BUITENLAND INNIGE SAMENWERKING TUSSCHEN DE SOCIALE GROEPEN? PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 JUNI 1930 TWEEDE BLAD De Duitsche werkgevers en werknemers slaan de handen ineen. Ter saneering van den economischen toestand. Is er een kabinetscrisis op til? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een telegram van Vaz Dias meldt het jcolgende: BERLIJN, 4 Juni (V. D.) Van zekere 'Zijde wordt vernomen dat sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd zouden zijn tusschen de voornaamste verbonden van werkgevers en de vakvereenigingen. Het doel dezer besprekingen zou zijn, te komen tot een soort van industrieelen vrede, zoo als verleden jaar in Engeland werd voorge steld door Lord Melchett (Sir Alfred Mond), en tot het sluiten van overeenkomsten, Waardoor het. bedrijfsleven en de arbeids markt gesaneerd zullen kunnen worden. De besprekingen zouden hebben plaats gevon den tusschen den voorzitter van de vereeni- ging van Werkgeversbonden en het be stuurslid van het Verbond der Duitsche In dustrie von Raumer eenerzij ds en door Grassmann en Eggert van den A. D. G. B., het moderne vakverbond in Duitschland, Otte van de Christelijke Vakvereenigingen èn Laemmer van de Neutrale Vakbeweging janderzijds. Naar verluidt zou men reeds z°er dicht Jot een resultaat genaderd zijn. Aldus tracht men 'dus In Duitschland èen economische en sociale crisis op te los- feen. Van beteekenis is het, dat de oude heer Von Hindenburg, die reeds zoo dikwijls op het juiste oogenblik het initiatief heeft ge nomen tot krachtige maatregelen ook thans Weer de hand in het spel heeft. Op de bijeenkomst bij den rijkspresident, [welke Dinsdagmiddag j.l. zou plaats hebben, fcou aan de vertegenwoordigers der vakver eenigingen en der werkgeversorganisaties ge legenheid worden gegeven, te beraadslagen óver de vraag, hoe in onderlinge samenwer king de moeilijke taak kan worden verricht, welke uit de economische en sociale crisis voortvloeit. Er bleken echter nog meenïngs- verschillen tusschen de werkgevers te be staan. De bijeenkomst bij den rijkspresi- 'dent moest daarom nog worden afgezegd. Men verwacht thans, dat zij in deze week pal plaats hebben. Het hoofddoel van de saneeringspogïng ïs natuurlijk de bestrijding van den ergsten kanker die dezen tijd bedreigt, de werkloos heid. Alle andere vraagstukken hangen sa men met die ééne. Daarnaast staat de strijd voor de verlaging van het binnenlandsch prijsniveau en de productiekosten. Dat hiervoor allereerst noodzakelijk is, de 'samenwerking tusschen de groote groepen der werknemers en werkgevers, is duidelijk. In het bijzonder dient men tot de over tuiging te geraken, dat arbeidsconflicten het economisch leven in zeer hinderlijke mate beïnvloeden. L. A. Nog eens Gr and Vs rede- voering. In aansluiting op hetgeen wij gisteren mededeelden omtrent Granai's rede, vandaag nog het volgende: Het Sfcef. Ag. meldt nog uit Rome omtrent de door Grandi, den minister van buiten- landsche zaken, in den Senaat gehouden rede, dat Grandi eveneens sprak over zijn te Genève met Henderson en Briand gevoer de besprekingen. Reeds vroeger had hij in de Kamer verklaard, dat Italië bereid was de af--- broken besprekingen terstond te her vatten. en in dien geest had hij zich ook te-nover genoemde ministers uitgelaten. Tc-n einde zco spoedig mogelijk in alle pun ten van het Italiaansch-Fransche probleem klMeid te brengen, had hij de opportuni teit. doen overwegen van het denkbeeld om door deskundigen van de drie mogendheden de hervatting voor te bereiden van de afge broken onderhandelingen nopens de vloot- quaestie, aldus het Hbld. Ten aanzien van de andere tusschen Rome en Parijs hangende quaesties, aldus Grandi, heb Ik mij afgevraagd, of het niet beter ware om, ten einde deze te