BEGRAFENIS J. C. PEEREBOOM EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID Het Belangrijkste. Het woord is aan... WEERBERICHT '47e Jaargang No. 14397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 31 Mei 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREM: X C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR. ROBERT PEERKBOOM ABONNEMENTEN: per week /(X27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0 32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd a (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.87Loaac nonuoers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 10-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Hoert stront 3Z Drakkerq: Zukkr BmUnspaame 12 Telefoon No*.: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1462S Drukker* 10122, 12713 Postgiro No. 38816 ADVERTENTI EN1—5 regel. I.7S. slke regel «eer 1 (L3&. Ecdames /0d0 per regeL Redactie bij aboorremetrt. Vraag en Aanbod 14 rsgets 0.60, dks regel meer /015. buiten Arrood dubbele prijs. Onse Grosntjes (Dinsdag, Dooóerdag Zaterdag) 14 reg. f 025. slks regal meer /0. MX nrtsL i coot art. Gratis Ongevallenverzekering voor Week*bonnés. Uitkeeringen: Leressiangc ooge*cMctbe»d en Overtijden f 600.-, Verfit* na Haad, Voet et Oog f 400.-, Deun I 250.-. Wjpriager f 150.-, Elk* ander* ringer f 50.-, Arm- of Beenbreak i 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN IN MEMORIAM J. C. PEEREBOOM. EENIGE PERSSTEMMEN. Verscheidene couranten wijden waardee- rende artikelen aan onzen overleden direc teur. De Nieuwe Haarlemsche Cou rant noemt den heer J. C. Peereboom ,,de(n) Haarlemsche (n) journalist" en ver volgt dan: „Gedurende 43 jaar heeft hij in Haarlem dat hij zeer lief had. gearbeid en in dien tijd zijn orgaan tot een financieel krachtige cou rant weten op te werken, tot een blad, dat aan hooge journalistieke eischen voldeed en onder de beste provinciale bladen van ons land mocht worden gerekend. De neutraliteit van Haarlem's Dagblad heeft ons nimmer kunnen bekoren en heeft bij ons ook nimmer verdediging gevonden, maar het is ons niettemin een behoefte bij dit verscheiden den bekwamen journalist en liartelijken collega te huldigen, dien de heer Peereboom zich tijdens zijn. buitengewoon bedrijvig leven toonde. De heer Peereboom was een journalist met voortreffelijke schrijvershoedanigneden, die zijn tijd- en vooral zijn stadgenooten bijzonder goed heeft begrepen, hun gedach ten en verlangens op aantrekkelijke wijze in zijn krant onder woorden heeft gebracht en immer een nuchteren, frisschen, tot het laatst toe jeugdigen, kijk heeft gehad op wereldgebeurtenissen en vooral op vraag stukken, die Haarlem en omgeving betrof fen. Angstvallig waakte hij er tegen zijn lezers en lezeressen onnoodig in zijn krant te kwetsen. Ook was hij nimmer wrang te gen een collega, dien hij meende te moeten bekampen. i De journalist Peereboom behoorde vooral aan Haarlem, waarvan hij de geschiedenis der laatste veertig jaar intens heeft mede geleefd. Geen gebeurtenis, hoe klein ook, of zij werd besproken in de plaatselijke bla den en vooral ook door den heer Peereboom deugdelijk doordacht, omdat hij niet gewoon was zijn meening luchtig te vormen, doch niet zelden slechts na zijn oordeel aan dat van anderen te hebben getoetst. Zijn her inneringen uit zijn eerste Haarlemsche jaren waren dan ook interessant en hij mag met recht de Haarlemsche journalist wor den genoemd. Ongemeten zal wel blijven de invloed, dien hij