HoVi lkfikcud&6 STADSNIEUWS GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 MEI 1930 VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. EEN JAAR, DAT HOOGE EISCHEN STELDE. DE ZOMERVAART. HET LANDELIJK KARAKTER VERDWIJNT. HET PROVINCIALE WEGENPLAN. DE KOSTEN ZULLEN NIET 22 MAAR 361,4 MILLIOEN BEDRAGEN. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 13) Met innerlijke bevrediging bleven Ricke- bergs oogen op zijn dochter rusten. ..Je veronderstelt dus, dat zij nog leeft?" Soesjin is een beest, met de laagste in stincten- Hij beschikt zonder twijfel over middelen en unanieren meisjes ongeniorkt te laten verdwijnen. Alexandra Staroff is jong en mooi, dus een voorwerp van waarde. Ik geloof niet, dat Soesjin dat vernietigd heeft. Daar. waar zU naar toegaat, zal haar ge praat hem niet meer kunnen schaden. Daar gelooft men niets van wat zij zegt. Eens zal ook ik op deze manier verdwijnen, maar wee dengene, die daarbij de 'hand in het spel heeft". x Een oogenblik verwrongen Gerrys trek ken zichh tot een kwaadaardige grimas. In dien van de Veer dit gezicht had kunnen zien. zou hij geschrokken zijn. Gerry had ondoorgrondelijke diepten in haar ziel. Zelfs Rickeberg wendde zijn gelaat af. Ook hij zag niet graag deze uitdrukking op Gerry's gezicht. „Ik zal zoo mogelijk vannacht nog een bezoek brengen aan de woning van Soes- jm.Gevaarlijk. omdat hij daardoor gewaar schuwd zou kunnen worden". „Integendeel! Ik heb'er heelemaal niets tegen, dat hij gewaarschuwd wordt. Alleen OPNEMING IN HET ZIEKENHUIS HOE TE HANDELEN BIJ SPOEDGEVALLEN. mag hij niet weten, van welken kant hij be» dreigd wordt. Hij heeft zeker van daar» ginds in Azië nog menige streek op zijn kerf stok. Ik zal hem Mongoolsch op het lijf- vallen. Li-Sing komt mee". „Dat is een goed idee, Gerry! Dat is een prachtidee! Dat zal op zijn fantasie wer ken". „Ik heb het sterke vermoeden, dat van Soesjin's fantasie in de naaste toekomst erg veel gevergd zal worden. Wil je het on derzoek van Alexandra Staroffs kamer op je nemen?" „Wat ben je van plan. Gerry0" „Ik vlieg door naar Schotland en haal de echte Heien Muiford. Vanavond ben ik weer op Ashton-Castle. Zeg aan Ll-Sing dat hij zich gereed houdt!" Rickeberg knikte toestemmend. Gerry gaf hem een zoen op het voorhoofd en vertrok. HOOFDSTUK V. De zaak begint zich te ontwikkelen. Ashton-Castle ligt- midden in een gewel dig park. Reeds de toegang van den rijks» straatweg naar het kasteel is meer can dui zend yards lang en het park heeft aan aen voorkant bijna dezelfde breedt-e. Halverwege het kasteel wordt het echter breeder en dringt diep het land in. Lord Ashton had in zijn glansperiode jachthonden gehouden en de vossenjachten overschreden zelden het domein van den lord; want wat niet park was. behoorde toch aan den lord als grond eigenaar. Dat had hij verpacht. Toen alles in handen van Rickeberg overging, zag men bezorgde gezichten in de omgeving. Op een dag echter kwam de nieuwe slot heer en deed de ronde door de dorpen op een pit-tigen, Ierschen halfbloed. Naast hem. op een zestienjarige appelschimmel reed zijn In het 26ste jaarverslag van de vereeni- glng tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem wordt herinnerd aan het 25-jarig bestaan der vereeniging op 20 Juni. en aan de aanzienlijke som. die de vereeniging ge schonken is voor het Johannes Hendrik Lu- den-fonds. ter verpleging van kinderen op Brederodeduin. De pensioenregeling der ambtenaren werd wegens den toestand der