STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 JUNI 1930 in vier maanden van 1929 viel de export dit jaar tot 1463 millioen terug. En van dien export komt ca. de helft op Europa, dat naar men terecht vreest zijn tegen maatregelen zal verscherpen, wanneer de jnvoer in Amerika verder zal worden be moeilijkt. De president der General Motors heeft er op gewezen, dat zulks in de auto mobielen-industrie een ontslag van 200.000 werklieden zou kunnen beteekenen. En ook in andere industrieele kringen gaan de oogen open voor de noodlottige handelspolitiek, welke de VS. sinds den laatsten tijd vol gen. Het zal echter de vraag zijn. of het vereer tegen de nieuwe tariefswijziging sterk genoeg zal blijken om het kwaad te keeren En het is niet in de laatste plaats de vrees voor een verdere inkrimping van den bui- tenlandsclien handel, welke de New-York- sche fondsenbeurs beïnvloedt. Van allen kant komen de berichten over teruggaande ontvangsten. Ook de spoorwegontvangsten.' van April wijzen weer een vermindering van 25 pet. aan. In de Amerikaansche in dustrie tracht men zich door aaneensluiting tesen den slechten tijd te wapenen. Maar de beurs is in het minst niet meer gevoelig voor dc nieuwe fusieplannen. De eenigë vraag, waarmee men zich bezig houdt, is hoelang dc malaise nog zal duren. Nu de voorspel lingen van verleden jaar niet zijn uitge komen, hebben de profeten het redres van den wereldhandel naar den herfst verscho ven. Zoodat ook de optimisten zich op een paar slappe zomermaanden voorbereiden. Geen wonder dus. dat er op de effecten beurzen vrijwel niets omgaat. Wat er nog ge schiedt, is afkomstig van den beroepshan- del. die vandaag koopt om morgen weer te verkoopen en zoodoende zijn bedrijfskosten tracht te verdienen. Te Amsterdam is het niet anders. Op geen der afdeellngen waren deze week nieuwe gezichtspunten te ontdekken. Het uitblijven van Amerikaansche koersen, waaruit een richting spreekt, werkt verlammend op de speculatie, die doorgaans in den Ameri- kaanschen hoek het leven er in houdt. En voor Industrieele aandeelen, waaronder dan voornamelijk de aandeelen Margarine Unie, de aandeelen Aku en de aandeelen Philips ressorteeren, is de belangstelling tot het vriespunt gedaald. Voor Rubber kwam de vorige week een Londensche noteering tot stand, die een nieuw laagterecord beteeken- de. Een prijs van 37 a 38 ct. per pond laat geen winst meer. Alleen de financieel sterke maatschappijen zullen de crisis bij zulke prijzen kunnen doorkomen. Precies eender staat het met de Suikermaatschappijen, die thans ook tegen kostprijs moeten ver koopen. En op de koffiemarkt heerscht groote ongerustheid over de ruime voorra den, welke in Brazilië aanwezig zijn en die het wereldeebrulk van een heel jaar ver tegenwoordigen. Dat moet natuurlijk weer anders worden. Maar de gevolgen van overproductie zijn niet in een paar maanden overwonnen, ge lijk men verleden jaar meende. En intusschen brokkelen de koersen van de meeste aan deelen langzaam af tot een niveau, waarop zij voor hen, die een stevige financieele ruggegraat hebben, weer aantrekkelijk worden. Want in de wereld der financiën geldt het recht van den sterkste! Het volgend staatje doet zien welke koers verliezen er dit jaar al weer zijn geleden: 1930 eind eind H.K. L.K April Mei Calvé Delft 153 115 133 136 Küchenm. Acc. 150 101 138 147 A.K.U. 135 87 112 105 Ned. Ford 288 244 260 282 Philips 527 401 472 403 Berkels Patent 193 110 134 111 ANIEM (Nat. Bezit) 