BI BUITENLAND DE ECONOMISCHE TOESTAND IN ENGELAND. VAMPYR Stofzuigers f98.- AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 6 JUNI 1930 TWEEDE BLAD Concentratie ten opzichte van de werkloosheid. Schober over de binnen]andscbe ontwapening. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«r re*el Oostenrijk *s prestige in het buitenland. Een goede regeering. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zoowel in Engeland als in Duitsehland zijn op het oogenblik twee kapitale vraag stukken aan de orde. In Duitsehland hebben de groote sociale groepen, werkgever en werknemer, de handen ineen geslagen om den economischen toestand te verbeteren en de werkloosheid te bestrijden en in Engeland concentreert men zijn aandacht tot het uiterste op dezelfde problemen. Eén der belangrijkste verschijnselen in Engeland die direct en indirect verband hou den met den economischen stand van zaken is de reorganisatie van MacDonald's kabinet, dat alles op haren en snaren gaat zetten om er nog iets van terecht te brengen. De Éngelsche pers blijft groote belangstel ling aan den dag leggen voor de reorganisatie van het Kabinet, waarmede MacDonald zich al sedert eenigen tijd bezig houdt, en welke hij reeds gedeeltelijk heeft uitgevoerd, even als voor de richting, welke hij denkt in te slaan tot oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. Men stelt de vraag, wat precies de positie zal zijn van de nieuwe commissie van mi nisters, die MacDonald zich voorstelt onder zijn eigen leiding in te stellen en welke zich in de toekomst zal bezighouden met de be strijding der werkloosheid, in plaats van Thomas die de portefeuille voor Dominions heeft gekregen. De oppositie wenscht te we ten, welke minister thans de vragen zal moeten beantwoorden, die in het Lagerhuis zullen worden gesteld betreffende de werk loosheid. Volgens de „Times" zal MacDonald in het Lagerhuis de zaken van algemeene politiek behandelen en zaken van onderge schikten aard overlaten aan Hartshorn, den nieuw-benoemden Lord-grootzegelbewaarder. Het schijnt, dat Hartshorn MacDonalds rech terhand zal zijn bij de behandeling van het vraagstuk der werkloosheid. Het blad noemt ook het program, dat de iregeering op het oog zou hebben. Zij zou bre ken met het plan tot emigratie op groote schaal en de binnenlandsche landbouwpoli tiek als uitgangspunt kiezen. Deze politiek zou neerkomen op het volgende: organisatie van het land in verkoopsgebieden op een verplichten grondslag: verwerking van bin- nenlandsch meel in het brood; werkloosheids verzekering voor boerenarbeiders; en, zoo mogelijk, een of anderen „import board" voor aankoop in het groot van granen. Aan het Hbld. ontleenen wij voorts: Indien de mededeelingen van de „Daily Herald" juist zijn, zou daaruit blijken dat de regeering in zekere mate den weg der protectie opgaat. Dit valt ook af te leiden uit een dezer dagen gehouden bespreking in de liberale Lagerhuisfractie van de landbouw politiek. In deze bijeenkomst spraken vele leden zich uit voor zuiveren vrijhandel, doch een aantal sprekers verklaarden dat zij be reid waren het beginsel te steunen van de verwerking van een bepaald percentage Britsch meel. Besloten werd dat Lloyd George zich tot de regeering zou wenden om haar te vragen, in hoever zij bereid was de mede werking van de liberalen te aanvaarden bij de bevordering van een landbouwprogram. In Weenen is de fameuze ontwapenings- wet aan de orde geweest. Men herinnert zich zonder twijfel de feiten: ,De groote binnen landsche politieke groepen „Heimwehren" (Fascistisch) en „Schutzbund" (S.D.A.P.) zijn sterk bewapend. Na zijn buitenlandsche reizen en premie op hem uitgeoefend van buitenlandsche zijde beloofde Schober bin- nenlandsch ontwapening. De „Heimwehren" hadden toen de brutaliteit om de regeering voor te stellen het binnenlandsch bestuur maar over te dragen aan de „Heimwehren", die de ontwapening dan wel tot een reit zou den maken. (Zonder zich zelf te ontwapenen natuurlijk). Schober heeft op dit belachelijke voorstel natuurlijk een krachtig „neen" la ten hooren. In de juridische commissie van den Natio- nalen Raad zijn Woensdag de beraadslagin gen over die z.g. „ontwapeningswet" begon nen. Bondskanselier Schober. die met de meeste andere Ministers aanwezig was voer de het woord, waarbij hij er den nadruk op legde, dat het regeeringsvoorstel een nood zakelijke uitbreiding was van de bestaande wetten Tevens zeide spr. dat de toestand des lands in den vorigen zomer een Oostenrijk- sche leening niet bijzonder aanbevelenswaar dig heeft gemaakt. Enkele dagen na zijn ambtsaanvaarding was hij er van op de hoogte gesteld, dat toonaangevende kringen in het buitenland zich tot hunne regeeringen hadden gewend met het verzoek in Oosten rijk te intervenieeren, teneinde de gevaren, die van het Centrum van Europa misschien ook de omliggende staten zouden bedreigen, nog tijdig af te wenden. Interventie heeft niet plaats gevonden. Integendeel, een vriend schanpelijkc verhouding was gevolgd. Men is tot de opvatting gekomen, dat men deze regeering zooveel vertrouwen moest geven, dat een interventie overbodig zou zijn. Na de grondwetsverandering waren de vriend schappelijke raadgevingen van de buiten landsche regeeringen herhaald. In de Haag- sche Conferentie is dit probleem eveneens in particuliere gesprekken te berde gebracht. Men had spr. er opmerkzaam op gemaakt, dat vooral de buitenlandsche financieele kringen de toestanden in Oostenrijk gade sloegen. Spr is tot de overtuiging gekomen, dat de vertrouwenskwestie zeer belangrijk was en dat het noodzakelijk was de reeds bestaande wetten met nos een wet te ver volmaken. Bij andere gelegenheden heeft hij geweigerd stadhouder van het buitenland in Oostenrijk te zijn, hetgeen hij ook in dit ge val weigerde. Derhalve heeft hij den Gezant te Genève gemachtigd den Secretaris-Gene raal van den Volkenbond te verzoeken, de nota nog voor den Isten Mei te publiceeren. Hierdoor werd bereikt, dat de Oostenrijk- sche leening onmiddellijk zal aansluiten bij de Duitsche. Schober heeft hier inderdaad een knap stuk arbeid verricht. Zijn buitenlandsche reis heeft zonder het Oostenrijksche prestige te schaden Oostenrijk's positie in het buitenland aanzienlijk verstevigd. Bovendien heeft hij bewezen een krachtig regeerder te zijn, die boven partij-belangen staat en zich niet laat imponeeren door dom machtsver toon van valsche heethoofdige leiders. Het Oostenrijksche volk hoe verdeeld het ook moge zijn zal toch moeten besef fen, dat het op het oogenblik geregeerd wordt door zelfbewuste lieden die in ieder opzicht voor hun taak berekend zijn, en die Oosten rijk zullen weten te behoeden voor het des- tructionisme van de partijleiders. L. A. Weer een Sovjet-grootheid ten val gebracht! De plaatsvervangende commissaris van Oor log Unschlicht, moest aftreden, tengevolge van een conflict tusschen Stalin en Worosji- loff, den „minister van Oorlog De boycot van Britsche goederen breidt zich uit. Aan de „Daily Mail" wordt uit Bombay ge seind, dat zich onrustbarende symptomen voordoen dat in heel Indië de boycot, van Britsche goederen van alle