BUITENLAND Vraagt SILMA en DARRAB "tapij'ten MUSSOLINI NEEMT WEER HET WOORD. Een Fransch - officieus - antwoord. SCHILDERWERK LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL MUZIEK Aspirin HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 MEI 1930 Lammeren die wolven zijn. De toestand in Britsch-Indië ernstig. Verklaringen in het Lagerhuis. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders vindt men een ver slag van Mussolini's jongste redevoering. De Duce heeft daarin zijn houding nader be paald en de gelegenheid nogmaals aangegre pen om den volke kond te doen van het „feit' dat de blatende buitenlandsche lamme ren wolven zijn Voorts liet hij de gelegen heid niet onbenut om het nationallstische- en vooral het militairistische gevoel bij zijn licht ontvlambare toehoorders aan te wakke ren. Zooals iedereen weet zijn deze onwelle vende redevoeringen hoofdzakelijk gericht tegen Frankrijk. Frankrijk is echter tot nu toe zoo verstandig geweest de handschoen niet op te rapen. Tot nu toe. En officieel nog niet. „Pertinax" de bekende vlootdeskun- dige van de „Echo de Paris" heeft echter zijn mond niet langer kunnen houden en heeft een scherp en opzienbarend artikel gewijd aan Mussolini's woorden. Hij is van oordeel, dat Frankrijk het niet kan accepteeren, dat Mussolini zich openlijk tegen Frankrijk keert en dit land met de Italiaansche wraak bedreigt. Op het oogen- blik zijn de twee jaar geleden begonnen Fransch-Italiaansche besprekingen, waar door urgente problemen zouden worden op gelost, voor ombepaalden tijd uitgesteld. Een poging tot verzoening met een regeering, die besloten is. met machtsmiddelen te nemen, wat zij door diplomatie niet krijgen kan, is doelloos. De Londensche vlootconferentie én de weigering om den Italiaanschen eisch van vlootpariteiit met Frankrijk in te willigen, zijn volgens den schrijver de voornaamste oorzaken van Mussolini's woede. In den af- geloopen herfst hebben Henderson en Mac- Donald de besprekingen tusschen Frankrijk en Italic niet begrepen en ze onbewust be dorven. Pertinax stelt daarom Henderson en MacDonald, evenals de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, mede verant woordelijk voor het huidige Fransch-Ita liaansche conflict. De berichten uit Britsch-Indië luiden van daag weer zeer ernstig: In Britsch-Indië is het in verscheidene ste den wederom tot ernstige botsingen geko men, waarbij volgens de tot dusverre ont vangen berichten 16 personen gedood en ongeveer 300 gewond werden. Te Rangoon hadden urenlange straatgevechten plaats tusschen stakende havenarbeiders en sta kingsbrekers, die uit andere streken gerequi- reerd waren Bereden politie, die de menigte trachtte uiteen te drijven, werd met steenen bekogeld, waardoor er verscheidene gewond werden. Het verkeer moest worden gestremd. Alle winkels werden gesloten. Vele omnibus sen werden door de menigte beschadigd en huizen met steenen bekogeld. Volgens op gave zijn er te Rangoon 8 dooden en 90 ge wonden. Militaire versterking is reeds ont boden, men houdt rekening met de mo- lijkheid van het afkondigen van den staat van beleg. Men schrijft de staking welke ontstaan is uit looneischen thans in de twee de plaats ook toe aan politieke oorzaken. Bij een botsing Gujergarhi is een politie beambte gedood. Te Wadala hebben 83 vrij willigers opnieuw een aanval op het zout- depot ondernomen. Een 53-tal hunner werd gearresteerd. In de nabijheid van Ahmada- bad is een menigte vrijwilligers op haar te rugkeer van een aanval op het zoutdepot aldaar door bereden politie aangehouden, die teruggave van het. buitgemaakte zout eischte. Tijdens het daarop ontstane