscheid moet zijn tusschen de politie en de andere gemeente ambtenaren. Het gaat niet om doorvoering van de democratie (daarvan had de heer Ter Laan gesproken) maar om tweeërlei soort gezag, om bedrijfsgezag bij de bedrijven, om overheidsgezag bij de politie: hier moet het recht gehandhaafd worden. De meerderheid van de Kamer onderschreef deze zienswijze. Het amendement-Ter Laan viel met 50—18 stemmen. De R.K. heer Guit stemde met de soc. dem. mede. De heer v. Hellenberg Hubar had meer succes. Z ij n amendement nam de regeering over. Zijn amendement, dat strekte om een eind te maken aan den toestand, dat de be noeming en het ontslag van politie-ambte- nar en feitelijk kan komen te berusten in handen van den commissaris. Daarom wilde *t benoeming en ontslag doen geschieden resp. na aanbeveling en gehoord den hoofd commissaris of commissaris, inplaats van op voordracht van dezen. Een oude kwestie rakelde de heer K. ter Laan op. Een oude en veel-beschreven kwestie. Lang werd er niet over gesproken, behoefde er ook niet over gesproken te worden. Hier waren de meeningen geteld. De kwestie of de burgemeester aan den Raad af of niet verantwoording moet schul dig zijn voor daden van politioneel beleid. De Kamer verwierp met 3823 stemmen het soc. dem. amendement op dit punt. Al werd ook, bij monde van Mr. de Wilde uitge sproken, dat een verstandig burgemeester zooveel mogelijk „opening van zaken" geven zal. De heer Ketelaar zag zijn pogen met succes bekroond, om alle artikelen van de Gemeentewet opnieuw te nummeren, wegens de vele veranderingen. Wetstechnisch is dat natuurlijk uitmun tend. Maar, c_ arme litteratuur over de ge meentewet het arme nieuwe boek van Prof. van der Pot over de gemeentewet! Met de oude nummering is heel de gemeentelijke wereld zoo vertrouwd geraakt. Art. 23 der wet somt de betrekkingen op, die van het raadslidmaatschap doen uitslui ten. Ook de echtgenooten dezer uitgeslotenen zijn voortaan uitgesloten. Wat natuurlijk heel onaangenaam is voor de zittende raadsleden (er is ergens zelfs een wethouder), die als gevolg van deze stringente bepaling uit den Raad zullen moeten. De heer Knottenbelt heeft weten te bereiken, dat ze tot de ver kiezingen van '31 mogen blijven zitten. De heer Vliegen wilde de zittende uitge slotenen ongemoeid laten tot ze niet meer herkozen werden. Zoover wilde de Kamer echter niet gaan. INTIMUS. TROELSTRA HERDACHT IN DE MODERNE VAKPERS. EEN MONUMENT OP ZIJN GRAF? In de moderne vakpers is mr. P J. Troel, stra alom herdacht. „Het Volk" citeert niet minder dan dertien vak-periodieken, die artikelen aan den staatsman gewijd hebben. „De Fabrieksarbeider", weekblad van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksar beiders, hoopt, dat de Algemeene Raad uit N.V.V. en SDAP. het initiatief moge nemen tot stichting van een grootsch en indrukwek kend monument op zijn graf. DE STRIJD VOOR DE A. V. R. O. NIEUWE REGELING EERST 1 JULI VAN KRACHT? Volgens de Tel. hebben de Keulsche luis tervinken hun teleurstelling in het volgende telegram neergelegd: „Luistervinken Keulen betreuren vermindering zendtijd A.V.R.O." Te Heerenveen en Hoorn hebben zich co mités van actie voor de A.V.R.O. gevormd. Er zullen protestvergaderingen gehouden wor den. Ook te Utrecht, Gorinchem. Tiel en Delft zijn protestvergaderingen uitgeschre ven. Het comité te Schagen heeft een tele gram aan den minister gezonden. Telegrammen