Ue/ikade>& Toftfez STADSNIEUWS T T 1 U EBILIL ZOOM GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 MEI 1930 HET WERKTIJDENBESLUIT. BIJEENKOMST VAN KAPPERS PATROONS. EN PERSONEEL. Woensdagavond had in de kleine zaal van het Gem. Concertgebouw een gecombineerde vergadering plaats van de af deelingen Haar lem van den Ned. Kappersbond ^patroons organisatie) en van den Ned. Bond van Kappersperson eel De vergadering was goed bezocht, onder de aanwezigen waren de heeren Van Liemt, Joh. Visser en Scholl, leden van den Ge meenteraad. Doel der bijeenkomst was: bespreking van het Werktijdenbesluit (53-urige werkweek) en van den wekeljjkschen vrijen middag (Donderdagmiddagsluiting na 1 uur) bij Gemeen te-verordening. Als inleiders traden op de heeren Joh. Cornax, te Amsterdam le secretaris van den Ned. Kappersbond en H. Schlosser, te Am sterdam, le secretaris van den Ned. Bond van Kapperspersoneel. Eerste spreker was de heer Schlosser, die in het begin van zijn toespraak zeide, dat te Amsterdam vele collega's meer dan 53 uur per week werken. Vele patroons nemen het daar, dikwijls gedwongen door de «om standigheden. niet zoo nauw met de uitvoe ring van het Werktijdenbesluit. Ook moeten vele bedienden den vrijen halven dag des morgens nemen. Spr. zette uiteen het zeer gewenschte van een vrijen halven dag, bij Gemeente-veror- dcping geregeld, zoodat de zaken zijn geslo ten en verder besprak de heer Schlosser het feit, dat in het kappersvak patroon en per soneel zeer nauw samenwerken. Tarieven en loonen zijn in den laatsten tijd omhoog gegaan, al staat de kappersbe diende, wat loon aangaat, nog veel ten ach ter bij de werknemers in andere bedrijven. De patroons hebben moreele en financieele offers gebracht om te komen tot een goede personeelsorganisatie. Weer geheel anders cian in andere vakken. Men is aangewezen op wederzijdsche hulp en wederzij dsche ac tie. Loonsverhooging bijvoorbeeld moest sa mengaan met tariefsverhooglng. Hoe beter de loonen der bedienden zijn, hoe minder zij er toe zullen komen zich zoo spoedig moge lijk als patroon te vestigen en dus den pa troons concurrentie aan te doen en omge keerd Ls voor de bedienden een behoorlijk tarief de beste waarborg voor stabiliteit in het loon. Het is dus in het belang van de patroons dat zij er bij het personeel op aandringen, zich te organiseeren. In Haarlem is nog een bedroevend klein percentage van het personeel georganiseerd. Dit moet veranderen, anders lijdt het per soneel en het geheele bedrijf schade. Het personeel lcgge de onverschilligheid af en late zich ook door vroeger ondervonden des illusies niet ontmoedigen. Spr. deed vooral ook een beroep op de coiffeuses, zich bij de personeelsorganisa ties aan te sluiten. Er zijn er te Haarlem nog slechts drie van haar georganiseerd. Hierna/ was het woord aan den heer Cor nax. Deze behandelde meer in het bijzonder het voor dezen avond aangekondigde on derwerp. De 53-urige werkweek, die nu is ingevoerd, was een groote sprong in vergelijking met de tot nu toe heerschende 70-urige werkweek. Een groote verbetering dus. Nu is er nog de vrije middag. Middag want aan een ochtend heeft het personeel niet veel, daar alleen aan den middag ook de vrije avond vast zit. De afdeeling Haarlem van den Kappers bond heeft nu een verzoek gericht tot den Gemeenteraad, het kapperspersoneel een vrijen (Donderdag) m id d a g te waarbor gen. Wordt deze regeling aan het particulier initiatief overgelaten, dan loopt het op een fiasco uit. Met belangstelling heeft spr. de discussies in den Raad over deze zaak ge volgd; men heeft het particulier initiatief nog een