door zijn pen en zijn persoon op de ontwikkeling van verschil lende zaken in Haarlem heeft gehad. Vooral in vroeger jaren werd op zijn oordeel groote prijs gesteld en telde hij vrienden onder de regenten en regeerders van onze stad. In zijn artikelen „Om Ons Heen" en zijn „Za terdagavondpraatjes", geschreven in den trant van de Camera Obscura, gedurende vele jaren gewilde lectuur in Haarlem, had hij gelegenheid de gemoedsgesteldheid en het karakter der Haarlemmers te doen uit komen en immer hebben wij in die artikelen zijn goeden kijk zijn gelijkmatigheid van humeur en bedachtzaamheid kunnen be wonderen. Hij was een penvoerder van een edel soort en het Haarlem van heden en het Haarlem van nog een verre toekomst zal ongeweten nog langen tijd profiteeren van zijn liefde voor de stad zijner inwoning, wier belangen hij oprecht heeft trachten te dienen. De Haarlemsche journalisten zullen den heer Peereboom in eerbiedige genegen heid gedenken. Niet minder als zakenman mag de heer Peereboom worden herdacht. Het is zelden, dat in een letterkundige tevens een goed financier steekt. Bij hem was. dat wel het geval en hij heeft de voldoening daarvan in zijn onderneming beleefd. Getuigd mag worden, dat de zakelijke relaties met ons blad steeds van vriendschappelijken aard zijn geweest en dat de heer Peereboom zich daarbij steeds als een eerlijk en hartelijk man heeft doen kennen. In de laatste jaren heeft hij zich als voorziter van de Vereeni- ging van Dagbladdirecteuren op grooter schaal aan de commercieele belangen van de dagbladen gewijd en ook in die functie heeft hij velen collega's nuttige adviezen ge geven en de helpende hand gereikt. Met dankbaarheid en trots herinneren wij ons ook hoe hij steeds waar dit wel eens moest, onverdroten is opgekomen voor de rechten en de standing van de Haarlemsche journalisten. Om die te verdedigen, was hij zelfs bereid een enkele misvatting van een jongeren collega tegenover autoriteiten goed te praten. Als voorzitter van den Haarlem- schen Journalisten Kring heeft hy de Haarlemsche journalisten op waardige wijze vertegenwoordigd". Het 'Algemeen Handelsblad schrijft: ..Meer dan veertig jaar heeft de heer Peereboom te Haarlem gewerkt als journa list en als zakelijk leider van de courant, die hij van een weinig beteekenend advertentie blad heeft weten op te voeren tot een der beste provinciale bladen in ons land. „Om dat te kunnen bereiken, heeft de heer Peereboom rusteloos moeten werken, als directeur en als hoofdredacteur". En iets verder: ..Op 1 Mei 1905 opende hij in zijn blad een andere rubriek, waarin hij gelegenheid vond over de belangen van de stad. die hem aan het hart lag. op zoodanige wijze zijn mee ning te zeggen, dat de rubriek „Om Ons Heen" in den loop der jaren door velen werd geraadpleegd voordat zij een eigen meening vormden. pe invloed, dien de heer Peereboom daar door aan zijn blad wist te verschaffen, is de ontwikkeling ran „Haarlem's Dagblad" zoo zeer ten goede gekomen, dat het, door zeer moeilijke jaren heen, tot een krachtige, bloeiende onderneming is gegroeid". Na een overzicht van de werkzaamheid van den heer Peereboom aan Haarlem's Dagblad te hebben gegeven, waarbij er aan herinnerd wordt, dat hij ons blad tot groo- ten bloei bracht, schrijft het blad naar aan leiding van zijn benoeming tot voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers": „Hij toonde toen, ondanks zijn leeftijd on verzwakt van energie te zijn, gaf aan dit heterogeen samengestelde