orfutb VOETBAL DE ENGELSCHE DERBY. SPORT EN SPEL BINNENLAND UIT DE PERS. DE WEDSTRIJD TEGEN DE HONGAREN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 JUNI 1930 VIERDE BLAD PAARDENSPORT. Blenheim winnaar. LONDEN, 4 Juni (V. D.) Heden vond onder zeer groote belangstelling de Derby plaats op de Epsombaan. De uitslag luidt: 1 Blenheim, jockey Wragg. Tijd 2 min. 38 15 sec. 2. Iliad, jockey Jones, 3 Diolite, jockey Ray. Het laatste paard was favoriet, daar dit de 2000 guineasrace on langs gewonnen heeft. De noteeringen voor deze paarden waren resp. 100/6, 25/1 en 5/2. Nader wordt uit Londen gemeld: Onmiddellijk na den start viel het par cours uiteen, en was weldra achter de eerste heuvels verdwenen, waardoor het voor de groote menschenmenigte rondom het veld niet mogelijk was de ren te volgen of na te gaan. Toen de voorste paarden weer versche nen, werden Diolite en Rustom Pasha aan den kop ontdekt. Diolite, die bij deze race sterk favoriet was. in eigendom van Sir Hugo Hirst, gereden door jockey Rav, heeft on langs de 2000 guineasrace gewonnen, de no teering was 5 2. een bewijs dat de wedders in Diolite vertrouwen stelden. Diolite werd onmiddellijk gevolgd door Rustom Pasha, doch dit paard zag zich spoedig gepasseerd door Silver Flare, dat bij de 2000 guineas- race op het laatst nog door Deolite was ge klopt. Dan schiet echter Iliad naar voren, een der fraaiste looppaarden. Dan komt de groote verrassing: plotseling komt de outsi der Blenheim naar voren en wint tenslotte Tweede Iliad, terwijl Diolite als derde aan het eindpunt kwam. Vier Silver Flare. De noteeringen waren resp. 100/6, 5/2, Iliad 25 1 en Silver Flare 100/8. Jockey Wragg de rijder van Blenheim werd geestdriftig toegejuicht. De tijd van den win naar was 2 min. 38 1/5 sec., welke tijd niet bijzonder vlug is. „Derby-day" door de radio. Daventry heeft Woensdagmiddag van de 150ste Derby te Epsom een draadloos verslag gegeven, dat vele duizenden in de gelegen heid heeft gesteld dit groote evenement in zijn geheel te volgen. De voorspelling, dat dit jaar de belangstelling minder zou zijn. dan andere jaren, is niet uitgekomen. De ver slaggever sprak van een „enormous crowd" en naar het rumoer te oordeelen. moet het aantal bezoekers inderdaad overweldigend zijn geweest. In de koninklijke loge waren de koning, de koningin, prinses Mary en na tuurlijk ook de prins van Wales, benevens de hertog van Gloucester aanwezig. Aan spanning en verrassingen heeft het ook dit jaar niet ontbroken. De start droeg al een sensationeel karak ter, doordat een der sterkste mededingers, Silver Flare, zich zoo onrustig maakte, dat het nog eenigen tijd duurde, voor het ver treksignaal kon worden gegeven. Zooals men weet was Diolite van Sir Hugo Hirst dit jaar sterk favoriet. Kort geleden wond dit paard de ..Two Thousand Guineas", zoodat de gokkers dus alje aanleiding had den. op hem te zetten. Tot kort voor het einde heeft Diolite ook nu weer den kop ge had, op den voet gevolgd door Rustom Pasha en Silver Flare, en de verslaggever had hem dan ook al eenige malen bij voorbaat tot overwinnaar uitgeroepen, toen de hoogge prezen favoriet plotseling afzakte en zijn ge benedijde plaats moest afstaan aan Blen heim, die onverwacht was komen opzetten. Ook Iliad van Lord Astor slaagde er in den favoriet te passeeren, zoodat laatstgenoemde zich tenslotte met de derde plaats moest te vreden stellen, gevolgd door Silver Flare. De eigenaar van ..Blenheim" Agha Khan had nimmer te voren de Derby gewon nen. Hij had zelfs geen penny op het paard gezet. 't Kan verkeer en! VOETBAL. OM DEN K. N. V. B.