Na de ministeriëele beslissing. UIT DE PERS AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 MEI 1130 TWEEDE BLAD PROTESTVERGADERING A.V.R.O Enorme belangstelling en geestdrift. VERGADERINGEN IN CONCERT GEBOUW EN BRONGEBOUW. Maandagavond werd in het Gem. Concert gebouw de aangekondigde Protest-vergade ring der A.V.R.O. gehouden. Te ongeveer halfzacht was het aantal belangstellenden reeds zoo groot, dat een tweede vergadering in 't Brongebouw belegd moest worden, waar de heeren Manassen van Bloemendaal, Vogt en Ds. Dijkema als srpekers optraden, ook de zaal van het Brongebouw was stampvol. De stemming in de stampvolle zaal (ook het podium was geheel bezet) was zeer en thousiast; toen tegen 8 uur de leden van het strijkje der Haarl. Zeilvereeniging hun plaatsen innamen, klonk al dadelijk applaus. Op het podium en langs de wanden van de zaal waren doeken aangebracht met de opschriften: „A.V.R.O. verraden, niet ver loren!" „Onrecht staalt trouw!" en „Wa terstaat dempt Zuiderzee, maar geen op stand tegen zedelijken roof aan A.V.R.O." „Rechten vertrapt, vriendschap versterkt" en andere. Inleiding Mr. L. G. van Dam. In zijn openingsrede zeide de voorzitter Van het Haarlemsch Comité, Mr. L. G. van Dam, o.m. dat de maat inzake de A.VR.O. vol is. Het Nederlandsche volk is gekwetst in zijn rechtsgevoel; de A.V.R.O., die een vriend was geworden in het huisgezin (luid gejuich) en opgebouwd was onder leiding van Willem Vogt (bravo-geroep) wordt be dreigd door een groep politici van den der den rang (oorverdoovend gejuich). De po litiek behoort niet tot het terrein, waarop de radio zich beweegt. Wij wenschen, dat wij ons in onze huiskamers niet hebben te be perken tot politiek en godsdienst. (Applaus) Er moet een kreet van verzet oprijzen uit het Nederlandsche volk, een kreet, die moet doordringen tot onze volksvertegenwoordi ging! (Luid gejuich). De Nederlandsche luisteraars zullen niet dulden dat wordt geraakt aan het instituut dat zoo hun liefde heeft. De Haarlemsche luisteraars zullen mee-protesteeren niet alleen, maar zij zullen hun contributie verdubbelen en actie blij- yen voeren. Spr. heette vervolgens welkom den heer De Clercq, lid van het dagelijksch bestuur der A.V.R.O. en Mr. M. Slingenberg, wethou der van Haarlem en lid der Eerste Kamer. Een adres was ingekomen van 60 inwo ners van Bennebroek, die hun verontwaar diging uitspraken over de beslissing van den Minister. Tenslotte las de heer Van Dam een krach tig protest tegen die beslissing voor van een lid der N.C R.V., die sprak van „vies gedoe" en „gekonkel van een stelletje partijbonden". Rede Ds. Dijkema. Vervolgens was het woord aan Ds. Dij kema, uit Amsterdam. Nadat het gejuich, waarmede deze spreker ontvangen werd, was weggestorven, nam Ds. Dijkema het woord. Hier moet, aldus spr., geprotesteerd wor den. Er is nog een volkswil, waarmede een regeering heeft rekening te houden. Waar voor wij getuigen willen, is in één woord: het recht. (Gejuich)Politiek bederft al tijd den zin voor het recht; het is de kunst zooveel mogelijk te krijgen om zich toe te eigenen. Iemand die aan politiek doet be grijpt niet, dat daarboven en daarbuiten tets kan zijn. Daarom werd de A.V.R.O. het etiket „liberaal" opgeplakt, omdat men meende dat zoo'n lichaam toch niet buiten de politiek kon staan. Wij vragen ons wel eens af: gevoelen onze ministers nog wel Nederlandsch? Van alle Nederlanders die in Den Haag wonen, is voor spreker