KLENE's KAUWGOM H. D. VERTELLINGEN. FLITSEN N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 JUNI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door VALENTIN* KAT A JEW. Het Boksivonder. Icclcren avond kon men te midden van de menigte, die de toegangen van den circus be stormde, een vreemden man zien. die met den rug tegen het jgele aanplakbiljet stond geleund, waarop' de Indrukwekkende ath- leten met boksh and schoenen. die er als mops honden uitzagen, waren afgebeeld. Vier reusachtige lichtreclame-installaties bedienden den Noordelijken. Zuidelijken. Oostelijken en Westelijken sector van de stad. Iedere vijf minuten maakten zij de namen der winnaars en de resultaten der fantasti sche Weddenschappen bekend. Achttien vliegtuigen vlogen over den koe pel van den circus en overstelpten de hoeden van de laatkomers met immense hoe veelheden strooibiljetten, waarop de voor waarden van den bokswedstrijd en een lijst tan de favorieten waren te lezen. Tweeduizend Amerikanen en evenveel Amerika an schen^ kinderen en negers niet medegerekend, vulden avond na avond den cnormen kubus van het Sporting-Palace. De onbekende stak tegen de groote uni forme menigte raglans en jumpers scherp af. Hij droeg een vos-roode jas met opge slagen kraag, een dikke, roode sjaal, oude, zwijnsleeren laarzen en een leeren pet. Dit alleen zou al voldoende zijn geweest, om de algemecne aandacht op hem te vestigen. Maar zijn gezicht was nog ongewoner. Een sprietig, rood baard je.. Zeer scherpe, vooruit springende jukbeenderen in het magere ge zicht. Groote Adamsappel, op den neus zo mersproeten. Het eigenaardigste aan hem waren echter zijn «malle, giftige Mongo- lenoogen. Zij waren geel en bekeken alle plakkaten en hoeden met een exquise ironie, die onmogelijk iemand eigen kon zijn, die er geen reden toe had. Dc toegangskaarten voor den wedstrijd kostten fantastisch veel geld. De goedkoopste tien dollar, de duurste.... Waar kwam die man vandaan, waar hield hij zich mee bezig, waar overnachtte hij? Dat was allemaal onbekend. Misschien kon de politieagent no. 7398 daar inlichtingen over geven, die zijn nachtronde in het vage rayon van de dokken „Reginald Simple" deed, of de eigenaar van een obscure bar, waar de onbekende gewoon was, op wanhopig crediet zijn whisky-soda te drinken, terwijl hij aandachtig het Russlsch-Engelsche woor denboek bestudeerde. Maar de raglans en Jumpens drongen In massaas door de toegangen zonder de ge ringste aandacht aan hem te schenken. Hij wachtte. Een jonge, weetgierige neger, die zich bruusk had omgedraad, om op het plakbiljet mot dc nieuwste bulletins te zien, stootte met zijn «choüder tegen een niet minder jongen Amerikaan, die Juist uit zijn handschoen zijn toegangskaartje te voorschijn haalde. De hoed op het hoofd van den Mister waggelde een beetje cn het kaartje viel hem uit de hand. In angstige verlegenheid knarste de neger zijn tanden. De Mister werd woedend. Daar boog de onbekende snel naar. den gropd, greep de kaart en stormde door den Ingang, weg van het handgemeen, waar de lynch- Justitie al een aanvang nam. De wanden van den circus beefden nog van het. stampen der schoenen, het kloppen van stokken, gefluit, applaus en gebrul. De jazzband spoelde de negerfanfare. De win naar boog cn trok zijn handschoenen uit. Den overwonnene wreef men met een bad handdoek af. Sinaasappelen en sigaren vlo gen in de arena. De directeur keek zege vierend. Plotseling ontstond verwarring. De hoof den van tweeduizend Amerikanen en Ame- rlkaanschen, kinderen cn negers niet mede- gerekend, wendden zich om. Van boven, bij na onder de hanebalken uit, door al de raglans cn