-BEKER. HALVE EINDSTRIJD. AJAX—FEIJENOORD (1—2) Na een meer dan slappe vertooning heeft Feijenoord, door Woensdagavond' fn het Amsterdamsche Stadion met 21 van Ajax te winnen, zich in de finale geplaatst van de wedstrijden om den K. N. V. B -beker. Scheidsrechter Tetzer blies te 10 minuten over half acht het beginsignaal. Eenige aanvallen op het Ajax-doel lever den niets op en hoewel de Ajax-aanvallen op het doel der Rotterdammers spaarzaam waren, hadden ook deze geen resultaat. Eenige goede schoten van Van Reenen worden door Van der Malen fraai gestopt, terwijl ook keeper Bonneveld af en toe reddend moest optreden. Eerst als er twintig minuten gespeeld is, komt er wat teekening in het spel. Eenmaal wordt Van Kol keurig gepasseerd, doch het harde schot op het doel wordt door Bonneveld gevangen; even later werkte Van der Male een schot van Van Reenen en een scherpen voorzet van Hamel keurig weg. Ajax was overwegend sterker en speelde steeds op de Rotterdam- sche helft, zonder echter te kunnen scoren. Rust kwam met 0—0. In de tweede helft kwam Feijenoord beter opzetten. Een hard schot wist Bonneveld nog maar juist vallend te keeren; even la ter werd Van Kol geblesseerd; hij moet het veld verlaten. Anderiessen nam zijn plaats in. terwijl Den Boer inviel op de links-half-plaats. Toer. even later een Feijenoord-man dicht in de buur van het Ajax-doel kwam, werd hij hardhandig op zij gezet; Van Dijke nam den toegekenden vrijen schop (01). Met de Ajax-overmacht was het volledig gedaan. De uitvallen der Amsterdammers werden door de Feijenoordsche verdediging resoluut gekeerd, terwijl de Amsterdamsche verdediging soms hopeloos stond te knoeien. Met een hard schot bracht de Rotterdamsche rechtsbinnen den stand op 0—2. De Rotterdammers blijven het Amster damsche doel bedreigen. Alle verband in de Amsterdamsche achterhoede en midden linie was zoek. De Amsterdamsche verdedi ging dankte het voornamelijk aan haar kee per, dat niet meer doelpunten gescoord werden. In de laatste minuut deden de Ajaxiden nog een uitval. Twelker rende met den bal naar voren, zette goed voor en Strij- bos trapte stevig in (12). Onmiddellijk daarna floot de scheids rechter het einde. Feijenoord zal nu in de finale uitkomen tegen den winnaar van den wedstrijd N A.C. Excelsior, die Zaterdagavond gespeeld zal worden. BILJARTEN. MATCH W. HOUTKOOPER—AMERSFOORT. De onlangs tot den Nederlandschen Bil jartbond toegetreden biljartvereeniging „Roozendaal" te Overveen heeft voor haar kopspeler Amersfoort met de ..Haarlemsche Biljartclub" een wedstrijd georganiseerd, waarbij de speler dier club. W. Houtkooper, tegen hem zou uitkomen in een uit- en thuis- partij op telkens 250 caramboles. Het eerst werd Woensdagavond te Over veen gespeeld. Beiden zetten er spoedig een flinken gang in. Als Amersfoort 10 en 20 maakt antwoordt Houtkooper met 12 en 20; na 5 beurten is de stand 35 om 39 voor Amersfoort. Dan neemt de „H.B.C."-man de leiding over met 8 en 16 en na 10 beurten is het 62 om 50 voor hem. De strijd is daar na zeer spannend en op de 17de beurt no- teeren beiden 87. Na de 25ste beurt komt Houtkooper eenigs- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICH E" Gr. Houtstr. 169 I FAMILIE- EN BRUI0S- T«1. 13472 Hurk» GROEPEN zins in het voordeel met 11. 