de Nederlander bij uitnemend heid: de Koningin! (luid gejuich). En de A.V.R.O. is de eenige omroep die het recht heeft, haar uitzendingen met het Wilhelmus te eindigen. De Nederlandsche volkseenheid wordt door den partijstrijd verbrokkeld en ver scheurd en het partijbelang gaat vóór alles. De scheidingslijnen worden al scherper ge trokken, niet door het volk zelf, maar door de leiders en de kranten! (Applaus). Het is onjuist wanneer de uitzendvereeni- gingen verdeeld worden in de Christelijke cn de on- (of anti-) Christelijke. De A.V.R.O. behoeft niet in den hoek van de anti-chris telijke te worden geduwd. De Christelijken hebben zich nu begeven op politiek terrein en spr. heeft al zoo juist gezegd, dat politiek de kunst is, zooveel mogelijk binnen te ha len. De heer Van Deure heeft God gedankt voor de overwinning die hij heeft behaald, (gefluit, geroep: Judas!) Ja. de Philistijnen dankten ook hun god Dagon, omdat hun vijand hun in handen viel! Waarvoor is de heer Van Deure nu zoo dankbaar? Spr. zou twee vragen willen stellen: „Naar welke uitzendingen der A.V.R.O. kunnen de Anti-Revolutlonnalren niet luisteren? En waarom niet?" Een R.-K. geestelijke heeft gezegd dat hü de V.A.R.A. stelde boven de A.VR.Omaar dit kan hij nooit gezegd hebben als priester, want dan zou hij juist andersom geoordeeld hebben. Spr. vraagt: Wat zendt de A.VR.O. uit, dat niet door een Katholiek mag ge hoord worden? De A.VR.O. heeft geen machtsmiddelen, maar juist daarom gelooft spr. dat duizend leden van de A.VR.O. meer waard zijn dan duizend van die anderen, (gejuich) want die A.V.R.O.-leden zijn zelfstandig en uit vrijen wil toegetreden! In Indië zal ook dezelfde splijtzwam ge kweekt worden. Daarom moeten wij blijven protesteeren, aldus spr. Er is gesproken van de wei-door voede A.VR.O.-leden, maar hebben dan al leen magere menschen gelijk? (gelach). Spr. vestigde er nog de aandacht op, dat de mor genwijding van de A.V.R.O. in tal van ge zinnen een stuk van het dagelijksch brood is. Ieder zal in zijn huiskamer inschakelen, wat hem het meest bevredigt en dit wordt niet bepaald door een naam, maar door de q u a 1 i t e i t van hetgeen uitgezonden wordt. Nadat Ds. Dijkema geëindigd had, juich ten de aanwezigen hem staande toe. Rede W. Vogt. Voor de tweede maal werd na de pauze de heer Vogt bij zijn verschijnen stormachtig toegejuicht. Een „Lang zal hij leven!" werd hem toegezongen. Spr. begon met een woord van hartelijken dank voor deze ontvangst, waaruit de liefde der aanwezigen voor de A.VR.O. bleek (luid gejuich). Deze liefde is overal gebleken, waar reeds vergaderingen gehouden zijn. Er schijnt iets gebeurd te zijn, dat nu zoo- velen samenkomen, om een man te zien. dien ze tot nu toe alleen maar gehoord heb ben! Er Is Inderdaad ook iets gebeurd. Het rechtsgevoel der Nederlanders is tot op het bot geschokt. (Applaus). Maar twijfelt iemand In deze zaal er aan. dat dit onrecht duurzaam zal zijn? (geroep: Néén!). De geestdrift die nu is gewekt is in Nederland door geen enkele beweging ge wekt kunnen worden. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat men peinst op een middel om aan het algemeen verlangen der A.VR.O.