GERRY RICKEBERG GASFORNUIZEN J. Lottgering BADCOSTUMES HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 6 JUNI 1930 STADSNIEUWS NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. J. C. PEEREBOOM HERDACHT. Donderdagavond hield het departement Haarlem van de Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Café Restau rant Brinkmann zijn Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer G. J. Droste Jr.. opende de vergadering met een woord van welkom. Terwijl alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven sprak de Voorzit ter eenige van zeer veel waardeering getui gende woorden, gewijd aan de nagedachte nis van den heer J. C. Peereboom. „Onze Maatschappij en de gemeente Haarlem", zei spreker. ..hebben met den dood van onzen vlce-voorzittcr een groot verlies geleden. De heer Pcereboom was iemand, die in vele kringen bekend was. Hij was ook een zeer belangstellend lid van onze Maatschappij, die altijd bereid was om iemand van dienst te zijn. Hij liet nooit op zich wachten en was altijd vol enthousiasme voor dc zaken, die door onze maatschappij behartigd worden. Persoonlijk heb ik hem goed leeren waardce- ren. Het doet mij daarom leed, dat ik door ambtsbezigheden verhinderd was om hem de laatste eer te bewijzen". Op verzoek van den heer Droste heerschten hierop eenige oogenblikken stilte om aan den heer Peereboom te denken. Dc voorzitter wenschte den heer C. F. H. Maas geluk met hot 80-jarig jubileum van de Haarleinschc Stoomverffabriek. Verder her innerde hij aan de pogingen der Haarlcm- sche industrieelcn om tot den spoedigen aan leg van een los- en laad haven te komen. Het, adres was aan den wethouder overhan digd. Spreker verklaarde zich echter ten aanzien van de verwezenlijking dier plannen pessimistisch gestemd. Weliswaar is beloofd, dat alle mogelijke spoed betracht zou worden en dat men zelfs nog meer wil geven, dan ge vraagd wordt, maar toch meende de heer Droste te mogen voorspellen, dat de haven niet spoedig komen zou. De heer Hilarius mee..de, dat de Haar- lemsche havenplannen niet zoo van algemeen belang zijn, om die bij de mededeelingen op de algemeene vergadering ter sprake te brengén. HIJ meende, dat die beter onder streekbelangen gerangschikt konden wor den. De Voorzitter was dit niet met hem eens. HIJ was van oordeel, dat men met belang stelling naar die mededeeling van het de partement Haarlem zal luisteren. Dat kan niet anders, dan aan de havenplannen ten goede komen- De secretaris-penningmeester, Mr. A. J. R. MaurlLz. bracht het jaarverslag uit. Hier aan ontieenen wij, dat het aantal leden 202 bedroog (vorig jaar 203) en dat der dona teurs 35, evenals het vorig jaar. Uitgegeven werden 19 getuigschriften. De ontvangsten bedroegen 5079.34 en de uitgaven 1559.39; er ls dus een batig saldo van 3519.95. Namens de commissie voor het nazien der rekening over 1929 bracht de heer Van Cam- pen schriftelijk rapport uit. Hij deelde mede, dat alle bescheiden uitstekend ln orde wa ren bevonden. Aan den heer Mauritz werd door den Voorzitter dank gebracht voor zijn accuraat beheer en keurig verslag. De heer Mauritz deelde mede dat hij, wat" het financieel gedeelte van het jaarverslag betreft, veel steun had genoten van den administrateur van het departement, den lieer G. Kromhout. Spreker bracht hem daarvoor een woord van hulde. De vergadering onderstreepte deze woor den met applaus. Tot. leden der commissie voor het nazien der rekening over 1930 werden benoemd de heeren C. F. H. Maas en H. J. Son. In de vacature van wijlen den heer J. C. Poe-eboom werd gekozen de heer P, Oud. Besloten werd de functies onderling te ver doelen. Hierop volgde oen bespreking van de agen da voor de 153ste jaarlijksche algemeene vergadering, die op 2G. 27 en 28 Juni te Utrecht zal worden gehouden. Ten aanzien van de verkiezing van vier leden van het hoofdbestuur adviseerde de Voorzitter, aan de afgevaardigden op t.e dra gen om te stemmen op de Nos. 1 van de voordrachten. Aldus werd besloten. