HEMELVAARTSDAG STATEN-GENERAAL. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Theeschenkerij „Houtrust" SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 MEI 1930 VIERDE BLAD Radiodag Chemisch hors d'oeuvre. 'Radiodag inderdaad. Het was rumoerig cp het Binnenhof. Veel menschen en, na tuurlijk, het onvermijdelijk geklikkak van de phototoestellen In de Kamer was 't natuurlijk nóg druk- Jcer. Er kwamen plaatsen te kort op de pu blieke tribune, er kwamen plaatsen te kort op de perstribunes, en natuurlijk op de ge reserveerde tribune. Waarop menig bekend figuur uit de radiowereld aanwezig was. Van de Avro, de K.R.O., de N.C R V. en de Vara, De kopstukken In de loges was de belangstelling geen haar minder. Integendeel! Talrijke Post ambtenaren, oud-Kamerleden, de directeur- generaal van de Post, Ir. Damme en zoowaar oud-minister v. dt Vegte als lachende derde. De Radiowereld, op de tribunes aanwezig, moest lang wachten op de bevrediging harer verwaohtingen. Er moest eerst gestemd worden over de Gemeentewet. Aangenomen zooals verwacht werd werci de wijziging van de gemeentewet. Met 64—17 stemmen. Tegen stemden do a.-r. fractie, de St. Geref. fractie, benevens de heeren Lingbeek (H.G.S.) en Krijger en Ti- lanus (c.h.) Wij staan nu voor het geval, dat het rechtsche kabinet (parlementair of extra parlementair, hoe is 't?) zijn wetsontwerp dc haven ziet binnenvaren met linksche hulptroepen, waarvan de premier herhaal delijk heeft gezegd, alleen gediend te zullen zijn, Indien alle 53 reehtsche leden hun steun aan de regeering zouden geven. Het is natuurlijk niet te denken, dat de regeering redenen daarin zal vinden om haar taak neer te leggen. Toch de positie van het kabinet wordt er niet solider door. De Kamer heeft nog ge'ruimen tijd de radiomenschen zouden allicht ongeduldig geworden zijn, wanneer zij niet het fortuin tje hadden gehad eens de fanfares te kun nen bijwonen van den communistischen af gevaardigde de Visser, die de communisti sche Sovjetrepublieken voorstelde als de meest onschuldige verschijnselen op het ge bied van bewapening en ontwapening. Als lammetjes! Tot een dergelijke rede heeft de heer de Visser namelijk aanleiding kunnen vinden ln het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol, nopens den chemischen en bacte- rlologischen oorlog van 17 Juni 1925. i Dit ontwerp werd aangenomen met alleen de stem van den heer de Visser tegen. Dit is ook wel begrijpelijk de heeren van Zadel- hoff en Marchant spraken 't uit ^want het ging hier om een Internationaal verdrag, dat Invloed ten goede zou kunnen oefenen op vermindering aan oorlogswreedheid. Dat neemt natuurlijk niet weg. dat de heer van Zadelhoff nog eens heeft uiteengezet, hoe noodig het is steeds te strijden tegen den oorlog en den oorlogsgeest. De regeering maakte in het ontwerp een reserve. Een reserve, waarin werd uitgespro ken, dat wanneer in een oorlog andere lan den chemische en bacteriologische strijdmid delen zouden toepassen, de regeering de vrij heid voorbehouden zou, die zelfde middelen tot afweer toe te passen, Chemische en bac teriologische strijdmiddelen. De heer Marchant achtte het in strijd met het geweten, die middelen toe te passen. Daarover werd natuurlijk wel het een en ander gezegd De heer Marchant zei, dat het geweten absoluut is en dus in der volkeren samenleven, toepassing moet vinden. De hee ren van Dijk en Tilanus betoogden, dat de conclusies, waartoe de enkeling komt, wan neer hij te rade gaat met zijn geweten, wat te doen, anders zich ordonneeren dan die waartoe de overh:':1 komt, te rade gaande met