-vrienden tegemoet te komen. Want men had zulk een verontwaar diging niet verwacht. Hier is geen sprake van een stroovuur! Wij, zijn nog slechts aan het begin! Het radio-vraagstuk houdt niet op, zich aan te dienen; het blijft kloppen aan onze huiskamers. De toestand moet zoo spoedig mogelijk anders worden. Niemand zal zich bij het onrecht neerleggen. De beslissing van den minister hebben wij, aldus spr., met verrassing en verbitte ring ontvangen. Spr. deelde mede, dat slechts een drietal leden van den Radio-raad dé bewoordingen van de beslissing heeft opgesteld. (Geroep: namen noemen). Spr. zou straks die namen noemen. De Minister heeft in de redactie slechts het woord Woensdag in Maandag gewijzigd! (gelach). Men heeft nu een „algemeen programma" uitgevonden als een soort kitlijm om alle omroepvereenigingen aan elkaar te lijmen in de hoop dat het kleine plantje wel zou opgroeien tot een stevigen eik. Maar een algemeen programma had alleen kunnen opgroeien, als het gezaaid was op de wijze, door de A.VR.O. aangegeven. Het moeilijk vraagstuk dat aan de orde is, kan alleen worden opgelost met geven en nemen, maar nu is het alleen opgelost met „nemen", om geen erger woord te gebruiken. Uit de beslissing van de regeering blijkt duidelijk, dat „Barbertje moet hangen". De vorige Minister van Waterstaat was een warmvoelend mensch; overigens „besliste" hij nooit en hij heeft nooit iets gedaan. Maar nu heeft de oud-burgemeester van de stad, die beroemd is geworden door de A.V.R.O. een de A.V.R.O. noodlottige beslissing geno men, daartoe aangespoord door drijvers. Die drie drijvers uit den Radio-raad zijn de heeren: Gerbrandi, te Sneek, Prof. Nolet, te Warmond en de burgemeester van Venlo, Mr. Berg. De politiek zit hier achter. Het is al op een vergadering gezegd: er barst iets van het geknoei naar buiten De A.V.R.O. streeft naar ware algemeen heid en deze algemeenheid kan niet door een departementale algemeenheid overtrof fen worden. Alleen door de A.V.R.O. te verguizen kan aan de goegemeente duidelijk worden ge maakt, dat zij de A.VR.O. in den steek moet laten. Het cynisch opzij schuiven van de A.VR.O. alsof deze instelling een schadelijk onkruid was is iets heel ergs. „Wij voelen ons", al dus spr., „door deze behandeling in onze ziel gegriefd. Er blijkt uit een vloekwaardig systeem in ons staatsbestel, dat zoo spoedig mogelijk moet worden uitgeroeid!" (Luid gejuich). „Het nulpunt der lijdzaamheid onder den terreur der politieke partijen is nu toch wel bereikt. Men heeft, aldus spr. u iets liefs uit uw huiskamer ontroofd en daartegen zijt gij in verzet gekomen en dat verzet mag niet gestuit worden vóór het onrecht is hersteld (gejuich en applaus). Wij keeren terug naar Hilversum met de overtuiging dat wij, met deze luistervinken zullen overwinnen! Leve de A.VR.O.!" Staande brachten de aanwezigen den heer Vogt een ovatie. „Leve Willem Vogt!" werd er geroepen- Toespraak D. Manassen. Vervolgens sprak de heer D. Manassen, te Bloemendaal, oud-lid van den Amsterdam- schen Gemeenteraad, als luistervink, zooals hij dat ook op de protestvergadering te Am sterdam had gedaan. Spr. uitte zijn verontwaardiging over „wat een troep Haagsche smeerlappen ons heeft gebrouwen" (zooals spr. het uitdrukte) en bracht warme hulde aan de A V.R O. voor alles wat deze voor het Nederlandsche volk heeft gedaan. „Wij zullen de A V R O. en haar menschen trouw blijven tot in den dood!" (Toejuichingen). Het is, zooals de heer Vogt het gezegd heeft: deze muis heeft een buitengewoon lang staartje. De regeering kan zich dit voor gezegd houden! Spr. er kent Mr. Reymer („dien man"), niet als Nederlandsch Minister van Waterstaat. (Als spreker van de microfoon wegloopt