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren E. F. Enschedé, J. Keller, J. A. van Daalen, W. Hi larius en C. F. H. Maas, Rondvraag De heer Hilarius deelde mede, dat een schipper, die aan den wal Van sprekers fa briek gemeerd heeft gelegen, geweigerd heeft havengeld te betalen, omdat hij meende, dat de gemeente Haarlem dit geld ten onrechte FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 39) Zij toonde hom de garages en het vlieg terrein. en rolde zelf een vliegtuig er uit, niet d« roode racemachine, maar een lich ten tweedekker. .Dat is de kist, waarmee ik heb leeren 'vliegen. Zij is oud maar goed. Hop in!" Jim was geenszins luchtschuw. Hij „hopte er in" en omdat het een leervliegtuig was. zat hij naast Gerry. Vóór hem was een tweede stuurrad, dat met dat van Gerry zoo verbonden was, dat het alle bewegingen meemaakte. Wanneer zij steeg, moest hij de knieën intrekken, omdat ook zijn stuur ach terwaarts ging. Zij legde hem de dubbele beweging uit. Het stuur van zijn auto kon alleen naar rechts en luiks draaien, dat van liet vliegtuig bovendien nog voor. en achterwaarts ge trokken worden. Spoedig begreep hij de grond beginselen van het sturen en van de inslru inenten, waar men alles van aflezen kan. wat men gedurende een vlucht weten moet. Reeds bij dc eerste vlucht mocht Jim zijn handen op het stuurrad leggen om „mee te voelen". „Maar heel zachtjes en voorziChlg Jim! anders vliegen wij regelrecht de andere wereld in". Buitengewoncn indruk maakten do rooae racewagen en de roode ééndekker op Jimmy, want hij had voldoende versland van raoe- hléf, want dit water behoort volgens dien schipper aan Rijnland. De heer Swens bracht de zakelijke be drijfsbelasting ter sprake. Hij vroeg hoe het hiermee stond. De Voorzitter antwoordde, dat hij in zijn kwaliteit als voorzitter van het departement Haarlem aan Mr. Slingenberg, den wethou der van financiën, een bezoek had gébracht en hem had medegedeeld dat er een groote actie gevoerd zou worden om van die on rechtvaardige belasting verlost te worden. Mr. Slingenberg had echter geantwoord, dat /hij het recht van die actie niet wilde ont kennen, maar dat die belasting dit jaar niet en ook niet het volgend jaar zou verdwijnen, om de doodeenvoudige reden, dat hij die be lasting niet kon missen. Spreker had Mr Slingenberg gewaarschuwd tegen den drup pel, die den emmer wel eens zou kunnen doen overloopen, waarop de wethouder weer geantwoord had, dat die emmer dan wel eens aan een andere zijde zou kunnen over loopen. Verschillende leden namen aan de gc- dachtenwissellng hierover deel en verschei dene plannen werden geopperd om van die belasting bevrijd te worden. Gevraagd werd o.a., of een adres aan den raad geen goede uitwerking zou hebben. De voorzitter verwachtte hier geen goed resultaat van. Gevraagd werd, aan de leden te advlsce- ren, eerstdaags een vergadering bij te wonen, die belegd zal worden door de firma Dc Raay en Zn., waar plannen tegen die belasting be sproken zullen worden. De Voorzitter wilde liever, dat er eerst nog eens een officieele afvaardiging van het de partement naar den wethouder zou gaan, om hem nogmaals op het onbillijke van die be lasting te wijzen en te verzoeken, haar in te trekken. Betreurd werd dat de firma De Raay en Zn. het departement niet van haar voorne mens in kennis heeft gesteld. Besloten werd, de afvaardiging naar den wethouder te zenden, maar om tevens de le den te animeeren, de genoemde vergadering bij te wonen. Hierna werd de vergadering gesloten. WAAR MOET HAARLEM ZIJN •VUIL LATEN. TEGEN STORTING IN ZEE BESTAAN OVERWEGENDE BEZWAREN. Eeuige weken geleden hadden wij een on derhoud met den heer A. van Driel, directeur der gemeentereiniging, over de vraag waar Haarlem zijn vuil moet laten. Men weet, dat de water sport, menschen bezwaren