ge vecht werden 100 personen gewond, waar van 4 ernstig. Te Bombay is de toestand zoo ernstig, dat er over gedacht wordt den staat van beleg af te kondigen. Tijdens de debatten over de begrooting van het ministerie voor Indië vroeg een conser vatief afgevaardigde een verklaring van de regeering over de vraag of het Britsche be stuur in Indië voldoende strijdkrachten ter beschikking hoeft. De minister verklaarde, dat ondanks de opzienbarende mededeeling in de kranten de groote meerderheid van het Indische volk in de landelijke districten haar verplichtingen ten opzichte van de regeering nakomt. De minister vestigde de aandacht van het Lagerhuis op de bijzondere waardee ring die de Opperbevelhebber in Indië over de houding der Indische troepen heeft uit- besproken. De Opperbevelhebber is op grond van zijn langdurige ervaringen in het In dische leger, volkomen overtuigd van de loyale houding der Indische troepen tegen over het Britsche bewind. Bij het verder verloop der uiteenzettingen van Wedgwood Bonn over den toestand in In dië zcide hij o.m. nog dat er weinig landen zijn, die wat den buiteniandschen handel be treft een beteren indruk maken dan Indië, hetgeen hij met verschillende statistische cij fers en voorbeelden toelichtte. Vooral vestig-- de hij de aandacht op de krachtige finan- cieele positie die Indië steeds heeft ingeno men. Wanneer men de positie ■van den boer of den industrieeion arbeider wilde verbeteren, dan mocht daarbij in het geheel niet vergeten worden het schitterende werk. dftt gedaan is door Engelschen in samenwerking met Indiërs en wel onder de huidige constitutionele om standigheden. Gedurende de laatste tien ia ren is er meer vooruitgang te bespeuren :n industrieele wetgeving dan in vijftig jaren ervoor. Spreker herinnerde aan don groei van het zelfbestuur in het Britsche Rijk. waaraan ook in Indië steeds meer aandacht gewijd wordt. .Overgaande tot een bespreking van de on* lusten in Indië zeide de minister, dat deze tot dusverre voornamelijk beperkt bleven tot groote steden en dan ook sporadisch konden worden genoemd. Het Comité van het Congres te Allahabad had onlangs voorstellen aange nomen tot uitbreiding van deze onlusten, wel ke beslissing echter tot dusver nog niet tot uitvoering was gebracht, hetgeen de regee ring ook niet zou toestaan. Over den toestand aan ae Noordwestelijke grens sprekende, i de de Minister dat deze te Peshawax sinds April rustig is geweest en weer zijn normalen loop heeft hernomen. De onlusten, die in die streken nog plaats vonden, worden veroor zaakt door den leider Hadji van Turanzai, hoewel de troepen met succes tegen hem op traden. De Minister sprak zijn voldoening uit over de goede verstandhouding, die er steeds be staan heeft tusschen de regeering en de plaat selijke autoriteiten, wier houding hij ten* zeerste prees. Komende tot de verklaring van den Onder koning, zeide de Minister: „De politiek staat vast. Het doel is aanvaard door alle partijen, doch er zijn moeilijkheden op weg naar dat doel. Die moeilijkheden lig gen niet hoofdzakelijk aan deze zijde; het zijn in hoofdzaak Indische moeilijkheden en het is van de Indische opinie, dat wij een op lossing moeten vragen. Ik maak mij sterk te zeggen, dat wanneer op de a.s. conferentie belangrijke overeenkomsten worden bereikt, geen regeering waarschijnlijk het werk van deze conferentie zal miskennen." Inmiddels konden wij reeds gisteren in een deel der editie melden dat ook Patel, de opvol ger van mevrouw Naidoe, gearresteerd is. De Engelsche regeering zet dus haar oude poli tiek voort. Zij zet de leiders stuk voor stuk gevangen en stuurt daardoor de