zijn voorts gezonden door de gewestelijke besturen van de A.V.R.O. in Noord-Brabant en Friesland. Een adres van H. B. S.'ers! Drieentwintig leerlingen van de hoogste klasse van de R. H. B. S. te Groningen heb ben een brief gericht tot dén minister van Waterstaat, waarin dezen verzocht wordt te rug te komen op zijn beslissing inzake de zendtijdverdeellng. De heer L. C. Morsman te Amsterdam heeft aan de Tel. verzocht namens eenige luis teraars, die met hem werkzaam zijn aan de Zuidergasfabriek, mede te deelen, dat zij een bedrag hebben bijeengezameld om de V.AR.A. in de gelegenheid te stellen een klik te koopen voor het aangeven van het tijdsein, op clie dagen, dat het A.V.R.O.- klokje niet meer in den aether zal tikken. Het Handelsblad heeft vernomen, dat de datum van 15 Juni als dag. waarop de nieuwe zendtijdregeling ingaat, absoluut or.julst is. Volgens het blad wordt als vrij zeker aange - nomen, dat de regeling niet voor 1 Juli zal ingaan. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Den tweeden dag van haar bezoek aan Amsterdam, Woensdag, heeft de Koningin 's middags een bezoek gebracht aan „Huize Lydia" op het Roelof Hartplein, tehuis voor alleenwonende meisjes en vrouwen. DE KONINGIN-MOEDER IN NOORD BRABANT. De Koningin-Moeder heeft van Oisterwijk uit een uitstapje gemaakt naar Vught en 's-Hertogenbosch, welke plaatsen door het bezoek zeer verrast waren, daar het niet vooraf aangekondigd was. Ook Breda heeft koningin Emma bezocht. Zij reisde incognito DE A. V. R. O. EN DE ZENDTIJD. DE V. A. R. A. DRINGT OP SAMEN WERKING AAN. „Het Volk" geeft zijn indrukken van de A.V.R O.-protestarergadering in Den Haag o.a. als volgt: „De stemming van de protesteerenden was zeer vroolijk en heelemaal niet bedroefd of gedrukt. De netto, weldoorvoede midden standers hebben een heel genoeglijken avond gehad. Er heerschte in Diligentia een aller gezelligste doch rumoerige kroeg- of socië teitsstemming. De aanwezigen mochten lachen, hoonen en fluiten, luidruchtig zijn zooveel ze maar wilden en om de twee mi nuten uitbarsten in luidruchtigen bijval of afkeuring, telkens wanneer de demagogisch gestelde voordracht van den heer De Graaf daartoe aanleiding gaf, en dat was heel dik wijls". Onder het opschrift ..De vloek der booze daad rust op de A. V. R. O." schrijft het blad elders: Wij hebben redenen te over om aan te nemen, dat vrijwel het geheele A. V. R. O- bestuur overtuigd is van de doelloosheid de zer actie, zoo goed als men overtuigd is van de mislukking van het zoogenaamde „bui- tenlandsche zenderplan". Over de nieuwste dwaasheid, n.l. die van een drijvenden zen der buiten de driemijlszóne, heeft men zelfs niet serieus willen spreken. „Het is de scherpslijpers-tactiek van een deel der A. V- R. O.-leiding, die de A. V. R. O. gebracht heeft in de positie, waarin zij thans verkeert. Indien men zich tijdig toeganke lijk had getoond voor de rechtmatige eischen van de V. A. R. A., zou de situatie gansch anders zijn. De A. V. R. O. heeft echter steeds gezegd: „Eerst neem ik alles en dan voor de anderen het overschot'. Deze domme, van politieke kortzichtigheid getuigende houding, wreekt zich thans. Moest daarvoor de oud- minister Westerveld geofferd worden? Het belang van enkele heeren is niet het belang van den Nederlandschen omroep' Men snelt met volle vaart verder op den verderfelijken weg. die leiden moet naar een grooter