gewetenseischen. In ieder geval er is Iets bereikt. De mi nister van Buitenl. Zaken heeft uit de re serve weggenomen het gebruik van bacterio logische strijdmiddelen (cholera- en pest bacillen). De heer Marchant ging scherp tegen het gebruik daarvan in. Maar ook de heeren van Dijk en Tilanus betoogden, dat dergelijke middelen, die niet alleen de strij denden ten verderve zouden kunnen zijn, maar de volkeren, door hen werden afge keurd. Het was daarom, dat de bacteriologi sche middelen uit de reserve werden uitge licht. Art. 2 (waarin de reserve) werd bestemd. Het werd aanvaard met 5423 stemmen. Daarna kwam de radio interpellatie-Boon. aan de 1 orde. Dc heer Boon (lib.) - ving zijn rede aan met enkele herinneringen aan I de geschiedenis van des ministers besluit. Spr. ging uitvoerig na de totstand- koming van het amende- -Tftt ment-van Dijk, waarin geen ander criterium, dan Mr C. A. Boon ddt d®r billijkheid voor- (V. b.) komt. Uit de woorden van minister van der Vegte bleek wel. dat van dien minister nimmer een resultaat zou verwacht zijn behoeven te worden. Bij de behandeling en nog meer bij de installatie van den radioraad bleek wel, hoezeer de heer v. d. Vegte een nationalen omroep als ideaal stelde. Het rapport van den Radioraad een soort voorparlement is lang uitgebleven. Het droeg wel sterk het karakter van een com promis, maar evenzeer kwam duidelijk uit. dat de Avro wat anders was, dan de andere omroepen en evenzeer dat de Avro histori sche rechten, had. Geen moedig compromis, maar een eerlijk pogen althans. Alleen de heer Gerbranciy heeft daartegen gestemd, zooals uit mededeelingen van Mr. v. d. De ure Is gebleken. Waarom heeft de minister dit rapport niet gevolgd? Spr. gelooft, dat de minister ernsti ge gronden daan-oor moet hebben gehad. Want alleen het signaal van Mr v. d. Deure zal hij toch niet hebben gevolgd? Waarom heeft de minister niet overlegd met de verte genwoordigers der organisaties zelf? Het resultaat is gekomen zonder eenig '.tv zicht in het samengestelde van het geestelijk leven in ons land. Het is alles te eenvoudig Alsof een uurwerk werd fijngeknepen met een nijptang! Verdoelen in vieren.... Wel ge. makkelijk. Er werd gerept van gegrondheid van 's mi nisters conclusie gegrondheid gevonden in een uiteengaan van christendom en humanisme Maar Mr. v. d. Vegte erkende die scheiding voor de radio niet. De verdeeling van Huizen was half om half. Dat ging gemakkelijk. De andere helft te ver= deelen, dat was veel moeilijker. Daar had men allerlei nuances! En bovendien de bestaande Avro die met hel 't stempel gelegenheids stempel) van wijziging wil opdrukken, maar algemeen is en algemeen blijven zal. Dat de Avro algemeen is, blijkt wel uit het aantal der aanhangers: 240.000 abonné's. Zoo veel abonn'é's zouden er niet wezen, wanneer Zij alleen uit vrijzinnige kringen zouden moe ten gerecruieerd zijn. Die in hun gezin niet vervolgd willen worden met scheidingslijnen. Uitvoerig gaat spr. na, hoe het- in het bui tenland gaat met de samenstelling van de programma's. Daar is 't schier oveTal zoo, dat politieke redevoeringen verboden zijn en al les, waardoor een luisteraar in zijn heiligste gevoelens kan worden gekwetst. In ons land moet 't blijkbaar zijn een lappendeken. Hier zijn de tegenstellingen greoter dan elders, maar dat er geen colxiessie zou zijn in het Ne derlandsche volk, het zou te erg zijn, om het aan te nemen. Is het als de heer Oudegeest zei van ons land, dat nationaliteit alleen een export-artikel is? Er was toch wel een oplossing te vinden, die het algemeene en het bijzondere op een goede wijze