financiën opnieuw uitgesteld. De exploitatie van Brederodeduin was voorspoedig. Gedurende de winter maanden werd de verpleging der dagkinde ren gestaakt. Een verzoek aan het provin ciaal bestuur van Noord-Holland om voor deze kinderen een bijdrage in de verpleeg- ko.si.en te mogen ontvangen, werd afgewezen. Het aantal donateurs, leden en begunsti gers der vereeniging bedraagt 5089 (1928: 5697). dat van het Lighalfonds 1032 893). Al is een direct verband niet te bewijzen, aannemelijk wordt het wel geacht, dat de tijd van koude in begin 1929 en de ontbe ring aansprakelijk gesteld moet worden voor hei groote aantal gevallen van open long- tuberculose, die op het Consultatiebureau werden gediagnosticeerd. Het totaal aantal op het bureau bekende lijders aan dezen besmettelijken vorm van tuberculose steeg dan ook van 216 in 1928 tot 250 in 1929. De daling van het sterftecijfer aan tuber culose maakte plaats voor een geringe stij ging, het sterftecijfer bedroeg namelijk in 1929: 8.0. In het afgeloopen jaar werden on derzocht 2456 (v.J. 2093) personen, terwijl het bureau nog bemoeienis had met 257 (227) perscnen. die het niet konden bezoeken. Het totaal is 216 per 10.000 der gemiddelde be zitting 51 patiënten overleden, terwijl 449 werden afgevoerd. Vorige jaar waren deze cijfers 43 en 443. Dit afvoeren geschiedde in 161 gevallen, omdat de afgevoerde niet lijdende bleek aan tuberculose, 96 maal wegens vertrek, 20 maal op verzoek, 132 maal wegens verzuim, in ge vallen van tuberculose steeds nadat de pa tiënt meermalen opnieuw was opgeroepen en 40 maal wegens onwil. Op 1 Januari 1930 hadden huisbezoek 1277 (1219) gezinnen met 2211 (2107) patiënten De woningtoestand in de gezinnen waar huisbezoek werd verricht was wederom iets gunstiger dan in het vorige jaar, ofschoon speciaal voor de slechte woningen dit ver schil nauw merkbaar is. Het is nog steeds zeer moeilijk om gezinnen, speciaal groote gezinnen aan een hygiënische woning te helpen, hoofdzakelijk omdat dergelijke wo ningen niet beschikbaar zijn. Voor uitzending naar een kinderherstel lingsoord werden 194 kinderen opgegeven (v j 214). Hiervan gingen 99 naar een vacan- tiekolonie, 48 naar het kinderdagverblijf ,3rederodeduin" en 12 naar gezinnen op het platteland. In het nachtverblijf van Brederodeduin werden verpleegd 56 volwassenen, in het dag verblijf 32. In het kindernachtverblijf wer den verpleegd 35 kinderen, in het kinder dagverblijf 48 kinderen. Totaal 171 (v.j. 198) patiënten, Drie maal kwam diphterie op Brederode duin voor. in Juni werd daarom de jongens hal tijdelijk gesloten. In het financieelverslag lezen wij, dat nooit aan de vereeniging zulke zware eiscthen gesteld werden als in het afgeloopen jaar. Ware het niet, dat groote giften ontvan gen werden, dan zou het geheele werk tij- delijk stop gezet hebben moeten worden. De Winst- en Verliesrekening wijst een saldo verlies aan van f 5476.26. IJSVRIJ HOUDEN VAN VAARWATER. Gedeputeerde Staten stellen voor aan de Amsterdamsche Vereeniging tot IJsbestrij- ding te Amsterdam voor den tijd van 5 ja ren, ingaande op 1 Mei 1930, een bijdrage tot een maximum van 2.500 's jaars te verleenen in de werkelijke kosten, door de genoemde vereeniging. gedurende de winter maanden besteed, voor het bij vorst- bevaar baar houden van de naar Amsterdam voe rende wateren, met uitzondering van het Noordzeekanaal, waarvoor reeds een rege ling bestaat. zoon, een zestienjarige jongen, en de twee spraken nu hier, dan