onderzoeken in een geest van wederijdsch begrijpen, een sneller en eenvoudiger methode te aanvaarden dan de tot dusver gebruikte, nl. rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Parijs en Rome. Van deze quaesties zijn de voornaamste die betreffende art. 13 van het accoord van Londen en die betreffende Tunis. De formule van Mussol'n! omvat twee grondbeginselen, nl. pariteit en vermindering. Dienovereenkomstig is Italië bereid, ten einde alles te vermijden wat een overeenkomst zou kunnen beletten of vertragen, gedurende de onderhandelineen over de te Londen niet op geloste quaesties het op stapel zetten van schepen voor 1930 te schorsen, mits Frank rijk hetzelfde doet. Gezien den toestand en de samenstelling der beide vloten ligt het voor de hand. dat een dergelijke maatregel voor Italië een betrekkelijk grooter portée zou hebben dan voor Frankrijk. Zal het Ifaliaansche volk. dat hiermee een nieuw bewijs levert van zijn wensch om te ontwapenen en van zijn vredespolitiek, nu rog oorlogszuchtig en onrustig worden ge- poema? vraagt Grandi. Met cyaanwaterstofzuur ter dood gebracht. Kan een moordenaar die wordt terechtge steld, echter niet door ophanging en die dus niet aan de galg komt- en die kort voor zijn executie een geestigheid plaatst, daarvoor aanspraak maken op „galgen-hu mor"? Waarschijnlijk wel en daarvan geven wij dan nu een staaltje, aldus de N. R. C. Men weet uit een vroegere courant dat te Carson City, in Nevada, een moordenaar is ter dood gebracht met cyaanwaterstofzuur; volgens een nieuwe methode dus. De man was in een luchtdichte cel geplaatst, waarin hij zich alleen bevond. Door met glas geslo ten kijkgaten kon hij worden geobserveerd, en vele doktoren bestudeerden uit hun veili ge plaats buiten de cel de gruwelijke ge beurtenis. In de cel stond een open vat met verdund zwavelzuur. Daarboven hing een zak met cyaankalium. Dit werd met behulp van een draad in de zuurstof gedompeld, waar door het blauwzuur uit de cyaankalium werd vrijgemaakt en in de lucht kwam. De veroordeelde zekere Bob White ademde resoluut de met het giftige gas be zwangerde lucht in. Spoedig was hij dood. Toen men hem kort voor de terechtstelling vroeg, of hij nog een of andere speciale wensch had, begon White te lachen en zei: „Kunt u mij geen gasmasker geven?" Koning Albert over België's eenheid. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In politieke kringen wordt veel belang ge hecht aan het pleidooi voor een breed ere provinciale autonomie en een zekere admi nistratieve decentralisatie bij de officieele opening der tentoonstelling van werk van He negouwsche meesters, in het bijzijn van ko ning Albert, te Bergen, door Franqois André, den sociaal-democratischen voorzitter van den Henegouwschen provincieraad gehouden. Spreker zeide o.m. dat het volk de meening is toegedaan, dat de nationale eenheid van België op steviger grondslagen zou geves tigd zijn dan thans, indien een breedere autonomie aan de gemeenten en de provin ciën werd verleend. Te veel centralisatie staat zoowel de Walen als de Vlamingen te gen en komt niet meer overeen met den geest van onzen tijd. Een breeede provinciale autonomie zou de ontplooiing van het wezen der beide volkeren bevorderen. Hierop antwoordde koning Albert, dat het huidige politieke regime van België den re gionalen geest in staat stelt uiting te ge ven aan zijn bestaansrecht. Een overdreven politieke centralisatie, vervolgde de vorst, leidt naar een soort van vervlakking, die schadelijk is voor het eigen karakter en de beschaving van een volk. Het goed begrepen regionalisme heette de koning verder nog „een vruchtbaar beginsel", dat men echter niet verwarren mag met het vernielende principe van het particularisme. Wijziging in het Roemeensche kabinet? In verband met