kans willen geven maar spr. ver wacht hiervan geen resultaat. De vrije och tend is in verschillende groote zaken immers alweer afgeschaft! Het spijt spr. dat de Gemeenteraad van Haarlem meer waarde heeft gehecht aan wat de ongeorgani seerden dan aan wat de georganiseerden vroegen. Het zal gewenscht zijn dat zoowel de pa troons als de bedienden den Gemeenteraad overtuigen, dat hun wenschen billijk zijn. Men make eerst de organisaties zoo sterk mogelijk en zende dan een adres aan den Gemeenteraad! (applaus). Hierna werden door enkelen der aanwe zigen eenige vragen gesteld die door de spre kers werden beantwoord. De heer Cornax vond hierbij nog gelegenheid te zeggen, dat ieder den dag zal zegenen, waarop de Ge meenteraad den vrijen Donderdagmiddag voor het kappersbedrijf zal invoeren. Aan het eind van de vergadering werd met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin er bij den Gemeenteraad op aange drongen wordt, voor het Kappersbedrijf een gemeentelijke verordening tot stand te bren gen waarbij bepaald wordt, dat de kappers zaken op Donderdagmiddag gesloten moeten zijn. Beide organisaties zijn van plan hiervoor een sterke actie te ontwikkelen te Haarlem, naar de heer Cornax nog medeelde. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS TE HAARLEM. HET VERSLAG OVER 1929. Wij ontvingen het verslag omtrent den toe stand van het Middelbaar Onderwijs ln de gemeente Haarlem over het jaar 1929. Het volgende is er aan ontleend. Hoewel door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw voor de H. B. B. B aan het Santpoorterplein een belangrijke verbetering is verkregen, waarnaar reeds sedert gerui- men tijd met verlangen werd uitgezien, kan niet gezegd worden dat hiermede het vraag stuk van de -huisvesting der Middelbare Scholen van de baan is. Er is nog de Meisjes school aan de Krocht. Een beslissing is in dezen door den Raad nog niet genomen. In verband hiermede heeft de Commissie van Toezicht op het M. O. de zaak andermaal in behandeling genomen, nadat een onderzoek was ingesteld naar de plaatsruimte op de verschillende middelbare scholen. Hieruit was gebleken, dat er eenige scholen zijn, waarvan te verwachten is, dat zij bin nen kort gebrek aan plaatsruimte zullen hebben. Deze omstandigheid heeft er toe geleld, dat de Conj^nissie zich nogmaals tot B. en W. heeft gewend, met verzoek het vraagstuk ook van dezen meer algemeenen kant te be zien, daar de mogelijkheid niet was uitgeslo ten dat dan zou blijken,'dat een betere op lossing verkregen kan worden door dislocatie van scholen na eventueelen bijbouw van een nieuwe school. Aan het einde van het verslagjaar was ln deze zaak door het gemeentebestuur nog geen beslissing genomen. De commissie kan zich niet in alle opzich ten vereenigen met de ontworpen herziening van het programma der gemeentelijke avondschool voor Handelsonderwijs, ln 't bij zonder niet met de verlenging van den cur sus tot een geheel Jaar. Van deze verlenging is dan ook afgezien. Ten aanzien van een voorstel van den Di recteur der H. B. S. B met 5-j. cursus om een proef te nemen met de invoering van lessen in handenarbeid aan zijn school, meende de commissie gunstig te moeten adviseeren. B. en W. hebben evenwel en de commis sie betreurt dit vooralsnog geen aanleiding gveonden om het nemen van zulk een proef te bevorderen. De voorzitter der commissie is opgenomen in de commissie voor de aansluiting van het M. O. en het L. O. (de zoog. Verband-Com missie). TENTOONSTELLING NED. R.K. GRAFISCHE BOND Zaterdagmiddag 24 Mei houdt de afd, Haar lem van den R. k. Graflschen Bond een ten toonstelling