jumpers, hoeden en kale hoof den. drong energiek dc onbekende naar om laag, waarbij hij zich vluchtig voor de storing verontschuldigde, koortsachtig bladerend in het woordenboek. Een minuut later stond hij In den „ring" voor de tafel van de jury. De onbekende glim lachte ironisch, wierp minachtend een blik op de twaalf kampioenen, die blootshoofds van achter het gordijn gluurden, keek in zijn woordenboek en terwijl hij een van zijn zwijnsleeren voeten vooruitzstte, zeidc hij zeer nauwkeurig: „Mijn naam Is Iwan Stepanytsch en ik ken oen bijzonderen bokstruc, die mij in staat zal stellen, de geachte kampioenen, die hier vechten, den een na den ander te over winnen." Vol geestdrift verwijderde de Jury zich naar dc directiekamer. Het publiek scheen do! ge worden. De jazzband speelde de negerfanfare, de kampioenen zagen er neerslachtig uit, Iwan Stepanytsch- glimlachte geheimzinnig. Daarop trad een hoogst elegante directeur den ring binnen (rok, hooge hoed, sigaar „Namens het kampioenschap neem ik de uitdaging van den hooggeachten. helaas tot nu toe onbekenden bokser Iwan Stepanytsch aan. Ik verzoek hem, zijn voorwaarden te stellen." Iwan Stepanytsch bladerde wederom in zijn woordenboek, daarna zeide hij met groote nauwgezetheid: ,.De prijs: twintigduizend dollar. Twee weken training, een pond roa?t- beef, een halve Liter bier, ontbijt, middag en avondeten dagelijks en sigaren." De voor waarden werden aangenomen. ..Ik wed één tegen honderd, dat die kerel deze nietsnutters hier als wandluizen zal platdrukken!" riep de nitroglycerlnekonlng en zwaaide met zijn chèqueboek. Onverwijld stelden vier reusachtige plafc- biljetten de sectoren der stad in kennis met het opduiken van den geheimzinnigen. on bekenden Iwan Stepanytsch die een verbluf fend geheim voor stellige overwinning in bokswedstrijden kende en die zich verbonden had. alie kampioenen te overwinnen. Ge wicht: drie-en-een-half-poed. Bojstwijdte zoo-en-zooveel, biceps zoo en'zooveel enz. en. De eerste wedstrijd dan en dan.... Iwan Stepanytsch betrok een van de meest fashionable kamers van het elegantste hotel in de Harding-street. Tweeduizend Amerikanen en evenveel Ame- rikaanschen, kinderen en negers niet mee gerekend, sloten met uiterste heftigheid weddenschappen af, het totale bedrag beliep 16.000.000 dollar. De sportbladen vergrootten hun oplagen tot het drievoudige. Op de beurs ontstond een paniek.Iwan Stepanytsch ontbeet met eet lust. Vierentwintig Amerikaanschen, waar onder vijf hoog-gequalificeerde oude dames, acht jonge meisjes, tien weduwen en een millionairsdochter trachtten Iwan Stepa nytsch' hotelkamer binnen te dringen. In deze kamer zat Iwan Stepanytsch, at ver strooid zijn maaltijd en speelde tusschen de gangen gitaar. Intusschen verloren ook de neerslachtige kampioenen, in het vooruitzicht van hun aanstaande nederlaag, geen tijd. Zij besloten, coute que coute achter Iwan Stepanvtlschs geheim te komen. Twaalf per sonen om een tafel, zes flesschen cognac, een gauwdief van een caféhouder en een voor weinig geld gehuurde moordenaar welk een heerlijk materiaal voor een misdadigers- geschiedenis. De circusdirecteur kreeg achterdocht.Hij greep de tafeltelefoon, terwijl de sigarenasch op de zijden revers van zijn rok viel. Harry Piel, de geniale detective van Scot land Yard. hing ironisch den hoorn op en plakte bedachtzaam een rooden baard aan zijn kin. Iwan Stepanytsch at mistroostig zijn boter ham. De voor weinig geld gehuurde moordenaar drukte vastberaden de pet op zijn oogen. De kampioenen wreven zich de handen. Het tijdstip van het gevecht naderde. Iwan Stepanytsch kwam dagelijks per auto naar het Sporting-Palace