geop perd hebben tegen het plan van Haarlem om vuil te storten op rietlanden aan het Braassemermeer. Uit dit interview bleek,, dat de directeur een onderzoek had' ingesteld op welke manier Haarlem het best (en ook het goedkoopst!) van zijn vuil kan afkomen. Daarbij was ook het denkbeeld overwogen om het vuil in zee te storten. Dc directeur meende evenwel dat daartegen gegronde be zwaren bestonden, terwijl het ook duurdèr zou worden dan storting op rietlanden, Toen wij onlangs een onderhoud hadden met den afgetreden havenmeester te Mm ui- den, den heer B. Brutel de la Rivière, hebben wij ook de quaestie van het vuilstorten in zee ter sprake gebracht. Deze deskundige deelde ons mede, dat hij de bedenkingen van den directeur volkomen deelt. Men moet zoo zei hij niet te licht denken over vuil storten in zee. Wil men zeker zijn, dat het vuil niet naar de kust terug drijft, dan moet men het vrij ver in zee laten zinken. Er beslaan voorschriften voor het storten van zand en bagger in zee. Uit mijn hoofd weet ik niet precies den afstand, maar ik meen, dat voorgeschreven is, dat de schepen 5 K.M. uit de kust moeten varen. Dat is geen kleinigheid. Het plan zou alleen uit te voe ren zijn als Haarlem flinke zeewaardige schepen voor dit doel bouwde. Want anders zou men alleen bij mooi weer kunnen uit varen. En dit hebben we niet zoo heel veel. Soms heeft men dagen aaneen, dat de zee onstuimig is. In de stad merkt men het al leen als het stormt, maar talrijk is het aan tal dagen, dat. ook al stormt het niet, het toch niet geraden is om met kleine scheep jes zee t.e kiezen. En zelfs al zou men flinke zeewaardige schepen voor dit doel bouwen, dan nog zou men met de waarschijnlijkheid rekening moeten houden, dat er soms in we ken niet gestort zal kunnen worden door de ruwe zee. Als Haarlem per week 1400 M3. vuil moet storten, zou het heel wat zorgen opleveren om die massa elke week zonder onheilen op den bodem der zee te deponee- ren. Ik geloof dan ook zoo besloot de ha venmeester dat Haarlem verstandig zal doen. slechts in de laatste plaats te denken aan het oplossen der vuil-moeilijkheid door storting in zee. wagens om te weten dat dit een geweldige snelle moest zijn. „Hcnderdtach tig?" „Zelfs nog iets meer. Bij de proefritten op het vlakke strand van Hcddington heeft hij twee honderd en veertig kilometer gehaaid". Maar dat zijn snelheden die op de land wegen niet mogelijk zijn. Het snelste dat- ik ooit uit hem gehaald heb. was honderd vijf en zeventig. Do man, dien ik achter na zat. reed honderd veertig". Braddon gevoelde altijd een steek, wan neer hij over haar beroep sprak. Daarbij vergat hij. dat het juist haar beroep was dat haar tot een gewillige en door en door bevattelijke toehoorster maakte, zoodra hij van zijn eigen vak vertelde. Braddon sprak n.l. evenals alle andere mannen graag over zijn werk en Gerry luisterde steeds aan dachtig. Ze zag daar een kant van haar eigen loopbaan, soms zelfs in een heel nieuw licht. Braddons werk was het natuurlijke gevolg van het hare. Waar zij ophield, deed hij, de verdediger, zijn Intrede. Beiden zagen in, dat hun wederzijdsch werk één geheel vormde en dit schiep een nieuwen band fcus- schen hen. Bovendien voelde Braddon. dal Gerry. hoewel zeer energiek, toch vol in nerlijke goedheid was. Op menschelijke wijze beoordeelde zij menschelijke zwakheden Tenslotte voegde zij er dan aan toe: .Dat alles verhindert echter niet snel en afdoend te handelen, wanneer het noodlg is. Weliswaar.... is het lang niet altijd ge makkelijk". Zoo nu en dan reden ze In Braddon's twoseater rond en dikwijls tennisten ze sa men. Braddon. die ontdekt had dat Ash ton - Castle een echte oud-Engelsche grasbaan had. daagde Gerry uit en kon maar niet ix- grljpen, waarom er daarbij oen schalksch glimlachje over haar gezichtje gleed. Hij i DE REORGANISATIE VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. ONDERHANDELINGEN