in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Bij de opening zal de heer G. J. Jong, te Amsterdam, een korte inleiding houden over het tentoongestelde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NIEUWE RECHTER. MR. S. J. PIT TE UTRECHT. Tot rechter in de Arrondissements Recht bank te Haarlem is benoemd mr. S. J. Pit, advocaat en procureur en kantonrechter plaatsvervanger te Utrecht. HAARLEMSCHE MEISJESCLUBS DE ZESDE UITVOERING. De Haarlemsche Meisjesclubs en de Neder- landsche Meisjesclubs hebben Woensdag avond in het Concertgebouw met haar jaar- lijksche uitvoering een groot succes geboekt. Mej. ten Boom en haar schare wakkere help sters kunnen met voldoening op dezen avond terugzien, want het (op het eerste gezicht misschien wat overladen) programma heeft de bezoekers van het begin tot het einde ge boeid. Het symbool der driehoekmeisjes kwam hier al heel goed tot zijn recht. De blauwe driehoek met cirkel symboliseert na melijk het doel dezer jeugdbeweging: de vierzijdige ontwikkeling; de drie zijden der driehoek bedoelen de maatschappelijke, ver standelijke en lichamelijke ontwikkeling, terwijl de cirkel als symbool van geestelijke ontwikkeling die drie zijden verbindt en schraagt. De allerjongsten, de zoogenaamde „punt jes", meisjes beneden de 10 jaar, gaven een alleraardigste opvoering van „De rondgang van het tuinierstertje". Ook de „streepjes", meisjes van 10 tot 12, hebben bijzonder hun best gedaan. Behalve hun zang en dans, de monstreerden zij een origineele estafette. De deelneemsters werden verdeeld in eenige groepen van 6 meisjes. Nummer één van iedere groep begon met een vrije gymnastiek oefening. Was deze op de juiste wijze uitge voerd, dan kon no 2 beginnen met het maken van een pakje, daarna moest no. 3 op de goe de wijze een appel schillen, enz. Zij, die niet zoo vlug kunnen meekomen, mogen door anderen geholpen worden, zoodat door deze oefeningen, behalve de zelfwerkzaamheid ook het elkander voorthelpen bijgebracht wordt. En dan de driehoekmeisjes! Correct was hun opmarcheerén en voortreffelijk hun sa menzang. De opvoering van „Een landelijke repetitie", in kleurige costumes ten tooneele gebracht, getuigde bovendien van zin voor gezonden humor. Ook hun demonstratie van het kampleven, waarin den toeschouwers allerlei werkzaamheden getoond werden, werd een succes. Tenslotte vermelden we nog dat de zang club, de volksdansclub en de gymnastiek clubs eveneens voor een geslaagde demonstra tie zorgden, terwijl eenige voortreksters een practische les in eerste hul£ te zien gaven „hoe 't niet en hoe 't wel moet". Met een, door de driehoekmeisjes gezongen taptoe, werd de uitvoering besloten. N.V. HEES EN CO. Dezer dagen heeft de N.V. Hees Co., vroeger gevestigd Kampervest 23, een nieuwe zaak in piano's, orgels en radiotoestelLeai geopend in het perceel Kruisstraat 33. Een attractie op zich zelf vormt in deze zaak de prachtige electrische Feurich vleu gel, die inderdaad op verrassende wijze het spel van een meester weergeeft. Ook de ge combineerde radio- en gramofoontoestellen verdienen bewondering. Deze apparaten, die te verkrijgen zijn als concert en als huis kamerinstrumenten, zijn uiterst selectief en zeer gemakkelijk te behandelen. Zoowel het fijnste pianissimo, als het sterkste forto komt hier volkomen tot zijn recht. Behalve in genoemde toestellen is de firma ruim gesorteerd in koffergramofoons en gra- mofoonplaten. Over het interieur niets dan lof. De verbouwing geschiedde naar ontwerp van den architect Kramer, door de firma Kroon van Diest, terwijl de muurbetimme ringen op eigen atelier vervaardigd werden. Gezorgd