gereden, om te trai nen, waarbij hij zich steeds door een haag van 24 Amerikaanschen moest wringen, die hem met bananen, rozen en chequeboeken bombardeerden. Opdat geen indiscreet oog het*geheim van Iwan Stepanytsch zou kunnen zien, werd de oefenzaal tegen zijn komst door alle onte vreden kampioenen ontruimd. Iwan Stepa nytsch trad de zaal binnen en de directeur strekte zich in zijn stoel tegenover de geslo ten deur uit, aandachtig luisterend. „En nu moet er gehandeld worden: het schijnt, dat hij al binnen is", mompelde de gehuurde moordenaar, dve als waterleiding buis vermomd was. Hij hing aan den buiten muur van het gebouw op een hoogte van 3 Meter 38. Een klein breekijzer en twee flinke, krachtige handen deden het hunne. De schurk nam voorzichtig een dakpan van het dak en keek door de opening in de oefenzaal. Daar stond Iwan Stepanytsch voor den con trolebal en bladerde peinzend in zijn woor denboek. De moordenaar hield den adem in. Nu zal hij het Aziatische geheim van Iwan Stepanytsch ontdekken. Maar ongeveer op hetzelfde oogenblik kroop Harry Piel langs de dakgoot van den naburigen wolkenkrabber den hoek om. De niets vermoedende Iwan Stepanytsch bladerde ln zijn woordenboek, keek nu en dan naar het plafond en zeide duidelijk: Wees zoo vriendelijk. Mister en geeft u mij een kaartje voor een zeer snellen trein naar Frisco". „Duizend duivels, een goeie truc", mompel de de misdadiger, een beetje jaloersch „die jongen begint mij te impo.Maar hij kon de zin niet voltooien. De zware hand van Harry Piel kwam neer op zijn schouder. „Geen pas van je plaats, schurk! In naam van de wet ben Je gearresteerd". Politieman nen naderen. Zonder te weten, dat hij ternauwernood den dood ontsnapt was. glimlachte Iwan Ste panytsch den directeur bijzonder vriendelijk toe en stapte in den auto. „Station!" riep hij den chauffeur toe. De auto suisde weg. Maar twee andere auto's suisden hem na. De eene licht, met Harry Piel, de andere zwaar beladen, een vracht wagen met vier-en-twintig Amerikaan schen. Zeer dicht bij het station haalden zij Iwan Stepanytsch in. Behendig sprong Harry Piel uit den wagen direct in den auto van Iwan Stepanytsch. deed den verbluften chauffeur de handboeien aan, wendde zijn goedhartig gezicht naar den verbleekten Iwan Stepa nytsch en de geniale detective nam zijn hoed af: „Mlster! Juist aan den vooravond van den wedstrijd zoudt u het slachtoffer worden van een bende misdadigers. Men bracht u naar het station maar ik kom nog juist op tijd. gelukkig De vierentwintig Amerikaanschen zege vierden. „Leve Iwan Stepanytsch!" riep de menigte. Iwan Stepanytsch bladerde ln zUn woorden boek en zeide duidelijk, terwijl hij een bui ging maakt: „Vergeefs hebt ge u ongerust gemaakt. Ik ben niet bang voor schurken." De dag van den wedstrijd. De directeur wreef zich de handen. Droefgeestig trok Iwan Stepanytsch het schoone tricot over zijn magere beenen. In afwachting van hun ontstellend lot waren de kampioenen ver schrikkelijk opgewonden. De vier-en-twintig Amerikaanschen zuchtten van ongeduld. Ein delijk verscheen de directeur in de arena. „Misters, de strijd begint. Onmiddellijk wordt er geloot." Achter de kampioenen verscheen de magere gestalte van Iwan Stepanytsch. De circus weergalmde van de daverende geest drift. Licht boog Iwan Stepanytsch. Het lot viel op een kampioen middengewicht, een Hollander, Van Houten genaamd. De Hollan der verbleekte en begon in allerijl een brief aan zijn moedertje in Amsterdam te schrij ven. Geheimzinnig glimlachend legde Iwan Stepanytsch zijn woordenboek op het tapijt. Van Houten gaf den brief aan den circus directeur, drukte zijn elf kampioen-genooten