had gecombineerd? De minister heeft het idee van een alge meen program niet kunnen laten varen. Er komen 4 algemeene programma's, door de vier omroepen verzorgd Hoe kunnen die omroe pen dat? Met een beroep op de statuten dei- omroepen, betoogt spr. dat de Avro dat wel kan, de andere omroepen niet. Van de K.R.O. weet spreker 't niet zeker, de stichtfngsacte is spr. niet bekend, maar vermoed 't wel. Heeft iedere groep haar eigen taalonderwijs, mu ziek, nijverheidsonderwijs enz.? Waarom heeft de Avro de baanbreker de algemeene omroep niet gekregen, de Avro, die overal in het buitenland wordt geroemd. Heeft men niet gevoeld de beteekenis van den algemeene omroep, bij deonthulllng van het standbeeld van Juliana van Stolberg? Bij de Avro hoorde niemand iets, dat hem hinderen kan, waaraan hij zich stoeten kon, waarnaar de kinderen niet luisteren konden. Dat was bij de andeer omroepen njet zoo het geval. Spr. vraagt een uitspradkdoende commissie, wanneer des ministers regeling tot moeilijk heden zal aanleiding geven. Moeilijkheden zijn er zeker voor de heel kleine groepen, b.v. de Zionisten, dc liberale omroep, Deze zal bij de verkiezingen in de knel komen wij zullen spreektijd aldus spr. moeten vragen. De heer Duys: „Kun je krijgen, hoe meer je praat, hoe meer stemmen wij krijgen." De heer Boon vervolgt zijn rede. Hij kan met het program van Zondag van de K.R.O. in de hand, nu niet vinden, dat die omroep in alle opzichten zoo Katholiek is: lunch- muziek en allerlei frivools en luchtigs. Spr. critiseert scherp de houding der regee ring tegenover de 1071 M. golf. Waarom heeft de regeering de Duitsche klacht uitgelokt? Er zou over deze golf zeer wel te spreken zijn geweest. Had men zich niet kunnen wenden tot het „bureau central"? Had men zich niet kunnen beroepen op de geestelijke differentiatie van ons volk? Waarom heeft men het plan van de Avro niet gevolgd? De Radioraad heeft toch gunstig geadviseerd? Thans zegt de bewindsman, dat er geen ad vies is ingekomen. Dat kan niet juist tijn. yrijheid van consciëntie eischt de alge meene oproep. Wat is er niet gepleit en ge daan? Het hielp niet de Avro moest hangen, Spr. wil wijzen op de spontane uitingen van geestdrift, die er voor de Avro zijn opgegaan. Dat is alles ongeorganiseerd opgebloeid. Spr. wil uitspreken, dat er bij de protesten uitin gen zijn gehoord jegens den minister, die spr. onwaardig noemt. Spr. voorspelt den minister, dat het vuur niet zal dooven, vóór recht gedaan Is. Spr. stelt daarop de volgende vragen: VRAGEN VAN DEN HEER BOON. 1. Is de Minister van oordeel, dat door de beschikking van 15 Mei 1930 in Nederland bij eerbiediging van verschil van inzicht en overtuiging tusschen hen, die als organisatie van den omroep gebruik maken een goed geregelde nationale omroep in het leven is geroepen? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het gewenscht is in Nederland één Algemeencn omroep te krijgen met daarnaast ruime ge legenheid voor bijzondere omroepvereenigin- gen om uit te zenden? 3. Is het juist, dat de Minister Lr. afgewe ken van het advies van den Radioraad inzake de zendtijdverdeeling en zoo ja, is de Minis ter bereid mede te deelen, welke overwegin gen daarbij tot leiddraad hebben gestrekt? 4. Is de Minister niet van oordeel, dat in het gevolgde systeem de bijzondere omroep verenigingen met uitzondering van de V.P.R.O. tezamen een zendtijd hebben ge kregen, welke geenszins in overeenstemmiug is met de cultureele of godsdienstige behoef ten, die zij meer.en te bevredigen? 5. Hoe stolt de Minister zich het karakter voor van de algemeene programma's te ver zorgen door vier omroepvereenigingen? 