KLENE's KAUWGOM H. D. VERTELLINGEN. FLITSEN GERRY RICKEBERG STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 JUNI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). De Schoenlapper Naar het Fransch van LEO LARGUTER. Vreemd mannetje! In liet kleine poUmisje, waar hij schoenen repareerde, deed hij denken aan Hans Sachs en aan Socrates. Z n kleine werktafel lag be zaaid met pekbolletjes, spijkers en stukjes leer en een oude aarden smeltkroes, waarin een hagedis zich bewoog, versierde het mid den der tafel. Hij had zich in vroeger jaren met velerlei studie bezig gehouden, maar het lot was hem niet gunstig geweest en nu leef de hij van schoenlappen en paarde aan dit nuttige werk ook het aangename door het lezen van oude versleten boeken, die hij voor een zacht prijsje des Zondags aan de boeken stalletjes op de kaden wist te bemachtigen. Zijn petroleumlamp wierp een groot geel stervormig licht vlak langs het trottoir tot achter de vensters, waar het in de winter avonden reeds vroeg donker was en wan neer ik, na een verre wandeling, binnen kwam zette ik me op een kist neer, naast het kleine potkacheltje, dat zachtjes snorde, stak mijn pijpje op en luisterde naar hom. als naar iemand die sprookjes vertelt.Hij kon op een koddige, maar ook ernstige manier spreken, terwijl hij me af en toe over z'n brilleglacen heen aankeek, en ik herinner me nog ongeveer het gesprek dat hij met mij hield op oen avond, reeds laat in het najaar. Men behoeft, zoo begon hij, maar naar de voeten van de menschen te kijken en de rest laat zich raden, of in de vertaling van Mus set: „Toon mij uw schoeisel, en ik zal u zeg gen wie ge zijt." Ik spreek uit ondervinding en ik durf beweren, dat ik de menschen heb loeren kennen door slechts naar lrun schoe nen te zien. Zij, die noch op de teenen, noch op de Welen, dus normaal loopen, zijn voor zichtig van aard, bezadigd, spaarzaam en oplettend. Ze zijn matig in alles en bren gen het in het algemeen tot een hoogen leeftijd. Zonder gebrekkig te worden of ooit ernstig ziek te zijn geweest. Hij die op de teenen loopt is lichtzinnig van aard, on standvastig en verstrooid. Hij neemt het le ven luchtig op, is een droomer en een idealist die nooit rijk zal worden, waarmee ik zeg gen wil, dat hy nooit het stoffelijk bezit zal deelachtig worden, dat hier op aarde het grootste geluk beteekent. Natuurlijk voelt hij zich aangetrokken tot het mystieke en ook kan hij zich het noodigste ontzeggen zonder hieronder te lijden, maar hij leeft toch het liefst in overvloed. Hij is in staat zijn kleede ren te beleenen om z'n schulden te kunnen voldoen. Hij is artiest en houdt van lekker eten en drinken. De practlsche zijde van het leven is hem vreemd en in al wat hij doet is iets onstoffelijks en bovenaardsch. Hij heeft cok een opmerkelijke voorliefde voor clgarctten en draagt een Lavalliere das, die onder zijn kin uit wappert. Hij die bij voorkeur op de hielen loopt ls 'geheel het tegenovergestelde van het vorige type. HIJ ziet slechts de werkelijkheid en is een man van de daad. Hij is ongevoelig voor poëzie en muziek en is dus ook geen droomer. Hij heeft degelijke opvattingen en is wars van alle fantasie. Bij lederen stap, dien hij doet lijkt het, of hij den voet zoo diep mo gelijk in den grond wil. zetten, als om nieuwe kracht op te doen. Niets laat hij aan het toe val over. Hij beantwoordt regelmatig zijn brieven, staat vroeg op en scheert zich met koud water. Heeft hij een kantoor, da.n zal hij daar altijd op tijd aanwezig zijn en op z'n schrijftafel zal men niet de minste wan orde zien. Alle paperassen worden zorgvuldig