Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14399 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 Juni 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUR: P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week f 0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5714Franco per post door Nederland 3-87J4. Losse nummers 0.06. Gcïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57Yz, franco per post» Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 rcgols 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onre Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HET ONGELUK TE GEULEM. WIE HEEFT HET TOEZICHT? De Maasbode schrijft naar aanleiding van het ongeluk te Geulem: De omwonenden van den Blokberg vrees den, dat bij instorting der woningen binnen niet al te langen tijd ook gedeelten van den rotswand, die geheel verweerd is, op den er langs leidenden weg zouden vallen. Dit is reeds vroeger gebeurd. Wie of welk lichaam aangewezen is, om bij deze verlaten wonin gen controle op den toestand van den rots wand uit te oefenen, is niet erg duidelijk. Het staatstoezicht op de mijnen schijnt niet het aangewezen lichaam te zijn. Dit schijnt zich te beperken tot de mergelgangen. In ieder geval is het noodig dat een ernstig onderzoek ingesteld wordt om eventueel- dreigend gevaar te voorkomen of een afslui ting van gevaarlijke gedeelten mogelijk te maken. Onweer de oorzaak. Vrijdag heeft het zwaar boven Limburg geonweerd. De omwonenden van den Blok berg vertelden aan het „L.D.", dat dikwijls na een onweer, soms na zwaren regelval, in stortingen plaats hebben. Het is daarom al leszins aannemelijk, dat het onweer van Vrij dagavond de mede-oorzaak was van het los raken van een gedeelte van het dak, dat zoo droevige gevolgen had. Het „L.D." heeft nog de meening van een mijningenieur omtrent het ongeval ge vraagd. Deze deelde mede, dat de steen ïos moet hebben gezeten, zooals er ter plaatse nog enkele loszitten. Een tik tegen den steen, misschien zelfs wel stampen op den vloer, kan voldoende zijn om den losgeraakten steen te doen vallen. 1-Iet gesteente, aan weer en wind blootgesteld, splijt, telkens wanneer in de spleet gedrongen water bevriest, verder vaneen. Een ongunstigen invloed op de vast heid van het gesteente hebben ook de boo- men, die boven op den berg groeien en wel ker wortels eveneens de rots splijten.Een des kundige controle die enkele malen per jaar zou kunnen plaats hebben, vond de inge nieur zeer gewenscht. Vroeger reeds dieren gedood. De N. R. Ct. verneemt nog dat reeds vroe ger, enkele jaren geleden een groot stuk van den rotswand van den Blokberg naar beneden gestort is op den weg, die vlak on der de rotsen loopt. Enkele dieren die op dat moment langs de rotsen geleid werden, zijn toen gedood. Telegrammen van deelneming o.a. van den minister DE BEGRAFENIS. Van verschillende scholen uit verschillende deelen van het land, van leeraren en van. leerlingen en ook van autoriteiten, zijn tele grammen en brieven ingekomen met betui ging van medeleven. Maandagmiddag kwam een telegram van den minister van onderwijs, waarin hij zijn diep gevoeld medeleven uitdrukt in de smart van de ouders van den kweekeling die den dood heeft gevonden en met het leed van de ouders van de andere slachtoffers. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Piet, Visser zal Woensdagmiddag 2 uur te Zandvoort plaats hebben. WETHOUDER W. ROODENBURG. De wethouder van onderwijs, de heer W. Roodenburg is verhinderd Donderdag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. Felix Timmermans ,Fillesoof zijn is ni schrijvemaor is leve!" zei Pallieter, die met zijn voeten in de parij stond en het tintelend zonnespel aan- schouicde. SOVIET HOLLAND. (De Russische autoriteiten heb ben een project gemaakt voor exploitatie van een veenderij en- complex van enorme afmeting, dat den naam Sowjetskaja Gollandya, oftewel Soviet Holland zal dra gen.) 