daar met een pachter en toen ze weer wegreden waren de rimpels van zorg van de gezichten weggevaagd. Zelfs de lichte Amerikaansche uitspraak van den nieuwen slotheer werd niet gehekeld. Lord Ashton had in de laatste jaren de pacht- schroef moeten aantrekken. Rickeberg schroefde ze weer een paar jaar terug. Daar bij deed 'hij dit op een manier, die duidelijk toonde, dat hij nauwkeurige inlichtingen in gewonnen had over de levensomstandigheden van zijn pachters. Het meest verlaagde hij de pacht, van de weduwe Briggs, die twee zonen in den groot-en oorlog verloren had en die, niettegenstaande de jicht haar in het ge beente zat. nu ook nog voor twee jeugdige kleinkinderen zorgen moest. Bij haar was de grondbezitter afgestegen en toen hij zich in het huisje begeven had. was hij een beetje bij haar gaan zitten, had om een glas melk gevraagd en met haar gebabbeld. En de zoon van den grondbezitter had onderwijl met de twee jongens geravot, dat het een lust was. Toen de weduwe Briggs met Rickeberg uit het huis naar buiten kwam, schrikte ze zich dood. Midden door den tuin rolde een kluwen, dat schreeuwde en joelde en dat zich bij het verschijnen der twee in zijn afzonder» lijke onderdeelen oploste. Het waren een twaalf - en een dertien-jarige Briggs, een zes tienjarige Rickeberg, een witte hond. half buldog half foxterrier en twintig pond degelijk vastklevend, Engeisch landschap. Bezorgd keek weduwe Briggs naar den nieuwen slot heer. Maar die lachte, dat hem de tranen over de wangen rolden. Toen juffrouw Briggs zich haastte een borstel te halen om den Jongen Rickeberg weer een menschel!jk aanzien te geven, riep zijn vader haar toe „Haal t-och liever een stevigen bezem". Men was tevreden met den nieuwen heer en zijn zoon. Er w^s maar één uitzondering. Een van de twee boerderijen aan het gedeel te van de Zomervaart tusschen de Kruistoch". straat en de Dubbelebuurt, is thans gesloopt. Het vrij gekomen terrein wordt bebouwd met woningen. Het landelijk karakter van dit stukje stads- bebouwing had ook zijn nadeelen. Met deze boerderij zijn ook de veestallen en de mesthoopen verdwenen. De aanwezigheid daarvan ls voor de omwonenden altijd zeer onaangenaam geweest door stank en vliegen* plaag! Nog één boerderij rest van de vroe gere landelijke omgeving van dit deel der Zo mervaart. Wanneer deze ook verdwijnt, kan de gedeeltelijk smalle rijweg op normale breedte worden aangelegd. WONINGBOUW VEREENIGING BLOEMEN- D AAL-NOORD. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor afwijzend te beschikken op het adres van het bestuur van de Woningbouwvereni ging „Bloemendaal-Noord" d.d. 28 November 1929, houdende verzoek, dat de voorwaarden, waaronder aan deze vereeniging gronden in erfpacht zijn uitgegeven, alsmede de voor waarden, waaronder haar eene bijdrage is verleend in het jaarlijksch tekort- op de ex ploitatie der op die gronden gestichte wo ningen, zullen worden gewijzigd en dat haar extra-bijdragen uit de provinciale kas ver leend zullen worden. Ged. Staten betoogen, dat in 1920 door de Prov. Staten een bijdrage is gegeven uitslui tend met de bedoeling het der vereeniging mogelijk te maken woningen te stichten ten behoeve van het personeel van het Zieken huis. De beperking van de bijdrage tot de woningen, door dit personeel bewoond, is in het besluit duidelijk en ondubbelzinnig vast gelegd. De bijdrage droeg een zeer exceptio neel karakter en vond hare motiveering in de bijzondere omstandigheden, die toenmaals