de one enigheid tusschen minister-president Maniu en den minister van landbouw, Michalucha, zijn de leiders der nationale boerenpartij bijeengeroepen, ten einde tot reconstructie van de regeering te geraken. Indien het Maniu niet zou geluk ken het kabinet te reconstrueeren. zou hij besloten zijn ontslag te nemen en den re- gentschapsraad voor te stellen, Titulescu of prof. Jorga tot zijn opvolger te benoemen, aldus de N. R. Crt. Naar in politieke kringen verluidt, zou de benoeming van Titulescu den regentschaps- raad niet onwelkom zijn. daar men rekent op diens goede relaties in het buitenland als middel om de oeconomische crisis te boven te komen. Ook hoopt men van Titulescu. dat hij in staat zal zijn, den vrede tusschen de partijen te herstellen. Breitscheid over Pan-Europa. GENèVE. 4 Juni (V. D.) Op het congres van den Bond voor Europeesehe samenwer king te Genève heeft het Duitsche sociaal democratische Rijksdaglid Dr. Breitscheid een rede gehouden over het Memorandum van Briand betreffende de vorming van een Pan-Europeeschen statenbond. Het plan van Briand aldus Dr. Breitscheid zou slechts binnen het kader van den Volkenbond ver wezenlijkt kunnen worden als versterking van den Volkenbond. Breitscheid betreurde, dat het memorandum weer terugviel in het verouderde begrip van de staatssouvereini- teit. Voor Duitschland zou het buitengewoon moeilijk zijn. tot een dergelijke op het sou- vereiniteitsbegrip opgebouwde gemeenschap te behooren, aangezien Duitschland door dc hem opgelegde verdragen niet meer over haar volle souvereiniteit beschikte. Duitschland heeft zijn ontwapeningsplich ten vervuld. Aangezien een Europeesehe Statenbond slechts op den grondslag van gelijkberechtiging van alle staten opgebouwd kan zijn, zouden ook de andere staten ont wapend moeten zijn en op hun grondgebied gedemilitariseerde zones moeten scheppen. Tegelijkertijd met een Europeesehe staten bond zou de mogelijkheid geschapen moeten worden voor herziening van de bestaande verdragen. Artikel 19 van het Volkenbonds pact, dat voorziet in de mogelijkheid van herziening van Internationale verdragen, is tot nog toe een mes zonder kling geweest, doch moet thans gescherpt en bruikbaar worden gemaakt Een economisch goed ge INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Ct*. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 organiseerd Europa schept zulke sterke ban den, dat alle vrees voor de veiligheid in zulk een volkerengemeenschap verdwijnen kan. Onze landgenoot mr. Van Rijckevorsel, al dus de Tel. antwoordde op de rede van Breit scheid, dat de Nederlandsche delegatie het geheel met hem eens is, wat betreft het voorkomen van een toestand van antago nisme, die allicht door een Europeeschen statenbond tusschen Europa en andere con tinenten zou kunnen ontstaan. Hij sprak de hoop uit, dat hiermede bij de organisatie re kening gehouden zou worden en wees hierbij voornamelijk op het belang van de staten met een groot koloniaal bezit, zooals Enge land, Frankrijk en Nederland. Naar een nieuwe regeerings- crisis in Duitschland. BERLIJN, 4 Juni (VX>.) Omtrent de gisteren gehouden kabinetszitting zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Men heeft den indruk, dat de regeering den in houd van de voorstellen tot dekking van de begrooting zoolang geheim wil houden, tot de achter haar staande partijen zich met de regeeringsvoorstellen accoord hebben ver* klaard. Uit de mededeelingen in de demo* cratische pers en in de met de Duitsche Volks partij nauw verwante bladen zou men kun nen afleiden, dat er in deze kwestie een meeningsversohil bestaat tusschen de Duit sche Volkspartij en de overige regeeringspar- tijen. Bepaalde uitlatingen gaven reeds eerder een aanwijzing, dat de Duitsche Volkspartij in alle omstandigheden tegen nieuwe belas* tingen is. Het fractiebestuur der Duitsche Volkspartij vergadert hedenmiddag en zal zich waarschijnlijk wel in hoofdzaak met deze kwestie bezig houden. Dr. Moldenhouer, de Rijksminister van Financiën, staat op het standpunt der regeering. Van het resultaat van genoemde vergadering zal het in hooge mate afhangen of de geruchten omtrent een aanstaand aftreden van dr. Molden houer al of niet op waarheid berusten. Hongarije en het verdrag van Trianon. BOEDAPEST. 