soort om zich heen grijpt. De regeering heeft den boycot van de regeeringsbeambten in Goejerat beantwoord met de opening van eenige winkels, waar ce beambten levensmiddelen en andere waren kunnen verkrijgen. VAN REUZEN EN DWERGEN. De Fransche geleerde Henrion schreef in 1718 dat Adam 41 meter en 60 c.M. groot en Eva 40 Meter lang zou zijn geweest. Na het verdrijven uit het paradijs schijnt de groei van het menschdom te hebben geleden, want aartsvader Abraham, zou volgens den Franschen schrijver, nog slechts 6.60 Meter, Mozes 4.70 Meter gemeten hebben. In het moderne Europa behooren lieden, die 175 c.M. of 2 Meter lang zijn tot de groo te menschen. Allen, die hun. haardos meer dan 2.20 Meter boven den grond dragen, moeten als reuzen worden beschouwd. Een lengte van 250 c.M. behoort tot de zeld zaamheden. Bekende reuzen, uit vroegere dagen waren de portier van koning Jacobus den eerste van Engeland, Walter Passus, die een lengte van 2.34 meter had en Maximiliaan Miiller, een statig heer van 255 c.M. die op zijn vijf en vijftigste jaar nog groeide. Ze zouden zijn overtroffen door den beroemden Patrick O'Brien, die op zijn 38ste jaar 268 c.M. hoog was. Dikwerf vond hij er een genoegen in zijn pijp aan een lantaarnpaal aan te ste ken. De grootste van deze heeren was wel de Oostenrijker Franz Winkelmeier, die 273 c.M. bereikte, maar buitengewoon mager was. Hij stierf, 4 September 1887 te Londen, in den ouderdom van 24 jaar. De grootste vrouw, die ooit op aarde schijnt te hebben geleefd, was Maria Wedde, die in 1866 te Benkendorf. bij Hallo aan de Saaie was geboren en in 1885 te Parijs stierf. Ze was 2.65 M. hoog. Veelbelovend was de in 1880 geboren reuzenjongen Karl Ullrich. Toen hij vijftien jaar oud was, had hij al een lengte van 2 1/2 Meter Toen groeide hij evenwel niet verder. Hij stierf zeventien jaar oud. Zijn ledematen waren zoo groot, dat door een ring. welke hij aan zijn mid delvinger'droeg een gulden kon. Onder de zeer kleine menschen had men ook tal van beroemdheden. Aan menig hof werden dwergen tot vermaak gehouden. Vooral in den tijd der renaissance. Vier en dertig misvormde dwergen wachtten bij een feestmaal den aartsbisschop Vitalli in het jaar 1556 op. Peter de Groote hield veel van deze kleine menschen. Te Moskou had men voor de dwergen een volledige hofhouding ingericht en ze werden uit alle deelen van de wereld hierheen ge lokt, om ze in prachtige gewaden te kleeden en in een gouden equipage rond te rijden. Ieder huwelijks tusschen Liliputters werd te Moskou schitterend gevierd. Een andere dwerg die 18 duim groot was. werd door koning Karei van Engeland tot baron verheven, Hij was zoo dapper en rid derlijk als een groot mensch. Toen hij eens door een normaal opgegroeiden kerel werd beleedigd, schoot hij hem in een duel neer. Niet zoo gelukkig als Sir Hudson was de dwerg John Worrenburgh. Toen hij reeds beroemd was. wilde hij, zooals Saltarino ver telt, van Rotterdam naar Londen terugkee- ren. Hij logeerde in een doos en die doos was aan de zorgen van een bewaker toever trouwd. Deze gleed uit, toen hij op het punt stond zich naar het schip te begeven. Hij viel in het water en met hem de doos. waar de kleine John een, naar hij meende, veilige rustplaats had gevonden. Het gelukte wel den bewaker te redden, maar de dwerg kwam in zijn doos om het leven. Ofschoon dwergen, in het algemeen, geen hoogen leeftijd bereiken, zijn er ook onder INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct*. per regel- Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 107S6 hen, die zeer oud