aanwezig waren. Het is dan ook niet in te zien. op welke gronden tot een uitbreiding van de bijdrage tot woningen, bewoond door andere categorieën van personen, onder de tegenwoordige omstandigheden zou kunnen worden overgegaan zoo zeggen Ged. Sta ten. Voor zoover het betreft tekorten, welke hunne oorzaak vinden in het feit. dat de provinciale bijdrage niet voor alle woningen verleend is, terwijl de gemeente Velsen tot nu toe weigerachtig bleef in het tekort eenige bijdrage te geven, moet er toe leiden ten opzichte van het onderhavige verzoek een afwijzend standpunt in te nemen. De tekorten komen naar het bestuur uit eenzet, voor een deel ook hieruit voort, dat de huuropbrengsten, welke het bestuur meente redelijkerwijze te kunnen verkrijgen, vermeerderd met de Rijks- en de provinciale bijdragen, geen sluitende exploitatie ople veren. Het schijnt Ged. Staten toe, dat hierin voor de Provincie bezwaarlijk een reden kan zijn gelegen hare bijdrage te verhoogen, in dien het Rijk dit niet tevens doet. ONDERLINGE BRANDWAARBORG - VEREENIGING. Maandagavond had onder leiding van den Vice-Voorzitter Mi*. L. V. Hoog, de jaarver gadering van de Onderlinge Brandwaarborg- vereenigin-g voor de gemeente Haarlem plaats. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand der Vereeniging zeer gunstig is. Het totaal verzekerde bedrag bedroeg op 31 December 1929 9.883.720.het aantal deelnemers 1925. De winst- en verliesrekening sluit met een winstcijfer van 1 1077.78. Het fonds der vereeniging steeg tot 20.318.21. De rekening, aangeboden door den Pen ningmeester den heer P. Risselada, werd na gezien en accoord bevonden door de heeren R. Haverschmidt, E. H. Krelage, J. Vink, A A. Schipper en B. J. van Herwerden. In plaats van den heer L. Modoo, die als Bestuurslid aan de beurt van aftreding was, werd gekozen de heer R. Haverschmidt. Op voorstel van het Bestuur wordt artikel 33 van het reglement zoodanig gewijzigd, dat de algemeene vergadering in plaats van binnen 3 maanden, binnen 5 maanden na het einde van elk jaar, moet gehouden worden. Die uitzondering was de oude Flint. Hij was in de buurt niet erg bemind, hoewel velen in zakenrelaties met hem stonden; want bij hem was er zelfs dan nog geld te leenen, wanneer de voorzichtige Countybank geen crediet meer gaf. Alleen de rentevoet was aanmerkelijk hooger en Flint lette er streng op, dat ae rente ook betaald werd. Feitelijk te streng, dachten velen. Het bericht van het bezoek van den nieuwen kasteelheer was ook tot hem doorgedrongen en nu stond hij voor zijn deur, zich bewust van zijn waardig heid de rijkste man in het dorp ie zijn. Juist, was zijn buurman aan de beurt en Flint bereidde eenige mooie welkomstwoorden voor. Maar de grondbezitter en zijn zoon reden voorbij. Op zijn onderdanigen groet antwoordde de vader met een kort, niets» zeggend knikje, de jongen echter Flint noemde hem later alleen nog maar „bengel" trok aan zijn sigaret, zag hem kort en scherp aan enkeek voor zich. Hij knikte zelfs niet eens met zijn hoofd. Het eigen aardige daarbij was, dat de dorpsbewoners later zelfs niet meer zeggen konden, waarover ze zich meer verheugden: over het geval Briggs of over het geval-Flint, Op den duur leerden ze ook de dames van de familie kennen en in het bijzonder groot mama Rickeberg met den niooien witten haar dos, maakte een diepen indruk op de dorps bewoners. Er zweefde een waas van den tijd van Koningin Victoria om haar en die had men op het land nog altijd