innerlijke or ganisatie van de actie telkens weer in de war. L. A. 190 arrestaties te Milaan ROME. 26 Mel (V.D.) Musïsollni is heden middag van zijn reis naar Rome teruggekeerd. De Prefectuur van Milaan spreekt de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten tegen, volgens welke er aldaar in verband met de aanwezigheid van de Duce 2800 arrestaties zouden hebben plaats gehad. Zij deelt mede, dat er in werkelijkheid in de stad en in de geheele provincie in totaal 190 personen zijn gearresteerd. De dood van den aartsbisschop van Canterbury. Nadat zijn krachten de laatste dagen steeds meer waren afgenomen, is de gewe zen aartsbisschop van Canterbury Lord Da vidson op twee-en-tachtig jarigen leeftijd overleden. Van Vrijdag af heeft Lady David son, in weerwil van haar hoogen leeftijd en haar zwakken gezondheidstoestand aan zijn ziekbed vertoefd. In de verschillende kerken en ook in vele bladen werden hartelijke woorden aan hem gewijd, aldus de Tel. Randall Thomas Davidson werd den 7den April 1848 te Edinburgh geboren. Ofschoon hij dus een Schot was. werd hij in Engeland opgevoed en wel te Harrow, waarna hij te Oxford in de theologie studeerde. In 1877 be noemde de toenmalige aartsbisschop Tait hem tot zijn secretaris, wat hij tot aan diens dood in 1882 bleef. De opvolger van aartsbis schop Tait stelde hem eveneens tot zijn se cretaris aan. In 1883 werd hij tot deken te Windsor benoemd, waar koningin Victoria hem tot haar huiskapelaan verhief. In 1891 werd hij bisschop van Rochester; in 1895 bisschop van Winchester In beide ambten was hij tegelijk koninklijk geheimschrijver, eerst bij koningin Victoria en van 1901 af bij koning Eduard VII. Aartsbisschop van Canterbury en primaat van Engeland werd hij in 1903. ALs kerkvorst heeft hij zich den naam ver worven van een verstandig, voorzichtig poli ticus. In het Hoogerhuis, waarvan hij ambtshalve lid was, bezat hij, zonder be paald een groot redenaar te zijn, toch veel invloed. In 1904 kreeg hij het grootkruis der Vic- toria-orde en in 1911 de daarbij behoorende keten. Na den oorlog werden hem de hoog ste orden van Griekenland, België en Ser vië geschonken. De verwerping van de voorgestelde herzie ning van het prayer-book in 1928 door het Lagerhuis is voor len aartsbisschop een zware slag geweest. Aan die herziening had hij een groot deel van zijn leven gewijd. Na de verwerping heeft hij dan ook zijn ambt neergelegd, wat hij trouwens langer had be kleed dan een zijner voorgangers in de laat ste vier eeuwen. Juist, op den dag van zijn gouden bruiloft 12 Nov. 1928 heeft de aartsbisschop afstand gedaan van zijn waardigheid bij welke gele genheid de hertog van York hem uit naam van duizenden een huldeblijk aanbood. De koning verhief hem in den adelstand en ver leende hem den titel van baron Davidson of Lambeth. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 ran 8—12 en 1H~5. Zaterd. 8-1 SCHOUWBURG JANSWEG. HOU JE ROER RECHT. Het begint in de haven van een wereld stad! Naar het decor te oordeelen zou je zeg gen in New-York, maar naar den tekst kan het ook wel ergens in Engeland zijn! Jonge matroosjes komen aanmarcheeren op de maat van de muziek van Chris van Dlnteren en de zee-officier Billy Ray houdt appèl. Want wij staan op het punt om met het oorlogsschip „Good Luck" een reis om den aardbol te maken. In het tweede tafereel dobberen wij al met de Good Luck op de zilte baren en de reis vangt aan met dans en zang en muziek! Wat kan een mcnsch nog meer verlangen dan in één avond in prettig gezelschap den aardbol rond te varen! En vooral als je veel avonturen beleeft. Want het gaat natuurlijk niet alles van