6. Is de Minister niet overtuigd, dat zend- verruiming voor Nederland hoogst gewenscht is en is hij bereid te trachten de golf van 1071 M. blijvend voor Nederland te verkrijgen? 7. Is het juist, dat in het advies can den Radioraad niet geadviseerd is over het al of INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per refel. HET VOEDINGSCIJFER VAN WITTEBROOD is nog altijd 17 lager dan van niet toelaten van he' verzoek van de AVRO. om machtiging tot het bouwen van een zen der voor een exclusieve golf of een onde commune al of niet met toepassing van het Gleichwellensysteem? 8. Is de Minister bereid aan de A.V.R.O. het bouwen van een Glelchweilensysteem toe te staan, waardoor dt> zendtijd gelegen heid met 50% zou worden verruimd of voor zooverre hiertegen gegronde bezwaren moch ten bestaan aan de A.V.R.O. toe te staan den bouw van een zender Ingericht voor ultzen- ling op 298 M. en 1875 M. c.q. ook voor 1071 M 9. Hoe meent de Minister te waken tegen administratief onrecht bij geschillen gere zen bij de uitvoering van het Radioreglement en van de Mlnlsterieele beschikking van 15 Mei 1930? MR. P. J. REYMER. minister van Waterstaat De minister is bereid oogenblikkelijk de vragen te beantwoorden. Spr. meent, dat voor een objectief oordeel moet worden uitgegaan van art. 3 der Radio- wet. Zonder hoofdelijke stemming is het amendement in de Kamer aangenomen, waardoor de zendtijk naar billijkheid moet worden verdeeld. Spr. was verplicht, zoo spoedig mogelijk tot een resultaat te komen. De verdeeling vam den zendtijd naar „billijkheid".... De heer Marchant„niet over de politieke secten". De m i n i s t e ris door des heeren Mar- chant's partijgenoot Kranenburg een „puzzle" genoemd. Inderdaad, spr. wist van te voren, dat een algejnean bevredigende oplossing was uitgesloten. Ook de Radioraad was ver deeld spr. wilde toen zeker eigen verant woordelijkheid dragen. De moeilijkheden ontstaan natuurlijk door de beperking van de golven volgens inter nationale regeling. Spr. wil er op wijzen, dat de Kamer zelf de moeilijkheden wel heeft gevoeld, want in de Radiowet heeft zij geen richtlijn voor de verdeeling van den zendtijd, anders dan de billijkheid, aangegeven. Spr. wijst er op, dat bij de besprekingen over de Radiowet, duidelijk is geworden, dat de Kamer de levens- en wereldbeschouwin gen heeft op den voorgrond gesteld. Spr. ge looft, het hoofdbeginsel van het advies van den Radioraad te hebben gevolgd, al staat hy voor de eigen beslissing. Spr. heeft zich gehouden aan het advies van den Radioraad, dat voor een algemeen, gemeenschappelijk program 15 pet. van den totalen tijd kon worden beschikbaar gesteld. De Radjoraad wilde dc ontwikkeling van an dere vereenigingen in de hand werken; uit zendingen voor bepaalde doeleinden zijn en blijven mogelijk- Daarvoor-6 pet. Dub was 20 pet. bestemd. De blijvende 80 pet- heeft spr. overde 4 groote omroepen verdeeld. Hier ligt een kern van veel moeilijkheden! De Radioraad wilde oorspronkelijk aan de Avro 6 pet. meer toe kennen, maar dat wekte geen bevrediging Trouwens critiek zou altijd blijven, hoe ook beslist werd. In den laatsten tijd is komen vast te staan de groei van vier omroepen. Dus vier groote geestesstroomingen. Dit zijn feiten, hoe spr. ook gevoelt voor het groote nationale. De geestesstroomingen graven, grijpen in, in wat het diepst van het leven is. Stemmen; Wat is de geestesstrooming van de Avro? De minister: In 1923 waren er enkele per sonen die den H. D. O. exploiteerden. Deze werd in 1926 eerst als vereeniging gesticht, op 