bij elkaar gelegd. Hij, die op de teenen loopt, is meestal ongehuwd maar wie op de hielen loopt, trouwt bijna altijd jong en z'n vrouw sterft in den regel vóór hem. Ook heb ik een studj'e gemaakt van hen, die de voeten naar binnen of naar buiten plaatsen. De eersten zijn altijd het slachtoffer van hun gevoel. Ze kunnen hun zaken niet goed behartigen en men zal hem dikwijls trachten beet tc nemen. Maar meest al zal dit niet gelukken omdat ze daar te intelligent voor zijn. Tot diegenen die de voeten naar binnen zetten, behooren de ver liefden, de ongelukkige speculanten, de uit vinders en de ware artiesten. Deze menschen praten in den regel weinig en zijn vol zelf vertrouwen. Daarbij gevoelig en onhandig en enthousiast. De planeet Saturnus baheerscht hen met al haar boosaardigheid. Wanneer ik goed kon schrijven, dan zou ik FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACLA door G. PANSTINGL. 18) Jim Braddon kwam zonder manke eren el. ken Zaterdag uit Londen over. Hij verdeel de zijn week-end oneerlijk tusschen zijn oom en de Rickebergs. Hij kwam en logeerde bij Van de Veer en ging dan zoo vlug mogelijk naar Ash ton-Castle. Daar echter de profes sor en R'.ckeberg zelf groote vriendschap ge sloten hadden, kwam ook deze veel bij de Rickebergs. Braddon kende een andere Gerry dan Van de veer. Nie;, de Intelligente machine, maar het lachende meisje niet haar schalksche streken, wier vingers zulke wonderschoone melodieën te voorschijn konden tooveren. Wanneer zij niet musiceerden, zwierven ze samen door de omgeving van Ash ton - Castle en babbelden. Zoo leerde hij haar beter kennen. Met verbazing zag Braddon welk een eigenaardig resultaat die vreemde opvoeding gehad had.' In "talen was Gcrry niet. te overtreffen. Braddon kon dit welis waar alleen maar bij haar Fransrh vast stellen, omdat hij deze faal zelf heel goed sprak. Wanneer Gcrry Fransch sprak, was zij eenvoudig een Parisienne. In spreken, in dialect en in beweging. In liet strafrecht overtrof zij hem, omdat zij vergelijkend strafrecht gestudeerd had. In do fijne bijzonderheden van het Engel- schc recht was hij haar echter de baas. stellig een geschrift over mijn voetkennis het licht doen zien. Waarom niet. mijnheer? Staat niet heel de menschheid lichamelijk zoowel als geestelijk met zijn volle gewicht in zijn schoenen? Ik heb dien philosoof nooit weer-gezien. Na den avond waarop hij dat typische gesprek voerde, had ik heb door drukke bezigheden niet meer kunnen bezoeken en gisteren vond ik het nederige pothuisje gesloten. De groote, gele ster van zijn lamp v/as uitgedoofd en een vriendelijke buurvrouw vertelde me, dat hij gestorven was. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING DEELNEMING VAN DE PROVINCIE EN DE GEMEENTEBESTUREN. Bij besluit van 29 November 1923 werd door de Prov. Staten van Noord-Holland in han den van Ged. Staten gesteld, ten einde daaromtrent te dienen van prae-advies het voorstel van de leden E. Kupers en S. J. PoL huis, betreffende de oprichting van een Naamlooze Vennootschap ter bestrijding van de werkloosheid, tevens zijnde een vereeni- ging, als bedoeld in art. 123d van de Ont eigeningswet. Het bleek, dat het Amsterdamsche gemeen tebestuur de oprichting van een vennoot schap ter bestrijding van de werkloosheid overwoog, waarin het Rijk en de 4 groote gemeenten f Amsterdam, 's Gravenhage, Rot terdam en Utrecht) zouden samenwerken. De op te richten vennootschap zou, het* zij door aankoop, in der minne, hetzij langs den weg van onteigening, de beschikking trachten te verkrijgen over gronden, welke door werkloozen in cultuur of verhoogde