lichaam een flin ke leiding en nam ook zelfs de verbetering van het tijdschrift der vereeniging krachtig ter hand. Men had gehoopt, hem daar nog verschillende jaren te mogen behouden, om dat grondige organisatie van de dagblad directies een steeds dringender behoefte wordt. Peereboom was een mart van groote ken nis, maar zijn heengaan zal bovendien wor den gevoeld als dat van een man van ka rakter". In de Telegraaf treffen wij het vol gende aan: „Met den heer Peereboom verliest de Spaarnestad een vooraanstaand en uiter mate werkzaam ingezetene, die niet alleen zijn krachten wijdde aan den bloei van de courant, waarvan hij directeur was, doch tevens met hart en ziel tal van functies in het openbare leven vervulde". De Nieuwe Rotterdamse he Cou rant wijdt onder de rubriek Letteren en Kunst een halve kolom aan het overlijden van onzen directeur. Het blad schrijft: „Met hem verdwijnt een figuur van be- teekenis uit de Haarlemsche samenleving, een man van gaven, wiens woord gezag had. Het zal wel een veertig jaar geleden zijn, dat Peereboomr een geboren Zaankanter, naar Haarlem kwam om de leiding op zich te nemen, samen met Jan Avis, van Haar lem's Dagblad, dat toen slechts een beschei den blaadje was, gehuisvest in de Kleine Houtstraat. Men had toen in die dagen in de Spaarnestad, behalve de groote „Oprechte Haarlemsche Courant", kleinere blaadjes: de Spaarnebode met de wijdvermaarde samen spraken van Fok en Brok, het blaadje van Loosjes, waar wij allen op aanvlógen om te lezen wat „Oom Beernink" zooals hij in de wandeling genoemd werd van de mu ziekuitvoeringen schreef, en het Haarlem's Dagblad, dat geen florissant bestaan leidde. Men dacht: het zou wel spoedig met die blaadjes gedaan zijn. En inderdaad: het blaadje van Loosjes verdween en de Spaar nebode verdween mede, edoch het Haarlem's Dagblad begon, nadat de jonge Peereboom er zich ingewerkt had, merkbaar te groeien. Met ongemeen talent wist Peereboom er de frischheid en, wat meer was, een eigen toon in te brengen. Met de meening van Haarlem's Dagblad had men voortaan rekening te houden. En zoo is het de eer van dezen begaafden en stipt eerlijken man, dat hij het kleine Haarlem's Dagblad gemaakt heeft tot een der beste van onze provinciale couranten, dat thans gehuisvest is in een dier prachtige patriciërshuizen, waarvoor Haarlem bekend is. Een van Peereboom's karakteristieke scheppingen waren de „Haarlemmer Halle tjes", Zaterdagavondpraatjes. Eenige duizen den van die Halletjes heeft hij in den loop van de jaren onder den schuilnaam Fidello geschreven; hoe gaarne werden zij gelezen! Vooral als het wel en wee verteld werd van „De Krans", het geregeld bij elkander ko mende gezelschap, waarin dan behalve Fi- delio met zijn vrouw zitting hadden Hupstra en Hopma en Van Stuiteren en Neef Wouter met hun echtgenooten. Dat waren steeds verhalen vol goedmoedige grappigheden, die dolgaarne gelezen werden, vooral omdat Peereboom zoo goed de kunst verstond van hekelen als het noodig was, zonder iemand te kwetsen. Het blad geeft verder een uitvoerig over zicht van de functies, die de heer Peereboom in het openbare leven bekleedde. Verscheidene bladen publiceeren min of meer uitvoerige levensbeschrijvingen, sommi ge met portret, van onzen overleden directeur Wij noemen: „Het Vaderland", „De Maasbo de". ,X>e Standaard", „Het Volk". „De Neder lander". „Leidsch Dagblad", ..De Zaanlan* der", het „Utrechts Dagblad". „Deventer Dagblad", de „Provinciale Noord-Brabantsche