BRIEF UIT BERLIJN. UIT DE OMSTREKEN ANSWERS ANSWERS GRATIS BURGERLIJKE STAND Tijdschriften. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 MEI 1930 Het Duitsche Tooneel. Rijkdom in groote acteurs, armoede in nieuwe stukken. De tragedie van Maria Orska. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 17 Mei. Binnen enkele dagen zal Max Reinhardfc 25 jaar aan het hoofd van het „Deutsche Theater" gestaan hebben. Een vriend van jubilea is deze merkwaardige kunstenaar niet. Maar hij ziet ook wel in, dat in deze voor het tooneel zoo moeilijke tijden reclame nood zakelijk is. En zijn feest (hij vierde twee jaren geleden ook al een jubileum als artist) zal weer alle vrienden van het tooneel bijeen brengen en de menschen naar het thater sturen. Dat is goed, omdat bij Reinhardt steeds prachtig tooneel gespeeld wordt en de film nu eenmaal het theater niet verdringen imag. Intusschen zal men de gelegenheid waar nemen om er weer eens op te wijzen, dat in een tijd.- nu in Duitschland acteurs en actri ces optreden, die in meerderheid over buiten gewoon talent beschikken, het aantal goede schrijvers met een lantaarn gezocht moet worden. Waarschijnlijk heeft de wereld nim mer een zoo groot aantal eersterangs-tooneel- spclers bijeen gezien als tegenwoordig in Duitschland in IVt algemeen, in Berlijn in het bijzonder het geval is. Daar zijn zelfs geniale spelers onder. Ik wil^ hier eenige namen noemen, die kunstvriend den in de herinnering moeten behouden voor het geval ze kans krijgen, deze kunstenaars te zien optreden. Het zijn Max Pallenberg en zijn echtgenoote Fritzy Massary, Kathe Dorsch, Ernst Deufcsch, Grete Mosheim. Eugen Klöpfer, Elisabeth Bergner, Bassermann, Ro- manofsky, Werner Krauss. Ik wil geen aanspraak maken op volledig heid. Maar wel wil ik beweren, dat zij, die ik hier noemdeeen lijstje, dat wellicht nog met den jongen Tony van Eyck en en kele andere juniores dient aangevuld te wor dende kern vormen van een stel élite- tooncelspelers van meer dan middelmatig talent, voor een deel zelfs van werkelijk genie. Het, wreede noodlot heeft gewild, dat voor deze menschen geen stukken van werkelijk internationale beteekenis meer geschreven worden. Brecht, Unruh, Kaiser en al die andere moderne Duitsche dichters wagen zich sedert jaren aan problematische schep pingen, die nimmer langer dan eenige weken op de planken blijven. Van de ouden Is Gcrhart Hauptmann nauwelijks productief meer. En men kan met Shaw, Pirandello en de moderne Franschen toch niet voor Duit sche tooncelkunst propaganda maken! Dat desondanks het publiek in Berlijn van zijn vele, al te vele schouwburgen nog altijd niet genoog heeft, ls aan deze prachtige tooneel- spelers cn regisseurs als Reinhardt, Barnowsky, Jessner. Martin e.a. te danken. Wat dezer dagen bij de opvoering van Fritz von Unruh's wonderlijk stuk „Phaea", dat in fllmkringcn speelt, weer eens vast te stellen geweest ls. Het ligt niet in mijn bedoeling hier op een of ander nieuw loon eels tuk in bijzonderheden in te gaan. Ik wilde er slechts op wijzen, dat onze tijd blijkbaar geen schrijvers van sterk talent meer oplevert, en dat Reinhardt, wilde hij zijn groote kracht toon en en een voor stelling bieden, die ter gelegenheid van zijn 25-Jarig directeurschap een waardige om lijsting zou kunnen bieden, met een zijner heerlijke Shakespeare-regieprestaties van Vóór den oorlog zou moeten aankomen. Vrienden van het Berlijnsche tooneel her inneren zich deze Shakespeare-cyclus nog alsof het slechts weinige maanden geleden waren. Men noemt de groote namen uit dien tijd: Wassmann, Arnold, Moissi, Winterfeld, Maria Fein, Bassermanndn denkt aan kunstavonden, gelijk de wereld ze op dit ge bied nimmer tevoren te genieten gekregen heeft. Maar nog een andere naam, van nieuweren datum, en toch alweer tot. het verleden be- hoorend, herinnert men zich. Het is die van Maria Orska. Slechts weinige dagen geleden is Maria Orska, die