31 Mei 1927 opgeheven, op 1 Juni 1927 kwam de A. N. R. O., die op 1 Jan. '28 eerst in de Avro werd omgezet. De N. c. R. O. ont stond in '24, de K. R. O. in '25 en de Vara ook in '25. Ook de drie laatste vereenigingen zijn ge groeid in moeilijke omstandigheden, zij zijn uit het volk zelf opgekomen. Zij zijn uit het volksleven ontstaan en hebben recht op steun. Daarbij is gelet op geestesstroomingen en niet op politiek en spr. zou onbillijk geweest zijn, als hij b.v. aan de V. A. R. A niet wat meer, aan A. V. R. O wat minder had gegeven, dan waarover ze te voren beschikken? Spr verzekert er ern stig naar gestreefd te hebben recht te doen onder samenwerking der betrokken lichamen op gemeenschappelijk gebied en toegekende zelfstandigheid op het gebied der geestelijke stroomingen. Het algemeene programma is het bewijs van den ernst van dit streven van monopolies mag men niet spreken, van ver kregen rechten evenmin. Spr. i$ overtuigd als eerlijk man de wet te hebben uitgevoerd en heeft een goede verwachting van de toekomst. Ten slotte de vragen van den heer Boon beantwoordend geeft spr. op de eerste vraag een bevestigend antwoord. De tweede vraag is vaag maar spr. is geneigd tot een ontken nend antwoord. De derde en vierde vraag beantwoordt de min. ontkennend. Wat de vijfde vraag betreft, spreekt het vanzelf, dat de politiek geweerd moet worden uit een algemeencn omroep. De zesde kan nu niet beantwoord worden, de zevende wordt met „ja" beantwoord. Vraag 8 kan nu niet be antwoord worden. Voor vraag 9 moet de mi nister advies inwinnen van den Radioraad. De Voorzitter verdaagt hierop om 6 uur de vergadering tot morgen. JUBILEUM DE OUD-MINISTER VISSER. GROOTE BELANGSTELLING. Het Haagsch Corr. bureau seint: Oud-minister Dr. De Visser heeft heden onder buitengewoon veel blijken van belang stelling uit alle kringen van ons volk in het gansche land den dag herdacht, waarop hij 50 jaar geleden promoveerde tot doctor in de theologie aan de Utrechtsche Universiteit. Den gehcelen dag stroomden schriftelijke en telegrafische gelukwenschen toe naar de woning van den jubilaris, waar de vertrekken door de taliooze bloemstukken een waren bloementuin geleken. O.m. zonden de ministers Ruys, Donner en Decker, oud-minister Kan en de oud vice- president van den Raad van State en vele Kamerleden hunne gelukwenschen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p*r r«r*1. BEZOEKT DE <V,H MELKINRICHTING VAN BRUGGEN. DEN HOUT). VERLICHTE FONTIJN, PLUIMVEE-VERZAMELING PRIMA CONSUMPTIE - RUSTIGE OMGEVING MOORDAANSLAG OP ZIJN VADER? HARDNEKKIG ONTKENNEND VERDACHTE. De Rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag behandeld de zaak tegen den 34-jarigen J W. V., die er van beschuldigd werd. Zondag 10 November te Schiebroek een aanslAg te hebben gepleegd op zijn vader en dezen ern stig gewond te hebben. Verdachte ontkende alle schuld, doch zijn vader heeft hem na den aanslag als de dader aangewezen. Volgens het verslag in de Tel. droeg het verhoor zich voorts ais volgt toe: De president mr. Canes: U blijft er bij, dat U dien morgen niet is weg geweest? Verdachte: Absoluut, Edelachtbare. Pres.: Maar uw vader heeft u aangegeven Verdachte: Vindt U dat niet verschrikke lijk? Wat kun je daar nou aan doen? Pres.: Nog verschrikkelijker is het, als u het wel gedaan heeft. Kunt u met een ge rust geweten zeggen, dat u het niet gedaan heeft? Verdachte: Beslist, Edelachtbare. Pres.