en 's Hertogenbossche Courant", ..Dagblad van Rotterdam", „Nieuwsblad van het Noor den". Leidsch Dagblad teekent den heer Peereboom als „een man met enorme werk. kracht en groote gaven". In „De Nederlander" lezen wij o.a.: Peereboom was een goed koopman, maar niet minder een goed journalist en verstond de kunst, de plaatselijke belangen van Haar lem. altijd weer frisch en monter in zijn blad te bepleiten. Door zijn groote werkkracht was het hem mogelijk, naast zijn dagtaak zijn gaven nut tig te maken in veel socialen arbeid. In meni gerlei functie in de typografische wereld, in de kringen der georganiseerde journalisten en dagbladdirecteuren, in de Maatschappij voor Nijverheid heeft hij kloek werk gedaan. Een goed Haarlemmer en een voortreffelijk vakman uit den kring van dagbladleiders is met hem heengegaan. En in de Provinciale Gelderse li e en Nijmeegsche Courant: ..De heer Peereboom was een zeer geacht en gewaardeerd man in de Perswereld van Nederland. In hem school een bekwaam journalist, die ook anderen in zijn omgeving wist voor te gaan," Heden, Zaterdagmorgen om 11 uur, had op de algemeene begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. C. Peere boom, in leven oudste Directeur van Haar lem's Dagblad. Allen, die aan Haarlem's Dagblad verbon den zijn. hebben hem uitgeleide gedaan naar zijn laatste rustplaats. Onder de vele mede werkers. die van hun belangstelling blijk ga ven noemen wij de heeren J. B. Schuil, J. H. de Bois, K. de Jong, H. L. Warnier, H. E Knappert, gemeente-archivaris, H. D Heuff en mevrouw BlombergZeeman. Maar be halve hen, die tot ons bedrijf in nauwe be trekking staan, waren zeer vele anderen op de begraafplaats aanwezig, om den heer Pee reboom een laatsten groet te brengen. Het college van commissarissen van Haar lem's Dagblad was vertegenwoordigd door de heeren Vincent Loosjes en Mr. J. D. Pasteur. Onder de aanwezigen merkten wij op de volgende vertegenwoordigers van vereenigin- gen en organisaties: Vereeniging de Neder landsche Dagbladpers: H.Nijgh, directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant te Rot terdam, waarnemend voorzitter, en A. Hel dring, directeur van het Algemeen Handels blad te Amsterdam en J. W. Henny, directeur van Leidsch Dagblad te Leiden en A. v. d. Marck, directeur van „de Tijd" te Amster dam; H. Diemer, directeur van de A. R. Rot terdammer te Rotterdam, Mr. W. G. J. Veen- hoven te Haarlem, secretaris. Voorts de oud secretaris de heer F. J. A. M. Wierdels te Am sterdam. Als leden dezer vereeniging was nog aanwezig de heer T. THouwert, di recteur van het Twentsch Dagblad „Tuban- tia" en EnschedéscheCourant te Enschedé.Het persbureau Vaz Dias te Amsterdam was ver tegenwoordigd door de directeuren de hee ren M. S. Vaz Dias en J. Lissauer. De Nederlandsc-he Journalistenkring: de heeren W. N. v. d. Hout, secretaris, en J. H. van Oosten, bestuurslid- De Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf: de heeren 3. S. Korthuls, voorzitter van het hoofdbestuur en mr. Borst,,- secf'etaris, J. Th. Ruygrok, voor zitter van het district Haarlem, G. Platte en J. A. Boom, bestuursleden. De twee andere Haarlemsche dagbladen waren vertegenwoordigd door de heeren C. P. Ooms, directeur van de Spaarnestad en B. F. Enschedé, lid der firma Joh. Enschedé en Zonen. De Stads-Editie der O. H. Ct. was verte genwoordigd door den heer F. Primo. Periodieke Pers; de heeren E. Smit, direc teur van de Zaanlander, te Zaandam en A. J. Albach te Bussum. Vereeniging van erkende advertentiebu- reaux: de heer Han D. Coppens. Amsterdam, 'vooizitter. Het advertentiebureau van L. Janssens en Co. te Amsterdam was vertegen woordigd door den directeur den heer L. Janssens, het advertentiebureau der firma W. Beets door den heer W. Beets. Haarlemsche Journalistenkring; de heeren F. Primo en J. C. Evers. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken: C- ten Boom, voorzitter, P. J. M. van Tetering, secretaris en F. H. Smit, pen ningmeester. De Middenstandscentrale was vertegen woordigd, omdat de heer Peereboom een der oprichters en bestuurslid van de Handels vereniging is geweest. Haarlemsche Handelsvereniging: de heer B. W. Lasschuit. Groote Houtstraatvereeniging: de heeren A. van Weerden, voorzitter, F. H- Kehlen- brink, secretaris, J. Voet en W. J. van Bilder- beek, penningmeester. Sociëteit Vereeniging de heeren: Dr. J. Timmer. H. F. Wagenaar Reisiger. Ed. A. v. Bilderbeck. De heer van Bilderbeek verte genwoordigde met den heer K. Sanders ook de biljartclub der sociëteit. Het departement Haarlem der Maat schappij van Nijverheid en Handel: de heer A. Maurits. Alliance Frangaise: de heeren J H. Sau- vear. president. N. Rahusen, secretaris en G D. Gratema. directeur van het Frans Hals museum en J. Tli. S. Blom. De begrafenisbos de Vrijwillige Liefdebeurs, de heeren: J. Waller Zeper. M. Jesserun, Mr. A S. Miedema, J H. Wentholt. P. Frisius de Haan. N. J. Hoeflake. L. P. Noë. J. de Breuk Lzn.. Mr. J. B. Ebblnge en Mr. J Deenik. De Vereeniging „Koninginnedag" de hee ren: Mr. Th. A. Wesstra. gemeente-secreta ris, voorzitter. E. H Tenckinck. commissaris van politie en H. L. Warnier, bestuursleden. Rotaryclub Haarlem: de heeren Mr. J. Deenik. voorzitter, J. J. Swens, Ir. W. J. Bur- gersdijk. directeur der N.Z.H.T.M., J. H. A. Evers, secretaris. Vreemdelingenverkeer: de heeren: Jhr. J C. Mollerus, voorzitter en C. Bosman Jr., bestuurslid en L. K. W. Bcukman. admi nistrateur. Roei- en Zeilverecniging „Het Spaarne", de heeren H. Meijer, G. M. Bais en Ph. Adrian. Haarlemsche Bankvereeniging: de heer Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. Doopsgezinde gemeente: Ds. A. Binnerts Szn. Commissie rijtoer voor ouden van dagen: de heeren B. W. Lasschuit en E. H. Tenckinck. Onder de overige personen die van hun belangstelling blijk gaven noemen wij de heeren Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemees ter v. Heemstede: R O. Rij kens, burgemeester van Velsen. W. J B. van Liemt, W. A. J. van de Kamp. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, raadsleden van Haarlem, A. Elllers, oud-raadslid van Haarlem, E H. Krelage. oud-raadslld van Haarlem. A F. Kremer, raadslid van Bloe- mendaal. S. Baarda. raadslid van Velsen, Nico Gerharz, oud-directeur der Haarlem sche Orkestvereeniging. Ir. W. C. O. H. van Mourik Broekman, lid van het directorium van het Gom. Lyceum. Prof dr. G. C. van Walsem, M. Lugt. directeur van het kantoor Haarlem der Rotterdamsche Bankvereeni ging, J. C. Tadema, uitgever en voorzitter van de afd. Haarlem van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst. J. L. Tadema uitgever, Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. oud- Haarlemmer, thans te Genève wonend, H. J. Voors, secretaris van het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor bloembollen cultuur, W. Landré, muziekcritictis der N. Rotterdamsche Courant, mevrouw Merens, de echtgenoote van Dr W. E. Merens, W. Smidt van Gelder, directeur der papier