voor de laatste maal de hand en trad den ring binnen, terwijl de handschoenen aantrok. Er werd ge cn. Er mag gebeuren wat wildacht r" gelukkige Hollander en hij kon zijn eer';, i, open blik niet van de giftige oogen van Iwan Stepanytsch af wenden. Met de wanhoop van een ter dood veroordeelde wierp hij zich op den onverbld- delijken Iwan Stepanytsch en gaf hem een slag In het gezicht. Een seconde lang bedekte de leeren mops hond het smalle hoofd van Iwan Stepa nytsch. In de doodsche stilte, die heerschte, zoem den de ventilatoren als vliegmachines. Iwan Stepanytsch wankelde cn viel op den grond. De scheidsrechters grepen naar de stophor loges en telden de seconden. De Hollander duwde zijn hoofd tusschen de heifdhaftige schouders en kneep de oogen dicht. Hij was er niet over in twijfel, dat de drie volgende seconden hem den dood zou den brengen. Er verliepen twee seconden, dan drie, vier, vijf, zes. De ventilatoren zoemden. Zeven seconden, acht, negen, tien elf en twaalf. Toen verliepen er nog twee minuten. Toen kwamen er vier negers in rok te voor schijn, pakten Iwan Stepanytsch bij handen en voeten en droegen hem weg. Het woedende publiek brulde. De jazzband speelde de negerfanfare. „Wat heeft dat te beteekenen?" schreeuwde de directeur, terwijl hij op Iwan Stepanytsch kwam toeloopen, die op een divan lag. Met moeite sloeg Iyan het linker-oog in zijn op gezwollen wang op en glimlachte verlegen. Toen spuwde hij vier snijtanden uit en ver langde het woordenboek. Hij bladerde er in en zeide toen met groote duidelijkheid: „Vier tanden, een oog en een algemeene ze nuwschok zijn een niet al te dure tegen waarde voor twee weken luxueus leven, waarde heer!" De menschenmenigte koelde haar woede op deuren en stoelen van het Sporting- Palace. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Ct». per regel. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1591 DE ZAKDOEK Jantje, met moeder op visite, ontvangt haar sein, dat hij zijn zakdoek moet gebruiken zoekt in zijn rechter- broekzak zoekt in zün linker broekzak seint terug dat hij er geen bij zidn heeft moeder seint dat hij er een moet hebben en Jantje leggt zijn zakken seint vreugdevol dat hij 'm heeft gevon den produceert een vor meloos gekreukt ding dat misschien eens wit geweest is moeder seint om die gauw weg te stoppen en geeft t hem haar eigen smetteloos exemplaar, (Nadruk verboden» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 Uïw) ALLE BANKZAKEN (Adv. Ingez. Med.) De komende Herstelleening. Lage rente en duur kapitaal. Loopt het met de Amerikaansehc protectie spaak? Slechte bc- drijfscijfers over April in de V.S. Zakcnloosheid aan de Amster- damsche beurs. Het recht van den sterkste. Men maakt elkaar aan de beurzen wijs dat heel de wereld en vooral het deel, dat bij den internationalen handel betrokken is, in smachtend verlangen, uitziet naar de. intro ductie der aandeelen van de Bank voor Internationale Betalingen en naar onder auspiciën van deze instelling, uit te 'geven Herstelleening. De daardoor veroorzaakte spanning zou dan een der redenen zijn waar om op de effectenbeurzen de vacantiegeest eiken dag nieuwe triumfen viert en op de goederenmarkten het gewenschte prijsher stel uitblijft. En het zou dan ook de reden zijn, waarom allerlei emissies van aandeelen en obligaties den laatsten tijd zijn mislukt, hier, zoowel als in het buitenland. Met name in Londen hebben de bankiers zware pak ketten fondsen „naar huls moeten nemen. „Es ist nicht wahr!" De meer en meer drukkende malaise in den wereldhandel heeft diepere oorzaken en de groote terughoudendheid van het be leggend publiek duidt niet op het