cultuur zouden worden gebracht om daarna te worden verkocht of verhuurd Het gemeentebestuur, dat zich .ter zake reeds tot den toenmaligen Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw had gewend met de vraag, of voor de oprichting van een dergelijke vennootschap op de daadwerkelijke medewerking van het Rijk mocht worden ge rekend, deelde aan Ged. Staten voorts mede, dat ook op medewerking van deze Provincie in den vorm van deelneming in het aan deelenkapitaal van de N.V. ten zeerste prijs zou worden gesteld en verzocht tevens zijn aan voornoemden Minister gericht verzoek te willen steunen. De Minister heeft de oprichting van een dergelijke vennootschap evenwel ontraden, hetgeen praotisch Ibeteekenib, dat daarvoor niet op medewerking van het Rijk mocht worden gerekend. Z.i. bestond aan een der gelijke vennootschap geen behoefte, wijl de tegenwoordige wijze van handelen de uit» zending van werkloozen uit de groote steden naar de werkverschaffingen in de noorde lijke-en oostelijke provincies bevredigend werkte. Na ontvangst van dit bericht heeft het college van Ged. Staten nader overleg ge* pleegd met het gemeentebestuur van Am sterdam, waarbij de vraag onder het oog werd gezien of oprichting van een vennoot schap met een beperkter strekking, waarvoor mogelijk wel de medewerking van het Rijk zou kunnen worden verkregen, aanbeveling verdiende. Gedacht werd daarbij aan een vennoot schap, welke zichvoor wat de deelneming in het aandeelenkapitaal betreft, tot het Rijk, deze Provincie en enkele groote NoordJrlol- landsche gemeenten zou beperken en slechts In of in de nabijheid van deze provincie gelegen grond complexen als objecten van werkverschaffing ter hand zou nemen. Ged. Staten hebben zich terzake met de adviseurs van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw in verbinding ge steld en daarbij den indruk gekregen, dat toetreding van het Rijk als aandeelhouder we! als uitgesloten moet worden beschouwd, maar dat in het algemeen wel op voortzetting van de thans gevolgde wijze van subsidiëerlng ..Dat heb Ik in mijn beroep niet noodig. Zoodra ik bijzonderheden weten wil. raad pleeg ik ons recht-sbureau. Dan krijg ik ze binnen het half uur'. Met crimineele geschiedenis en gereohte- lijke geneeskunde was zij uitstekend op de hoogte en van zijn oom hoorde hij, dat haar kennis van de scheikunde, hoewel wat eenzijdig, toch verbazend groot was. Ook wist zij tamelijk veel van staat huishoudkunde. Daartegenover constateerde Braddon, dat zij in andere opzichten ternauwernood dat gene wist, wat, men van haar zou kunnen verwachten. De algemeene geschiedenis ken de zij slechts in de allergrofste trekken. Toen hü eens over den dichter Tennyson sprak, zei zij diens beroemd gedicht „De aanval van de lichte brigade" vol vervoe ring uit het hoofd op. Van al zijn andere werken wist zij niets. Alleen dat eene vurige krijgsgedicht. dat zeker eerder bij een Jongen gepast zou hebben, had haar vader haar geleerd. Lord Byron kende zij alleen van naam. Van Sheliey zelfs den naam niet. Van Shakespeare had zij maar twee drama's ge lezen. De Midzomernaohtsdroom, dien ze toe vallig eens in handen gekregen had toen zij vijftien jaar was. en Macbeth, dat zij uit een puur crimineel-psychologisch standpunt be schouwde. Het. was Interessant, dat zij die met schit terende techniek en diep gevoel musiceerde, van het leven van de bekendste componis ten zoo goed als niets wist. Voor de schilderkunst interesseerde ze zich in zooverre, dat zij graag een goed schilderij zag, waarvan er bovendien op Ashton.Castle ecnige te vinden waren; want Riokeberg