is voor een intiem zitje met- een doelmatige verlichting, waar de klanten rustig de demonstraties kunnen bijwonen. Zooals men begrijpen kan, heeft het de firma op den openingsdag niet aan bloemen, brieven en telegrammen ontbroken! LAGER ONDERWIJS B. en W. bieden aan den raad eenige voor drachten aan ter benoeming van drie on derwijzers aan de School voor u. 1. o. letter B, (tijdelijk gehuisvest aan de Nassau- laan 37) A. le. Tj. Bakker, te Vlissingen, 2e. B. Evenhuis, te Wormerveer,en 3e. L. Algera, te Sneek. B. le. H. Sandjer, te Veendain, 2e. H. Schuurman, te Sliedrecht, en 3e. K. J. Zijl stra, te Dieren. C. le. A. p. G. J. van Boeckel, te Den Hel der, 2e. H. M. van der Hust; te Rhenen en 3e. A. Hendriks, te Heemstede. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per re^eï. Bij het naderen van den zomer komt ook de tijd der zoo terecht gevreesde die zich bij voorkeur in bontwerken nestelen. Geeft dus Uw bontwerk tijdig in bewaring, U kunt dan Uwe even- tueele reparaties en veranderingen in bewaartijd laten doen. Alles is verzekerd tegen brand en inbraak. Wanneer U opbelt, worden Uwe goederen franco gehaald. BONTWERKERS DAMESKLEEDERMAKERS BARTEUORISSTRAAT 26-28,HAARLEM OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE KLAPSTOELEN IN DEN STADS SCHOUWBURG Een abonné maakt de opmerking dat een aantal klapstoelen in den Stadsschouwburg bij de minste beweging kraken. Het is wenschelijk dat daarin voorzien wordt in de aanstaande zomermaanden, meent inzender, daar het gekraak gedurende de voorstelling buitengewoon hinderlijk is. DE KOUSEBANDSLAAN. B. en W. van Haarlem brengen ter alge- meene kennis, dat aan den Raad der ge meente wordt voorgesteld, om aan den open baren dienst te onttrekken de Kousebands- laan. De teekening te dezer zake betrekking hebbende, zal met ingang van heden, Don derdag, gedurende drie dagen ter plaatse lijke secretarie (7e Afdeeling) ter inzage van een ieder zijn nedergelegd. GUNNING In ons nummer van Woensdag vermeldden wij dat het bouwen van een garage met bo- verwoning en winkel met kapperssalon te Aerdenhout door den architect S. Slagveld te Zandvoort was opgedragen aan H. Horken te Bentveld. Dit moet zijn: H. Hoekema te Bentveld. NAAMSVERANDERING B. en W. hebben in verband met de door den Raad in zijn vergadering van 16 April 1930 aangenomen motie van de heeren M. H. Groenendaal e.a. tot wijziging van den straatnaam „Cornelissteeg" besloten den straatnaam „Cornelissteeg" te veranderen in „Agathastraat". ONTSLAG GEVRAAGD ALS SCHOOLHOOFD De heer B. J. te Kiefte heeft om gezond heidsredenen, eervol ontslag gevraagd uit zijn betrekking van Hoofd van School 15 en dit ontslag te doen ingaan op 12 Mei. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 9) Een Helen Muiford bestaat werkelijk. Zij is het eenige kind van een dorpsonder wijzer in Devonshire, een wees. is 19 jaar en lijkt in zoover op onze beambte, dat een mondelinge beschrijving van de twee tamelijk gelijkluidend moet- uitvallen. Alexandra Sta- roff draagt het haar nu op de manier van Helen Muiford en heeft vier -weken met haar samengewoond om zich in haar persoonlijk heid te kunnen inleven. Door haar groote intelligentie is zij stellig in staat de rol van Helen Mulfoïd, wier persoonlijkheid niet boven het middelmatige uitsteekt, te spe. len. Helen Muiford zelf hebben wij door onze connecties in een klein stadje in Schot-land ondergebracht. Daar werkt zij onder den naam Anne Miller in het kantoor van een makelaarsfirma en zal het pad van de on echte Helen Muiford zeker niet kruisen. Tot zoover zou alles in orde geweest zijn. Scot land