355 290 S20 314 Alg. Expl. 207 161 195 203 Boeton 200 138 155 140 H. V. A. 586 463 520 481 Cult. M. d. Vorsten 154 130 145 138 Javasche Cult. 415 327 379 344 A'dam Rubber 192 133 143 140 Deli Ba. Rubber 129 85 96 92 Hessa Rubber 224 146 153 150 Deli Mij. 385 328 332 360 Deli Ba. Mij. 424 344 350 350 Senembah 429 387 370 380 Ned. Schp.v. Unie 192 187 176 178 LETTINGA. WORDEN WIJ VER-AMSTER. DAMD? EEN OFFICIEELE STATISTIEK. Ruim een maand geleden wijdden wij breedvoerige beschouwingen aan de vraag of Haarlem ver-Amsterdam d wordt, in verband oa. met de mededeeling van Mr. J. Gerritsz, wethouder, dat zich in den laatsten tijd zeer veel Amsterdammers hier ter stede vestigen. Onidat tot heden officieele cijfers daar over ontbraken, hebben wij den chef van het Bureau van den Burgerlijken Stand en Bevolking gevraagd een statistiek te maken, waaraan zeer bereidwillig voldaan is. Over de maand April 1930 zijn de cijfers: Gevestigd: van Amsterdam: 31 gezinnen enkele personen Totaal Van elders: 100 gezinnen enkele personen 98 personen 78 personen 176 personen van Amsterdam. 347 personen 330 personen Totaal 677 personen van elders. Totaal gevestigd 853 personen Vertrokken: naar Amsterdam: 24 gezinnen enkele personen 69 personen 57 personen Naar elders: 109 gezinnen enkele personen Totaal 126 personen naar Amsterdam. 340 personen 319 personen Totaal 659 personen naar elders. Totaal vertrokken 785 personen Uit deze cijfers blijkt allereerst dat zich in deze maand slechts 68 personen meer in onze stad gevestigd hebben dan vertrokken zijn. In April van 1929 was de winst voor Haarlem &5 inwoners. Dit bevestigt dus onze vroeger gedane mededeellng, dat de aanwas thans iets minder geworden is dan in 1929. Er kwamen ïn April 176 personen uit Am sterdam naar Haarlem, terwijl 126 personen uit Haarlem naar Amsterdam vertrokken. Als wij April mogen aannemen als een nor male maand, dan zouden zich per jaar dus "Jim 2100 Amsterdammers te Haarlem vesti gen. Daaronder zouden dan ongeveer 360 ge- tinnen zijn. VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VAL LENDE ZIEKTE.' De Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte hield in „Bethes- ia-Sarepta" haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van ds. C. J. van Paassen. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris ds. J. A. van Leeuwen, gaf reden tot groote tevredenheid. De examens leverden goede resultaten op. Van de candidaten moest slechts één broeder «n één zuster worden afgewezen. Het aantal Korf gevallen onder de verpleegden bleef ge- ting; onder de broeders en zusters kwam geen enkel sterfgeval voor. Een groote aan winst voor de stichting „Meer en Bosch" is Se bouw van het zoogenaamde „Boschhuis" geweest, waarin de expeditie, de leskamers het laboratorium zijn ondergebracht. Ook K»r de bezoekers van ..Onzen Dag" is het Boschhuis van veel beteekenls. Het aantal verpleegden steeg, in de beide Inrichtingen te zamen tot 400. Het financieele verslag bleek minder gunstig te zijn. Er is een tekort van bijna 1 13.000. NIET FORTUINLIJK! Zaterdag reed een auto tegen het hek van een woning, waarin toevalligerwijze een rijksveldwachter woonde. Laatstgenoemde trad naar buiten en sommeerde den be stuurder stil te houden, waaraan deze niet voldeed. Een eind verder stopte de auto evenwel vanzelf door een defect. De beide inzittenden, genaamd J. T., oud 18 jaar, steenhouwer van beroep, en E. V., 20 jaar, chauffeur, beiden wonende te Amsterdam zijn naar het bureau van politie gebracht. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de auto 's morgens te Amsterdam ten nadeele van de „Sierkan" aldaar, ontvreemd was, De twee personen zijn aan 'de politie over geleverd, terwijl de auto in beslag is geno men. VEREENIGING „HAARLEM" JAARVERGADERING. Dezer dagen hield tie Vereeniging „Haer- lem" in „De Hoofdwacht" haar algemeene vergadering onder leiding van haar voorzit ter, den heer Vincent Loosjes, die in zijn openingswoord in 't bijzonder welkom heette Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, onzen oud-stad genoot, thans te Genève wonende. Wegens omstandigheden geven wij thans eerst van deze vergadering verslag. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Tadema, is ontleend dat het aantal leden 458 bedraagt. Voldoening werd uitgesproken over de van verschillende zijden ondervonden medewerking bij het vertoonen van lantaarnplaatjes van oud-Haarlem aan de schooljeugd. Niet minder dan 2400 kinde ren hebben deze lessen gevolgd. De schoonheidscommissie, waarin één der twee door „Haerlem" op verzoek van het Gemeentebestuur opgegeven candidaten werd benoemd, doet zeer nuttig werk te Haarlem. Het verslag van den penningmeester, den heer J. D. Rutgers van der Loeff, werd goed gekeurd. Het toonde een batig saldo aan van 358.44^. De bestuursverkiezing van de drie aftre dende bestuursleden de heeren H. E. Knap pert, Vincent Loosjes en J. D. Rutgers van der Loeff, had tot resultaat dat de drie af tredenden bij acclamatie werden herkozen. Namens het bestuur deed de voorzitter eenige mededeelingen. Er zal weer een Jaarboek worden uitgege ven, dat zal bevatten: een kroniek, de ver slagen van secretaris en penningmeester, een ledenlijst en eenige biografieën. Het zomerultstapje zal dit Jaar het Mui- derslot ten doel hebben. Verder zal een plan voor een foto-wed strijd nader worden uitgemerkt. De bedoeling is mooie foto's van Haarlem te krijgen, die door een jury zullen worden beoordeeld en die ook geëxposeerd zullen worden. Bij de rondvraag bepleitte de heer L. Vuyk het stichten van een jeugd-afdeeling van „Haerlem"- Verder zou dit lid wenschen da; de vereeniging zich in verbinding zou stellen met arbeidersorganisaties, teneinde het werk van „Haerlem" ook onder de arbeiders te brengen. Het bestuur zal een en ander overwegen. De heeren Mr. Visser 't Hooft en Vonk merkten op, dat het uiterlijk van den gevel van het Proveniershuis veel te wenschen overlaat. Te gelegener tijd zal het bestuur de aan dacht van het gemeentebestuur hierop ves tigen. De heer S. W. de Clercq vroeg de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op het feit dat böomen aan sommige stadsgedeelten een levendig aanzien kunnen geven. Voorts zeide spr., dat hij zich ergert aan de vele papieren, die tegenwoordig op vele plaatsen in Haarlem en Bloemendaal op de straat ge vonden worden. De voorzitter meende dat deze laatste klacht niet bij de Vereeniging ..Haerlem" thuis hoort, maar misschien kan in den Gemeenteraad wel eens de aandacht van den betrokken wethouder op deze zaak worden gevestigd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. HET ZUSTERHUIS VAN HET ROODE KRUIS-ZIEKENHUIS. DOOR PRINS HENDRIK GEOPEND. Het werk van de financiëele commissie van de afdeeling Beverwijk van het Nederl. Roo- de Kruis werd Zaterdagmiddag bekroond met de officiëele opening van het nieuwgebouwde Zusterhuis, welke plechtigheid geschiedde door Prins Hendrik. De ontwerper van het