had in den loop der jaren een mooie verzameling bijeengegaard. De na der werkverschaffing mag worden gerekend, indien althans de werken, door de op te richten Naamlooze Vennootschap uit te voe ren, zich tot de provincie Noord-Holland zul* len beperken. Hoewel Ged. Staten thans nog niet be schikken over een toezegging van den Mi nister van Binnenlandsc'ne Zaken en Land bouw inzake het verleenen van Rijkssteun, als bovenbedoeld en omtrent de bepalingen van de statuten van de op te richten vennoot schap nog nadere onderhandelingen moeten worden gevoerd, meenen Ged. Staten niette* min goed Le doen deze aangelegenheid reeds thans bij de Prov. Stalen aanhangig te maken, wijl zij verwachten, dat bedoelde toezegging wel btonen vrij korten tijd zal worden verkregen. De bedoeling is. dat bij de oprichting naast de Provincie en de gemeente Amsterdam. ook de gemeenten Haarlem en Zaandam in dien deze gemeenten, waarmede nog geen onderhandelingen konden worcien gevoerd, daar althans prijs op stellen als aandeel* houdsters tot de vennootschap zullen toe treden en daarnaast de mogelijkheid zal worden geopend, dat ook andere Noord- Hollandsche gemeenten desgewenscht in het aandeelenkapitaal zullen deelnemen Het aandeelenkapitaal zal worden gesteld op f 100.000, waarin de Provincie voor een bedrag van f 30.000 zou kunnen deelnemen. De financiering van de vennootschap zal aldus geschieden, da: dc gemeenten, welke werkloozen bij een door ae Naamlooze Ven nootschap uit te voeren werk wenschen te plaatsen, in evenredigheid aan het aantal door hen bedongen manweken de voor aan koop. onteigening en eventueele exploitatie van het desbetreffende complex benoodigde gelden zullen verstrekken, terwijl deze ge* meenten naar gelijken maatstaf voor haar rekening zuilen moeten nemen het geraamde tekort- op de uit te voeren werken. De ven nootschap als zoodanig heeft dus slechts bij te passen, indien de werken een grooter te kort opleveren dan is geraamd. Uitgegaan is voorts van de gedachte, dat de Provincie de thans gebruikelijke subsidies voor werkverschaffing zal blijven beschik baar stellen en dat deze subsidies even» als zulks ten aanzien van die, door het Rijk te verleenen, wordt verwacht ook na de oprichting van de N.V. rechtstreeks aan de gemeenten zullen worden verstrekt, welke daarmede een deel van de door haar aan de N.V. te betalen bijdragen zullen kunnen dekken. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. HET JAARVERSLAG. Heden vergaderde d'e Gezondheklscom missie te Haarlem. Het volgende is ontleend aan het verslag van de verrichtingen dier commissie over het jaar 1929, uitgebracht aan den Gezondheids raad te 's Gravenhage. Ook over 1929 zijn weer verschillende klachten bij de Commissie aanhangig ge maakt. Dank zij de medewerking van ver schillende Gemeentolij'ke takken van dienst en -van den Commissaris van Politie, kon over het algemeen spoediig aan de klachten tegemoet gekomen worden, zonder dat hier voor een vergadering van de commissie noodig was. Herinnerd wordt aan het feit. dat in het begin van 1930 de immunisatie -van kinderen tegen diphtheritis wedei; is ter hand genomen, die af gebroken was omdat de vaccinatie tegen alastrim moest vóórgaa-n. In verschillende gemeenten heeft men tot deze immunisatie besloten, honderdduizend kinderen zijn reeds geïmmuniseerd en nergens constateerde men ook maar iets, dat zelfs de aller voorzichtig ste ouders zou behoeven terug to houden, hun kind deze behandeling te doen ondergaan. Enkele klachten inzake modderpoelen en stank van mestverzamelingen werden met goed gevolg behandeld, evenals