BUITENLAND DE BRUTALITEIT DER OOSTENRIJKSCHE „HEIMWEHREN". Vanwege de binnenlandsche ontwapening. UIT DE PERS. AGENDA VAMPYR Stofzuigers f98.- HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 MEI 1930 TWEEDE BLAD Zij eischen het binnenlandsche bestuur op. De „Heimwehren" ioillen een handje helpen Het krachtige antwoord van Schober. De regeering eensgezind? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Oostenrijksche fascisten, de Heim wehren, die onder Dr. Steidle's leiding staan, hebben zooals uit he t bericht elders in deze rubriek blijkt "de imper tinentie gehad van de Oostenrijksche regeering. de volstrekte controle over het ministerie van binnenlandsche zaken te eischen! Schober, die zich op zijn Euro- peesch rondreisje onder anderen de overtui ging heeft bijgebracht, dat de Oostenrijksche bevolking ontwapend dient te worden (de groote organisaties hebben de beschikking over duizenden moderne vuurwapenen!) heeft den Volkenbondsraad officieel van zijn nobele plannen kennis gegeven. Wie zal echter de verbazing van de Oosten rijksche regeering schetsen, toen deze van de vriendelijke „Heimwehren" het alleraardigste aanbod kreeg, om die ontwapening eens tot een feit te maken? Ja zeker, de Heimwehren zouden dat varken wel wasschen. En zij eischten ronduit gezegd, het binnenlandsch bestuur op, om de andere organisaties, die gevaarlijke geweren en mitrailleurs en re volver af te nemen. De „Heimwehren" zouden er wel bij varen! Van de 400.000 leden zijn er minstens hon derdduizend goed bewapend! En ge begrijpt dat Dr. Steldle er niet aan denkt, om de bin nenlandsche ontwapening ook uit te strek ken over zijn eigen gelederen. Schober, die waarachtig voor geen kleintje vervaard is, heeft met een krachtig neen ge antwoord, en verklaard dat de „Heimwehren" zich aan een grenzelooze en schaamtelooze brutaliteit hebben schuldig gemaakt. Hierop komen zijn woorden ten minste neer. Het „verzoek" van de Heimwehren is dan ook inderdaad niets anders, dan een brutale, openlijke greep naar de macht, en een even brutale oorlogsverklaring aan de andere be wapende Oostenrijksche organisaties. Donderdag heeft de regeering zich in een Ministerraad bezig gehouden met de kwestie van de burgerwachten. De beraadslagingen hebben intusschen, naar wordt medegedeeld, tot volkomen overeenstemmnig geleid. Vandaag zal de Bondskanselier het ontwa peningsvoorstel voorleggen aan den Nationa- len Raad en bij die gelegenheid tevens een regeeringsverklaring afleggen. Uit wat tot dusverre bekend is geworden, kan worden opgemaakt, dat ook de Chris- telijk-Sociale kanselier Vaugoln het met den Bondskanselier in de kwestie van het ontwa peningsvoorstel eens is. In welingelichte kringen is men de meening toegedaan, dat de behandeling van het ontwerp niet met groote parlementaire moeilijkheden gepaard zal gaan. Doch wat is het groote gevaar dat achter de geste van de .Heimwehren" schuilt? Het groote gevaar schuilt dit keer in het groote aantal. De „Heimwehren" tellen dui zenden leden, en deze zijn goed georganiseerd en fascistisch gedrild! Het is dan ook in het zelfbewustzijn van de macht, dat de leiders deze politiek hebben druven voeren De heeren hebben nul op het rekest ge kregen En dit is zeker: Schober weet wat hij doet. En als hij de regeeringscoalitie mee krijgt (hetgeen men wel zou veronderstel len. door de bovenstaande verklaring om trent Vaugoin) dan zullen de Heimwehren zich voorloopig wel koest houden. L. A. De Impertinentie der Oosten rijksche Heimwehren, Het bondsbestuur der Heimwehren heeft aan bondskanselier Schober een brief ge zonden, waarin wordt voorgesteld, dat het uitvoerend staatsgezag met medewerking der Heimwehren de ontwapening der den staat vijandig gezinde en het volk opruiende krin gen ten uitvoer zal leggen. Voor den tijd der uitvoering dezer maatregelen zou een deer genoemd bondsbestuur voorgestelde vertrou wensman het beheer