een leien dakje. Billy Ray wordt door een schurkenstreek van zijn commandant in een cabaret te Buenos Aires gevangen genomen en de mooie Peggy, dochter van den schurkachtigen kapitein komt in een harem van een sultan terecht en wordt weer door drie toffe jongens uit de handen van dezen Aladin gered! We krijgen nog veel meer te zien, ja, wij maken zelfs een eindspurt tusschen een auto en een sneltrein mee, alsof wij midden in een bios coop in plaats van bij een operette-revue zitten Als wij na al die spannende en vroo- lijke avonturen eindelijk weer in de haven van uitgang belanden, zit Peggy al op een koffertje te wachten en de drie toffe jon gens die het heele stuk door zingen, dat je je roer recht moet houden" al wiebelen ze, als rechtgeaarde matrozen dan ook soms al lergevaarlijkst op hun beenen zorgen er voor, dat Peg haar Billy Ray te rechter tijd in de armen kan sluiten en een liefdes duet met hem kan zingen en dat de schur ken naar genoegen van heel het publiek ontmaskerd en gestraft worden. Dit alles krijgen we in aardige decors vooral de doeken van den haven van New-. York en het oorlogsschip Good Luck met den commandotoren en de vervaarlijke kanonnen en de dekhutten waren goed geschilderd in frissche costuums met dans, zang en mu ziek! Van de optredenden bleken de heer J. Blok Billy Ray en Jo Kapper Kitty de beste stemmen te hebben, en was Fr. Schakels de man, die met zijn komisch talent den gang er steeds in hield. Het was niet alles bepaald grappig, wat wij zagen en hoorden de parodie op Shylock was zelfs gruwelijk flauw maar de opgewektheid, waarmede gesrpeeld werd, vergoedde in zulke gevallen veel! Van de costumes was bijzonder veel werk gemaakt, zoodat het oog niets te kort kwam. Wij kregen een teenen-ballet, Spaan* sche dansen en fox-trotten, al naar de lan den, die wij passeerden en dat was heel „ple- sant" om naar te kijken! Het publiek amuseerde zich dan ook best Zondag was de Schouwburg aan den Jans- weg zelfs geheel uitverkocht en niemand be hoefde ook maar één oogenblik te blozen, want de matrozen op de „Good Luck" zijn zoo netjes, dat een directrice van een meisjes kostschool met haar eleves de reis desnoods mee kan maken! En dat kim je van matro zen en een operette*revue niet altijd zeggen! J, B SCHUIL. SYMPHONIE-ORKEST „CAECILIA", SANTPOORT. In combinatie met het jubileerende .,Vox humana" gaf' Caecilia zijn tweede concert, dat zich verheugde in een groote belang stelling. Na Mendelssohn's marsch uit „Athalla" voerde het orkest Beethoven's „Kontertanze" uit, die door den dirigent, den heer W. J. Oosterveld, ambitieus waren in gestudeerd en uitgevoerd. Speciaal trok bij de hoorders begrijpelijk weer de aandacht de bekende dans no. 7, en onder hen zullen wel allereerst zij, die symphonie-uitvoerlngen bijwonen, den dans hebben herkend uit Beet hoven's derde symphonie, de Eroïca; hoewel zij ook wel de gelegenheid zullen hebben ge had. hem als ouden bekende te ontmoeten in de Finale der Prometeus-muziek. Klavierspelers tenslotte begroeten hem als vriend, waar zij de piano variaties op. 35 studeerden. Ten leste konden zij op dit concert nog meer bekende muriek- gezichten ontmoeten, waar zij die allicht niet verwachtten. De dans no. 11 n.l., die in G groot, staat óók in het slotdeel der Prome- teusmuziek. Het al of niet bekend zijn dezer feiten doet natuurlijk niets af aan de waarde der uitvoering, maar de Kontertanze worden nu juist niet zoo dikwijls uitgevoerd, de Prometcusmuziek evenmin (de ouverture dan uitgezonderd) en zoo leek het mij niet ongeschikt, het verband tusschen deze mu- zieken, die gedrieën vallen in denzelfden scheppingstijd, even