verschillende klachten betreffende woningtoestanden en overbevolking. Met het systematisch woningonderzoek werd voortgegaan. Aanschrijvingen tot verbetering, Ingevolge de Woningwet, werden gericht tot de eigenaren van 85 woningen. In het afge* loopen jaar werden 58 woningen verbeterd, naar aanleiding van die aanschrijvingen. Bovendien werden 2 woningen verbeterd, nadat den eigenaren een waarschuwing in gevolge art. 8 c. 2, der Woningnoodwet was gezonden. Door onderhandsch overleg met de eige naren werden in 669 woningen verbeteringen aarfgebracht, naar aanleiding van ingekomen klachten. In het afgeloopen jaar kwamen 406 geval len van besmettelijke ziekten tor openbare kennis, togen 252 in 1928. Hierbij waren 2 gevallen van febris typhoïdea, 163 van dlphtherie, (tegen 79 in 1928), 237 van rood vonk togen 145 in 1928), 3 van meningitis cerebro spinalis. Bij het gemeentebestuur werd nog aan* gedrongen op verdere maatregelen tor bevor dering van den woningbouw, opdat zoo snel mogelijk in het nog steeds bestaande tekort aan woningen van f 3 a f 4 huur per week zou worden voorzien. men van deze schilders kende Gerry na tuurlijk, de andere groote meestors waren haar onbekend. Zij toekende zelf niet. Ma9r toen zij Pedro eens naar een pachter zond. zag Braddon, hoe zij met vlugge streken een plan van den weg naar het huis van den pachter ont* wierp, dat verbluffend nauwkeurig en duide lijk was. In het fotografeeren was zij een kunste* nares en zc maakte zelfs prachtige lucht opnamen. Er bestond een kaart- van Ash ton- Castle en zijn omgeving, die zij op deze ma nier gemaakt had en die in haar soort vol maakt was. Kunstgeschiedenis was voor haar een bijna onbekend terrein. Bouwstijlen kon ze niet. van elkaar onderscheiden, slechts de Gothische herkende ze aan de spitse boog. Daarentegen kon ze van elk wapen, ook van de historische, de constructie en doel uiteenzetten. „Je ziet. dus. Jimmy, dat ik feitelijk heel onontwikkeld ben. Ik heb t-ot nu toe geen tijd voor die dingen gehad. Maar dat zal ik wel inhalen". Sinds dien tijd bespraken zij dikwijls on derwerpen, die Gerry tot nog toe onbekend waren gebleven. Nu leerde ook Braddon het vlugge begrip en het rijpe oordeel van het jonge meisje kennen. Dat haar lichaam tot het uiterste geoefend was, wist hij reeds. Het. buitenleven bood genoeg gelegenheid dit- te bewijzen. Braddon leerde inzien, dat Rickebergs cp* vcedingsmothoden ook haar voordeden had den gehad. Gerry was steeds meer buitens huis dan binnen.'*'.uLs geweest. Zoo kwam het. dat zij niettegenstaande haar groote speciale wetenschap den stempel droeg van het na tuurkind. Haar gevoelsleven was eenvoudig, haar geest open en ontvankelijk voor het VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1592 ■A Probeert de aandacht van den kellner te trekken; hij heeft r.cg geen room voor de koffie gebracht .verscheidene gasten denken dat het voor hen bestemd .ls; draait zich dus haastig om en neemt een slok legt de roomlooze situatie aan den oberkeüner uit HET P. E. N. 12 MILLIOEN VOOR DE PROVINCIALE CENTRALE. Ged. Staten vragen aan de Prov. Staten voor uitbreidingswerken van het provinciaal electriciteitsbedrijf f 1.915.700 en f 2.000.000 voor de nieuwe HoogovenacentraJle die to IJmuiden wordt opgericht. Voor deze centrale is al een c red iet van f 10-000.000 verleend, zoodat er voor f 12.000.000 beschikbaar is. Die is het totaal van de kosten zooals het niu geraamd is. VRIJSTELLING VAN WEGEN BELASTING. VOOR NEDERLANDSCHE AUTO'S IN DUITSCHLAND. Zooals bekend mag worden ondersteld, is van de zijde van den A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland bij de bevoegde auto riteiten meermalen aangedrongen op een regeling, waarbij Nederlandsche automobie len en motorrijwielen voor een kort bezoek aan Duitschland worden vrijgesteld van de Duitsche Wegenbelasting („Steuerkarte"). Naar wij thans van de grens vernemen, is daar mededeeling ontvangen dat deze be lasting vanaf 1 Juni j.l, niet meer verschul digd is voor auto's en motorrijwielen die niet langer dan 14 dagen achtereen in Duitsch land zullen vertoeven. Of hiermede ook een regeling gepaard zal gaan, welke voor Duit sche auto's in Holland denzelfden vrijdom van belasting geeft, is niet bekend gemaakt. PERSONALIA. Benoemd is tot hoofd eener Chr. school te Amsterdam (West) de heer D. P. v. d. Togt, vroeger leerling der Chr. Normaallessen te Haarlem. MOTORDIEN ST. Gedurende de maand Juni zullen bij de schoolcompagnie van den Motordienst on der de wapenen komen voor herhalingsoefe ningen de kapiteins W. L. Tiel, H. J. J. M. Peek, J. J. Volkenburg, L. W. Heil. E. M. L. t. Vogels, res. le luitenants P. J. Drilsma, H. H. Bouma, J. J. Hofman, W. C. Smit, B. Bruins- ma, H. J. Otto, J. van Dorp en de res. 2e lui tenants B. H. H. Zweers, M. Dekker, M. L. Ze iander I. N. T. Diepenhorst, M. W. Jaeger en F. J. M. Bourdrez. schoor.e en haar levensopvatting onge kunsteld. Bijzonder veel vreugde bereidde het hem. dat hij nu in staat was. haar nieuwe terreinen op het gebied van wetenschap te onthullen. Het lot had hem wel een mooie taak in den schoot geworpen. Dat hij daarbij de bevattelijke en gewillige leerling steeds dieper in zijn hart sloot, was onvermijdelijk. Toch was hij terughoudend. Hij liet geen stroovuur bezit van zich nemen, dat snel ontbrandde, om slechts even snel weer uit te dooven. Hij verweerde zich togen zijn gevoelens, om te toetsen hoe sterk ze waren. Daarbij kwam nog iets anders. Gerry was rijk. Jimmy Braddon, de jonge advocaat was niet geheel onvermogend en bovendien was het bijna zeker, dat professor Van de Veer hem zijn vermogen zou nalaten. Maar wat beteekende dit alles in vergelijking met den rijkdom van de Rickebergs? Braddon wist nu reeds, waaruit de werk zaamheden van de Rickebergs bestonden. Hij wist, dat de Dacia hun eigendom was. Hij wist zelfs meer. Namelijk dat de han- delsafdeelingen van de Racia in verschillende landen zeer invloedrijk waren, dat ze aan deelen had in indust-rieele instellingen en dat ze patenten bezat en dat een reeks nieuwsbladen een onderdeel van het bezit der Dacia vormde. Dit was een handige zet van grootvader Rickeberg geweest, den zoon van den Maagdenburger journalist. In den tijd, toen hij beginnende, opbloeiende couran ten gekocht of hun oprichting gesteund had. was weinig geld daarvoor noodig geweest-. Vandaag waren ze miilloenen waard. Hij wist. ook. dat- de broeders van Rickeberg ongetrouwd waren en Gerry heel veel voor uitzicht had eens de groote onderneming in haar hand vereenigd te zien. Hij benijdde haar niet daarom. Het was ccn geweldige taak voor een jong meisje, DE KELLNER waarna kellner, jongen en ober elk een kannetje melk komen brengen en hü zic'n eenigszins schuldig voelt, omdat hy de koffie al heeft gedronken. (Nadruk verboden' (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) AUTOPARKEERPLAATSEN. OPENBARE VERPACHTING. Gistermorgen tien uur werd ten bureele van de Controle der Gemeentebelastingen aan de Koningstraot namens B. en W. door den controleur den heer C. Alberti in het openbaar verpacht hetr echt tot het bewa ken van automobielen op de navolgende parkeerplaatsen; Groote Markt (verhoogd middengedeelte), Groote Marlet (houtbe