werden. Een hunner was graaf Jozef Borowolfzki, die 98 jaar oud werd. De vrouwelijke dwerg Elisabeth Wal- son, die iets langer was dan 70 c.M. werd 150 jaar oud. DE PLECHTIGHEID VAN „DE KAAS". In het Londensche stadsdeel Cheapside. in de nabijheid van Billingsgate, is een klein, oud restaurant, waarin zich eiken dag tij dens de lunch, een eigenaardige ceremonie afspeelt. Precies om één uur in den middag komt hier een statige tafelronde bijeen van oude stamgasten, aanzienlijke kooplieden cn geleerden. President is een oude eerwaardige heer. Het menu bestaat sinds jaar en dag uit zes schotels, de laatste steeds uit een reusachti ge chesterkaas. die in haar geheel wordt op gedragen en dan eerst docr den president aan zijn dischgenooten wordt aangeboden. Maar deze chester-kaas heeft een eigenaar digheid. Ze heeft iederen dag een ander ge wicht. Het is de plicht van de dischgenooten, de kaas, voor ze wordt aangesneden, op haar hoogte, middellijn cn gewicht te taxceren. Tot dit. doel krijgt ieder een stuk papier, waarop hij zijn schatting moet noteeren. Heeft iemand op alle punten goed geschat, dan is de waard verplicht alle aanwezige gasten op champagne cn havannasigaren te tracteeren. Deze schatting is natuurlijk bui tengewoon zwaar cn het verwekte daarom dezer dagen te Londen groote verbazing, dat het een gast na langen Mjd weer was ge lukt, het gewicht van de kaas nauwkeurig te schatten. Het is voor de dertigste maal in den loop van 201 jaar want zoo lang bestaat al het gebruik, dat de taxatie is ge lukt. Het spreekt van zelf dat deze gebeur tenis naar behooren werd gevierd, des te meer, daar het het vorige jaar niet een keer is voorgekomen, dat de kaas juist werd ge schat. ofschoon men zich daartoe, met het oog op het 200 jarig bestaan van het gebruik, veel moeite had gegeven. Het portret van den gelukkigen taxateur zal een plaats vinden aan den muur van het restaurant, naast die van de andere negen en twintig succesvolle voorgangers. Als Haarlem's Dagblad nïc? in Haarlem en Omstreken de algemeene Huisvriend was, zou dit dagblad niet meer dan 18.500 abonnés hebben. Hieruit volgt, dat wie nog niet op Haarlem's Dagblad geabon neerd was, zichzelf te kort doet. VRIJDAG 6 JUNI Spaarndammcrweg. N.V. Eerste Haarlcm- sche Stoomververij v.h. C. Hoeing, firma Schenk, vergadering, 2.30 uur. Palace. „De Geheimzinnige Hertog". Too- neel: Louis Noiret. 8.15 uur. Luxor Theater- „Gelukskinderen." Tooneel: Barney C. Maly. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „De laatste Com pagnie". Tooneel: 4 Kaeths. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 JUNI Bioscoopvoorstellingen, 's middags cn des avonds. Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Hi 1 legom: Bloémbollcnhande] v. h. P O. Spittel N. V. aandeelhoudersvergadering. 3 uur nam. J Het tragische geval te Cambridge. Schulden veroorzaakt door al te elegante en buitensporige levenswijze hebben een 19- jarig student te Cambridge tot een wanhoops daad gebracht, die, zooals wij reeds meldden, aan drie menschen het leven heeft gekost. Potts, een student van Kings College was in Cambridge teruggekeerd, na tien dagen af wezig te zijn geweest, wat een student in de oude universiteitsstad niet veroorloofd is zonder voorafgaande vergunning. Hij werd op het station afgehaald door professor Wollaston, aldus de Tel. die hem mee naar zijn kamer nam. Daar was een rechercheur aanwezig, die, zooals vandaag bleek. Potts eenige vragen stelde ,in verband met oplich tingen, door dezen bij verschillende leveran ciers gepleegd. Plotseling haalde