te memoreeren. Meerdere dier dansen interesseeren ons maar weinig, wijl zij, met alle respect voor Beethoven gesproken, niet veel om 't lijf hebben. Zij kunnen dan ook niet dienen als cliché voor de rubriek: Groote mannen in hun werkkamer, maar veeleer als snapshot bij: Groote mannen in hun hemdsmouwen. Men hoort er duidelijk het dringend vragen van dc uitgeversfirma Breitkopf u. Hartel: „heeft u heusch niets meer in portefeuille, mijnheer Beethoven? Men begint nu juist naar uw werken te vragen. Zend spoedig iets". Het slotstuk is natuurlijk, zooals een goed slotstuk betaamt, wat breeder uitgeme ten. In elk geval werden de dansen met smaak uitgevoerd. Voorts waren er, naast twee stukken van Handel (marschen uit „Saul" en „Jephta") drie deelen van een Mozarttrio voor klarinet, altviool cn piano. De klavierpartij, uitgevoerd door den heer Oosterveld, hield goed con tact met de beide andere stemmen, resp. verzorgd door de heeren K. Hollander en j. Muusze. Met bijzonder genoegen luisterden we naar den mooi gecultivcerden klarinettoon van den heer Hollander, en het trof ons. hoe hij ook nog het bezwaar der niet algeheel bevredigende stemming tactvol wist tc om zeilen. door den toon eenige zwevingen cp tc drijven. Het nog ietwat vlakke spel van den altviolist sloot zich overigens naar be- hooren aan bij dat zijner partners, zoodat wij een behoorlijk gereflecteerd beeld kre gen van Mozart. Het aandeel van Vox Humana bepaalde zich ditmaal tot kleinere koorwerken van Joh. Brands, Keja en Olman, terwijl het koor, bij ontstentenis van den directeur den heer Brands een goed plaatsvervanger vond in den heer Haas, die op enkele momenten na een mooi klankgeheel verkreeg. Die zwakke plekken troffen we in „Da pacem, Domine" vooral in de buurt van .Jaetatus", waar in t mannenkoor wrijvingen ontstonden die den samenhang van het geheel deden te loor gaan. Uitstekend was die samenzang in Keja's „Als de ziele luistert", en begrijpelij kerwijze was rij in Olman's „Ellen" perfect. Bij monde van den heer Hollander werd aan Vox Humana voor de welwillende mede werking dank gebracht, en mocht bij nog niet aanwezig zijn van den voorzitter (die een oogenblik later alsnog zijn dank kon spreken en het samenwerken der beide ver- eenlgingen gelukkig prijzen) diens plaats vervanger de heer Frits Arisz het koor ver tegenwoordigen, ook waar dit eQn fraaien bloemenmand in ontvangst mocht nemen. Voorzitter Cornegge had tevens nog gelegen heid, te memoreeren hoe straks op Hemel vaartsdag Vox Humana zijn jubileumsfeest zal besluiten in een goed georganiseerd festi val, dat uit wijden omtrek de muziekliefheb bers zal brengen naar het landgoed „Spaarn- berg" des middags, naar de concertzaal in den avond. Tenslotte zal een vreedzame wed strijd worden gehouden met den'sterrenhe mel, in den vorm van kunstmatige zonnen, duizendknappers en vuurpijlen. G. J. KALT. TENTOONSTELLING R. LENSSELINK. BIJ BOSKAMP, OVERVEEN. De heer Rens Lensselink laat in de model kamers der meu'bileerinrichting bovenge noemd, een groot aantal tee keningen, eenige pastels, aquarellen en schilderijen zien. Hij verwierf zich terecht bekendheid aLs teeke- naar van schepen, wier nauwgezette en der zake kundige afbeelder hij is; hij wordt ook gewaardeerd als gevoelig en bescheiden artist wanneer hij in pastel een duinlandschap zuiver en zonder pretentie benadert en er de blanke bekoorlijkheid van weergeeft. Lensse link is een gevoelsmensch zonder zei fopwhi ding; hij ondergaat blijkbaar sterk de emoties van een romantische kleurenpracht wanneer boven de golvende Noordzee in de wolken het gulden gevecht tusschen dag en nacht gaat