fabrieken van Gelder en Zonen te Amster dam, Ir. H. A. J. de Bij 11 Nachenius. direc teur van de Werf Conrad, C. van Hees, di recteur van den Stadsschouwburg, L. de Fouw, eerelid van de begrafenisbos de Vrij willige Liefdebeurs, hoofdinspecteur der be lastingen te 's-Gravenhage, Dr. A. Ali S. Sluyterman, A. Benno, Aug. M. J. Sevenhuy- sen. architect en G. Smits, accountant; L. E Posthumus, directeur der N.V. J. D. Posthu mus' Kon. Stempelfabrieken te Amsterdam, de heer Masereeuw, oud-directeur van Het Volk. De heer B. F. Enschedé vertegenwoordigde met den heer P. de Munnik ook de districts- leerlingencommissie in de typografie. De lijkbaar was onder een schat van bloe men bedolven. De volgende corporaties had den bloemstukken gezonden: Gezamenlijk personeel van Haarlem's Dagblad, de Neder landsche Dagbladpers, de A.V.R.O., Maat schappij van Nijverheid en Handel, de Ne derlandsche Journalistenkring, de Haarlem sche Journalistenkring, het Algemeen Han delsblad, het persbureau Vaz Dias, de pa pierfabriek van Gelder en Zonen, het ver koopbureau M. A. O., de sociëteit Vereeni ging, de Alliance Frangaise, Rotaryclub Haarlem, de Federatie van Werkgeversorga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf, district Haarlem, de Bezorgersverceniging „Onder Ons", de vereeniging van erkende adverten- tiebureaux en de begrafenisbos de Vrijwilli ge Liefdebeurs. Voorts waren er vele bloem stukken van familieleden en vrienden. Op verzoek der familie werd aan het graf niet gesproken. De oudste zoon. de heer R. W. P. Peereboom. dankte voor de laatste eer aan zijn vader be, wezen. Onder den indruk dat een man grafwaarts gedragen was, die, door zijn werkkracht en groote gaven van geest en hart, in het open: bare leven in dit gewest een zeer belangrijke plaats heeft Ingenomen, verlieten allen den doodenakker. Eenige honderden brieven van rouwbeklag zijn ingekomen. Daaronder noemen wij een van het gemeentebestuur van Heemstede. BLAUWE WEEK-ACTIE. PROPAGANDA-AVOND. Vrijdag gaf de Nat. Chr. Geheelonthou- dersvereeniging een propaganda-avond on der leiding van den voorzitter der afdeeling Ds Dijkman. Eerst werden eenige lieden gezongen door de dames Siliakus en Halsema. De begelei ding was in handen van den heer Siliakus. Als spreker trad dezen avond op de heer J. J. van Kempen, die het onderwerp „Geest drift in overwinnen" behandelde. Spr. wekte vooral de lauwen en de tragen op. zich voor den strijd tegen den alcohol aan te gorden. Waar dc geestdrift ontbreekt is de overwinning uitgesloten. Een lid gaf daarna een tweetal voordrach ten ten beste, die zeer in den smaak vielen Een kleine Jazz-band vergastte de aanwe zigen op muziek. Tot slot gaven eenige knapen van „De Hoop der Toekomst een vertooning van „Wat wil jij worden?" wat veel succes had. Met een opwekkend woord sloot hierna de voorzitter de bijeenkomst. OP 19-JARIGEN LEEFTIJD DOCTOR IN DE RECHTEN. Vrijdag slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de rechten de heer Bernard E. van Tijn. alhier De heer Van Tijn is eerst 19 jaar oud. Op 10-jarigen leeftijd slaagde hij voor het toe latingsexamen voor het Gymnasium, op zijn I6en laar deed hij eindexamen, waarna hij student werd aan bovengenoemde Universi teit. OP CONCOURS Het Heemsteedsche gemengde koor Sursum Corda, directeur de heer A. Bak. behaalde on" het concours te Zeist in de 3de afdeeling den 2den prijs. PERSONALIA Te Leiden is geslaagd voor het Economisch dotoraal-examen Indologie de heer F. Har', steen