in het vuur zijner rede, klinkt het in de zaal: „blijf bij de microfoon!") Een Nederlandsch minister, die rich ver grijpt aan de geestelijke goederen, van het Nederlandsche volk, is geen Nederlander. Wij verzoeken niet meer, vervolgde spr.. wij eischen: de volle week zendtijd op een eigen zender, niets meer en niet minder. (De toespraak van den heer Manassen moest hier even worden afgebroken, omdat de heer Vogt de zaal verliet en daarbij en thousiast uitgeleide werd gedaan). De heer Manassen sprak hierna nog een kort slotwoord. Men zal zich nu moeten wenden tot den minister-president om te vragen: het ontslag van minister Reymer en recht voor de A.VR.O. (Luid gejuich). Het gaat niet alleen om den zendtijd, het gaat ook om ons geld. Want men wil het aansturen op een bepaalde retributie op alle toestellen! Komt het zoover, dan brengen wij onze toestellen naar den kelder of naar den zolder. „De A.VR.O vertegenwoordigt zoo goed als het geheele land en men zou het geld van de A V.R.O. wel willen overhevelen in de zakken van onze vijanden", aldus spr. Wij moeten schouder aan schouder staan, al zou de strijd ook jaren duren! Zij krijgen mij niet meer het hok in, vóór dat recht is ge schied!" (gejuich). Een motie. Aan het einde der vergadering werd de volgende motie aangenomen met algemeene stemmen. De Protestvergadering van voorstanders der A.V R.O. op 26 Mei 1930 bijeen in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem, spreekt haar ernstige verontwaardiging uit over de beslissing van den Minister van Waterstaat van 15 Mei jl. waardoor aan den algemee- nen omroep de helft van zijn zendtijd is ontnomen. Zij acht deze beslissing, waardoor de al gemeene omroep wordt teruggedrongen ten bate van de politieke omroepen een beleedl- gende miskenning van het algemeen cultu- reele werk der A.VR.O. Zij acht haar rechtsgevoel door deze be slissing in ernstige mate gekrenkt en eischt een herziening van het zendtijdbesluit. waardoor de A.VR.O. op een eigen zender de geheele week in de huiskamer kan worden gehoord overeenkomstig üe verlangens van de ovcrgroote meerderheid der luisteraars Zij besluit zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal om het ge pleegde onrecht te herstellen en bij den Mi nister van Waterstaat er op aan te dringen, het genoemde besluit in te trekken en alsnog den algemeenen omroep gelegenheid te ge ven, de geheele week op de beste golflengte te zenden. Zij spreekt, uiting gevend aan hetgeen leeft in alle groepen en richtingen der Haar lemsche bevolking en ten getale van meer dan 1500 personen in vergadering bijeen, haar verlangen uit, dat de volksvertegen woordiging het gepleegde onrecht niet zal dulden en onverwijld maatregelen zal doen nemen, opdat deze onrechtvaardige beslis sing ongedaan worde gemaakt. Deze motie zal aan de Tweede Kamer worden gezonden. Met een opwekkend woord sloot hierna Mr. van Dam de bijeenkomst. De penningmeester van het Comité, de heer B. Heijmans, te Overveen deelde nog mede, dat zijn giro-nummer is: 51365. Hallo Hilversum! In de zaal werd de marsch „Hallo. Hilver sum!" verkocht (uitgave van de N.V. Uitg. Mij. „Haerlem", Dir. Joh. Koppen); muziek van Gerrit van Weezei, woorden van Joh. P. Koppen. Een deel van de opbrengst wordt aan de A.VR.O. afgedragen. Men deelt ons nog mede dat niet alleen de zalen van het Concertgebouw en het Bron gebouw stampvol waren maar dat ook nog bij beide gebouwen aan tal van