OVER HET COMPROMIS. Zooals men weet is in de raadzitting van Woensdag 16 April het voorstel van B en W. inzake de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, op voorstel van den heer Reir.alda 4 weken aangehouden, om de so ciaal-democratische raadsfractie in de gele genheid te stellen om met de partijen die zich indertijd voor het principe van de reor ganisatie hebben uitgesproken te overleggen over het indienen van eenige amendementen op het voorstel van B. en W. De sociaal-de mocratische raadsfractie heeft namelijk bezwaarf tegen het voorstel van B. en W. en meent, dat in den raad een meerderheid gevonden kan worden voor een meer ingrij pende reorganisatie dan thans in het voor stel van B. en W. tot uitdrukking is geko men. De termijn van 4 weken is reeds lang ver streken. Wij vernemen dat er onderhande lingen gevoerd zijn tusscnen de Sociaal-de mocraten, den Vrijheidsbond en deVrijzinnig- Democraten. Tot heden is evenwel nog geen volledige overeenstemming verkregen. De belangrijkste vraag is evenwel wat gedaan moet worden met Nazorg en de bemoeiingen van de groepen zwakzinnigen, blinden en on volwaardige arbeiders. Zijn wil wel ingelicht, dan Ls het aan te nemen dat indien het compromis tot stand komt, de onvolwaardi- gen, zwakzinnigen en blinden niet onder den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zul len komen. Toch zal naar een vorm gezocht worden om contact en samenwerking te verkrijgen. Dit zal vermoedelijk gevonden worden door den dienst van de Nazorg, die nu onder Onderwijs ressorteert, onder te brengen bij den wethouder die ook het Maat schappelijk Hulpbetoon onder zich heeft. Dc onderhandelingen worden voortgezet. Er is kans, dat het voorstel inzake de reor ganisatie van het Armbestuur in de eerst volgende raadsvergadering aan de orde kan komen. Deze vergadering wordt namelijk niet as. Woensdag 11 Juni genouden, maar Woensdag 18 of 25 Juni. Als de drie genoemde partijen tot overeen stemming komen, brengen zij tezamen 19 stemmen uit, 12 S.D.A.P., 4 Vrijheidsbond en 3 Vrijz.-Democraten. De heer v. d. Kamp is tegen de reorganisatie. Van de rechterzijde is vermoedelijk ook geen steun te verwachten. In dat geval zou de beslissing bij de communisten liggen. Deze zijn in het algemeen voor een reorgani satie van het Burgerlijk Armbestuur als die verbetering voor de ondersteunden zal bren gen. maar over de vraag wat met de zwak zinnigen, blinden en onvolwaardigen gedaan moet, is nog niet door die partij beslist. ONTVANGEN BOEKEN. Register „Volksontwikkeling" Verschenen is een Register op de tien jaargangen van „Volksontwikkeling", maand blad, uitgegeven- door het Nutsinstituut voor Volksontwikkeling. Het is een boekje van een kleine honderd pagina's, dit overzicht van het zeer vele, dat het Nuts tijdschrift in de jaren 19201930 geboden heeft, en door een pracüsche indeeling in auteurs-register, systematisch register en naam- zaakregister is het een handige klapper geworden ten dienste van werkers op dit terrein. VORMING EISNER DUITSCH EVANGELI SCHE GEMEENTE. In een circulaire lezen wij: De Dultsohe godsdienstoefeningen der Broedergemeente te Haarlem zullen binnen kort stop gezet worden. Teneinde deze uiting van geestelijk leven in Duitschen kring niet verloren te laten gaan doch uit te breiden, heeft, een aantal evangelische Duitschers en vrienden van het Duitsche evangelisch werk na zich te hebben verstaan met Ds. Holland van de Broedergemeen te zich in verbinding gesteld met de Duitsch Evangelische Gemeente te Den Haag. Deze he^ft zich bereid verklaard om onder bepaalde voorwaarden en financieele waarborgen van de zijde van Haarlem een geestelijke aan te stellen, die in Haarlem zijn woonplaats en ook zijn hoofdwerkzaamheid zal hebben. Dit heeft tevens de mogelijkheid gescha pen tot vervulling van de diensten, die bij het predikambt behooren en het weer instel len van godsdienstonderwijs voor de jeugd. Besprekingen met de Broedergemeente hebben er toe geleid, dat haar kerk Park- laan 3234 gehuurd kan worden. De voorwaarden voor de vorming van een gemeeente zijn aanwezig. 