oorspronkelijk Rahel Blindermann heette en de dochter van een Russisehen arts was, in Weenen overleden. Zij was een internationale verschijning, die zelfs in Parijs in de Fransche taal Hamlet wilde gaan spe len, ofschoon het zoover nimmer gekomen is. Maar wij hier in Berlijn beschouwden haar terecht als een der onzen. Zij was in dertijd, en dat is nog slechts een jaar of zes, zeven geleden, een onzer meest beroemde tooneelspeelsters, die zich ten slotte zelfs een internationale reputatie wist te verwer ven. Maar ingewijden wisten toen al, dat zij zich ondermijnde en een vreeselijke toekomst tegemoet ging. Voor de tweede maal had zij, nadat haar eerste echtgenoot zelfmoord ge pleegd had, een zeer bekend en schat rijk Berlijner, den jongen bankier Hans von Bleischrödcr gehuwd. En als baronesse von Blclsehrödcr kon het arme Poolsch-Rususche vrouwtje een rol in de uitgaande wereld gaan spelen. Al spoedig zag men haar in de mode bladen afgedrukt met- de familiejuweelen der Blcischröciers. waaronder een kostbare snoer paarlen. die indertijd een geschenk van den grootcn Bismarck geweest was. Dit huwelijk was echter zoo mogelijk nog ongelukkiger dan het eerste. Maria was een doodongelukkige vrouw ge worden. Haar groote hartstocht was het co- medlespelen geweest. Tot zij aan morfine en opium verslaagd raakte en haar ondergang begon. Het is niet na te vertellen, wat de on gelukkige sindsdien doorgemaakt heeft. Ik heb zelf tafereelen bijgewoond, die een kijk gaven op dit zeer romantische leven. Het hu welijk met Blcichröder moest ontbonden worden. En in dit geval was het de man. die dc meerdere gebleven was en die met de noo- dige brutaliteit aldus weten ons ingewijde Duitsche journalisten te vertellen door middel van don strafrechter ingreep om zijn rust en zijn bezit tegen de nukken van deze opzichzelf zeer verleidelijke vrouw te verde digen. De scheiding werd uitgesproken. Maria Orska leefde sindsdien steeds in een roes en kon alleen spelen als zij de noodige inspui tingen gehad had. Dan stonden in de coulis sen de arts en de pleegzuster in angst, dat zij midden in haar mooie spel zou Ineenstorten. Maar wonderlijk genoeg had zij als actrice dc wilskracht, die haar in het gewone leven ontbrak en die het haar mogelijk maakte tot het laatste zakken van het scherm op de been te blijven en het publiek niets te Laten merken. Dan zakte ze echter ook werkelijk Ineen. Maanden, jaren lang maakte ze in zieken huizen kuren door om dezen ongelukkigen hartstocht voor bedwelmende middelen te overwinnen. Eén dag vrijheid, en ze was weer de patiënte van vroeger. Haar jongere zuster eindigde met zelfmoord in Maria's hotelkamer. In die dagen speelde Maria verder. Maar wie wist, wat zij innerlijk doormaaakte, kon zich nauwelijks meer voorstellen, dat zij zich op de been hield. Dan hadden de schouw burgdirecteuren niet den moed meer, con tracten met haar te sluiten. Ofschoon zy als vertolker van Strindberg en Wedekind nauwelijks haars gelijke had en steeds voor uitverkochte zalen placht te spelen. Maar men waagde het er niet meer op, omdat men ondanks haar energie vreesde voor schanda len bij open doek! Maria Orska trok naar Oostenrijk en naar andere landen, van het eene sanatorium naar het andere, onder curateele en door ge- neesheeren vervolgd. Eens vond men haar in een spoorwegcoupé, half ontkleed en volko men bewusteloos. De juweelen had men haar ontstolen. Een ander maal maakte zij vree selijke scènes in openbare lokalen. Het was nauwelijks te gelooven, dat dit dezelfde be roemde kunstenaresse van vroeger was. En nu is zij in Weenen gestorven, naar eigen wil. Een al te groote dosis veronal heeft binnen twee dagen een einde aan een leven gemaakt, dat tot een beproeving geworden was. Naast Kathe Dorsch en Elisabeth Berg ner was zij een der allergrootsten van het Berlijnsche tooneel. Nu staan we weer aan den vooravond van een nieuwe Berlijnsche „season". Verleden