belangstel lenden, voor wie geen plaats meer was, de toegang moest worden geweigerd. BEMIDDELING VAN MINISTER RUYS GEVRAAGD. IN EEN DERDE TELEGRAM VAN „DE VRIJE LUISTERVINK". De Tel. meldt dat de drie bestuursleden van de vereeniging „De Vrije Luistervink" Mr. J. H. van Doome, Dr. Max Juda cn Dr. Wester* ling na het tweede weigerend telegram op hun verzoek om een audiëntie een telegram heb ben gezonden aan den minister-president Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, waarin zij diens bemiddeling inroepen teneinde door den minister van Waterstaat in audiëntie te wor* den ontvangen. Zij zeggen, waar de levensbe langen hunner vereeniging op het spel staan te vertrouwen, dat zij op de geneigdheid tot bemiddeling van den minister-president niet tevergeefs een beroep doen. ACTIE VOOR DE A.V.R.O. VOORTGEZET. TOCH HET GLEICHWELLENPLAN? Zaterdag 31 Mei zal een groote propaganda- tocht voor de A. V. R. O. georganiseerd wor den door de Alblasserwaard. Adressen aan den minister van Waterstaat zijn nog gezonden door 200 leerlingen der Middelbare Koloniale Landbouwschool te De= venter, door 500 employés van de Bataafsche Petroleummaat-schappij te 's Gravenhage, door 200 ingezetenen van Ltsse, 40 leerlingen van de Rijks H. B. S. te Velsen. Comités zijn gevormd en vergaderingen be legd te Breda. Tilburg, Zand voort. Hellevoet- sluis, Leerdam. Het Kamerlid Mr. Boon zal Woensdagavond te Dordrecht in een openbare vergadering optreden met het onderwerp: de zendtijdver* deeling en de interpellatie-Boon. De Tel. verneemt, dat minister Reymer ver ruiming van zendtijd voor de A.VR.O. zou overwegen door tegemoetkoming aan het ver* zoek om een Gleichwellenzendsysteem. Het blad verneemt, dat het niet buitengesloten is, dat de minister de opvatting, dat de dan beschikbare zendtijd opnieuw over de omroe pen verdeeld moet worden, niet deelen zal. Intusschen voegt het blad, er aan toe, maakt deze kwestie nog geen onderwerp van overwe ging uit. EEN STEM VAN CHRISTELIJKE ZIJDE. BLIJDSCHAP BIJ DE N. C. R. V. Prof. dr. A. v. Veldhuvzen te Groningen, ds. D. A. v. d- Bosch in den Haag, ds. A. C. G. den Hertog te Rotterdam en ds. L. J. van Leeuwen in den Haag, leden van het hoofdbestuur der N. C. R. V„ hebben adhaesiebetuiging vei zocht aan hoogleeraren en predikanten der Ned. Herv. kerk voor onderstaande mededee- ling aan den minister van waterstaat: Ondergeteekenden, allen hoogleeraren en predikanten der Nederlandsch Hervormde kerk, lettende op de velerlei stemmen, die in den lande opgegaan zijn naar aanleiding van de jongste ministerieele beschikking inzake de verdeeling van den radiozendtijd, spreken als hun meening uit, dat. hoewel hun Ideaal is een nationale christelijke omroep, zij zich toch verblijden, dat in de gegeven omstandig heden en gezien de tegenwoordige verhoudin gen aan de orthodox protestantsche beginse len althans een gewaarborgde invloed is ver» zeker d. PROTESTVERGADERING DER VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. MR. OUD PLEIT VOOR DE A. V. R. O. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft Maandagavond in gebouw Bellevue te Am sterdam een protestvergadering gehouden te gen het Zendtijdbesluit. De zaal was stamp vol. De bijeenkomst stond onder leiding van dr. A. van Raai te die in zijn openings woord de zendtijd verdeeling volkomen on toelaatbaar noemde. Spr. protesteerde er te gen als zou de fout in de politiek zitten, niet de politiek is een kwaad doch de uitin gen van sectarische politiek. Spreker was mr. P. J. Oud did van de Twee- niet wilde zwijgen, want deze wenscht recht de Kamer. Deze zeide, dat de V. D. Bond te doer, aan alle groepen van ons volk en het rechtsbewustzijn van groote groepen in ons land is ernstig gekwetst, door 's minis ters besluit, rij staan op het punt hun ver trouwen in regeering en volksvertegenwoor diging te verliezen. De heer Oud vestigde er de aandacht op, dat de VJD. partij ten opzichte van 't radio- vraagstuk volkomen zuiver staat, omdat door haar nooit pogingen werden gedaan om de radio te misbruiken voor partijpropaganda. De radio is een cultureele instelling en be hoort niet aan de politiek. Wanneer wij zoo beginnen als nu. waarom dan ook den com munisten en den plattelanders en zooveel anderen geen zendtijd gegeven? Bij een alge meenen omroep, dien wij hebben moeten, zou er ook geen bezwaar tegen zijn ook aan de politiek een bescheiden plaats ln te rui men. Spr. herinnerde er aan. dat de vrouw van d£n Engelschen S. D. minister ook de A.V R.O.-studio bezocht. Mr. Oud noemde een aantal voorbeelden van sectarismc op: „Het is alsof er vier Nederlanden zijn." Spr. zeide benieuwd te zijn naar de houding van de Chr. Historischen, die als verkiezings leuze voerden „Eenheid van het Nederland sche Volk". De heer Oud memoreerde, dat de Vrijzin nig-democraten front maakten tegen een radio-belasting en vervolgde: Deze vergoeding zou naar billijkheid worden verdeeld, doch na 15 Mei hebben wij geen vertrouwen meer in billijkheid Inzake x-adiokwesties. Toen spr. zich hierop tegen de V.ARA. kantte werd hij herhaaldelijk onderbroken door interrupties ten gunste van de VA.R.A.» die midden uit de zaal kwamen. Na een hevig tumult werd de man, die ge ïnterrumpeerd had tenslotte uit de zaal ver wijderd. De heer Oud ging voort: Terecht heeft de A.VR.O. er voor gepast om eerst haar ar men en beenen te laten afkappen en dan te gaan samenwerken. Wij dienen krachtig en waardig te protesteeren, doch laten wij de persoon van den minister van Waterstaat er buiten laten. (Applaus). Het gobeurde is voor verantwoording van het geheele mi nisterie. Wij eischen naar recht en billijk heid een volle week zendtijd op een eigen zender voor de A.VR.O. (langdurig ap plaus opdat, wanneer men zijn toestel ook inschakelt, een algemeen programma te hoor en zal zijn. Eens zal de tijd komen dat de algemeene radio zal zegevieren over den sectegeest. De rede van den heer Oud werd herhaal delijk onderstreept door applaus en lulde toejuichingen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering als haar overtuiging uitspreekt dat geen enkele oplossing van het radio-vraagstuk billijk kan worden genoemd, die niet een der zenders ter beschikking laat aan den algemeenen omroep, zij noemt de ministerieele beschikking onrecht, protes teert tegen het sectarlsch drijven en vordert, dat de A.VR.O. de volledige beschikking wordt gegeven over den zender te Hilversum of over een eigen zendsysteem. DE TOON IN DE A.VR.O.