15 Juni, 's avonds 7 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden, door ds. Herbst van de Haagsche gemeente. Pfarrer Holland gaat naar Duitschland. Naar wij bij informatie by Pfarrer P. Hol- zelf was een uitmuntend tennisspeler, maar hij kon zijn oogen niet gelooven. toen Gerry den eersten backhandbal als forehand met de linkerhand terugsloeg. Hij moest er zoo vreeselijk om lachen, dat hij den bal miste. Eerst in den loop van het spel zag hij in, welk een groot voordeel het voor een speler is. links en rechts op dezelfde wijze getraind te zijn. Aan het net was Gerry onovertreffelijk. Het was eenvoudig onmogelijk, haar te passeeren. Slechts in Lange drives van dc baseline uit was Brad, don haar de baas. Daartegenover stond weer. dat Gerry bijzonder goed kon plaatsen. Het gebeurde vaak, dat ze bij herhaaldelijk heen en weer slaan den bal iederen keer met enerveerende nauwkeurigheid eerst ln hei uiterste linkerhoekje plaatste. De volgende kwam dan onverwachts op dezelfde plaats ;erug en was dan eenvoudig niet te halen. Bü 14 14 braken ze het spel onbeslist af. Daarna slenterden ze door het park en Braddon moest toegeven, dat Ashton-CasMe nog steeds verrassingen voor hem verborg. Ze waren van de tennisbaan naar het „oer- bosch" gewandeld, dat deel van het park. waar Rickcberg de natuur in ongeschonden staat liet. Plotseling baande zich een ge weldige grauwachtig" witte massa een weg door het geboomte. Braddon kon zijn oogen niet gelooven. ..Niet schrikken! Dat is Sahib maar, onze olifant! Hij is heel mak. Sahib! Sahib!" riep Gerry vleiend. Statig stapte Sahib naderbij en Gerry sloeg haar armen om zijn slurf. Braddon sidderde toen hij deze oerkracht zag naast het slanke meisjesfiguurtje, maar Sahib kromde zijn slurf en Gerry zette zich rustig daarop neer en liet zich door hem dra-gen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBRS. BRAKEL SOPHIAPLE1N 6-12 - TELEFOON 10533 Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a land van de Broedergemeente vernemen is de mededeeling in de circulaire van boven genoemd comité niet geheel juist. De gods dienstoefeningen van de Broedergemeente zullen niet stop gezet worden doch alleen een gewijzigd karakter dragen. Om verschillende redenen zal Pfarrer Holland naar Duitsch land vertrekken en zal een oud-zendeling van de Broedergemeente in Suriname te Haarlem geplaatst worden. De Broederge meente hoopt door het aldus scheppen van nauwer contact met het zendingsgebieJ het zendingswerk doeltreffender ter hand te kunnen nemen. Behalve de godsdienstoefe ningen van de Hernhuttergemeente, die een bijzonder karakter zullen dragen, zullen er dus diensten zijn van de Duitsche Evan gelische gemeente, die Duitschers van» aller lei richting in de Protestantsche kerk hoopt bijeen te houden. Pfarrer Holland zeide het zeer te betreu ren, dat hij onze stad. waar hij sinds No vember 1922 de geestelijke belangen der tijd van zijn vertrek is nog niet bepaald en Duitschers verzorgd heeft moet verlaten De ook is nog niet bekend, wie zijn opvolger zal zijn. Hij was de opvolger van Pfarrer Weiss, die in 1920 ds. Th. Hellström op volgde. Tijdschriften. „De Opbouw" Wij ontvingen van bovengenoemd maand blad de eerste aflevering van den nieuwen jaargang. Deze bevat na een mededeeling dei- redactie omtrent de verandering van uitge ver in de eerste plaats een artikel van mr. H. P.Marchant, den politieken leider der vrijzin nig democraten, over de Paaschcongressen van de S.D.A.P., van de R.K. Volkspartij en van de Christelijk-Historische Unie en over de beteekenis dier congressen voor de poli tieke verhoudingen in ons land. Dr. M. van Blankenstein geeft een samen vattende beschouwing over