jaar was men daarmee begonnen in de hoop. Berlijn hetzelfde aureool als Londen te be zorgen. Het is toen vrijwel op een mislukking utigeloopen, al waren de gastvoorstellingen van de Milaansche Scala onder Toscanmi natuurlijk een geweldig succes. Ditmaal komt Toscanini weer hierheen, thans als dirigent van de New-Yorksche Philharmonie, en ook voor dit optreden zullen straks wel alle plaatsen uitverkocht zijn. Maar overigens zal deze ..season", dank zij het feit, dat de arm geworden stad, die onder corruptie op alle gebieden gebukt gaat, geen subsidie emer geven kan, nog veel meer represen tatief zijn dan de vorige. We zullen weer Beet hoven en Strauss, Wagner en Hindemith te hooren krijgen, maar de eigenlijke kracht van het Berlijnsche kunstleven zal zich niet openbaren. En daarom is te verwachten, dat de Berlijnsche „season", wellicht nog na een enkele herhaling, tot het verleden zal be- hooren. H. v. B. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS Benoemd tot burgemeester van Workum C. E. van Koetsveld. RECHTERIJKE MACHT Benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te s' Hertogenbosch jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, thans substituut- griffier bij die rechtbank; te Alkmaar mr. H. M. Fruin, thans griffier bij het kantonge recht te Hoorn. INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. Tot leden van de afvaardiging *van Ne derland naar de 14e Internationale Arbeids- conferentie, welke op 10 Juni a.s. te Genève is bijeengeroepen, zijn benoemd, tot afge vaardigden van de Nederlandsche regeering, tevens voorzitter der delegatie, dr. W. H. No- lens, Minister van Staat, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Ne- derlandsch-Indië; tot afgevaardigde, verte genwoordigende de Nederlandsche werkge vers. F. L. van der Bom, voorzitter der Chr. Werkgeversvereeniging te Amsterdam; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Ne derlandsche arbeiders G. J. A. Smit Jr., voor zitter van den Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden; tot tech nische raadslieden van de regeeringsafge- vaardigden mr. N. C. Couvée, ref. aan het Dep. van Waterstaat; dr. B. J. Haga, hoofd ambten. aan het Departement van Binnen- landsch Bestuur in NederIandsch-Indlë. H. J. Scholte, hoofdinspecteur van den Arbeid, toegevoegd aan den directeur-generaal van den Arbeid; Raden Adipati Ario Soegono, oud-regent van Passoeroean, thans lid van het college van gedelegeerden uit den Volks raad; mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris aan het Dep. van Arbeid, H. en N., tevens secretaris der afvaardiging; tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers dr. J. F. A. M. Buffert, oud-voorzitter van den A. V. R. O. S. te Medan; mr. A. Haex, dir. der Mij. tot ex- plotatie van Limburgsche steenkolenmijnen te Heerlen; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris van de afd. Nederland der Internationale organisatie van indus- trieele werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau; J. Mous. chef der sociale af- dccling van de Staatsmijnen in Limburg: tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de arbeiders J. Nauta, lid van het dagelyksch bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond, te Amsterdam; Jos Pelzer, secretaris van den R.-K. Mijnwer- kersbond, te Heerlen; Hadji Agoes Salim. on dervoorzitter van de vereeniging „Sarekat Islam" te Weltevreden; p. j. S. Serrarens. be stuurslid van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. AUDIËNTIES A.s. Woensdag geen audiëntie door den minister van Waterstaat. ALGEMEENE VEREENIGING VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Men schrijft ons; De afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeente-ambtenaren hield Donderdagavond in de Kroon een ledenver gadering; ongeveer 40 leden waren aanwezig. De voorzitter wijdde eenige sympathieke woorden aan de nagedachtenis van