4 Juni (VJJ.) In ver- band met den lOen verjaardag van de onderteekening van het vredesverdrag van Trianon, heeft hedenmorgen in het Hon- gaarsche Huis van Afgevaardigden een indruk* wekkende zitting plaats gehad, waarbij alle afgevaardigden in het wart verschenen. In naam van alle parlementaire partijen sprak de afgevaardigde Graaf Apponyi, die zijn rede begon met. erop te wijzen, dat alle wetten die volgens het Verdrag van Trianon in de Hongaarsche wetten moesten worden opgenomen, in een rouwrand moesten worden geplaatst. Het Verdrag van Trianon is een aan Hongarije opgedrongen dictaat. Hongarije heeft dit lot -niet verdiend. Het is tegen zijn wil door tragische omstanidg- heden in den oorlog betrokken. De grootste onrechtvaardigheid van het Vredesverdrag is het losscheuren van 3 1/2 millioen Hongaar sche onderdanen. Tenslotte noemde Graaf Apponyi het Verdrag van Trianon, de zwart ste bladzijde uit de wereldgeschiedenis. Voor de sociaal-democraten verklaarde de afge vaardigde Farkas dat de sociaaldemocraten steeds tegen den oorlog waren, dat de Hon gaarsche sociaal*democraten een revisie van het verdrag goedkeuren, welke echter zonder oorlogsmiddelen moet worden doorgevoerd. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van <3c vorige oplaag opgenomen.) MISLUKTE AANSLAG OP HET BRITSCHE CONSULAAT. LONDEN, 4 Juni CV.D.) Gisteren werd op het Britsche consulaat-generaal te Mon tevideo een aanslag gepleegd, welke echter mislukt is. Onbekenden overgoten de bui tendeur met petroleum en staken haar in brand. De vlammen konden echter bijtijds gebïuscht worden. Tegenover het consulaat werden plakkaten geplakt, waarop gepro testeerd werd tegen de Britsche politiek in Indië ONTPLOFFING IN EEN CHINEESCH MUNITIE-DEPÓT. ZES DOODEN, VIJFTIG GEWONDEN. LONDEN, 4 Juni (V.D.) In een der ge bouwen van het slechts op 2 mijl afstanas van Sjanghai gelegen munitie-depot Kiang- nan vond gisteren een hevige ontploffing plaats, waardoor zes personen werden ge dood en vijftig zwaar gewond. Het gebouw werd geheel vernield. NOG TWEE ZUIGELINGEN OVERLEDEN. LUBECK. 4 Juni (Wolffbureau). Giste ren en twee dagen te voren zijn wederom twee zuigelingen tengevolge van de Cal- mette-inspuiting overleden, zoodat het aan tal slachtoffers thans 28 bedraagt. EEN BELANGRIJKE VERBETERING. De wegwijzer van den A.N.W.B. bij den uitgang van het station is vandaar verwij derd, omdat men meende, dat op deze plaav: een wijzer uit den aard der zaak overbodig is. Thans heeft men aan de groote booglamp bij het viaduct eenige borden bevestigd. Vooral voor het doorgaande verkeer is dit een belangrijke verbetering. KOUSEBANDSBRUG. B en W. hebben aan dc brug over de Brouwersvaart tegenover de Hoof manstraat den naam gegeven van „Koasenbancls- brug", De Volkenbondsconferentie voor de eenheid van wisselrecht. Zal thans gelukken, wat in 1912 door de Haagsche wisselrechtconferentie tevergeefs nagestreefd is? De Volkenbond heeft heel wat nieuw werk ter hand genomen, doch daardoor niet ver waarloosd de erfenis, die verschillende inter nationale conferenties uit- den tijd van voer den wereldoorlog in onvoltooiden staat had den achtergelaten. Wij hebben in Maart in ons eigen land gezien, hoe het werk van Den Haag uit de jaren 1899 en 1907, de poging om tot codificatie van