't Gaat in Rusland met de brandstof Nog niet bijster vooV den wind, En geen wonder is het daarom'. Dat men steeds op middelen zint, Om weer nieuwe stof te vinden, Voor den revolutiebrand, Die de Russen moet verwarmen En de kou uit Mos-kou bant. Volgens Russische berichten Is het allernieuwst project, Exploitatie van den veengrond. Die een deel van 't land bedekt Turf gaat Rusland produceeren, Op een uitgestrekt gebied. Dit is wijs, want in de venen, Ziet men op een turfje niet, En men bouwt er boerderijen, In de nieuwe veenderij, En men brengt er kudden hoornvee Om te grazen in de wei, Tot het voor een Sovietleider, Die 't met critisch qog bekijkt, Net precies een Hollandsch Rusland Of een Russisch Holland lijkt. Wat is in een naam tenslotte, Zooals Shakespeare heeft gezeid, Het kan ons Siberisch laten, Niet geërgerd, noch gevleid. En het lijkt me overbodig, Dat ik er nog meer van zeg, Dan alleen nog: Soviet Holland Is goddank een heel eind weg. AMOK OP DE „OP TEN NOORT". Stoker doodt twee Chineezen. SENSATIONEELE ACHTERVOLGING IN HET WATER. Aneta seint uit Tandjong Priok: Een stoker uit Soerabaja, pas twee dagen aan boord van de Op ten Noort van de K. P. M., heeft amok gemaakt. Achtereenvol gens doodde hij met een mes de twee Chi- neesche koks en verwondde drie andere Chi neezen. Verscheidene Chineezen sprongen in panischen angst overboord. De amokmaker volgde. De derde officier De Bruin achter volgde hem in een bootje, waaraan, hij zich, toen hij zich achterhaald zag, met zijn mes poogde op te hijschen; de officier bracht hem toen met een stuk ijzer een slag op 't hoofd toe, waarna hij kon worden overmees terd en aan de politie overgeleverd De amok maker verklaarde zich achtervolgd te voelen en leek niet wel bij "t hoofd. JEUGDIGE INBREKERS Een drietal jongens, respectievelijk 11, 12 en 14 jaar oud, heeft zich Zondag toegang weten to verschaffen tot de kajuit van een passagiersboot. liggende aan den Kouden- horn. De kwajongens hebben daar den ge- heelen boel overhoop gehaald. De 14-jarige brak bovendien een kastje open en ont vreemdde daaruit 27 bons van tabak en siga retten. Tegen hem wordt procesverbaal op gemaakt. Maandagavond bracht het Tramfanfare'orps een serenade aan den lieer J. IJ/endijk, haltechef lc klasse der N. Z. H. T. M., aan zijn woning in dc Barcndscstraat, ter gele genheid van zijn 25-jarig- jubileum bij de N. Z. UI T. M, Dc sneltrein Parijs-Nice liep bij Montereau willigheid in het spel is. Op dc rails werden Er werden 7 dooden geborgen. 30 personen 'Men vermoedt dat liet hier een aanslag voor de ramp ook deze plaats passeerde. uit de rails. Men vermoedt dat cr kwaad althans lorries gevonden die cr niet hoorden, werden voor een deel zwaar gewond, heeft gegolden op Tardieu, die ccnigcn tijd EEN VINDINGRIJK VERDACHTE. MAAR ZIJN VONDSTEN HIELPEN HEM NIET. Maandag stond voor den Politierechter een verdachte terecht, die een vindingrijk heid ten toon spreidde, een betere zaak waardig. Hij is los werkman te Hillegom en had op 26 April „quaestie" met een bloe mistknecht.. Deze was nl. in den avond van genoemden dag, om 6 uur, bezig een put schoon te maken en wierp daarbij achteloos een steen weg. Ongelukkigerwijze raakte deze steen het 8-jarig zoontje van den lossen werkman, welke zich onmiddellijk met op gestoken zeil naar den blóemistknecht be gaf, om dezen tc' vragen, waarom hij zijn zoontje had gesteenigd. „Dat