Potts een revolver te voorschijn en schoot tweemaal op den rechercheur, die hedenmorgen aan zijn verwondingen is bezweken en eenmaal op den professor, die op slag dood was. Ver volgens bracht hij zichzelf een doodelijke wonde toe. Een Londensch meisje, dat als beroepsdan seres in nachtclubs vele studenten uit Cam bridge kent, heeft hedenavond nieuw licht op deze tragedie geworpen. Enkele dagen gele den, zoo zeide zij, belde een vriendin haar op om te vragen, of zij twee studenten aan een onderdak kon helpen. Even later meldden Potts en een vriend zich aan het huis van het danseresje aan. Beiden waren volkomen uitgeput van honger en vermoeidheid: zij hadden al een paar nachten op de embank ments geslapen en hadden geen cent op zak. Zij gaf hun wat te eten, doch kwam eerst den volgenden dag. toen de jongens wat van hun vermoeidheid waren bekomen, te weten, in welken toestand zij zich bevonden. Het meisje overreedde hen, naar Cambridge te rug te keeren en alles eerlijk aan den profes sor te vertellen. Inderdaad begaven de stu denten zich op weg. doch Potts kwam een dag later dan zijn vriend te Cambridge aan. Gebleken is. dat Potts groote schulden heeft gemaakt, ongeveer 10.000. hoewel hij nauwelijks een jaar student was. Toen hij merkte, dat de politie van zijn oneerlijkheden op de hoogte was. heeft hij blijkbaar zijn bezinning verloren en zijn wanhoopsdaad ge pleegd. Potts was een zeer intelligente jon geman, doch had slechts weinig vrienden in zijn eigen college. Zijn buitensporig elegan te kleeding en zijn liefhebberij, die bestond in het dirigeeren van een jazzband, maakten hem al onmiddellijk tot een opvallende fi guur in Cambridge., Het conflict tusschen kerk en regeering op Malta, De Britsche regeering heeft een blauwboek gepubliceerd, waarin de correspondentie is opgenomen met den heiligen stoel in zake de gebeurtenissen op Malta en die verschillende fazen van het conflict bestrijkt tusschen de katholieke geestelijkheid en de regeering van Malta: als gevolg van een en ander werden zooals bekend de algemeene verkiezingen op Malta voor onbepaalden tijd uitgesteld. In het jongste document, gedateerd 30 Mei, spreekt de Britsche regeering er jegens den kardinaal-staatssecretaris haar leedwezen over uit. dat de heilige stoel geweigerd heeft de noodige stappen te doen voor het herstel van het normale politieke leven op Malta, terwijl het Vaticaan tevoren vele maanden lang de beloofde onderhandelingen heeft vertraagd voor het vaststellen van de be trekking tusschen kerk en staat op Malta. Tenslotte heeft de heilige stoel, aldus het Britsche schrijven, deze onderhandelingen onmogelijk gemaakt door er een voorwaarde aan te verbinden wat betreft de persoon van het hoofd der Maltezer regeering, welke voor waarde niets minder was dan een eisch om zich in de binnenlandsche politiek te men gen van een Britsche kolonie. De spanning tusschen de kerk en de regee ring op Malta heeft een verder stadium be reikt door de weigering van den aartsbis schop om een speciaal Te Deum toe te staan in de kathedraal, in een dankstond voor de ontsnapping van lord Strickland aan den op hem geplcegden aanslag, u Stopzetting bouw van oorlogs schepen in Amerika. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter) De ml- nister van marine Adams verklaarde, dat geen nieuwe contracten voor den bouw van schepen, waartoe het congres machtiging heeft verleend, zuilen worden gesloten, zoo. lang de Senaat het vlootverdrag niet heeft aangenomen. Deze maatregel heeft betrekking op twee kruisers van 10.000 ton, drie duikbooten en een vliegtuigmoederschip. De toestand in Britsch-Indië. Eergisteravond hebben talrijke Mohamme danen, die in een 11/2 kilometer langen stoet door de straten trokken, een betooging ge houden ten gunste van de Gandhibeweging aldus de Tel. Er werd een motie aangenomen, waarin adhaesie wordt uitgesproken met het pro gram van het Indische Nationalistische con gres. Verder worden alle Mohammedanen in Indië opgeroepen zich bij de burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging aan te sluiten en de Britsche goederen te boycotten. Tevens wordt verklaard dat geen Moham medaan mag deelnemen aan een .ronde tafel"-conferentie, zoolang het Indische Na* tionalistische Congres en de Mohammedaan - sche Raad voor Indië daarin niet vertegen woordigd zijn. De speciale correspondent van de „Daily Herald", aldus wordt uit Londen gemeld, schrijft naar aanleiding van de Mohamme - daansche betooging, dat de toenadering tus schen Hindoes en Mohammedanen niet om opgemerkt mag blijven door die raadgevers der regeering, die vertrouwen op een onover brugbare kloof tusschen beide groepen. Gewapende Inlanders, die zich ophielden in de omgeving van een bij Pesjawar gelegen fort, rijn door Britsche artillerlie beschoten en door vliegtuigen gebombardeerd, nadat zij geweigerd hadden zich terug te trekken. Energiek optreden was noodig, daar Maandag j.l. in de nabijheid van het grensfort Mitsjni twee leege vrachtauto's der politie werden overvallen. De eene chauffeur werd dood geschoten, de auto in brand gestoken en het lijk in de vlammen geworpen. De andere chauffeur, die in de beenen werd getroffen, wist te ontkomen. Toen soldaten aan het fort. ter plaatse arriveerden was er van de daders niets meer te bekennen. Wilkins krijgt een duikboot voor een dollar per jaar. De Amerikaansche Shipping Board heeft den Poolreiziger Wilkins toegestaan voor 2jjn Pool-onderzoek gebruik te maken van een buiten dienst gestelde duikboot. Deze staat gedurende vijf jaar te zijner beschikking tegen betaling van een dollar per jaar. Het vaartuig zal zoodanig worden ingericht, dat het vijftig voet ijs kan doorboren. De nooit eindigende oorlog China. SJANGHAI, 5 Juni De nationalisten heb ben zich. na de hun door de communistische „ijzervreters" toegebrachte nederlaag, ten Noorden en ten Oosten van Tsjangsja terug* getrokken. De communisten zijn de stad nog niet binnengedrongen, doch de Britsche ka nonneerboot ..Bee" is naar Tsjangsja gegaan voor het instellen van een onderzoek en :n verband met het vertrek der vreemdelin* gen. Het is onmogelijk bijzonderheden te ver krijgen over de gevechten, als gevolg van de censuur, doch deze zijn hevig geweest, daar gisteravond transporten van bijna 2000 ge wonden Sjanghai rijn gepasseerd. Volgens een officieus bericht ui tTsinafoe is de spoorweglijn TsinafoePoekau, die over de Gele Rivier voert, om strategische rede nen gedeeltelijk vernield. De met de verdedi ging belaste generaal heeft den consuls aldaar medegedeeld, dat hij de volle verantwoording op zich neemt voor de beschermnig der buitenlanders in Tsinanfoe en dat in de om geving der stad geen vijandelijkheden worden verwacht. Zooals wij reeds meldden, vond bi) het Poolschc douanestation Ncuhöfer een straat gevecht plaats tusschen Poolschc ambtenaren en Duitsche grenswachterHierboven de Poolschc patrouille, die de Duitschers beschoot. In den inzet; De Poolschc officier Liszekeurcz die bij het gevecht gedood werd. Dit incident heeft natuurlijk, het noodige ptof doen opwaaien,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5