16 en 23, het luidt 179 om 136. Met mooi spel weet Amers foort weder wat op te halen; het blijft on zeker, wie de overwinning zal behalen. Ten slotte verzekert Houtkooper zich met een serie van 24 van de zege. Op de 47ste beurt maakt hij de 250 vol, als Amersfoort 212 no teert. ZEILEN. INT. ZEILWEDSTRIJDEN OP DE ZUIDER ZEE EN HET BUITEN-IJ. Op 28 Juni zullen op de Zuiderzee en op het Buiten-IJ internationale zeilwedstrijden plaats hebben van de Zeilvereeniging ..Het IJ" en op 29 Juni door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniglng. (Zie ook elders in dit nummer). BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. H. G. JANSEN. UTRECHT VOL KERKELIJKE EN WERELDLIJKE AUTORITEITEN. De hoogste kerkelijke en wereldlijke auto riteiten onder de Katholieken in Nederland waren vandaag in Utrecht bijeengekomen om luister bij te zetten aan de grootsche plechtigheid der Wijding van ZD.H. Mgr. J. H. G. Jansen, den nieuwen aartsbisschop. Te half tien werd de kerk van O. L. Vrouwe ter Hemelopneming voor de plechtigheid opengesteld. Speciale maatregelen waren ge troffen om een te grooten toevloed van be langstellenden tegen te gaan. Zooals te verwachten was, heerschte er reeds van negen uur af in de Biltstraat en omgeving een bijzondere drukte; behalve het grootste deel van Utrecht's bevolking wa ren talloozen van heinde en verre gekomen. Toen de Aartsbisschop, de Bisschoppen en de Abten met den Internuntius arriveerden, stegen er uit de wachtende massa luide toe juichingen op. Kort te voren reeds waren de gezanten en de Malthezer Ridders gearri veerd. In de kerk. Onder de vele officieele autoriteiten, die de plechtige consecratie bijwoonden, noemen wij o.a. De Bisschopsconsecratie van ZD.H. Mgr. J. H. G. Jansen. De bisschoppen van Haarlem en den Bosch, Mgr. Biermans, (Mill Hill); Mgr P. Bos, O. Cap. Borneo, Z.Exc. Mgr. A. Smets Pauselijk Delegaat van Per- zië; Abten van kloosters: de hoogeerw. pa ters Provincialen der verschillende klooster orden, de Algemeene Oversten der Vrou welijke kloosterorden, het Metropolitaan Ka pittel van het Aartsbisschop, behalve de Ka nunniken Le Blanc en Van Haagen, die we gens ongesteldheid verhinderd waren. Mgr. Taskin Proost van het Hoogwaardig Kapittel van het Bisdom Haarlem. In hun hoedanigheid van assistenten bij de plechtigheid fungeerden voorts, als Con secrator: Zijn Excellentie de Internuntius Mgr. L. Schioppa; als mede-consecrant: H.H D.D. H.H. Mgr. L .Schrijnen, Bisschop van Roermond en Mgr. P. Houmans, Bisschop van Breda; als Presbyter Assistent: de hoog eerw. heer Kan, D. Huurdeman, Vicaris-Ge- nerael van het Aartsbisdom. Voorts Diakenen, sub-diakenen en Cere- moniari. De lagere assistenties werden waargenomen door Theologanten van het Groot Seminarie te Driebergen. Van de vele aanwezige burgerlijke autori teiten noemen wij: De heeren Ernest Laane en W. Dreesmann, beiden Kamerheer van den Paus: de gezan ten van Argentinië. België, Brazilië, Chili. Denemarken. Italië, Mexico. Oostenrijk, Peru, Polen. Portugal, de Ministers Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck en Dr. Deckers; Mr. van Schaik, voorzitter Tweede Kamer, graaf Du Monceau, Opperceremoniemeester van de Koningin, de heer v. Vollenhoven, oud-gezant en mevr. van Vollenhoven geb. prinses van Bourbon; de heeren Mr. Harte v. Teckelen burg en Mr. Dr. Kooien, leden van den Raad van State, de Katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht D. 's Jacob, Utrechtsche provinciale en stedelijke autori teiten; de Katholieke Hoogleeraren der ver schillende Universiteiten van Nederland. Hoofdredacteuren van verschillende, katho lieke dagbladen in Nederland; vertegenwoor digers van de verschillende katholieke stands- en vakorganisaties, enz. enz.