fraaie gebouw, de heer A. M. Smit. is er in alle opzichten in ge slaagd een inrichting tot stand te brengen, die de goedkeuring der toekomstige bewoon sters zal wegdragen. Het gebouw bevat gelijk vloers een vestibule, een eetkamer, een zit kamer, een bestuurskamer en een keuken. In dc kelderverdieping bevindt zich de stook plaats van de centrale verwarming, een rij wielbergplaats en een opslagplaats. Op de eerste en tweede verdieping bevinden zich de kamers, totaal 28, voor het verplegend en huishoudelijk personeel. De kamers zijn zeer geriefelijk en hebben een oppervlakte van 10 M2. De officiëele opening. De officiëele opening vond plaats in het Kennemer Hotel. Zooals zich laat denken was de belangstelling zeer groot Onder de aan wezigen bevonden zich o.a. de heeren Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk. K. Steijn en C. A. Zwager, wet houders. J. W. A. C. van Loenen, gemeente secretaris, H. Rothe, burgemeester van Wijk aan Zee en Duin, Vreugde, burgemeester van Heemskerk. Luit.-gen. Jhr. J. H. Roëll, eerste- ondervoorzitter van het Ned. R.-K.. Luit.- gen. J. L. ten Bosch, hoofd-commissaris N. R. K.. Gen.-majoor Jhr. E. W. van Panhuys, commissaris in de Vesting Holland van het N. R. K.. P. W. de Kanter, lid van het hoofd bestuur, het bestuur der afdeeling Bever wijk enz. Te ruim half twee arriveerde Prins Hen drik, vergezeld van zijn adjudant, kap. t. z. Jhr. Termij telen. De Prins werd ontvangen door den heer Ir. A. H. Ingen Housz, voorzit ter der afdeeling Beverwijk en den burge meester. Na aan de bestuursleden der afdee ling te zijn voorgesteld, nam de Prins aan de bestuurstafel plaats. De heer Ingen Housz heette daarop den Prins welkom. Hij zeide. het een bijzondere eer voor de afdeeling te achten, dat de voor zitter van het hoofdbestuur andermaal naar hier is gekomen, waarin een blijk van belang stelling van het hoofdbestuur is te zien in de verdere ontwikkeling van het door de afdee ling geëxploiteerde ziekenhuis. Verder richtte spreker woorden van welkom tot de overige leden van het hoofdbestuur en tot de andere aanwezigen. Hierna memoreerde de voorzitter de snelle ontwikkeling van het ziekenhuis sinds de op richting en de uitmuntende reputatie, welke de inrichting heeft mogen verwerven, hetgeen in het bijzonder is te danken aan Dr. L. J. Büller. directeur en het verplegend perso neel. Verder bracht spreker dank aan de uit leden der afdeeling samengestelde Finan ciëele Commissie, in het bijzonder aan den voorzitter, den heer J. W. P, Stoutenbeek en den penningmeester, den heer W. Maters. Prins Hendrik, daarna het wóórd verkrij gende, zeide, volgaarne gevolg te hebben ge geven aan de tot hem geripjite uitnoodiging om 't nieuwe zusterhuis te openen. Ik behoef U niet te verzekeren, aldus de Prins, hoezeer het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de werkzaamheid van het zie kenhuis te Beverwijk en de diensten daarbij door alle betrokkenen bewezen, waardeert. Uit den aard der zaak is de uitstekende naam van dit jonge ziekenhuis voor een goed deel te danken aan den ijver en de toewijding waarmede de zusters zich van haar taak kwijten. Om haar in staat te stellen, die in spannende dagtaak met opgewektheid en in gezondheid te blijven vervullen, moet zoo veel mogelijk worden bevorderd, dat hare uren van rust en verpoozing kunnen worden doorgebracht tusschen vier wanden, waar werkelijk een spheer van ontspanning heer- schen kan, waar men niet het gevoel heeft, nog in