te Haarlem, Dc begrafenis van omen oudsten directeur. (Ie blad, le pag.) In Memorlam J. C. Peereboom. (le blad, le pagj. Dc toestand in Britsch-Indië. (3e blad, le pag.), ARTIKELEN, enz. Henry A. Th. Lcsturgcon: Het eeuw/eest van Algiers. (5e blad, le pag.) Dr. J. Wackic EystenEen ccuio geleden. Dc Juli-revolutie in Frankrijk. (5e blad, le pag.) Dr. N. W. v. Doorn; De uitvinding en de ontwikkeling der verrekijkers. (5e blad, 2e pag.) In een geluidsfilm-atelier. Greta Garbo aan hel werk. (5e blad, 2e pag.) Blographiecn in een notedop: Johannes Messchaert. (5e blad, 2e pag.), Liefhebberijen. (5e blad, 3e pag.) P. J. Zürcher: Uit vergeelde paperassen (XXIX). Uit dc geschiedenis van Ncd.- Indië. (5e blad, 3e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) Nico van Suchtelen: Alle dingen, die ons in dit leven over- komen, dienen er toch maar toe om ons stiller, sterker en geduldig te maken. VERKEERSONGEVALLEN. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur reed H. P., wonende Twijnderslaan 33. por rijwiel door do Essenlusst-raat, in de richting van de Rustcn- burgerlaan. Hij reed snel en lette niet op het verkeer. Daardoor vloog hij in volle vaart tegen een vrachtauto op. De man viel en kreeg verwondingen aan het gelaat. Door een lid van den Ongevallen Dienst Is hij verbonden, waarna hij per auto van Ma thot naar het Sint Elizabeth's Gasthuis over» gebracht is. Het bleek dat de man een 11 oh to hersenschudding opgeloopen had. MUZIEK IN DEN HOUT Er wordt een muziekuitvoering ln den Hout gegeven op Zondag l Juni door de H. O. V-, onder leiding ran Marlnus Adam, des middags te half drie. Het programma luidt: 1. Marsch uit de Koningin van Saba Ch. Gounod. 2. Ouverture „Preciosa" C. M. von Web?r 3 Perpetum mobile J. Strauss. 4. The Geisha, Potpourri S. Jones. 5. Ouverture „Piqué Dame" F v. Suppé 6 Mijn Droom. Wals E. Waldteufel. 7. Les Cloches de Corneville, Fantaisle Planquette. Het eerstvolgend Volksconcert wordt op Donderdagavond 5 Juni as. in de Gemeente* lyke Concertzaal gegeven. UITGAAN. Schouwburg Jansweg. „Het Nieuwe Toonccl'' Order leiding van Carl Tobi Is te Amster dam het Tooncel- en Operette Gezelschap „Het Nieuwe Tooneel" opgericht. Het gezelschap zal zijn eerste voorstellin gen geven te Haarlem op Zaterdag 31 Mei, Zor.dag 1 en Maandag 2 Juni. Als openingsstuk i.s gekozen de moderne vaudeville operette „Kleine Hartendief" van Ccci. Howard met muziek van Leo Kok en en zangtekston van David Tomkins. De hoofdrollen zullen worden vervuld door Berry Kievits. de Jeugdige actrice van het Gr.md Theatre Operette Gezelschap te Am sterdam en door den heer Jacques Reule, die als ga.st bij dit gezelschap zal optreden. Tc- vens zal dit het eerste optreden van dezen bekenden acteur zijn in een operette. Verder zijn reeds geëngageerd dc 'dames Rie Gilhuys. Betty van der Heuvel en de hee ren Jo Vischer. Cor Tepe. Jan Weber en Hen ri Dubois, terwijl met andere artisten on derhandeld wordt. Een volledig orkest zal onder persoonlijke leiding van den componist staan. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 31 Mei. Medegedeeld door het Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.6 m-M. te Jan Ma ven; Laagste barometerstand 756 n» M. te Reykjavik. erwachtlng tot in den avond van t Juni; Zwakke tot matigen. Costelijke tot Zuide lijken wind. half tot z^aar bewol'ct dr<-oe behoudens kans op onweer, weinig verande ring in temperatuur,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1