* De kerk zeh'e was inwendig op schitteren de wijze met palmen, onder groen en guir landes versierd; in de stad hadden verschil lende bewoners de vlag uitgestoken. De plechtigheid. Te ruim 10 uur 15 vingen de plechtigheden aan. Twee altaren waren in gereedheid ge bracht, het Groot-Altaar voor den Consecra tor Mgr. Schioppa en een altaar voor don uitverkorene Mgr. Jansen. Hoofdmomenten in het ceremonieel waren de voorlezing van den Apostolischen last brief, het uitspreken van het eedsformulier door den^oor Mgr. Schioppa neergeknielden Wijdeling en het onderzoek, waarbij de Con secrator zich overtuigde of de Wijdeling be reid was al de plichten der bisschoppelijke waardigheid te vervuilen en tevens cf zijn leer overeenkomstig is met die der kerk en of hij in staat is het ware geloof te verdedigen. Na het onderzoek begon de H. Mis. welke Mgr. Jansen tegelijk met Mgr. Schioppa op droeg. Bijzonder plechtig was vervolgens, nadat de Wijding zelve geschied was. het ontvan gen door den gewijde van de onderscheidings teekenen zijner bisschoppelijke waardigheid: de staf als zinnebeeld zijner herderlijke be diening, den zegelring als symbool van het zuivere, ongerepte Geloof, dat hij in zijne Kerk moet bewaren en tenslotte het Evan gelieboek, ten teeken, dat hij het Evangelie verkondigen moet. Na de voort-zetting der H. Mis kwam de laatste plechtigheid, nl. die der intronisatie. Na het verrichten tenslotte van het dank gebed en een korte aanbidding bij het Sa- craments-Altaar, verlieten de Aartsbisschop en de Bisschoppen, begeleid door de geeste lijkheid. de kerk. terwijl het orgel zijn feest tenen hooren deed. De stoet van kerkelijke hoogwaardigheids bekleders begaf zich vervolgens binnen het hek naar de pastorie. In een der zalen was daar voor de diplomaten en andere hooge autoriteiten gelegenheid om den Aartsbis schop te complimenteeren, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Des namiddags tusschen twee uur en kwart voor drie werd door Mgr. Jansen in het Aartsbisschoppelijk Paleis aan de Malie baan voor de geestelijkheid een receptie ge houden. De receptie voor wereldlijke autoriteiten, organisaties, kloosteroversten uit de stad Utrecht en particulieren vindt morgen plaats. FRAUDE BIJ PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM. Begin Maart 1929 kwam men ten stadhulzc te Amsterdam op het spoor van frauduleuze handelingen, welke aan de afdeeling bestra ting van den Dienst der Publieke Werken zouden zijn gepleegd door een aantal ambtenaren, die tot taak hadden toezicht te houden op bestratingswerkzaamheden, welke werden uitgevoerd door The Neuchatel As- phalte Company. Bij het justitioneel onder zoek kon worden vastgesteld, dat door drie ambtenaren geknoeid was met staten, waar op de opgaven worden vermeld van dc werk zaamheden, die zijn uitgevoerd. Door op die staten meer te vermelden dan werkelijk aan arbeid was verricht, was het mogelijk, dat de gemeente ook meer betaalde dan waarop de uitvoerende maatschappij recht had. De malversaties zouden gepleegd zijn met medeweten en in samenwerking met de maatschappij, die de asphalteeringswevk- zaamheden uitvoerde. Woensdag diende deze zaak voor de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam. In de voorste beklaagdenbank namen plaats de Hollandsche oud-directeur van de Neuchatel Asphalt Comp. Ltd. de 64-jarige W. N. P. en dc 57-jarige Engelsche directeur E. B H, Vcrd. P. is thans zonder beroep, terwijl II. geschorst is door de Maatschappij. In de tweede beklaagdenbank hadden plaats genomen de drie ex-ambtenaren, de 49-jarige W. H. G. "(vroeger technisch hoofd opzichter). de 44-Jarige G. H. S„ vroeger technisch Ambtenaar en de 50-jarige J. G. F. eveneens oud-technisch ambtenaar bij P W. De Hollandsche directeur der nsfalt- maatschappij werd verdedigd door Mr. Si mon de Jong. de Engelschc directeur door Mr Th. Muller Massls en de ambtenaren werden verdedigd door mr. K. J. v. Nieuker- ken. In de dagvaarding werd den ambtenaren ten laste gelogd, dat zij staten valschelijk hebben ingevuld en aan