onmiddellijk contact te zijn met de verpleegden. Ten slotte overhandigde de Prins den heer Stoutenbeek, voorzitter der Financiëele Com missie, namens het hoofdbestuur het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis en verklaarde daarna het Zusterhuis voor geopend. Hierna bezichtigde de Prins eenige woningen. Toen de Prins het Zusterhuis bezichtigde, stond de Roode Kruis Transportcolonne daar opgesteld. De leider ,de heer W. M. Ragut, werd aan den Prins voorgesteld. Na den rondgang noodigde Ir. Ingen Housz den Prins uit. een in de hal van het gebouw geplaatste gedenksteen te onthullen. Met een kort woord voldeed Z. K. H. aan deze uit noodiging. Spoedig daarna was de plechtig heid geëindigd en begaf de Prins zich met de hoofdbestuursleden en burgemeester Jhr. Strick van Linschoten naar IJmuiden, ter bijwoning van de Roode Kruis-demonstratie. DE BLAUWE WEEK-ACTIE. DE JEUGD AAN HET WOORD. Om 6 uur waren Zaterdag de kinderen van de jeugdorganisatie in „Bloemhof" bij een. Opgevoerd werden de twee propaganda- stukjes ..Eind goed al goed" en „Vader niet meer" benevens de operette in het Droomen- land, een en ander afgewisseld door zang. De kinderen leverden keurig spel dat on der zeer goede leiding werd gegeven en waar voor zij zeer veel bijval mochten ontvangen. Een kleine 1000 kinderen waren hier aan wezig en vele grooten, waaronder de beken de Haarlemsche veteranen, genoten van deze bijeenkomst. Des avonds had een propaganda-avond plaats voor de rijpere jeugd. Een goed verzorgd programma werd afge werkt w.o. een tooneelstukje ..Oudejaars avond", dat zeer goed en vlot gespeeld werd. De heer Garmt Stuiveling, uit Groningen, hield een propaganda-rede, waaruit jongeren en de ouderen zeer veel konden leeren. Een en ander werd opgeluisterd door mu ziek van mej. Duvosel ea. VOOR HET AVRO-COMITé. Het totaal der bijdragen voor het Avro-co- mité hier ter stede bedraagt tot heden f 842.77 1/2 (hieronder is begrepen f 30.50 als aandeel in den verkoop van den marsch „Hallo-Hilversum") REDDINGSDEMONSTRATIES TE IJMUIDEN. PRINS HENDRIK WOONT DE DEMONSTRATIES BIJ. Na afloop der opening van het Zusterhuis van het Roode Kruiszlekenhuis te Beverwijk begaf Prins Hendrik zich per auto naar IJmuiden ter bijwoning van de demonstra ties, die gegeven zouden worden door de plaatselijke aideelingen van het Roode Kruis en de Noord- en Zuid-Holiandsche Redding- Maatschappij. Toen de Prins aankwam stonden op het parkeerterrein nabij de Zuidpier de trans- portcolonnes opgesteld. Nadat- de Prins aan verschillende autoriteiten was voorgesteld en hij zich met verschillenden der aanwezigen, o.a. ook met de manschappen van de red dingbooten had onderhouden, begaven allen zich naar het strand, waar de demonstraties zouden plaats vinden. De Prins, die vergezeld was van zijn adju dant, kap. t. z. jhr. Termijteien, bezichtigde eerst het strandgebouw van het Roode Kruis, waarna de stranddemonstratie van de Transportcoionne van de afdeeling IJmui- den-Velsen van het Roode Kruis een aan vang nam. Vele gewonden Tijdens een zeer druk strandbezoek op een warmen dag ihet was inderdaad druk en zeer warm) komen verschillende kleinere en grootere ongevallen voor. Spoedig is de transportcolonne in actie. En hoewel zij de handen vol heeft, wordqn alle gewonden vlug en goed verbonden, gelukkig zonder dat er een droppel bloed had gevloeid. Inmiddels was een groot aantal toeschou wers naar de „plaats des onheils" gestroomd, waaronder vele autoriteiten. Van