internationaal publiek recht te komen, in Den Haag zelf op uitnoo- diging ran den Volkenbond is hervat, helaas met niet veel gunstiger gevolg dan voorheen. Thans wordt een ander Werk van Den Haag. nl. de poging om tot eenheid van internatio naal privaatrecht en wel in het bijzonder van wisselrecht te komen, opnieuw ter hand ge nomen en ditmaal is Genève de plaats van bijeenkomst der conferentie, overeenkomstig den regel waarvan slechts in zeer bijzon dere gevallen wordt afgeweken, dat alle Vol kenbondsconferenties in de Volkenbonds- stad zelf gehouden worden. Dat Nederland, door het verleenen van gastvrijheid en door het verrichten van veel verdienstelijk voorbereidend werk in het belang van het welslagen der vorige inter nationale wisselrechtconferentles, die in 1910 en 1912 in onze residentiestad gehouden werden, een bijzonder eervolle rol vervuld heeft in de geschiedenis der beweging voor internationale eenheid van wisselrecht, is echter tot uitdrukking gekomen door de keuze van den voorzitter dezer Geneefsche wisselrechtconferentie. De Volkenbondsraad heeft toch onzen landgenoot mr. J. Limburg, lid van den Raad van State en gedelegeerde van Nederland in de juridische commissie der jaarlij ksche Volken bondsvergadering, tot president benoemd, een benoeming, waarover zich zeker alle gedelegeerden zullen verheu gen. Want mr. Limburg kent het klappen van de zweep. Niet alleen is hij een uitne mend deskundige op het gebied van het wis- sel-en-chèquerecht, doch hij is tevens erva ren in het leiden van internationale bespre kingen en weet, welk een heilzame invloed op het resultaat eener conferentie kan uitgaan van een voorzitter, die volhardend is en voortvarend, geduldig en beladen met hu mor, eigenschappen, die, op het psycholo gische moment in toepassing gebracht, won deren kunnen uitrichten. De conferentie is nu twee weken bijeen geweest en alles wijst op een bevredigend resultaat. Voor een belangrijk deel zal het succes der conferentie te danken zijn aan het zoo verstandige advies van een kleine deskundigen commissie van vier leden, van wie thans nog slechts één tot. de levenden behoort, een commissie die acht jaren ge leden door den Volkenbond werd geraad pleegd over de vraag of het wenschelijk zou zijn, dat de Volkenbond het werk voor de unificatie van het wissel-en-chèque-recht, dat het laatst in Den Haag in 1912 onderno men was, zou ter hand nemen, zooals de Brusselsche financieele Volkenbondsconfe rentie reeds in 1920 had bepleit. Deze vier deskundigen, tot wie ook onze bekende rechtsgeleerde wijlen prof. mr. D. Josephus Jitta behoorde, gaven toen het advies dat een dergelijke hervatting van de Haagsche po ging zeer wenschelijk en aanbevelenswaar dig zou zijn en ongetwijfeld met het oog op de goede kansen op succes ook een dan ^baai- werk zou zijn, mits de Volkenbond zich bij dit streven eenige bescheidenheid zou opleg gen en niet zou streven naar 'n al te hoog doel. Hoe edel ook het streven naar eenheid van wisselrecht in de gcheele wereld moge zijn, de deskundigencommissie-Jitta gaf den wij zen en dringenden raad zich dit doel niet in zijn vollen omvang te stellen. Want de ver schillen tusschen het Anglosaksiche stelsel van wisselrecht en het zoogenaamde conti nentale stelsel, dat echter ook in Zuid-en- Midden-Amerika van toepassing is, zijn zoo groot, dat aan een overbrugging dier geschil len vooralsnog niet te denken is. Daarom was de raad der commissie-Jitta tot den Vol kenbond: bepaalt u op het oogenblik tot een poging de verschillen uit den weg te ruimen, die nog bestaan in de wisselrecht-wetgeving van die landen, die het continentale stelsel huldigen. Een dergelijke unificatie van recht zal niet onmogelijk zijn en zal voor den in ternationalen handel reeds heel wat nut met zich brengen! Het