over het ministerie van binnenlandsche zaken op zich nemen en aan die autoriteiten, waaraan de politie en de gendarmerie ondergeschikt zullen zijn, ver trouwensmannen toevoegen. Schober heeft hierop geantwoord: Door de overhandiging van uw memorandum heeft het bondsbestuur der Heimwehren een ernstigen en voor de leiding der Heimwehren zeer kritieken toestand in het leven geroe pen. Dat het bondsbestuur den moed heeft, het hoofd der regeering een memorandum met dergelijke eischen te overhandigen, meet als een optreden zonder weerga worden ge- qualificeerd. Daar dit memorandum zoowel tegen het parlement en de partijen als te gen de regeering is gericht, is een aaneen gesloten optreden van deze alle een absolute noodzakelijkheid. Een antwoord zal de lei ding der Heimwehren in elk geval terstond worden gegeven: onmiddellijk begin der ten uitvoerlegging van de ontwapen ingswet, Albert Thomas tegen Briand's plannen. Het jaarlij ksch rapport van Albert Tho mas, den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, dat aan de aanstaande inter nationale arbeidsconferentie zal worden voorgelegd, is gepubliceerd, aldus de Tel. Opmerking verdient de houding, die Tho mas tegenover het plan van Briand voor een Europeeschen statenbond inneemt. In scherpe, smalende bewoordingen geeft Tho mas zijn vrees te kennen, dat weldra, wan neer ae staten voortgaan conferenties buiten den Volkenbond te houden, zooals de vloot- conferentie van Londen en de Locarno-con- ferentie en voorts wanneer de idee van Briand voor een Europeeschen statenbond wordt verwezenlijkt, zoowel de -arbeidsorga nisatie als de Volkenbond leege organen wor den, die alleen nog zullen dienen om de el ders genomen besluiten goed te keuren. Wan neer het arbeidsbureau aan zijn doel, het ideaal van Wilson, wil beantwoorden, moet men het niet verzwakken. Thomas trekt ten slotte de conclusie, dat het arbeidsbureau in de eerste tien jaar van zijn bestaan een enorme taak heeft vol bracht. De Labour Party blijft MacDonald trouw. LONDEN, 22 Mel (V.D.) Naar verluidt hebben in den boezem der Engelsche arbei derspartij ernstige uiteenzettingen plaats ge vonden over de door het aftreden van Mos- ley onstane situatie. Allereerst kwamen de vakvereenigingen bijeen onder de afgevaar digden van het Lagerhuis der Labourpartij teneinde stelling te nemen. Ondanks een zeer scherpe critiek op de werkloozenpolitiek der regeering werd besloten het kabinet te gen Mosley te ondersteunen, In de hierop volgende fractiebijeenkomst ontwikkelde Mosley zijn programma en stelde de fractie een besluit voor strekkende tot aanvaarding van de door hem ontwikkelde plannen ter bestrijding der werkloosheid. Macdonald ver klaarde hierop, dat hij aannemen van dit besluit zou beschouwen als een motie van wantrouwen, en riep de fractie op het be sluit te verwerpen en daarmede de regeering vertrouwen te blijven schenken. De resolutie van Mosley werd daarop verworpen met 210 tegen 29 stemmen. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. L. W. N. S. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. F. J- K. idem f 8 subs. 8 dagen hechtenis. G. N. het een trekdier onbeheerd op den openba ren weg laten staan f 2 subs. 2 dagen hech tenis. C. H. B. het als bestuurder van een motorrijtuig zonder noodzaak de linkerzijde van den weg berijden f 3 subs. 3 dagen hechtenis. L. A. het als bestuurder van een motorrijtuig van richting veranderende, dit niet tijdig op duidelijke wijze kenbaar ma ken f 3 subs. 3 dagen hechtenis. R. W. het te Haarlem als bestuurder van een motor rijtuig daarmede rijden met eene snelheid van meer dan 30 K M. per uur f 10 subs. 10 dagen hechtenis. W. N. hetzelfde in de ge meente Haarlemmerliede c.a. met grootere snelheid dan 25 K M. per uur f 6 subs. 6 da gen hechtenis. J. M. openbare dronkenschap f 5 subs. 5 dagen hechtenis. C. B. openbare dronkenschap bij herhaling 3 dagen hech tenis. J. v. d. O. openbare dronkenschap f 4 subs. 4 dagen hechtenis. L. H. het als vader van een kind niet zorgen, dat dit kind ge regeld de school bezoekt f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. K. overtreding der Motor- en Rijwielwet 2 maal f 5 subs 5 dagen hechte nis voor elke boete Th. W. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. P. J. M. idem f 8 subs. 8 dagen hechtenis. P. G het als hoofd en bestuurder van eene onderneming een kind beneden den leeftijd van 14 Jaren arbeid doen verrichten f 3 subs. 3 dagen hechtenis. F. O. overtreding der Veiligheidswet (het op een steiger, welke niet voldoet aan den eisch van goed en veilig werk, personen werkzaam heden doen verrichten) f 30 subs. 30 dagen hechtenis. P. v. d. B. overtreding der Drank wet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. v. d. B. het te Velsen iemand, van wien bekend is, dat hij misbruik maakt van sterken drank, in zijne tapperij laten verblijven f 5 subs. 5 dagen hechtenis. P. A. het als be stuurder van een motorrijtuig onder den in vloed van gebruikten sterken drank een motorrijtuig besturen f 200 subs. 20 dagen hechtenis. ARROND. RECHTBANK. Inbreuk op het auteursrecht Een papierhandelaar te Haarlem had" zich te verantwoorden wegens overtreding van de auteurswet. Verdachte had papier in den handel gebracht, waarop hij een vignet aan bracht, door van een cliché gebruik te ma ken, dat aan de papierfabriek Dekker te Wormerveer, waar hij vroeger in dienst was, behoorde. Verdachte meende dat hij het vig net wel bezigen mocht, omdat het geen ken merk droeg van het Bureau voor den In- dustrieelen Eigendom te Den Haag. Wanneer er geen „Nadruk verboden" onder staat, meende verdachte, was de teekening onbe schermd. Een der firmanten van de drukkerij die het drukwerk aan verdachte geleverd heeft, verklaarde, als getuige gehoord, dat in druk kerskringen in dit geval niet van auteurs recht gesproken wordt. Reclameteekeningen van algemeene strekking worden niet als kunst beschouwd. De eisch luidde een boete van f 100 of 80 dagen hechtenis. Niettegenstaande verdachte door den druk ker gewezen was op het ongeoorloofde van zijn handelingen is hij er mee doorgegaan. Het O. M. wilde echter in aanmerking ne men, dat ten aanzien van de verbodsbepa lingen eenige verwarring bestaat. Uitspraak Donderdag 5 Juni. OnZE GROEMT-OE.S DIINSDAG DONDERDAG ZATERDAG A. V. R. O.-PROTESTVERGADERING TE UTRECHT In de zaal van „Tivoli" te Utrecht ls Don derdagavond een groote protestvergadering gehouden van A. V. R. O.-vrienden, welke bezocht was door 1800 personen. Het woord werd gevoerd door mr. J. J. A. van Doorne voorzitter van het gewestelijk bestuur der A. V. R. O. in Utrecht en den heer W. Vogt, directeur der A. V. R. o. Deze laatste werd minuten achtereen bejubeld. De vergadering toonde tijdens de rede herhaaldelijk luide haar afkeuring of bijval. Er werd een twee tal telegrammen aan den minister van Wa terstaat gezonden. Het tweede luid als volgt: „Vergadering luistervinken Utrecht be richt, dat doode A. V. R. O. springlevend is". Vervolgens wordt een motie aangenomen waarin diepe verontwaardiging wordt uitge sproken over het genomen zendtijdbestuit en waarin vastgesteld wordt dat de alge meene verontwaardiging n-etaoinshrdlucm meene programma's van bijzondere vereeni- gingen nimmer algemeener kunnen zijn dan de algemeene programma's van een vereeni- ging die zich algemeenheid ten doel stelt. Onder de aanwezigen werden circulaires verspreid, welke aan de leden der Tweede VRIJDAG 23 MEI Sint Elizabeth's Gasthuis. Ned. Bond voor Ziekenverpleging. Ledenvergadering, 8 uur. Palace. „De Bijwagen". Tooneel: Witt-Carr and Reed. 8.15 uur. Luxor-Theater. ..De helden van het neger bataljon" en „Gifgas". Tooneel: Van and Vona, 8.15 uur. Rembrandt-Theater. „Lilac Time". Too neel: 8 Geltners. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „De Prairie-Toove- naar" en „Het Recht zegeviert". Tooneel: Harry Hart. 8.15 uur. ZATERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel: „Reclame". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Ook Beteren werd hevig geteisterd door overstroomingen. Hierboven ziet men hoede Isar in München te keer ging, tengevolge van den onophoudelijken regenval. Kamer gericht zijn en die na afloop onder teekend door het A. V. R. O.-bcstuur ver zonden werden. De regeering en de 1071 meter-golf. De Maasbode komt op tegen wat de Nieuwe Rotter da msche Courant schreef over de Zendtijdbeslissing, geciteerd in ons Pers overzicht van Donderdag. Het blad noemde opmerkingen over het opzettelijk prijsgeven van de 1071 meter*golf en over het uitlokken van klachten van Duitsche zijde, onverantwoordelijk gevolg van verbittering. Het herinnert er aan hoe de Regeering alle mogelijke moeite deed om 1071 te be houden voor den Zakenzender te Scheve- ningen en hoe de regeering geen notitie nam van klachten van Duitsche militaire stations. Wat de beschuldiging betreft, dat de re geering het Gleichwellensysteem met te weinig belangstelling heeft behandeld, vraagt het blad: „Is men dan vergeten dat een commissie samengesteld tilt afgevaardigden van de N. S. F., de P. T. T. en de A. V. R. O. in eigen persoon na genomen proeven een tamelijk vernietigend rapport heeft uitgebracht, waar op zelfs de interpellaties van den heer Floris Vos den nek braken?" BOUWT PHILIPS EEN ZENDER VOOR DE A.V.R.O.? Het Volk heeft uit de kringen der omroep- vereenigingen het gerucht vernomen, dat de N.V. Philips Radio zich bereid heeft ver klaard voor de A.VR.O. een zender te bouwen ook al is deze omroepvereeniging niet in het bezit van een daarvoor vereischte vergun ning. De Eindhovensche firma zou zich verder accoord hebben verklaard met een bepaling waarbij de' VAR-A. het medegebruik van zulk een zender in den haar toekomenden zendtijd wordt onmogelijk gemaakt. Het blad heeft zich om inlichtingen ge. wend tot de directie van Philips, die mede. deelde, dat het bericht in zijn absoluten vorm onjuist is. De onderhandelingen over deze aangelegenheid met de A-V.R.O. zijn nog niet ten einde. Het Volk schrijft hierover verder: „Inderdaad hebben naar ons reeds bekend was, vertegenwoordigers van Philips, n.l. de heerenWaterman, Guepin en dr. v. d. Poll, geconfereerd met de A.VR.O. over zulk een plan. Indien het gerucht, waarvan wij melding maken waarheid bevatte, zou dit beteekenen dat de Eindhovensche firma haar aanvanke lijk standpunt, om zich niet partij te stellen in den strijd tusschen de omroep -o r gan Lsaties opgegeven heeft. Door toe te stemmen in, resp. bij de regeering aan te dringen op, op neming van de exclusiviteits-bepaling, zou Philips zich schuldig maken aan een uitge sproken vijandige daad tegenover de «oderne arbeidersbeweging. Om deze reden al, meenen wij, dat het gerucht onwaarschijnlijk moet worden geacht. Immers de firma Philips ver koopt niet alleen zenders maar ook toestellen luidsprekers, lampen e.d. en zal zich wel be denken vóórdat zij een koopers.groep van bijna driehonderdduizend gezinnen den oor log verklaart. Bovendien verzetten zich de artt. 2 en 5 van het nieuwe Radioreglement tegen het bouwen van zulk een zender zonder vergunning. Al bevat het gerucht, volgens de mede- deeling die ons uit Eindhoven gewerd, op dit oogenblik nog geen juistheid, toch willen wij van deze plaats de leiding van het Eind hovensche grootbedrijf waarschuwen tegen mach tso verse ha ttin g. De arbeidersklasse van Nederland heeft den moeilijken strijd van de V.A.RA. niet gevoerd om toe te laten, dat Eindhoven probeert een spaak in het wiel te steken. De N.V. Philips Radio toonde een juiste be grip van haar plaats als handels-instelling, die met alle klanten in vrede moet leven, toen zij weigerde partij te kiezen tusschen de om- roepveneenlgingen". Indische zendtijd advies. De Nieuwe Rotterd