de Londensche vlootconferentie. Mr. Joekes, lid van de Tweede Kamer be spreekt de tot standkoming van een vereeni- ging van Nederlanders, die het beginsel der emancipatie van de inheemsche bevolking tot grondslag nemen voor hun streven tot bevordering van de maatschappelijke en staatkundige ontwikkeling. Ds. B. ter Haar, Ned. Herv. predikant te Diepenveen, schrijft over het onlangs in den Haag gehouden tweede Nederlandsehe pae- dagogisch congres. Voorts bevat de aflevering de eerste bij dragen voor een drietal rubrieken, welke naar alle waarschijnlijkheid in het vervolg min of meer regelmatig zullen verschijnen. In de eerste plaats geeft prof. van Embden, de be Sahib is zachtaardig als een kind. Maar hij wordt dan ook door ons allen vreeselijk vertroeteld. Het was een geweldige verras sing voor ons. toen wij hem kregen". „Dat. kan ik me voorstellen", antwoordde Braddon. die naast hen liep. „Op een goeden dag kwam een man var. The British Indian Transport Limited in het bureau van de Dacia in Londen en had de scheepspapieren bij zich van een zending uit Indië. Alle kosten waren vooruit betaald. Vader had het vreeselijk druk en gunde zich den tijd niet. de papieren in te zien. Hfj zag dat de afzender de Maharadja van Janipoer was. wien hij indertijd een dienst had bewezen!" „Breng de zending maar eenvoudig hier in het bureau", zei hij tegen den beambte. Deze krabbelde zich achter de ooren. „Waar wilt u hier den olifant onder bren gen. mijnheer Rickeberg?" Leter vertelde vader ons, dat hij noc nooit van zijn leven zoo geschrokken wat De Maharadja had hem een volwassen, wit ten olifant toegezonden, plus zijn bewaker. Daar komt Rahomati reeds! Sahib is een echte schelm en gaat er menigmaal stilletjes van door. Eéns dook hij plotseling op het terras op. juist toen wij theebezoek hadden. Er ontstond een wilde verwarring, als <-,p een jaarmarkt. De gasten sprongen op, de theetafel viel om. Gebroken theegerei, om vergeworpen stoelen. Men liep en gilde door elkaar, kortom, de goede arme Sahib schrok zoo, dat hij met bekwamen spoed omkeer de en het hazenpad koos. Wij hebben er later nog dikwijls om moeten lachen. Welis waar heeft het voorval Paps een massa geld gekost. Sahib sleepte namelijk bij zijn terug tocht ongeveer zes meter van de steen en balustrade van het terras mee. Gewoonlijk echter is hij een heel nuttige klant. Hij helpt kende pacifist en voorvechter in de vredes beweging. eenige citaten met betrekking tot den vredes-strijd. In de tweede plaats zal mr. Oud, lid van de Tweede Kamer, de lezers op de hoogte hou den over het staatspensioen en daarmede verwante onderwerpen. Als eerste bijdrage op dit gebied bevat dit nummer aanteeke- ningen omtrent de z.g. stichtingswet. De derde nieuwe rubriek zal, op de onderschei den onderdeelen van het economische, so ciale en staatkundige leven telkens enkele belangwekkende cijfers geven. De verzorging van de rubriek zal geschieden door mr. dr. van Zanten, directeur van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam. die reeds een eerste artikel bijgedragen heeft. Tenslotte noemen we de bespreking van Herman Poort over de wederopvoering van Hedda Gabler en de buitenlandsche kro niek door dr. E. van Raalte. De Vrijdagavond. De aflevering van 16 Mei wordt geopend met een beschouwing over het begrip „Te vredenheid". A. Levie zet zijn belangrijk artikel .Een en ander over melaatschheid" voort. Het artikel „Verstoorde Feestvreugde", behande lende het overlijden en d£ begrafenis van den opperrabbijn R. Ar je Leb, door dr. D. M. Sluys wordt vervolgd. Ook de bespreking van arts Premsela over de Joodscbe e lemen* ten in de „Mémoires de Hollande" en de figuur van Menasseh Ben Israël wprdt voort# gezet. In een interessante beschrijving niet ver scheidene afbeeldingen van L. SpitzKoolien kunnen we lezen, hoe vele Amerikaa-oscire vereenigingen en particulieren de opvoeding van