beginnen, en hijblijft er beheerscht bewogen bij staan en noteert de wonderen die het vliedende licht in de kleur teweeg brengt. Zijn werk heeft het beheerscht-beschaafde dat steeds, ook al zou het picturaal niet sterk zijn, aanspraak op waardeerende erkenning mag doen gelden. Maar zijn groote liefde heb* •ben de schepen en hij teekent hunne portret ten met groote zorgvuldigheid. Tjalken en pramen, koffen en turfsch'uiten, hij accen tueert hun eigenaardigheden en memoreert bij de één een bijzondere versiering, bij de an der een afwijkend onderdeel van opstand of tuigage. Die blaadjes uit zijn schetsboeken, zoowel als de meer uitgewerkte teékeningen hebben diezelfde trouwhartigheid waarmede in de laatste jaren dfer achttiende eeuw in Holland door Gerrit Groenewegen rijn 84 gra* vures gemaakt werden naar de verschillende scheepstypen hem dan bekend. Ook de werk wijze van Lensselink, met hier en daar de ge- wasschen inktpartijen die naar het grijze neigen, doet aan ouderwetsche werkteeke- ningen denken. Hij heeft er in ieder geval de kunde en de accuratesse van en misschien is Lensselink wel voorbestemd de moderne Groe newegen te zijn die in gravure of ets de bin nenvaart van 1930 verzamelt en vast legt. Voor die oude prenten en bladen met schepen is nog altijd veel belangstelling, zoo ze meer portret dan artistiek zijn tenminstenu zou* den ze portret en tevens artistiek moeten we* zen, maar toch gemakkelijk het van de ca mera kunnen winnen, die hoe accuraat ook, nimmer intelligent kan rijn. Mijn notities nagaand die ik, zwervend tas* schen de lits-jumeaux, toilettafels, dressoirs etc. mocht opschrijven, vind ik wel het een en ander waarop de bezoeker mag worden attent gemaakt. Zoo zit dat aardige ouderwetsche accent mijns inziens nog al sterk in een teekening van De Braak te Landsmeer (56) losser en meer schilderlijk gezien in den geest van een artist als Van der Valk Is no. 39. „Achter het Tolhuis", terwijl ge een levendig spel van zwart en wit kunt waardeeren in (44) Hou ten praam in de Zoutkeetsgracht. En buiten de scheepjes om, houden we in prettige herinnering een schilderijtje van een Beuk in Leiduin. een groote pastel van de Noordzee, een kleine van een Zandkuil, ter wijl het Noordzee-motief nogeens in een ge slaagde aquarel (63) wordt voorgezet. Een puzzle tenslotte: dienen de slaapka mers van Boskamp ter opluistering van het werk van Lensselink of versiert het werk van L„ de slaapkamers van B.? 't Is alles zoo ver ward tegenwoordig. J. H. DE BOLS. UITGAAN. „EEN VROUW ZOOALS IEDER ZOEKT- Wegens het vorige succes geeft het Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel (di recteur Cor van der Lugt Melsert) morgen, Woensdag, in den Stadsschouwburg de twee de vertooning te Haarlem van „Een vrouw zooals ieder zoekthet geestige blijspel van Ludwig Hirschfeld. met medewerking van: Louis Gïmberg, Fie Carelsen. Jan van Ees. Wilh. SchwabWeiman en Mary Dres- selhuys. De regie en het décor zijn van Eduard Veterman. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemd» Lel op oranje band en Sayerknib. Prijs 75 KUNST AAN HET VOLK. JOHAN DE MEESTER. In mijn kritiek over den voordrachtsavond van Johan de Meester schreef ik, dat ik tot viermaal toe „winteravond-val" had ver staan. Het blijkt mij nu. dat ik goed gehoord heb, maar ook, dat de Meester het goed ge zegd heeft, want het gedicht van A. Roland Holst heet niet „De Winteravond valt" doch „Een Winteravondval". En zelfs een criticus mag niet zoo veeleischend zijn, dat hij con sonanten verlangt op plaatsen waar ze niet staan! Waarom dit redres. J. B. SCHUIL. VERGADERING VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR". HANDELSREGLEMENT GEWIJZIGD. In het Krelagehuis werd Maandag de 164e algemeene vergadering gehouden van de al- gemeente Vereeniging Bloembollencultuur, onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Wegens het bijzonder karakter van de vergadering sprak deze ditmaal geen uit voerig openingswoord. De vergadering had te behandelen een nader voorstel van het hoofdbestuur om het Handelsreglement voor den Bloembollenhan- del aan te vullen en te wijzigen. Na een korte discussie .