onr. P. J. Troelstra. aan wien ook de ambtenaren veel tc danken hebben. Verder deelde hij mede, dat 3 nieuwe leden waren toegetreden. Bij de behandeling van de agenda van de op 27 dezer te houden vergadering der com missie van overleg, gaf de voorzitter, de heer E. W- Goedhart een uitvoerig overzicht van de voorbereiding der personeelsformatie en van hetgeen daarbij voor de leden der af deeling was bereikt. Uit deze mededeelingen bleek, dat voor de leden der Algemeene Ver eeniging percentsgewijze de meeste succes sen waren behaald en dat slechts één voor stel der afdeeling definitief werd verworpen, De vergadering gaf door een luid applaus haar tevredenheid hierover te kennen, terwijl de heer Visser Sr. in het bijzonder den voor zitter dank barcht voor hetgeen hij in het belang der leden had gedaan. Nadat de voorzitter nog enkele vragen had beantwoord en goedgevonden was. dat de vertegenwoordigers in de commissie van overleg zouden trachten, de positie van een paar leden nog te verbeteren bij de behande^ ling van de personeelsformatie, in de corru missie van overleg, werd de vergadering ge sloten. „MERCURIUS". Woensdag 21 dezer hield de afdeeling Haar lem van bovengenoemden bond haar maan- delijksc.he ledenvergadering. De belangrijke te behandelen agenda had buitengewoon veel Mercurianen bijeen doen komen. De behandeling van den zeer uitgebreiden beschrijvingsbrief voor de op 28 en 29 Mei a.s. te Den Haag te houden jaarlij ksche Bondsvergadering nam bijna den geheelen avond in beslag en als afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren G. van Eek en C. Kwantes. Besloten werd beide heeren „blanco man daat" te verstrekken daar de gehouden be sprekingen voldoende richting voor even tueel door hen te nemen beslissingen hadden aangegeven. Onder de ingekomen stukken bevonden zich weder eenige aanmeldingsformulieren van nieuwe leden, zoodat geconstateerd kan wor den dat deze afdeeling zich steeds geleidelijk uitbreidt. Bij monde van den voorzitter werd de heer W. J. de Mink namens de afdeeling hartelijk gelukgewenscht- met zijn voor enkele dagen plaats gehad hebbende jubileum bij de fa. Joh. Enschedé en Zonen, hetgeen met een luid applaus bekrachtigd werd. Nadat nog enkele aangelegenheden van internen aard waren behandeld, sloot de voorzitter om elf uur deze belangrijke ver gadering. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD De Koningin heeft tijdens de collecte van de vereeniging Huisverzorging te Amsterdam aan een der meisjes een belangrijke gift doen overhandigen. Donderdagavond werd een soirée ten pa- leize gegeven, welke bezocht werd door 900 gasten. De Kon. Marinekapel uit Den Helder bracht muziek ten gehoore. Onder meer waren aanwezig leden van de Staten-Generaal, voorzoover te Amsterdam wonend; leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland; de commissaris der koningin in deze provincie, jhr. mr. dr. A. Röell; ver schillende Amsterdamsche wethouders en gemeenteraadsleden; de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, en burge meesters van verschillende andere gemeen ten; leden van.de rechterlijke macht; vele officieren van de Land- en Zeemacht; leden van de Vrijwillige Burgerwacht; hoofdamb tenaren der gemeenten; vertegenwoordigers van de verschillende kerkgenootschappen, van Instellingen van kunst en wetenschap; bestuursleden van vele vereenigingen; be stuur en leden van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel; consuls van vreemde mo gendheden; en vele bekende persoonlijkhe den uit het Amsterdamsche zakenleven. De soirée duurde tot half twaalf. Heden zou de Koningin een bezoek bren gen aan de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek. NOODLANDING VAN EF.N MILITAIR VLIEGTUIG. Donderdagmiddag moest in de Zuid-Oos telijke richting van Geldermalsen een mili tair oefenvliegtuig een noodlanding maken wegens een motor-defect. De machine, een ééndekker, bemand met twee militairen, was