Yard heeft zonder twijfel al het moge lijke gedaan, om achter de waarheid te komen. Alexandra Staroff heeft, -de voor treffelijke opvoeding genoten, die de kin deren van gegoede Russische families ge woonlijk krijgen. Zij spreekt behalve haar beide moedertalen vloeiend Duitsch en Franschh en heeft- in het -begin van haar ver blijf in Engeland een Engelschen handels .cursus doorioopen. Zij -begon 'haar werk bij Scot-land Yard als typiste, later heeft men daar ingezien, dat deze werkkracht voor be langrijker werk gebruikt kon worden en zij heeft zich bij meer dan één gelegenheid zeer goed onderscheiden. In dit speciale geval komt er nog bij. dat zij natuurlijk een ster ken tegenzin koestert tegen de overheersdhen- de partij in Rusland. Zij zal zeker haar uiterste best doen. En toch bevalt de heele zaak mij niet!" Rickeberg keek vragend op. „Scotland Yard kon niet anders handelen, omdat het over geen andere kraohten be schikt, die Russisch en Engelsch even goed beheerschen. Daarbij komt nog, dat Alexan dra Staroff een uitgesproken schoonheid is en bovendien met den jongen Hulberry ver loofd is, die onder de beste koppen van Scotland Yard gerekend wordt. Wat mij dwars zit, is het groote gevaar, waarin dit hoogstaande jonge meisje verkeert. Wan neer de schijn ons niet bedriegt, is deze Rus een beest. Ik ril -bij de gedachte, dat Alexandra Staroff in zijn nabijheid is. Haar grootvader van moeders kant was een van mijn beste vrienden". „Heeft juffrouw Staroff reeds iets ont dekt?" De minister draalde een oogenblik en speelde zenuwachtig met het vouwbeen, dat naast de actestukken lag. Rickeberg trok onmerkbaar zijn wenkbrauwen op en een stilte ontstond in het vertrek, die de atmosfeer zwaar scheen te maken. „Het zal helaas noodig zijn. dat u mijn vraag beantwoordt, Excellentie!" ..Ik weet het. mijnheer Rickeberg! Ik ben ook volkomen bereid het te doen. Mijn dra len be teekent zeker geen wantrouwen. Maar wat nu komt, is van zooveel belang en zulk een bedreiging voor ons economisch leven, dat de gedachte daaraan mij een oogenblik de woorden benam. Leest, u de rood aange streepte regels eens in het bericht van juf frouw Staroff". - Rickeberg las: ..De tweede middag was ik in de gelegen heid, de ingebouwde safe te openen. Ik vond daarin oa. een bundel één-pond bankbiljetten met het ambtelijk banderol van de „Bank of England". Ik had een goed onderhouden één pond biljet bij mij, sloot de safe, ging naar beneden en vroeg aan de huishoudster mij een electrisch strijkijzer te willen geven. Toen ging ik naar boven, maakte mijn bankbiljet, vochtig en streek het glad. Daarna opende ik de safe nog eens cn verving één biljet van den bundel door het mijne". „Goed gedaan, maar gevaarlijk", merkte Rickeberg op. „Wat zegt de Bank of Eng= land van dit bankbiljet?" „De deskundige van de bank is ,De oude Breshman, de beste banknoten- vervalscher van zijn tijd. Dertig jaar ge leden wegens vervalsching van tienpondbil jetten tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Beroemd door het feit, dat hij zijn biljetten bij de Bank of England zelf inwis selde. waar zij gedurende twee jaar zoo maar werden aangenomen, omdat het meesterstuk ken waren. Werd door een vrouw verraden, verkreeg na vier jaar gratie, werd toen bij de bank als teokenaar en controleur aange steld. Staat thans hoog aangeschreven en geldt als de beste deskundige der wereld op het gebied van valschc bankbiljetten". De minister glimlachte. „En ik wilde u juist vertellen, wie Bresh man is. Breshman's an'.woord was woordelijk het volgende: ..Het mij voorgelegde biljet van één pond is de beste