hen noe men we in de eerste plaats de hoofdbe stuursleden van het Ned. Roode Kruis, die ook de opening van het Zusterhuis bijwoon den en reeds in het verslag van deze gebeur tenis werden genoemd. Verder waren nog aanwezig de burgemeesters van Velsen, Bever wijk en Zandvoort, Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem en gastheer van den Prins en z'n gevolg, Dr. A. A. Land. Haarlem, Kringcommissaris van den Kring Noord-Holland-Zuid, Mr. A. M. Ledeboer, Alkmaar. Kringcommissaris van den Kring Noord-Holland-Noord van het R. K., Jhr. E. H. E. Tedlng van Berkhout, voor zitter en mevrouw Levenkamp, resp, voorzit ter en penningmeesteresse van de afdeeling Haarlem van het R. K., J. C Dunnebier, wet houder en M. K. Hofstede, gemeentesecreta ris, dr. L. S. Limborg Meyer, directeur van den geneeskundigen dienst der gemeente Velsen, bestuursleden van de Reedersvereenl- ging en van* de Vischhandelvereeniging, dc heeren Tegelberg en de Booy, voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der Noord en Zuidhollandsche Redding Maatschappij, bestuursleden der plaatselijke commissie de zer maatschappij enz. Het tweede gedeelte van de demonstratie werd uitgevoerd door de manschappen der reddingboot, in samenwerking met de trans portcolonne van het Roode Kruis. Stranding van het s.s. „Hebe". Ten tweeden male moesten de aanwezigen hun fantasie laten werken. In plaats van de rustige zee, slechts op de zandbanken zag men eenige krullen, zou er, volgens het pro gramma een Zuidwester storm woeden. De kustwacht heeft bemerkt, dat er een bela den stoomschip van Engdsche nationaliteit zich ten Zuiden van de brulboei bevond en er gevaar bestond, dat het schip ten Zuiden van de Zuidpier zou stranden. Dit geschied de inderdaad: het stoomschip sloeg over de derde bank en strandde op de tweede. Daar het te ver in zee lag. om met succes het wip pertoestel te kunnen gebruiken, werd be sloten, de reddingboot in zee te laten, om de uit 28 personen bestaande bemanning te redden. De reddingboot, op haar wagen voortge trokken door een tractor, was spoedig ter plaatse. Schipper Peeters en z'n wakkere manschappen, die reeds meermalen getoond hebben, bij ernstige gevallen voor mets te rug te deinzen, men denke slechts aan dc Salento, begaven zich aan boord en spoedig was het denkbeeldige gestrande vaartuig be reikt. „Onder moeilijke omstandigheden wer den 16 van de 28 opvarenden aan boord ge nomen en gelukte het, deze veilig op het strand te brengen. De tweede tocht slaagde eveneens naar wensch en spoedig was de ge- heele bemanning aan land. De transport colonne van het Roode Kruis was daar. om eenigen „gewonden" de noodige hulp te bie den. Met groote belangstelling volgde de Prins deze interessante en nuttige demonstratie. Nadat de reddingboot naar het boothuis was teruggevoerd, begaven de genoodigden zich naar het. badpaviljoen „Noordzee", waar thee en Roode-Kruisgebak werd geserveerd. De voorzitter van de afdeeling IJmuiden- Velsen van het Roode Kruis, Dr. W. van Ha- selen sloot met een kort woord den middag. Hij bracht allereerst een woord van dank aan den Prins en Jhr. Röell en Lt. Gen. ten Bosch voor het bijwonen der demonstraties. Voorts dankte hij het bestuur van de afd. IJmuiden der N. en Z. H. Reddingmaat schappij, dat het Roode Kruis in staat had gesteld, deze oefening te houden. Na gewezen te hebben op het nuttige werk der transportcolonne te land, in samenwerking met de hulpverleening ter zee, eindigde