Joodsohe weeskinderen in Palestina be kostigen. Joseph Gompers behandelt de figuur var} wijlen mr. P. J. Troelstra tegenover het JoocL- sche vraagstuk. „De Installateur". Het technisch commercieele weekblad ..De Installateur" behandelt Sn het nummer van 17 Mei de moeilijkheden, die zich voordoen bij de berekening van montage-kosten. De aandacht wordt in dit verband gevestigd op een nieuwe handleiding, die -onlangs ver schenen is bij het „Reichsverband des Deut- schen Elektro-Installateur-Gewerbes". De reeks artikelen over „De Electrische Keuken", naar het Duitsch door D. Goedvriend, wordt vervolgd met een bespreking van diverse constructies aan het electrische fornuis en de voordeelen van het toestel. Voorts bevat de aflevering een korte be* schouwing over de zoogenaamde „Zeven mij ls", de groote Electriciteits-Tentoonstelllng voor Nederland en Westfalen, die van 19 tot 30 Juni a.s. te Enschedé gehouden zal worden en waar men zes model-bedrijven in volle werking zal kunnen zien. De schoonste plekjes van ons land. Van de Electrische Roggebroodfabriek M. Funke to Haarlem ontvingen we een ver- zamel-album van plaatjes onder den titel: ,De schoonste plekjes van ons land", bevat tende een groot aantal ingeplakte afbeel dingen uit verschillende plaatsen in ons land met bij behoorenden tekst- Het boekje ziet er typografisch heel goed verzorgd uit. Uit Haarlem vinden we kiekjes van oude gevels aan het Spaarne en van de scheepjes in de oude St. Bavo-kerk. „Binnenhuis". Binnenhuis bevat ditmaal (22 Mei) een aantrekkelijk artikel over het metalen meubel. Er zijn verschillende uitstekende foto's bij, onder andere naar ontwerpen van Mies van der Rohe, Jeanneret en Le Cor- busier. Voorts noemen we de artikelen over het sproeiproces bij het politoeren, over keukeninrichting en over de rugleuning aan stoelen. In de rubriek „Nieuwe Uitgaven" wordt bij vele afbeeldingen het jaarboek van „The Studio" besproken. bij het veldwerk, sleept omgevallen boomen weg en trekt in den oogsttijd de hooi- en graanwagens naar huis Hij gooit ze wel eens om. maar zet ze dan zelf weer netjes overeind". Toch was Braddon erg blij, toen ze Sahib goed en wel in zijn stal hadden afgeleverd- Wederom brak een Zaterdag aan en daar het mooi windstil weer was, maakten ze een vliegtocht. Braddon had reeds meermalen voor korten tijd zelf mogen sturen. Natuurlijk waren zoowel hy als Gerry altijd aan hun plaatsen vastgebonden. „Kom. Jim, nu maar flink hoog gaan! Boven laat ik je dan geheel zelfstandig sturen. Langzaam stijgen, opdat wij niet naar achter glijden. Licht en controleerend lag Gerry's hand op het stuur. De hoogtemeter wees negen» honderd yard aan. Daar Ashton-Castle onge veer hondertwintig yard boven den zeespiegel :?.g. hadden ze zevenhonderd tachtig yard lucht onder zich. Nu zullen we een beetje rond manoeuvree* ren. Opgepast. Jim!" Gerry's hand liet het stuur los. Braddon vloog alleen. Wat een koninklijk gevoel, een vliegmachine alleen door het luchtruim te leiden. Eerst maakte hij een groote bocht, toen vloog hij een achtvorm en toen gebeurde het. Hoé het eigenlijk kwam, kon Braddon later met geen mogelijkheid be grijpen. Was het de triomfantelijke weten schap, dat hij in een Ikarisch verlangen de zon tegemoet te vliegen, per ongeluk het hoogtestuur te ster had aangetrokken? Plot seling vloog het vliegtuig in een scherpen hoek omhoog. In het volgend oogenblik stonden ze recht overeind. Ze hingen om zoo te zeggen in de lucht. (Wordt vervolgd^ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. GROOTE SORTEERING in alle prijzen en kwaliteiten, effen en fantasie. Mooie collectie „J A N T Z E N"-badcostumes Badschoenen - Badmantels en capes. Picknick Koffers f 12.50, f 16.50 en f24.- Wegens vergevorderd seizoen op alle TENNISRACKETS 10 KORTING IM'I SPORTMAGAZIJN EI L E RS GROOTE HOUTSTRAAT 147a

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6