heb ik niet gedaan", was het ant woord, waarop de vader van het getroffen knaapje op den bloemistknecht los sloeg en hem zoodanig op den neus raakte, dat hij bewusteloos neerviel. Nog krijgt hij steeds hoofdpijn, als hij zich eenigszins druk maakt. De vrouw van den bloemistknecht kwam verklaren, dat zij gezien had, hoe verdachte haar man met de vuist in het gelaat sloeg, waarna haar man in elkaar zakte. De losse werkman had daarna nog met een emmer gegooid en met een open mes gedreigd, daar bij de gedenkwaardige woorden sprekend: „Ik zal je open rijgen!" Of de verdachte hierop iets te zeggen had? informeerde de Politierechter. Verdachte had er alles op te zeggen. En nu komen de bewijzen van zijn vin dingrijkheid. Geslagen? Hij had heelemaal niet gesla gen. Hoe kwam de getuige er bij? Hij had den bloemistknecht gevraagd: „Wat heb je met mijn jongen gedaan?" En toen was de aangesprokene zóó bevreesd geworden, dat hij hard was weggeloopen, zijn huis in. Daarbij had hij zijn neus leelijk aan de deur gestooten. Vandaar de wond aan zijn neus. En de juffrouw had in haar zenuwachtig heid alles verkeerd gezien. Hij had absoluut niet met een emmer gegooid. Ja, dat, toen hij zich omkeerde en kalm huiswaarts ging, er misschien toevallig een emmer aan zijn jas was blijven haken, dat kon hij. on schuldig los werkman, toch niet helpen. Dat open mes? Hij had-ook al weer toevallig een eindje sigaar in zijn hand. Dat de juffrouw daar nu een open mes van maakte, dat kwam natuurlijk ook alweer, doordat ze zoo overstuur was. Over openrijgen had hij overigens net zoo min gesproken als over dichtrijgen. ,,'t Was heel wat beter geweest als je hier nu maar eerlijk bekend had, in plaats van brutaalweg te ontkennen en met allerlei ver halen te komen!" meende het O. M. en re- quireerde een gevangenisstraf van 14 dagen. De Politierechter verzachtte de geëischte straf tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. ..Ga je nu niet in hooger beroep?" vroeg het O. M „Ik zou nooit zoo'n straf op me laten zitten, als ik onschuldig was!" Maar de losse werkman wilde het er nu maar liever bij laten. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes is de 55-jarige W. v. d. H., wonende te Vo gelenzang. die per rijwiel reed op den hoek van de Hazepalersiaan en de Dreef, door een auto aangereden, tengevolge waarvan de man een been heeft gebroken. Men heeft hem naar het Sint Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Auto tegen brugleuning aangereden. Zatredagnacht om 1 uur is op de Amster- damsche brug. een auto, bestuurd door den heer A. W., geslipt en tegen de brugleuning opgereden. De schok was zoo hevig, dat acht pijlers bij den grond afbraken. De auto werd ernstig beschadigd. De inzittenden, die geen van allen gewond werden, zijn naar Amsterdam doorgereisd. GEM. KOOR „POLYHYMNIA". Zondag 1 Juni herdacht het Gemengd Koor „Polyhymnia" in de bovenzalen van „De Kroon" den dag, waarop deze vereeni- ging dertig jaar geleden werd opgericht. De voorzitter, de heer A. N. Zonneveld, opende te half twee de zeer geanimeerde bij eenkomst en heette alle leden hartelijk wel kom op dezen voor Polyhymnia zoo feeste- lijken dag. „Van ae oprichters der vereeniging", zei spreker, „zijn in ons midden de secretaris en mevrouw M. E. BosAdee, die zeker op dezen dag onze hulde en erkentelijkheid ver dienen." De voorzitter herdacht dc groote stuw kracht, die van den oprichter den heer J. Bos steeds was uitgegaan en die sedert de oprichting onafgebroken secretaris der ver eeniging is geweest. Bestuur en leden hebben dan ook gemeend om den heer Bos te benoemen tot eere-lid der vereeniging. Een daverend applaus bezegelde deze