vervalsching. die ik ooit onder de oogen heb gehad. Ik had drie dagen noodig om twee fouten tc vinden, die ais her. kenningsmiddel kunnen dienen, maar zelfs deze zijn slechts met een vergrootglas te vin den". De minister zweeg een oogenblik. Toen zeide hij: „Tot nu toe is geen van deze biljetten in omloop. Wanneer ze verschijnen, beteekent dit de ergste slag, die ooit het vertrouwen der wereld in net Engelsche bankbiljet ge schokt heeft. De gevolgen zouden niet te overzien zijn". De minister was opgesprongen. Rickeberg zag hem nadenkend aan. „Het ergste er van is, dat deze bankbil jetten met. één slag zullen opduiken en niet langzamerhand. Ze zullen op denzelfden dag in de geheele wereld te vinden zijn. In reus achtige hoeveelheden. Alexandra Staroff ver keert in grooter gevaar dan ik dacht". .Maar ook de Engelsche Staat! Vergeet u dat niet, mijnheer Rickeberg!" „Stellig niet, Excellentie! Ik mag wel aan nemen dat u mij het geheele dossier ter mijner beschikking stelt?" De minister schoof den zwaren -bundel over de tafel. Rickeberg -bladerde het eerst vluchtig door. „Dus de man heet Wladimir SoesjSn en woont in een villa in de Chelisford Avenue? Een deftige, stille setraat!" „Zijn foto's zijn in de grijze map". Rickeberg deed haar open en legde zeven foto's op de tafel. Vijf er van toonden één en denzelfden man in vijf verschillende hou dingen en steeds in verschillende kleeding en verschillende omgevingen. Op één er van stond hij juist voor zijn auto, een langen, lagen wagen met een geweldigen motor. De laatste twee toonden slechts het gezicht cn face en een profiel. Rickeberg bestudeerde deze twee opnemingen. „Ongeveer zeven en dertig jaar oud, sterk Mongoolsch type, brutale, zinnelijke mond, sterk ontwikkeld kaakbeen, geprononceerde jukbeenderen, diepliggende, stekende oogen, laag voorhoofd, glad zwart haar. Ik durf er iets om te verwedden, dat de man uit Mandsjoerije stamt". „De Oost45iberische volkenketel". „Ja. En daar heeft hij voldoende gelegen heid gehad, eigenschappen te ontwikkelen, die in Europa niet gewaardeerd worden. Daar groeien nog avonturiers van groot formaat, met misdadigersinstincten. Zij passen slechts niet in ons afgeleefd Europa". ..Vooral niet, indien ze nog zulk een speciale ontwikkeling toonen als Wladimir Soesjin. Het mengsel van Europeesch vernis met Oost-Aziatisch rooversdom is een nieuwtje in de misdadigerswereld". „Ik leg de behandeling van deze zaak met het volste vertrouwen in uw handen, mijn heer Rickeberg". Het lichte gerinkel van een helder belletje klonk door het vertrek. De minister stond op en opende de deur. In de opening stond een bediende, die hem op een zilveren presenteerblad een brief aan reikte. De minister nam hem op, sloot de deur en scheurde het couvert open. Hij las den inhoud en kromp ineen. „Hier, Mijnheer Rickeberg. Rapport van Scot-land Yard!" Deze las: „Alexandra Staroff, die gisteravond zoo als gewoonlijk op het met haar bewakers afgesproken uur thuis gekomen is, heeft vanmorgen haar woning op den vastgestel- den tijd niet verlaten. Onze rechercheur wachtte tien minuten en verschafte zich toen onder het voorwendsel een familielid van Helen Muiford te zijn, toegang tot het huis. De kamerverhuurster wilde de gezochte halen, kwam echter met de medeöeeling terug. d3t zij reeds was uitgegaan. Het onmiddellijks onderzoek van het- vertrek leverde als re sultaat het missen van de normale dagelijk- sche kleeding. Sporen van geweld waren niet te vinden evenmin andere vingerafdrukken dan die Yan Alexandra Staroff zelf". (Wordt vervolgcSj

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6