vormen van een reserve ten behoeve van de komen de Duitsche Herstelleening. Integendeel, het uitstel der emissie en de uiterst nauwkeu rige voorbereiding wijzen er op, dat men van het succes der millioenenleening niet zeker is. Het opmerkelijke feit doet zich voor dat de geldmarkt nog steeds ruimer wordt, maar dat alleen voor geld op korten termijn de rentekoersen dalen. Het rende ment van prima obligaties is de laatste maanden niet verder gedaald, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat het publiek voor zijn vaste beleggingen nog aan een rendement van 4lA a 5 pet. blijft vast houden. En voor buitenlandsche emissies wenscht men op zijn minst een procent meer, wanneer de gouden rand ontbreekt. Te Londen is het den laatsten tijd meer malen voorgekomen, dat de officieele emis sie mislukte, maar dat zoodra de stukken eenige procenten beneden den emissiekoers waren gedaald, bankiers hun bezit aan het publiek konden overdoen. De economische» crisis, waarvan het bestaan niet meer wordt betwist, heeft een psychologische uitwer king, op de bereidwilligheid om nieuw kapi taal te fourneeren. De levensstandaard is nog altijd beduidend hooger dan voor den oorlog en zij die van hun rente moeten leven, kunen dus met het rendement, dat toen gold, moeilijk tevreden zijn. Vandaar dat het nog verre van zeker is, of de nieuwe Herstelleening wel zulk een succes zal hebben als sommigen er van verwachten, wanneer het rendement niet meer dan 5 3.4 a 6 pet. zal bedragen. Want van redelijk goede Duitsche obligaties is dit percentage nog altijd grif te maken. En de economische toestand die ook over de financieele po tentie van Duitschland beslist, is waarlijk- niet zoo, dat men aan de betalingscapaci teiten van dit land in het minst niet be hoeft te twijfelen. Bij de vaststelling van het nieuwe plan voor Duitschlands herstel betalingen is die twijfel door menigeen uit gesproken en ook nu moet er mee worden gerekend, dat de millioenen, welke door de Herstelleening worden verkregen, voor Duitschland geen productief kapitaal zijn, maar moeten dienen om de vroegere ge allieerden aan de Duitsche schadevergoedin gen te helpen. Van een geconsolideerde ver houding en een financieel evenwicht tusschen de verschillende staten is er nog geen sprake. En de sinds September 1929 in getreden malaise zal ongetwijfeld het herstel dier verhoudingen vertragen, omdat de op lossing van de moeilijkheden nog steeds in de verkeerde richting wordt gezocht. Het eenige lichtpunt aan den donkeren hemel der internationale handelsbeweging is de toenemende oppositie in de Vereenig- de Staten tegen de steeds verder doorge voerde protectiemaatregelen dor regeering. De nieuwe tariefwet. waardoor de invoer rechten opnieuw zullen worden verhoogd, vindt meer en meer bestrijding, omdat de overtuiging veld wint dat men zich daar door tenslotte in eigen vleesch snijdt. De cijfers van den Amerikaanschen export over de eerste vier maanden des jaars hebben velen de oogen geopend. Van 1846 millioen FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 16) Noem slechts het woord „Dacia"! Dan laat hu u instappen. Wacht in den wagen cp ons!" Nq begon Hulberry tc begrijpen. De Dacia had de zaak ln handen genemen. Daarom had men hem vandaag afgewimpeld, toen hij zich aangeboden had. Maar bij alle hoogachting, die hij voor de Dacia koesterde, begreep hij toch niet goed, hoe de jonge Chinees aan den gouden penning kwam. Nadenkend slenterde hij de straat langs tot de eerste zijstraat- links. Zacht snorrend stond daar een groote, gesloten wagen, waarvan de lichten zoo ge dempt waren, dat zij slechts zwak gloeiden. Hij b'.eef voor