hij met den Prins de verzekering te geven, dat in IJmuiden-Velsen de noodige opgewekt heid en liefde voor het Roode Kruis bestaan, waarbij de medewerking van alle zijden als een krachtig stimulans werkt. De Prins zeide daarop het volgende: ..Alvorens weder van hier te vertrekken, wil ik uiting geven aan de buitengewone voldoe ning waarmede ik getuige ben geweest van de hier gehouden demonstratie. Ik weet, dat ik ook spreek uit naam van de heeren Röell en ten Bosch, die mij heden vergezellen, wanneer ik u verzeker, dat onze goede ver wachtingen van de prestaties uwer helpers en helpsters in geenen decle werden teleur gesteld. Doch niet alleen dat, zij werden nog verre overtroffen. In het bijzonder ook heeft het mij genoe gen gedaan te mogen opmerken, hoe voor beeldig de samenwerking was met de leden der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij. Samenwerking toch tusschen de verschillende organisaties is noodig. in het bijzonder waar het geldt de hulpverleening aan onze medemenschen die daaraan be hoefte hebben door den toestand waarin zij zich bevinden. Dat van de zijde van het Roode Kruis alles zoo uitstekend werd voorbereid is in de eerste plaats te danken aan den voorzitter en den secretaris der afdeeling IJmuiden- Velsen. Aan de heeren van Haselen cn Uit- zinger breng ik een woord van welverdien den lof. Hun ijver cn hunne persoonlijke eigenschappen bieden de beste waarborgen, dat ook in den vervolge de arbeid van het Roode Kruis in de zoo actieve afdeeling Umuiclen-VeLsen met die opgewektheid cn liefde zal worden vervuld, waarvan zooeven door den voorzitter uwer afdeeling werd ge waagd". Zoowel op de rede van Dr. van Haselen als op die van den Prins volgde een krachtig applaus. Burgemeester Rijkens ging met z'n auto den Prinsclijken auto vooraf. De terugtocht ging o.a. door Velserbcek en wel door de Lindcnlaan. Het noenmaal bij Jhr. Boreel. De Prins heeft op „Waterland" als gast van Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden het noenmaal gebruikt- Behalve de prins cn z'n adjudant zaten hier o.a. aan burgemees ter Rijkens, Jhr. Röell, Luit. Gen ten Bosch, dr. R. Rutton. voorzitter der plaatselijke com missie der N. en Z. H. Redding Mij.. Dr. W. van Haselen en J. L. Uitzingcr. resp. voor zitter en secretaris van de afd. IJmuiden- Velsen van het Roode Kruts. EEN SCHOENMAKERIJ MINIATUUR. IN HET WERK VAN TWEE JAREN. In een der lokalen van de school in d« Tempeliersstraat demonstreert de heer J. van Koot. op het oogenblik een bewonderens waardig staaltje van huisvlijt. De heer van Koot, die de laatste twee ja ren door ziekte tot werkloosheid geraakt was, heeft in dezen tijd een prachtig stuk huisvlijt vervaardigd, dat van groote be kwaamheid en enorm geduld getuigt. Het is een orthopaedische schoen- en laarzenma kerij in miniatuur met daaraan verbonden een ouderwetsche schoenlapper!) en een com pleet woonhuis. Wanneer dc belde groote electrlsche lampen, die het daglicht voorstel len, zijn opgedraaid, wordt alles automatisch in beweging gezt. Men ziet in den winkel een bediende, die een klant helpt, een dame, die uitgeleide wordt gedaan, een meisje aan oen trapmachine, den boekhouder, die druk aan het werk is. enz. In de ouderwetsche lapperij ziet men den baas met zijn knecht druk bezig schoenen te repareeren, terwijl vóór den win kel een loopjongen den band van zijn bak fiets aan het oppompen Is. In het woonhuis op de tweede etage drinkt de familie rustig een kopje thee, een