niet vergeten. Kortom, de pachters waren tevreden met de Rickebergs, hoewel ze geen Engelschen waren. Maar ze verstonden de kunst he: van ouds ingevoerde te bewaren en daar voor is de Engelsche pachter zeer gevoelig. Ook in het kasteel zelf had Rickeberg alleen daar eenige veranderingen laten aan brengen. waar ze absoluut noodie waren Hij had het karakter en den stijl van het huis ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Maandagavond vond in „de Centrale" een ledenvergadering plaats van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, onder voorzitterschap van den heer F. C. Gies. De voorzitter memoreerde in enkele woorden het heengaan van den grooten voorganger der sociaal-democratie mr. P J. Troelstra. Bij de begrafenis was de afdee- ling o m. vertegenwoordigd door haren voor zitter en secretaris. Mededeeling werd gedaan, dat het perso neel der firma Cohen en Van der Laan ver moedelijk één jaar salaris zal ontvangen. Hieraan is de actie van de „Algemeene" blijkbaar niet vreemd geweest, want drie da gen na de door deze organisatie gevoerde ac tie werd bovenvermelde toezegging door de directie gedaan, nadat aanvankelijk een maand salaris als schadeloosstelling was toegezegd. Voorts werd aan de oi cle gesteld de verkie zing van een lid van den Bondsraad. De can- didatuur F. C. Gies werd met algemeene stemmen gesteund. Na een opwekkend woord sloot de voorzitter hierna de vergade ring. BROEDERDAG DER BROEDERSCHAP VAN DIAKONEN. De 52ste Broederdag werd Zondag en Maandag gehouden op „Meer en Bosch" te Heemstede, het oude Tehuis en de bakermat der Broederschap. Ds. J. A. van Leeuwen, de Voorzitter, werd door droeve familieomstan digheden verhinderd deze dagen te leiden, waarom Dr. O. Norel van Leeuwarden, de Oud-Voorzitter, nu nog eens als zoodanig optrad. Aanwezig waren 58 van de 101 Broeders- Diakonen uit het gansche land, benevens nog een aantal candidaat-leden. De dagen wer den ingeleid door de viering van het H. Avondmaal op Zaterdagavond. Zondag morgen werden in de kapel van Meer-en- Bcsch bij de Godsdienstoefening vijf Broeders als Diakoon ingezegend, n.l. K. de Vries van Dieverbrug; J. Hemmes van Heemstede; J. H. C. Mellenberg van Blarlcum; L. Manirst- veld van Naaldwijk en D. H. Bastiaanse van Amsterdam. Zondagavond hield Dr. F. W. A. Korff van Heemstede een lezing over: De mensch van onzen tijd en de kerk. Maandag was eigenlijk de dag der ver gaderingen. In het bestuur werden herkozen H. Hofman en J. A. Hoekendijk, terwijl in de vacature C. V. Morra, die niet. herkiesbaar was, werd gekozen M. W. Hij koop van Baarn en ter vermeerdering van het aantal bestuursleden, J. A. Muller van Hees. Broeder P. Baan sprak over zijn arbeid als Evangelist te Breezand en Broeder O. A. Schultz over het werk te Veenhuizen. In de namiddagvergadering leidde Broeder J. Oostenrijk van Zutfen het onderwerp in: Heeft de verplegersstand een toekomst. De slot- en danksamenkomst werd inge leid door Broeder J. Smit van Heemstede, naar aanleiding van het woord der Emmaüs* gangers: Blijf met ons! NEDERLANDSCH FABRIKAAT De vereeniging Nederlandsch fabrikaat houdt op Woensdag 9 Juli haar algemeene vergadering aan boord van de salonboot „Alkmaar", die dan van Amsterdam naar IJmuiden vaart. Te IJmuiden zullen onder deskundige voorlichting van de directie van den Rijks- Waterstaat de nieuwe sluiswerken worden bezichtigd. Tijdens den vaartocht tusschen Amster dam en IJmuiden bestaat gelegenheid tot het gebruiken