- Hoe verklaart u dan, dat uw vader u als dader aangeeft? Verdachte: Daar heb ik wel duizend maal over zitten denken. Misschien heeft hij dat gezegd, omdat hij bang voor mij is. of staat hij sterk onder den invloed van de familie. Pres.: Het staat toch vast, dat de aanval gebeurd is- Verdachte: Ik zag den man bij den rech- ter-commissaris en toen schrok ik ervan, zoo verschrikkelijk was hij toegetakeld. Pres.: Wie zou dan, volgens u, den aanslag hebben gepleegd? Verdachte: Als ik dat wist had ik het u wel duizendmaal gezegd. Pres.: Gezien uw karakter zou het niet al te verwonderlijk zijn, als u dien aanslag ge pleegd had. In rechten staat vast. dat u reeds is veroordeeld wegens bedreiging met zware mishandeling. Bovendien hebben uw broers u als een bruut, als een becstmensch gekarakteriseerd. Verdachte: Nette menschen zullen niet zeggen, dat ik een beestmensch ben. Bij het vportgpzet verhoor verklaarde1 verd. dat de vochtigheid van, zijn hemd kwam van het zweet, terwijl de gevonden bloedsporen op het hemd door het scheren zouden zijn ontstaan. Aan het slot zeide hij: „Als tk het gedaan had, zou ik het doodschoppen niet waard zijn." Pres.: Het ls het ergste wat een mensch kan doen: zijn eigen vader te willen ver moorden. Verdachte: Het is te gemeen om het uit te spreken. De vader en de dochter wenschton. zich als familieleden beroepend op hun verschoo- ningsrecht, niet gehoord te worden. Na het verhoor van nog cenige getuigen werden enkele deskundigen ondervraagd. UNIVERSITAIRE OPLEIDING VAN DEN JOURNALIST. BESLUITEN VAN DE KRING VERGADERING TE HAARLEM. Dc Nedcrlandsche Journalisten-Kring heeft Zaterdagmiddag te Haarlem een algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer D. Hans, wijdde in zijn openingsrede woorden van eerbied ter herinnering aan de nagedachtenis van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, aan den onlangs overleden directeur-hoofdredacteur van de .Oprechte Haarlemsche Courant". Aan dc orde was het praeadVics, door het Kringbestuur uitgebracht inzake het vraag stuk der opleiding van den journalist. Aan het slot daarvan stolde het Bestuur de reeds gepubliceerde conclusies voor. Na uitvoerige discussie werden de eerste twee conclusies aangenomen. Bij de derde conclusie: „Aan de Nederlandsche Universiteiten dient voor de studenten en eventueele toehoorders de gelegenheid worden geopend, onderwij te ontvangen in onderwerpen, de pers, de publiciteit en de journalistiek betreffende", werd achter het woord ..Universiteiten" in gevoegd „en hoogescholen" en in de vierde conclusie: „Nader onderzocht dient te worden wat alsnog gedaan kan worden ten gunste van dc ontwikkeling en vorming vaa reeds ln functie zynde jouralisten" werden de woor den: „ten gunste van de ontwikkeling en de vorming" veranderd in „ten gunste van dc verdere ontwikkeling en vorming". In de na de algemeene vergadering ge houden bestuursvergadering is besloten, da* het Kringbestuur zich met een afdruk van 't Praeadvies en de aangenomen conclusie zal wenden tot de Senaten van de verschil lende Universiteiten en Hoogcscholen. met de vraag, of zij bereid zijn in dc gcwenschte richting eenigerlei stap te doen. CONCERTGEBOUW-ORKEST IN BLLGIë GEëNGAGEERD. De Tel. heeft vernomen, dat de Belgische Société Philharmonique voor den komenden winter het Concertgebouw-orkest geëngageerd heeft. Maandag speelt het Concertgebouw orkest in het conservatorium to Luik. NIEUW RECORD VAN DE K. L. M. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij vervoerde op Vrijdag 23 Mei 8!:- ton vracht goederen, hetgeen bcteekent. dat opnieuw een recordcijfer werd bereikt. Het luchl- vrachtgoederenverkeer vertoont dit jaar een stijging als nimmer tevoren. HET SUCCES VAN „IM WESTEN NICHTS NEUES". HET MILLIOENENGETAL. Men meldde uit Berlijn aan de N R. C De Propylacnverlag deelt mede. dat de Duit sche uitgave van „lm Westen nichts Neues", het boock van Erich Maria Remarque, thans het recordcijfer van I millioen exemplaren heeft overschreden. Het boek Ls tot nu toe vertaald in 29 vreemde talen, hetgeen even eens een record u». In het geheel zijn tot nu toe ongeveer 3 millioen exemplaren van het werk verkocht. Na de Duitsche uitgave staat de Fransche met 450.000 exemplaren aan het hoofd van de lijs.. Van de Nederlandsche uit gave zouden 70.000 exemplaren verkocht zijn. PREDIKANTEN WEIGEREN OP DE BELT TE WERKEN. VERPLICHTING WEGENS HAND- SPANDIENSTEN. EN Te Putten bestaat nog de oude traditie, dat de ingezetenen hand- en spandiensten moeten verrichten ten algemeencn nutte. Onder de verplichting vallen ook de predi kanten. Nu hebben deze beiden dezer dagen geweigerd de hand- en spandiensten, die be stonden uit werken op de vuilnisbelt, te ver richten. Sommige ingezetonon gaven hun gelijk. De Tel. meldt thans, dat bolde predikanten thans van het gemeentebestuur een aanma ning ontvangen hebben om de koeten van vervanging te betalen. Bij niet-betaling zullen de dominees ge rechtelijk vervolgd worden. „GASKAMERS" TE LEIDEN EN ARNHEM- VERZET VAN DE S. D. A. P.' Bij het ministerie van Defensie bestaan plannen om te Leiden evenals to Arnhem een „gaskamer" bestemd voor het houden van militaire gasoefoningen in te richten. In belde steden heeft dit een sterke actie van de sociaal-democraten tengevolge gehad. Het be« stuur der afdecling Leiden van de S D. A. P. cn de Leidsohe Bestuurdersbond hebben een adres tot B. en W. gericht., waarin zij verzoe ken dit. zoo mogelijk te verhinderen en als dit niet kan dc oefeningen buiten de kom der ge meente to doen houden. STATIONSBRIEVEN. De datum van invoering van de „stations- brieven" is bepaald op 1 Juni. Het doel hiqrvan is. den geadresseerde van brieven, welke regelmatig op dezelfde dagen der week met een bepaalden trein aankomen en afkomstig zijn van denzelfden afzender, de gelegenheid te bieden, deze brieven aan den trein of het stationsexpeditlebureel in ontvangst te nemen. DE ZUID-HOLI.A ND SCHE PLASSEN In de Dinsdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland U het voor stel betreffende droogmaking van de Reeu- wijksche en Sluipwljksehe plassen naar de af deelingen verzonden Ook de desbetreffen de adressen zijn naar de afdeellngcn verzon den. De vergadering ls verdaagd tot 17 Juni. DE OPENING DF.R NEDERLANDSCHE AFDEELING TE LUIK Bij de opening van het Nederlandsche pa viljoen te Luik heeft nog het woord gevoerd de Belgische minister van Oponbarc Wer ken Van Caeneghem. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van W. Mengelberg voerde daarna met groot succes een programma uit, dat geopend werd met Brabanqonne en Wilhelmus en waarin behalve het werk van den Holiandschen componist Johan Wagenaar ..Cyrano de Ber gerac" ook voorkwam „Psyche" van den to Luik geboren César Franck. De plechtigheid werd bosiotcn met een intiem souper. MISDAAD? Te Sluiskil is ln een woonkeet het in bloed badend lijk van een Itaiiaanschcn arbeider gevonden. De Justitie uit Middelburg stelde gisteren een onderzoek in. DS. F. W. DRIJVER 70 JAAR Te Naarden is Maandag de bekende pre dikant ds. F w. Drijver gehuldigd ter gele genheid vah zijn 70sien verjaardag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl«. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINCSTRAAT 25 PARKLAAN 60 ,d Tel. 11361 „n 6-12 1)4-5. Z.l.rd, 8-1

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13