op een oefentocht van Soesterberg op weg naar Nijmegen. Hoewel de machine bij het landen over den kop sloeg kwamen de beide inzittenden er zonder letsel af. Na demontage zal de machine per auto naar Soesterberg terug worden gebracht. MALVERSATIES DOOR GEMEENTE AMBTENAREN Naar wij vernemen zal op 4 en 6 Juni voor de Vierde Kamer van de Rechtbank worden behandeld de zaak tegen de beide directeu ren van een asfaltmaatschappij en enkele Amsterdamsche gemeente-ambtenaren, ver dacht van malversaties, die gepleegd zouden zijn in Maart van het vorige jaar. De Engelsche directeur der Asfaltmaat- schappij zal verdedigd worden door Mr. Th. Muller Massis, de Hollandsche directeur door Mr. Simon de Jong. terwijl de ambtenaren zullen worden verdedigd door Mr. K. J. van Nieukerken. In deze zaak zijn 19 getuigen gedagvaard. (Zie ook elders in dit nummer). BEVERWIJK EEN NIEUWE BLOEMENVEILING. Donderdagavond tvond in het veilingge bouw 't Centrum een vergadering plaats van de Bloemkweekersvereeniging Flora", ter bespreking van de plannen van de Veiling- vereenigingen „Kennemerland" en „Vrije Velling" om te komen tot het oprichten van een bloemenveiling. Nadat de statuten waren vastgetseld bracht de secretaris, de heer J. Slotemaker verslag uit van een door het best-uur van „Flora" met. de besturen van genoemde veilingver. eenlglngen gehouden vergadering. In deze conferentie gaven de vereenigingen te kennen, dat ook zij geen splitsing wensch- ten. Zij hadden in beginsel tot net oprichten van een bloemenveiling besloten ,als gevolg van den door hun leden uitgeoefenden drang, alsmede omdat zij van meening zijn. dat er een groote uitbreiding der bloemencultuur te verwachten is. welke uitbreiding voor het grootste gedeelte van de bij die vereenigingen aangesloten tuinders zal komen. De besturen achtten zich daarom verplicht, het vraag.- stuk ernstig onedr de oogen te zien. De uit breiding van het bedrijf brengt ook uitbrei ding van het afzetgebied mei, zich mede en in dit opzicht is er alleen van de organisaties iets te verwachten. De besturen wezen daarop op hetgeen elders door de organisaties is bereikt. Intusschen is door de vereenigingen nog geen definitief besluit genomen. Samenwer king met 't Centrum achtten zij echter on mogelijk, omdat dit een particulier bedrijf is. Het bestaan van 't Centrum zal hen ook niet afschrikken, om als het noodig wordt ge acht, zelf de zaak ter hand te nemen. Door de vereeniging .Flora" werd toen aan de veilingbesturen gevraagd, of zij bereid zouden zijn, de veiling in 'b Centrum in han den te nemen. De besturen wenschten daarop echter niet in te gaan. Zij zeiden tevens, dat bij alvorens verdere stappen te zullen doen, de binnen kort te houden vergadering van belangheb benden af ie zullen wachten. Naar aanleiding van de mededeelingen der veilingbesturen, kwam het bestuur van „Flora" tot de conclusie, dat de oprichting van een tweede veiling in de toekomst niet tegen te houden zal zijn. Hierna werd gediscussieerd over hetgeen te doen stond. Besloten werd, zoodra de om zet het toelaat, de bestaande veiling zooveel mogelijk te verbeteren. IJMUIDEN DE WERKLOOSHEID IN HET VISSCHERIJ. BEDRIJF. In verband met de werkloosheid in het Visscherijbedryf vond Donderdagmiddag op het gemeentehuis een -bespreking plaats tus' schen de Commissie coor Steunverleening en de vertegenwoordigers der vier vakcentra len, naar aanleiding van de door genoemde com missie gedane toezegging, dat met genoemde vakcentrale overleg zou worden gepleegd over de steunverleening aan bij het Fonds voor Sociale voorzieningen uitgetrokken zee lie- lieden. Voor de bestuurders der Moderne, Christe lijke en R. K. vakvereenigingen bestond er weinig aanleiding tot het maken van opmer kingen, aangezien hun leden, aangesloten bij den Rijkswerkloozendienst worden behan deld als uitgetrokkenen bij de werkloozenkas. Voor het Plaatselijk Arbeidssecretariaat was dit niet_ het geval, althans niet wat de zee= lieden betreft, die georganiseerd zijn in de IJmuider Federatie. Deze toch zijn niet aangesloten bij de Rijkswerkloozenkas. De commissie meende nochtans, dat deze niet als gelijkgerechtigd behandeld kunnen wor den. Echter was de commissie van meening dat zij ook niet gelijk mochten worden gesteld met ongeorganiseerden. De commissie meende daarom het voorstel te moeten doen, deze uitgetrokkenen een uitkeering te doen, welke ligt tusscJhen die aan ongeorganiseerden en georganiseerden. De commissie wilde aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen het verzoek richten, aan de betrokkenen uit de kas van het Fonds een toelage te geven zoodanig, dat zij evenveel zouden ontvangen als de georganiseerden. De vertegenwoordigers van het P-A.S. legden zich onder protest daarbij neer. Zij meenden dat het verschil te groot was en dat het niet mogelijk was, dat het Fonds dien toe slag zou kunnen geven. De voorzitter van de Commissie voor steunverleening bestreed dit standpunt. De vertegenwoordigers van het P. A. S. verzoch ten aan de Commissie, de zaak nog eens onder de oogen te willen zien, waartoe de Com missie zich bereid verklaarde. VELSEN BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn o.a. de navolgende bouwvergun ningen verleend: aan M. Visser, te IJmuiden, tot het ver bouwen van een woonhuis aan den Zeeweg no. 108, aldaar; aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Hotels en Koffiehuizen „Mercurius" te Amsterdam, tot het aanbouwen van een bier- en kolenkelder met schoorsteen, aan een hotel aan den Wijkerstraatweg no. 2 te Velsen; aan Gebr. Luppens. te IJmuiden, tot het bouwen van 5 woonhuizen en een garage met bovenwoning aan de Dirjk Hartoghstraat, aldaar. SANTPOORT CONCERT. Naar we vernemen zal „Soli Deo Gloria" ook dit zomerseizoen weer twee concerten in „Velserbeek" geven en wel op 2 Juli en 30 Augustus. .Wilhelmina", ons fanfarecorps zal hier ter plaatse concerteeren. MIDDENSTANDS VEREENIGING. Eenige wegen geleden schreef de mid den- standsvereeniging voor Santpoort en omstre ken een vergadering uit, waarop het al ol niet blijven voortbestaan der vereeniging onder de oogen zou worden gezien. Deze ver gadering vond echter geen doorgang. Thans is tegen Dinsdag 3 Juni a.s. wederom een vergadering uitgeschreven met als voor naamste punt: „Wat moeten en kunnen wij met onze vereeniging doen?" DE WINKELWEEK. In een onder voorzitterschap van den heer Corneggee gehouden vergadering; waar op verschillende zaken, de winkelweek be treffende, werden besproken, werd de com missie tot 7 leden uitgebreid. Zij bestaat thans uit de dames Har tog en Maarschalk en de heeren Joosten, Nol, Koomen en v. d. Velde Reyns. Voor den étalagewedstrijd zijn door „Vox Humana" drie bekers uitgeloofd. Thm popnlu Hom Josmtl W Gr—t Britain Tb« Journal tfcat t«B* bow BritUher* Ürt, think, work and play Splendid Storiea A Bright Article* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 cn n**. per regel. SPECIAALZAAK HOOGSTRATEN RIDDERSTRAAT 6 ALS RECLAME HEDEN BIJ AANKOOP VAN MIN. F 2- EEN STUK „ELITE" HARS UITSLUITEND „PIRASTRO" SNAREN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Johannes, z. van D. Philippo eu J. van der Vliet. Ondertrouwd: Constantinus Bernard Ber- nardt en Christina Cecilia Kroon. Getrouwd: Johannes Josephus Kiebert en Hendrica Johanna van Woerkom. (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) M. L. Q. VAN LEDDEN HULSEBOSCH, t AMSTERDAM, 22 Mei (V.D.) Heden nacht is te Haarlem overleden de heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch in den oudere dom van 81 jaar. Marius Lodewijk Quirijn van Ledden Hulse» bosch werd geboren 9 Februari 1849 te Norg in Drenthe. In 1867 deed hij examen als leerling apotheker. In 1872 verwierf hij het apothe kers-diploma. Op 1 Januari 1876 vestigde hij zich in de apotheek van H. Claus en Zn. aan den Nieuwendijk 17. waaraan hij in 