^erd achtereenvol gens zonder hoofdelijke stemming goedge keurd de wijziging van art. 7. 2de lid en art. 11 2de lid, art, 10, laatste lid en art. 12. Te vens werd eveneens overeenkomstig het be stuursvoorstel aangenomen te doen vervallen art. 14, art. 15 te veranderen in 14 en een een nieuw art. 15 in te voegen. Ingekomen was nog een voorstel van de af- deeling Beverwijk om aan het reglement toe te voegen een bepaling betreffende den han del in plantgoed van irissen. De voorzitter zeide, dat dit voorstel bij de algeheele reglementsherziening zal wor den behandeld. De af deeling Lisse vroeg of het hoofdbe stuur zich in verbinding kan stellen met de Kamer van koophandel inzake wijziging van! den falllissementswet. De voorzitter zegde, erop wijzende dat het hier geen eenvoudige zaak betreft, overwe ging toe. i| Het lid de heer v. d. Laaa zeide nog geen! antwoordde hebben ontvangen op zijn vraag inzake het Scheidsgerecht. De voox-ritter antwoordde, dat het onder zoek nog in gang is. De vergadering die niet druk bezocht was, werd daarop gesloten. SHOWROOMS VOOR ELECTRISCHE APPARATEN. NAAST DE PARTICULIERE NOG EEN GEMEENTELIJKE? De Af deeling Haarlem der Nederlandsché vereeniging van electrotechnische werkgevers en de R.K. bond van werkgevers in de elee» tro-technische bedrijven „St. Antonius" heb ben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, waarin her innend wordt aan het feit, dat zij sedert Augustus 1929 in samenwerking met de N.V. Handelsbureau C. Uylenlioed, Zijl* straat 70, een showroom en winkel exploitee- ren van electrotechnische apparaten in ge noemd perceel. Deze inrichting, welke dus thans meer dan een half jaar is geopend, blijkt inderdaad in een behoefte te voorzien en de omzet beweegt rich nog voortdurend in stijgende lijn. Uit een en ander is gebleken dat de propaganda, welke op deze wijze wordt gemaaakt voor het ge bruik van electrische apparaten hare vruch ten reeds heeft afgeworpen, waardoor tevens 't gebruik van electrischen stroom geprikkeld is, zoodat het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Haarlem daarvan binnen korteren of lan- geren tijd de gevolgen zal ondervinden. Aangezien het bekend is, dat het besluit ge nomen is in perceel Groote Houtstraat 140 een gemeentelijke showroom op electrotechnisch gebied in te richten, vragen bovengenoemde organisaties zich af, of daaraan thans nog wel behoefte bestaat. In ieder geval zullen hoogstwaarschijnlijk niet onbelangrijke kosten gemoeid zijn met de inrichting darrvan, doch waar gebleken is, dat het particulier initia tief in dezen zijn goeden wil heeft getoond en omtrent de gunstige resultaten thans het een en ander bekend is. meenen de vereenigin» gen, dat er geen aanleiding bestaat om naast de bestaande inrichting een tweede tot stand te brengen. Mocht de Raad in het bovenstaan de geen aanleiding vinden om op zijn eenmaal ingenomen standpunt terug te komen, dan zouden de bestuurders het in hooge mate op prens stellen, indien het gemeentebestuur geen nadere stappen zou willen doen, alvorens nader overleg gepleegd is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10