de directeuren was ten laste gelegd dat zij de staten accoord hebben get eekend en gebruikt hebben, we tende da; de staten valsch waren Ingevuld. In de zaak waren 19 getuigen a charge ge dagvaard. Noch van de zijde van het publiek, noch van die van de balie was de belangstelling bijzonder groot. Bij hun verhoor gaven de ambtenaren toe, de maten wat ruim genomen te hebben. Zij hebben oorspronkelijk een volledige beken tenis afgelefgd. doch kwamen hierop thans eonigermate terugè Door een anoniemen brief is de politie de zaak op het spoor gekomen. Uit het verhoor van een aantal deskundi gen bleek, dat de ambtenaren niet hadden mogen handelen, zooals zij gedaan hebben. Arbeiders verklaarden echter. dat het moeilijk is dc oppervlakte van de asfalt- reparaties zeer nauwkeurig te meten. De zitting is geschorst tot Vrijdag 6 Juni. ïndië cn dc radio. Over dit onderwerp schrijft de Neder» lander, dat een vergelijking met hetgeen In Nederland gewenscht of toelaatbaar is, voor Indic geenszins opgaat. De zaak moet voor Indic worden bezien uit het oogpunt van Indies belang en van Indische verhoudingen. En de toestand in Indlë is volkomen verschillend van dien in Nederland. Men lette slechts op het punt. dat ln nauwen samenhang staat met hot Radio- vraagstuk; namelijk het. recht van vcreenj- ging en vergadeirng het recht van vrije mee» ning-ultlng en wat daarmede in onmiddel lijk verband genoemd kan worden. Nog pas hebben wij uit anderen hoofde het verschil tusschen de ten dezen bestaande toe» standen hier èn ginds uiteengezet. Welnu: zoolang dit onderscheid In d ver houdingen bestaat cn regeering en volksver tegenwoordiging aanleiding vinden, dit- ver schil te erkennen en te handhaven, zullen zij ook Inzake de radio een beroep op de Neder» landsche regeling met. het oog op een ge- wcnschte Indische regeling niet kunnen aan vaarden. Men hoede zich er voor omtrent de Radio gelijkvormige regeling te bepleiten voor bei.le deelen van het Rijk, waar het groote verschil op het gebied van het godsdienstig en cultu reel leven en ten aanzien der staatsrechtelijke verhoudingen voor ieder duidelijk Is. De accountant DIJKER (firma ROOSENBOOM en DIJKER) heeft geconstateerd, dat HAARLEM'S DAGBLAD meer dan 18.500 betalende Abonnés heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel Tdü&r°i Kddt IDon^c 'N GENOT TE DRAGEN. De strijd tegen de Hongaren is voor ons Nederlandsch elftal weer eens iets nieuws. Nederland heeft reeds met een officieele ploeg tegen 20 verschillende landen gespeeld. Hongarije is echter een geheel nieuwe te genstander. Wel hebben Nederlandsche spelers reeds vroeger in Hongarije gespeeld. De H. V. V. heeft vele jaren geleden, toen de heer Tromp nog de leiding van de groote Haagsche had. eenige wedstrijden te Boedapest gespeeld, voorts heeft Beeuwkes met een elftal in Hon garije getoerd en herinner ik mij goed. dan is eenige jaren geleden ook Be Quick bij de Hongaren op bezoek geweest. Voorts heeft Ajax daar gespeeld. Men ziet dat er dus wel contact tusschen spelers van beide landen geweest is. Voor zoover ik me herinner, is echter nog nooit een Hongaarsche club in Nederland op bezoek geweest. De wedstrijd, die binnen enkele dagen te Boedapest zal worden gespeeld, is dus de eerste internationale wedstrijd tusschen Hongarije en Nederland. Daarbij zal het thans wel niet blijven, immers de K.N.V B. heeft ook een retourwedstrijd in Nederland bedongen, zoodat ons publiek eveneens ken nis zal kunnen maken met het Hongaarsche spel. Tot voor korten tijd stond Hongarije vrijwel aan de spits van het voetbal in Mid den-Europa. Dat het die leidende positie heeft moeten afstaan is echter niet het ge volg