1883 een on derzoekingsbureau verbond, dat thans als Laboratorium van Ledden Hulsebosch sedert 1902 onder leiding van zijn zoon, de werk zaamheden voortzet. Hij was ridder en later officier in de orde van Oranje Nassau. Reeds sedert 1885 was hij herhaaldelijk belast met justitieele onder zoekingen welke na zijn vertrek naar den Haag in 1902, waar hij benoemd was tot Inspecteur van de Volksgezondheid door zijn zoon werden en thans nog worden voortge zet. De begrafenis zal Maandag 26 Mei des midi dags te half één plaats vindenfop de Be graafplaats „Rustoord" te Diemerhrug. ONTVANGEN BOEKEN. VERHALEN UIT DE DIERENWERELD. De „Vereeniging tegen het mishandelen van dieren" (voor Haarlem en omstreken) heeft het licht doen zien den tweeden druk van „Verhalen uit de Dierenwereld" door J. Westendorp. De omslag is geteekend door Sierk Schroder, de vefdere heel goede illustraties zijn van J. Ho verkamp Mach- wirth. Het boekje met de aardige verhalen van wijlen den heer J. Westendorp, bij zijn le ven zoo bekend als dierenvriend, is wel ge schikt vooral bij kinderen liefde voor dieren te wekken. De eerste druk vond veel aftrek en dit zal ongetwijfeld ook met den tweeden het geval zijn. Het boekje ls in voorraad bij het secreta riaat van bovengenoemde vereeniging en is tegen geringen prijs verkrijgbaar. Een goed gelijkend portret van den schrij ver prijkt op de titelpagina. Orgaan Kamer van Koophandel Het tweede nummer van het nieuwe tijd schrift „Mededeelingen voor Industrie en: Handel" officieel orgaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken bevat een terugblik op de ope ning van de nieuwe sluis te IJmuiden, waar in een overzicht wordt gegeven van de grootte der andere groote sluizen ter wereld, die alle voor die te IJmuiden onderdoen. Voorts wordt geschreven over de Beverwij k- sche feestweek, over den Buitenlandschen handel en zijn er mededeelingen den ex port en douanevoorschriften betreffende, eri over de tentoonstellingen te Antwerpen en te Luik. Verder bevat het orgaan de mutaties in het Handelsregister, „Ons Tooneel". Het Mei-nummer van Ons Tooneel, het maandblad voor het dllettantentooneel, is ditmaal geheel gewijd aan het costuum stuk. Frank Luns, de bekende tooneeldeskunö'^e houdt een interessante inleiding over het costuumstuk in het algemeen, en hij bespreekt achtereenvolgens, wat een costuumstuk is, hoe het is ontstaan* weike soorten men kent en aan welke eischen het dient te voldoen. Elias van Praag schrijft over het verband tusschen costuum, plastiek en karakter. Louis van Gasteren, acteur bij het Hofstad rooneel, leverde een aantal interessante wenken en behartehswaardige raadgevingen voor het spelen van costuumstukken. H. G. Canne- gieter schrijft over costuums en kinder- tooneel. Van den folklorist D. J. van der Ven verscheen een beschouwing over het nationale costuum op de planken. Het nummer is met vele foto's en pen tekeningen alsmede met eenige reproducties van costuumontwerpen van Rie Cramer, smakelijk geïllustreerd en maakt zoowel typografisch als redactioneel een weiverzorg den indruk. „Onze Tuinen met Huis cn Hof". Wij ontvingen het eerste nummer van het gereorganiseerde Weekblad voor het. Landhuis Onze Tuinen met Huis en Hof, waarin voor* taan het landhuis in zeer uitgebreiden zin be sproken zal worden. Dit eerste nummer houdt al een goede be lofte in! Wij vinden er in het- bijzonder in besproken de bouw en de meubileering van het moderne landhuis. In betrekking hierop vermelden we de artikels van A. Bontenbal over een landhuis te Velp, van J. C. Bolten over Zomerverblijven, van W. Retera Wzn. over het werk van den binnenhuis-architect F. Spanjaard. In de rubriek Dieren van Huis en Hof tref fen we een interessante beschouwing aan over pluimveeliefhebberij, waarin we allerlei wetenswaardigs vermeld vinden over hoender- verblijven en het opfokken van kuikens.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14