woorden; het zangkoor zong het „Zegekoor" uit Josua van Handel. Daarna werd de vaandrig herdacht, de heer J. J. Bos vervult n.l. deze functie zeven en-twintig jaar; al dien tijd heeft hij het vaandel zorgvuldig bewaard en het mede- gedragen naar wedstrijden, op uitvoeringen enz. De voorzitter herdacht de vier directeu ren, die Polyhymnia In haar 30-jarig be staan heeft gehad, inzonderheid dc heeren Grootendorst cn Kerkhof, aan welke beide heeren de vereeniging veel verschuldigd is, en wier namen in aangename herinnering bij de vereeniging blijven voortleven. De tegenwoordige directeur, de heer Willem Hespe, werd speciaal gehuldigd en dank gebracht voor het vele dat hij voor „Polyhymnia" tot stand heeft gebracht; onder zijn krachtige leiding is Polyhymnia in de voorste rijen gekomen van de Neder- landsche zangvereenigingen. wat zeker voor het grootste gedeelte te danken is aan de eminente leiding van den directeur. Alle aanwezigen zongen staande hun directeur een „Lang zal hij leven!" toe. De voorzitter bracht ook een woord van dank aan de aanwezige eereleden. De rede van den voorzitter werd met lang durig applaus beloond. De heer J. H. Vellinga huldigde namens de leden directeur en bestuur cn bood ter herinnering aan dezen dag het geteekend portret aan van den heer Willem Hespe, ge flankeerd door de muzen der muziek, waar onder zijn naam en namen van het tegen woordig best/ur. Het moet worden geplaatst in het repetitielokaal. De voorzitter dankte den heer Vellinga en de leden voor dit bijzonder bewijs van waar deering. De heer J. Bos dankte de leden voor de bijzondere onderscheiding, die hem te beurt was gevallen. Er waren schriftelijke felicitaties ingeko men o.a. van Jac. Bonset en vele vereerders van „Polyhymnia". Hierop volgde een autotocht langs Zijlweg, Zeeweg. Zandvoort. Vogelenzang, de Zilk, Noordwijkerhout. Sassenheim. Lisse, Hille gom. Bennebroek. Heemstede, Groenendaal. Na eenige uurtjes gezellig bijeen te heb ben gezeten, werd deelgenomen aan een feestdiner in de bovenzalen van dc Kroon; de tafel bood een feestelijk aanzien. Dat er een prettige stemming aan tafel bestond behoeft nauwelijks gezegd te worden. Na het diner volgde een gezellige bijeen komst. Een orkestje, dat ook de receptie en het diner had opgeluisterd, bracht er de vroolijkheid in. Het hoogtepunt was zeker de geïmproviseerde zangwedstrijd voor kwar tetten en dubbelkwartetten. Natuurlijk was er voor een dansje gezorgd: de leider van het feest herdacht de oprich ters van ..Polyhymnia", door menigen ouden dans te doen uitvoeren. Polyhymnia mag trotsch op dezen feestdag terugzien; de wijze waarop deze gevierd is. kan niet anders dan de banden van vriend schap nauwer sluiten. Donderdag a.s. zal het hcrinnerlngs- concert worden gegeven In dc Groote Kerk met het gemengd Koor, het Khiderkoor, de dames To van der Sluys en Emmy van Eedcn en een orkest. j Het Belangrijkste. Het ongeluk te Geulem. (Ie blad, le pag. en le blad, 2e pag), Groote dingen in Engeland op til? (3e blad, le pag.) JVa de ministerieelc "beschikking van het zendtijdbesluit. (4e blad. le pag.) De heer Veraart de regenmaker geeft zijn pogingen niet op. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN, enz. R. P.: Strijdgassen. (le blad, le pag.) Lettinga: Financiecle kroniek. (2e blad, 2e pag.) UIT DE STAATSCOURANT. „VECnTDIJK" ZET DE REIS VOORT. Naar het Hbld. verneemt zal het s.s. ..Vecht- dijk" zijn reis met een oponthoud van een week kunnen vervolgen. HOOFDAALMOEZENIER. Benoemd tot hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman te 's-Gravenhage, als opvolger van kolonel F. J. H. Evers. AUDIëNTIES. A.s. Woensdag geen audiëntie bij den mi nister van Waterstaat. Geen audiëntie van den minister van Ko loniën op Vrijdag a.s. LUITENANT MADDALENA BREEKT WERELDRECORDS. ROME. 2 Juni IV.D.1 Dc IMIaanselit vlieger-officier Umbeito Maddalena. die zulk een belangrijk aandeel heelt gehad in rif! redding van Nobilc en de overige bemanning van het verongelukte Itallaansche luchtschip „Italia" in het Noordpoolgebied, heeft twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Mot. zijn toestel, de Savoia 646, uitgerust met een Fiat- motor en met de nieuwe Savoia-Marchcrii variabele draagvlakken bleef hij 67 uur on 15 minuten in de lucht, in een gesloten circuit, vliegende den rechthoek Montecelia, waar Maddalena van het militaire vliegveld op steeg. Ostia, Ladlspoll. Anzlo. Hiermede beeft Maddalena het wercldduurrecord, dal. op naam stond van de Duitsche vliegers Risticz en Zimmermann (met- 66 uur en 25 minuten) gebroken Tevens zou Maddalena het. wereld record voor ononderbroken afstandsvlucht, dat. met 8029,4 K.M. op naam staat van den Franschen aviateur Costes, hebben gebroken. Weliswaar is de afgelegde afstand nog niet nauwkeurig opgemeten, maar het Italiaan- sche ministerie voor Luchtvaart heeft, reeds medegedeeld, dat de door Maddalena afge legde afstand in leder geval grooter moet zijn dan de record-afstand van Costes. Mad- dalenas recordpoging was door dc lucht - vaartautoriteiten streng geheim gehouden. Slechts den visschers in dc omgeving van La- dispoli en Anzio viel het gedurende den af- geloopen nacht op. dat een vliegtuig steeds weer langs den zelfden weg terugkeerde. HAARLEM, 3 Ju Strijdgassen. Wij hebben hier twee groote kazernes. Er zijn haast geen soldaten, maar de kazernes herinneren aan den cudcrwotschcn oorlog, die voorbij is. Voor den nieuwerwctschen oorlog, die als hij weer mocht uitbreken in hoofdzaak uit dc lucht en met behulp van gassen en bacïllenculturen tegen onver dedigde steden gevoerd zal worden, hebben wij geen weermiddelen. Er bestaat in deze stad geen bescherming tegen, en in andere steden trouwens e\enmin. Niettemin heeft do minister van Defensie onlangs nog tc kennen gegeven, dat het nemen van bevelliglngsmaat. regelen tegen „strijdgassen" niet het werk "an .iet Rijk maar van de gemeentebesturen is. Weshalve nu de afdeeling Kennemerland van de Jongeren Vrcdesactle een adres aan den gemeenteraad heeft gezonden, waarin zij erop wijst dat studiecommissies van den Volken bond en van het Roode Kruis tot de slot som zijn gekomen dat volledige bescherming van de burgerbevolking door gasmaskers en inrichting van schuilplaat-en niet bereikt wordt. Daarom vraagt de afdeeling Kenne merland of de Raad het niet zijn zedelijken plicht acht aan den minister van Defensie te berichten, dat de Raad deze verantwoordelijk heid niet kan aanvaarden, en met bcslistiie d afwijst. Ja ja! Wij hebben die adres In extenso in ons vorige nummer opgenomen, cn ongctwiife'd oU'/Icna"s ik' u a^waagd hebben wat de Raad nier eigenlijk wel op zal antwoorden en wat de minister van Defensie eigenlijk wel »crder denkt te doen, als dc gemeentebest ure 1 niets blijven doen. De Raad zou het adres voor kennisgeving kunnen aanemen en over ücn bouw van een nieuwe school of iets anders kunnen gaan praten, maar is hij daarmee van de zaak af? Neen. Men is in deze zaken niet zeer consequent. Er is een politieke minderheid in den lande die vóór eenzijdige ontwapening is. Er is een politieke meerderheid, die het onverantwoor, dehjk acht te ontwapenen, als andere nati'-s dat niet doen. Derhalve handhaven wij een legei en een vloot. Vormen ons leger en onze vloot „een volledige bescherming'1 in tijd van

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1