van het noenmaal. Tijdens den terugtocht van IJmuiden naar Amster dam wordt een bezoek gebracht aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. AMSTERDAMSCH CONSERVATORIUM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor de aan het „Amsterdamsch Con servatorium" ten behoeve van de stichting van een nieuw gebouw voor het Conservato rium tot wederopzeggens toegekende bijdrage van ten hoogste 1.500,— per jaar, met in gang van het jaar 1931 te verhoogen tot 1.920,per jaar, onder voorwaarde, dat het Rijk en de Gemeente Amsterdam voor dit doel jaarlijks ten minste 5.100,en 11.480,toezeggen of beschikbaar stellen. ongeschonden bewaard. Wel liet hy er een reeks nieuwe gebouwen aan toevoegen, die voor zijn doeleinden noodzakelijk waren. Maar deze gebouwen lagen tusschen dichte oude boomen en men merkte de verande» ringen bijna niet op. Slechts het groote open terrein achter het kasteeel kreeg een andere bestemming Men had van het terras van het kasteel ongeveer honderdvijftig 'schreden te loopen om het te bereiken Hei veld was bijna zuiver rond en had een doorsnede van meer dan achthonderd yard. Verspreid stonden daar een paar oude boomen. Op een goeden dag kwamen arbeiders, boorden d:epe gaten in de stammen, stopten er dynamietpatronen en lonten in. staken deze aan en liepen weg. In stukken werden de boomen weggesleept. Toen kwamen groote machines, slikten be ton, zand en water, draaiden dat in haar geweldige peren door elkaar en spuwden de taaie massa in de wipkarren van het kleine lorrie treintje. In het midden van het open terrein ont stond een zuiver ronde beton vlakte, vanwaar straalvormige betonbanen tot aan den rand van het veld liepen. Op betonzuilen werden machtige schijnwerpers rondom de open plek geplaatst, die door ihet neerdrukken van een hoofdhefboom alle tegelijk opvlamden en het- plein helder verlichtten. De kelder van een bijgebouw werd tot een groot, benzine» en olie-depót verbouwd. Aan den rand van de open plaats werd een diepe hangar opgetrok ken en op het dak hiervan een stang be vestigd. waaraan een zijden cylinder hing die zich steeds op de windrichting instelde en haar aangaf. Op deze manier had Ricke berg voor zich een vliegterrein geschapen, dat menige stad hem benijden kon. (Wordt vervolgd). Ged. Staten van Noord-Holland schrijven aan de Prov. Staten o.a.: „dat zij in het antwoord op het Algemeen Verslag betref fende de begrooting voor 1930 van het We genfonds reeds mededeelden, dat het te verwachten viel. dat het destijds voor het uitvoeren van het Wegenplan geraamde be drag van rond 22.000.000 niet voldoende zou zijn. De nieuwe begrooting Is thans vol tooid. Oorspronkelijk was voor alle wegen van het beheersplan hetzelfde profiel aangeno men, nl. eene krulnbreedte van 12 a 13 M. en eone verhardingsbreedte van 4 1:2 a 5 M. Aangezien het verkeer in onderscheidene deelen der Provincie sterk verschilt, zou al gemeene toepassing van hetzelfde wegpro- fiel niet rationeel zijn. Door de ervaring geleerd en met het oog op het steeds groeiend verkeer, zouden Ged. Staten de verhardingsbreedte voor de rijba nen als regel niet smaller willen maken dan 5.50 M. Voor wegen in dicht bevolkte stre ken en met druk verkeer zal de verhardings breedte veelal op 8 M. gebracht moeten wor den. Voorts dienen aansluitende rijwielpa den ten minste 0.75 M. breed te zijn. Rijwiel paden zoowel dienende voor opgaand- als voor afgaand verkeer, zullen steeds vrijlig- gend worden aangebracht. Een