het portier staan, waar achter dc 'bestuurder zat. Toen tikte hij tegen de ruit, die snel cn geluidloos omlaag zakte- Een scherp gesneden, tanig gezicht met borstelige zwarte wenkbrauwen keek vragend naar bui: ten. Hulberry prevelde het woord „Dacia" en de man w::es. zonder een woord te spreken ijir:- Mjïi duim over zijn schouder. Hulberry stapte in en dacht bij zich zelf. dat de be stuurder ook geen man van veel woorden was. Toen eerst bemerkte hij in het schemer donker. dat- cm liet- hoofd van den bestuurder een koptelefoon hing. Hij begon langzaam in te zien, dat de werkwij/c van de Dacia toch moderner was dan die van Scotland Yard. Plotseling weerklonk t en zacht gezoem. De bestuurder van den drukte de schel pen van de koptelefoon vaster aan zijn ooren. Het gezoem ging in duidelijk hoorbare morse- teekens over. De bestuurder ving de melding op en drukte daarna meerdere malen met ongelijke tusschenruimten een toets op de instrument-tafel van den wagen neer. Toen schakelde hij den motor in en reed voorbij Soesjins huis. Daar liet hij een eigenaardig dubbeltoon signaal tweemaal weerklinken, cn liet ongeveer twee honderd yard verder den wagen met gedempte lichten halt houden. Gerry en LLSing hoorden het teeken en richtten zich op. „In zes minuten kan hij hier zijn." Doodelijke stilte daalde op het huis neer. De minuten verliepen. Van verre kwam het geruisch van een zware auto naderbij. Voor het huis hield zij stil. Iemand oper.de de ijze ren poort en reed de naast het huis gebouwde garage binnen. Toen weerklonken zware schreden op dé trap. de kamerdeur ging open en het licht werd opgedraaid. Een seconde lang stond de man !n de Europeesche kleeding en met het brutale Mongolengezicht als vast genageld op den drempel cn zag de verwoesting. Hij zag ook. hoe een jonge, slanke Chinees zich bliksem snel van den open haard oprichtte. Een Schorre kreet van woede weerklonk, het spannen van spieren voor een sprong, toen een schelle Chineesche uitroep van den jongen, die Soesjin's blik naar opzij deed wenden. Iii den hoek van de kamer stond een twee de Chinees, die juist- zijn mes voor den worp ophief. Op 't oogenblik. dat het door de ka mer snorde, wierp Soesjin zich op den grond en schoot. Maar daar waar hij hecnschoot-, stond nie mand meer. Het oogenblik waarop hij zich neergeworpen had. was voldoende geweest. De beide indringers waren over hem heen m de gang gesprongen en hun schreden verdwe nen in het donker. Als bedwelmd richtte Soesjin zich op. Zijn eerste ingeving was. de twee na te snellen. Toen bedwong hij zich. Waarvoor? Zij waren weg. Nu kwam hei- er slechts op aan. te zien wat zij aangericht hadden. Langzaam dwaal de zijn blik door 't verwoeste vertrek. Nog lagen er snippers papier op den grond, bank: biljetten daartusschen. In den open haard verschroeiden de laatste overblijfselen van zijn papieren. Het duizelde hem. Daar weer» klonk schel van beneden de huisbel die schud de hem wakker. Wie was daar? Blootshooid snelde hij naar beneden. Aan de tuindeur stond een gemoedelijke, robuste agent en zag hem bezorgd aan: „Heeft men hier geschoten? Ik meende een schot te hooren." Soesjin vloekte. Toen zei hij zoo rustig mogelijk: „Neen. agent! Dc wind heeft mij een deur uit de hand gerukt." De agent salueerde en ging weg. Soesjin haalde verlicht adem. Vooral geen opzien baren. Hij wilde geen agenten in zijn huls Stap voor stap onderzocht hij zijn kamer en vond niets dan verwoesting. Geen spoor dat hem getoond zou kunnen hebben, welk doel die twee op het oog hadden, toen zij bij hem binnendrongen. Wat hadden zij van zijn papieren gestolen, en wat hadden ze verbrand? HU snelde naar