afbraak van de A. V. R. O., dan de ministerieele beslissing noodzakelijk maakt. De aanstichters van deze agitatie nemen daarbij een verantwoordelijkheid op zich tegenover de vele medewerkers aan de A. V. R. O., die wij hun niet benijden. Het blad gelooft verder, dat door samen werking met de V. A. R. A. de onaangename consequenties grootendeels achterwege kun nen blijven. „Brutaal voor den gek gehouden" „Er is door de verdeeling van den zendtijd een geest van onwil en verbittering door ons volk gevaren, welke dieper wortelt, dan men op dit oogenblik nog peilen kan", constateert de Nieuwe Rotterdamsche Courant. „Wij vermoeden, dat de tegenwoordige po litieke machthebbers speculeeren op het ge bruikelijke stroovuur, dat spoedig zal zijn uitgebrand! Maar wij weten ook, dat ditmaal in verschillende plaatsen mannen en vrou wen met hardnekkige en taaie strijdersnatu ren de hoofden bij elkaar steken, omdat zij, naast den directen strijd dien zij de A-VR..O. nu willen helpen voeren, de noodzakelijk heid gevoelen van een zich voorbereiden op een misschien jareniangen kamp op breede- ren grondslag. Hetgeen de A.V.R.O. is overkomen, wordt niet langer gezien als een op zichzelf staand feit, maar als slechte een enkel sprekend symptoom van een vloekwaardig systeem, waarbij de regeermacht niet wordt aange wend in dienst van allen, in dien van den vrijen opbloei van ons volksleven, maar ten bate van politieke groepsbelangen, met onder drukking van hetgeen zich daarvoor niet regelrecht dienstbaar laat maken. De A.V.R.O. zelf beklaagt er zich over, dat zij al de jaren door niet anders dan onrecht, kneveling en willekeur te verduren heeft ge had". Het blad noemt daarvan voorbeelden. He' willig treden daarin ve-klaart het blad uit haar hoop, dat eindelijk haar recht op een eigen zender zou worden erkend. „In dit opzicht gevoelt het A.VJl.O.-be- stuur zich ronduit gezegd, brutaal voor den gek gehouden. Tot op het laatste oogenblik vóór het bekend worden van he beslissing, zijn, naar men ons mededeelt, bestuurderen van de A.V.R.O- vriendelijk toegesproken, ge paaid met het nog in overweging zijn van de verdeeling, uitgenoodigd om alsnog inlich tingen en technische utieenzettingen in te zenden, terwijl het geteekende vonnis al ge reed lag en aan de tegenstanders al bekend was! Machinatiën? De N.R.Ct. vraagt verder: ..Is het waar, dat de Nederlandsche regeeriDg verlangt, de historische Nederlandsche 1071 meter»golf opzettelijk prijs te geven, om dezen uitweg voor nu en voor de toekomst te vei; sperren? De geruchten, welke ons ter oore komen over machinatiën ten einde een ver ruiming van zendtijd in deze richting onmo gelijk te maken, dragen een hoogst ernstig karakter. Er zouden storingsklachten van Dultsche zijde zijn uitgelokt en toen zelfs die uitgelokte klachten eigenlijk toch nog maar heel vaag en onbeteekenend uitvielen, zouden ze zoo veel mogelijk zijn opgeblazen Het kost ons moeite hieraan te gelooven, waren zij ons niet van zoo geloofwaardige zijde medegedeeld. Immers, dit lijkt veel op saboteeren van Nederlandsche belangen van staatswege. Hiermede zou de 1071 meter- golf in handen gespeeld worden van Noor wegen voor zijn nieuwen Telefunker.