vrijliggend rijwielpad zal, naar gelang van het te ver wachten verkeer, tusschen de 1.50 M. en .250 M. breed moeten zijn. Volgens de hierboven aangeduide beschou wingen zijn Ged. Staten gekomen tot de 3 wegprofielen. Naar hun oordeel is de breedte der wegbanen van resp. 15, 10 en 8.50 M. stellig niet te groot, als men bedenkt, dat in de meeste wegen leidingen moeten wor den ondergebracht en veelal ook het aan brengen van beplantingen wenschelijk zal zijn. Op plaatsen, waar wandelaars zijn te verwachten en op plaatsen, waar bebouwing Js te verwachten, zuilen voetpaden worden aangelegd. Het eindbedrag der nieuwe begrooting be draagt 36.250.000. De oorspronkelijke schatting ls uit den aard der zaak zonder dat de plannen meer in onderdeelen waren uitgewerkt moeten ge schieden. Ook konden bij die schatting, in verband met de onvolledige beschikbare ge gevens, niet met juistheid de omvang en de waarde der mogelijke schadesnijdingen be oordeeld worden. Bovendien is door de wij ziging, welke het plan van 1925, mede in verband met de vaststelling van het Rijks wegenplan, heeft moeten ondergaan, de lengte van wegen volgens een geheel nieuw tracé toegenomen van 73 K.M. tot ruim 135 K.M., waardoor dus over veel meer terrein moot worden beschikt dan volgens het plan 1925 het geval zou zijn geweest. Onder de uitvoeringskosten zijn te begrij pen salarissen, kosten van opmetingen, grondboringen, bestekken, aanschaffing van instrumenten enz. De Wegencommissie heeft zich met dit nieuwe plan vereenigd. De uitgaven zijn dus belangrijk hooger 'dan aanvankelijk was verondersteld, doch daartegenover lean ook op aanmerkelijk hoo- gere inkomsten uit de wegenbelasting wor den gerekend. Ged. Staten vervolgen: Uit overweging, dat thans de middelen nog ruim vloeien, zouden wij voorshands voor den aanleg der wegen zooveel mogelijk alles uit de gewone middelen van JaeP We genfonds willen betalen en alleen voor grondaankoop leeningen ten laste der pro vincie willen sluiten. Wij zouden het wegen fonds daartoe wenschen te versterken, in de eerste plaats door voor de jaren 1930 tot en met 1934 de jaarlijksche uitkeering uit de provinciale kas van 750.000 op 1.000.000 te brengen, en voorts door uit het fonds, ge vormd uit batige saldi van vorige jaren, dat thans rond 4.000.000, groot is, een bedrag van 2.000 000 in het Wegenfonds te stor ten. Tegen den afloop van den genoemden 5- jarlgen termijn kan de financiering opnieuw onder het oog worden gezien. Volgens bovengenoemd systeem zou in 5 Jaar tijds in hot Wegenfonds worden gestort: het bestaande saldo van 6.600.000 plus 2.000.000 uit hot reservefonds plus 5 maal 1 000.000. jaarlijksche stortingen plus een bedrag aan rente en stortingen volgens de Wegenbelastingwet, die te zamen op 5 400.000 zijn te ramen; in totaal dus 19.000.000. Reeds is verwerkt rond 3.00.000 1 blijft volgens den thans gemaakten opzet I nog te dekken in de jaren na 1934 ruim 14,000.000. I Een onzer lezers schrijft ons o.a. het vol gende: Saterdag J.I., tegen 4 uur n.m., adviseerde een specialist verbonden aan een onzer zie< keninrichtingen, „ziekenhuisopname met spoed." De vrouw des huizes, moeder van de patiën te, moet loopende naar den Geneeskundigen Dienst in het Kenaupark, vindt daar het ge bouw gesloten en moet volgens voorschrift op een bordje op de deur naar den dienstdoen- den gemeente-arts. Wederom twintig minuten loopen, maar treft dezen niet thuis, want ae dokter is naar zijn patiënten. Het gegeven