amsch e Courant geeft een beschouwing over het advies van den Radioraad inzake de ver deeling van den Indischen zendtijd. Het be. ginsel. dat aan het advies ten grondslag ligt acht het blad veel gezonder, dan dat het welk de basis was voor de verdeeling van den Nederlandschen zendtijd. .Het komt hierop neer, dat de politiek of religieus gekleurde vereenigingen alleen zend tijd zullen krijgen voor hun gekleurde uit zendingen en het leeuwendeel van den zend tijd voor het algemeene programma voorbe houden blijft aan de ongekleurde Phohi". Maar hiertoe beperkt zich onze instemming met het voorloopige advies dan ook, schrijft het blad verder. „Want het sectarisme heeft zich ook hier ingedrongen en nog bedenke lijker dan voor het moederland moeten de gevolgen daarvan voor de overzeesche gewes ten geacht worden". Toen Philips vergunning voor een kortegolf - zender voor Indië vroeg, zijn de NCR.V. en KR.O. weer dadelijk aan de panden van de jas van de Philips.-combinatie gaan hangen, zooals zij dat ook met de A.VR.O. hebben gedaan". Overeenstemming kon nog niet bereikt worden. Wat de V-ARA. betreft vraagt de N.R.C zich af waaruit haar culturee'e uitzendingen zouden bestaan. Ran dat niet gauw een crypto-politiek worden naar den trant van de* Russische films van Eisenstein?" Truowens ook de politieke V-L.R.A. (lib.) zou worden toegelaten. „Waarom zou de Radioraad ook politieke vereenigingen willen toelaten, indien hij de politiek zou wenschen uit te sluiten? Om muziek uit te zenden of iets anders van neutralen aard? Daarvoor zijn de VARA. en de V.LRA. toch niet op gericht". „Waarom heeft de Radio-raad *t niet met den in de nota van KR.O. en N.CR.V. (van 1927!) ter sprake gebrachten nationalen omroep ge probeerd? Wij hebben reden om aan te nemen dat de Phohi zich niet bij voorbaat tegen een dergelijken omroep heeft verklaart- Maar de Radio-raad heeft weer eens een goede gelegenheid verzuimd". Overigens gelooft het blad, dat technische en financleele bezwaren de uitzending naar Indië nog wel even zullen ophouden. REQUESTEN EN PROTESTEN BLIJVEN AANHOUDEN. ACTIE VOOR DE A. V. R. O. Protestvergaderingen voor de A.VR.O. zijn belegd in Rotterdam, Woerden, ver schillende West-Friesche gemeenten en Tiel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 In de laatste plaats hield mr. J. B. Nöthora een rede. en er werd een telegram aan den minister vastgesteld, waarin de zendtijdver- deeling een aanslag op de cultuur van ons geheele volk en een politieke roof genoemd wordt. Telegrammen en requesten zijn voorts nog gezonden uit Leerdam en Baarn. Te Almelo is een comité gevormd. Adressen van leeraren en leerlingen. Vier en twintig leeraren aan de Middel bare Technische School, tevens Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam, hebben een telegram aan den minister van Waterstaat gezonden, waarin zij het besluit zeggen te beschouwen als een aanslag op de vrijheid van het gesproken woord. Ruim dertig leerlingen van de hoogste klassen van het tweede gymnasium te 's-Gravenhage hebben den minister van Waterstaat verzocht om terug te komen op zijn besluit Inzake de verdeeling van den zendtijd en de A.VR.O. in de gelegenheid te stellen om een eigen zender te bouwen met een volle week zendtijd. Adres aan de Tweede Kamer. Het bestuur van de vereeniglng ,De Vrije Luistervink" te Amsterdam heeft een request gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het er de aan dacht op vestigt, dat de A.VR.O. een onpoli tieke vereeniglng is, hetgeen het met voor beelden staaft, reden waarom het er tegen opkomt, dat de minister de A.VR.O. als een politieke vereeniglng heeft beschouwd en vergeleken met groepen, waarmee zij niet te vergelijken ls. Het meent, dat een bloeiend particulier bedrijf, gelijk de A.VR.O. is, dat nimmer om overheidssteun of hulp heeft ge vraagd op een neutrale houding van de zijde van de overheid mag aanspraak maken en