economische volkenbondscomité heeft hierna een tweede deskundigencommissie geraadpleegd, bestaande, uit personen uit de handelswereld, wier oordeel werd ingewon nen over de vraag, of inderdaad de interna tionale handel voldoende gediend zou zijn door een unificatie van het continentale wisselrecht, om een poging in deze rich ting inderdaad te rechtvaardigen. Dc des kundigen beantwoordden deze vraag met groote overtuiging be vestigend .Ook al zouden Engeland en Amerika voorloopig buiten het streven naar eenheid van wisselrecht blijven, zoo zou het internationaal handelsverkeer reeds belangrijk vergemakkelijkt worden, in dien althans op het Europeesehe vasteland dezelfde rechtsregelen den wissel zouden be- heerschen en aldus een einde zou worden gemaakt aan de moeilijkheden, hierdoor ont staand dat de houder van een wissel in het ééne land een andere opvatting heeft van den omvang zijner rechten dan degene in het andere land, die den wissel te betalen heeft. Nadat aldus rechtsgeleerde specialiteiten in het wisselrecht den Volkenbond hadden aangemoedigd naar eenheid van wissel recht op het Europeesehe vasteland en in de Latijnsch-Amerikaansche staten te streven en nadat vooraanstaande personen uit de handelswereld verklaard hadden, hoe dank baar zij voor een zoodanige unificatie van recht zouden zijn, achtte de Volkenbond het oogenblik gekomen, om met vasten tred In deze richting zich tc bewegen. Een nieuwe deskundigencommissie wer-a benoemd, dit maal echter niet om advies uit te brengen over de al of niet raadzaamheid van een voortzetting van het Haagsche werk van 1910 en 1912, doch thans, om bepaalde teksten te ontwerpen, die zoowel met betrekking tot het wisselrecht als ten aanzien van het chèquerecht de voor wenschelijk verklaarde rechtseenheid zouden verwezenlijken. Toen deze teksten waren uitgewerkt en de voorbereidende arbeid dus was verricht, riep de Volkenbondsraad de conferentie bijeen en benoemde mr. Limburg tot haar voorzit ter. Twee weken vergaderen de gedelegeerden van ruim 30 staten, die het ..continentale deze eenheid van grondslag toch heel wat wisselrechtstelsel" huldigen doch ondanks verschillend in hun nationale wisselrecht- wetgeving hebben, thans over het tot stand- brengen van een volkomen eenheid van recht onderling. lederen dag nemen dc Kan sen op succes van het werk toe, lederen dag wordt een nieuwe vooruitgang bereikt. Want hier staan geen politieke of nationaal-egoïs- tische economische belangen op het- spel. Hier zou alleen een kwestie van nationale IJdel heid. om zoo min mogelijk van het eigen stel sel te behoeven af te wijken, het succes van het werk kunnen verhinderen. De besprekin gen van veertien dagen hebben echter den indruk gewekt, dat alle delegaties bereid iijn hier en daar het eigen nationale recht te wijzigen, opdat het doel bereikt worde, dat mr. Limburg in zijn openingsrede den gede legeerden voor oogen hield: ..de vergemakke lijking der handelszaken, die bij het da gelijks zich uitbreiden van de handelsbe trekkingen tusschen dc volkeren onontbeer lijk maken het bestaan van regelen, die de snelle, gemakkelijke en uniforme toepassing van het recht verzekeren." Men mag ditmaal alle hoop koesteren, dat, wat in 1912 in Den Haag nog niet kon gelukken, thans te Ge nève zal worden verwezenlijkt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. EEN MERKWAARDIGE LEVENS LOOP. VAN EEN SOVJET-AMBTENAAR. De Entente Internationale Anti-soviétique publiceert den volgenden merkwaardigen levensloop van een Sovjet-ambtenaar. In 1912 stelt Khaïkovsky, een individu zonder beroep en voorzien van valsche pa pieren, zich voor aan den Revolutionnairen Raad van Moskow. van welken Raad hij 200 roebels ontvangt en een getuigschrift, waaruit zijn communistische gezindheid