-VERGADERINGEN Onder het. opschrift „Een eisch van waar digheid", „Freunde nicht diese Töne", schrijft het Alg. Handelsblad ln een hoofdartikel: „Er bestaat ernstig gevaar, dat een goede zaak hopeloos bedorven wordt door rijn beste vrienden. Geschonden recht mag tot onrecht jegens degenen die het recht aantastten, niet verleiden! „Wie de verslagen der Amsterdamsche bij eenkomsten van Zaterdag leest en de rede voeringen in het Concertgebouw door zijn radio heeft gehoord, zal zich hebben gelaafd aan de geestdrift, die het bewustzijn, dat men voor verkort recht opkwam, aan spre kers en vergaderden inspireerde. Dat daar bij ook woorden doorslipten, die op een goud schaaltje niet kunnen worden gewogen, zal geen ernstig mensch euvel kunnen duiden. In de gegeven omstandigheden kan vrij veel door den beugel, dat in normalen tijd onze afkeuring zou verdienen. „Maar er zijn zekere gTenzen, die niet mochten zijn overschreden! „Niemand is een rechtvaardig rechter in eigen zaak. De minister van Waterstaat niet, maar evenmin de A.VR.O.-aanhangers Daarom hebben wij het in hooge mate be treurd, dat ter vergadering ln het Concert gebouw een politiek tegenstander van den bewindsman een zinspeling heeft gesmaakt op persoonlijke omstandigheden, die wel zeer geschikt zijn een massa tot frenetieke be wijzen van instemming te brengen, maar die beneden de waardigheid van de zaak van het geschonden recht was en daardoor het aanzien vaxx de beweging voor herstel van recht kan schaden. „En in Carré is iets nog erg er s geschied, toen daar dingen werden gezegd (de beruchte „Mexicaansche honden"), die op een VA. R.A.-protestvergaderlng reeds stuitend erger lijk waren en ten onrechte rijn geduld. .Rlijkbaar is de spreker in Carré door den leider der vergadering wel aangewezen op het volstrekt ontoelaatbare var. zijn uitlating en hij heeft, met al te doorzichtige handig heid, een verklaring pogen te geven. Natuur lijk te vergeefs. Het kwaad was geschied. Een smet was geworpen op het blazoen van de goede zaak, die de spreker zeide te willen dienen. „Wij zouden degenen, die de leiding hebben van de poging tot rechtsherstel voor de A.VR.O., op het hart willen binden zich met alle kracht te wapenen tegen het ge vaar, dat door overijverige vrienden niet slechts aan de A.VR.O.. maar aan de groote, menschelijke en Nederlandsche zaak. waar voor rij rich met heugelijk enthousiasme ln de bres hebben geworpen, wordt berokkend." Het blad wil daarna nog eens aantoonen, dat de A.VR.O. inderdaad de algemeenste, de beste, doch niet de liberale programma's yerzorgde en leidt daaruit af de angst van fNGEZONDEN MFDFDFELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- de andere omroepvereenigingen. waarvan zeer vele leden „ook al achten zij zich aan hun beginsel verplicht de religieus en politiek gelijkgezinde omroepen te steunen, luiste ren naar de A.VR.O." Daarom vertrouwt het blad, dat de A.VR.O. het pleit zal winnen. DE INDISCHE ZENDTIJD VERDEELING. „De risee van het buitenland". Het „Bataviaasch Nieuwsblad" critiseert blijkens een Aneta-telegram het voorloopig advies van den Radioraad nopens de verdee ling van den Phohi-aendtijd. Het blad wijst op de andere geaardheid van den Indlschen luisteraar. ..Dat de politieke drijvers in Holland eischen kunnen stellen", gelooft het blad gaarne, „maar daarom heeft Holland ook een zendtijdverdeellng, die het verdient en is het ondanks de schitterende prestatie op technisch gebied de risee van het buitenland. De zaak is hier echter anders. Het blad ein digt: „Wij protesteren er met groote stel ligheid tegen, dat we ten deze met Holland- sell e maat worden gemeten." DE INDISCHE ZENDTIJD Ook het Alg. Handelsblad heeft eenige op merkingen met betrekking tot het advies van den Radioraad Inzake den Indische» zendtijd. De hoefijzer-redacteur schrijft: Wanneer het bericht van de „Nieuwe Rot-fc. Crt." juist, is dan beoogt de Radioraad. ook Ned.