strating vóór het Café-Restaurant Brink- mann), Stationsplein (zijde Kruisweg-via duct), Oranjekade (alleen des Maandags) en Stadsschouwburg (tijdens de voorstel lingen). Ingekomen waren 17 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: J. P. Pelser: verhoogde gedeelte Groote Markt f150; Groote Markt (houtbestrating) fSO: Stationsplein f 100; Oranjekade f75; Stadsschouwburg f 40. P. M. Hendriks: Groote Markt (beide ge deelten f 2000. J. F. Pot: Oranjekade f 125. H. J. P. van Blanken, Groote Markt resp. f565 en f300. C. van Roode: Groote Markt (verhoogd middengedeelte) f435; Stationsplein f337; Oranjekade f 137. J. F. Pelser: Oranjekade f 150. G. C. C. van Akerlaken: Oranjekade f25. C. A. de Zwart; Groote Markt, verhoogd middengedeelte en houtbestrating, Stations plein, Oranjekade en Stadsschouwburg, ge combineerd f2100. W. F. Maas: Oranjekade f75: Stads schouwburg f 25. of gecombineerd f 104. P. de Best: Stationsplein f250. B. Malherbe: Stadsschouwburg f30. H. Silvis: Groote Markt (verhoogd mid dengedeelte) f520. A. Bakker: Oranjekade f50. N. A. J. van der Aar; Oranjekade f50. N.V. Café-Restaurant Brinkmann: beide gedeelten Groote Markt resp. f300 en f466. W. en M. Houtkooper: Groote Markt (bei de gedeelten). Stationsplein, Oranjekade en Stadsschouwburg, gecombineerd f 2080. S. L. B. Koning: Groote Markt verhoogd middengedeelte f 100. Er was nog een ongezegeld biljet ingezon den, dat niet in aanmerking kon komen. B. en W. zullen later de gunning bekend maken. zelfs indien ze zulk een hoog ontwikkeld wezen als Gerry was. Hij meende nu de waarschuwende woorden van zijn oom te be grijpen. „Het zou je kunnen gaan als de toovèr- leerling. Gerry heeft een roeping en een taak in het leven. Haar lief to hebben moet tot conflicten leiden, die zwaarder zijn dan je vermoeden kunt Voor één van doze conflicten stond hij reeds. Kon hij het wagen aan een meisje te denken, dat zoo rijk was? Zou mcr. hem niet voor een fortuinjager houden? Maar de vlam brandde en de mot vliegt- nu een maal naar het licht. En het licht van Jim Braddon was Ashton-Cast-le. Trouw eiken Zaterdag zette hij zich ln zijn kleine twoseater en reed naar Van de Veer. Het eenige, wat hij doen kon. was zijn ge moedstoestand zooveel mogelijk verbergen. Of dit hem volkomen gelukte wist hij niet. Of zich bij Gerry reeds het fijne gevoel van de vrouw ontwikkeld had, die het voelt wanneer een man haar lief heeft, wist hij ook niet. Tegenover hem was zij een goede kameraad. Zij sprak met hem als mfet een vriend over alle mogelijke onderwerpen en had hem tijdens zijn tweede bezoek door het heeie kasteel geleid, van het radiosta.ion tot aan het laboratorium. Toen ze daar aan» gekomen waren, zei ze: „Dat is nu het rijk van oom Van de Veer. O wee. wat moet Je bij hem op je hoede zijn! Hij is nameiyk een echte slimmerd en vraagt vaak langs zijn neus weg dingen die hjj heel in het begin voorgedragen heeft". Daarbij trok ze een lee'.ijk mondje en sprak zoo vertrouwelijk als een schooljongen die zijn vriend voer een strengen 1 eeraar wil waarschuwen. Hot liefste had Braddon haar op dat oogenbiik in zijn armen ge nomen, vervolgd)* INGEZONDEN MEDEDEELlNGEN^a 60 Ct«. per regel. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents concludeert dat kellner be zig is het te halen en wacht vraagt een jongen me: si- garetten om den kellner room voor zijn koffie te vragen drinkt tien minuten later in wanhoop zün koude kof fie op .krügt er genoeg van en .geeft een sein ziet in hoopvolle verwach ting den kellner naar het buffet gaan

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6