blijkt. In hetzelfde jaar nog wordt hij ambtenaar van de Sovjet te Odessa, waar hij 2000 roebels verduistert. Wat hij tusschen 1918 en 1921 heeft gedaan, is niet bekend geworden maar in 1922 is hij districts-com missar is en plundert een graan-deipot. Hij vlucht naar Odessa, daarna naar Kleff en vervolgens naar Pereïslaw. Hij verandert voortdurend van naam en bekleedt overal officieele en belangrijke pasten. In 1923 is hij voorzitter van het hulp comité voor den hongersnood In het. Wolga* district. Hij verduistert alle gelden, die voor dit doel zijn bijeengebracht. In September 1923 wordt hij gearresteerd maar hij slaagt er in, te ontvluchten. Korten tijd daarna is hij, weer onder een anderen naam, chef van de afdeeling „land bouw" te Rostov aan den Don. Na opnieuw gelden van den Staat verduisterd te hebben, vertrekt hij naar Simferopol, waar hij be noemd wordt tot procureur van het district Kertch. Wegens dronkenschap, zedeloosheid en afpersing, wordt hij weLdra ontslagen en in dezelfde functie benoemd te Djankoï. Hij blijft daar twee jaren, niettegenstaande hij er zich schuldig maakt aan tientallen mis drijven. Vervolgens duikt. Khaïkovsky op te Jekn- terinoslaw waar hij er in slaagt, door middel van vervalschte stukken, 11.250 roebels te bemachtigen; hij vlucht dan weer naar Koersk en daarna naar Moskou. Daar neemt hij den naam aan van een lid van het be stuur der communistische partij te Moskou, ontvangt een som als vergoeding voor ver huiskosten en een uitrusting en vertrekt naar den Oeral in dc qualiteit van procureur der provincie. Hij brengt zijn tijd door met het systematisch bcrooven der boeren, uitspat tingen en reizen door dc provincie, op ieder een zijn revolver richtend en allerlei onwet tige arrestaties bevelend. Verrijkt door zijn vele beroovingen, keert hU naar Moskou terug. Hij verneemt daar, dat een van zijn vroegere vrienden, lid van een rooversbende. een zekere Petroff, Sovjet- rechter te Wologda is, onder den naam van Milonov. Khaïkovsky besluit ook zijn kans te wagen; hij vertrekt naar Wologda en laat zich daar benoemen tot rechter ln het eerste arrondissement. Na den Staat opnieuw belangrijke sommen ontstolen te hebben, steekt hij het gerechts, gebouw in brand, zoodat op deze wijze de hem compromitteerende stukken vernietigd worden. Hij vlucht naar Tsjeliablnsk. waar hij dadelijk benoemd wordt tot gevolmach tigde van de provinciale rechtbank van Aklionstchensk. gaat voort met rooven en neemt ook vandaar weer de vlucht. Thans. 10 jaar na het begin van zijn .rechterlijke loopbaan", heeft dc oud-pro cureur, -rechter en -gevolmachtigde van de Sovjet verklaard, dat hij zóón groot aantal misdrijven heeft geploegd, dat hij ze alle niet meer herinneren kan. Tot zoover deze merkwaardige loopbaan. In het Sovjet«rUk schijnt wel alles moge lijk te zijn. AGENDA DONDERDAG 5 JUNI Gem. Concertzaal. H. O- V- Concert. Solist: J. van Emden, piano. 8.15 uur. Groote Kerk. 3—4 uur Orgelbespeling. 8 uur: Kerkconcert Polyhymnia en Kin derkoor. Stadhuis. Gezondheids Commissie. Open bare vergadering. 4.30 uur. Palace: „Het Meisje van de Straat", en „In China bij dc chineezen". Tooneel. Brucks and Brocks 8.15 uur. Luxor-Theater. „De Prinses van het Luna park" en „De dood voor oogen". Tooneel: Duo Sereno. 8.15 uur. Rembrandt Theater: «Die fidele Herren- partle." (Potverteren). Tooneel: 4 Kcaths- 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De struikroover" en „Huwelijksreis". Tooneel: Duo Divance. 8.15 uur. H eemstede. ring. 8 uur. Gemeente raad svergade- VRIJDAG 6 JUNI Spaarndammerweg N V. Eerste Haarlem- sche Stoomververij vji. C. Hoeing, firma Schenk, vergadering, 2.30 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-i «dags, toegang yx4.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5