van achteruitgang van het Hongaarsche spel, doch uitsluitend veroorzaakt door de omstandigheid, dat telkens maar weer op nieuw goede Hongaarsche voetballers naar het buitenland vertrekken. Zoo heeft men op het oogenblik in Amerika vrijwel een vol ledig elftal Hongaarsche internationals, die daar voor verschillende clubs uitkomen. Voorts spelen er Hongaren in Frankrijk, in Duitschland, in Oostenrijk, in Tsjecho-SIo- wakije, ja zelfs in Palestina en Egypte. De beste Hongaarsche voetballers bezweken voor de verlokkingen van het buitenland. Onbe grijpelijk is het echter, dat ondanks, dat voortdurend aftappen van de beste krachten de Hongaren er toch maar steeds in slagen nieuwe spelers naar voren te brengen, waar door ze nog altijd op internationaal gebied een hoofdrol spelen. Toch begint er op den duur blijkbaar een tekort aan Hongaarsche voetbaltalenten te komen. Een der grooU'e Hongaarsche clubs, Hungaria^ heeft tenrn.n- ste reeds in het buitenland rondgekeken naar goede krachten. Prince Cox, de welbekende Engelsche scheidsrechter, heetft den mid denvoor van de Airdrieonians, Hibber ge naamd, bereid gevonden, naar Hongarije ',e gaan om voor Hungaria te spelen. Hij zal tegelijkertijd als trainer voor de ploeg op treden. De Hongaarsche Voetbalbond, die den eenigszins onuitspreekbaren naam Magyar Labdarugók Szövetsège draagt, werd in 1901 opgericht, doch reeds lang voor dien tijd werd er te Boedapest druk gevoetbald. Het Hongaarsche voetbal heeft zioh in betrek kelijk korten tijd een goede reputatie weten te veroveren. Na den grooten oorlog werd ook in Hongarije het beroepsvoctbal inge voerd. Evenals in Oostenrijk heeft men ech ter vrijwel uitsluitend beroepsvoetbaliers die liet spel als een bijbetrekking uitoefe nen. Slechts enkele bijzonder op den voor grond tredende spelers worden goed bezol digd, voor de rest verdienen de Hongaarsche profs met hun spel slechts een uiterst be scheiden bedrag, daar de clubs niet in staat zijn hooge salarissen te betalen. Wel trekken de wedstrijden over het algemeen vrij groote belangstelling, doch de belastingen zijn zco hoog. dat een zeer groot gedeelte van de recettes in handen van den fis cus komt. Die hooge belastingen zijn een ernstige belemmering voor de ontwikkeling van net Hongaarsche voetbal; juist dezer dagen heeft men dan ook besloten ernstig tegen het steeds maar weer opvoeren der belastingen Le protesteeren. Willen de clubs rondkomen dan moeten ze vrij hooge toegangsprijzen vragen, doch ook dat blijkt op den duur niet vol te houden. De recettes loopen tenminste vrij regelmatig achteruit, In het jaar 1923 werd bij de wedstrijden der beroepselftallen een totale recetta van f 600.000 gemaakt. In het vorig seizoen was het ruim f 500.000 en dit jaar de competitie is juist afgeloopen werd een totale recette gemaakt van on geveer f 380.000. Van dat laatste bedrag moet aan belastingen betaald worden ruim f 250.000. Aan salarissen voor de spelers werd door de clubs uitgegeven f 168.000, zoodat nog een vrij aanzienlijk bedrag gedekt moet worden. De internationale clubwedstrijden moeten de balans in evenwicht brengen. Men speelt daarvoor een zoo groot mogelijk aan tal wedstrijden. In dit seizoen hebben bijv. Ujpest en Hungaria ieder reeds 30 interna tionale wedstrijden gespeeld, Ferencsvaros speelde er 28. Naast het groote aantal com petitiewedstrijden is dat natuurlijk veel te veel. Daarbij komt nog. dat de bond ook onder dezelfde moeilijkheden lijdt. Om daaraan eenigszins te ontkomen. speelt men een zoo groot mogelijk aantal interlandwedstrij den, waardoor de goede spelers nog zwaarder worden belast. Voor de afwisseling gaat nu dezen zomer Hungaria