het vuur. Slechts kleine stukjes papier waren niet verbrand. Daarl-us* schen ook stukjes van bankbiljetten. Wat had dat te beteekenen? Ze hadden de bankbiljet- ton verbrand, inplaats van ze mee te nemen. Rc;»f kon dus niet hun doel geweest zijn. Maar wat dan? Yw;c Chineezen in zijn huis. ZU moesten dus wat gezocht hebben. Maar wat? Had Engeland misschien de hand in het spel? Was men zUn propaganda-ai'beid op het- spoor gekomen, of misschien andere dingen? Neen! Waarom dan Chineezen? Tusschen de papieren snippers op don grond lag ook een hoek van het blad met de adressen van zijn politieke agenten in Enge land. Dat Gerry dit hoekje uitgescheurd en zorgvuldig neergelegd had, kon hij natuurlijk niet weten. Sesjin martelde zjjn brein en vond geen antwoord op alle vragen, die hem bestormden. Zijn blik viel op het- mes. dat nog in den deurpost» stak. Hij trok het er uit. Het zat heel diep, het was dus ernstig gemeend ge weest. Dat- Li-Sing, die met het mes een vlieg aan den wand ken steken,- zorgvuldig er naast gemikt, had. wist Soesjin immers niet. Slechts één ding wist hijHet mes was echt. was van ginds afkomstig. HU woog het in zyn hand. Voor zU'n geestesoog verrezen beefden 'üt vroeger jaren. Van Tsjlta tc-:- Wladiwostok naar beneden tot Moekóen. Van de rooftoch ten uit de omwenteling, toen hU zelf zulke messen tot aan het heft tusschen ribben had zien zitten. Toen hij zelf. De safe! B Una had hU het uitgeschreeuwd. Hij liet het- mes vallen, stormde naar den muur, greep naar den knopde deur gaf mee. Leeg! Leeg!ZUn hand vloog naar de geheime deur in den zij-waad, daar gaapte een gat. Sidderend tasste zün hand er in. „Leeg! Leeg' HU tuimelde achterover alsof hij een slag gekregen had. De officieele Russische geheime code was weg. Zijn particuliere aanteek&ningcn waren wag. Adressen vanzakenvrienden in verre landen, waarheen koopwaar ging. levende koopwaar. Wel had hij alles Ln geheimschrift geschreven, waar geen code voor 'bestond, omdat hU de teekens in zUn hoofd had; maar alles was verdwenen. Verdwenen waren ooi: de kostbare sieraden, het resultaat van list en moeizaam gesmede plannen. Nog eens tastten zUn vingers onderzoekend de ruimte af. Niets! Toch... een reepje pa pier. Zacht papier. HU haalde het voor den dag. Het was rtjstpapier. zooals het door de Chineezen gebruikt wordt. En met een penseel waren woorden daarop geschilderd. Niet in het Chineesch! In slecht, gebrekkig Russisch. Zooals het geschreven wordt door den Chinees, die ln MandsjoerUe woont en die Russisch spelt volgens het ge hoor. „Denk aan Charbin!" HU staarde naar de woorden. Waarom moest hU aan Charbin denken? HU had daar toch niet meer geroofd en gemoord dan in andere streken van MandsjoerUe. En tooii moest hU aan Charbin denken! HU zocht in zUn herinnering, tot zün her sens gloeiden. HU zocht en weelde koortsach tig :n het verleden. HU begon bU zün laatste verlof, -toen hü ais onderofficier van het- kei zerlijk Russische leger in zün geboortedorp in MandsjoerUe teruggekomen was. Heel in het- begin was de oorlog wel in zün smaak ge vallen. Teen reed men nog te paard door 't eigen cn 't vüandehjke land. Men vocht cn men leefde als heer.Wanneer men in een dorp kwam plunderde men het. Onverschillig, of het een Russisch of een vUandelük dorp was. Men roofde datgene waar men zin in had. Of het een vrouw was. of een gouden crucifix. In het eigen land was men immers altijd de over* winnaar. Maar toen was dc aardigheid van den oorlog af. Geen paard, geen dorp met vrouwen on geen gouden crucifixen. Verve lende loopgravendienst, dien Soesjin haatte. 15). (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6