dienstmeisje loopt be drijvig heen en weer en op de slaapkamer is een dame Juist bezig haar haren te kam men. Niets is vergeten; zelfs een klok, die den waren tijd aanduidt, is aanwezig. Na een bepaald tijdsverloop, beginnen de beide groote lampen langzamerhand in sterkte te verminderen; het wordt dus avond. In den winkel gaan dan de verschillende werklam pen aan. het uithangbord wordt verlicht; ook in de hulskamer de slaapkamer en de keuken gaat het licht op. Zelfs de lantaarn van den Jongen met de bakfiets en het thee lichtje blijven niet ten achter. Daarna be ginnen de beide schijnwerpers weer te gloeien en gaan de lichten in het huis suc cessievelijk weer uit. Wij kunnen een leder aanraden dit zeld zame kunstwerk eens te gaan bezichtigen. Men kan het dagelijks doen van 910, 2—5 en 710 uur. ONDERLINGE MAATSCHAPPIJ VAN VER ZEKERING „DE NEDERLANDEN". In de Maandag gehouden Jaarvergaderl-.it dezer te Haarlem gevestigde maat schappij werd door de directie ver slag over 1929 uitgebracht. Daaruit bleek, dat het aantal verzekerden steeg met 233 con tracten cn het verzekerd kapitaal met f 146.896,50 cn de premieontvangst met f 6544.32. Het totaal aantal verzekerden bedraagt thans 8765, 't verzekerd kapitaal f 1.699.228.08 met een jaarpremie van f 63097,16. De totale uitkeeringen bedroegen In 1929 f 10.792.36 1 2. Het boekjaar sluit met een winst van f21 826,02 1 2 waarvan volgens be rekening van den wlskundig-advLsour f 19.785.63 aan dc reserve moet worden toege voegd. De reserve bedraagt dan in totaal f 118.192.93. Van dc overblijvende winst, oen bedrage van f 2040,39 1,'2 wordt f 1242,88 ge boekt op de rekening reserve voor geldbeleg ging. f497,51 1/2 op de reserve voor dublcuse debiteuren en r 300 extra afgeschreven op dc materiaalrekening. j De commissie van contrólo uit de verzeker den had de rekeningen nagezien en verklaar de Sn haar rapport daarmede geheel accoord te gaan. Tot wiskundig-adviseur der maatschappij werd opnieuw benoemd Dr. F. W. Nijhof, leeraar aan het Chr. Lyceum te Haarlem. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". HET LENTEFEEST. Bovengenoemde vereeniging organiseerde op Zondag een Lentefeest ln den speeltuin aan de Zomcrvaart. Het weder dat zich zeer slecht liet aanzien, was oorzaak, dat om 2 uur nog niet veel be langstellenden op het speelterrein aanwezig waren, maar daarna klaarde het op cn werd de toeloop grooter. De muzickvereeniging „Voorwaarts" open de het programma met een tweetal muziek nummers. De operetteclub van „Het Oosterkwartier" gaf daarna de kinderoperette „Rhodla", wel ke verdienstelijk werd uitgevoerd. Dc eerste en tweede afdeeling der korfbal club speelden een wedstrijd. De eindstand kwam met een 2—0 overwinning voor de eer ste afdeeling. Een gecostumcerde korfbalwedstrijd voor volwassenen was een aardige attractie, de declncmers(sters) hebben succes gehad, wat verdiend was, omdat aan de costuums veel zorg besteed was. Deze wedstrijd werd voorafgegaan door een rondgang der gecostumeerden achter het muziekcorps. De wedstrijd zelf leverde veel amusante mo menten. De gymnastlekafdeellng heeft met haar gymnastische spelen en oefeningen ook bij gedragen dit Lentefeest te doen slagen. Ook de Athletiekclub heeft getoond waar toe zij in staat is. Met verschillende dansen, waarvan de Zonnebloemdans een bijzondere vermelding verdient, uitgevoerd door meisjes van de Operetteclub, werd dit mooie Lentefeest ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7