advies luidde: „Ja, dan moet u Maandag maar terug komen". Omdat hiermee natuur lijk geen genoegen werd genomen was men eindelijk bereid, een tweeden gemeente-arts op te bellen. Deze verklaaardc, dat zijn toe stemming op het aanvragebiljet gezet mocht worden. Toen moest de moeder naar het an dere eind der stad gaan, om aan het zieken huis te gaan vragen of er plaats voor opnc» ming was. Deze plaats was er; het was nog aan de welwillendheid der zuster te danken, dat de moeder er niet nog een keer op uit moest trekken om voor een ziekenauto te zorgen. Op deze manier was er ruim anderhalf uur verloren gegaan en dat in een geval waar de chirurg een spoedoperatie voorschrijft. Ik kan niet begrijpen, waarvoor in een dergelijk geval al die omhaal en uitstellerij dienden. Is soms het advies van een bekwaam specialist niet voldoende? Dan was de heele zaak in tien minuten per telefoon afgedaan. En is onze gemeente er zoo slecht aan toe, dat zij niet kan zorgen dat de Geneeskundige Diens:- altijd ten spoedigste te bereiken is, zoodat dergelijke toestanden verdwijnen?" Tot zoover onze lezer. We hebben zijn klacht overgebracht bij den directeur van den Geneeskundigen Dienst. De» ze deelde ons mede. dat de man #iet den ge wonen gang van zaken gevolgd heeft; daar door is dat oponthoud veroorzaakt. Wanneer een medicus meent, dat een patient in het Ziekenhuis moet worden opgenomen, dan moet hij allereerst den Geneeskundigen Dienst opbellen. Krijgt hij daar-geen gehoor, dan moet hij de doctoren Van Konijnenburg of Maschhaupt thuis opbellen. Zijn ook die bei den afwezig, dan heeft iedere geneesheer het recht om een patient in het Ziekenhuis te laten opnemen, als hij dan maar een 'briefje afgeeft, waarop staat, dat de twee genoemde doctoren niet thuis waren en dat spoedige opneming noodzakelijk is. DE PERSONEELSFORMATIE. HET GEWIJZIGDE SCHEMA DOOR HET OVERLEG VASTGESTELD. Dinsdag is een vergadering gehouden van de Commissie van Overleg inzake ambte naarszaken. Daar werd het gewijzigde schema voor de'Personeelsformatie (dat eerst bezien is in een kleine commissie bestaande uit den wethouder Mr. J. Gerritsz, de vier raadsleden in het Overleg afgevaardigd en de voorzitters van de ambtenaarsorganisaties) besproken en tenslotte vastgesteld. Op enkele punten wer den nog door de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur toezeggingen gedaan. 0.a. zal overwogen worden om de inspecteurs van den buitendienst van Bouwtoezicht in de sa larisgroep f 3700f 4400 te brengen. Dit is de salarisgroep van de vroegere hoofd-inspec- teurs, zoodat dan wel de titel van eenige be langhebbenden zou veranderen, maar het sa» laris toch ongewijzigd blijven. Namens de organisaties werd Mr. Gerritsz gelukgewenscht met het feit, dat het hem ge» lukt is de Personeelsformatie thans tot een bevredigend einde te brengen. B. en W. moeten thans hun goedkeuring nog aan de formatie hechten. Daarna zal de indeeling van de ambtenaren geschieden. Over de indeeling zullen ook de organisatie»voor zitters gehoord worden, maar de algemeene verwachting is. dat die indeeling geen verras singen zal brengen, want al is bij de formatie slechts over functies gesproken, elk belang hebbende weet wel uit te rekenen hoe de plaat sen bezet zullen worden. BOUWTERREIN B. en W. stellen voor aan H. Herwig en Zoon te verkoopen 280 M2. grond aan de van Nesstraat, tegen 15 per M2., om daar op twee woonhuizen te bouwen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6