eenige wedstrijden ln £uid-Amerika spelen, in de hoop, daaraan «/at geld te verdienen. De nederlaag tegen Italië, die men o.i. niet zoo zwaar moet rekenen, daar zelfs de beste ploeg af en toe wel eens een slechten wedstrijd speelt, heeft in Hongarije grooten indruk gemaakt. De kwestie van spelverbe- tering trekt tenminste op het oogenblik sterk de aandacht. De League voor beroeps voetbal, die zelfstandig haar zaken regelt doch een onderdeel is van den Hongaarscnen V. B.. s van meening, dat men de competitie belang wekkender zal kunnen maken door eenige sterke amateurploegen er ln op te nemen, óf men daartoe zal overgaan moet nog worden afgewacht. Naast de competitie voor beroepsvoetbal lers, heeft men er zeven voor amateurs die onder controle van den bond slaan, doch haar eigen aangelegenheden zelfstandig be handelen. Tot die zeven amateurbonden zijn ongeveer 500 clubs toegetreden met gezamen lijk 78.000 spelers. Er zijn in totaal in Hon garije 30 beroepsclubs, die gezamenlijk over 600 spelers beschikken. Het kampioenschap in de groote League van beroepsvoetballers wordt op de gewone wijze verspeeld. Het werd in het vorig seizoen door Ferencsvaros gewonnen. Verleden week is dc beslissing voor dit seizoen gevallen. Ujpest heeft den titel go- wonnen, de kampioenen van verleden jaar eindigden op de tweede plaats. De laatste wedstrijd van Ujpest was een lastige strijd ln de provincie. Om echter zeker tc zijn van de overwinning, slaagde Ujpest er in de tegen partij tegen een extra vergoeding van f 3000 naar Boedapest te krijgen. Sportlef is dat stellig niet, doch daaraan denkt men blijk baar niet. De Hongaren spelen elk Jaar heel wat in ternationale wedstrijden, voor hen zijn ech ter de ontmoctmgcn mei Oostenrijk de 'uc- langrijkste van het seizoen. Elk jaar worden vast twee wedstrijden tusschen beide landen gespeeld, doch deze wedstrijden oefenen op het publiek zooveel aantrekkingskracht uit. dat er dikwijls een extra wedstrijd gespeeld wordt, als een van dc twee bonden bijv. in financieele moeilijkheden verkeert. Overi gens is het merkwaardig, dat deze reeks wedstrijden de eenige is. die niet door den grooten oorlog werd onderbroken. Van 4 Oc tober 1914 lot 14 April 1918 speelden beide landen uitsluitend tegen elkaar, waarschijn lijk zijn dat dan ook de eenige internatio nale wedstrijden in den oorlog geweest. Eigenaardig is het ook. dat al onze bekende Nederlandsche scheidsrechters wedstrijden tusschen Oostenrijk cn Hongarije hebban geleid De heeren Willing. Meerum Terwogl, Groothoff. Mutters en Eymers hebben wed strijden tusschen beide landen gefloten. Dat de taak van onze nationale ploeg niet gemakkelijk zal zijn, staat wel vast. Men kan er van verzekerd zijn, dat de nederlaag tegen Italië een tijdelijke afdwa ling is geweest van den goeden weg. Dc na dien tijd geheel gereorganiseerde ploeg zal stellig al het mogelijke doen om van ons elftal te winnen, daar onze ploeg door het gelijk spel tegen Italië een ge vreesd tegenstander geworden is. De Hon garen spelen een stevig en snel voetbal, waarbij de bal zeer vlug wordt verplaatst. Ze hebben de beschikking over uitstekende doelverdedigers en over zeer doortastende backs, die soms de doortastendheid wel eens overdrijven. Fogl bijv. is een buitengewoon goed achtcrspeler, die echter, indien het dreigt mis te loopen, tot allerlei ruwheden zijn toevlucht neemt. Onze ploeg zal zeker in den allerbesten vorm moeten spelen, bijv. zoo als in het eerste gedeelte van den wedstrijd tegen de Belgen te Antwerpen, of zooals tegen dc Italianen, wil men kans hebben om den wedstrijd te winnen. C. J. GROOTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13