-zender te Oslo. Ofschoon ook de staatsdienst van den zakelljken Omroep hierdoor in het gedrang zou zijn gebracht, zou men dergelijke mid delen oirbaar geacht hebben om maar te maken, dat in elk geval de A.V.R.O. op deze wijze niet geholpen zou kunnen worden. Wat steekt hier achter? Het blad acht een omroep volgens het Gleichwellen-systeem mogelijk en vraagt: Is het juist, dat de tegenstand der regeering hieraan toe te schrijven is, dat de A.V.R.O. dan zou beschikken over een systeem, dat in de voornaamste centra een goede ontvangst met voel eenvoudiger middelen waarborgt, wa niet In het belang wordt geacht van de con- curreerende vereenigingen? Als er ook maar eenige wil of geneigdheid bestond om den honderdduizenden A.V.R.O.- leden tegemoet te komen in hun wensch, hun zelfgeorganiseerden zelFoe taalden omroep volledig te behouden, zou een mogelijkheid daarvoor zeker te vinden zijn. Als het niet gebeurt, dan is het omdat de politieke macht hebbers meenen de bevoegdheid te bezitten het Nederlandsche volk hunnerzijds voor te schrijven waarnaar zij in hun huiskamer: behooren te luisteren. Aan het Nederlandsche volk is hier op de hardhandigste wijze gedemonstreerd, dat het tot in zijn particuliere leven onder een be moeizieke voogdij ls gesteld. GEGARANDEERD ONVER. VALSCHTE WIJNEN 'KASPER IDDlNK's OUD* ifUWC TJONGE iTJCrCGC, OAT IS JB WARE. Oude Schiedammer Gencvcr f L-'« Per O LaUrftaacfc -I. - 11- Ou«Je O...... - -IC. - J Pn.i Gcnc.er .'.V 2.70 Priaa Braada-ija - 2.90 Futi.-kt Braade-ija .310 Cognac RkI»" Cognac- Pricaa Cognac Fno.ck. Co,... .Jj. r— <-•*- f z.ss 3 Si - 4.3» r Special f 216 2.70 C.goac - 3.30 Ccgoac i. 4.30 Scotsh Whisky Highlaadar- r 3.s anja Bitier I. f3 10 ae,. Bn.cc II 2.70 troenbmer 2.70 eenkaaaija 2-30 billen 2.30 .ddcrak 2.70 Bitters (met Gcnever) Kal... Maag.. Pomaierao.-. 'Sherry Sherry Ca Full t'.-Meai Shrrry Can.alca tlya.aIK Madeira -.T-TV 11.30 Madera Ca - - - 1.70 Made-a Luia Gaaaai da Coaecicao IM Roode en Witte Portwijn Fen a rera - I 0 S0 Valencia Pari I.— T.rr.goaa Port Prim. 1.3» Port Soparieiar. I .SO Pnn Gonralca Oya.a Oporto 1.75 Deur. Por» Gold aid Zoete Wonen Uallipoli GallipolS (Supeeieofl .1.}. s™-M- - Viaoua (Win# wijn) Madrid Rood. Madrid Win. Zoela Scaaoicbe win n. 'an Gedurende de WINKELWEEK tol en met ZATERDAG 24 MEI. bij elk bcateed bedrag Tan f 3.—mooio SOUVENIRS NAAR KEUZE. (Uitgezonderd hiervan zijn twee artikelen, n.l.: Brandewijn f 2.80 per liter. Gene ver f2.70 per liter). GROOTE HOUTSTRAAT 79 - T,l. 10273 GEN. CRONJÉSTRAAT 128 - Tel. 14949 l] HAARLEM. U ItOnze Kanabona worden ingewineld voor nuttige en fraaie gcachenken Per boot of apoor beatcllingen *an f 10.— en daarborc KL. HOUTSTRAAT 2 .SUPPORT SHOE" (met ingebouwde Brug) fs DE SCHOEN voor MOEÏLIJKI en DOORZAKKENDE VOETEN HOUTKOOPER's Schoenenmagazijn ZIJLSTRAAT 86 TEL. 14912 U zult wel eens gehoord heb ben van menschen die een Piano kochten, die na ongeveer een half jaar gebruikt tc zijn sterk iu klank achteruitging. Daar tegenover zult U van anderen kunnen vernemen dat hun piano, door ALPHENAAR geleverd, na vijf of zes jaren bespeeld tc zijn nog mooier klnok dan toen ze geleverd werd. Zoo hoort het ook. de cerstb tien jaren moet dc klank van de piano toenemen in diepte en glans, daarna mag, bij nor maal gebruik, langzaam aan dc klank wat dunner worden, het geen erhter door doelmatige reparatie geheel kan worden hersteld. zijn aangekocht voor den van de nieuwe DE ZWAARSTE RrEPfH Vraagt inlichtingen bij „Bensdorp Bussum" afdeeiing Wedstrijd, of bij Uwen winkelier.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7