zegt, dat de A.VR.O. tot ontslag van per soneel zal moeten overgaan. Verder voert het bestuur aan, dat de A.VR.O. ten on rechte als liberaal is aangemerkt, waarvan de onjuistheid blijkt uit de oprichting van een liberale omroepvereeniging door de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond", Requestrant verzoekt daarom de Kamer ten eerste, om hare ernstige afkeuring te wil len uitspreken over de wijze, waarop van Re- geeringswege het bloeiend bedrijf der A.V.R.O. dat de behoeften van honderddui zenden bevredigt, ten gronde wordt gericht; en ten tweede om de Regeering te willen uitnoodigen tot onmiddellijke afdoening van het request der A.VR.O. om een eigen zen der te mogen bouwen on daarbij als de mee ning uwer Kamer te kennen te willen geven, dat slechts door gunstige beschikking op bedoelde verzoekschriften herstel mogelijk is van het der A.VR.O. aangedaan bitter on recht. Namens het bestuur der vereeniglng, ls het request onderteekend door mr. J. H. van Doorne, Soestdijk; dr. Max Juda, Am sterdam, en dr, F. Westerling, Amsterdam. De groote Protestvergadering tegen de' mlnlsterioele beschikking inzake de zendtijd- verdeeling zal gehouden worden in de Ge meentelijke Concertzaal op Maandag 26 Mei a.s.. des avonds 8 uur. Ais sprekers zullen optreden de heeren W. Vogt en Ds. F. Dijkema, uit Amsterdam. „VERKAPTE VLOOTWET" HEVIG VERZET VAN DE S. D. A. P. TE WACHTEN. De Rotter da msche Soc Laai -Democ rat.isohe „Voorwaarts" vestigt er de aandacht op, dat het Ingediende vlootontwerp zi. een verkapte Vlootwet ls. „Voorwaarts" zegt o.a.: „Wij schreven het reeds: tegen dat hell- looea plan dient de Nederlandsche arbeiders klasse zich met verbeten kracht te verzeU ten. Honderd twintig millioen gulden zal weg. gesmeten worden voor schepen, die zich toch niet zullen kunnen meten met de oorlogs bodems die de grootere rijken reeds bezit ten. Wij teekenen tegen dat wegsmijten pro test aan! Honderdtwintig millioen gulden wordt aan gevraagd in een tijd, dat MacDonald de naties bijeenriep om aan overbodigen vlootbouw een eind te maken. Wij zuilen aan zoo'n voorstel onze socialistische stem niet geven! Honderdtwintig millioen wordt noodig ge acht ter wille van de waanvoorstelling dat Nederland in de Stille Zuidzee „maritiem overwicht" zou moeten uitoefenen Wij zullen de waanvoorstelling uiteenrafelen! Honderd twintig millioen gulden worden ge- eischt door den minister van een partij, die haar katholieke kiezers steeds weer gepaald heeft met de belofte dat de militaire uitgaven zoo veel mogelijk beperkt moesten worden. Wij zullen overal en aan een ieder aantoonen dat het roomsche kiezersvolk weer bedrogen blUkt!" Het s.d. orgaan constateert dan. dat mi» nister De Geer geen geld heeft voor betere hulp aan ouden van dagen, een grootere tegemoetkoming aan een oud-kunstenaar als Frederik van Eeden, maatregelen ten behoeve van de Landarbeiders en de landbouwbedrijf ven, ruimer staatsbemoeiing met allerlei tak ken van onderwijs en volksopvoeding, herstel van het onrecht, den staatsdiensten aange daan en andere sociale voorzieningen. „Maar voor de uitbreiding van de marine ls het geld er wel! Honderdtwintig millioen gulden is daarvoor makkelijk te vinden En ook van de Indische staatskas zal voor het Indische gedeelte der vloot een bijdrage gevorderd worden: de toch al overbelaste Indonesiër „mag" meebeta len-..." Het artikel besluit aldus: „Overal waar wij de arbeiders gedurende de komende maanden op zullen wekken om in September mee van de partij te zijn, zullen wij hun vertellen van dit nieuwe Vlootwe'- schandaa!. Gok daartegen zullen wij demon- streeren, wanneer wij ln September onze stoeten van duizenden en duizenden for- meeren. Ennieuwsgierig zullen wij afwachten of zich uit don kathohek-democratischen kring dan een ze!fde moedig verzet bij het onze aan* sluit als in 1923",

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5