-Indië eerlang te zegenen met sectari sche verdeeling van den aether. Nu is dit in 't algemeene nóg bedenkelijker en onredelij» ker voor Indië dan voor Nederland: onrede lijker omdat het sectarlsme onder de Euro peanen er lang niet ln die mate bestaat als hier, en bedenkelijker omdat, voor wat den Inlanders belangt, de uitwerking van reli gieuze en politieke propaganda op een nog zeer weinig critisch geschoolde bevolking njet wordt opgevangen door een voldoend oordeelvermogen. Schrijver zet vervolgens uiteen, dat door het ontwerp de onbeperkte religieuse pro paganda mogelijk wordt en art. 177 van de Staatsregeling waardeloos. Zou de regeering dit wenschen? HET CONFLICT AAN DE HUMANITAIRE SCHOOL. WORDT NIET MEER BIJGELEGD. Het staat thans vast, dat een verzoening tusschen de Nieuwe Schoolvereenlglng cn het bestuur van de Humanitaire School niet moer mag worden verwacht. In een confe rentie van B. en W. van Laren met beide be sturen heeft de burgemeester gezegd, dat dc onverzoenlijke houding van de Nietuvc Schoolvereniging hem aanleiding zal geven de eventueele aanvrage om subsidie geen gunstig oor te verleenen. De heer Zwertbroek die deel uitmaakte van het bestuur van de Nieuwe Schoolvereenlglng, heeft ingevolge het onverzoenlijk optreden van het nieuw© bestuur zijn ontslag genomen. HEMBRUG MET DE HAND OPENGEDRAAID. DE BEDIENINGSINRICHTING STROOMLOOS. Zondagmiddag geraakte naar de TeL meldt de Hembnig stroomloos door een de fect ln de centrale dat uit Amsterdam her steld moest worden. Te even vier xiur waren nog schepen gepasseerd, doch om zeven uur lagen reeds vijf binnenkomende schepen voor de brug te wachten. De treinenloop, die eveneens hinder onder vond van het defect aan den voedingskabel was te 7 uur weer normaal. Bovendien wer den alle treinen van het opkomende spoor (dus uit Amsterdam) na 4 uur geloodst binnengebracht, omdat ook het seinen door het stroomloos worden van den tweeden voedingskabel onmogelijk was. Te 8 uur was reeds een negental zeesche pen voor de brug, die toen op last van de Kanaal inspectie te IJmulden met de hand open gedraald werd. Dit zware werkje vor dert ongeveer dertien minuten en pas ln uiterste gevallen gaat men ertoe over. Heden: DINSDAG 27 MEI Groote Kerk. Orgelbespeling 8.15—9 15 u. Gem. Concertgebouw. Haarlem's Kinder koor „Inter Nos". Cantate: „Een Winterdag- Stadsschouwburg. N.V. Het Hollandsen© Tooneel. „Jacqueline". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Hou Je roer recht". 8 uur. Palace. „De Bijwagen". Tooneel: Wltt-Carr and Reed. 8.15 uur. Luxor-Theater. „De helden van het neger- bataljon" en „Gifgas". Tooneel: Van and Vona, 8.15 uur. Rembrandt-Theater. „Lilac Time". Too neel: 8 Geltners. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „De Praïrie-Toove- naar" en „Het Recht zegeviert". Tooneel; Harry Hart. 8.15 uur. Zandvoort. Gemeenteraadsvergadering 7.30 uur n.m. Beverwijk. Gemeenteraadsvergadering 7.15 uur n.m. WOENSDAG 28 MEI Prinsenhof (Statenzaal) Gemeenteraads vergadering. 1.30 uur. Stadsschouwburg. Rotterdamsch-Hotfstad Tooneel: „Een vrouw zooals ieder zoikt 8 uur. Schouwburg Jansweg. Revue-Operette „Hou je roer recht". 8 uur. N. V. Keiler en Macdonald, Technisch Bu reau. Aandeelhoudersvergadering. 9 30 u. v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-» dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5